ustïsran an Kaïst. BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. nis genomen en de politie zoekt nog &EMENÖD NIEUWS. Op de-SGctca 'E' INGEZONDEN. gevolgd, zo g men nog een godsdi ïnstig I boden hem bij monde van hun voor lied. I zitter een fraaie gouden ketting, terwijl de dames den algemeen geachten en Vermoedelijk door middel van een valschen sleutel is tijdens afwezigheid van de be oners ruim tien gulden ont vreemd uit de woning van den smid K. in de Barendsestraat. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 17 Dec. witte tarwe 6.50 tl 8.75, rogge ƒ7 75 /B 15, haver ƒ6,80 7,80, cheva- liergerst 5,75 k ƒ6,15, duivenboonen ƒ7,10 7,75, paardenboonen ƒ6,6o 6,80, bruine boonen 10.k f 11. groene erwten 8 25 k 9 75, kauarie- zaad 6,75 7,2°. Eene jonge pianiste, Louisie Douste, die zich op een kamermuziek-soirée in Prince's Hall te Londen heeft doen hooren, woidt door de engelsche bladen „oprecht geprezen" (heartily com men ded), omdat zij niet verkozen heeft het gebruikelijke „toegiftje" te geven. Dit verdient ook elders de aandacht. Het dwingen om eea stuk buiten het programma heeft gaandeweg alle waarde verloren, doordien het bij ieder artist, zonder onderscheid van verdienste, ge daan wordt, en het is niets meer ge worden dan eene onbescheidenheid. De 126e jaargang van den „Almanach de Gotha", het boek voor 1892, is ver schenen. Tegenover het titelblad vindt men het portret van H. M. de Ko> ningin-regentes Emma. H. M. draagt den van menige photographie bekenden rouwhoed met. witten binnenrand lange kap. Het portret is fijn uitgevoerd. Voorts bevat de almanak de portret ten van groothertog Adolf en groother togin Adelaide van Luxemburg. De gegevens in dit voortreffelijk jaar boek zijn alweder vermeerderd en de inrichting heeft enkele wijzigingen on dergaan. Na een kortstondige onge steldheid is Donderdag te Benningbroek overleden, het lid der Eerste Kamer C. Donker. De overledene dij sinds 1887 Noord- Holland in de Eerste Kamer vertegen woordigde, was ridder van den Neder- landschen Leeuw. Uit Batavia wordt gemeld, dat kolonel Pompe van Meerdervoort, goeverneur van Atjeh, zijn pensioen heelt gevraagd. BI ij kens een telegram van dcü- goeverneür-generaal van Neder- landsch-Indië van 15 dezer, wordt de goevemements-koffieoogst op Java oor dit jaar thans geraamd op 385,194 pikols De officier v a n j u s t i t i e t e Amsterdam verzoekt te worden bekend gemaakt met de woon- of verblijfplaats van Hans Rudolph Egon Carl Kurt Freiherr von Barnekow, 36 jaar, laatst wonende te 's Hage, Roggeveenstraat 25 Recht voor Allen meldt, dat Barne kow naar Amerika is). Men meldt uit Tessel: Twee lijken, beide in vergevorderden staat van ontbinding,zijn hier aangespoeld. Achter den Hoorn spoelde een man aan, wiens hoofd en handen geheel ontvleescht waren. De kleeding bestond in wit flanellen hemd met geruit over hemd, blauwen onderbroek met kamga ren bovenbroek, knielaarzen met zwaar bespijkerde zolen. Alles onge merkt. Op dit lyk werd een knipmes gevonden. Achter de Koog spoelde een man aan, naar gissing 30 jaar oud, met zwirt haar. Hij was gekleed in grijs flanellen herad met dito overhemd en borstrok, bruine onderbroek, kousen rood met blauwe voeteinden en bruin geetreepten band om het lijf. Op dit lijk werd een knipmes en eene lederen portemonnaie met twee goudstukjes, engelsch geld, gevonden. Men schrijft ons: Wo ensdag was het 15 jaar geleden dat de Leidsche Tooneelvereeniging „Jacob Cats" werd opgericht, reden waarom het bestuur meende dien dag niet onopgemerkt te mogen voor bijgaan, en daarom des avonds in de zaal van „Zomerzorg" een gezellige bij eenkomst hield. Het is onnoodig te vermelden, dat alle medewerkers in de verschillende veordrachten groot succes hadden, maar meer in het bizonder de