NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Zaterdag 28 November 1891. No. 2578. ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer». 0,05. DU blad reracbijnt dageljjka, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. van 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 Cent». Croste letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat; Abonnementen en Advertenties wordea aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en oonrantiert. Directeuren-Uitgever» J. C. PEEREBOOM en J. B. AVIS. Hoofdagenten noor het Buitenland: Compagnie Qinérale ie Puilkité Btranghe 0. L. BJOBM Co., JOHN 1. JONMB, Snee., Fxrpt SIM» Imubourg liontmartre. De bijvoegsels van ons bladdal morgenavond verschijntzullen bevat ten Si. Aicolaaswandeling I. Pork CityEen amerikaansche fan tasie. Voor de rechtbank. Na tuur ktmdige proeven voor iedereen XIII. Gemengde berichten. Varia. Adverienliün enz. Met liet oog op de zeer vele Adverteiitiëii, die in deze da gen ter plaatsing worden opgegeven, verzoeken wij dringend aan ieder, die nog in ons volgend nnminer wensebt te annoncccrcn en zijne advertentie nog niet opgegeven heeft, die zoo spoedig mogelijk, uiterlijk Zaterdag morgen vóór 11 uur in te zenden, daar wij anders onmogelijk de opname kunnen verzekeren. DIRECTEUREN UITGEVERS. Haarlem, 27 November 1891. Op het Museum van Kunstnijverheid alhier, is thans eene statige buste ten toongesteld van den admiraal P. A. de Suffren de Saint Lopez, waarvan het orgineel in marmer, door Houdon ver vaardigd, zich in het Mauritshuis te 's-Hage bevindt. De Suffren werd in 1726 op het kasteel St. Cannot in Provence gebo ren, hij was een der beroemdste fransche zeehelden en kommandeur der Maltheser Orde. Reeds op 17-jarigen leeftijd trad hij in dienst, doch schijnt op zijne eerste krijgstochten niet gelukkig geweest te zijn, daar hij door de Engelschen werd gevangen genomen en eerst in 1748, na den vrede te Aken, zijne vrijheid herkreeg. Hij vertrok daarop naar Malta en wijdde zich uitsluitend aan den dienst der ridders van St. Jan, tot dat hij weder naar zijn vaderland werd teruggeroepen door den opstand der engelsche kolonisten in Noord Amerika, voor welke Frankrijk door Franklin tot geestdritt voor de vrijheidlievende Amerikanen opgewekt, partij had ge kozen. In dezen oorlog onderscheidde Suffren zich door bewonderenswaardigen moed en beleid; hij verdedigde op uitstekende wijze de Kaap de Goede Hoop en de nederlandsche bezittingen in Indië tegen de engelsche zeemacht en was een der meest gevreesde tegenstanders van deü engelschen admiraal Hugues. Na het sluiten van den vrede werd hij door Lodewijk XVI en het fransche volk, te Versailles met geestdrift ontvangen en met eerbewijzen overladen. Zijne ge zondheid was echter geknakt, want drie jaar later stierf hij te Parijs aan eene sleepende ziekte. Deze buste werd door bemiddeling der Rijkscommissie voor de vervaardi ging en ruiling van repioductiën van kunstvoorwerpen van nederlandschen oorsprong, met nog andere kunstwerken, die weldra zullen worden opgesteld, aan het Museum toegezonden, waardoor de verzameling weder aanzienlijk is uit gebreid. Des Zondags is de toegang vrij. Het vijfentwintigjarig bestaan der Haariemsche brood- en meelfabriek waarvan wij in ons vorig nummer mel ding maakten, werd Donderdag her dacht. Toen de directeuren des mor gens hun kantoor binnentraden, vonden zij dit met bloemen en groen door het personeel versierd Ook de bakkerij en bijlokalen waren met groen, vlaggedoek en zelfs eene eereboog met huldeschild versierd. Des namiddags om twee uren werd door directeuren, in tegenwoordigheid van den commissaris jhr. W. P. Teding van Berkhout, eene deputatie uit de werklieden ontvangen, die hunne pa troons kwamen gelukwenschen en daarbij aan elk