PrëiB-SclietóMr NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Woensdag 2 December 1891. No. 2581. A BONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. ONZE voor 1892. Premie-Scheurkalen der voor 1892 STADSNIEUWS. Latteren en Kunst. BINNENLAND. Leger en Vloot. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. f ranco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer. 0,05. Dit blad »«rncli(Jnt, dagelijks, behalve op Zon» en Feestdagen. Harenn Kloitie Hontutraat No. 9, Haarlem. TelefoonntiaiBier 123. 7»^ 15 reg-el» 50 Centsiedere regel meer 10 Cent*. Groete letter» naar plaatsruimte. Bij Abonnement sanxienlijk rabat. Ab'JiïïïeïoenÈeB es Advertesüës worde» aaDgcEGmes door oase ageatea er door allo boekhasdelsrea ea ocarantsers. Directeur-Uitgever J. O. PEïXïBOOK. Hoofdagenten voor het BuitenlandCompagnie Olniralt it FnhlkiU Mraxgbe if. L. Bel VS? f O», JOHN T JON5% Som., SUh Fsnhonrf Montmmrtrt. EERSTE BLAD. De Directeur-Uitgever heelt de eer de Geabonneerden er op attent te ma ken, dat de voorraad vau den zeer fraaien zeer beperkt is, zoodat niet later dan tot en met den 5^00 Dec. e. k. voor aflevering kan worden ingestaan. Om die reden verzoekt ondergetee- kende beleefd, niet lang te wachten met het doen aanbieden van den Bon, die in het vorig nummer afgedrukt is gevvorden. De Directeur- Uitgever. Haarlem, i December 1891. Het slot onzer St. Nicolaaswandeling zal in het volgend nummer dezer Cou rant worden opgenomen. Wij hebben van burgemeester en wet houders een lijst ontvangen, behelzende de cfficieele kennisgeving, waar reddings boeien, dreggen en de noodige middelen voorhanden zijn om ;aan drenkelingen j de eerste hulp te kunnen verleenen. i Deze lijst zullen wij morgen in haar geheel plaatsen. Het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het raadhuis alhier is in de rfgeloopen maand bezocht door 97 personen tegen en door 175 perso nen zonder betaling. Maandag vergaderden alhier com missarissen van de Onderlinge Verze- keriüg voor de leden van de Holl. Maatschappij van Landbouw. Bij de verificatie van de reeds geassureerde en toegezegde posten bleek, dat deze een gezamenlijk bedrag van 2.402,182 vertegenwoordigde, zijnde dus ruim 4 ton meer dan het hoofdbestuur voor het in werking treden der verzekering bepaald had. Tot president commissaris werd ge kozen mr W. O. Th. van Oudheusden van Achttienhoven. De nederlandsche Bakkersgezellen bond hield Zondag in „Felix Favore" alhier een vergadering. Spreker de heer J. F. A. Bakker uit Amsterdam, die tot onderwerp hadde toestand der bakkersgezellen in Nederland. Spreker wees er op, hoe in dit be drijf nog zulke treurige toestanden heer- schen, daar de bakkers ondanks hun langen arbeidsdag zich dikwijls moeten vergenoegen met een treurig loon, on geveer 7per week. Verder nog op het verergeren door het steeds meer en meer in gebruik nemen van ma chines, waardoor veler handenarbeid onnoodig wordt. Om nu in deze toe standen verbetering aan te brengen, moeten de arbeiders zich nauw aaneen sluiten. Nadat zich nog eenigen als lid van den Bond opgaven, werd de ver gadering gesloten, zonder dat er debat plaats vond. Twee hier ter stede welbekende per sonen, de heeren Chrétienni, de cou pletzanger, en Verbeek, de laatste dit maal slechts in de hoedanigheid van illusionist en prestidigitateur, en niet als magnetiseur zooals verleden jaar, traden Maandagavond op in onzen schouwburg. Laatgenoemde verscheen het eerst.op de plankeu, en wist door zijn buitengewone vingervlugheid aller aandacht te boeien. Merkwaardig was het, hoe hij steeds voorwerpen wist te doen verdwijnen, en op zeer raadsel achtige wijze en onder allerlei vormen weer te voorschijn riep. Zijne handig heid met de kaarten en