heer P. Boers; toen deze zijn parodie op de „zieke jongeling" had voorgedra gen, werd hij door den president der vereeniging uitgenoodigd aan de be stuurstafel plaats te nemen, waarop de commissaris der kunstlievende leden het woord nam Spreker trad op als de tolk van alle kunstlievende leden door in hartelijke woorden den heer Boers geluk te wenschen met het voorrecht van onafgebroken 15 jaar werkend lid der vereeniging te zijn. Steeds spande hij alle krachten in om van Cats te maken wat het nu is, en daarom bood hij hem, als een bewijs van erkente lijkheid en hoogachting der kunstlie vende leden, een fraai gouden remon toir horloge aan. De werkende leden beminden heer Boers met een prach tigen krans sierden; zichtbaar diep ge roerd door zooveel vriendschap drukte de jubilaris de verschillende gevers de hand: moge hij nog vele jaren zijne zeer gewaardeerde krachten aan Cats kunnen wijden. Te 's-Hage is wegens het stelen van postzegels, uit een der bij kantoren van de post aldaar, een jeug dige- dienstbode gearresteerd. Haar geheele familie schijnt behept met de zelfde ondeugd, waarvoor zij thans waarschijnlijk zal moeten boeten. De ader zit wegens diefstal in de ge van genis en voor een dergelijk feit zit de moeder in voorloopige hechtenis. Het jeugdig broertje van de diefvegge wordt in een verbeterhuis opgevoed. Bij de gedane huiszoeking bleek, dat de laatstelijk ontvreemde postzegels, ter waarde van f 60, verborgen waren in het bed van het meisje. Deze maakte de zegels te gelde, door aan de ver schillende bijkantoren spaarbankboekjes te nemen en op gezette tijden met die zegels beplakte formulieren k f 1 ter bij schrijving aan te bieden. Natuurlijk kwam zij om restitutie in contanten, telkens als de stand van het tegoed op het spaarbankboekje en de voorschrif ten van de rijkspostspaarbank dit toe lieten. Woensdag avond ten 8 ure werd op de Botersloot te Rotterdam een dogear met hit ontvreemd terwijl de eigenaar een oogenblik afwezig was. Men deed aangifte aan het politie-buieau aan de Kaasmarkt, met het gevolg dat het voertuig reeds een uur later op den schiedamschen dijk werd aangehouden. Er zaten 3 mannen in; 2 vluchtten, de 3e werd door een agent gegrepen, doch moest weder losgelaten worden, omdat hij den man en het voertuig niet tegelijk kon vasthouden en de omstan ders den agent geen hulp verleenden. Woensdagnacht ten half twee uur werd de vrouw van J. P. van Eijkeren wagenverhuurder in de Zand straat 58, te Rotterdam wakker, tenge volge van een gestommel in de kamer. Zij wekte haren man en fluisteide hem in dat er een man in het vertrek stood. V. E. stond op, greep een mes vatte den onbekende bij de borst, die voorgaf dat hij verdwaald was. Eene worsteling ontstond, in welken tijd de vrouw inmiddels de buren en de politie te hulp riep. Een viertal aldaar surveil leerende agenten snelden onmiddellijk toe, grepen den inbreker en brachten hem over naar de Pauwensteeg De inbreker had zich met een valschen sleutel, die door een meisje gevonden moet zijn, door de buitendeur toegang verschaft; een haak- die van binnen aan de deur bevestigd was, heeft hij waarschijnlijk met een breinaald opge licht. Hij was daarna reeds tot in het tweede vertrek, de slaapkamer, gena derd; had daar de chiffonnière open gebroken, blijkens de daaraan bevon- dene beschadiging, doch werd door de tegenwoordigheid van geest der vrouw verhinderd iets mede te nemen De dief blijft hardnekkig ontkennen, dcch Te bewijzen zijn te talrijk ei waarschijnlijk heeft mea te doen met een man, die in den laatsten tijd meer dergelijke inbraken pleegde. In de buurtschap Zenderen, gemeente Borne, is de 25-jarige lan4- bouwer G. J. M., uit Ambt Delden door het kantelen van een met turf beladen wagen in eene sloot en onder den wagen geraakt, met