NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Maandag 30 November 1891. No. 2579. A BON» EM KB TSFKIJ S ADVERTENTIÉN: Dit nummer bestaat uit drie liladen. St. Nicolaas-ïTummer. St. Hi VOO!' 1892. SLECHTS TWINTIG CENTS. STADSNIEUWS. Slöjd te Haarlem. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verBcfejJnt dsgeljjks, bohalro op Zon- on Feestdagen. Hiiraavi Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefeoaai®ni«er S8S, ran 15 regel* 50 Cents; iedere regel meer 10Cento. Groate letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanïieüilijk rabat» AbtHsnemoLfion en Advertestiëa. wordsa eangCQOi.it door onoift agenten os, door alle bookhandolare» en coursnftier®. Direeteuren-Uitgevera J. C. FEEREBOOM en J. B. AVIS, Hat f dagenten tooi het Buitenland: Oommgnis Générale de fuhlidU Straight G. J. ÏOASSS f- Co., JOSS f. JOK BS, SneePorj)i 81Jw Jtxhotsr/ Mootmartrt. rajwarMMBaBawKKac o EEBSTE BLAD. Aan hen, die in de laatste dagen voor St. Nicolaas, waarop nog zeer vele inkoopen worden gedaan, hunne arti kelen willen annocceeren, hebben wij de eer te berichten, dat wij ons Woens dagavond verschijnend nummer zullen vergezeld doen gaan van een EXTRA BLAD, waarin eene oorspronkelijke zal worden opgenomen. Wij twijfelen niet, of velen zullen van deze goede gelegenheid om voor het laatst vóór den feestavond de aan dacht van het publiek op hunne Ma gazijnen te vestigen, gebruik maken. Tot uiterlijk Dinsdagavond kunnen advertentiën voor dat extra-blad aan ons Bureau worden ingezonden. Directeuren- Uitgevers. Evenals vorige jaren zijn wij in staat aan onze geachte Geabönneerden een zser fraaien Scheurkalender voor 1392 aan te bieden, voor den luttelen prijs van Deze kalender, die èn wat sierlijk heid èn wat inhoud betreft, voor geen enkelen duurderen Scheurkalender be hoeft onder te doen, kan in ieders huiskamer een plaatsje vinden. In ons eerstvolgend Nummer zal een Bon worden afgedrukt tegen afgifte waarvan en betaling van 20 Cents, deze Scheurkalender van Dinsdagmorgen af, aan ons Bureau verkrijgbaar zal zijn. Aan Geabönneerden buiten de stad wordt een Exemplaar franco toege zonden, na ontvangst van Bon en zes blauwe postzegels. P Aan niet-geafooiineerden wordt deze Scheurkalender in geen geval door ons afgegeven. Directeuren- Uitgevers. 1 Haarlem, 28 November 1891 De eerstvolgende vergadering van den Gemeenteraad zal plaats hebben op Woensdag den 2n December a. s., des namiddags te 1 uur, in de Statenzaal aan het Prinsenhof. Spoedig zullen de leden van de kies- vereeniging „Vooruitgang" de voorstel len van het Bestuur tot wijziging van de inrichting der vereeniging, gedrukt ontvangen. Zooals wij reeds hebben medegedeeld, is de hoofdzaak om de vereeniging te verdeelen in zes afdee- lingen, elk met een afzonderlijk be staan. Het Bestuur wenscht de contributie onveranderd te laten. Éen tweede zeer belangrijke wijziging die wordt voorgesteld, betreft het stellen van candidaten voor Tweede Kamer, Prov. Staten of Gemeenteraad. Het Bestuur wenscht, dat elk lid van te voren of op den dag der vergadering van de afdeeling mondeling of schrifte lijk zal kunnen opgeven evenveel na men als er vacatures zijn. Hierover wordt éene stemming gehouden, de namen van hen die stemmen hebben verworven, op eene lijst gezet en die lijst toegezonden aan den Algemeenen Secretaris. Deze maakt nu dubbeltallen op: zijn er bijvoorbeeld drie vacatures, dan neemt hij de zes namen van hen die de meeste j stemmen hebben gekregen op de zes lijsten bij eikaar geteld, onderzoekt of dezen bereid zijn eene eventueele can- didatuur te aanvaarden (wat betreft de Tweede Kamer, of zij in eene open bare of