NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. DE WERKBAAS. 9e Jaargang. Vrijdag 18 December 1891. No. 2595. A BON NEMENT8PRIJS STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON, HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20, Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. ;>H blad verschiet dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. .ar.Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 125. ADV E R T E IS T i N ran 15 regel» 50 Cents; iedere regel meer 10 Cenlr. Groete letters naar plaatsroinste. Bij Abonnement aanzienlijk rabat, Abonnementez ea Advertenties worden aangenomen door ome agenten an door alle boekhandelaren ea oonrantieri. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten eoor het Buitenland-, Compagnie Ohéralt ie Puèlicüé Xtrangbe ®i L, DIVBS j- Co., JOHH I. JOH ISSuce., Pnrift 81H» laubourg Monimartn. Bij Nummer ia gevoegd het (iemeenteraadsveralag van 16 December. Haarlem, 17 December 181 Woensdas is te 's Hage voor het examen middelbaar onderwijs geslaagd voor de Fransche akte A. mej. M. M. Bolding alhier. De gift van ƒ50.die Davenport (Sequah) had bestemd voor de pot der agenten van politie alhier en die de commissaris niet had willen aanvaarden, is hedenmorgen door den Burgemeester als hoofd der politie aanvaard en in de agentenkas gestort. Het eerste concert der Bachvereeni. ging in dezen winter had Woensdag avond plaats. De concertgevers waren het orkest uit het Concertgebouw. Mevrouw Falk—Mehlig, pianiste uit Antwerpen en mej. Cato Ribbe, con certzangeres uit Amsterdam. Het programma zag er zeer gedistin geerd uit. Men vond er Brahms' sym phonic N°. 2, een recitatief en aria uit Glücks Orpheus, piano-concert van Beethoven, de Suite in D dur van Bach, liederen van Schubert, Schumann en Brahms en kleinere pianostukken van Chopiü, Schumann, Liszt en Rubin stein, een en ander besloten met Webers ouverture Euryanthe. Kes' orkest dat in den laatsten tijd zeer populair ten onzent is geworden, handhaafde zijn goeden naamwij ken nen wel fraaier symphonidn dan de bovengenoemde van Brahms, maar dat doet aan de uitvoering niets tekort. Mevrouw FalkMehlig, die eerelid der Bachvereeniging isverdient deze waardeering van haar talent ten volle. Hare voordracht is eenvoudig en zeer smaakvol, zonder affectatie, de techniek onberispelijk. Beethovens concert was haar hoofdnummer, maar vooral ook uit Chopins Nocturne en de valse ca price van Rubinstein bleek ons hare groote artisticiteit Mejuffrouw Ribbe, onze vroegere stadgenoote, zong de eenvoudige melodie in de aria uit Orpheus zeer gevoelvol en met mooie stem Van hare drie lie deren kon ons Schumanns „Mit Myrthen und Rosen" het meest behagen. „Wie bist du meine Königin" van Brahms is ietwat gezocht, terwijl „dieAllmacht" van Von Schubert te laag werd ingezet en voortdurend onder den toon bleef. Mej. Ribbe 's fraaie altstem verwierf ook dit maal vele toejuichingen. Het accompagnement werd door den heer Schlegel op de van hem zoo be kende wijze vervuld. De zaai was overvol Deze in Haarlem zoo geliefde ver- eeniging heeft thans 20 jaren bestaan. De wakkere secretaris, de heer E A. Kruseman, was een van ile oprichters en aan zijne bemoeiingen dankt de Bachvereeniging geen gering deel van haren bloei. Hopen wij, dat nog tal van jaren de Bachvereeniging zal blijven een instelling hoog gewaardeerd door ieder, die belang stelt in de hoogste kunstuitingen. Heden Donderdag) is in de vergadering van Provinciale Staten van Noord-Hol land goedgekeurd eene verordening strekkende tot instandhouding vin de duinen langs de kuststreek. Met 27 tegen 26 stemmen werd aangenomen een voorstel van Ged. Staten om in het kadaster te ontdekken wie de vrucht gebruiker, erfpachter of eigenaar is van de terreinen, Tegen dezen maatstaf verzetten zich vele