het gevolg dat hij er levenloos werd uitgehaald. Uit Tjalleberd meldt de Leeuw Cl.Daar het voor sommige arbeiders moeilijk is de staking langer vol te houden, en zij ook niet gaarne willen toegeven, heeft men naar ander werk omgezien en wel met gunstig gevolg. De aannemer van het andere graafwerk in dezen polder is genegen, voor zoover hij ze kan plaatsen, de arbeiders in het werk te nemen, opdat de nood hen niet dwinge toe te geven, Heden zijn tal van arbeiders in dit werk begonnen De Bond voor Algem. K. en S. heeft aan de werkstakers aangeboden, gelden in te zamelen, als de stakers hierin genoegen namen. Dit blijk van belang stelling is met graagte aangenomen. Men meldt uii Friesland: Men kan Jconstateeren, dat er nu reeds feitelijk behoefte bestaat aan on derwijzend personeel voor de openbare school. De directeur eener normaalin richting in deze provincie, het gewest dat steeds voorzag in de behoefte aan onderwijzers van andere provinciën, kreeg uit N. Holland aanzoek tot leve ring van onderwijzers, om tegen zeer goede belooning voorloopige betrekkin gen waar te nemen. Het antwoord luidde: „Zelfs ik heb een waarnemer van elders; vraag overtreft aanbod zelfs exemplaren inferieure soort komen ernstig in aanmerking. Eerlang zal men hooren van gebrek in alle provinciën Bij zulk een toestand zullen natuur lijk de aanvragen tot plaatsing op de normaallessen weder talrijker worden, en de traktementen der onderwijzers en onderwijzeressen gaan rijzen. een anderen verdachte, A. geheeten, Onze lezers zullèn zich nog wel her - j raaar bijgenaamd „de jockey". Het inneren, dat voor eenige maanden in slachtoffer moet zich met vertwiifelinsr a^ 1- I J 0 Canada geruchten; gingen, dat de re-tegen haren aanrander hebben verde- geering zich aan ftaancieele knoeierijendigd, en daar Joseph S. een paar had schuldig gemaakt. De goeverneur j schrammen in het gelaat en een ge trad af en ziju opvolger benoemde eene commissie om de zaak te onderzoeken. Ditmaal hadden de geruchten niet ge logen. Uit het rapport van de com missie moet gebleken zijn, dat 'niet minder dan het geheele ministerie aan die knoeierijen medeplichtig is geweest. Al de ministers zijn dan ook door den zwollen oog heeft, is hij in hechtenis gehouden, hoewel hij zijne onschuld volhoudt en voor Dinsdagavond zijn „alibi" bewezen is In de kazerne der grena diers tc Brussel is eene zaal ingericht tot het houden van schietoefeningen binnenshuis De schietschijf nadert op goeverneur-generaal ontslagen. Men is automatische wijze den schutter, om door Canada natuurlijk niet weinig ver ontwaardigd. Te Paardenkraal heeft Donderdag de viering van den verjaardag van de vrijverklaring der trarsvaalsche re publiek plaats gehad. Er waren onge veer tienduizend—van de „Boers" en een groot aantal Engelschen bijeen, maar de harmonie liet niets te wenschen over, en de feestredenaars vermeden zorgvuldig om hetzij de eene, hetzij de andere partij, aanstoot t- geven Gemoedelijk volk, die Transvalers Hoe steken daarbij anderer revolutio naire begrippen af De amerikaansche iersche paitij heeft .de Ieren door middel van een geheime circulaire aangezet tot het hervatten van de middelen van geweld. Tienduizend Ieren zouden volgens het blad the World gereedstaan en als het waar is, zullen wij eerstdaags weer hooren van agrarische moorden, van boycotten, van belastingin- vorderiog met geweld en dergelijke treurige dingen meer. Wij spreken daar van belastingen vordering. Als de Pjrtugeezen moesten opbrengen wat er noodig is, dan zouden die belastingen ook niet dan met moeite ingevorderd kunnen wurden. De nood Portugal zóo hoog gestegen dat de minister van financieen het bedrag der vlottende schuld niet kan noemen. Naïf klinkt daarachter de ver klaring, dat Portugal zich niet dan door