NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Zaterdag 5 December 1891. No. 2584. ABONNEMENTSPRIJS: ABVEETENTIËN: NABETRACHTING STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,85. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit blad verechQut dagelgka, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122, v&n 15 reg-els 50 Cents; iedere regel uieer 10Cents. Gro*te letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aaniienlijk rabat. Abonnementen as Advertenties wordea nangeaomes door onsa agenten es door alle boekhaadolare» ea coarantiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOO] Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Ginérale de Fubliciié Btranglre S?. L. DAVBÈ jr CoJOHN I. JONES, 8uceFarjjt 31èi» faubourg Montmartre Hij dit Nummer is gevoegd jMaar ook daartegen had de voorzitter het Gemeenteraad# ver slag van j*ezv/Ra-Twelk hebben we nietervaren. 2 December^Vas °°k n*et n0°digde „principes" en de „antecedenten" stopten het ver- Het bijvoegsel van ons bladdat zoek gezamenlijk in de doos. morgenavond verschijntzal bevattenj En wat zal ik nu over de Kook- Ee?i huwelijksadverte?itie (Novelle.) .school zeggen, die hare subsidie riet Haarlemmer Halletjes No. CX/X. gekregen heelt? Zon ik mij, na al het Natuurkundige proeven voor iedereen fraais wat er over geschreven en gezegd XIV. Gemengde berichten. is, nog verstouten met eene appreciatie Varia. Advertentiin enz. uit den GEMEENTiERAAD, XXXIV. Zonder nog te zeggen hoe ik zelf gestemd zou hebben als ik had moeten stemmen, kan ik mij toch begrijpen, dat een gemeenteraad er niet spoedig toe overgaat om een lang bestaand principe omver te werpen en leerlingen zonder schoolgeldbetaling op de hoogere burgerscholen en het gymnasium toe te laten. Maar hoe het mogelijk is, dat men aan de vereeniging „Volksbelang" een lokaal weigert af te staan, dat zij tien avonden in dezen winter wenscht te gebruiken, is mij een volkomen raadsel. Niet minder raadselachtig zijn mij de redenen, die B. en W. er toe brachten, om ongunstig te adviseeren. Principieel zijn B. en W. tegen het afstaan van lokalen, aan vereenigingen, 't stelt verkeerde antecedenten. Alleen wanneer dat tijdelijk is, kan het des noods geschieden. Nu, 't was hier voor tijdelijk gebruik, dus 't kon geschieden. Neen, er was nog een bezwaar. De eenige zaal voor het doel geschikt, de krijgsraadkamer in de Doelen, voldoet niet aan de voor schriften van art. 156 der Alg. Politie verordening, omdat de deur naar binnen, inplaats van naar buiten openslaat. En nu zeggen B. en W. tot den Raad; wij hebben bezwaar, u in overweging te geven de vereischte veranderingen aan te brengen voor een hulp, die naar onze overtuiging slechts tijdelijk ver leend zou behooren te worden." Ja, ja, effen is kwaad treffen. Ware het lokaal voor langen tijd of voor ge regeld gebruik gevraagd, dan hadden B. en W. dat uit principe moeten ont raden. Maar nu de hulp maar tijdelijk is, kan omdat het tijdelijk is, een deur niet omgehangen worden. Dat die vereeniging „Volksbelang" nu ook niet iets gevonden heeft tusschen tijdelijk en niet-tijdelijk in De heer Sn eitjes deed, dunkt mij, een zeer praktisch voorstel, toen hij in overweging gaf dat Volksbelang het aal zou krijgen, wanneer ze de kosten van het deur-omhangen zelf betaalde. van de waarde van de Kookschool aan te komen 't Is overbodig en daarom zal ik mij bepalen tot de opmerking, dat het bestuur van de Kookschool er denkelijk niet rouwig om wezen zal, dat het door den heer de Clercq ge amendeerde voorstel van B. en W. is verworpen. Wat is het geval? Het Bestuur vraagt een subsidie. Nu komt, heel ondeugend, de heer de Clercq en zegt„ja, ik wil wel wat geven,maar dan ook de puntjes op de i