NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Dinsdag 8 December 1891. No. 2586 A BOM EMENTSPRIJS A D V RT N TIËN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. FEUILLETON- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20, Franco door het geheels Kijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. Dit blad rerschfjut dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Burean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnasamer 122, van 1—5 regels 50 Cent»; iedere regel meer 10 Cents. Groete letter* naar plautamualf. Bij Ahonnement «anjienlijk rata*, Abonnementen en A.dverttf tic). worden aangenomen door os» agenten êb door alle boekhandelaren es ooarantiwi. Directeur-Uitgever J. C. FEESEBOOM. Hoofdagenten mor het Buitenland: Compagnie Génerale it Fuhlicüi Strangle 6, L. DAB BI Co, JOH tl I. JOHJU, Suce., Barge SIM, luuhourg Houtmartre. Haarlem, 7 December i8< Naar men ons schiijft heeit Sequah Zaterdag jl. in „Felix Favoie" alle be hoeftige weduwen, die zich op vertoon van een briefje van een geestelijke bij hem aanmeldden, bedeeld. Alle wedu wen, 320 in getal, ontvingen ieder ƒ1.50. De weeshuizen ontvingen alle een kist St. Nicolaasgoed ten geschenke. Een onzer lezeressen beklaagt zich erover, dat haar bij het passeeren van de...Wilhelminastraat overlast werd aan gedaan door jongens, die zich vermaak ten met het schieten van steentjes en vuil uit zoogenaamde katapulten. Wij voldoen gaarne aan het verzoek, om hierop de aandacht der politie eens te vestigen, maar droevige ervaring leert ons, dat daarvan niet veel te ho pen is. De politie doet wat zij kan, maar kan door het onvoldoende aantal agenten, niet genoeg doen. ifi LI. Zaterdag namiddag is bij eene winkelierster aan den Jansweg alhier ruim 7 gulden uit de ongesloten toon banklade ontvreemd. Het bakje, waarin het geld zich bevond, is later ledig op straat teruggevonden. Van Essen, W. Steelink enz. enz), ten bate der Maatschappij tot opvoeding van weezen in het huisgezin. Zaterdag heeit aan het station Half weg een onderzoek plaats gehad naar de oorzaak van het spoorweg ongeval van jl. Dinsdagsavond. De verklaring van den stationschef, dat door hem het seinlicht tot stoppen zou zijn gegeven, wordt door andere beambten bevestigd, doch door den machinist ontkend; deze deed in die kwaliteit voor het eerst op dit traject dienst. De machine is Zondag op spoor ge bracht en betrekkelijk weinig bescha- digd, met het overige nog aangewezen materieel naar de werkplaatsen te Haar- lem overgebracht. Door de politie te Sloten is een! bedelaar aangehouden en gevankelijk naar Haarlem overgebracht, die bij zijn j „klanten," wanneer daartoe zich de ge- legenheid aanbood diefstal pleegde. j Letteren en Kunst. Dezer dagen ziet het licht een Kunst- Album, saamgebracht door eenige let- j terkundigen en kunstenaars (0. a. mej. Cohen Stuart, dr. P. Heering, Jo. De Vries, H. J. Schimmel, Justus Van Maurik, dr. P. H. Ritter, mevr. Bil- j ders- van Bosse, mevr. Ronner, Wally Moes, Ch. Rochussen, Jozef Israels, J. Het stoffel ij k overschot van mr. L. N. graaf van Randwijck, oud-minister van buitenlandsche zaken en grootmeester van wijlen Z. M. den Koning, is heden voormiddag op Eik en Duinen ter aarde besteld Met ingang van 1 Januari a. s. worden wederom een aantal ambte naren bij den aanleg van Staatsspoor wegen eervol ontslagen. Het eervol ontslag, door den directeur van de Staatsspooiwegen gevraagd, kan ook eerstdaags worden tegemoet gezien. Enkele ambtenaren, buiten het bureau te 's Hage, blijven alsnog iu dienst, ter wijl ook sommigen gedetacheerd blij ven aan het Departement van Waterstaat. De aangekondigde verbe- tering in de communicatie op de lijnen der Koninklijke locaalspoor wegmaat- schappij Willem III is sedert eenige dagen in werking. De trein van Apel doom, die tot dusver 1.36 te stad Hattem en te 1.46 station Hattem aan kwam, komt sedert 1 Dec. te 1.33 aan station Hattem en heeft daardoor aan sluiting op den trein van den