dwang, een vreemde controle van de staatsschuld zal laten welgevallen. Dit was de inhoud van een toespraak de Cortès. In de kamer der pairs beschreef dezelfde Minister den finan- cieelen toestand als niet wanhopig. Met medewerking van allen en met goeden wil zouden alle moeilijkheden worden overwonnen. Niet weten hoe groot de vlottende schuld is en toch de verzekering geven, dat alles terecht zal komen inder daad, het optimisme is de wereld nog niet uit In een duitsph tijdschrift gaf de wegens bismarckiaansche neigingen gepensioneerde generaal Von Leszijnski een belangrijk artikel over de kansen van oorlog. Vóór 1894 zal, zegt hij, Rusland niet gereed wezen en daarom is een oorlog vóór dien tijd niet denk baar, al trachten vele hooggeplaatsten aan het hof te St. Petersburg, den Czaar tot den oorlog te drijven, in de hoop van meerdere vrijheid voor het land daaruit te zien geboren worden. Frankrijk, zoo beweert Von L. verder, zal Rusland steeds bijvallen, maar de fransche hoofd officieren zien niet hoog op tegen het centrale bestuur van hun legermacht en vreezen voor verwarring. Oostenrijks leger is goed, dat van Italië en Roemenië kan alleen dienen om Duitschland en Oostenrijk wat te ontlasten. Wat Enge land zal doen, is niet met zekerheid te zeggen. Een verbond met Duitschland is niet denkbaar, want Eageland haat Rusland wel, maar is bang voor Frankrijk. Wat er met Nederland en België zal gebeuren, zegt de schrijver niet, althans "t staat niet in het uittreksel dat Reuter ervan geeft. Zooiets als platgedrukt of omvergeloopen worden denkelijk. Inmiddels denkt men in Parijs over een koloniaal leger. Een daartoe strek kend wetsontwerp is door de Kamer in behandeling genomen. De Senaat heeft de wet op de douanerechten aangeno men met 219 tegen n stemmen. In de italiaansche kamer heeft Imbri- ani échec geleden. Hij had eene inter pellatie ingediend aan den minister, over de betrekkingen tusschen Italië en de Vereenigde Staten. De Minister weigerde de interpellatie entoen Imbri- ani niettemin op de behandeling «laar- van aandrong, besliste de Kamer ten gunste van den Minister. Inplaats van den afgetreden president der republiek Welti, heeft de Bonds vergadering benoemd den heer Zemp uit Luzern, conservatief, en tot Bonds president den heer Hausen, radicaal uit Zurich. Brussel is in rep en roer over een rreeselljken moord, waarschijnlijk in den nacht van Dinsdag op Woensdag gepleegd. Het geval herinnert aan de misdaden te Parijs door Prado en door Pranzini gepleegdAnna Leenaerts, bezitster van kostbare juweelen diamanten, is door een scherp werktuig vreeselijk verminkt en ten slotte nog met een handdoek geworgd, terwijl al hare kostbaarheden gestolen zijn, en het ijzeren kistje, waarin deze geborgen waren, geforceerd en vernield is Haar geliefde, zekere Joseph S., is in hechte- een volgende vervangen te worden, wanneer een andere schutter aan de beurt komt. De oefening levert dus geen gevaar op. Men beoefent hier de behan- deling van het nieuwe Mauser-geweer. Drie kinderen van Andrew Gulick zijn nabij New-Brighton, tien mijlen ten noorden van St. Paul, Min nesota. do ui" wolven verscheurd. Gedurende de g'föótw boschbranden in Pine County, in September, T^rden tali ij ke troepen wolven zuidwaarts ge dreven in Ramsey en Anoka Counties. Dezer dagen werd een hoop van 125 in de omgeving van de Twin City Stockyards gezien. De kinderen van Gulick waren den in Dec. in het bosch gegaan en daar door de wilde beesten overweldigd en verscheurd. Wel werden hunne kreten om hulp gehoord, maar de kinderen konden niet bereikt worden voordat zij reeds verscheurd en gedeeltelijk version den waren- 's Middags ongeveer 3 ure kwamen eenige houthakkers door het bosch en hoorden een menigte wolven tel onder elkander vechten. De