gezet en bepaald, dat uitsluitend de onvermogenden van het gemeentelijk subsidie profiteeren zullen, maar niet meer dan 20 voor eiken cursus." Nu geloof ik, dat het Bestuur, dat om financieelen steun vroeg, niet veel gewonnen zou hebben, wanneer de ge meente 250.gegeven had, onder voorwaarde dat 20 leerlingen gratis onderricht zouden verkrijgen. Zoo geeft meu een paard present aan een armen man, ooder voorwaarde dat hij het eten zal geven. Zulke cadeautjes rüineeren De heeren Sneltjes en Sabelis hadden weer een stuk gronds gevon den, dat voor schoolbouw dienst kon doen. De Raad kan nu kiezen waar hij een school wil bouwen, aan den Heerensingel of bij de Amsterdamstraat, zoodat er kans is, dat wij verschoond zullen blijven van een school aan de Parklaan. Het is wel gelukkig, dat waar Burgemeester en Wethouders alleen het terrein aan de Parklaan konden vinden, twee leden van den Raad verder ge keken hebben. En het bewijst tevens, dat niet alleen als Leden van den Raad verdiensten hebben zij, die veel kun nen spreken, maar ook zij die op een gegeven oogenblik, op eigen initiatief praktisch kunnen handelen. nijverheidschool. toegang vrij. Des Zondags is de In de maand November is in de Stuivers-Spaarbank van de aideeling Haarlem van den Volksbond in 402 posten ingebracht j691,33^ in 51 pos ten terugbetaald ƒ296806, Er zijn 7 nieuwe boekjes afgegeven. Naar wij vernemen zal de Haarlem sche Mannen-Zangvereeniging „Cres cendo" haar eerste concert in dit sei zoen geven op Vrijdag 18 December a. s. in de concertzaal der „Sociëteit Ver eeniging" Als solisten zullen daarbij medewerken Mej. Amanda Eberl®, con certzangeres le Rotterdam en Mej Gertrud Winzer, Harpiste van het con certgebouw te Amsterdamde door Crescendo uit de voeren stukken heb ben wij vroeger reeds medegedeeld. Crescendo is voornemens, bij reor ganisatie van het Stedelijk Muziekkorps, haar tweede concert te geven met medewerking van dat korps. Het maken van eene St. Nicolaas- wandeling is een lastig werk, omdat men licht iemand overslaat, die men anders met genoegen daarin vermelden zou. Gelukkig is het hu nog niet te laat om de omissie te verbeteren en te ver melden, dat de firtfta D. L. Staal, Lange Begijnestraat -6, dit jaar even zeer als altijd, eeu groote collectie feestartikelen in magazijn heeft en die voor billijke prijzen verkoopt. Haarlem, 4 December 1891. Op het museum van kunstnijverheid alhier zal aanstaanden Zondag de buste van den admiraal de Suffren nog ten toongesteld zijn. In het trapportaal van het Museum zal weldra een tentoonstelling gehouden worden van het sedert September 1891 vervaardigde werk der leerlingen van de aan het Museum verbonden kunst Donderdag is naar het St. Elisabeths Gasthuis overgebracht, een 7©jarige vrouw, die aan het bovenlijf hevige brandwonden had bekomen in hare woning aan het Krom, alwaar hare kleeding in aanraking was gekomen met een brandende kaars. Hare toestand is zeer zorgelijk. Haar man, die haar te hulp was gekomen, heeft zich daarbij aan beide beenen en handen gebrand. Hedenmiddag 12 ure is uit de vaart langs de begraafplaats onder deze ge meente opgehaald het lijk van de 66-ja rige koopvrouw de weduwe van den O., die sedert eenige dagen werd ver mist. Men vermoedt dat zij bij ongeluk te water is geloopen daar zij slecht van gezicht was. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Plaarlemmermeer, 3 Dec. witte tarwe 6.90 £t 9.35, rogge 8.25 f 8.75, haver 7.20 f 8 20, che- valiergerst 5.80 6.25, wintergerst f 6.a 6.15, duivenboonen 7.20 f 7.45, paardenboonen 6.90 ft 7.15, bruine boonen ƒ11.50 12.25, groene erwten 8.11.25, grauwe erwten ƒ8.