POLITIEK OVERZICHT. UIT TRANSVAAL. GEMENGD NIEUWS. INGEZONDEN. groenten, appellant van een vonnis dergelegenheid openen op ons gebied den - - 1 i-t-—i franschen wijn te bestrijden. Wij moeten niet tegen de arbeiders optre Rechtbank "te Breda, schuldig verklaard aan moord en veroordeeld tot 4 jaren gevangenisstraf. De beklaagde had haar dochtertje, omstreeks 5 maanden oud, opzettelijk in een sloot zoolang onder water gehouden, dat het tengevolge daarvan is overleden. V1SSCHERIJ. Scheveningen, 10 December. Van de haringvisscherij arriveerde Woutersch. L. A. Dijkhuizen; Avon tuursch. A. BeekhuizenBrie Ge- broeders, sch. J. de Jong Vr. Jacoba sch. A. Groen met 50 tot 90 ton ha ring; van het Nieuwediep waren slechts 20 mand schol in verkoop, waarvoor 5 5,25 per mand betaald werd. Scheveningen, 10 December. Van de haringvisscherij zijn thans bijna alle schuiten terug of elders binnen evenwei blijft de 7 Gebroedersschipper D. Verbaan, mankeeren. In verkoop waren heden pl. m. 350 ton Engelsche steurharing, die voor /n,45 werden opgehouden, later gedeeltelijk tegen hoogeren prijs verkocht. Noordwijk aan Zee, 10 De cember. Alle schuiten zijn nu van de haringvisscherij terugde besomming der laagste bedraagt ƒ4250, die der hoogste 9000, zijnde netto, na aftrek van onkosten en gebruikte tonnen Ware het verlies van netten minder, zoo zoude de uitkomst over 1891 over het algemeen prachtig kunnen worden genoemd. Nog altijd en zelfs meer dan ooit, hebben de handelstractaten van Duitsch» land het hoogste, beter gezegd het langste woord in de politieke nieuws berichten van den dag. Zeer uitvoerig weergegeven wordt eene rede yan den rijkskanselier Von Caprivi in den Rijks- dag, Donderdag gehouden, waarin hij motiveert het aangaan van de handels verdragen. „Duitschland," zoo zeide de rijkskan- senc.'j j,V°9lt fC£enwoordig jaarlijks on geveer voor 3000 millioen tnark eigênê waren uit, en voert iu voor ongeveer 4000 millioen aan vreemde artikelen. Deze ongunstige handelsbalans van jaarlijks ruim tooo millioen mark kan Duitschland op den duur zonder groot nadeel niet dragen; maar men kan de vraag niet aldus stellen: willen wij be scherming of vrijen handel Dit zijn doctrinaire vragen. Veeleer is dit een voudig de vraag: welke middelen zijn in den tegenwoordigen tijd voor dit land noodig voor het krachtig behoud van landbouw en nij verheid en de daar bij werkzame arbeiders? Werd ook verder nog de afsluiting gehandhaafd, dan zou dit moeten lijden van den strijd van allen tegen allen, en Duitsch land zou zonder twijfel worden gedwon gen den eenen tak van nationale voort brenging na den anderen op te geven. Daarom kon dus op den tot heden gevolgden weg niet worden voortgegaan, en daar er geen sprake van kon zijn, bleef er niet anders over, dan tarief- tractaten te sluiten, ten einde daardoor de oude markten te behouden en nieuwe te zoeken." Dit is even zakelijk als duidelijk ge zegd. Verschillende uitingen in het ver volg der rede werden toegejuicht, wij ci- teeren eenige daarvan. „Ik houd het voor juister, dat elke staat op zijn eigen landbouw steunt en zelf voor zijn onde.noud zorgt,ook al moet het met opofferingen geschieden De Regeering wil tegen de kunstwijnen, den sterken drank en de zoogenaamde fransche Bor- cleauxwijnen, d. i. de versneden wijnen eene scherpe concurrentie in het leven roepen en den italiaanschen wijn de den, maar hun tegemoet komen. Wij hebben heden geen kabinetsver dragen meerheden moet een verbond, zal het den waarborg der hechtheid geven, in de ziel des volks leven. Men moet met slechts op de handen, maar vooral ook op de harten des volks re kenen." Von Caprivi vestigde er de aandacht op, dat groote, zich ontwikkelende rijken uitsluitend voor zichzelf zorgen Rus land, Australië, China, de Vereenigde Staten. „Willen de europeesche staten hunne positie handhaven, dan zullen zij eenmaal iets verstandigers moeten doen, dan elkaar wederkeerig het bloed uit te zuigen." In evenwil van dien bijval, viel graaf Kanitz in naam der conservatieven, de regeering heftig aan, beschuldigde haar dat zij Duitschland