POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. 2,5o per stuk, kl. schol f 4 d 4,50 per onaangenaam. Evenwel, men heelt ge mandje, schar ƒ250 per mand en ha-j zwegen, geen opstootjes gemaakt, geen ring ƒ3.50 per tal. regeering omvergeworpen alleen Scheveningen, 16 December. rookt men niet meer en heett ver- Van Nieuwediep kwam eene partij be-jklaard, dat verzet te zullen blijven vol staande Ult ruim 3OO SChelviSSChen in Hp r*>cri#»Hwancr Huurt. openbaren verkoop Er werd besteed voor 65 tot 85 ct. per stuk, Letteren en Kunst, In een brief uit Aken in De Tijd over de herstelling van monumentale gebouwen ia het hertogdom I/mburg wordt o. a. medegedeeld: Onder de leiding van den voortref- felijken architect P. J. H. Cuypers werd reeds sedert 25 jaren de prachtige Mun sterkerk te Roermond, een tufsteenen gebouw met de rijk ontwikkelde vor men der laatste periode van den ro maanschen stijl, zoowel in- als uitwen dig in haar oorspronkelijken luister hersteld. Tevens werd de eerbiedwaardige St. Servatius-kerk te Maastricht volgens de plannen van genoemden bouwmeester in al haar deelen gerest ureerd. De uitwendige herstelling van den omvang rijken bouw is nagenoeg voltooid, ter wijl inwendig de rijke beschildering reeds voor het grootste gedeelte is af gewerkt. Vóór korten tijd werden de drie rijzige torenspitsen op de westelijke fagade geplaatst ThaDS is men bezig met de restauratie van een hoogst merkwaardig bouwdeel. Het is een weidsch gebouw, dat boven de orgel tribune gelegen, tegen de westzijde der pijlerbasilica onmiddellijk aanleunt. Deze uitgebreide bovenhal, welke aan beide zijden langs wenteltrappen toegankelijk is, vindt, wat grootschheid van aanleg en rijkdom van vormen betreft, in ge heel Duitschland haar weerga niet. Of schoon deze sierlijke zaal oorspronke lijk met de middelbeuk der basilica, door een opene bogenstelling, gemeen schap had, laat zich toch aannemen, dat zij tot een niet-keikelijk doel werd opgericht, en dat zij tijdelijk beeft ge diend als „Aula regia" voor vergade ringen van duitsche rijksvorsten vóór of na de plechtige kroning en huldi ging op den koningsstoel te Aken. Sedert eenige jaren werd ook de hand gelegd aan de herstelling van de voormalige kapittelkerk van O. L. Vrouw te Maastricht, een uiterst merk waardig gebouw, dat uit de Xe eeuw dagteekent. Onder leiding van meerge- noemden architect werden reeds de (wee oostelijke torens en nevenkapellen met goed gevolg vernieuwd. Verder dient vermeld, dat de zoo schilderachtig gelegen Abdijkerk te St. Odiliênberg, uit de Xlle eenw, en de zoo belangwekkende Kloosterkerk te Susteren, uit de Xe eeuw, een degelijke en welgeslaagde herstelling ondergingen Weldra zal ook de zoo merkwaardige romaansche kerk van het Bisschoppelijk Seminarie te Rolduc een ingrijpende verbouwing ondergaaD, doordien het oorspronkelijke klaverbladvormige koor met krypte, dat op het laatst derXVIe eeuw dcor brand verwoest en door een gebouw in ontaarden gothischen stijl vervaügen werd, weder in zijn oude, met het kerkgebouw strookende vormen zal verrijzen. De zeer aanzienlijke kosten tot de bovengemelde omvangrijke herstellings werken werden bestreden door subsidiën van rijk, provincie en gemeente, als mede door milde bijdragen van de parochianen. houden, zoolang de regiedwang duurt. Natuurlijk zal de regeering, die tegen over dezen maatregel machteloos is,1 moeten toegeven. Van toegeven gesproken, Von Bis marck geeft niet