POLITIM OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. vrouw aan cholera, doch daarna hebben j weggeloopen bankroetier eindelijk het zich tot den datum van afsluiting van het verslig geen gevallen meer voorgedaan B. Onderhoorigheden. Noord kust. Onze versterking te Segli werd nu en dan zwak, en op enkele dagen in het geheel niet beschoten. De oudste zoon van het onlangs overleden hoofd van Aer Leboe maakte zijne opwachting bij den civielen gezag hebber te Segli. loon thuis gekregen voor J. zijne in triges en eindelooze knoeieryen, voor al de gruwelen, voornamelijk op zijn in stigatie door den vorst gepleegd. Said Abdullah bin Abdoerahim Alkadrie Üjelanie is op last van den vorst, zijn aanvankelijken beschermheer, gekrist, nadat eerst voor zijne oogen broeder, vrouw en kinderen een dergelijk lot hadden ondergaan. Aan de Javabode wordt uit Kota- Oostkust. Den 22» Oct. werd inRadja. dd. 9 Nov. geschreven: Edi de sergeant Meulemans, die alleen' Uit ingewonnen berichten blijkt dat en ongewapend op den passer wan- de bende, die den aanval op de pa- delde, door een Atjeher vermoord. De trouille van luitenant Cornelissen deed, moordenaar werd dadelijk door de mata- onder bevel van Tengkoe Sahah stond mata's van het hoofd van Edi opgevat en dat zich onder de Atjehers volge- en neergelegd. Den 31U Oct. werd eene chineesche sampan, waarmede rijst naar Djengkie was overgebracht, daar afgeioopen. Van de vijf opvarenden werden er vier vrij zwaar gewond en éen gedood, terwijl voor eene waarde van 450 door de roovers werd medegevoerd. Het hoofd van Perlak, voor deze roo- verij aansprakelijk gesteld, heeft beloofd al het mogelijke te zullen aanwenden om de roovers op te vatten en aan het bestuur uit te leveren. De hoofden van Perlak, Simpang Olim Edi en Tjoet maakten gedurende den verslagtijd hunne opwachting bij den controleer te Edi. Westkust. Niets bizonders. Het weder was ongunstig. De gezondheidstoestand was over het algemeen iets ongunstiger. Het gemiddeld ziektecijfer per dag in het groot militair hospitaal in Kota- Radja was 24.4 tegen 22.4, en dat der beri-beri 8.6 tegen 7.6 gedurende den verigen verslagtijd. De stand der beri beri is stationnair. Het sterftecijfer was hooger. Bij goev. besluit is de resident van Semarang gemachtigd om met F. Th. Marcks, aannemer, te Semarang, bij notarieele akte eene overeenkomst aan te gaan voor de exploitatie, binnen drie achtereenvolgende jaren, van het djatiboschperceel Sedadi, gelegen in het district Manggar, afdeeling Demak, residentie Semarang, groot ongeveer 314 bouws van 500 vierkante. Rijnlandsche roeden, tegen betaling van eene som van 7000 voor de geheele houtmassa, te voldoen in drie jaarlijksche termij nen. Door de verdrijving van Tengkoe Moeda Latif van Merdoe door zijnen broeder het hoofd van Merdoe, moest Latif met ruim 3000 volgelingen de wijk nemen naar de IX Moekims Kera- bangan, terwijl zijne twee zoons Teng koe Soeltan en Tengkoe Bin Pekan, met hunne vrouwen, kinderen en ongeveer 100 volgelingen naar de zeezijde gevlucht, zich bij een der oorlogsschepen meld den en naar Segli werden overgebracht, van waar uit het grootste deel der vluchtelingen naar Tengkoe Bintara Kembangan ging. Uit de Passeistreek komen aanhou dend verzoeken om invoer van rijst; door deze steeds af te wijzen, denkt men die heer en klein te krijgen. Uit een particulier schrijven van Atjeh valt op te maken, dat het plan bestond om spoedig uit te rukken, ten einde den zoo driest geworden vijand eens een lesje te geven. In de Soer. Cl. leest menDe kwade genius van den vorst van Lom bok, de man die sedert vele jaren daar de stokebrand was tusschen den vorst en zijne niet mahomedaansche onder danen, en evenzeer tusschen den vorst en het Ned. Ind. goevernement, die man is niet meer, en met zijnen dood is een bloedig en verschrikkelijk drama afgespeeld. Tot voor korten tijd nog oppermachtig eerste minister, daarop door 's vorsten wantrouwen ontzet uit de gaandeweg door hem veroverde hooge en invloedrijke positie, heeft deze lingen van Habib en Samalangan en van Po Tjoet Mat Takir bevonden. Waarschijnlijk aangemoedigd door hun behaald succes, worden de Atjehers