Letteren en Kunst» E N L A N D. POLITIEK OVERZICHT. keiier, koopman, rijtuigverhuurder en, slijter, wonende te Beemster en zulks met ingang van den ioa Dec. bevorens. Tot Rechter Commissaris is benoemd de rechter Mr. M. G. P. del Court van Krimpen en tot curator Mr. Z. W. Straatman, advocaat en procureur alhier. Gedurende de afgeloopen maand zijn door de politie alhier 32 personen ver volgd wegens dronkenschap op straat. In de maand November van het vorige jaar was dit getal 48, dus 16 meer. Evenhard te Bergen op Zoom, die, Scheveningsche schuit Pieter Jacabus Maandag heeft men met goed gevolg de brug te Velzen, liggende in den straat weg HaarlemBeverwijk weder gedraaid, zoodat de definitieve openstelling spoe dig wordt verwacht en alzoo de strem ming voor het verkeer van passagiers en voertuigen sedert 12 October 1890 voor goed zal ophouden, zijnde den dag dat de pijler door het stoomschip Elsa werd aangevaren. De vereeniging voor Vak en Kunst, gevestigd te Dordrecht, heeft zich voor genomen om in April 1892 daar ter stede een tentoonstelling te houden voor oude en nieuwe kunst-nijverheid. Voor dat doel heett zij allerwege circu laires gezonden, behelzende het pro gramma der voorwaarden en een in schrijvingsbiljet. De bekende teekenaar van de Punch, George du Maurier, die reeds lang het gebruik van een oog had veiloren, is thans geheel blind geworden. Rosa Bonheur schrijtt, dat haar doek „Chevaux battant le blé" sedert 15 jaar reeds geschetst, tnaar nog niet voltooid is, en dat het reeds lang is toegezegd aan de Gebr. Tedesco. Zondagmiddag heeft de heer Carnot, president der transche republiek, met zijne echtgenoote de te Parijs tentoongestelde schilderijen van neder- landsche meesters bezocht. Hij werd ontvangen door den heer de Stuers en door den president van de rotterdam- sche Kunstclub. De hoogen bezoekers verwijlden lan gen tijd vooral voor de stukken van Mesdaa Will-m Maris, Neuhuys, Aitz, o w o n e audiëntie van den minister van Oorlog zal op Donder dag 17 dezer niet plaats hebben. Door de Exploitatie-Maat schappij is goedkeuring verzocht aan Z. Exc. den minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid van haar plan nen, betreffende het maken van den onderbouw van een spoorwegburg over de Dieze nabij het stations-emplacement te 's-Bosch, waarvan de kosten zullen bedragen circa ƒ143,000. zoo als wij meldden, in het begin dezer maand, toen zijn scheepje zonk, met zeldzamen moed en opofferende lietde zijn zoontje van een wissen dood redde, aan een nieuw vaartuig te helpen, om hem in staat te stellen voor zich en de zijnen op nederige wijze het brood te verdienen. Tot de ontvangst van giften heett de redactie van bovenge noemd blad zich gaarne bereid ver klaard. Het hoofdbestuur van „Voor uit", Vereeniging van handels- en kan toorbedienden, te Amsterdam, heeft aan den Raad dier [gemeente een adres gericht ter zake van de wijziging van het schoolgeld op de openbare handels school en de hoogere burgerschool met 5-jarigen cursus. Het bestuur noodigt den Raad uit althans eene proef te nemen met het heffen van een proportioneel schoolgeld, eene proef, die, volgens zijne meening, alléén bewijzen zal dat deze regeling eene werkelijke verbetering zijn zal, omdat zij het onderwijs zal brengen onder het bereik van iedereen. Te Amsterdamhad deneeni ge komische tooneeltjes gedurende den jongsten storm plaats. Op de Stadhou derskade woeien tegelijkertijd van een ouden, kaalhoofdigen heer de hooge zijden hoed, van teen jong blozend dienstmeisje de tulen muts af. De hoed kwam in het water terecht, de tulen muts op het eerwaardig hoofd van den grijsaard, die, blijde zijn kalen schedel aldus bedekt en minder blootgesteld te zien aan den invloed van den kouden luchtstroom, het mutsje over de ooren trok en het zoo lang ophield, totdat men hem zijn doornatten hoogen zijden bracht en hij dien met zijn eigenaardig hoofddeksel kon verwisselen. De blo zende eigenares van de muts nam har telijk lachend haar