de verrichtingen met de betooverde hand werden met spanning gevolgd. Van de liederen welke Chrétienni ons liet hooren, kunnen wij volstaan met te zeggen, dat zij met goede voordracht en flinke stem werden gezongenvooral zijn kranten-revue yiel zeer in den smaak. Jammer was het, dat het tweetal niet met een betere opkomst werd beloond. Aanstaanden Woensdagavond geeft het duitsche operettengezelschap onder directie van den heer Laska, eene nieuwe operette van Carl Millöcker, den bekenden componist van „der Bettel- student," „ein Blitzmadel" genaamd. Zondag 15 November gaf het ge noemde gezelschap deze operette te Amsterdam en met veel succès. Ook de kritiek liet er zich zeer gunstig over uit. Waar wij bij een vorig optreden hier ter stede over Laska's gezelschap een zeer gunstig oordeel kenden uitspreken, durven wij onzen lezers thans met volle gerustheid aanraden, Woensdagavond, „ein Blitzmadel" te gaan zien. Zondagavond had in de concertzaal van de sociëteit „de Kroon" het aan gekondigde concert van het Tyroler terzett Terofal plaats. Dit gezelschap bestaat uit een alt, tenor en bas en wordt bij de meeste zijner liederen door piano geaccompagneerd. Met veel genoegen werden de liede ren door het vrij talrijk publiek aan gehoord. De bas oogstte veel applaus met het lied uit Mozarts „Zauberflöte" „In diesen Heiligen Hallen," terwijl ook de alt, en zeer terecht, om haar stem wordt toegejuicht. De tenor was niet altyd even zuiver en helder, maar scheen dan ook verkouden. In de jodel echos bleek, dat hij meer kan dan hij dezen avond gaf. Het bestuur va „de Kroon" heeft nu besloten, om aanstaanden Zondag door dezelfde zangers een volksconcert, te doen geven tegen eeDe entrée van 25 cents. Men zal wel doen, met het te gaan hooren„wo man singt, da lass dich ruhig nieder." Bij vonnis der Arr. Rechtbank alhier, dd. 1 December 1891, is in staat van faillissement verklaard, Jozef Polak, firma Polak en Zoon, borstelmaker en winkelier te Zaandam. Het faillissement ir ingegaan 21 Nov. 1891 en tot rechter-ci.mmissaris is be noemd mr. M. G. P. del Court van Krimpen, tot curator mr. A. E. A. S, van Stralen, advocaat en procureur alhier. Onder redactie van dr. L. A. van Langeraad en Abr. P. L. van Lange raad, is heden verschenen bij de firma Nijgh van Ditmar, het eerste No. van „Nederlandsch Bibliografisch Album," een Dieuw weekblad, dat 1.50 per kwartaal zal kosten. Dit blad stelt zich voor, te zijn „eene periodieke uitgave, waarin alle nieuwe werken van eenige beteekenis, onver schillig op welk gebied, worden aange kondigd." Inderdaad zou zulk een tijdschrift in een bestaande leemte voorzien. Als een bewijs van den aan zienlijken uitvoer van vee uit Neder land moge dienen, dat van 1 Oct. tot 13 Nov. niet minder dan 1400 wagens met vee alleen door de Maatschappij tot exploitatie van Staatsspoorwegen zijn verzonden. Hiervan komt pl. m. de helft alleen voor het station Leeuwar den daarop volgt Zwolle met pl. m. 300 wagens. Het hoofdbestuur der Ned Mij. van geneeskunde heeft zich tot de regeering gewend, met verzogk^de be lemmeringen op te heffen, ver bonden aan de aflevering v u samen gestelde verbandstoffen door niet apothekers. Het bestuur motiveert zijn verzoek o. a. op grond, dat de apothe kers die verbandstoffen niet behoeven voorhanden te hebben en verschillende apothekers ze ook werkelijk niet in voorraad hebben, zoodat op sommige plaatsen het publiek niet de noodige verbandmiddelen kan krijgen, tenzij de bestaande wettelijke bepalingen worden ontdoken. NR. C) De gemeenteraad te Rozen daal heeft besloten tot heffing van rech ten voor het voltrekken van huwelijken. De voor Maandag avond uitgeschreven vergadering der kiesver- eeniging „Amstels burgerij" te Amster dam, ter