toe. Zijn blad de Hamburger Nachrichten gaat voort met Duitschlands nieuwe handelsstaat- kunde ernstig te gispen. Door het aan nemen der tractaten worden, zoo ver neemt Bismarck, toestanden geschapen, die later de mensclien te sterk zullen worden en den vrede onmogelijk zul len maken. Hopen wij, dat deze onheilprofeet een valsche profeet zal blijken te wezen. De duitsche Rijksdag is daarvan blijk baar overtuigd want men verwacht stellig, dat Vrijdag reeds, na derde lezing, de tractaten zullen worden aan genomen. De veiligheid te St. Petersburg schijnt veel te wenschen over te laten. Er vallen in den laatsten tijd zoovele straat rooverijen voor, dat geen huurkoetsier den moed heeft, om de voorsteden in te rijden. Het vervoer, dat toch al gering was door de sterfte onder de paarden is nu geheel en al opgehouden. De rivieren liggen vol ijs en de spoorwegdienst is slecht als altijd, zoo dat men waarlijk voor zijn plezier niet naar Rusland behoeft te gaan. Men gelooft, dat die rooverijen worden ge pleegd door uitgehongerde boeren, die te vergeefs te St. Petersburg werk en brood zijn komen zoeken. Roof ook pleegden de directeuren van een Landcredietbank en van een Bouwmaatschappij te Melbourne, Taylor en Larken. Wegens den verwarden toe stand der geldzaken, had de regeering een enquête g last en daarbij bleek, dat deze beide heeren elk 1.200 000 gulden hebben veiduisterd men kan ook zeggên gestolen. In Frankryk is men zeer ontevreden over de uitzetting uit Bulgarije van den franschen journalist Chadoume ea be schouwt die daad als een onloochen bare schending van de internationale overeenkomsten. Ontevreden is ook de paitij der jonge Czechen in de kamer te Weenen. Haar woordvoerder, de heer Gregr, heeft verklaard dat de geheele party tegen de begiooting zal stemmen. „De vorige regeering," zoo zeide hij," trapte het czechische volk met klompen en Graaf Taaflfe schopt het met gelakte laarsjes. Het resultaat is hetzelfde." In de provincie Rio de Janeiro vecht men er nog altijd lustig op los. Te San Paulo hebben notabene de soldaten het redactiebureau van een dagblad vernield en na die heldendaad, waarvan zij niet veel rijker zullen zijn geworden behalve een hoop papier kwam het tot een straatgevecht tusschen de aanhan gers en de tegenstanders van den goe- verneur. Laatstgenoemde heeft zijn ont slag genomen. Blijkbaar is er in dat gevecht meer geblaft dan gebeten want er waren zeer weinig slachtoffers In Perziê heeft men op zekeren dag de regie voor tabak ingevoerd. Natuurlijk vond elke rooker dien maat regel, die slechte tabak en sigaien voor veel geld, ten gevolge heeft, hoogst Voor een londensche recht bank is de erfenis-kwestie van den Egyptenaar Mustapha boliandeld. De man, die plotseling te Londen stierf, riep zijn kinderen om zijn sterfbed bijeen en gaf aan zijn oudste dochter 10,000 pd. st. met de verklaring, dat dit voor de kinderen was en met het verzoek het geld aan de kinderen toe. Het vergaan van het engel- sche driemastschip Eulerkinop de Galloper-bank, in den nacht van Za terdag, bewijst overtuigend de noodlot- tlge gevolgen vau liet geinis van gemee .schap tusschen lichtschepen en den wal. Te Ramsgate is reeds sedert jaren aangedrongen op het leg gen vau eenen telegraafdraad naar het lichtschip op de Galloper; parlements leden hebben er de noodzakelijkheid van aangetoond, doch de onverschillig heid waarmede de geheele zaak der kustwacht in Engeland behandeld wordt is