ƒ11.25, kanariezaad ƒ6.60 ft 7. Nadat Donderdag door een groet aan tal arbeiders met kracht was doorgeweekt aan de ontruiming van het ontsporings terrein bij Halfweg, was des namiddags al het vernielde opgeruimd, en daarmede het derde of „doode" spoor weer vrij. Heden is men begonnen met het ontgraven der betrekkelijk weinig be schadigde locomotief, die men heden avond hoopt te kunnen verplaatsen. Donderdagmiddag ongeveer half vier uur is het driemaststoomschip „IJ- stroom" te Zandvoort vlot geworden. Vier sleepbooten hadden daarbij hulp geboden. Op de veemarkt te Hoofddorp waren Donderdag aangevoerd 4 paarden, 3 hitten, 1 koe, 1 kalf, 7 schapen en 3 biggen. Weinig handel. Letteren en Kunst. Aan de rijksuniversiteit te Leiden is het doctoraal examen in de rechtsweten schap afgelegd door den heer W. F. Bijleveld, en liet voorbereidend kerkelijk examen door den heer D. Eringa. De heer F. G. van Panhuys, ge boren te Zieriksee, is Donderdag aan de universiteit te Leiden bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, na ver dediging van een academisch proef schrift, getiteld „Uitlevering van vreemde misdadigers met betrekking tot onze overzeesche bezittingen." Aan de Rijks universiteit te Gro ningen werd Donderdag tot doctor in de nederlaDdsche letterkunde bevorderd de heer A. E. Lubach, geb. te Haarlem, op een proefschrift getiteld: „Over de verbuiging van het werkwoord in het! Nederlandsch der i6d° eeuw". Uit La Toscahet stuk door Sardou voor Sarah Bernhardt geschreven, zal door een Italiaansch toondichter eene opera worden getrokken. Men schrijft uit Brussel dd. 2 December. 1 Een der wakkerste veteranen der belgische pers, mevr. Caroline Popp, hoofdredactrice van het liberale Journal de Brugesis Woensdagnamiddag, in den ouderdom van een-en-tachtig jaar, te Brugge overleden. De overledene was ridder der Leopolds- lorde en officier d'Académie. De Amsterdammer meldt, dat te Mentone een villa is gehuurd voor H. M. onze Koningin. Aldaar wordt ook verwacht keizerin Elizabeth van Oostenrijk, die er drie maanden zal vertoeven. De gewone audientievan den min. van Justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. In tegenwoordigheid van vele familie-betrekkingen, den commis saris der Koningin, mr. J. H. M. baron Mollerus van Westkerke met het college van Ged. Staten, benevens den griffier, eenige Staatsleden, vele van elders over gekomen vrienden, waaronder de oud minister mr. W. baron van Heeckeren van Keil werd opgemerkt, en eene me nigte belangstellenden, had Woensdag in Elden nabij Arnhem, de plechtige teraardebestelling plaats van het stoffe lijk overschot van het oud-licbvan even- gemeld college, E. L. baron van Voorst tot Voorst, Aan het graf werd het woord ge voerd door den commissaris der Ko ningin, die hierbij inzonderheid de veel jarige groote verdiensten vane den over ledene jegens de provincie in gevoelvolle bewoordingen naar waarheid schetste. Daarna sprak de heer mr. J. W. Staats Evers, waarbij hij hem inzonderheid als voorbeeldig huisvader en warm vriend in herinnering bracht. De lijkkist was met vele fraaie kransen bedekt, waaronder eene van het college van Ged. Staten. Zichtbaar aangedaan verliet de tal rijke schare den doodenakker, bewust dat een voortreffelijk staatsburger en onvergetelijk huisvader aan den schoot der aarde was toevertrouwd. Een winkelier in den Haag, die zich bij rekest had gewend tot den minister van Oorlog, met verzoek dat een einde moge worden gemaakt aan het drijven van handel in koppels, sa belgarnituren enz. door onderofficieren van het garnizoen, in de kazernes en in het militair hospitaal aldaar, waar door schade aan de gepatenteerde win keliers wordt berokkend, heeft van den minister tot antwoord gekregen, dat de aandacht van de commandeerende offi cieren J der korpsen van het garnizoen en van den chef van