behandeling der bekende motie van het bestuur werd in comité-generaal gehouden. De slotsom der beraadslagingen was, dat de vergadering met 30 tegen 2 stemmen de motie onveranderd goed keurde en het bestuur dus machtigt in het belang der eenheid van de liberale partij aldaar met de besturen der zusterver- eenigingen„Burgerplicht" en „Grondwet" in overleg te treden, om te komen tot de stichting eener centrale kiesvereeni- ging, waarin de drie vereenigingen zich hebben op te lossen. Twee leidsche studenten hadden de weddingschap aangegaan om den afstand LeidenHaarlem over Warmond, 28 K. M. te voet af te leg gen binnen de vier uren. Na een week zich te hebben getrai neerd, werd Zondag den 281-. November deze schoone weddingschap onder nomen. Precies 9.1 verlieten de stevige wan delaars Leiden bij de de Marepoort, waar een groote menigte belangstellen den had postgevat. Te 10.39 bevonden de studenten zich te Lisse en 12.25 was Haarlem bereikt, alwaar zij met geestdrift werden ontvangen. De weg was alzoo afgelegd in 3 uren 24 minu ten. Bij hun terugkeer in Leiden werden de twee Muzenzonen onder muziek en met kransen ontvangen. Door den predikant der Nederd. herv. gemeente te Dinksperloo, ds. J. W. Kautzman, wordt, zoo meldt de Arnh. Cteen eigenaardig middel toegepast, om den sterken drank te bestrijden. Jongelieden, die hun huwelijk kerkelijk door hem wenschen te doen voltrekken, moeten vooraf beloven, dat geen sterke drank op de bruiloft zal geschonken worden. Weigeren zij zich hieraan te onderwerpen, dan weigert ook de predikant zijnen diénst. Alleen bier en wijn is geoorloofd. Het gevolg van dezen maatregel die nog weinig heeft j uitgewerkt, is, dat de meeste jonge paren het zonder kerkelijk huwelijk doen, of zich naar eene audere plaats daarvoor begeven. De studenten C. A. Van N. j S. en T. R. G. te Groningen, zijn door de rechtbank aldaar tot f6o en 25 boete veroordeeld wegens mishan- 1 deling van middernachtzendelingen. Men meldt uit Breda aan de N. R. C Nadat bij den aanvang van den nieuwen cursus aan de Kon. Militaire A cademie door den goeverneur, generaal- majoor Hardenberg, het zoogenaamde „baren" door strenge bepalingen werd tegengegaan' was hiervan het gevolg, dat de nieuwaangekomen cadets door die der oudere studiejaren geheel werden genegeerd, waardoor van zelf eene min der gewenschte verhouding ontstond. Door den nieuwen goeverneur, kolonel Borel, schijnt die strenge maatregel bui ten werking te zijn gesteld, waardoor al dadelijk weder het baren is begonnen. Intusschen schijnt men tegelijkertijd de grens van het betamelijke en onbeta melijke te hebben overschreden, en moet een cadet van het eerste studiejaar door den cadet L. van het 30 studiejaar ge trapt zijn. De met het toezicht belaste officier heeft 'onmiddellijk dit feit ge rapporteerd, tengevolge waarvan den ge noemden cadet eeDe welverdiende straf is opgelegd, nadat hij eerst bekend, doch kort daarop die bekentenis weder had herroepen, zeggende, aanvankelijk te hebben bekend ten einde eens te zien hoever de waarheidsliefde van eenen officier ging. Zijn vader, een hoofd officier, vroeger leeraar aan de K. M. A., scheen zijnen zoon te gelooven en kwam tei ongelegener tijd tusschenbeide met de bedreiging, den minister van Oorlog met de feiten in kennis te zullen stellen en te zullen aandringen op het ontslag van den officier, die rapport had gemaakt. Een langdurig onderzoek werd inge steld, met het gevolg dat overtuigend bleek, hoe laatstbedoelde olficier juist had gezien en geoordeeld. KOLONIËN. BATAVIA, 30 October. Ten vervolge van het in de Javasche Courant van 27 dezer medegedeelde betreffende de militaire excursie naar de Tebidah-streek wordt aan een nader ontvangen rapport het volgende