NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Woensdag 9 December 1891. No. 2587, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIÊN: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUIL TON. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Ha&rlein per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad i/erech(Jnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 122. va-?, 1s regels 50 Csatsiedere regel meer IQCeate. Gro*-te latters naar pl&&tsreinate. Bij Abonnetivcsui AMucteaiijlr rabat. Abonnement©» m Adverteafcxea wordt» *ange&oa>.&a door obb« agentes es door alle boekhaBdriai©» ea coorfintieins. Directeur-Uitgever J. C. I'EEBEBOG] Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Genérale ie Tublieüé Mrang&t IBAVBM f Co~, JOHN 1JCNMè, Succ«f Barigt 813w faubourg Mo*iwt*rtre Haarlem, 8 December 1891. Voordracht voor leden van de pl. comm. v. toez. op het L. 0=, vacatures ontstaan door het overlijden van den heer Pilger en de periodieke aftreding van re heeren Gerdessen, Sloot en mr. Van der Mersch i. B. W. Mensing, 2. Mr. A. J. Hes- huysen. i. P. Ha van der Ley2, Dr. C. A. J. Krol. 1. D. André de la Porte; 2 Dr. L. C Proot. 1. F. M. Baron van Lijnden 2. Mr. F. Willekes Mc'donald. Ter terechtzitting der Arrondissement Rechtbank alhier van heden, is de heer mr. W. Cnoop Koopmans toegelaten en beëedigd als advocaat en procureur bij deze Rechtbank. Volgens achterstaande advertentie zullen de dames Elzas uit 's Gravenhage hier ter stede een cursus openen in het vervaardigen van kostuums enz. Maandagavond werd op de gewone repetitie van de zangvereeniging der „Maatschappij tot bevordering der Toon kunst," door haren president, den heer K. Zegers Veeckens, namens het ge heele koor, aan den directeur, den heer Robert, bij gelegenheid, dat deze tien jaren laüg met onvermoeiden ijver de leiding dier zangvereeniging had ge voerd, een souvenir aan de heugelijke gebeurtenis aangeboden. De heer Zegers Veeckens bracht in herinnering, in welke mate het koor gedurende dien tijd in groei en bloei is toegenomen en sprak den wensch uit, dat de heer Robert nog lange jaren aan het hoofd dier zangvereeniging mocht werkzaam blijven. Wij ontvingen zooeven een exemplaar van een werkje, getiteldGlasgow en hare gemeente-organisatie, een voorbeeld van praktisch socialisme, met eene be schouwing over inkomsten- ©f grond rente belasting. Schrijver van deze brochure, die ruim vel druks beslaat, is de heer D. de Clercq. De vader van het r. k. Weeshuis alhier verzoekt ons het bericht over de I uitdeeling van St. Nicolaasgoed door Sequah, dat in ons vorig nummer werd opgenomen, in zooverre te rectificeeren, dat bovengenoemd Weeshuis van die uitdeeling niets heeft ontvangen. In het St. Elisabeths Gasthuis alhier is opgenomen de 73-jarige werkman, G. die 11. Zondag bij eene twist io de tapperij van de R. in de Hagestraat belangrijke verwondingen op het hsofd en aan de onderlip heelt bekomen. Tegen een bierhuishouder, wonende aan den Heerensingel is proces verbaal opgemaakt wegens het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Bij vonnis der arr. rechtbank is heden failliet verklaard A. Schous Jr. winkelier te Haailem met ingang van 5 Dec. Tot rechter Commissaris is benoemd mr. W. A. 't Rooft, en tot curator mr. H. Ph. de Kanter, advocaat en procureur alhier. Aanbestedingsn. had aan liet bureau der Groninger locaalspoorweg-maatsc'nappij de herbesteding plaats van het ie perceel van bestek n° 1, het maken van de grond en kunstwerken, het leggen van spoorbanen en wissels met de leverantie van zand en grindballast enz. ten behoeve van den locaalspoorweg Sauwerd Roodeschool. Ramiüg 363.600. Laagste inschrijver J. van der Plas te Hardingsveld voor f 326.450. De gewone audiëntie van den minister van marine zal op Vrijdag 11 Dec a. s. niet plaats hebben. Aan het