:n advertentieblad. de werkbaas. 9e Jaargang. Maandag 7 December 1891. No. 2585. A BON NE nJ A I) V E R T E N TI ÉN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD "gr3-Hr"-mr-M vr~M ...XTM A T\T 17*. T~k m~T7nkT m~Y~¥7S A Voor lia&rlem per 3 m Franco door het geheel. Afzonderlijke nummer». - ÜM Dit blad rereek^nt dagelyk; Korean Kleine Houtstraat Hoofdagenten voo vas 1h rebels 50 Cejifeieder? regel maer 10 Cei»it Grotts letten n&ar planter&ii& te. Bij Abosneaeai aasLsieaiijk lalal Abw&Eöüftentiefe os. Ad verte?. tiëfe wordssë asngöacmea doy? onze ageatps er, door allo boekhfc»dèlsres as eonrzntisrs. TXV. ur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. ïPitblieÜé 3tra*girt L. DAVBS Co^ JOHM JQJijff, Suce.s Fxrps Slöü It&èovrg Mo*t&*rir§ EERSTE BLAD. Haarlem, 5 December 1891. Tot ie luitenant bij de d.d. schutterij alhier zijn benoemd de 2e luit. P. J. E. Lefebvre en A. C. Laanetot 2e luit. de 2e luit. k la suite W. C. L. Brons veld en K. J. Blok van Laer. De ie luitenant Staal is belast met de leiding der vrijwillige oefeningen in de omliggende gemeenten, welke zullen aanvangen 7 December a. s. te Halfweg en Velzen 8 Haarlemmermeer (Hoofddorp) 9 Uitgeest. De oefeningen hebben plaats op Maandag en Donderdag te Halfweg en Velzen Dinsdag en Vrijdag te Haar lemmermeer; Woensdag en Vrijdag te Uitgeest. Tot het geven van onderwijs zijn van bet alhier in garnizoen houdende Ba taljon Inf. aangew, zen 2 onderofficieren en 1 Korporaal. Te dezer stede is Vrijdag overleden Leonardus van der Voort, geboren 10 Juni 1810. Deelgenomen hebbende aan den strijd in BelgiC, was hij gerechtigd tot het dragen van het Metalen Kruis. Naar wij vernemen is onze stadge noot, de heer Philip Loots, met alge- meene stemmen door de bekende mannenzangvereeniging„Apollo" te Am sterdam tot haren directeur benoemd en heeft de heer Loots die benoeming aangenomen. Dinsdag 8 dezer heeft in een der zalen van Felix Favore de eerste der cursussen van de vereeniging „Volks belang" plaats. Alsdan treedt op de heer C. de Vries Hzn met het onderwerp „Opvoeding." Kaarten voor deze voordracht zijn gratis te verkrijgen bij den bode van de Openbare Leeszaal en bij den con cierge van het Volksgebouw. In de Vrijdag te Bennebroek gehou den buitengewone raadsvergadering werd de nieuwbenoemde burgemeester de heer P. N. van Dcorninck uit Haarlem, geinstalleerd. Aan het station Vogelenzang werd ZEd afgehaald door een eerewacht te, paardeen rijtuig bespannen met 4 paarden bracht hem door het versierde dorp naar het raadhuis. I De materieele schade is aanzienlijk de vernielde wagens zijn meestal van andere maatschappijen. De machinist is niet geschorstde remmer bevindt zich redelijk wel. H. M. de Koniningin-Regen- tes heeft zich Vrijdag ochteüd 1 o% uur, vergezeld van eene hofdame uit het paleis per rijtuig naar Delft begeven ten einde een bezoek te brengen aan het graf van Z. M. koning Willem III, wiens stoffelijk overschot, Vrijdag een jaar geleden, in den koninklijken grafkelder in de Nieu we kerk werd bijgezet. H. M. legde een prachtigen palmtak op het graf van haren gemaal neder. Bij kon. besl. van 2 Dec is aan den kolonel jhr. W. L. van Speng- ler, en aan den ritmeester J. G. baron van Sytzama, beiden van den groeten staf, eerstgenoemde adjudant, laatstge noemde ordonnans-officier van H. M. de Koningin, vergunning verleend tot hetjaannemen en dragen der versierselen, resp. van ridder 2e kl. en ridder 3e kl. der Kroonorde hun geschonken door Z M. den keizer van Duitschland, koning van Pruisen. Op het uitgeschreven chrysanthemum-plebisciet zijn 50 ant woorden ingekomen, en is de uitslag