een fraai album voor photo graphie-prenten aanboden. Bij elk al bum was een standaard gevoegd en verder voor elk der directeuren eene naamlijst met opdracht: grootsch ont worpen en keurige penteekeningen met daarbij gevoegde schutbladen, alles uit de hand geteekend door den heer G. Appelboom. De oudste werkman hield namens allen eene toespraak en de di recteuren vereerden hem, die sedert de oprichting werkzaam was, een gouden horloge met toepasselijke inscriptie. Zijn naam is C. K. van Damme, werkman ovenist. Verder werd medegedeeld, dat in plaats van een feest, directeuren voor elk der werklieden eene som gelds hadden bestemd, het dubbele \an het aantal dienstjaren bij ieder vertegenwoordigend. Vervolgens kwam eene deputatie van depothouders, die fraaie bloemversie- ringen om op de tafels te prijken had den gezonden. Dezelfde gunstige be schikkingen als aan het vaste personeel der fabriek, werden ook hun aange kondigd en mededeeling gedaan, dat voor den eenigen depothouder ciie reeds 25 jaren het brood der fabriek ver koopt, mede een gouden horloge was bestemd. Zijn naam is J. van Sluyters Kronenberg. Ten slotte vermelden wij nog, dat des ochtends directeuren onder zeer harte lijke bewoordingen hunnen ijverigen boekhouder, den heer Wakker, voor zijne vijf en twintigjarige werkzaam heid een gouden horloge als aandenken vereerden. In de Vacaturenieuw advertentie blad voor het lager, middelbaar en gym nasiaal onderwijs,van den 26a November, komen niet minder dan 82 oproepingen voor vacante betrekkingen bij het lager onderwijs voor. Er worden gevraagd 6 hoofden van scholen, 1 tijdelijk hoofd, §3 onderwij zers en 21 onderwijzeressen. Uit de herhaalde plaatsing van ver schillende oproepingen blijkt, dat men de jaarwedden op vele plaatsen zal moeten verhoogen om in het bezit van een onderwijzer of eene ondeiwijzeres te geraken. Het is voorzeker een gunstig voor teeken voor aanstaande onderwijzers en onderwijzeressen. De vereeniging „Kindervoeding" al hier heeft hare werkzaamheden weder aangevangen. Was het vorige jaar het aantal kin deren, dat viermaal per week warm voedsel ontvangt, 450, thans is dit aan tal 100 meer, zoodat er heel wat noodig is om te voorzien in de behoeften van die 2200 magen, die iedere week, tot Maart toe, gevuld moeten worden. Het is een waar genot de kinderen te zien smullen van de stevige voeding, en het moet voor mevrouw De Clercq en de dames haar helpsters een groot genoegen wezen,de kinderen zoo tevreden huiswaarts te zien gaan. Een onzer geabonneerden, die zich Donderdag te Crefeld (Rijnprov.) be vond, meldt ons dat daar den morgen van dien dag, te kwart voor zes, een aardbeving is gevoeld. De schok was zoo hevig verklaart onze zegsman dat zijn waterkaraf op de waschtafel stond te rinkelen. Van ongelukken heeft hij niet gehoord. Er zijn nog geen tijdingen ontvangen, welke deze mededeeling bevestigen. Uit Vogelenzang wordt gemeld: Met de regeling van den postdienst is onze ge meente niet gelukkig bedacht Ofschoon met den locaaltrein van Haarlem naar Leiden, die ten 9 u. 8. m. des ochtends van hier vertrekt, postvervoer plaais vindt, mogen daarmede geene brieven naar Rotterdam en den Haag verzonden worden, maar moeten die met den ten 9 u. 18 m. naar Amsterdam vertrek- kendën trein eerst een reisje daarheen maken. Daarna bestaat er geene gelegenheid meer om brieven in de richting Rotter dam te verzenden vóór des avonds 5 u. 11 m. en in de lichting Amsterdam vóór des avonds 6 u. 22 m. En toch" stoppen hier nog treinen, waarin een postwagen geplaatst is met dienstdoenden conducteur, doch deze wagen prijkt met het bordje „geen dienst" nevens de brievenbus. Dit is, dunkt ons, eene rechtmatige grief voor alle tusschenstations op de lijn Rotter dam —Amsterdam. Zoo vertrekt van hier te 12 