NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9c Jaargang. Dinsdag 1 December 1891, No. 2580. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD A BON N F.M FJNTSPRIJS Voor Haarlem per 3 maanden1,20, Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIÊN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groete letters naar pla&tosimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat, Abonnementen en Advertenties worden aangenomen door ones agenten en door alle boekhandelaren en oonrantiers. Directeuren-Uitgevers J. C. PEEREBOOM en J. B. ATB. Hoofdagenten ooor hei Buitenland: Compagnie Qéniralt de Puhlkité Strangle» B, 1. BdVBS CoJOHH t. JQNBS, Snee., Pariie 31hie fauiourg Moutmartri. Eene St. licol&aswanileling. li. Haarlem, 30 Nov. 1891. Beste Frans Je schrijft mij, of ik de Kerstdagen bij je wil komen passeeren, maar ik kan daarop heusch nog geen besluit nemen. Je weet, wat mij hier houdt en ik heb j.l. Vrijdag Lize weer gezien. Ze is enfin, je lacht me toch j.uit, als ik je zeg wat ze is en je beweert altijd maar, dat ik overdrijf over hare goede eigen schappen. Maar misschien zul je later wel inzien, dat ik de waarheid spreek als ik haar een engel noem. Vanmiddag moest ik met ma uit wirn kelen, want mijn zusters waren niet thuis. Ik houd daar wel niet bizonder van, maar het was heel druk op straat en dat was eene aardige afleiding. Ge lukkig behoort ma niet tot die men- schen, die een halfuur in een winkel rondsnuffelen, alles van de planken en uit de doozen laten halen en ten slotte heengaan, „omdat ze geen keus kunnen vinden." Allereerst gingen we naar Hassink het mantelmagazijn de Zou, Anegang hoek Frankestraat, die op het goede denkbeeld was gekomen, een aantal kinder- en vrouwenmantels voor zeer lagen prijs beschikbaar te stellen, met het oog op uitdeelingen aaD behoef- tigen. Ietwat verder, op No. 26, heeft men den winkel van Hciiri Hendrix.Die winkel was voldames en ik gevoelde mij er een zaam genoeg tusschen, want al is men niet verlegen uitgevallen, als heer alleen heeft men midden tusschen tien paar vrouwenoogen een moeilijke positie. Toen ma hare inkoopen had gedaan, gingen we naar Veldwijk, Lange Veer- straat, waar we ons niet lang ophielden, maar in dien korten tijd toch heelwat smakelijks op het gebied van vleesch- waren hadden gekocht. Nu we er zoo in de buurt waren, gingen we toch ook even een kijkje nemen in het magazijn van Dijken, Damstraat 6, een winkel, die altijd flink gesorteerd is en waar voor den winter haarden en kachels in alle prijzen zijn te krijgen, zonder nog te spreken van de andere artikelen die er voorhanden zijn, als kolen- en turfbakken, brand kasten, ja wat al niet. Ma kocht daar een prachtigen vulkachel, die maar eens beboeft te worden aangelegd om den heelen winter door te branden, natuur lijk op conditie dat hij onderhouden wordt. Toen we ook nog wat andere artikelen in het ijzervak noodig hadden, verwees de heer Dijken ons naar Heenk's magazijn, Damstraat 15, waar we uitstekend klaar kwamen. We wandelden de Damstraat weer uit, de Groote Markt over. „Kijk, Her man, daar gaat Lize van Schulpen," zei ma opeens. Ik gevoelde, dat ik een kleur kreeg. „Wat heb ik daarmede te maken zei ik, zoo onverschillig mo gelijk. Mama lachte eens even, maar zei verder niets. Ik zag Lize niet meer en hoopte, dat ik haar in den winkel van von tier llohlcn zou zien, maar toen we naar de keurige etalage keken, zag ik haar niet: dat magazijn is ook zoo groot. Misschien was ze dan .bij Karthaus Maar daar was het zóo vol, dat ik even goed naar een naald in een hooiberg had kunnen zoeken. Toch talmde ik er nog en treuzelde zóólang met het koopen van een kristallen pièce de mi lieu, dat ma ongeduldig werd en de bediende die mij hielp, mij zeker naar de Mookerhei gewenscht zal hebben. Terwijl ma in het bekende magazijn van Visser, Groote Houtstraat 24, eenige van de modeartikelen ging koopen, waarvoor die winkel onder de dames zoogoed staat aangeschreven, ging ik naar de Jong, [Groote Houtstraat 2 (den voormaligen winkel van Gezusters Gras veld) en voorzag mij daar van hand schoenen, boorden en dassen, artikelen die altijd te pas komen, ook voor St. NicolaascadeauVandaar gingen ma en ik samen naar het magazijn van A. Winter Coin de Koningstraat N*. 