J. 1. SCHMIDT, „Stad Kampen", Photographic. J. PöllTZGEN, GELE ZEEP 500,000 Mark BINNENLAND. GEMENGD MEI US. Natuurkundige Proeven voor Iedereen. Predikbeurten der Ned. Herv. Kerken. V arinas-T abak, MASKERS, BAARDEN, PRUIKEN SURPRISEN, nieuwjaarskaarten en Brieven. Het atelier Is dagelijks geopend bij elke weers gesteldheid. JAN DEKKER, RAIMA! mm, verder maar Diet boos om maken, want beiden zijn wij gefopt, en het is voor ons beiden gelukkig afgeloopeD, zoodat wy elkaar voortaan nooit behoeven te plagen met de rol, die wij beiden in dien //samenloop van vergissingen" heb ben gespeeld. Op 82jarigen leeft ij d is te 's Hage overleden de heer mr. L. N. graaf van Randwijck, oud-minister van binnenlandsehe zaken (vóór 1848) en voor dien tijd goeverneur in de pro vincie Drente. Na 1848 was de heer Yan Rand wijck verbonden aan het Huis van ko ningin Sopbia en vervulde hy tot aan den dood dier Vorstin de betrekking van grootmeester. Op den 1 On December e. k. zal het 70 jaar zijn geleden, dat de rijksveeartsenijschool te Utrecht werd gesticht. Voor de betrekking van bode bij het hoogheemraadschap van Schieland op eene jaarwedde van ƒ800, hebben zich ongeveer 300 sollicitanten aange meld. De Burgerlijke Stand der gemeente Putten, welke 1100 zielen telt heeft de vorige maand niet veel te doen gehad. Er heeft geen enkele aangifte van geboorten, overlyden of huwelijken plaats gehad. De laatste aangifte van overlijden, welke men daar gedaan heeft, gold een kind van 3 weken, op 15 Oc tober jl. BI en schrijft uit Amsterdam: De Hollandsche IJzeren Spoorweg maatschappij is jegens hare derde-klasse- passagiers zeer vrijgevig ten opzichte van de in de rijtuigen mede te nemen bagage. Blanden, zakken, pakken van allerlei vorm en inhoud en daaronder van kolossale afmetingen, worden mede in de coupés genomen en vinden daar plaats op of tusschen de banken, daar zij dikwijls te omvangrijk zijn om onder deze te worden geplaatst. Na een reisje in zoo'n overladen coupé kan men dikwijls niet nalaten te wenschen dat de Blaatschappij hare vrij gevigheid nog een weinig verder uit strekte en dezen passagiers vergunde hunne collis in den bagagewagen te plaatsen. Dan hadden de andere reizigers daar geen last van, en hoe hinderlijk die last kan zijn, kan men tusschen Haarlem ec Amsterdam dagelijks onder vinden, als de zandvoortsche vischvrouwen met hare volbeladen groote vischmanden in den wagen plaats nemen, en daar eene ondragelijk lucht verspreiden, terwijl spoedig de bodem drijft van het weinig welriekende vocht dat uit de manden lekt. Men meldt uit Nieuwe- diep Terwijl de visschersvloot Vrydagmïd- dag voor den opkomenden storm uit de Noordzee naar Nieuwediep terugkeerde, is een urker vaartuig, U.K. 47, gevoerd door schipper C. Ras, door een stortzee omgeslagen. Alle opvarenden, drie in getal, vonden hun graf in de golven. Wèl werden door eene in de nabyheid zeilende schuit nog vruchteloos pogingen aangewend om de ongelukkigen te red den, doch vergeefs. De namen der omgekomen visschers, die alle te Urk woonachtig waren, zijn KI. Ras, K. van Urk en BI. Koster. Beide eerstgenoemden waren gehuwd. De omgeslagen schuit is naar zee ge dreven. Nader wordt gemeld, dat de urker vÏB8chuit U.K. 47, op den Zuidwal bij het Nieuwediep is gedreven. Blen zal trachtten het vaartuig te lichten en in de haven te brengen. Aan de Maaskade te Rotter dam werd Donderdagavond een heer door een onbekend gebleven persoon aange sproken, die hem onder bedreiging met een mes een gulden afdwong. Daar er geen hulp in de nabijheid was, gaf de heer aan den eisch van dien straatroover toe, die zich daarop verwijderde. Wel trachtte de beroofde hem te volgen, doch door de