eigendom weer in bezit. Op de Leliegracht woeien twee hee- ren tegen elkander en kwamen heel vertrouwelijk naast elkander te zitten op de stoep van een sigarenwinkel terwijl zij elkander lachend verzekerden, dat de wederzij dsche kennismaking zeer aangenaam was. Te Noordwijk aan Zee is gestrand de engelsche schoener Milo, door het volk verlaten. De seinvuren waren nog brandend. Van de equipage is niets bekend. Bij de begrafenis van prof. dr. A. Kuenen waren Woensdag te Leiden een groot aantal belangstel lenden van heinde en ver opgekomen. Tal van kransen dekten de kist. De tegenwoordige leerlingen van den ge leerde droegen hem grafwaarts. Dr. H. Oorfc, rector magnificus, sprak over het verlies, door de Leidsche hoo- gëschool in Kuenen, als geleerde ge leden; maar grooter is het verlies van Kuenen als mensch. Prof. Naber uit Amsterdam, onder aan het strand. De zee was ruw en bulderde over het vaartuig henen. Door de hooggaande zeeën was de equipage verplicht aan boord te blijven, Tegen circa 5^ uur kwam het water met zulk eene kracht over en in het schip dat het in den grond sloeg. De equipage riep toen om hulp, en fluks werd de boot der Noord en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij naar het strand en te water gebracht. Het gelukte hier mede de equipage, waaronder nog een zieke, aan wal te brengen. De zee be gon nu allengs te bedaren, en twee uren na het gebeurde kon men het paard en wagen reeds tot gedeeltelijke lossing der lading haring overgaan. Men meldt uit Katwijk aan Zee De slag die onze gemeente getroffen heeft, door het vergaan van de bom schuit K. W, 67, is niet gering te achten. In de eerste plaats verliezén wij den stuurman Bert van Duijn een braaf burger, een oppassend huis vader. Met zijn zoon van 25 jaren die met hem op deze schuit voer laat hij op 48-jarigen leeftijd, op het veld van zijn arbeid jammerlijk zijn leven, acht kinderen, grootendeels onverzorgd achterlatende. Ook de overige acht leden der be manning, waaronder een Scheveninger, stonden gunstig bekend trouwens bij het kiezen der bemanning voor een schuit zoekt soort ook al soort. De schuit was niet verzekerd, wat te meer te betreuren is, aangezien daartoe wel gelegenheid bestond, al wordt bij beurspolis per jaar 3 pet, geëischt. In den nacht van Zaterdag op Zondag ontstond er een hevige vechtpartij tusschen eenige personen in de Korte Wagenstraat te Rotterdam. Van eenige heeren, die er bij stonden te kijken, namen zij de wandelstokken en parapluies af, om elkander daar mede af te ranselen. Verscheidene hunner werden gewond. Een 7tal agen ten van polirie waren noodig om de orde te herstellen. De belhamels werden overgebracht naar het politie-bureau aan de Pauwensteeg aldaar. Door twee visschers is on der oud-Delftshaven in de Maas het in vergevorderden staat van ontbinding verkeerende lijk van een man opge- vischt, dat werd herkend als dat van S. C. De familie had op het vinden van dat lijk eene belooning gesteld van 25, Op hetidijk werd gevonden ruim ƒ6000 aan bankpapier, benevens een gouden horloge en dito ketting. Het werd overgebracht naar het daar voor bestemde huisje onder Crooswijk In de vorpge. week werd een cadet der cavalerie van het 30 studiejaar der K. M. Academie tijdens het „baren' (ontgroenen) betrapt op (mishandelingen dat die goede bedoeling niet op zijn aangezicht te lezen stond, bekeurde hem als wilddief ende barmhar tigheid word'- gestraft! Uit Meppel schrijft men: De regens hebben reeds het water niet alleen rondom onze stad, maar ook een groot gedeelte van zuidwestelijk Drente onder water gezet. Deze hooge waterstand wordt nog verergerd door het water, dat langs de verschillende wateren, welke hier samenkomen, uit de hoogere streken van Drente, met geweld afstroomt. Zoover het oog reikt, ook aan weers zijden van het Meppelerdiep, staan de landerijen blank. Te Heerlerheide (L) zijn in de beide laatste weken 14 personen door pokken aangetast, van welke reeds 3 zijn bezweken. Van de