diner, dat de heer L. Hafimans heden (Dinsdag) aan zijne katholieke medeleden van de Kamer in het hótel „de Twee Steden" aan biedt, bij gelegenheid van de herden king van zijn 25-jarig lidmaatschap van de Kamer, wordt door 22 personen deelgenomen. Tër aanvulling van hetin ons vorig nummer medegedeelde be richt omtrent de verplaatsing der Deut sche Ost Afrika-\\)i\ van Rotterdam naar Amsterdam wordt aan het Handeishlad nog uitRotterdam gemeld,dat van de boo ten voortaan alleen uitgaande Am sterdam zullen aandoen- Thuiskomende blijven zij echter op Rotterdam varen, daar dit dan ook niet anders kan door het contract met het duitsche Rijk. Dat uitgaande Amsterdam is gekozen, is een gevoL daarvan), dat de voor naamste inlader der Maatschappij, nl. de Zuid-Afrikaansche Spoorwegmaat schappij te Amsterdam verblijf houdt. ;De haagsche correspondent van de Zutph. Ct. kan met zekerheid meedeelen, dat het bericht, alsof eene vermogens-belasting nu reeds het depar tement vau financiën zou hebben verlaten. onjuist is. Naar wij vernemen heeft de president vau het gerechtshof te's-Hage, de heer mr. W. F. G. L. FraD^ois, wegens hoogen leeftijd zijn ontslag uit j die betrekking aangevraagd, die hij gedu rende een twintigtal jaren met zoo groote onderscheiding bekleed heeft, na alvorens bij het Openb. Min. hooge ambten te hebben vervuld. Het rapport van den eerst aanwezend ingenieur bij den aanleg van staatsspoorwegen den heer A. C. Broek man, betreffende het onderzoek naar de oorzaak van de instorting der zwitser- sche spoorwegbrug te Mönchenstein in de maand Juni van dit jaar, waarbij zooals men zich herinneren zal om streeks 75 personen het leven verloren en velen gekwetst werden, is, naar ons wordt medegedeeld, dezer dagen bij het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid ingekomen. De Ingenieur spreekt in zijn jongste nummer de hoop uit, dat dit rapport spoedig in druk moge verschijnen. Maandagavond is te A m- sterdam door de heereh Fortuyn en Domela Nieuwenhuis in een openbare vergadering de invrijheidsstelling op korten termijn van J. H. Geel bepleit. Fortuyn begon met de vergadering hare verplichting onder het cog te brengen om voor Geel op te komen, daar deze bij het behartigen der b langen van de sociaal-democratische partij zijn straf heeft opgeloopen. Volgens den spreker moest hem verder alle straf worden vrijgescholdeD, omdat de daad van Geel voor den commissaris Stork geen na- deelige gevolgen heeeft opgeleverd. Domela Nieuwenhuis dringt ook aan op invrijheidsstelling van Geel en be spreekt tevens het ministerie, dat vol gens hem een weinig populariteit noodig heeft, maar dat het nooit van politiek beleid blijken zal geven zoolang een man als Van Tienhoven aan het bewind blijft. Daarna leest hij een brief van Pierson voor, waarin deze zijn leedwe zen te kennen geeft, zelf niet tegenwoor dig te kunnen zijn, maar zijn ingeno menheid betuigt met het voorstel om de invrijheidsstelling van Geel te ver zoeken niet te eischen Domela Nieuwenhuis wijst er verder nog op, dat uit dien brief blijkt dat buiten „den kiing" ook nog wel sympa thie heeischte voor deze zaak, die deze dan ook wel verdiende, daar Geel een daad van moed had begaan, waarvoor de n«eesten te laf zouden zijn. Een motie door het bestuur vooige steld werd hierna na eenig debat goedgekeurd, nadat een andere mo tie door Quackvoorgesteld, strek - kende om eiken Dondei dagavond aan het paleis van Justitie Geel te gaan opeischen, was verworpen. De aangenomen motie, die ook aan H. M. de koningin regentes zal worden opgezonden, luidt, dat de volksveiga- dering gezien dat aan Geel zooge naamd vermindering van straf verleend is, en van oordeel, dat deze verminde ring dien naam niet verdient, daar celstraf als dubbel beschouwd wordt bij zitten in gemeenschap een beroep doet op het nederlandsche volk om aan te