u. 27 m. een posttrein naar Amsterdam, zon der dat het publiek gelegenheid heeft, de brieven in de bus van den postwa gen te werpen. Wel is waar wordt, op een beleefd verzoek aan den postcon- ducteur, een brief veelal ook met den trein medegenomen, doch het is ook al geweigerd. De geregelde en uitmun tende bediening door het hulpkantoor van het nabijgelegen Bennebroek valt slechts te prijzen, en het is te begrijpen, dat van den ijverigen ambtenaar aan dat kantoor geen meerdere diensten kunnen gevorderd worden, dan hij thans reeds te vervullen heeft. Doch welke redenen er toe mogen geleid hebben, om de bussen en postwagens treinen, die op de tusschenstations stoppen, gesloten te houden, of de dienstdoende conducteurs niet de ver plichting op te leggen de weinige brie ven, welke de afzenders zich de moeite geven zeiven aan den trein te brengen, mede te nemen, is voor velen niet duidelijk. De begrooting van den Haarlem mermeerpolder over 1892' bedraagt 33.574.39Ï guWen. Het 4-jarig kind van D. Eveleens te Haarlemmermeer is verdronken ge vonden in eene sloot achter de woning. Op de veemarkt te Hoofddorp waren Donderdag aangevoerd 2 koeien, 12 paarden, 3 hitten en 6 biggen. Weinig handel. Graan- en Zaadmarkt te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 26 November jl. witte tarwe 6 45 k f 9.65, ristarwe 8.—, rogge 8.30 f 8,75, haver f 8,f 8,40, chevaliergerst 6,25 6,45, wintergerst 5.75 o.— zomergerst J 5,10 5,75, duiven- boonen f 7.40 7.75, paardenboonen f 7.f 7.25, groene erwten 7.80 f 12,kanari zaad 6.60 ƒ7.25. Hare Majesteiten de Ko ningin en de Koningin Regentes zullen op Woensdag 2 December omstreeks half vier des namiddags in Den Haag terugkeeren. 0FFIC1EELE BERICHTEN. Bij kon. besl. is goedgekeurd i®. dat jhr. M. W. H. de Jonge, burgemeester van de gemeente Schermerhorn, is be noemd tot secretaris dier gemeente 20. dat aan M. J. de Man, burgemees ter van de gemeente Hof van Delft, op zijn verzoek, eervol ontslag is ver leend als secretaiis dier gemeente. Bij beschikking van den minister van Binnenlandsche Zaken is, op zijn ver zoek, eervol ontslag verleend aan C. J. de Bruin, als adsistent-concierge bij de rijks-academie van beeldende kunsten te Amsterdam. Uit Maastricht wordt van 26 November gemeldHeden is het 30 jaren geleden, dat de spoorweglijn Lu*.kMaastricht in exploitatie werd gebracht Het aantal reizigers, dat in den beginne 900 1000 per dag was, bedraagt thans meer dan 3000. Bij eene gemiddelde berekening van 2000 reizigers per dag zijn gedurende het 30 jarig tijdvak 22,000,000 reizigers vervoerd. Met uitzondering van 1 of 2 personen, die door eigen onvoorzichtig heid het leven verloren, heeft geen enkel persoonlijk ongeval op die lijn plaats gehad. In 1862 i edroegen de ontvangsten 350,000 frank tegen 1,200,000 frank in 1890. Het getal treinen per dag is van 10 tot 44 ge stegen. Een eigenaardige wedding-' schap, aldus bericht de Echo uit Gel- senkirchen, werd vóór eenigen tijd in eene naburige nederlandsche gemeente aangegaan. Iemand nam aan een levend kalf over de grens te smokkeleD, het geen echter door anderen werd in twijfel getrokken. De smokkelaar deed nu een grooten hond in een zak en marcheerde aldus naar de greDS. Nau welijks had hij evenwel de grens over schreden, of een pruisisch ambtenaar verzocht hem, den zak te openen. Nauwelijks was dit geschied, of de hond sprong er luid blaffend uit en liep weder naar huis. Onzen zakdrager bleef niets anders over dan den hond nog eens te halen. In plaats van den hond pakte hij nu het kalf in den zak. Toen hem de ambtenaar zag aankomen, wenkte deze hem, dat hij kon door- in, en daarmede was de wedding schap gewonnen. De vrouw van den landbou wer W. te Lichtenvoorde, reeds eenigen tijd ziekelijk, werd dagelijks door hare 30) HOOFDSTUK