vermeld in het weekblad Sempervirens van deze week. Heden ontvingen wij het laatste Nommer van het Maandblad van de Holl. Maats, voor landbouw. Op de laatste algemeene vergadering toch is het besluit genomen, het maand blad met Januari e. k. door een week blad te vervangen. Ged. Staten van Gelderland hebben den heer J. Tulp, lid van den Raad van Ede, van zijn lidmaatschap vervallen verklaard wegens het leveren aan de gemeente. Door de amsterdamsche Raadsleden van Hall, Everwijn Lange, Becker en Moltzer is een voorstel inge diend om den tiam-concessionaris te verplichten, zijn personeel zoodanig te vergrooten. dat ieder om de 14 dagen een vrijen dag kan hebben. De reden, waarom de t yjp h u s te Schever.ingen epidemisch is ver klaard, bestaat daarin, dat er in de zoo genaamde Bloedpoort in de Keizerstraat drie gezinnen door de ziekte zijn aan getast.. Enkele lijders hebben zelfs geen bed en weigeren naar het ziekenhuis te gaan. Zij zuilen thans naar eene ledig staande woning worden overgebracht. Donderdag ochtend om streeks 5 uur is er in eene boerderij in de kom der gemeente Ilpendam een hevige brand ontstaan. Ternauwernood konden de koeien gered worden alsook een weinig goud en zilver. De vlammen sloegen over op het naastliggende houten huis van een kruidenier. Beide gebouwen zijn tot den grond afgebrand De brand is waarschijnlijk ontstaan bij het aanleg gen van een kachel, waarbij misschien een vonk is overgesprongen op den zolder vol stroo. Do naastliggende hou ten gebouwen werden door de brardweer behouden. Donderdag ochtend werd te Arnhem in de Ketelstraat eene kist met eieren opgeheschen. Ongelukkig brak het touw, juist toen een 61-jarig man daaronder voorbijging. De man kreeg de kist op het hoofd en zonk met verpletterden schedel neer. Men wanhoopt er aan, hem in het leven te behouden. ONDERWIJ S, Door de geneeskundige staatscommis sie te Groningen is tot het tweede gedeelte van het artsexamen toegelaten de heer C. J. Neeb, cand.-arts, geb. te Solok. Aan de rijksuni versiteit te Gronin gen is geslaagd bij het tweede natuurkun dig examen de heer J. M. Nijland. Vrijdag is te Leiden aan de rijks universiteit het doctoraal examen in de rechtwetenschap afgelegd door den heer Ph. S. de Laat de Kanter. Te Utrecht geslaagd bij het arts examen Ide hecen W. A. Stark, J. J. M. Croockewit en H. E. Hesselink. VISSCHERIJ. Scheveningen, 4 Dec Heden waren circa 400 manden versche visch in verkoop, waarvoor de volgende prij zen werden besteedschelvisch 2560 ct.,kabelj. 1 3 perstuk, tongen 60—80 ct., schol J 2 k 4,50 per mand. Een klein partijtje garnalen moest met 6 k 7 per ben betaald worden. Van de haiingvisscherij kwamen een 7 tal schuiteD terug, de meesten met 20 tot 40 ton, 2 hadden 260 ton. j eerste-luitenant J. II. Cornelissen. Des avond werd een brigade maiéchaussées die zich tusschen de posten Tiot-Iii en Lampermei in hinderlaag had ge steld, door den vijand sterk beschoten, zoodat Cornelissen met twintig bajo netten ter hulp moest komen snellen. De vijand had zich evenwel reeds terug getrokken, maar bij den terugkeer wer den de onzen onverwachts met een salvo begroet, waarbij 5 manschappen sneuvelden onder wie ook luitenant Cornelissen. Den volgenden dag werd deze zoo alge meen beminde officier, die vier jaren in Atjeh had doorgebracht met alle plechtigheid ter aarde besteld. KOLONIËN. Uit Kota-Radja werd aan de Su matra. U. gemelc, dat den 20a Octo ber een treurig voorval heeft plaatsge vonden, nml. het sneuvelen van den De berichten uit China blijven steeds geruststellend. Aan de Times werd o. a. bericht, dat de opstandelingen geen 2000 man