leden, als onwettig en onvertrouwbaar. Vöor een paar weken deelden wij mede, dat de echtgenoote van den winkelier van L., Jacobijnestraat no. 23, door het omvallen van een petroleum stel, in brand geraakt was en zich daarbij ernstig had bezeerd. Thans vernemen wij tot ons leedwezen, dat mej van L., heden aan de gevolgen van dit ongeluk is overleden. Zij was nog slechts 29 jaar oud. de leden van Teders directorium, van het Godgeleerd Genootschap en van „de Haatlemsche Maatschappij1" niet vaak, zoo ooit, zullen zij op zijne plaats den vriend hebben gemist, die zoo gaarne nog eens weer kwam in zijne geboorteplaats, de stad der bloemen en der duinen. In een in het Leidsch Dagblad ver schenen levenschets van den pas over leden professor Kuenenlezen wij o. a. het volgende Ook Haarlem zal wel rouw dragen over haren grooten zoon. Al is het, sinds een halve eeuw, haast tot onken baarheid veranderd, er leven zeker nog herinneringen aan de dagen, toen de veelbelovende jonge Kuenen uit de Koningstraat hij, „facile princeps" in eene klasse, die naast hem Charles Mirandolle, Willem Rauwenhoff en Adriaan Loosjes telde door 's vaders dood werd weggeroepen van de latijn sche school naar de apotheek, gelukkig om slechts kort daarna terug te keeren tot de afgebroken studie. Een heelwat breedere kring bovendien gedenkt on getwijfeld in liefde zijne moeder, de opgeruimde oude vrouw, die in haar klein huisje bij de Gravensteenebrug nog lang genoeg gespaard bleef om met fiere teederheid zich te koesteren aan de glorie van haar kind. En eindelijk: De audiëntie van den mi nister van waterstaat, handel en nijverheid zal op Zaterdag 19 en 26 Dec. niet plaats hebben. De heer J. F. Heemskerk, secretaris van d?n Ned. Schaakbond, zal 18 en 19 Dec. in de Arnh. Schaak vereeniging eenige Simultaan- en Blind partijen komen spelen. Woensdag is te Amsterdam de kwestie over de ondcrwijzerstrakte- menten geregeld: De salarissen zijn voor het meeren- deel verbeterd. Betreffende het school geld van de inrichtingen M. O. is door de heeren Treub en Gerritsen een voor stel ingediend, dpor nog drie anderen ondersteund om .bij de regeling daar van, de klassen belasting tot maatstaf te nemen, en wel,als volgt: „Het gewone schoolgeld voor de hoogere burgerschool met vijfjarigen cursus voor jongens, de openbare han delsschool en dé* daal aan verbonden 30 hoogere burgerschool met driejarigen cursus voor jongens, en voor de hooge re burgerschool met driejarigen cursus voor meisjes, te bepalen voor leerlingen, wier ouders of die zeiven zijn aange slagen in de inkomstenbelasting in de 5e klasse of lager 20 6° tot en met de 11e klasse op 30 i2« is- 50 19° 24» „IOO 25° 3oe >,15° 31° klasse of hooger 200 en 200 voor leerlingen, die hun wer kelijke woonplaats niet binnen de ge meente hebben en zeiven niet in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen. b. Het gewone schoolgeld voor de ie en 2e hoogere burgerschool met drie jarige cursus voor jongens te bepalen voor leerlingen, wier ouders of die zeiven zijn aangeslagen in de inkomstenbelas ting in de 50 klasse of lager f 15 6° tot en met de ne klasse op 25 12 >J IJ IJ JJ JJ J) 4° *9° 24o 70 25e 3°8 100 31e klasse of hooger 150 en f 150 voor leerlingen, die hunne wet telijke woonplaats niet binnen de ge meente hebben en zeiven niet in de inkomstenbelasting zijn aangeslagen." Bij de Woensdag te A 111 ster dam gehouden veiling van autographieën werden besteed voor een b: ief van den raadpensionaris Johan de Wit ƒ31; vcor een van Fredeiik baron Van F. Trenck f 100, voor een van Cornelis Evertsen den JODge f 45; voor een van Horatio Nelson 39voor een van Michiel Az. de Ruyter 53voor een anderen van dien admiraal ƒ27; voor een van Melanchton 80 Uit Leiden wordt gemeld, dat gistermiddag velen zich op den Stationsweg en het Stationsplein bewo