XX. „Waar is Mariol vroeg hij hem. „Hij is naar een buurman gegaan om er zijne kinderen te brengen, die te veel leven maakten." „Hoe is het met onze moeder?" „Zij slaapt. Ik heb de deur even geopend; Catharina gaf mij een teeken om niet binnen te komen." Toen de twee broers het huis hadden omgeloopen, keken zij eens door het venster. Catharina bevochtigde, volgens voorschrift van de dokters, door middel van een penseel met frisch water de lippen van de gewonde. Deze scheen in diepen slaap te zijn „Blijf hier, tot Mariol terugkomt," zeide Jean Baptiste tegen Barnabin. „Ik zal dezen nacht waken." Toen voegde hij zich bij Jacob, die hem met George en Pepita buiten wachtte. ty. IJ A Alle vier gingen zij stilzwijgend naar het huisje van den grijsaard. De nacht viel. In een hoek, die reeds in duisternis was gehuld, lag een dier op stroo te brommen. „Dat is de arme Vrijdag," zeide Jacob. „Hij heeft eene ernstige wond bekomen, maar hij is er het dier niet naar om van zoo weinig te sterven, nietwaar, mijn brave hond Vrijdag, die door zijn meester geliefkoosd werd, liet, bij wijze van antwoord, een klagend geluid hooren. Maar toen George en Pepita, die anders goede maatjes met hem waren, hem naderden, begon hij eensklaps te brommen en verborg een grijs voorwerp onder zijn pooten. „Dat is een stuk van de jas van Martin den Eenoog," zeide Jacob. De hond begon te blaffen alsof hij het begrepen had; maar hield plotseling, waarschijnlijk van pijn, op en liet zijne groote tanden zien. „Hij voedt zijn toorn ook," zeide Jacob; „nu schiet zijn leed hem weef te binnen." Toen stak hij een kaars aan en liet zijne gasten plaats nemen. De kuiperijen van Gontran hadden den ouden zwerveling reeds tot instinctmatige voorzichtigheid gemaand. Hij wist niets met zekerheid; hij had niets anders gezien, dan het gelaat van den vicomte,: dat van. Jacobus en de blikken, die deze twee gewis seld hadden. D?.t was hem genoeg. „Mijn vriend," zeide hij tot Jean Baptiste, „ik heb door mijne onder,yjAdjng er-, een voorgevoel van, dat wij alle vier door een gevaar bedreigd WQrden. Wij, mannen, kunnen ons tot den strijd voorbereiden, maar wij moeten deze kinderen in veiligheid brengen^,: $b 10: „Daar heb ik ook reeds aan gedacht," zeide de werkbaas, terwijl hij zich tot hen wendde. George nam Pepita bij de hand en antwoordde„Waar wilt gij, dat ik zal heengaan. Dan zal ik gaan, maar met haar." „George," hernam de oude Jacob, „luister eens. Ik was de vriend uws vaders, ik ben ook de uwe. Een eerste wonder heeft u de spiaak teruggeven, een tweede moet uw verstand rijpen, dat door he: ongeluk ontwaakt is en door arbeid en studie zich verder moet ontwikkelen. Gij zijt nu niet meer de italiaansche zwervelihg, die geen andere zorgen kent, dan om aan brood te komen; gij zijt de erfgenaam van den graaf d'Alvimare. Wat zou hij zeggen, als zijn zoon niet zijner waardig was." George luisterde gretig naar deze woorden; zij drongen tot in zijn hart door. „Zijner waardig," zeide hij met fieren blik en op vastberaden toon, „om mijn vader waardig te zijn. Ja, dat wil ik." „Mijn zoon," vervolgde de grijsaard, „het leven is een strijd. Om te strijden moet men een wapen hebben. Het moderne wapen is de opvoeding. Zeer waarschijnlijk zal men u uw ver mogen, uw naam, uw vader betwisten. Gij zult voor het gerecht moeten verschijnen. Daarom moet gij werken en leeren, opdat als men u ziet en hoort, men zal zeggen„hij liegt niet, hij is wel de zoon van Andries d'Alvimare." „Dat zal men zeggen," antwoordde George, terwijl hij van ongeduld beefde en zijne oogen van moed schitterden. Toen sprak hij ën er was angst in zijn toon. „Maar wat zal er met Pepita gebeuren „Ik wil," zeide Jacob, „dat zij ook wordt onderwezen, en

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1