Centraal die 1.36 te Hattem en 1.45 te Zwolle aankomt. Tot heden is dagelijks te Hattem de aansluiting gehaald. Volgens Veritas zijn in October verongelukt 100 zeil en 16 stoomschepen, waaronder 2 Ned. zeil schepen. Door de britsche regeering is aan J. van Rees, kapitein van de sleepboot Zuid-Rolland te Maassluis, toegekend een geschenk, bestaande in eene groote zilveren schenkkan in etui, ter erkenniüg van de op 24 Januari dezes jaars door hem aan de beman niDg van het te Sunderland te huis behoorende stoomschip Lero bewezen diensten. De bemanning van gemelde sleepboot zal geldelijke belooningen ontvangen. Het geschenk werd aan kapitein Van Rees met een hartelijk woord van den waarnemenden burgemeester, ten raad- huize uitgereikt. Naar het H b l. verneemt, zal de Oost-Afrikaansche lijn niet Rotter dam als Hollandsche haven, maar Am sterdam aandoen. De Januari boot zal de laatste zijn op Rotterdam. Tot agen ten te Amsterdam zijn benoemd de heeren Breuker en Wambersie. Gedurende November wer den de verschillende verzamelingen van Artis te Amsterdam verrijkt met 3 witte damherten van H. M. de Koningin- Regentes, 20 jonge grasslangen van mr. J. G. Wurfbain ie Heusden, 1 Java- aap van H. Hunzelmau te Utrecht, 1 schuitbek reiger van dr. Peters te Pa ramaribo, 1 witkuif kakatoe van H. J. Hollebeek te Amsterdam, 3 kemphanen van H. Van Eijk te Prelract, 1 ruig- poot buizerd van H. v. Blaaderen te Haarlem, 4 gele pelhoenders van F. E. Blaauw te 's Graveland, 1 kapucijn-aap van mevr. S. Van Nederhasselt, te De Bilt. Voor het Museum pl. m. 175 ka pellen van Th. Mollinger te Djember (Java) Een oude Kris, 1 oude lans. beide van de ruïne van Modjapoit, be nevens een Kris van Madoera van J. Potter, Wonalangan, Probolinggo. Het standbeeld van Jan Pz. Coen zal te Hoorn worden geplaatst op den Rooden Steen, met het gelaat naar de Havensteeg gewend. Naar alle waarschijnlijkheid zal het onthuld wor den in het voorjaar van 1893. Het ont werp in gips is thans voor 2/3 voltooid. Mej. M. Blom, uit Delft, die voor eenige weken in Den Haag bij een val van de stoomtram eene ern stige verwonding bekwam, is Zaterdag na een smartelijk lijden in de zieken- inrichting „Brouovo" te 's Hage over leden. Te Rotterdam zijn aan elk der inspecteurs, onder inspecteurs en agenten van politie der verschillende klassen met het St. Nicolaasfeest 25 sigaren uitgereikt, dg* een stadgenoot, die onbekend weiïseiïi. te blijven. Wegens huiselijke onaan genaamheden is Vrijdagmorgen te Arn hem de wed. J. in den vijver van Sonsbeek gesprongen en levenloos daaruit opge haald Te Gulpen werden in den nacht van 3 of 4 December de Roomsch- Katholieke en de Hervormde kerken bestolen. Binnengedrongen door de vensters, hebben de dieven met eene zware bijl, bestemd tot het vellen van boomen, en twee ploegijzers de offer blokken en busjes stukgeslagen, wier gezamenlijke inhoud op ongeveer hon derd gulden wordt geschat. Ook werden dienzelfden nacht door het uitbreken van briksteenen aan de woning van den heer Coolen, chef der rijksambtenaren, pogingen beproefd om in te klimmen, doch deze werden door het aanhoudend blaften van het waakhondje verijdeld. In de gemeente Opsterland bekend door hare noodlijdendheid schijnen de gemeente-financien over 1889 voor goed in de war te zijn. Er moet een som van 13,000 niet verant woord zijn Het onderzoek duurt voort. In 1889 was de tegenwoordige ontvanger nog niet in functie, de toen fungeerende ontvanger is overleden. O N D E R W IJ S. De Raad der gemeente Giethoorn heeft de jaarwedde der 4 onderwijzers met 50 ieder verhoogd, in te gaan met 1 Januari 1892. RECHTSZAKEN. Een aantal Amsterdammers, hande- laren in goud en zilver, politie-recher- j cheurs enz. was Donderdag als getuigen gedagvaard in de zitting der rechtbank i te Utrecht, terwijl de persoon, die in deze zaak de treurige rol van eerste figuur had te vervullen, mede voorheen Amsterdam tot woonplaats'had. De toedracht der zaak was als volgt Maandag 12 October was te