gen, wachtende op de komst van Sequah. De ongeduldige menigte groeide steeds aan, daar hij om 4 uur nog niet was verschenen. Ook waren reeds een paar patiënten op hem wachtende. De opbrengst van'de feest uitvoering ten behoeve der loosduin sche filiaal van het Sophia-kinderzie- kenhuis te Rotterdam, is bruto ƒ2500 k 2600, met inbegrip van tombola en programma's. Om trent de bemanning van den bij Noordwijk gestranden schoener wordt gemeld, dat u'.t Margate het be richt is ontvangen, dat allen gered en te Broodstairs zijn aangebracht Omtrent het ongeluk, den kapitein van het Delftsche bootje Dins dag overkomen, wordt nog gemeld Bij de Zwet wilde hij een pakje .uit het ruim halen, terwijl het bootje in vollen gang was, en liep daarom over eene plank, die aan den rand van het bootje over het ruim lag. De plank kantelde, en de kapitein viel zijwaarts in het water. Dadelijk werd er teiug- gestoomd om hulp te verleenen, doch de drenkeling, die nog eenmaal boven was gekomen, was reeds in de diepte verdwenen. Hij was ruim 24 jaar in dienst van de reederij „De Schie" en stond hoog aangeschreven bij zijne superieuren. Hij laat eene vrouw en 4 kinderen achter. Het lijk is dien avond laat opge haald en naar Rotterdam vervoerd. Woensdag avond omstreeks 5uur meldde zich een man aan bij een agent van politie aan de Soetensteeg te Rotterdam, aangezien hij nog acht maanden gevangenisstraf te goed had. Hij werd overgebracht naar het politie bureau aan de Pauwensteeg. De man was gisteren met een stoomschip aldaar uit Amerika aangekomen en was in het bezit van 4 centen. In de J o n k e r f r a n ss t r aa t t e Rotterdam meldde een bedelaar zich aan een pand aan, waar de dienstbode alleen te huis was Na eerst getracht ta hebben de dieustbode onder bedrei- j ging geld af te persen, begaf hij zich I naar boven, snuffelde eenige kasten j door, nam daaruit eenige eetwaren, en j verwijderde zich daarmede. De dienst- jbode was zoodanig verschrikt, dat zij niet bij machte was, hulp in te roepen. Een rondreizend pruisisch muzikant, die zich in Limburg had schuldig gemaakt aan ontvoering van een 7 jarig meisje, dat voor hem be delen moest, is door het Hof te Kleef veroordeeld tot twee jaren tuchthuis straf. Naar d e Zw. CL vaneen rei- ziger verneemt zijn de passagiers der sneltreinen van Amersfoort naar Zwolle en van Zwolle naar Amersfoort Woens dagochtend aan een groot ongeluk ontkomen. Bij het station Elburg moeten deze treinen elkaar kruisen. De sneltrein uit Zwolle wachtte op dien uit Amers foort, toen deze door verkeerde wissel stand op de rails liep waarop eerstge noemde trein stond. Gelukkig kon de machinist' nog bij tijds stoppen; de afstand tusschen de beide treinen was echter slechts eenige meters. In de buurtschap Hemden, onder Dinxperloo, hebben Donderdag avond eenige arbeiders bij een gevecht den landbouwer M. beide oogen uitge stoken. Uit Kolham wordt van 13 Dec. gemeldHeden nacht is hier een verschrikkelijk ongeluk gebeurd. B. Kolhek had de gewoonte een lampje op zijn beddeplank neer te zetten, ter wijl hij de deuren van het bed sloot. Te middernacht werd een zijoep kinderen wakker van den rook, dien het meende te ruiken. De vrouw staat op en gaat eerst naar den zolder, waar een paar kinderen sliepen, om te zien of alles in orde was. Na dit goed bevonden te hebben, gaat zij naar het bed van haar man en doet een deur open. Meteen sloegen de vlammen haar in het gezicht. Zoo spoedig mogelijk trachtte men daar op den man aan de vlammen te ontruk ken, maar te laat. Naar alle waai schijn- lijkheid is hij spoedig gestikt. Het lampje is van de beddeplank gevallen. Het lijk is erg gehavend. De buren, die op den kreet om hulp toeschoten, bluschten den brand, zoodat het huis bewaard gebleven is. VISSCHERIJ. Nieuwediep, 16 December. Door 110 korders en beugers werden hier