duisternis wist de dief te ont komen. Daar de fransche spoor- wegmaatscliappijen in den laatsten tijd van alle kanten worden aangevallen wegens de vele ongelukken, welke tegen woordig op de verschillende lijnen hebb9n plaatsgevonden, zijn zij wederkeerig zeer streng geworden ten opzichte van kleine vergrijpen tegen de bepalingen, door rei zigers begaan. Hiervan lezen wij in een van de fransche bladen een aardig staaltje. Dikwijls gebeurt het, dat een trein het station met volle vaart binnenrijdend te ver voortschuift, zoodat de machinist den trein moet laten achteruitgaan. Onlangs nu zat een dame, wonende te Nogantin een trein, die ook te ver doorreed. De trein stopte en op geen kwaad bedacht wilde de dame den wagen verlaten toen de machinist plotseling den trein liet achteruitgaan, waardoor de dame op den grond werd geworpen en zich ernstig kwetste Onmiddellijk was zy door een groote menigte omringd, men hief haar op, plaatste haar in een rijtuig en bracht haar naar huis. Een der beambten van de maatschappij vroeg haar adres, ©n ging den volgenden morgen inlichtingen vragen omtreDt haar toestand. Hij ging zelfs nog verder: hij deed het aanbod om haar den geneesheer van de maat schappij te zenden. De echtgenoot van de dame zeide, dat hy geen aanklacht tegen de maatschappij zou indienen, maar dat men maatregelen moest nemen, dat zulke dingen niet meer zouden kunnen gebeuren. Den volgenden dag ontving men weer een bezoek van den beambte. En wat was het einde vaD dit voorval? Eenvou dig dat er proces-verbaal werd opge maakt tegen de dame, omdat zy het verbod had overschreden, dat men niet ma-* uitstappen voordat de trein geheel stil staat. Nauwelijks van hare kwetsu ren harBteld, werd zij voor den commis saris van politie te Joinville gebracht, zeer hoffelijk ontvangen maartot opsluiting veroordeeld. Uit Parys wordt gemeld, dat de regeering den aartsbisschop van Bor deaux in de hoofdstad zal ontbieden, teneinde opheldering van zyn stilzwijgen in zake het incident-Gouthe Soulard te verkrygen. Door middel van een loterij en verschillende openbare werken zal <1g russisckc regcering trachten de ellende in de noodlijdende streken eenigszins te verzachten. Ook keizer Wilhelm moet voornemens zijn door zijn hof weldadigheidscon certen te doen organiseeren, ten behoeve van de slachtoffers van den hongersnood in Rusland. Dezer dagen heeft men te Philadelphia het nieuwe oorlogschip New-Iork te water gelaten. Het is het grootste vaartuig der amerikaansche marine 115 meter lang en metende 8150 ton. De machines hebben 16000 paardenkrachten. Ds kosten van bouw en inrichting bedroegen ODgeveer 7 millioen gulden. VARIA. Er woont ergens een kapper, die op een vernuftig denkbeeld is gekomen. Hy vertelt zijn bezoekers zulke vreeselijke verhalen, dat hunne haren er van ten berge rijzen. Hij zegt, dat het hem dan veel ge makkelijker valt om hun haar te knippen. O, ik ben wel aan kinderen ge wend, zeide Harlow tot de jonge moeder, die vreesde, dat hy haar kind zou laten vallen, ik ben er vroeger zelf een geweest. TooneelHet bureau van een advocaat. Een klein meisje treedt bin nen, bitter schreiende. Advocaat'. Wat scheelt er aan kleine? KindIs u mijnheer Blank, de advo caat? AdvocaatJa, wat is er van uw ver langen KindIk wilde snikkende een eisch tot scheiding tegen pa en ma inge steld zien. Laura'. Dus zijt gy werkelijk met hem verloofd Hij is veertig en gij zijt twintig jaar dat is juist tweemaal zoo oud als gij, nrjn kind I Dus wanneer gy veertig zijt, dan is hy tachtig Clara //Goede hemeldaaraan heb ik nog niet gedacht Wel beste jongen, je krijgt dansles, hé Vind je het walsen niet prettig O ja, maar ik vind het zoo lastig, dat de