39, een magazijn op afbetaling, maar waar men natuurlijk ook i contant kan koopen. Men kan er alles krijgen, van meubelen at tot parapluies toe, heeren en dames-confectie niet te vergeten. Ma had namelijk van mijn oom uit de Oost, die in Haarlem komt wonen, een brief gekregen met verzoek om alles wat hij noódig zou hebben (en het was me een lijst!) voor hem te koopen, en ze meende dat in dit ma gazijn te moeten doen, omdat hier alles bij elkaar te krijgen is. Wie bij Koelcwijn, Koningstraat 47 voorbijgaat, kan de verzoeking niet weerstaan om een Van de Barselaars echten leverworst te koopen. Ook wij bezweken voor de verleiding. Intusschen was het al wat laat ge- wo den en we waren nog niet klaar. Eerst moesten we nog naar den beken den bontwinkel van Weill, Barteljoris- straat 26/28, waar ma een mof koos uit een collectie, die kolossaal mag genoemd worden. En daar zoo waarlijk ontmoetten wij Lize, alleen. Ma sprak haar gelukkig aan, maar 't was gek, ik wist op dat oogenblik niets te zeggen. „Kom ons eens opzoeken, kindlief", zei ma. (Ver beeld je, kindliefLize zei, dat ze met veel plezier eens komen zou. Ja, wanneer dan. „Kom vanavond", zei ma. Ze aar zelde eerst eveü, maar eindigde met aan te nemen. Je kunt begrijpen, hoe ik in mijn schik was 't Was intusschen al halfvijf geworden. Haastig namen we afscheid, want ma moest nog even naar Panders maga/Jjii Kruisstraat 22, om een salonstoeltje te koopen en eindelijk naar de Linnenhaal, Kruisweg 54 en 52. In het eerste is een groote voorraad handschoenen, para pluies enz. geëtaleerd, terwijl daarnaast in No. 52, wordt verkocht de naar de eigenaar ons mededeelde, uit zuivere natuurwol vervaardigde Jaegerbaai en flanel, ter voorkoming van rhumatiek. Daar kocht ma een japon als St. Ni colaascadeau voor onze dienstbode. Natuurlijk bleek, dat we niet alles gedaan hadden, wat we hadden willen doen. Zoo was ons de gelegenheid ont gaan, om een kijkje te nemen in Ba- lahreg'a's mag'a/Jjn van japansche en chineesche artikelen Kruisstraat 2, hoek Nieuwe Gracht en hadden we vergeten sigaren te bestellen bij Boon in den Anegang No. 10. Maar morgen komt er weer een dag, uitgesteld is niet ver loren en wat in een goed vat is, ver zuurt niet Wat zeg je van zoo'n trits van spreek woorden Het is nu zes uur, terwijl ik dit schrijf. Te acht uur komt Lize. Kerel, als je eens wist wat een heerlijkheid dat voor me is Alleen h^op ik maar, dat ik daa mijn tong beter tot mijn dienst zal hebben, dan straks, 't Is won derlijk als ik haar zal ontmoeten, be denk ik allerlei mooie complimentjes, maar als ze er dan is, kan ik ze niet uitbrengen. Wees vriendschappelijk gegroet door t.t. Herman. westen Leidsche Vaart bezuiden Leidsche i Straat en Rozenprieel7. Id. id. ver- eeniging „Volksbelang" gebruik lokaal I 8. Id. id. overname van voor straat be- stemden grond aan den Kleinen Hout- jweg; 9. Rapport comm. bezwaarschrif - j ten, aanslag pi. dir. belasting 10. Voor - jstel B. en W. W. en voorstel Rechtsgel. Commissie op adressen prostitutie; n. Benoeming van een vierden wethouder 12. Id. Regent St. Elis. of Groote Gast huis; 13. Id. drie leden comm. van! toezicht scholen M. O.14. Verzoek1 eervol ontslag van den heer J. A. Lo-1 dewijks als lid der pi. comm. van toe- i zicht op het L. O.; 15. Rapport op zichter Gasverlichting over October jl. STADSNIEUWS. Haarlem, 30 November 1891 P FR GA BERING van den Raad der gemeente Haarlemop Woensdag 2 i Dee. 1891, des namiddags ie 1 uur. Plaats van samenkomst Statenzaal, in. gang Pandpoort (naast bureau Ge meente-werken) of Prinsenhof. De volgende stukken en punten zullen j aan de orde worden gesteld. 1. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten. Aanvrage ontslag onderwijzer 3e kl. opl. school voor jongens2. Voorstel B. en W.W. subsidie Ambachtsschool3. Id. id. id. Haarl. Kookschool4. Id. id. verster king onderwijskracht H. B. School voor jongens met 5 j. cursus 5. Id. id. adres vereeniging „Volksbelang", kostelooze toelating van onvermogenden op scholen van nflddelbaar en hooger onderwijs 6. Id. id. crediet aanleg bestrating be Onder vrij goed weder had gisteren de plechtigheid der uitreiking van het eereteeken voor 15-jarigen dienst aan twee der oudste leden in dienstjaren bij de schutterij, de kapitein Pauw en de 19 luit. kwartiermeester Roosdorp op het Wilsonsplein plaats, onder een har telijke en waardeerende toespraak van den majoor-kommandaDt. Een talrijke menigte woonde het fraaie schouwspel van het defileeren van het bataillon bij. Na afloop werden de beide jubilarissen door hunne collega's gecomplimenteerd en werd hun des avonds in café Mon tague een diner aangeboden, waar het recht hartelijk en kameraadschappelijk toeging. Wij ontvingen een afschrift van het adres, dat door de vereeniging van tap pers en slijters, „Vergunning", aan den Raad zal worden ingediend, inhoudende een klacht over de opdrijving van de belasting in den vorm van vergunnings recht, daar tal van tappers in dit jaar drie, vier tot zesmaal zooveel betaald hebben als voorheen. Bij het adres is nedergelegd een lijst van hetgeen sommige tappers betaalden in 1890 en i8pi, onder bijvoeging van de werkelijke huurwaarde, volgens hun eigen ter goeder trouw gedane taxatie van de lokaliteit, waarvoor hun vergun ning strekt, en waaruit moet blijken dat de schatting zeer ongelijk geschiedt, hetgeen zeker niet de bedoeling van den Wetgever kan zijn. Reden waarom adressanten den raad verzoeken, maatregelen te treffen, opdat in het vervolg de schatters van de ver gunningsbelasting niet anders schatten, dan volgens de letter en de bedoeling van wet en verordening, met vermijding van de ongelijkmatigheid, die thans plaats vindt. Gisteren is in deze stad overleden, H. Niesten, oud bijna 82 jaren. Wegens zijne deelneming aan den veldtocht in Belgie, was hij gerechtigd tot het dra gen van het Metalen Kruis. De directeur van het postkantoor te Haarlem brengt ter kennis van belang hebbenden, dat ter gelegenheid van het St. Nicolaasfeest, te zijnen kantore ge legenheid zal bestaan, om op Zondag 6 December a. s. van S10 uur 's m.' en van 12—3 uur 'snamid. postpak ketten ter verzending aan te bieden. Hij noodigt het publiek dringend uit, voor zorgvuldige verpakki?tg der post pakketten te willen zorgdragen en de frankeerzegels zooveel mogelijk vooraf op de adreskaarten vast te hechten. De adressen der pakketten moeten op I den omslag zelf geschreven of er stevig op vastgeplakt zijn; bevestiging door middel van lak zonder of boven het j kruistouw is niet geoorloofd. Be directeur HOYER. Haarlem28 Nov. 1891. Wegens het optreden op 22 December in den door de vereeniging „J. J. Cremer" uitgeschreven tooneelwedstrijd, van de I vereeniging „Excelsior" van Sliedrecht, zal het concert te geven door het orkest I onder leiding van den heer W. Kes, plaats hebben op den daaraan vooraf- gaanden dag, den 2ien December e. k. Bij het bestuur der afd. Haarlem der schippersvereeniging „Schuttevaer" is bericht ontvangen, dat de Algemeene vergadering dier vereeniging in Januari 1892 te Haarlem zal gehouden worden. Door de afd. Haarlem der schippers vereeniging] Dg „Schuttevaer" werd in eene onlangs gehouden vergadering tot i voorzitter gekozen de heer H. T. Pel- 1 tenburg, ter vervanging van den heer ij Bleij, die wegens gezondheidsredenen 'zijn ontslag had genomen. Wegens plaatsgebrek moet de afloop der veiling van perceelen in de „Gouden Leeuw" van Zaterdagavond, benevens eenige berichten, tot het volgend num mer blijven liggen. Heden morgen ten ruim uur is aan de Bakenessergracht een petroleum- wagentje, geduwd door een 52-jarige vrouw, aangereden door een goederen wagen waardoor het wagentje vernield werd, en de vrouw, die er onder was geraakt, door het onderstel werd over reden, waarbij haar linkerbeen onder de knie belangrijk is verwond. Toen is haar de eerste hulp verleend in de Haarlemsche Broodfabriek, en ze is daarna per bran card naar het St. Elisabeths-Gasthuis overgebracht. 