oorzaak, dat het Galloper-lichtschip steeds zonder telegrafische verbinding is gebleven, Men houdt het ej stellig voor, dat indien de stranding van de Eulerkin bij tijds te Ramsgate bekend was geweest, de bemanning gered had kunnen worden. Thans is van de dertig menschenleveus alleen behouden dat van eèn negentienjarigen lichtmatroos, die op zijn hulpgeroep door eene voor bijvarende visscherssmak met veel moeite en gevaar gered werd, De schip per van de smak verhaalt, dat terwijl hij Zondagochtend in de nabijheid van het wrak was, er eene sleepboot voor bijkwam, en te een uur 's middags andermaal eene, met de reddingboot achter zich. Waarschijnlijk was deze van Harwich gekomen, ten gevolge der seinen van het lichtschip, om het wrak te zoeken doch door het gemis van telegrafische gemeenschap kon de ploats der ramp niet aangeduid worden en iu de duisternis kreeg de boot even min het gestrande schip als het licht van de smak in het oog. De stranding gebeurde vijf mijlen Z.Z W. van het lichtschip, te ongeveer zes uur 's avonds, bij eenen storm uit hel W.Z.W. De redJi.ig van den licht matroos had plaats bij het aanbreken van den dag. Indien dus in den vóór nacht, bij liente maan, eene redding boot in de nabijheid van het wrak had kunnen komen, dan waren vermoedelijk de schipbreukelingen, die met redding gordels aan ia het want gevlucht waren, zoo niet allen dan toch meerendeels gered geworden. Volgen berichten in de engelsche en duitsche bladen zou Emin Pacha dc bronnen van den Xijliiebben ontdekt. Men wacht met groote span ning nadere berichten omtrent deze tijding, die bevestiging eischt. Ieder jaar houdt het en gelsche weekblad Truth een inzame ling van speelgoed voor arme kinde ren. Alvorens de uitdeeling plaats vindt kan men het goed gaan zien. Dit jaar is de 12e tentoonstelling gehouden, en zijn er niet minder dan 22 000 stuks speelgoed. Bij Alphand's begrafenis waren door de velerlei bloemenhulde den doode bewezen, de bloemen te Parijs zoo sehaarsch, dat een bloemist niet minder dan 800 francs vroeg voor een niet grooten krans enkel van rozen. Te Marseille is de fransche stoomboot Provence binnengekomen van Brazilië en Argentinië met 3'10 fransche landverhuizers aan boord, die bitter teleurgesteld zijn teruggekeerd, omdat daarginds de toestand zoo treurig was, dat zij er bijna geen werk konden vin den. Dinsdag is voor het Hol van gezworenen van Namen het proces begonnen legen een menschelijk oudier, Gustave van der Auwera geheeten, den oudsten reeds gehuwden zoon van boe- renbeiders te Ligny, die vijf zijner broe ders en zusters achtereenvolgens met rattekruid vergiftigd heeft, ten einde bij den dood zijner ouders eenig erfgenaam te zijn van een klein huisje en weinige aren bouwland. Zijn ouders zijn oppas send en godvruchtig; ook de beschuldigde goed voor de jongere te zorgen. Er was 0_ geen testament en het geld werd nu aan j was om zijne vroomheid bekend, maar de kinderen betwist op grond dat zij 1 zoomin vóór zijne schuldbekentenis als onwettig zijn. De rechtbank kende echter daarna heeft hij ooit door eenige gemoeds beweging ook maar een enkel spoor van gewetenswroeging getoond. Denkelijk is hij niet wel bij 't hoofd. De zangeres Etelka Ger- ster is dezerdagen de gast geweest van vorst Bismarck. Zij verhaalde aan een hongaarsche journalist het een en ander van haar bezoek aan den beroemden staatsman. De vorst en de vorstin ontvingen haar zeer vriendelijk, er werd over allerlei