dame waarmee ik dans, mij altijd zoo in den weg staat. Eene dame, die zich altijd overdreven verft, kreeg op zekeren dag vroegtijdig bezoek. //Mevrouw kan u niet ontvangen," zei de kamenier. //Waarom niet vroeg de bezoeker, die nooit geweigerd werd. //Mevrouw droogt." Een bedelaar houdt de hand op voor een dandy, die uit zijn club komt. //Edele heer, ik heb geen werk. Ik heb al in twaalf maanden niet gewerkt. Uwe Edelheid weet, wat dat zeggen wil." z/U vraagt dus om de hand mijner dochter. Hebt u iets te wachten //Niets hoegenaamd." z/Mijn dochter ook niet. Neem haar en weest gelukkig //Een verkwister is die jongen, zeg ik je. Heb ik onlangs niet zelf gezien, dat hy in de sociëteit zijn sigaar aanstak met zijn eigen lucifers?" z/Ja, ja, vrouw Thyssen", zei eene gelukkige moeder tot haar buurvrouw, een boerin, //mijn zoontje Theodoor heeft op school den eersten pry8 gekregen!" //Nou, ik feliciteer je hoor", zei de boerin goedig. //Ja, 't is een plezierige gewaarwording, hé ik weet er alles van, ik was ook zoo in m'n schik, toen onze big op de landbouwtentoonstelling bekroond is." Een kruideniersbediende deed zijn examen voor verkorten militairen dienst tijd. fWaar wordt de kofle van ver kregen vroeg de examinator. Het jonge mensch kreeg een kleur tot over de ooren en stamelde//Dat mag ik u niet zeggen, 't is het geheim van de firma." De beroemde Le Sage zou de hertogin van Bouillon een zijner stukken voor lezen. Hij werd door zaken opgehouden en kwam een uur later dan afgesproken was. z/Gij hebt mij een uur doen verliezen, door my te laten wachten", zeide de hertogin op hoogen toon. z/Dan zal ik er u nu twee doen win nen, door u mijn stuk niet voor te lezen," zei Le Sage koeltjes en ging met eene beleefde buiging heen. Een paar heeren zaten de vorige week in een koffiehuis te Amsterdam samen onder een bittertje te praten. Een poosje later trad een oud heer het café binnen, keek onderzoekend den jongste van de twee eens goed aan en zette zich daarna met een vroolyk lachend gezicht naast hem neder. Onverwachts mengt hij zich in het gesprek met de woorden „Ja, ja, Jantje, dat gaat zoo in d9 wereld, jongen. Jou vader heeft zeker nooit gedroomd, dat ik je hier nog eens zou ontmoeten." Meneer u is Ja, dat doet er niet toe. Daar zal je wel achter komen, van avond 'of morgen. Je bent mooi opgegroeid in de twaalf jaar, dat ik je niet gezien heb. Toen had je nog geen baard. En je bent dus aannemer geworden, een mooi vak, als je er veel mee verdient; nu, uit oude betrekking zal ik je ook eens voor my laten bouwen. Enfin, daar spre ken wij later wel eens over. Dag Jantje compliment aan den ouden heer. Yan wien dan toch meneer? Maar de oude heer staat lachend op en verlaat, na betaald te hebben, spoedig het café. De twee heeren verdiepen zich er nog eenigen tijd over, wie toch die leuke, oude heer kan wezen, die den jongste van hen zoo vertrouwelijk bij den naam heeft genoemd. Eenige dagen daarna ontving de vader van dezen, die 't bovenstaand geval al weer vergeten is, een brief van een broe der uit Amerika, waarin deze hem meldt, dat hij in Holland is aangekomen en hem of zyn neef in een hotel te Rotterdam verwacht, om hem af te komen halen. Vader is slecht ter been, zoodat zijn zoon naar Rotterdam verfcrokt. In het hètel gekomen, door zijn oom genoemd, her kent hij in dezen 5ot zyn groote ver bazing den ouden beer, die hem in het café de vorige week zoo gemeenzaam had toegesproken. Oom, die zyn familie had willen ver rassen, was reeds vroeger naar Amster dam vertrokken en was op weg naar het huis van zijn broeder even het café in- gewipt, waar hij zyn Deef had herkend en toen was hy op de gedachte gekomen, hem op boven omschreven wijze eens aardig beet te nemen. Nu, het plannetje was uitstekend gelukt. Woensdagavond 7 ure, Swaan. Bakenesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 ure, Swaan. IV,aalsche Kerk. Voorm. 