leden-vergadering hunne poli tieke beginselen willen blootleggen) en brengt deze daarna in eene olge?neene vergadering, ter bespreking. De candidatenlijst kan door het Be stuur nog worden aangevuld met de namen van candidaten, die in eene andere kiesvereeniging in het district zijn gesteld, op voorwaarde evenwel, j wat betreft de Tweede Kamer en j Prov. Staten, dat zij de liberale rich- J ting zijn toegedaan. Voor den gemeen- j teraad is dat alzoo niet noodig. Deze ingrijpende veranderingen, door het Bestuur aan de leden voorgesteld, zullen naar het Bestuur verwacht, meer- dere aaneensluiting van de liberale j partij in Haarlem teweeg brengen. j Het is de bedoeling, om de publici- teit van de vergaderingen niet te bevor- deren. Althans in de voorstellen ligt een streven tot beperking van de open baarheid, die tot heden werd betracht. getrokken uit hun verhaal van denzelf den naam, is eene bevallige idylle, die altijd bizondere aantrekkelijkheid heeft, hoewel eigenlijk intrigue erin ontbreekt. Wat is er toch gewoner, dan dat een vrijgezel verliefd raakt op een mooi meisje en daarmee trouwt Wat natuur lijker, dan dat een brave, oude rabbi dat huwelijk zooveel hij kan bevordert Toch is het een genot de eenvoudige tooneeltjes te zien. Dat ligt natuurlijk niet alleen aan het stuk, de vertolking doet er veel aan toe. En die was Don derdagavond in onzen schouwburg, van het Nederl. Tooneel, was zeer goed.Bouw- meester, als David Sichel, spande ontegen zeggelijk de kroon en Schulze (Fritz Kobus) was wel zeer verdienstelijk, maar deugt niet voor het derde bedrijf. Daar is de rol voor hern te zwaar moedig. Men is nu eenmaal gewoon, altijd om Schulze te lachen, en als hij op het tooneel schreit, blijft het publiek lachen. Dat doet aan den indruk van eene mooie scène te koit. Wij zagen met veel genoegen het natuurlijke spel van mevrouw Stoetz (Catherine) en kunnen een woord van lof niet terughouden voor Suze (mevrouw van Ollefen), die de lieve rol met veel toewijding heeft gespeeld. Deze nieuwe verschijning bij dit tooneelgezelschap heeft nu getoond, dan zij beter dingen kan, dan een rol vervullen in het horribele stuk van Tolstöi, de Macht der Duister nis, dat wij vroeger eens van het gezel schap—de la Mar b ie/., hebben gezien, waarvan mevrouw Van Ollefen destijds deel uitmaakte. Door de politie alhier is aangehouden en naar het huis van bewaring overge bracht een 17 jarige kantoorbediende, die zich bij herhaling had schuldig ge maakt aan diefstal van geld uit de brandkast van zijn patroon, door mid del van een valschen sleutel. Vriend Fritz, het tooneelspel. door de passen, schrijversassociatie Erckmann Chatrian Het begin van den hout- en karton- slöjd-cursus, onder leiding van den heer W. Swart, alhier, is nu definitief be paald op half December. Reeds een twintigtal jongens en meisjes gaven zich aaner bestaat nu ook het plan, aan volwassenen de gelegenheid te geven, zich in dit vak te bekwamen, wat vooral voor onderwijzers en onderwijze ressen niet van belang ontbloot is. De heer Swart zal geheel de zweed sche (Naas) methode volgen. Zij, die dus nog wenschen deel te nemen, worden verzocht, zich zoo spoe dig mogelijk op te geven. De prijs voor een cursus van 5 maanden is f10. terwijl de kosten voor gereedschap voor hout-slöjd ƒ3.bedragen, dit gereed schap is dan eigendom van den leer ling. Het onderwijs wordt geheel individueel gegeven, zoodat elkeen de uren uit kan zoeken, die hem het best Men meldt ons: De ingezetenen van Heemstede en Bennebroek zijn over het algemeen zeer ingenomen met de plaats gehad heb bende burgemeestersbenoemingenin laatstgenoemde gemeente had men trouwens ook de noodige