aangetasten, meestal kinderen beneden den leeftijd van 6 jaren, waren 12 niet gevaccineerd en onder dezen de overledenen. Men vermoedt, dat de ziekte werd ingevoerd door een jongen, die te Essen werkte. Bij het overladen der mail boot Prins van Oranje had Maandag te Vlissingen een ernstig ongeval plaats de gehuwde matroos S. had nl. het ongeluk tusschen den wal en de raderkast zoo hevig beklemd ie raken, dat hij zwaar gekneusd en buiten kennis per brancard naar het gasthuis werd gebracht. Wij meldden, dat na den storm van verleden week de buurtschipper van Heeren veen vermist werd. Men vestigde echter hoop op de bekende voorzichtigheid van schipper Zijlstra doch toen ook de Vrijdag verliep zon der dat men iets vernam en het boven dien bekend werd, dat hij een zwaren deklast op had, begon men het ergste te vreezeu. Gelukkig echter ontringen zijne angstige familiebetrekkingen Zater damgorgen een telegram waarin hun zijn behouden aankomst te Lemmer werd bericht. Hij had onder den wal van Durgerdam den storm afgewacht en kwam in den middag behouden hier aan. Aan de verpleegden, die uit de rijkswerkinrichting te Veenhui- zen ontvluchten, zal voortaan gevange nisstraf worden opgelegd. Eerst na herhaalde ontvluchting worden de schul digeu naar de werkinrichting te Hoorn opgezonden. Men verwacht, dat door dezen maatregel de desertie zal ver minderen. voorzitter van de Kon. Academie van van een cadet i° studiejaar. De schuldige wetenschappen, schetste den rouw, waarin werd ondervraagd, de overtreding van ook dat geleerde lichaam is gedompeld, j het strenge verbod bewezen en het Dr. C. P. Tiele, voorzitter der theo- gevolg is thans, dat de cadet in kwestie logische faculteit, zeide dat namens haar eervol ontslag hekregen heeft. Daarmede In de i/ iddelb. Ct. lezen w ijdient gesproken te worden aan Kuenen's is zijn militaire carrière gebroken, aange- een ingezonden stuk omtrent Aariloutgraf. Kuenen was een sieraad der fa-'zien er hier te lande geen andere cursus Kempe fzie ons vorig nummer), waarinculteit bijna gsdurende veertig jaren, voor zijn wapen bestaat. De les, hoewel beweerd wordt, dat volgens de beschei-Spreker bracht een roerend afscheids- j hard. is verdiend en zal een afschrikwek den meening van den schrijver het ver-1 woord aan zijn vriend. :kend, voorb=eld zijn voor de andere trouwen in den ongelukkige niet zalDr. H. G. Hagen, predikant te Lei-cadetten, die in weerwil van het nadruk- terugkeeren, alvorens met feiten kan J den, sprak namens de vrienden van kelijkste verbod studentenmanieren willen worden overtuigd, dat de verdachte deKuenen en eindigde met een woord onderhouden in eene militaire inrichting, schuldige niet kan zijn. Daarvoor zou van bemoediging tot de nagelaten be-Een arbeider van 's-Gr ave- slechts noodig zijn, om mede te deelen, trekkingen te richten. :land, dezer dagen van zijn werk op de waar Kempe zich bevond op den avond De heer L. J. Plemp van Duiveland, kofstede„Hilyerbeek",huiswaarts gaande, van den vreeselijken moord. president van het studentenkorps, legde zag 0p ^Land en Bosch" een haas, In het Nieuws en Adv. blad met een hartelijk woord een krans op een strik verward geraakt was. van Bergen op Zoom doet de heer J. ,de baar- Eveneens de heer H. benutte- jjlj kreeg medelijden en ging uit barm- P. Niekerk te Schoonhoven, die vele vaer> Preses van de theologische fa- hartigheid het beest de vrijheid terug- - - - - - culteit uit het studentenkorps. 