heden 30 tot 100 schelv., 2 tot 7 kabelj., 2 tot 10 mandjes kl. schol en tot 3 manden schar en door trekkers 60 tal haring aangevoerdschelv gold ƒ50 k 62 't honderd kabelj. f2.30 k 47) HOOFDSTUK XXX. Polydorus was getroffen en wankelde. Op hetzelfde oogenblik kwam Gontran gevolgd door Martin de Eenoog, dien hij zooeven had verlost, van den kant van het laboratorium de zaal binnen snellen. Reeds wierp de eerste zich op Mariol en wilde Martin Bar- nabin met een ijzeren staaf de hersenpan verbrijzelen, toen een zwart dier tusschen de vechtenden insprong en Jacobus naar de keel vloog Het was Vrijdag. Man en hond vielen beiden rochelend neer. Van den anderen kant kwamen de lynx en zijne geduchte manschappen toesnellen. Na eene korte worsteling werden de boosdoeners gevangen genomen. De wond van Polydorus was niet zeer ernstiar. Barnabin vroeg nu,hoe laat het was. „Elf uur," antwoordde de Lynx Dadelijk haalde Barnabin den brief voor den dag en zeide „Wees zoo goed mg naar den procureur des koniDgs te brengen, maar laat ons spoedig gaan." HOOFDSTUK XXXI. De familie Humbert wordt in haar eer hersteld, Eenige maanden na de gevangenneming van het drietal boos wichten, waarvan wij in het vorige hoofdstuk melding maakten, moesten de moordenaars van den graaf d'Alvimare voor de rechtbank verschijnen. Men had in hen de drie laatste leden van de rooverbende van Schinderhannes herkend, nl. Jacobus, Martin de Eenoog en Karei Schmtlck. Deze laatste had onder den naam van Gontran vicomte d'Al vimare een zekere rol in de groote wereld gespeeld en daar door was het een talrijk publiek, dat deze terechtzitting bij woonde. Ondanks de bewijzen, die men had en de beschuldiging, die Jacobus zelf geschreven had, volhardde deze laatste en zijne twee lotgenooten in het outkenuen van het hun ten laste gelegde. Een laatste getuige werd nu nog geroepen, nl. juffrouw Humbert. Op het noemen van dezen naam, hoorde men een luid ge mompel onder het publiek en onder de rechters. Op alle gezichten las men levendige belangstelling en diepe ontroering. De geschiedenis van deze heldhaftige vrouw was algemeen bekend, weldra zag men haar in het zwart gekleed en leunende op den arm van haar twee zoons, de rechtszaal binnenkomen. De president van de rechtbank, een eerwaardige grijsaard, nam het woord: „Het is nu 16 jaar geleden, dat op deze zelfde plaats een man, Pieter Humbert genaamd, zich tegen eene beschuldiging van brand stichting en moord verdedigde. Onder de getuigen behoorden twee dezer ellendelingen, die zich nu op hunne beurt op de bank der beschuldigden bevinden. Ik herinner mij nog, hoe hardnekkig zij hunne aanklacht tegen Pieter Humbert volhielden. Misschien zou hij bezweken zijn zonder de tegenwoordigheid en de liefde van zijne vrouw, die door hem steeds te bemoedigen ea hem in zijne bewijzen te ondersteunen, zijn onschuld bewees. Hij werd vrijge sproken. De rechtvaardigheid der menschen eindigt, waar de twijfel begint, en die twijfel zelfs is een vlek, die op den naam blijft rusten. De eer eischt meer dan de wet, en dat had juffrouw Humbert begrepen. Zij stond op, strekte de armen uit naar het beeld van Christus en zeide op overtuigenden toon „Ik bevestig de onschuld van mijn man en beloof, dat eens te zullen bewijzen. Ja, ik zal mijn leven wijden aan de opsporing van de ware moordenaars; ik zal ze op de bank der beschuldig den brengen. Dit is eene heilige gelofte, die ik hier voor de menschen en voor God afleg." „Deze woorden maakten een diepen indruk op het publiek. Ook ik was diep geroerd. Pieter Humbert verliet zijne woonplaats en er liepen jaren overheen, zonder dat men iets omtrent de misdaad hoorde. Alleen zijné vrouw had haar niet vergeten, maar moest eerst haar man oppassen, die door deze verdenking en de ramp-

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 1