afhankelijk maakte van het buitenland en den eigen landbouw benadeelde. Toen hij erop zinspeelde, dat in de kanse larij dingen werden gedaan, waarvan Von Caprivi geen verstand had, werd deze zeer boos en protesteerde daar tegen heftig. Volgens Caprivi's bewering zal de nieuwe tolpolitiek de rijksinkomsten slechts met 16 18 millioen verminde ren, maar de voorstanders van den land bouw schatten de vermindering op 35 millioen, waarvan de invoerrechten op landbouwproducten 33 millioen moe ten dragen. Vrijdag worden de debatten voort gezet. Het nieuwe roemeensche kabinet heeft verklaard, dat het werk der verstandige hervormingen van de 3 laatste jaren zal worden voortgezet. Alzoo niet dat der onverstandige hervormingen Ge lukkig Roemenië, waar men zoo precies weet, wat verstandige en onverstandige hervormingen zijn. De gave der pro fetie schijnt er inheemsch te wezen. Bézaten ook wij die gave maar, dan hadden wij kunnen voorspellen, dat de moorden in China nog niet geëindigd en de opstandelingen nog niet ontrnoe digd zija. Wat toch is geblekenDat na de berichten van volslagen demping vafl den opsiaud, er weer een bloedbad van inlandsche Christenen hééft plaats gevonden bij de stad Pakouscire. De militaire bevelhebber en de burgemeester van die stad zijn daaraan medeplichtig en, bevreesd voor den toorn der regeering, heeft de eerste zich van het leven beroofd, terwijl de tweede gevangen gezet is. Te Chaoyang wordt de engelsche zendeling Parker vermist en men vreest, dat hij vermoord is. De opstandelingen hebben weer een nederlaag geleden tegen de keizerlijke troepen. Evenmin is te Rio de Janeiro de rust teruggekeerd. De stad wordt voort durend door groote afdeelingen zwaar gewapende politieagenten bewaakt. Te Campos zouden in een gevecht tien dooden en dertig gewonden zijn ge vallen. Ze zijn bloedig, die gevechten in Zuid Amerika. Dan zijn wij in Neder land toch rustiger. Maar er is altijd baas boven baas. Het vreedzaamst gedragen zich de Zwitsers. De bondspresident Welti, die zich gekrenkt achtte en zijn ontslag had ingediend, heeft dit weer terugge nomen, genoopt door het dringend ver zoek van den Stendenraad en den Na- tionalen Raad. Dat heet den vrede bewaren. verzameld, chemisch gereinigd en door beambten weder verkocht. Men wil nu een betere inkt voor het stempelen ge bruiken. Dinsdag is in de kerk St. Margaret te Londen liet huwelijk in gezegend van prins Hans Heinrich von Pless met miss Daisy Cornwallis West, dochter van het engelsche parlements lid. De bruid, die een toilet van wit satijn met mechelsche kant droeg, stijl keizerrijk, werd vergezeld door twee pages, die geheel in wit satijn waren gedost met vesten van zijde brokaat kragen van brusselsche kant. De acht bruidsjuffers waren eveneens in wit satijn en droegen togues met zilverbor duursel en veeren. De bruidegom droeg zijn duitsche officiersuniform. Onder de aanwezigen waren o. a. de prins van Wales, de hertog en hertogin van Connaught, de hertog van Teek enz. In een der dokken van Lou den heeft gisteren een bloedige vecht partij tusschen engelsche en duitsche matrozen plaats gehad. Een der Engel- schen is gedood twee anderen zwaar gewond. Drie Duitschers zijn aange houden. Dinsdagmorgen had onder toevloed van een tallooze menigte de begrafenis van de slachtoffers der gasontploffing in een mijn te Saint Elienne plaats. Diep getroffen waren alle aanwezigen. De president der republiek had zich doen vertegenwoordigen, even als de minister van Openbare Werken, die tevens den achtergeblevenen den steun der regeering had toegezegd. De pretect en een der mijnwerkers voerden het woord. De laatste eischte een spoe dige behandeling der sociale werken, bij den senaat en de Kamer aanhangig. De toestand van de diens t- bode van wijlen barones Dellard te Parijs, Delphine Houbre, is gunstig. Haar wonden beginnen zich reeds te sluiten en hare volkomen genezing is slechts een kwestie van tijd. De apothekersleerling, die, als ver dacht yan dea moord, gevangen werd genomen, is weder óp vrije voeten ge steld. Den waren moordenaar zoekt men nog tvergeefs. Er