10 nre, Debry. Christelijk Gereformeerde Gemeente Gedempte Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'a Av. 5 ure, van Maas, Theol. Candidaat. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Donderdagavond 7^ ure, Schotel. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, Poolman. 'a Avonds 6^ ure. Mees. Kerk der Versenig de Doopsgezinden. Voorm. 10 ure, de Vries. Avonds 6 ure, Craandijk. Remonstrantse/ie Kerk. Voorm. 10 ure, J. van Losnen Martinet, pred. te Sandpoort. Kerl: der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. Chr. Bewaarschool Lange Heerenvest. Maandagavond 8 ure, Moeton. Bijbellezing. 1 Sam. 7 1 vv. Lokaal in de Oranjestraat. Dinsdagavond 8 ure, van Lennep. Bijbellezing. Lokaal Weten en Werkenn. Donderdagavond 8 ure, Knottenbelt. Bijbol'ezing. Joh. 7 25 vv. Noor der kerk Ridderstraat.) Nederd. Geref. Gem. (doleerende). Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure, M. Visser, van Oosthem. Woensdagavond 8 ure, Mulder. XV. Gezichtsbedrog. Sluit het rechteroog, en kijk met het andere op een afstand van acht tot twaalf duim naar de stip aan den rech terkant. De middelste stip zal verdwijnen, en wanneer gy op de middelste staart, dan zal die aan den linkerkant verdwijnen. Sluit gij nu het linkeroog en staart gij op de stip aan den linkerkant en op de middelste, dan zullen de middelste en die aan den rechterkant verdwynen. Vestig nu uw oog, het rechter moet weer j_ sloten zyn, op de stip aan den linkerkant, weer op denzelfden afstand. De vijf stippen worden onzichtbaar, en wanneer gij het papier langzaam dichter bij uw oog brengt, zullen zy weer verschynen, en wordt die aan den linkerkant het eerst gezien; maakt gy daarentegen den afstand grooter, dan zal de rechtsche het eerst gezien worden. Door het figuur te draaien, zult gij dezelfde verschijnselen kunnen waar nemen, door het linkeroog te sluiten. TE HAARLEM, op ZONDAG 6 Dec. 1891. Groote Kerk. Voormiddag 10 ure, Moeton. Nam. 2 ure, Moeton. 8e Zondig. 'e Avonds 6 nre, Knottenbelt. Nieuwe Kerk. Voorm. 10 nre, Barbas. dans-Kerk. Voorm. 10 ura, van Lennep. Nederd. Herv. Seris. 5&ci#aae8>x,©ek0 Nam. 2 ure, J. Kuylaian, Pred. te Heemstede BBewer'svyk. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. Evang. Luthersehe Kerk. Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doopsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. ,tjSfi©eann esi «§a»l Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Donderdagavead 7 ure, lokaal «Maraaatlia*, mededeelingen door deu heer Verhagen van Haarlem en andere sprekers, over Drank en ontucht. SKeemsfede. Voorm 10 ure, J. Kuylmau. Woensdagavond 6% ure, J. Kuylman. llillegosn. Voorm. 10 ure, M. Buch.'i Pest. '8 Avonds 6 ure. M. Buchlï Pest. WoendagavoDd 8 ure, M. Buchli Pe3t. iftoutryk en a*olanen. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Nam. 2% ure, C. vau Koetsveld C.Ez. Doopsbediening. Santpoort. Voorm. 10 ure, Tideman, Pred. te Haarlem, ^paavzadam. Voorm 10 ure, W. Beekhuis, pred. te Uitgeest. Y els en. Voorm. 10 ure, II. Waardenburg. Doopsbediening. 's Av. 5 ure, H. Waardenburg. 's Avonds 8 ure, B. van Zweden. Evangelieverk. Donderdagavond 7% ure, H. Waardenburg. Bij bell. Zaterdagavond 7% ure, B. v. Zweden. Bijbell. ÏS»n«llvo©ra, Voorm. 