mannen liepen dadelijk naar de nederzetting terug, maakten alarm en toen zich een vol doend aantal personen georganiseerd had, trok men het bosch weder in om de wolven te verdrijven. Dit was echter geen gemakkelijke taak, want eerst nadat er eenigen doodgeschoten waren, sloegen de overigen op de vlucht. Toen werd het duidelijk waarom de verscheurende dieren elkander zoo bevochten hadden. Op den grond lagen de bloedige over blijfselen van de drie verscheurde kinde ren. Hunne kleeren waren aan fl irden ge- scheurden daar armen en beenen van het lichaam waren gebeten, waren zij bijna niet als menscnelijkeoverblijfsels kenbaar. Sedert is een klopjacht op de wolven georganiseerd, om de ongewenschte die ren te verjagen en zooveel mogelijk af te maken. Eene premie van 50 dollars is uitgeloofd voor den jager, die er het grootste getal van zal afmaken. De inrichtingen van de gebroeders Lever, de bekende tabi'ikan ten van de „Sunlight-zeep," zijn onlangs door een koog1 o-oerd. Nie> mand minder dan de groote Gladstone en zijne echtgenoote hebben 28 Nov, de reis naar Port-Suulight aanvaard, om eene nieuwe uitspanningszaal voor het werkvolk feestelijk te openen. De heeren Lever wilden aan huu talrijk werkvolk eene gelegenheid geven zich op allerlei wijze na de vermoeiende dagtaak te kunnen verpoozen. Eene uit de werk lieden gekozen commissie is geheel met de leiding en het gebruik van de in stelling belast. De groote zaal, welke ongeveer 1000 personen kan bevatten, zal tevens als volkskosthuis dienst doen. Om daarin nu zijne belangstelling te toonen, had de „grand old man" zijn reeds lang toegezegd bezoek op den 281 bepaald De noodige versiering was natuurlijk aangebracht. De geheele weg, waarlangs het paar zou rijden, was met vlaggen, eerepoorten enz. getooid en ondanks het ongunstige weer ging alles feestelijk toe. De geïllustreerde London News van 5 December heeft zelfs twee platen aan de gebeurtenis gewijd en geeft een uitvoerig verslag van den merkwaardi- gen dag. Ook de gebruikelijke cadeaux en maaltijden ontbraken niet.'s Avonds na de thee vertrokken de heer en me vrouw Gladstone weer. Er zijn nog twee mannen van den eng-elsehen driemast er Etuerk in door eene voorbijvarende stoomboot opgepikt en te Antwerpen binnenge bracht. Dit is een bewijs te meer, dat ook de reddingbooten van de naburige zee plaatsen, Ramsgate, Dover, Deal of Harwich, het wrak hadden kunnen be reiken indien men daar van de ramp kennis had gedragen. De Times noemt het dan ook eene schande voor Enge land, dat er zoo iets plaats kan hebben en zoekt den eenigen troost voor het verlies van 27 menschenlevens in de hoop, dat er nu eindelijk tot het maken van telegrafische gemeenschap tusschen alle lichtschepen en den wal zal wor den overgegaan. Op een te Par ij s gehouden vergadering van den franschea Vrou wenbond is besloten, een veldtocht te beginnen tegen de nieuwerwetsche vrou- wenkleeding. De leden verplichten zich, rekken en kleederen in 't algemeen zoo kort mogelijk te dragen geen corsetten, groote hoeden of hooge hakken te ge bruiken. Op de vergadering was ook het man nelijk geslacht vertegenwoordigd. Echter onvoldoende, naar 't schijnt. Een voorstel van een oud heer, dat de dames voor taan een soort van turksche kleedij zouden dragen, werd verworpen zonder dat er zelfs over gestemd was. Prof. Bardeleben is door keiler Wilhelm ter gelegenheid van zijn 50-jarig feest als geneesheer in den adelstand verheven. Voor de rechtbank te Metz s;ond terecht een fransch acteur die, volgens het beweren van een conducteur, zou hebben gezegd„vuil volk, als we terug komen, verschijnen we met bajo netten". De beschuldigde beweerde na het standje met den conducteur alleen tet zijn vrouw te gebben gezegd vuil volk. De rechtbank sprak hem vrij. Op een o