tellen, maar dat de opstand alleen beteekenis verkreeg door de vrees van de regeeriDg en de weerloosheid van Peking. Geldgebrek verhinderde de re geering, om een groote troepenmacht naar de plaats der onlusten te zenden. Intusschen hebben de buitenlandsche consuls te Tientsin bescherming door de marine aangevraagd, daar de bevol king van Peking, angstig geworden door de eerste overdreven berichten, de Europeanen vijandig wordt en hen zelfs met steenen werpt. Andere berichten houden in, dat de oproerlingen het niet op de inlandsche Christenen hebben gemunt om hun godsdienst, maar omdat zij in nauwe betrekking staan met de verafschuwde vreemdelingen. Generaal Ieh, kommandant van de keizerlijke troepen in het district Kin Chow, heeft den 27sten Nov. aan een groote bende opstandelingen slag ge leverd en er zijn 600 man der oproerigen, benevens hun chef gesneuveld. Ook de kommandant te Je Ho heeft eene over winning op de roovers behaald. De engelsche gezant te Peking heeft Vrijdag per telegraaf aan de engelsche Regeering bericht, dat aan gene zijde van den grooten muur, bewesten Je Ho een grootere opstand zou zijn uitge broken, gesteund door geheime genoot schappen en de mohammedaansche Mongolen. Twee k drie steden zouden reeds veroverd en honderden inboor lingen (waarbij ook vele Christenen, doch geen Europeaan) over de kling gejaagd zijn. De gezant waarschuwt echter zelf tegen sensatieberichten. Van de twee engelsche kanonneer- booten is een te Tientsin en de andere de Yangtse - Kiang opgevaren naar Ichang. Daar blijft het evenwel rustig. De correspondent van den Daily Chronicle te Tientsin wil zelfs weten, dat een der vorsten van Mandchourie door rebellen is gedood. Overal waar geplunderd en gemoord werd, bleven de mandaiijnen werkeloos. Volgens dezen berichtgever zouden de muiters een bond hebben gevormd, „Matig- heidsbond" geheeten, met het doel om alle Christenen en alle vreemdelingen te vermoorden. Het schijnt zeker, dat hier en daar aanvoerders van benden onthoofd zijn geworden, hetgeen in elk geval wijst op een nederlaag van de opstande lingen. Terwijl aldus de chineesche Regee ring handen vol werks heeft, om de rust in het land te bewaren, koestert ook de russische regeering bezorgdheid voor de rust in het binnenland van haar rijk. Zij vreest (het is treurig om het te zeggen) voor een opstand van de hongerlijdende boeren en wat er zou kunnen geschieden, als die on- gelukkigen, krankzinnig door ellende en ontbering, zich aaneensloten tot een wanhoopsfalaux, is niet te voorzien. De Regeering zal daarom de binnenlaodsche garnizoenen versterken. Ware het niet beter, zoo zij door kloeke maatregelen de ellende geheel onderdrukte? Bij zulke nooden mag Daar de kosten niet gevraagd worden de menschelijkheid eischt, dat ze gelenigd worden. Een andere vijand van den rnensch, niet minder geducht, is te Buenos Ayres opgetreden, de gele koorts n. 1., die in die landen evenveel schrik en ontzetting veroorzaakt als ten onzent het bericht zou doen, dat de cholera is uitgebroken. In een zeer bevolkt huis is een steifgeval van deze allerbesmet- tclijkste ziekte voorgekomen en men heeft maatregelen getroffen ter ontsmet ting en tot wering van de verbreiding der ziekte. Vr ij dagavond heeft het Hof voor Echtscheidingen (Divorce Court) te Londen in zake het proees- Russell uitspraak gedaan ten gunste van den Graaf. In een plaatsje bij Toulouse heeft een krankzinnige van 27 jaar zijne oude moeder verinoord door een slag op het hoofd met een reusachtig eiken blok. Toen hij haar bloedend op den grond zag liggen, wierp hij een aantal emmers water over haar heen en trachtte