is echter, behalve het mes en de parapluie, een hand schoen gevonden, welke hem moet hebben toebehoord, zood it het niet aan middelen ontbreekt om zijn spoor te vinden. In den nacht van Zondag op Maandag zijn ceu paar balddadigen een schouwburgzaal te Livorno binnen gedrongen en hebben de portretten van de leden der koninklijke familie iu stuk ken gescheurd. Na deze heldendaad volbracht te heb ben, trokken zij zich bescheidenlijk terug. Te Hamburg is groot op zien gebaard door het sluiten, op gezag der autoriteit, van den nieuwen grooten schouwburg aldaar. De directeur werd achter slot en grendel gebracht. Alweer is een duitsche weer en zijn luitenant zijn zwaar ge wond. De schade bedraagt niet minder dan circa 2 millioen. Ook te New-York heeft een felle brand gewoed. Een geheel blok woon huizen werd in asch gelegd en zestien rsonen kwamen om. In den gemeenteraad van Rio t.e Janeiro is het voorstel inge diend, om voor wijlen den ex-keizer van Brazilië Dom Pedro, een stand beeld op te richten. Het bestuu r der belgische posterijen is een bedriegerij in post zegels op groote schaal op het spoor gekomen. Vele duizenden postzegels zijn Uit dit land wordt gemeld, dat er genoeg geld voorhanden is om tot in Maart van het volgende jaar het werk aan den spoorweg voort te zetten. Dit was naar aanleiding van een gerucht, dat het werk zou moeten gestaakt worden. De transvaalsche goudvelden heb ben in Oct. ruim 90,000 onsen goud opgeleverd. In de transvaalsche middendistricten is een rijke ader salpeter ontdekt en in een natalsch district weer een mica-mijn. De heer S. J. Du Toit, eenmaal predikant, later superintendant-generaal van het onderwijs in de Transvaal, daarna door goudkoorts aangegrepen en mijn- speculant geworden, in welke laatste hoedanigheid hij nog twee jaren geleden ons land en andere europeesche landen bezocht, verkeert thans in financeele moeilijkheden. Schuldeischers hebben op zijn huis en inboedel te Paarl, in de Kaapkolonie, beslag gelegd. De heer S. J. Du Toit wonlt aangesproken voor ^7,073 P' st.; zijn broeder D. F. Du Toit voor 94,178 p. st.F. J. Malan voor 55,000 p. st.zoomede vier andere heeren, die alle 1 te zamen „financieele operatiën ondernamen onder den naam van de corporatie of vennootschap „De Eendracht". Die zoogenaamde combinatie is echter onlangs failliet gegaanDe Volksstem van Pretoria zegt „bankroet". Het bl^d Paar/, onlangs door den heer S- J. Du Toif: opgericht, waseht de heeren echter schoon door stukken, te publiceren, waaruit moet blijken, dat hun schulden slechts betrekkelijk zeer weinige zijn, nl. Ds. S. J. Du Toit 119 p. st., 10 shillings en 5 d.D. F. Du Toit D.Pzn. 3400 p. st. en F. J. Malan 200 p. st. Al de andere ingeleverde schulden zijn transacties van „De Eendracht". De Volksstem antwoordt o. a. het volgende Om nu ronduit de waarheid te zeggen, vreezen we dat hier te lande (in de Transvaal) de in De Paarl gepubliceerde verklaringen zeer weinig zullen bijdragen om de opinie, die men van de heeren Du Toit e. a. heeft leeren krijgen, te veranderen. Zelfs zij, die wel „op de hoogte of in staat zijn om voor zichzelf te oordeelen", zuilen bovendien nog ver baasd staan over de zeldzame stoutmoe- en schulden maken, dan gaat het voor waar toch niet aan, om uit te roepen r „Niet ik maakte die schulden, doch onze maatschappijwij, ds. S. J. Du Toit D. F. Du Toit, F. J. Malan e. a., zijn zoo rein als duiven, doch de combinatie ds. S. J. Du Toit, D. F. Du Toit, F. J. Malan is degene, die gij moet achtervol gen Deze redeneering moge voor de heeren in kwestie eenige bekoorlijkheid bezitten, het publiek, dat gezond verstand heeft, zal geen slachtoffer daarvan worden, en de bewering, dat menechen, die voor verscheidene tienduizenden ponden ster ling in het krijt staan, goed beschouwd slechts een paar honderd pond schuldig zijn, wat hun persoonlijke bezittingen betreft, is óf een ongepaste grap óf een beetnemerij van erg vulgair gehalte. Foor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich, niet aansprakelijk digheid, waarmede nu wordt getracht bankinstelling failliet, ditmaal