zaken gesproken en ook over de begrootiog van den kanselier te Berlijn. Bismarck sprak met zekeren trots over de onverwachte ovaties der berlijnsche burgers, welke hem goed aan het hart hadden gedaan. De zangeres werd bij het diner door den vorst naar tafel geleid, waar hij haar witten Syracuser wijn schonk een geschenk van Crispi. Na het eten zong Etelka Gerster voor den gastheer en de gastvrouw. B.smarck hield zijn lange pijp in den mond en hij legde ze eerst weg, toen zijne vrouw het hem verzocht. De oud-kauselier verklaarde geen tijd gehad te hebben om zich veel met mu ziek beziek bezig te houden. Maar hij hield veel van goede muziek en na het hooren vau Malibrau had hij niet zulk een genot gesmaakt als Etelka Gerster's I z-tng hem had vei schaft. Den geheelen avond, ook onder het spreken door, las de Vorst couranten. Er lagen wel een paar honderd bladen voor hem, die hij alle even inzag. Voor de jury te Nordhausen werd dezer dagen ceH geding; gevoerd. dat een diepen indruk maakte op alle aanwezigen. De ontvanger R., die steeds ieders hoogachting in ruime mate genoten had, werd, wegens een tekort in de kas van 14,049 mark, tot vijf jaren gevangenisstraf veroordeeld. De ongelukkige, die nooit een pfenning voor zich zelf besteedde, zeer eenvoudig leefde en altijd zijn tracteraent aan zijn vrouw ter hand stelde, werd sinds 1804 zoo door zijn vier broeders lastig gevallen om geld, waarbij zij zelfs dreigden zich, in geval van weigering, voor zijn deur te dooden, dat hij eindelijk toegaf en de hand sloeg aan de hem toevertrouwde geldsommen. Na den dood van zijn eenigen zoon geraakte de ontvanger er hoe langer hoe meer onder en had niet meer de kracht aan zijn broeders weerstand te bieden. Zijn vrouw wist niets van he' geen er met haar man voorviel. De jury had niet minder dan 637 vra gen te beantwoorden. Aartshertog Sigismund, broeder van den onlangs aan influenza overleden aartshertog lleinrich, is Dins dag ook aan die ziekte gestorven iu den ouderdom vau 66 jaar. Een boerenbedrog; op groote schaal is te Tölz, in het Beiersch ge bergte, aan het licht gekomen. Er is nl. gebleken dat de in Mei 1890 ontdekte keizerbron, „de sterkste jodbron der aarde", niets ander dan een geraffineerde oplichterij is De ingenieur Bertsch, de „ontdekker", heeft gelijk voor de recht- I bank is bewezen, de nieuwe bron door' hulp van een ondiep beekje, dat hij door een met chemicaliëo gemengd bassin leidde, gefabriceerd. Er werd dadelijk een consortium opgericht, dat de grootste reclame maakte. Duizenden baden 2 Mark werden genomen en evenzoo vele flesschen mineraalwater verzonden. Er werd gerechtelijk beslag gelegd op het vermogen van den „raen- schenvriend" Bertsch, die het intusschen verstandig heeft geacht zich uit de voe ten te maken. Voor de badplaats Tölz is dit bedrog te meer te betreuren, wijl hierdoor ook licht een schaiuw kan vallen op de beroemde Tölzer bronnen. Toen dezer dageu deOos- tenrijksche Gravin Starenberg in het familie-mausoleum te Aferding werd bijgezet, bleek, dat de meeste kisten van haar bloedverwanten waren geopend en van sieraden, zwaarden enz. wares beroofd, 't Zal zeer moeilijk zijn de dieven op te sporen, omdat de misdaad misschien reeds vóór vele jaren werd bedreven. Op een zolder in een der kazernes te St. Petersburg is het bcvro ren lijk van een wijnreiziger, Leopold Conradt gevonden. Den ongelukkige werd blijkbaar de schedel verbrijzeld. Conradt moet een groote