dringen op zijn onmiddellijke invrijheidsstelling. Onze lezers zullen zich herinneren, dat Geels misdrijf hierin bestaan heeft,dat hij nagenoeg d. bout portant, een schot loste op den commissaris van politie Stork. Te Amsterdam zal eene aca deraie voor kappers gevestigd worden door de Kappersvereeniging. Een viertal net gekleede manspersonen, die er echter verdacht uitzien, evenals een hen vergezellende dame, hebben te Amsterdam gepoogd met de St. Nicolaasdrukte een goeden slag te slaan, en zijn daarin nogal ge- van sigaren aan het politiekorps te Rot- terdam, namens een onbekenden gever, kan nog worden medegedeeld dat ook aan de commissarissen van politie een kistje sigaren van 100 stuks werd aan- geboden. De hoofdinspecteurs, inspec- De heer Weill (Nieuwendijk 139) ont ving gistermiddag een niet onbelangrijke order aan een adres in de Jan Steenstraat bij de V. d. Helststraat. De bediende, die de kostbare bonten met quitantie bracht, werd voor de deur echter aange houden door een agent van politie, die den bediende voor de bewoners waar schuwde. Van dezen toch was bekend geworden, dat zij de bestelde goederen wel in ontvangst namen, doch den brenger met een pak slaag betaalden, waarom de chef der politie atdeeling het geraden had geoordeeld, in afwachting van krasser maatregelen, de winkeliers voor schade te vrijwaren door voor het huis een vasten post te plaatsen. De bende schijnt nog een tweede adres te hebben, want 's avonds, toen per rijtuig nog meerdere bestellingen werden gedaan, werd een woning in de Pontanusstraat als adres opgegeven. De heer Weill slaagde erin een paar zijner collega's te waarschuwen, zoodat dezen er zonder schade afkwamen. Een groot magazijn in de Vijzelstraat was 's middags echter reeds voor 40 opge licht. De oplichters bedienen zich van een voudige namen, zooals De Vries en Van den Berg. Aan den 15-jarig en J. Van Hees te Den Helder, die in den loop van dit jaar drie kinderen uit het water heeft gered, zal namens het Nutsdepar- tement aldaar een horloge met inscriptie en een diploma worden uitgereikt. Betreffende deuitdeeling j teurs der ie en 20 klasse en de ver- schillende onder-inspecteurs van politie jen schrijvers kregen elk een kistje met I vijftig stuks, en niet, zooals gemeld is, evenals de agenten, vijf-en-twintig stuks. I De apeldoornsche politie is gerechtvaardigd. Zij heeft niet aan I het gezelschap Van Lier, toen dit „Oom j Br&sig" er ten tooneele voerde, gelast I om te 11 uur klaar te zijn, maar de I burgemeester had de hoop te kennen j gegeven, dat het stuk vóór elven zou geëindigd wezen, omdat zijn rijtuig voor halfelf besteld was. De bakker S., uit Maastricht, wiens veroordeeling door het hof te 's Bosch ter zake van vervalsching van eetwaren werd gemeld, heeft tegen dit vonnis cassatie aangeteekend. In Nijmegen heeft de com missie voor de gemeentelijke gasfabriek aan den Raad voorgesteld den gasprijs te verlagen en van ie Januari e. k. at te brengen op 7 ets. per stère voor de eerste 2000 stère en voor elke stère daarboven 5 ets. Sommige ouders zijn on begrijpelijk lichtvaardig wat betreft het toezicht over hunne kleine kinderen. Zaterdag j. 1. hadden een landbouwer te Echt en zijn vrouw hunne kinderen, een van 6 en een van iÜ jaar, alleen thuis gelaten. Toen zij terugkeerden, lag het jongste, met brandwonden bedekt, in de half verbrande wieg. Uit de medeeliDgen van het oudste kind mag men opmaken, dat dit kind met lucifers gespeeld en bij ongeluk de wieg in brand gestoken heeft. Het arme kleintje is spoedig ge storven. Nadat er reeds maanden sprake yan was en gewerkt is, om te Zuidlaren een gesticht te bouwen voor zenuwlijders (krankzinnigen), werd die zaak Donderdag j 1. definitie! beklonken. Door markgenooten en eenige parti culieren werd pl m. 50 hectaren grond, 1 grootendeels dennebosch en bouwland, 5 aan de daarvoor