die van j om het publiek in den waan te brengen, Adolf Albert te Görütz in Silezië. Hij dat de heeren Du Toit e a. eigenlijk zelf heeft de vlucht genomen, maar zijn engelen van onschuld zijn! En wij zijn broeder, die ook bij de onderneming er van verzekerd, dat de pleitrede, die geïnteresseerd is, heeft men gevangen genomen. Het tekort bedraagt meer dan een millioen. De z\reedsehe edelman, Graaf Mörner, die voor eenigen tijd zijn broeder doodschoot om hem te berooven, is veroordeeld tot levens langen dwangarbeid. In het dorp Kaubenheim, nabij Neurénberg, is door het inslaan van den bliksem brand ontstaan, waardoor 17 boerenwoningen in de asch werden gelegd. Woensdag brandde in de amerikaansche stad Louisville een groote papierfabriek af. De directeur is met vijf zijner werklieden en vier spuitgasten in de vlammen omgeko men. De kommandant van den brand- men in hun voordeel heeft willen doen houden, eerder een nadeelige uitwerking voor die heeren zal hebben, en in allen gevalle voor geen greintje de „verdenking" en „minachting" zal verminderen die gekoesterd wordt voor zeker „publiek persoon." Ziehier hoe de menschen, die het niet zoover in de financiekunst hebben ge bracht als de heeren Du Toit e. a., oordeelen over hun verdediging in Be Paarl Wanneer een zevental personen hun vermogen baten en lasten bij elkaar brengen en zich aansluiten tot een soort maatschappij onder den naam „De Eendracht", en wanneer die personen hetzij uit eigen hoofde, hetzij als leden dier maatschappij, gaan speculeeren Mijnheer de Redacteur Mag ik u eene kleine plaatsruimte verzoeken, naar aanleiding van Sequah's optreden te Haarlem. Nog enkele dagen en zijn verblijf spoedt ten einde Zooals overal waar hij optrad, maakte hij zich ook hier goede vrienden met de bevolking de geneeskundige en .pothekers-wereld uitgezonderd. Het Maandblad tegen de kwakzalverij gaat dan ook nog steeds voort Haarlem's burgers tegen dien „kwakzalver" te waarschuwen, evenwel met weinig succes. Wat minder geschrijf, en wat eerlijker optreden hadden de redactie van 't Maandblad zeker meer tot eer gestrekt. Hierin hadden deze heer n misschien* nog wel eens een lesje bij „dien, kwak zalver,, kunnen nemen, die opei lijk voor elk die 't hooren wil, iedere be schuldiging hem naar het hoofd ge slingerd, in het publiek wederlegt, en niets beter verlangt, dan zich met zijne aanklagers te meten en hen op zijn platiórm te woord te sban. Sequah schuwt het daglicht niet de haarlemsche correspondent van 't Maandblad houdt zijn naam liever in 't duister. Het volk moest voor Sequah worden gewaarschuwd. Maar wie heeft zich dan eigenlijk over hem te beklagen? De armen, die hij gratis helpt, eo wie: de entrée-gelden ten bate komen, of de: meergegoeden en rijken, welke na ver geefs doctoren tc hebben ingeroepen, hun toevlucht bij hem zoeken, en zijne olie aanwendon? Het is toch uit vrije wil, dat men zijne geneesmiddelen ge bruikt? En gelooft het Maandblad dan,, dat het kalme hollandsche volkskarak ter eensklaps zoodanig gemetamorpho^ seerd is, dat het zich met open oogen, avond aan avond, van alles op den mouw zou laten spelden, en niet meer in staat is leugen van waarheid te on derscheiden. Sequah spreekt goed maar feiten spreken nog beter zijne tegenstanders halen de schouders op en mompelen „bedrog, omkooperij Zij schijnen het spreekwoord niet te kennen, „die te veel bewijzen wil, bewijst niets" Hoe toch zouden al de patiënten door Sequah genezen, de armen en ge-, goeden zouden die allen omgekocht- of gebiologeerd zijn? Zulk eene bewe ring verdient niet den naam van dwaas-, heid, maar van kwaadwilligheid Zij straff- zich zelve. Mij dunkt, dat zij aan wie. de belaDgen van het volk zoo dierbaar zijn, het andere bewijzen moesten geven, van hun goeden wil. Aan de geneeskun dige wereld is ruim gelegenheid gebo den, zich te vergewissen van de waarde, van Sequah's geneesmiddelen. „Onder zoek eer gij oordeelt"; is het dus haar waarachtig doel de lijdende menschheid ter hulpe te komen waarom staat zij dan nu van verre Bocteur c'est un métier corame tout nu slechts