al stouter en stouter en ontzien zich niet tot op zeer korten afstand van de ben- tings te komen en deze aanhoudend te beschieten. Siroen is zelfs eenige dagen door granaatkartetsvuur vereerd gewor den, zonder dat dit ons echter verliezen toebracht. Gelukkig hebben de heeren het in deze edele kunst nog niet ver gebracht alle projectielen springen lang voor het bepaalde tijdstip. Van onzen kant blijven we niet achterwege hun vuur te beantwoordendag en nacht hoort men kanonschoten, wellicht ook zonder noemenswaardige uitwerking. Nadat vroeger Bismarck zelf in den strijd is geweest,wordt er nu hij zich eenigS' zins retireert, over hem gevochten. Ge lukkig alleen maar met woorden. Zooals onze lezers zich zullen herinneren, ver gaderden onlangs een groot aantal sociaal-democraten te Bremerhaven en spraken de meening uit, dat Bismarck behoorde af te treden als afgevaardigde voor Geestemünde naar den Rijksdag, omdat hij er toch niet heenging. Zon dag nu werd er eene tweede vergade ring voor datzelfde doel belegd, maar nu waren Bismarcks vrienden op hunne heede en in dichte drommen aange rukt, overstemden zij de betoogers en werd ten slotte de navolgende motie aangenomen. De door de sociaal-democratische partij bijeengeroepene volksvergadering hecht zonder voorbehoud hare goed keuring aan de door haren vertegen woordiger Bismarck gevolgde staatkun dige gedragslijn en betuigt hem haar onvoorwaardelijk vertrouwen, ook voer de toekomst." Men kan zich voorstellen, hoe woe dend de sociaal-democraten zijn over dezen dwazen uitslag van hunne betooging. Het handelstractaat met Duitschland is door de oostenrijksche kamer aange nomen. Kalnoky en Von Gaprivi wis selden telegrammen van gelukwensching. Uit Belgrado wordt gemeld, dat de radicale partij bij de gemeenteverkie zingen door het geheele land heen eene groote overwinning hebben be haald. In Bucharest staat men voor eene ministerieele crisis. Met 78 tegen 74 stemmen heeft de Kamer eene motie van wantrouwen ten opzichte der Re^eering aangenomen. Eigenlijk was het nog erger, want 12 onthielden zich van stemming en hier vooral is zwijgen gelijk aan toestemmen. De Minister president is het geval aan den Koning gaan zeggen. Vaster in hare schoenen staat op dit oogenblik de italiaansche Regeering. Met 240 tegen 124 stemmen heeft de Kamer van dat land haar vertrouwen te kennen gegeven in het financieele beleid der Regeering. Een voorstel van het lid Imbriani betreffende het heffen van surtax op alcohol is verworpen met 242 tegen 47 stemmen, en daarna het ontwerp-Catenaccio met 207 tegen 75 stemmen in zijn geheel aangenomen. Gewoonlijk hebben Imbriani's voor stellen weinig succes. Maar het is min der erg, een voorstel te zien vallen, dan opgepakt te worden wegens diefstal. Dit is het engelsche parlementslid Hastings overkomen. Toen deze, van een reis op het vasteland terugkeerende,te Folkestone aan wal stapte, werd hij daar in hechte nis genomen, beschuldigd van verduiste ring van vijftienduizend pond sterling (180.000 gulden), welke som hem voor een instituut, het Malvern College, ter beheering was toevertrouwd Men wei gerde hem onder borgstelling vrij te laten. De behandeling van de zaak zal spoedig plaats hebben. Veel wereldnieuws bevatten gewoon lijk de engelsche hoofdbladen. Ook thans deelon zij verschillende berichten van eenig belang mede. De Daily Chro nicle vernam uit Shanghai dat de op perbevelhebber van de keizerlijke troe pen van van zijn paard gevallen is en den nek gebroken heeft. Naar 't schijnt is dit voor de chineesche aimee een groot verlies, daar op dit oogenblik weinig bekwame generaals beschikbaar zijn. De Times verneemt, dat pater Ohr walder en de zusters Chicarini en Ven turini niet, zooals men dacht uit Khar toem zijn losgelaten, maar dat zij uit die stad zijn gevlucht. Hoe zij dat ge daan hebben, willen zij niet vertellen omdat er te Omdoerman nog veertig Europeanen verblijven, die ook zullen beproeven te ontsnappen. Negen jaar lang vernamen zij niets van wat er in de buitenwereld omging. De Mahdi voedde hen niet, maar liet hun toe, een handwerk uit te oefenen. Zoo leefde pater Ohrwalder door kleederen te ma ken en