overgekomene com- I missie afgestaan en verkocht. Waar- l schijnlijk zal nu, zoodra de wintermaan den voorbij zijn, met aanleg en bouw worden begonnen. De stoomboot Leeuwarden 2Ij, varende van Leeuwarden op Rot terdam, is Zaterdagavond omstreeks half zes, komende van Harlingeu, de haven te Stavoren binnengeloopen. Het vaar- I tuig, dat een lek bekomen had volgens de eene lezing tusschen Sta- 39) HOOFDSTUK XXIV. „O, vader Robinson," zeide Barnabin op droevig en verwijtenden toon,„hebt gij niet begrepen, dat ons ongeluk mij verstandig heeft gemaakt, en dat er eene zichtbare verandering met mij heeft plaatsgegrepen Mijne moeder te bewaken, haar te bescher men en hare vijanden te vernietigen, opdat zij hun misdadig werk niet weer kunnen hervatten, is mijn doel. O, ik heb haar nooit zoo lief gehad als nu, die arme moeder. Vaarwel 1" En met deze woorden was hij verdwenen. Jacob ging naar het andere gedeelte der steengroeve terug, waar hij meende, dat Jean Baptiste hem geroepen had. Neen, hij had zich vergist. Jcan Baptiste sliep nog, maar tranen rolden over zijne wangen en aan zijn lippen ontsnapte een naam „Valentine I Valentine Het geUat van Jacob werd door een glimlach verhelderd en hij mompelde „Hoe bemint hij haar!" HOOFDSTUK XXV. Het spoor. Barnabin verscheen van den eenen kant, terwijl Mariol van den anderen kant naderde. „Luister eens," zeide deze laatste. „Wat voor een leven is dat toch. De grond trilt er van. Het schijnt wel alsof het het rollen van den donder is." „Het is Polydorus, die zoo snorkt," antwoordde deze. „Kijk, hier ligt hij." Polydorus lag op den grond te slapen, waar eenig dood hout hem tegelijk als matras en hooldkussen diende. Zijne reusachtige gestuite en zijne magerheid deden denken aan die dolende ridders, die er eene gewoonte van maakten om onder den blooten hemel te overnachten. Hij was een echte parijsche Don Qnichotte. Ziji.e twee metgezellen riepen hem samen wakker. „Hola, Polydorus „Fa," antwoordde hij, terwijl hij vlug opsprong. Nu stond hij te gapen en rekte zijne lange armen zoo uit, dat Mariol, die vrij ver van hem afstond, een hevigen vuistslag bekwam. „Sapperloot," riep hij uit, „men mag hier wel oppassen. Gij zijt ook een echte Hercules." „Een magere Hercules dan toch," antwoordde de baszanger, terwijl hij trachtte eene krijgshaftige houding aan te nemen. Barnabin was reeds bezig den grond te onderzoeken. „Kom, schei nu uit met uw gekibbel en kijk hier liever maar eens naar." Hij wees naar het afdruksel van den voet, dat hij den vorigen avond al opgemerkt had. De voet was zoo duidelijk in de klei afgedrukt, dat men nu bij het daglicht er de minste bizonderheid van kon onderschei den. Er was een gat in het bovenleer en er zaten groote spijkers in de gescheurde zool. De schoen was ingetrapt en vol gaten, en kon niet anders dan het schoeisel van een landlooper zijn. Dezelfde afdruksels kon men in eene vrij grooten cirkel vol gen. Daarna waren zij wat verder van elkaar verwijderd en gin gen vervolgens in noordelijke richting. „Het is gemakkelijk te begrijpen, dat de onbekende, nadat hij zijn schuilhoek verscheidene malen had omgeloopen, om den tijd te dooden, zoo gauw als hij kon naar zijn huis terug is ge- loopen, toen hij de drie vuurpijlen had afgestoken. Laten vrij nu het spoor maar volgen." „Onze jonge kameraad is toch een flink opperhoofd," zeide Polydorus. En meteen begaf raen zich op weg. Niemand was dien morgen dien weg nog langs gekomen. De voetsporen waren ongeschonden en zeer duidelijk, zoodat men ze gemakkelijk kon volgen. Bij den kalkoven gingen zij eensklaps naar het oosten. „Waarom zou dat zijn?" vroeg Mariol. „Hij zal bang zijn geweest, dat hij zijne kameraden ontmoe ten zou," antwoordde Barnabin. „Dat is verstandig geredeneerd, jonge wijsgeer," zeide Poly

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1