82 HOOFDSTUK XXI. Opnieuw deed de stem van Mariol zich hooren. Hij had eenige vrienden verzameld, wier achting voor en gehechtheid aan hun werkbaas door niets kon geschokt worden. Zelfs zij, die even te voren aan hem hadden kunnen twijfelen, namen, nH hij met gevangenisschap bedreigd werd, zijn partij op en schenen geneigd te zijn om hem te verdedigen. Mariol voerde hen mee en vuurde hen door zijn voorbeeld aan. „Laten wij zorgen, dat hij niet wordt gevangen gezet!" riep de brave man uit. „Het is laster, het is een complot. Gij allen weet hoe edelmoedig en eerlijk hij is, wat hij voor de werk lieden gedaan heeft en wat hij zou willen doen, als hij kon. Laten wij hem helpen en bevrijden. Voorwaarts." Maar Jean Baptiste kwam zelf tusschenbeiden. „Mariol," zeide hij, „zwijg toch. Er zijn dwaze beschuldigingen, die een eerlijk man niet schaden kunnen. Zie ik er uit als een moor denaar? Waarom zou ik vluchten en mij verbergen? alleen mis dadigers verschuilen zich, alleen lafaards vluchten. Laat mij dus aan de wet gehoorzamen de fransche wet is rechtvaardig. Maakt voor deze heeren en mij. Geheel uit vrijen wil ga ik met hen. Laat ons dus door, bid ik u, ik wil het." Deze wijze en moedige woorden troffen doel. De eerste rijen der menigte gingen uiteen. Maar Mariol was nog niet overtuigd. „Jean Baptiste," riep hij uit, „wat moet uwe moeder nu be ginnen De zoon van Madeleine beefde en wendde den blik in de richting van het huisje, waar de gewonde zich bevond. Maar na een oogenblik nadenkens, zeide hij, terwijl hij zich op weg begaf; „Dezen avond zal men mij wel in vrijheid stellen. Laten wij ons haasten." Het waren niet de politieagenten, die hem meevoerden, maar het scheen alsof hij de mannen van het gerecht geleidde. Langzaam ging de stoet voorwaartsvoortdurend werden nieuwe groepen gevormd, die er weldra dreigend begonnen uit te zien. Men naderde nu de huizen, die door de werklieden der fa briek bewoond werden. Het gerucht van de inhechtenisneming had zich daar reeds verspreid. De vrouwen wier dankbaaiheid de jonge werkbaas had weten te verwerven, door hunne echtge- nooten uit de herberg te houden, snelden toe, en spoorden hunne echtgenooten aan, Jean Baptiste te gaan bevrijden. Nu vreesde de commissaris een oproer. „Mijnheer," zeide hij tot zijn gevangene, „aan den weg ginds staat een nieuwe politiepost. Ik geloot, dat wij wijzer doen ons daarheen te begeven. Terwijl gij daar onder het toezicht van I deze politieagenten zult blijven, zal ik versterking gaan halen, en dezen avond of van nacht, als de opgewonden menigte be daard zal zijn, zullen wij Parijs gemakkelijk bereiken." „Het zij zoo," antwoordde Jean Baptiste. En door eene nieuwe toespraak tot het volk, die gelijkertijd zacht en flink was, verkreeg hij een soort van wapenstilstand, onder begunsti ging waarvan men de bewuste plaats bereikte. Mariol had plotseling eene ingeving gekregenhij liep dwars door een veld naar zijn huisje en zeide bij zich zelf: „Laten wij eerst eens zien, hoe het bij mij in huis gaat en hoe de gewonde het maakt. Wat zal Barnabin wel zeggen!" Barnabin was bij zijn moeder gebleven, om haar op te passen. Toen Mariol hem gewenkt had buiten de komen en hem de geheele geschiedenis had verteld, riep hij uit: „Wat, mijn broeder heeft ons willen verlaten, zonder ons vaar wel te zeggen Men weet wel, wanneer men de gevangenis bin nentreedt, maar men weet nooit, wanneer men haar zal verlaten. En onze arme moeder, die zooeven zijn naam heeft gemompeld en hem met de oogen zocht! Als zij hem niet spoedig weerziet, dezen avond, dan zal zij zich ongerust maken, en dat zal haar den dood doen, hebben de dokters gezegd." De bedroefde, bezorgde knaap schreide heete tranen. „Kom, bedaar wat, Barnabin," zeide Mariol zeer bewogen, „het is onmogelijk, dat zij hem gevangen zullen houden. Men zal hem morgen wel reeds vrijlaten, want hij is onschuldig". „Ja, dat weet ik wel," zeide Barnabin, die met groote stappen heen en weer liep, en van ongeduld op den grond stampte. „Maar wij hebben hem niet morgen, maar vandaag reeds noodig

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1