10 ure, C. Barneveld. Nam. 2 ure, C. Barneveld. Doopsbediening. zooals men die in vroeger jaren rookte, in de Lange Veerstraat 30. Hbuzsh, Mutsen, Pistashen, Ruimste keuze Billijke prijzen D. L. STAAL, LANGE BEGIJNESTRAAT 6. (Magazijn „de Gouden Bril"). AMSTERDAM. Opticien groote specialiteit in goed geslepen BriUen, Lorgnetten enz. Spreekdag in Haarlem, des Dins dags, ten huize van den Heer F van der PLUIM, Zijlstraat 55. Namens de Vereeniging tot Bevordering der Volksgezondheid maken de on- dergeteekenden bekend, dat de van den Heer B J. VAN LIEMT. op de Ged. Voldersgracht door de Vereeniging is goedgekeurd. J. A. LODEWIJKS, Voorzitter. F. WILLEKES McDONALD. Btonlnsatraat 88. Opname Inntantanée. Specialiteit in Kinderportretten, onvergan kelijke Portretvergrootingen. Wie Zuivere Zeep wil koopen, vrage bij zijn Win kelier naar de uit de Fabriek DE ADELAARt, VAN te Wormerveer. als hoofdprijs in het gelukkigst ge val biedt de nieuwste groote Geld- verloting, die door de Hooge Ra- reering van Hamburg goedgekeurd en gewaarborgd is. De voordeelige inrichting van het nieuwe plan bestaat daarin, dat in den loop van slechts weinig maan den in 7 verlotingen van 100,000 loten 50,200 prijzen, bedragende 9,553.00-5 m-di-k ter volledige beslissing zullen ko men; daaronder zijn kapitale prijzen van eventueel 500,000 Mark, by uitnemendheid echter 1 prijs a 300,000 Blark 1 prijs k 200,000 Blark 1 prijs k 100,000 Mark 1 prijs a 75,000 Blark 1 prijs a 70,000 Mark 1 prijs k 65,000 Mark 2 prijzen a 60,000 Mark 1 prijs a 55,000 Blark 1 prijs a 50,000 Mark 1 pry's a 40,000 Mark 1 prijs a 30,000 Mark 8 prijzen k 15,000 Mark 26 prijzen a 10.000 Mark 56 prijzen a 5,000 Mark 106 prijzen a 3,000 Mark 203 prijzen a 2,000 Mark 6 prijzen a 1,500 Mark 606 pryzen a 1,000 Mark 1060 prijzen k 500 Mark 30930 prijzen A 148 Blark 17188 pryzen k 300, 200,150,127, 100, 94, 67, 40, 20 Mark. De aanstaande eerste prystrok- king dezer groote door den Staat gewaarborgde Geldverloting is van ambtswege bepaald, plaats te heb ben op den lQden DecemÈsr e.k. en kost hiervoor 1 geheel origineel lot slechts M. 6 of ƒ3.60. 1 half origineel lot slechts M. 3 of ƒ1.80. 1 kwart origineel lot slechts M. 1V of ƒ0.90 tegen inzending van het bedrag in bankpapier of por postwissel. Alle commissies worden onmid dellijk met de grootste zorgvuldig heid uitgevoerd, en ieder speler ontvangt van ons de met het wapen van den Staat voorziene Origincele Loten zelf in handen. Bij iedere bestelling wordt het vereischte officieele plan, waaruit de verdeeling der prijzen op de verschillende klassen, alsook de betreffende inleggelden te vernemen is, gratis biïgevoegd en zenden wy aan onze Begunstigers onaange- vraagd na elke trekking de offi cieele lijsten. De uitbetaling der prijzen ge schiedt steeds prompt onder waar borg van den Staat en kan door directe toezending of ook naar verkiezing der Belanghebbenden in alle groote plaatsen van Neder land bewerkstelligd worden. Ons debiet is steeds door het geluk begunstigd en onder vele andere aanzienlijke prijzen hebben wy meermalen volgens officieele bewijzen de eerste Hoofdtreffers verkregen en onze Begunstigers zelf uitbetaald, o. a. Mark 250,000 100,000, 80,000, 60,000, 40,000 enz. Het is te voorzien, dat by deze op den hechtsten grondslag ge vestigde onderneming van alle kanten op eene zeer werkzame deel neming bepaald kan worden ge rekend, men gelieve derhalve we gens de reeds op handen zijnde trekking alle orders ten spoedigste rechtstreeks te zenden aan Bankiers en Geldwisselaars in HAMBURG. P. S. Hiermede danken wij] voor het vertrouwen ods tot hiertoe geschonken, en daar wy by het begin der nieuwe verlo ting ter deelnoming invitee ren, zullen wij ook voor het vervolg bemoeid zijn door een stipte en reëele bediening de tevredenheid van onze geëerde Begunstigers te verwerven.

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 8