som geldsbij zich gehad hebben en had reeds weken geleden te Riga moeten zijn. Van militaire zijde is een onderzoek- ingesteld, dat echter streng geheim wordt gehouden, en de russische bladen durven niets van het geval mede te deelen Bij den gouden bruiloft van het deensche Koningspaar zal hun door de souvereine huizen van Rus land, Griekenland en Engeland een beeldhouwwerk vereerd worden, om een der pleinen van Kopenhagen te versieren. Het werk is opgedragen aan den beeldhouwer Hasselrtis, die ook het standbeeld van Heine voor de Keizerin van Oostenrijk heeft gemaakt. Het mo nument zal bestaan uit een bronzen figuur op voet-stuk van rood graniet,. Denemarken voorstellende en omringd door drie leeuwen, clic de wapens der genoemde huizen dragen. In bas-relief, om het voetstuk, zullen 51 medaillons de kinderen en kleinkinderen \an de jubilarissen voorstellen D o n d e r d a g j.l. is te Doerns- berg bij de vallei Gera, aan de toe risten wel bekend een vrecsclijke mis daad gepleegd. E_n glasblazer van 17 jaar, Schmidt genaamd, is de woning van den burgemeester binnengedrongen, en zeide, dat deze hem bevolen had zijn geweer en ammunitie te halen Men haastte zich om aan zijn verziek te voldoen. Eensklaps loste de boosdoener verscheidene schoten op de vrouwen,, die in de kamer aanwezig waren, keerde zijn geweer ©m, en trachtte hen met kolfslagen te vermoorden. De cchtge- noote van den burgemeester en eene dienstbode verkeeren ia bijna bopeloozen toestand. Diie andere vrouwen zijn, ernstig gewoud. De schuldige is aan gehouden diefstal moet de beweeg reden van zijn afschuwelijke daad zijn. De gele koorts woedt nog steeds met groote hevigheid te Santos. Bij honderden vallen de slachtoffers. Vele schepen kunnen niet vertrekken bij gebrek aan mannen. Een dwaze inbeelding van den krankzinnigen koning ~tto van Beieren wordt in een New-Yorksch blad vermeld. Zijn geesteskrankte heeft nu den vorm aangenomen van de in beelding, dat hij een ooievaar is In een der prachtige appartementen, «'ie in het kasteel Ftlrstenried tot zijn gebruik bestemd zijn, heeft hij met veel zorg en moeite een reusachtig nest gemaakt, waarvan hij ieder stokje en strootje ir.et zijn mond heeft aangesleept. Op dit nest hurkt hij ongeveer den heelen dag, met veeren in zijn lang dik haar en in zijn baard gestoken en als er iemand nadert, kleppert hij als een ooievaar. De mexikaansche regeering heeft de bewoneis uit de omstreken van Collina gewaarschuwd, hunne wo ningen zoo spoedig mogelijk te verlaten, daar de vulkaan in de nabijheid dier stad met een uitbarsting dreigt. VARIA. Gevaarlijke modedwaasheden Volgens het blad The Optician zil men binnenkort voor de rechtbank een der geheimen kunnen hooren openba ren, waardoor de oogen van eene élégante vrouw verblindend schoon kun nen gemaakt worden. In eene straat in West End te Londen, bestaat een etablissement, dat tot specialiteit heett het „verfraaien" van damesoogen. Een spoeden, die hem hadden getroffen, ziek was geworden. Toen zij hem de oogen had toegedrukt, kon zij eerst pogingen in het werk stellen om den naam van hare kinderen van alle smet te zuiveren. Van dien tijd at deed zij overal onderzoek naar de ware moordenaars zonder in al dien tijd iemands hulp in te roepen. Zij wilde haar plicht alleen volbrengen. Tegenover iedereen zweeg zij over haar plan; zij sprak slechts toen het haar gelukt was, die ellendelingen uit te vinden en ze aan het gerecht over te