1 «-= VISSCHERIJ. Nieuwe diep, 14 December. He den kwam hier van de groote visscherij binnen de sloep de Visscher (V. L. 103). schipp. De Draak, met 1100 schelv., waarvan 300 levende, terwijl door 40 beugers 30 tot 100 schelv. en 2 tot 5 kabelj. werden aangevoerdvan de sloep gold ƒ32, van de schuiten ƒ54 60 't honderd en kabelj. ƒ2.50 2.60 per stuk. Vlaardinge n. 14 December. Van beugvisscherij kwam heden binnen Semaphore IIP. Meuldijk. met 37 snees schelvisch, verkocht k f 6 40 per snees7 snees dito oudere 4 40 per snees. Scheveningen, 14 December. Heden avond kwamen in verkoop 300 kisten Zweedsche haring, ijlen-, veel wat aan den bedorven kant waszij brachten ook slechts 1 zegge een gulden per kist op. jaren persoonlijk Zeeland bereisde, een beroep op het publiek om schipper geven. Vóór hij er echter nog mede Zondag namiddag zette de gereed was, vond een rijksveldwachter, Te Waterford in Ierland hebben hevige straatgevechten plaats gehad tusschen Parnellisten en anti Parnellisten. Michael Davitt kreeg daarbij een ernstige hoofdwond en O'Brien riep in eener verontwaardigde rede uit, dat Davitt in. antwoord op dezen lagen aanval zich candidaat zou stellen voor het Lagerhuis en door O'Brien zou worden gesteund. Men kan zoo eenigszins nagaan, wat rumoer er was, wanneer men weet, dat 600 buitengewone politieagenten niet in staat waren de orde te handhaven. Gelukkig kwam een regenbui hun te hulp en de vechtersbazen, die voor een slag met den nijdigen politiestok niet bang waren, hadden geen zin in een nat pak en gingen uiteeu. In St. Petersburg en Warschau zijn tal van arrestatiën gedaan wegens een nieuw komplot, dat ontdekt werd. De gevangenen behooren tot zeer verschil lende klassen der maatschappij en alleen in Warschau arresteerde men er vijftig. Het komplot bestond daarin, dat men bezig was eene proclamatie te ontwerpen, waarin werd aangedrongen op de bewilli ging van een grondwet. Hieraan blijkt duidelijk, hoever Rusland achter ons aan komt. In 48 kregen wij onze grondwet, in 1891 worden in Rusland de menschen die er om vragen, als samenzweerders vervolgd. Maandag werden in den duitschen Rijksdag de handelstraktaten behandeld. De eerste twee artikelen werden aan genomen. De discussiën waren vrij le- vendig. Heden Dinsdag wordt de ver gadering voortgezet. De keizer heeft, vergezeld door prins Heinrich, te Brendow het nieuwe pant serschip Weissenburg gedoopt en daarbij herdacht zijns vaders overwinning te Weissenburg. Ditmaal schijnt in zijne rede niets voor te komen, dat ergernis kan geven. Gelukkig voor de pers, die om de minste of geringste aanmerking op 's Keizers beleid vervolgd wordt Tot in Turkije toe zelfs. De Sultan toch heeft een der turksche bladen Stamboel geheeten, voor eenigen tijd geschorst wegens beleediging van keizer Wilhelm. De minister van Financiën in Portu gal heeft aan de kamer een wetsont werp ingediend, strekkende tot wijziging der invoerrechten in protectionistischen geest. Zoover in Europa. Laat ons thans aan de overzijde van den Oceaan een kijkje nemen. Wat is het nieuws uit Rio de Janeiro? Dat te San Paulo een opstand is uitgebarsten, gericht tegen den goever- neur en de plaatselijke ambtenaren. De laatsten zijn heengegaan, maar de goe- verneur is vasthoudend en wijkt niet. De fransche zaakgelastigde te Rio de Janeiro zal de regeering interpel- leeren over een bij de onlusten gedoo- den Franschman. Hoe staat het met de kwestie tus schen Chili en de Vereenigde Staten? Ze is nog onveranderd. De Chiiénen blijven beweren, dat de rapporten daar over van den gezant Egan leugenachtig waren, en dat Chili, al denkt het ook niet over een aanval, geenszins eene vernedering wil ondergaan. Zooals men weet was het geschil ge rezen over een mishandeling teValparaiso van de bemanning van het amerikaan- sche oorlogschip Baltimore. Misschien zal de regeering der Vereenigde Staten nu wel wat inbinden, nu te Montevideo 90 amerikaansche matrozen beschonken geraakt zijn en de politie hebben aan gevallen. 