het militair hos pitaal namens hem, minister, op deze aangelegenheid wordt gevestigd. Volgens den regenmeter der rijkslandbouwschool te Wageningen bedraagt de gevallen regen over de maand November 42 m.M. tegen 101 m.M. over dezelfde maand van het vorige jaar. 36) HOOFDSTUK XXIII. Gij moet dus niet verwachten, dat gij mij eiken keer, als gij wakker wordt, hier zult vinden. Als gij mij eens een geheelen 5 niet ziet, moet gij u niet ongerust maken, want dan ben ik door dringende bezigheden opgehouden. Het kon zelfs wel ge beuren, dat ik verplicht was een reisje te doen, zooals van tijd tot tijd wel meer is voorgekomen. Lang zal dat in geen geval zijn, en dan kom ik u nog wel vaarwel zeggen. Nu zeg ik tot morgen, moeder. Slaap maar weer rustig in en dan zult ge weldra geheel hersteld zijn. Tot weerziens, goedennacht." Hij vertrok met het gelaat nog steeds naar de gewonde ge keerd en haar door zijn blik en glimlach bemoedigend. Maar zoodra de deur achter hem gesloten was, kwamen de tranen hem in de «ogen. „Kom, laten wij ons haasten," smeekte Barnabin, „zij zullen weldra komen, en als zij u hier vonden en onze moeder het hoorde en vermoedde, dan zou alles verloren zijn. O, ik beef er van, als ik daaraan denk." Jean Baptiste liet zich pen, papier en inkt geven en schreef deze woorden „Op mijn eerewoord en bij God, verbind ik mij om mij binnen vier en twintig uur in gevangenschap te begeven. Ik bid u niet bij mijne moeder te komen; iedere aandoe ning zou haar dood tengevolge hebben." Toen hij geteekend had zeide de oude dokter, die zooeven was binnengetreden „Geef het mij, opdat ik het op mijn beurt kan teekenen." „Wat? dokter." „De bevestiging van den dokter behoort er bij. Dan sta ik meteen voor uw woord borg. Ik zal hier blijven om hen, die niet moeten binnenkomen, te verwijderen. Geen dank. Uwe moe der is ziek, en als zoodanig behoort zij mij. Mijn recht en mijn plicht is om haar tegen alle gevaren, die haar bedreigen, te ver dedigen. Ga dus onbevreesd heen." Jean Baptiste kuste den grijsaard de hand en vertrok. Mariol en Barnabin vergezelden hem. Eenige schreden verder, ging Polydorus achter hen aanloopen en vormde zoo de achterhoede. Maar na verloop van eenige oogenblikken, zeide Jean Bap tiste. „Het is nu niet noodig om nog verder mee te gaan, ik weet den weg en Jacob verwacht mij. Tot morgen broer. Zoo gauw als het dag wordt, moet gij mij tijding van onze moeder bren gen. Denk er aan, dat zij nu niemand heeft dan udus bedenk ook dat het tijd wordt om man te worden." „Daar denk ik wel aan," antwoordde Barnabin, terwijl hij Jean Baptiste omhelsde. Toen stak deze met groote schreden de heuvels over en be reikte weldra eene steengroeve, waarachter hij verdween. Barnabin stond Dog in gedachten als onder den invloed van de laatste woorden van zijn broeder. Eensklaps klopte hij zich op het voorhoofd. „Wat hebt gij toch?" vroeg Polydorus. „Een inval." „Welken „Ja, dat zal ik je zeggen, ik heb er een in mijn hoofd." „Dien hem dan maar warm op," zeide de baszanger. „Goed," zei Rataplan, „maar gij moet zweren dat gij mij overal znlt volgen en in alles zult gehoorzamen." Om kort te gaan, gij en Mariol moeten mijne luitenants zijn. Wilt gij Mariol? „Ja, als het eene gelegenheid is om mijne dankbaarheid jegens Jean-Baptiste te bewijzen." „Dus, dat zweert gij." „Ja. „En gij Polydorus „Fa fa." Deze wijze van zweren was hun evengoed als ieder andere. De beide luitenants vroegen nu echter eene nadere verklaring van den inval. „Hier niet", zeide Barnabin, „ik heb een plan, volg mij maar." Zij bereikten een heuveltje, vanwaar men het huisje van Mario 1 kon zien. Nadat hij toen evenals een ingenieur, die een plaats teiug-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1