n 1 a n g s g e h o u d e n kiezersvergadering in Neulerchenfeld, een der voorsteden van Weenen, moesten de anti semieten vele harde woorden slikken van den caféhouder Seidl. Zij hebben nu op dezen caféhouder wraak genomen door een „grap", waarvan de geestigheid wel iets te wenschen overlaat. met groote lettei3 aan," alle kinderen van ininmogenden kleereU- en aan alle anderen ai men 4000 florijnen zou uitdeelen Daar Seidl als zeer mild bekend staat, werd het bericht geloofd. Het gevolg laat zich denken. Honderden armen kwamen met hun kleinen in het café en allen waren bitter t eleurgesteld de politie moest eindelijk aan de opschud ding een eind maken- Eenige duizenden re gee- ringsbeumbten zijn Dinsdagavond te Turijn bijeengekomen, om verzet aan te teekenen tegen het voorstel der Regeering tot vermindering der be zoldigingen. In het zuiden van Stier— marken hebben 640 mijnwerkers den arbeid nedergelegni. straten plakten- ze I 'oor den inhoud dezer rubrie/c stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Geachte Redactie Uwe repliek op mijn artikel in uw blad van 15 Dec. 1.1, noodzaakt mij dit keer geen gevolg te geven aan mijn voornemen, om het een en ander over de kunstgrepen van den agent der kwakzalvers-maatschappij mede te dee- len, wijl ik gedwongen word dooruwe opvatting der zaak, tegenover u front te maken, natuurlijk in een geheel an dere verhouding dan tegenover haven port en zijne bende. Ik moet name lijk, nu mij uit uwe repliek blijkt, dat u nog niet weet wat eigenlijk kwakzal verij is, beginnen met u en dus ook uwen lezers een uitlegging le geven van wat daaronder verstaan wordt Kwakzalverij is de handel in waarde- looze geneesmiddelen en een kwakzal ver is hij, die zulken handel drijlt. Ook hecht men er nog eene and re beteekenis aan, sinds de uitoefening der geneeskunst en de verkoop van ge neesmiddelen bij de wet geregeld is. Bevoegden of onbevoegden die de ge neeskunde uitoefenen op een wijze in strijd met de voorschriften der weten schap, worden eveneens kwakzalver ge noemd. In de middeneeuwen heette een kwakzalvereen geneesheer, die door zalven, een heelmeester, die uitwendige ziekten door oliën en vetten genas. Wees nu maar zoo goed om te zien, of deze definities niet precies passen op de agenten der Sequah maatschappij. Overal waar een kwakzalver optreedt, is het genezen bijzaak en het geld ver dienen hoofdzaak. Juist daaïdoor onderscheidt hij zich, voor den op- merkzamen nbt bijgcloovigen leek, van een geneesheer in de goede beteekenis van het woord. Het publiek daaren* tegen let alleen op het genezen en ver liest alle andere bijzaken uit het oog. Lees eens goed en onbevooroordeeld al wat in het Maandblad tegen kwak zalverij over hem geschreven is, en gij zultfij moet tot de erkentenis komen, dat zijn goedmoedigheid, zijn edelmoe digheid, zijn menscnlievendheid alleen daar toegepast worden, waar hij be rekenen kan, dat het hem in de oogen van het oppervlakkig oordeelend publiek kan verheffen. De sluwe kwakzalver weet wel, dat, als hij het groote publiek, waaronder hij in de eeiste plaats de dagbladen rekent, op zijn hand heeft, zijn zaak dan voor de helft gewonnen is. De andere helft komt wel in orde door het bijgeloof en de invloed van het onbekende, ondersteund door de wan begrippen over ziekten en geneesmid delen. Waar hij echter meent, dat het hem geen kwaad zal doen, betoont hij zich inhalig, hardvochtig en onmenschlie- vend Toen hü in Rozendaal vertoefde, en nog niet vermoedde dat er eene ver eeniging tegen de kwakzalverij bestond die, zoover het in haar vermogen was, al zijne handelingen gadesloeg om hare meening later te publiceeren en het publiek tegen hem te waarschuwen, waande hij zich in een land, waar een

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2