moeite bij Z.E. den Minister gedaan, om afge scheiden te worden van Heemstede. In beidé plaatsen zal de intrede met eenige feestelijkheden gepaard gaan. Reeds de volgende maand zal, naar wij vernemen, de beproeving plaats hebben van de groote inundatie- en com municatie-sluizen in den Ringdijk der Haarlemmermeer bij Aalsmeer. De campagne aan de beetwortel suikerfabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen zal circa 5 weken korter duren dan het vorige jaar en omstreeks half December zijn afgeloopen. Men schrijft onsMet de plaatsing en verplaatsing van politiebeambten kan het soms ook al vreemd gaan. Zoo heeft men b. v. de eenige rijks- i veldwachter, gestationneerd te Halweg, vandaar gedetacheerd naar Tessel, ter- wijl zijn tijdelijken opvolger Spaarndam als standplaats is aangewezenzonder j nu juist te weten of zijn aanwezigheid te Spaarndam zoo noodzakelijk is, was het zee-, wenschelijk, vooral met het oog op den onmiddellijk nabij gelegen zoo beruchten ringdijk der Haarlem mermeer en de aanwezigheid van de talrijke vreemde werklieden, dat te Halfweg een rijksveldwachter werd ge plaatst en die plaats niet zoo nu en dan maar eens ter loops door zooda nig politieman werd bezocht, daar thans aldaar slechts één gemeente-veld wachter dienst doet. Vanwege het hoofd van het gemeente bestuur is dan ook om meer duurzame hulp verzocht. De plannen tot aanleg van een stoom tram AmsterdamIJmuiden, ten Zuiden van het Noordzeekanaal, zijn door de gemeentebesturen van Sloten en Haar- lemmerliede goedgekeurd, mits er on derweg gelegenheid tot in-en uitstappen bestaat. 0FF1C1EELE BERICHTEN. Bij kon. besl. van 18 Nov. is goedge keurd het tarief der verzekeringsbank „De Nederlanden," te Rotterdam „Jaarlijksche netto premiën voor een kapitaal van 100, uit te betalen aan het einde van het verzekeringsjaar waarin en onverschillig wanneer het overlijden van den langstlevende plaats heeft van twee personen; premiebetaling tot den dood van den eerststervende." Bij kon. besl. van 26 Nov. is mr. J. S. D. van Doorn, secretaris van curatoren der rijks universiteit te Leiden, met in gang van 16 December, benoemd tot refendaris bij het departement van Bin- nenlandsche Zaken, met toekenning van eervol ontslag uit eerstgemelde betrek king. Uit Amsterdam meldt inen Bij een bevigen uitslaanden brand. Donderdag nacht in de Anjeliersstaat moesten de bewoners over de daken vluchten en bekwamen allen min of meer brandwonden. Drie met een klein kind konden het gasthuis, na verbonden te zijn, verlateneen oude vrouw moest ter verpleging daar achterblijven. Met 5 brandkranen werd de brand door het springen van een petroleumstel ontstaan binnen 1J4 uur gebluscht. Het perceel is bijna geheel uitgebrand. Lsttersn en Kunst. Onze stadgenoote mejuffrouw Jeanne Landré trad, naar wij in het Nijvieegsch Dagblad lezen, Maandag jl. in die ge meente op en zong op een concert, Te Sloten is een loopknecht van een amsterdamsche firma gearresteerd, we gens verduistering van gelden. In de Kostverloren-Wetering, on der die gemeente, is een schippersknecht over boord gevallen en verdronken. Naar men ons uit Sloterdijk bericht, zal toch eindelijk aan de halte aldaar een wachtkamer worden gebouwd. door de Algem. Kunstvereeniging ge- j geven, eenige liederen en wist, zooals bovengenoemd blad opmerkt, „met haar reine, zilverheldere stem en haar schoone, onberispelijke voordracht de hoorders j te betooveren." j Haar programma was „Recitatief en Aria uit die Jahreszeiten," met orkest begeleidingvon ewiger Liebe, Brahms weisst du noch, WittkowskyAu prin- temps, GounodWiegenlied, H offmann, en als toegift: „Mijn liefken is mijn somer, Nicolai." »D