ont leend Terwijl de kolonne voorloopig in het eigenlijke Tebidah-gebied zich bleef 33) HOOFDSTUK XXII. Aan dezen kant van het gebouw was niets te zien; niets ver roerde zich behalve eenige boomtoppen, die door den wind be wogen werden. Onder het venster liep een schildwacht op en neer. Herinnert gij u nog in het boek „de dieren door henzelven geteekend", die groote eend, die in militaire kleeding met een bril op den neus de wacht betrekt? Zulk een schildwacht was deze. De gevangene opende het venster. Op eenige schreden afstands, aan den voorkant van de politie post, sloeg men met woede op de trom. „Mijnheer!" riep Jean Baptiste, „hoor eens, mijnheer." De schildwacht hief het hoofd op en met de plechtigheid en .ernst van een Josef Prudhomme, zeide hij „Gevangene, ik ben onder de wapens. Noem mij fuselier Pichu." „Fuselier Pichu, wat is daarginds te doen „Zoover als ik met het bloote oog kan zien, is het een troep kwdjongens. Zij zijn gewapend met houten sabels, bogen en slingers, 't Is echt kinderspel Hadaar neemt de aanvoerder het woord. Zoo'n brutale bengel Vóór wij verder gaan, willen wij zelf zeggen, welk leger dit was en wie er het bevel over voerde. Wij hebben gezien, dat Barnabin in de richting, voortsnelde vanwaar hij het geluid van de trom had hooren komen. De trom melslager begeleidde de militaire wandeling van de straatjongens uit Belleville en La Villeite, die nu slechts éen troep vormden. Kapitein Drilvast voerde het bevel over dit legertje. Het was een vroegere mededinger van Rataplan, maar na diens afstand was hij zijn vriend geworden. Barnabin kwam nu hijgende op hen toeloopen. Met tranen in de oogen en zeer bewogen, vertelde hij de inhechtenisneming van zijn broer en bad hen hem te gaan bevrijden. Dit verzoek werd met groo:en geestdrift ontvangen. „Neemt gij het bevel weer?" stelde de kapitein voor, „en geleid ons in de overwinning." „Neen," antwoordde Barnabin, „dat zou ik niet meer kunnen, want mijn hart is te vol. Denk ook eens aan gisteren heeft men mijne moeder willen dooden, vandaag is mijn broeder ge vangen genomen. Geef hem aan ons terug, maar dadelijk Dat is alles wat ik u vraag." „Voorwaarts riep Drilvast. „Kameraden, wij gaan nu niet meer tegen jongens vechten, maar trekken tegen mannen te velde. Deze schildwachten beschouwen ons als straatjongens, die soldaatje spelen. Laten wij hun bewijzen, dat wij in dit spel de overhand zullen hebben over hen, en dapperder zullen zijn dan zij Voorwaarts. Belleville en La Villette gaan Jean Baptiste bevrij den. Vooruit In versnelden pas trokken zij voorwaarts. Eerst hoorde men niets anders dan vloeken en men zag niets dan woeste gebaren, het scheen wel een aanval van een troep wilden te zijn. Maar toen de sergeant, die het bevel over de manschappen in de politiepost voerde, gevraagd had, wat zij wilden, riepen zij als uit éen mond „Jean Baptiste, wij willen de vrijheid van Jean Baptiste." Op ditzelfde oogenblik ondervroeg Jean Baptiste den schild wacht onder zijn venster. „Heeft men nu ooit zulke kwdjongens gezien," zeide deze „maar wij zullen ze de zweep wel eens laten voelen, daar kun nen zij van op aan." Zeer waarschijnlijk was er aan den voorgevel van het gebouw een zelfde antwoord gegeven, want dadelijk hoorde men luid gelach en geschreeuw. Toen weerklonk te midden van een daarop gevolgde stille, dit bevel „Kanonniers, doet uw plicht." „Wat is dat?" riep de fuselier Pichu uit. „Zij belegeren en bombardeeren ons. Drommels, daar kreeg ik een koolstronk tegen mijn neus. Wel ja, daar weer een appel. Hadden zij hem maar gekookt, dat was wel zoo beleefd geweest." Maar reeds was de regen van werptuigen geëindigd, en de aanval was begonnen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1