Utrecht eenige opschudding, veroorzaakt door het gerucht, dat 's nachts in het mid den der stad eene inbraak had plaats gehad, en wel in den goudwinkel van den heer Wouters in de Ghoorstraat, welk bericht vrij spoedig gevolgd werd door de mededeeling, dat aan de politie te Arasterdam zich iemand had aange meld ais de dader van gemeld feit. Bekl., die reeds vroeger wegens dief stal tot gevangenisstraffen veroordeeld is, was, met het doel om dien te plegen, naar Utrecht getogen, gewapend met een z. g. boks-ijzer, waarmede hij te ongeveer 2 uur 's nachts met twee stoo- ten de winkelruit heeft ingestooten, waarna hij door de gemaakte opening eenige voorwerpen heeft weggenomen, die hij in zijne pet heeft gelegd. Hij was „baloorig," omdat hij reeds zes weken lang te vergeefs om werk geloo- pen had, terwijl hij door sterken drank eenigszins was opgewonden. Geldgebrek had hij niet, want hij had nog ongeveer zeven gulden op zak. Deze bekentenis herhaalde bekl. voor de rechtbank, en ze werd door het ver hoor van onderscheidenen getuigen be vestigd. De off. van justitie wees op het on beschaamde van dezen diefstal, die ge pleegd was in een zeer druk bezocht gedeelte der stad, en op bekl.'s ongun stig verleden, waaruit vrij mag worden opgemaakt, dat hij niet maar uit baloo- righeid gehandeld heeft, doch met op zet en overleg. En waar men zou willen wijzen op zijne eigen aangifte bij de politie, valt ook de verdienste daarvan weg, doordien bekl. daarvoor geen an dere drijfveer had dan armoede, wijl het door misdaad verkregen geld was opgemaakt. In beklaagde een onbe- schaamden dief en inbreker ziende, die telkens de justitie in handen valt, eischte spr. tegen hem eene gevangenisstraf van 4 jaar. Mr. Claringbould, de ambtshalve toe gevoegde verdediger, ging in hoofdzaak met den ambtenaar van het O. M. mede, maar hoopte toch dat de rechtbank clement zou zijn voor den maD, die door eigen aangifte het der politie en justitie in deze zoo gemakkelijk had gemaakt. Het Gerechtshof te 's Hertogen bosch heeft in hooger beroep den bakker S., te Maastricht, die in het meel van het brood, bestemd voor de gevangenen in het huis van bewaring aldaar, aard appelmeel had gemengd, veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. De rechtbank te Maastricht had hem 10 dagen ge vangenisstraf opgelegd. VISSCHERIJ» Katwijk aan Zee, 5 Dec. Van de haringvisscherij kwamen nog terug: van den reeder F. F. Meerburg KW. 9, Geertruida Johannasch. Jh. Guyt en KW 7, Huberlha Gerar da, sch. W. van Beelerivan den reeder M. Haas noot, KW 53, JVooitgedachtsch. J. van der Plas en KW 28, De 3 Gebroeders sch. D. van der Plas. De 3 eerste schuiten met weinig of geen haring, de laatste met 140 kantjes. Er is nog Óen bom voor den wal. 14 ton geschonden haring werd verkocht voor f 8,05 en 1 partij sleurharing voor 12,95 de ton. Eenige manden garnalen brachten van 8.15 tot f 4.35 per mand op. Scheveningen, 5 Dec. Heden avond kwamen van de haringvisscherij terug: Welvaan Vredesch. M. Mos Jacob CornellsM. BaakHoop doet leven, C. de Best; Nijverheid II J. v. d Zwan Roopmans Welvaren A. Tuit; Martina, C. de Graaf; Neeri. KoningN. de Krasmet vangsten van 40 tot 80 ton haringdaarop maakte Cor?ielia Carolina, sch. G. Óverduin, mede heden aangekomen, eene uitzon dering, die 230 ton haring medebrengt, doch 6 weken reis heeft- Voor steur- haring werd 13 14 besteed. Hoe wonderlijk draait toch somtijds het rad van avontuur De ex-koning van Servië, Milan, is volgens bericht uit de hoofdstad van Perzië, Teheran, benoemd tot opperbevelhebber van de ruiterij van den Shah en wel met de bedoeling, dat de geheele perzische ka- vallerie door hem zal worden gereor ganiseerd,Hoe vreemd deze lotswisse» ling ook t'moge wezen, toch pleit het voor den gewezen koniDg, dat hij niet zijn gansche leven wil slijten aan de speeltafel in de parijsche clubs. Daartoe is men altijd nog goed genoeg. 