HOOFDSTUK XXI. Jacobus, die aan de andere zijde van Gontran liep, stiet lem bij den elleboog aan, alsof hij zeggen wilde „Maak je niet boosheb maar geduld." Toen men op het kerkhof voorbij de groeve ging, drukte ieer dan éen Jean Baptiste de hand. Toch merkte hij onder aanzienlijken van de gemeente en zelfs onder de werklieden de fabriek er eenigen op, die zich van hem verwijderden zijne nadering schenen te vermijden. Hier en daar werden 'oepen gevormd, waar men veel fluisterde en ter sluiks naar keek, terwijl men hem met den vinger aanwees. Zonder, it Jean Baptiste de reden van deze handelwijze kon gissen, voelde hij, dat hij het voorwerp van een heimelijke vijand- ap was. De laster had reeds zijn werk gedaan. I Verwonderd en instinctmatig gekrenkt, verliet Jean Baptiste pe begraafplaats, terwijl hij te vergeefs trachtte zich rekenschap geven van wat er om hem heen gebeurde. Hij bemerkte, dat de vicomte en diens ex-leermeester bij een hoek van den weg stonden en daar met ongeduld op iemand schenen te wachten. Jean Baptiste meende haat en bedreiging op hun gelaat te lezen. Zijn voorgevoel zeide hem, dat van dien kant gevaar dreigde. Toen George en Jacob in het rijtuig van Fabre-Bey stegen, en dit zich verwijderde, konden Jacobus en Gontran een gebaar van woede niet onderdrukken. Het scheen alsof hun prooi hun ontsnapte. Wat wilden deze twee mannen dan toch doen Op het oogenblik, dat de jonge werkbaas zich deze vraag stelde, hoorde hij eensklaps de stem van Mariol, die te midden van een groepje menschen stond en met verontwaardiging en verbittering tegen woorden protesteerde, waartegen zijn open hartige en eerlijke natuur klaarblijkelijk in opstand was gekomen. Jean Baptiste, meer van de zaak wetende, naderde de verza melde menigte. Maar dadelijk zweeg Mariol, en met een driftig gebaar en een smeekenden blik legde hij den anderen ook het stilzwijgen op, die zich daarna in alle richtingen verstrooiden. „Wat was hier zooeven te doen vroeg de werkbaas, toen hij met den werkman alleen was gebleven? „Wat zeiden uwe kameraden en waarom waart gij zoo vertoornd Mariol was door de verschijning van Jean Baptiste geheel in verlegenheid gebracht. Groote zweetdruppels stonden op zijn voor hoofd, hij bracht er h ijgend uit „Het is eene schande, eene afschuwelijke wreedheid, het is...." Maar eensklaps hield hij op en trachtte te glimlachen, daar hij bedacht tot wien hij sprak. „Wij spraken over politiek," hernam hij, „en gij weet dat er dan dikwijls scherpe woorden vallen; gij moet u om zoo weinig niet ongerust maken, mijnheer Jean Baptiste. Gij zijt daar ver boven verheven, dat kan u niet schaden." De zoon van juffrouw Humbert drong bij Mariol aan, hem de geheele waarheid te vertellen, maar op hetzelfde oogenblik werd hem een hand op den schouder gelegd hij keerde zich om en herkende den commissaris van politie. „Jean Baptiste Humbert," zeide deze, „wees zoo goed mij te volgen." „Waarheen en waarom „Dat zal men u later wel zeggen, gehoorzaam slechts." „En als ik eens weigerde?" „Ziet gij niet, dat die heeren mij zullen helpen, als gij niet gewillig mee wilt gaan?" De commissaris wees op een dozijn politie-agenten, die zich gewapend op eenige schreden afstands bevonden. „Maar," zeide Jan Baptiste, „met welk recht durft gij dat doen?" „Hier is mijn bevelschrift," antwoordde de commissaris. „Zoo, dus dat is een bevel tot inhechtenisneming?" „Ja." „Om welke reden „Gij wordt verdacht van medeplichtigheid aan den moord op den graaf d' Alvimare." „Ah," riep Jean Baptiste uit, terwijl zijn blik zich naar dea vicomte wendde, „nu begrijp ik het." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1