oogen had voor Valentine. Op ditzelfde oegenblik werd de deur van het atelier geopend en de vicomte Gontran en de ridder Capriola traden binnen. De prinses verwaardigde zich, zich uit hare nonchalante hou ding op te heffen om den Italiaan haar hand te reiken. Deze oefende blijkbaar een zekeren invloed op haar uit, maar zij gevoelde toch geen liefde voor hem, als hij haar naderde. Deze wonderschoone man ging voor onwederstaanbaar door; de prinses evenwel bleef koud onder zijne vleierijen en beroemde zich daar op. Haar dochter was haar palladium. Dat had de ridder begrepen, en om de moeder te ontwapenen, had hij zich het huwelijk van Valentine en Gontran in het hoofd gezet. De prinses had geen vermoeden van den valstrik, dien men haarspaDde. De vicomte d'Alvimare toch had een aanzienlijken naam, een groot vermogen scheen hem verzekerd; hij was jong en was bij de meeste dames zeer gezien. Valentine was daaren tegen niet de dochter van den prins Lubanoff, maar die van kolonel Bernard. Gontran was dus eene zeer goede partij voor haar. Misschien verlangde de prinses wel naar hare vrijheid, zonder zichzelf daarvan bewust te zijn. Valentine had niet den moed gehad om Gontran te weigeren; zij aanbad hare moeder en was in het volste vertrouwen, dat deze met dit huwelijk haar geluk beoogde. Zulk een misverstand komt dikwijls voor in de groote wereld waar de neigingen van het hart niet genoeg geraadpleegd wor den en de positie vóór de liefde gaat. Hoe meer echter het ©ogenblik naderde, dat hunne verloving zou bekend worden, des te meer voelde Valentine zich be klemd; éen oogenblik voelde zij zelfs eene neiging om te vluchten. Pepita, het wilde kind, dat niets van de wetten der bescha ving kende, en slechts de ingevingen van haar hart volgde, plaatste zich tusschen Gontran en Valentine, als om haar te beschermen. „Prinses," zeide Capriola, „de vicomte heeft u dadelijk zijn dankbaarheid willen toonen over de toestemming tot het huwe lijk met uwe dochter, waarvan het contract dezen avond zal worden opgemaakt. In afwachting van de huwelijksvoltrekking, die door een noodlottige gebeurtenis moet worden uitgesteld, kunnen wij ten minste de verloving vieren." Eenige goedgekozen woorden voegde Gontran hierbij. „Betwist men uwe erfenis niet vroeg de prinses. „Het zou onzer onwaardig zijn, om die reden bet huwelijk te moeten verdagen." „Och," zeide de ridder, „deze zaak zal wel spoedig ten uwer gunste beslist zijn. De man, die in dit zoogenaamde testament als universeel erfgenaam is aangewezen, is de moordenaar van den graaf." „Wat? Jean Baptiste?" „Ja, prinses, die ellendeling, dien gij zoo dikwijls gastvrijheid hebt verleend. Er zijn vele bewijzen, dat hij zich door deze misdaad een fortuin heeft willen verzekeren, en,..." Capriola bleet steken op het gezicht van Valentine, die zich bleek en bevende van haar stoel had opgeheven èn door gebaar en blik tegen deze lastertaal protesteerde. Zij wilde spreken, maar Jacob was haar voor. Hij had zijn byzantijnschen mantel afgeworpen, trad voor.-, waarts en antwoordde „Zij, die Jean Baptiste beschuldigen, liegen. Ik ken den moor-, denaar en heb hem zien vluchten." „Ik heb gezien, dat hij den graaf doodstak," riep Pepita uit* Jacob vervolgde kalm en waardig „Wat het testament aangaat, dat heeft Jean Baptiste ver scheurd en hij heeft de erfenis overgedaan aan hem, wien het van rechtswege toekomt, dus niet aan den neef van den graaf, maar aan zijn zoon George. Jean Baptiste is een voorbeeld van belangeloosheid en rechtschapenheid, ik tart u, mijnheer de vicomte, dit te durven logenstraffen." Gontran stond na deze toespraakj als aan den grond ge nageld en kon geen woord uitbrengen. Eene zonderlinge ontroering had zich van de prinses Lubanoff meester gemaakt. Na de eerste woorden van Jacob had zij een kreet van ont steltenis niet kunnen weerhouden; zij was in haar itoel neergevallen en keek met opengesperde oogen en open mond den spreker aan, alsof zij terugdeinsde voor een geest, die uit het graf was ver rezen. Wordt vervolg al)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2