de wond te verbinden. De ongelukkige was in een gesticht geweest; maar om geen kostgeld voor hem te moeten betalen, hadden zijne ouders hem weer in huis genomen. Een groote suikerraffina derij te Bordeaux is een prooi der 57 HOOFDSTUK XXIII. Naar Montfaucon waren er weer andere, die de oudste en het meest in getal waren zij hebben plaats gemaakt voor het plein vóór de heuvelen van Chaumont. Naar deze catacomben richtte Jean Baptiste zijne schreden. Bij den ingang van een gewelf vond hij daar Jacob, die op hem wachtte. Eenige woorden brachten dien op de hoogte van wat er ge beurd was sedert hij met George d'Alvimare en Fabre Bey de begraafplaats had verlaten. „Ik vermoedde het al," zeide Jacob, „en daarom maakte ik met u een afspraak orn hier samen te komen. Ik ken hier een onbekend toevluchtsoord, dat niemand zal vinden." Er is ook een aanklacht tegen mij ingediend. Die ellendelingen. Zij weten wel, dat voor den ouden zwerveling, den onafhanke- lijken wilde, de gevangenschap de dood zou zijn. „Moed gehouden," antwoordde Jean Baptiste, terwijl hij hem de hand drukte, „deze vervolging zal nog wel wat duren. Wij zijD in Frankrijk, en de schuldigen alleen moeten hier de politie duchten." „Dat is zoo, maar vóór wij in voorloopige gevangenschap komen, moeten wij met elkaar goed overleggen en op schitte rende wijze de afschuwelijke plannen van onze vijanden ver ijdelen „Maar gij moet wel uitgeput zijn van vermoeidheid, arme jongen." „Ja, ik heb in drie dagen niet geslapen. Ik meen ook, dat ik na dezen morgen nog niets gegeten heb." De grijsaard had nu een mijnwerkerslampje aangestoken, en ging de steengroeve binnen. Het was een uitgestrekte, hooge grot waar verscheidene on- deraardsche gangen in uitkwamen. Volgens de wijze wet, die men omtrent onze mijnen heeft uitgevaardigd had men eerst de bovenste laag ontgonnen. Hier door had er eene instorting plaats gehad zoodat men lager was begint en te werken. Nu ontgon men de vierde laag, d. i. te zeggen men arbeidde in het diepste ingewand der mijn, Jacob had zich naar een der galerijen begeven, die zacht naar beneden helde. De lantaarn, die hij droeg verlichtte onderweg de kristallen, die zich in de witte wanden van het gips vertoonden, de hoeken waren in diepe duisternis gehuld. De stilte was niet minder diep dan de duisternisde echo deed den stap der twee bezoekers weerklinken en van tijd tot tijd hoorde men Jacob eenige woorden zeggen als hij den weg Weldra kwam men in een gang, die geheel verlaten scheen. „Maar," merkte Jean Baptiste op, „hoe zal mijn broeder, als hij morgen komt, hier den weg vinden „Ik heb hieraan gedacht," antwoordde Jacob, „om zijn geheugen te hulp te komen, heeft ;hij hier een zwart kruis in het witte gips gemaakt. Rataplan herinnert zich de geschiedenis van Klein duimpje nog welhij zal zijn weg wel weten terug te vinden." Op eenige schreden afstands van de plaats scheen een inge stort gedeelte den weg te versperren. Jacob stapte over de puinhoopen heen en vervolgde aan den anderen kant zijn weg. Jean Baptiste voegde zich daar spoedig bij hem. Weldra bereikten zij een gang waar Jacob een mand had hangen, waaruit hy eenige levensmiddelen nam. „Hier hebt gij iets voor uw avondeten, zeide hij. „Laat ons hier op den grond gaan zitten, waar wij ook zullen moeten slapen. Wat zegt gij wel van dit hol?" „Het schijnt mij toe, dat het ontstaan is door een instorting, die nauwelijks in zijne vaart gestuit is geworden." „Ons leven is hier evenals overal elders in Gods hand," zeide Jacob ernstig. Met grooten eetlust werd het avondeten'genuttigd. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1