leveren. Hoeveel slapelooze nachten moet zij wel niet heb ben doorgebracht? welk eea gevaar liep zij niet, toen zij zich naar het roofnest begaf, ea toch heeft zij geen ©ogenblik geaar zeld om datgene te doen, wat zij als haar plicht beschouwde. Door niets werd zij ontmoedigd. Ontelbare keeren heeft zij den dood ge trotseerd, maar God heeft haar beschermd, opdat zij haar eed gestand zou kunnen doen, opdat zij zou kunnen toonen, hoezeer men in Frankrijk prijs stelt op een onbevlekten naam. En nu, mijne heeren, zullen we de getuigenis hooren van Madeleine Humbert." Het verhoor begon. De weduwe van den vroegeren werkbaas antwoordde be scheiden en eenvoudig. Zij trachtte zichzelf ©p den achtergrond te houden en slechts de waarheid te doen uitkomen. Toen zij haar verhaal gedaan had, waren de ©ogen van menigeen onder het publiek vochtig en hier en daar hoorde men snikken en toe juichingen. Zonder trots maar met een treffenden eenvoud keerde zij zich naar de gezworenen en vroeg: „Nietwaar, mijne heerea, de zoons van Pieter Humbert kun nen nu het hoofd weer opheffen. Gij wilt nu immers wel erken nen, dat hun vader een eerlijk man was?" Jean Baptiste en Barnabin vielen hunne moeder zeer geroerd om den hals. Na een kort stilzwijgen wendde de president der rechtbank zich tot de beschuldigden en zeide „Jacobus, Martin en Schmück, bekent uwe misdaden." De twee eersten zwegen, maar Gontran verhief zich van de bank, waarop hij zat, en riep uit „Ik beken. Wij zija de moordenaars. Heb ik slecht geleefd, ik wil ten minste goed sterven." Madeleine knielde voor bet Christusbeeld neer en mompelde „O, mijn God, dien ik zoo vaak om kracht heb gebeden, o, wees gezegendvergeef die arme zondaars 1" HOOFDSTUK XXXIL Besluit. Vier jaren zijn verloopen. Barnabin, die de handelschool heeft verlaten, is de rechter hand van zijn broer, die de groote fabriek bestuurt. Mariol is er de werkbaas. Juffrouw Humbert woont met haar beide zoons en heeft nu een gelukkigen ouden dag* Jean Baptiste kan evenwel van tijd tot tijd eene zekere droef heid niet verbergen. Hij heeft Valentine niet weergezien. Valentine, Pepita, de prins en de prinses Lubanoff zijn naar het zuiden van Frankrijk vertrokken. George d'Alvimare maakt met Fabre-Bey een reisje in Luitsch- land. Kort geleden heeft kolonel Jacob Bernard zich bij hen gevoegd. Eens op een avond aan den oever van het kanaal sprak Mariol Jean Baptiste aan, en zeide tot hem „Ik zou wel eens zoo met u willen spreken als vier jaar ge leden, maar het is nu geen gepraat meer van een dronkaard. Door mijn werk, de orde en spaarzaamheid van mijne vrouw heb ik jaarlijks een sommetje overgespaard. Ik heb nu genoeg om mijn huis en tuintje te koopen en wilde u daarom verzoeken mijn verlangen aan de goede fee van toen kenbaar te maken.* Jean Baptiste had getrild. Hij antwoordde „Zij heett niet vergeten, Mariol, maar had mij belast u te zeggen, dat wanneer gij voortgingt goed op te passen, gij he huisje in eigendom kreegt. Het wordt u nu geschonken." De eerlijke werkman weende van blijdschap. Na een oogenblik nadenken zeide hij „Ik zal nu met mijn geld een stukje grond koopen en daarop een huisje laten bouwen. Wat zal Catharina blij zijn, als haar man eigenaar van huizen wordt. En ik ben nu in staat om mijne kinderen eene goede opvoeding te geven. Drommels, als mijne kameraden mijn voorbeeld volgden, zouden er geen her bergen meer zijn." {Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2