't Is wel opmerkelijk, dat dit politiek 38) HOOFDSTUK XXIII. Het gesprek werd onderwijl levendiger. „Gij zult deze laatste dagen wel geen tijd gehad hebben om u rekenschap te geven van de gebeurtenissen, die er hebben plaatsgegrepen. Ik, die er minder in betrokken was en er daar door minder door geleden heb, ik heb er veel over nagedacht. Iedere misdaad heeft zijn beweegreden; welk doel had Martin de Eenoog met zijn moord op den graaf. Wij weten, dat deze ellendeling een van hen is, die ijttien jaar geleden den zoon van den graaf hebben doen verdwijnen. Wie had voordeel bij deze verdwijning Gontran." „Dat is waar," antwoordde Jean Baptiste. „George d'Alvimare verscheen eensklaps weer," vervolgde Jacob, „Martin de Eenoog wist dat door den brief van Pepita. Op hetzelfde oogenblik vermoordt hij den graaf. Waarvoor zou deze moord begaan zijn als het niet was om aan Gontran de erfenis van zijn oom te verzekeren?" »Ja „Dat is nog niet alles. Zestien jaar geleden werd uw vader beschuldigd van den moord op de gravin en de brandstichting. Welke getuigen waren zoo hevig tegen hem gekant? Jacobus en Gontran. En wie beschuldigen u nu Gontran en Jacobus." „Ja, mijn vader was toen even onschuldig als ik nu," riep Jean Baptiste uit. „Dat was hij," bevestigde Jacob, „ik kende hem en was bij de terechtzitting tegenwoordig. Als ik daaraan denk kom ik eene tweede zaak op 't spoor. Jean Baptiste, hebt gij wel eens over de betrekking nagedacht, die er bestaan moet tusschen de be schuldiging van uw vader en de verwonding van uwe moeder Weet gij welk edel oogmerk uw moeder had 1 „Arme moeder," zeide de zoon van Madeleine, „zij heeft er mij nooit over willen spreken, daar zij alle gevaren voor zich wilde hóuden, maar nu vermoed ik de waarheid. Ik raad nu alles; zij heeft haar leven willen opofferen om onzen naam van de smet te zuiveren, die er door de beschuldiging van mijn vader nog op kleeft." „Ja. En in denzelfden nacht, dat de graat vermoord werd, wil men eenige oogenblikken later op kleinen afstand en in de lichting waarheen de moordei aar was gevlucht, uwe moëdér dooden. Zou dit niet door dezelfde haud gebeurd zijn?" „Wat? Door Martin de Eenoog?" „Of Gontran." „Waar denkt gij aan? Zou een d'Alvimare tot zoo iets in staat zijn „Een d'Alvimare, die het zooeven niet beneden zijne waar digheid vond om in een rijtuig met Jacobus te komen en van de duisternis gebruik maakte om u te bespieden en u dan lafhartig aan het gerecht te kunnen overleveren, wel, waarom zou deze dat niet kunnen doen De eerlijke,openhartige natuur van Jean Baptiste kwam hiertegen op „Neen," zeide hij, „van zooveel laagheid en schaamteloosheid wil ik hem niet verdenken." „Bedaar maar," vervolgde Jacob, „en laat mij voortgaan. Op uw leeftijd verwondert men zich over de menschelijke verdor venheid en hoe afschuwelijker eene misdaad is, hoe meer men er aan twijfelt. Ik heb niet veel illusies meer, want ik ken de menschen. Ik heb dezen Gontran reeds langen tijd oplettend gadegeslagen. Nooit heeft de graaf d'Alvimare, die zoo ver trouwend en goed was hem kunnen beminnen. Was deze afkeer niet een instinct van het verleden of een voorgevoel van de toe komst? Gontran zelf gedroeg zich vreemd tegenover zijn oom, die hem evenwel als een zoon behandelde. Hij scheen in zijne tegenwoordigheid te lijden, vermeed hem en nu bij zijn dood heeft hij geen traan gestort, maar bleef zoo koud en ongevoelig als ijs, hoewel men onder deze blijkbare kalmte een verschrik- kelijken angst en wroeging giste. Ik bevestig nog niets, want ik weet het niet zeker. Geen enkel bewijs, geene zekerheid bezit :ik. Ik heb mij van die gedachte willen losrukken, maar als gij hem hadt gadegeslagen, evënals ik, en gezien hadt, hoe hij zich bij het lijk op de begrafenis bij het lezen van het testament en in de kerk gedroeg, dan zoudt gij ook wel achterdocht gekre gen hebben. Nu en dan zag men, dat hij over zijn geheele lichaam beefde, zijne oogen stonden wild en hadden eene vreemde uitdrukking. Ik geloof, dat hij tot alles in staat is."

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1