't Bewijst althans, dat ook de amerikaansche matrozen geen „chevaliers sans reproche" zijn. En in China? Weinig nieuws. De opstandelingen zijn er nu voor uitge komen, dat zij eene verandering van regeering wenschen en de tegenwoor dige dynastie willen onderwerpen. Naar het schijnt, zijn de berichten overgele verde veldslagen, zelfs die uit officieele bronnen, niet vertrouwbaar. Uit Caïro wordt gemeld (en dit is wel betrouwbaar) dat pater Ohrwalder en de zusters Catharina Chincarini en Op dit oogenblik kwam de hetman weer het vertrek binnen. „Prins," zeide Jacob, „heb dank voor het oogenblik van vreugde, dat gij mij hebt verschaft. Nu zijn wij quitte. Vaarwel 1" En nog trotscher dan de laatste telg uit het huis van Lubanoff, verwijderde hij zich. HOOFDSTUK XXIX. Het geheim van den droom Toen Barnabin en Mariol bij de weduwe La Picarde kwamen, Vonden zij Polydorus daar alleen. „Waar is uwe tante?" vroeg Barnabin. „Die heb ik er op uitgestuurd, opdat wij hier samen alles goed kunnen overleggen." „Maar wie zal ons dan naar den bouwval brengen?" „Dat zal ik doen," antwoordde Polydorus. „Ik ben reeds op verkenning uitgeweest in het hol van den tijgerkat. Gij moet mij maar volgen; ik ben een groot opperhoofd. Kom, ik zal je eens vertellen, hoe goed ik mijn tijd heb besteed." „Op welke wijze dan?" „Eerst heb ik mijne tante over alles en alles uitgehoord, wat, onder ons gezegd, niet moeilijk is. Zij heeft den man, die in den bouwval van Jacobus verborgen is, slechts eveB gezien, maar dank zij den scherpen blik, die onze familie eigen is, meent zij zeker te weten, dat het een éenoogig mensch is." „Martin de Eenoog," riepen Mariol en Barnabin uit. „Juist, zoo heet hij," hernam de zanger. „Als Jacobus's avonds een luchtje gaat scheppen, verdwijnt zijn gast onder den vloer. Ja, mijne heeren, zij hebben daar een valluik evenals Robert de Duivel. Dat interesseerde mij natuurlijk bizonder. Ik ging dus naar den bouwval om dien uitwendig eens goed op te nemen; en van avond heeft tante La Picarde mij de ruïne laten zien. Het gebouw is in zeer vervallen toestand. Op den grond merkt een gewoon toeschouwer niets op, maar ik heb de reet ontdekt, waar het valluik is en dank zij mijne kennis van het tooneel, gis ik, dat het op dezelfde wijze is ingericht als die valluiken, waardoor in vroegere tijden de tafel geheel gedekt van de keuken naar de eetzaal werd geheschen. De veer is dus beneden. Wij zouden dus boven moeten wachten en op den loer liggen. Misschien zal het zelfs tot een gevecht komen, neemt daarvoor deze wa pens mede." Polydorus toonde nu een sabel en twee groote pistolen, die minstens uit de ióie eeuw dagteekenden. „Dit arsenaal heb ik «it den schouwburg gehaald," zeide hij. „Hier heb ik ook nog een dievenlantaarn. Reeds jaren lang ver licht ze de verraders uit den omtrek. Bovendien heeft een ken nis mij een touw met schippersknoopen geschonken, waarmee reeds vele gevangenen gekneveld zijn. En kijk dan die lasso eens; hier heb ik ©ok een plannetje mee, dat ik u daarginds zal meedeelen. Voorwaarts, marsch." Eenige oogenblikken later waren onze drie avonturiers op weg naar het bosch van Romainville. Weldra bereikten zij den muur van den bouwval, kropen door het gat en liepen den tuin door. Het was een donkere avond. Een dikke mist onttrok lang zamerhand de meest nabijzijnde voorwerpen aan het oog. Geen blaadje bewoog zich, geen licht werd gezien, geen geluid gehoord. Polydorus trad evenwel zonder aarzelen voorwaarts. Hij be reikte spoedig het balkon, waar hij zijn hand door het papier stak, dat een gebroken ruit verving en zoo het venster van binnen opende. Zijne twee metgezellen volgden hem in het laboratorium. Daar was het nog stiller en donkerder dan buiten. De zanger haalde nu lucifers uit zijn zak en stak daar de lan taarn mee aan, welke geopend en gesloten werd z®nder dat men het minste geluid hoorde. „Kom, laten wij verder gaan," zeide Polydorus, terwijl hij het gordijn wegschoof, dat den ingang van de groote zaal verborg Kijk eens wat een vervallen boel het hier is; de spiegels zijn zoo gevlekt alsof ze door de pokken zijn geschonden. De meu belen zijn grootendeels invaliden, deze groote schrijftafel is alleen ongeschonden en heeft nog al de laden." Bij deze laatste woorden werd Barnabin opmerkzaam. Hij bleef eensklaps staan met open mond en schitterende oogen, terwijl hij zijne hand aan zijn voorhoofd bracht alsof hij zich iets wilde herinneren. Wordt vervolga.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2