de twee geestelijke zusters van broodbakken. Een anderNeufeld maakt salpeterSlatin heeft een post van vertrouwen bij den Mahdi. Khartoem is geheel verwoest, behalve de oostenrijksche kerk en het huis van den ongelukkigen generaal Gordon. Soedan is thans vruchtbaar en rustig, nadat het twee jaar door hongersnood en pokken is geteisterd. De Daily Newseindelijk, deelt mede dat de Graaf van Parijs de propaganda voer zijn troonsbeklimming in Frankryk zal staken. Succes heeft die propaganda dan ook niet en de graaf beklaagt zich over de onverschilligheid zijner rijke fami lie, die hem alles laat betalen. Hij hoopt door dit besluit verlof te krijgen om als rustig burger in Frankrijk te komen leven. Aan een der Missiën te Brussel is telegrafisch bericht ontvangen, dat een inlandsch priester met 1000 inlandsche Christenen in China is vermoord, maar dat geen der belgische zendelingen het leven heeft verloren. ver af, vulde zich de zakken met patro nen en vluchtte, de buren die op het knallen waren toegeschoten, van zich afhoudende door met de revolver te dreigen. Het duurde niet lang of de politie was gewaarschuwd en drie gendarmes zetten den moordenaar na. Weldra was hij ontdekt en toen hij naar het nabij- zijnde bosch van Aeren snelde, om zich daarin te verbergen, werd hij omsingeld. Woedend hief hij zijn geweer op en gat vuur, zonder de gendarmen te raken, maar op hetzelfde oogenblik vuurden ook dezen, met het gevolg dat Briahy door een kogel in het hoofd getroffen, dood neerstortte. Ongeveer op datzelfde uur gaf ook zijn slachtoffer den laatsten snik. tijds zeven millioen brieven en pakket* ten onbestelbaar gebleven, meerendeels wegens gebrekkige of in het geheel geen adresseering. Daaronder waren er die te zamen bijna twee millioen dollars geld of geldswaarde inhielden. Een verschrikkelijk drama speelde zich dezer dagen te Weilburg af. Toen de kinderen van den kleermaker August Graaff uit de school naar huis kwamen waren hunne ouders juist niet aanwezig, daarentegen vonden, zij op de tafel een briefje, waarin hun werd gezegd, dat de koffie in het fornuis stondzij Maandagmorgen ongeveer te negen uur ging de commissaris van politie te Lessines (België) naar de woning van zekeren Louis Brixhy, slagersknecht (en strooper in zijn vrijen tijd) die verdacht werd van een diefstal, welke eenige dagen te voren was begaan. De commissaris die het niet noodig had gevonden een agent mede te ne men, ging in de kamer van Brixhy zitten en zeide dezen, dat hij eene huiszoeking bij hem te verrichten had. Brixhy antwoordde niets, maar toen de commissaris (Van de Voorde geheeten) zijne nasporingen begon, nam de sla gersknecht een geweer van den spijker en loste èi bout portant twee schoten op den commissaris. Deze zonk ster vende ineen. De moordenaar nam hem zij a re vol- moesten alles maar opdrinken, en wan neer vader en moeder des avonds nog niet terug waren, mochten zij nog eens koffie zetten en worst halen. Het lin nengoed was zorgvuldig in drie hoopjes neergelegd en elk voorzien van een briefje, waarop de namen der drie kinde ren met potlood waren geschreven. Angstig en bezorgd liepen de kinderen naar de buren, die het huis doorzochten en man en vrouw op de zolder vonden opgehangen. Een brief aan den burge meester deelde de oorzaak van den zelfmoord mede. Eene schuld van 300 mark had hen zoo terneergedrukt, dat zij tot deze daad overgingen. Nog alt ij d duren de faillis- sementcn in don geldhandel voort. De directeuren van de „Allgemeine Credit- bank" te Bazel, Wuest en Kling, zijn verdwenen, met achterlating van een aanzienlijk defcit. Zij worden door de justitie gezocht. Eerbied voor de recht bank Te Reims verscheen dezer dagen een zekere Sullement voor de rechtbankonder beschuldiging van diefstal te hebben gepleegd. „Hoe is uw naam vroeg de pre sident. „Kom, dat weet u toch wel, die staat op het papier voor u zei de beklaagde grinnekend. „Waar zijt gij geboren?" ging de president voort. „Daar moet je maar eens naar raden, oude jongen." „Uw beroep?" „Fabrikant van gezondheids flanellen voor de rechtbank." De ambtenaar van het Openbaar Ministerie stond toen op en verklaarde, geen nota van deze beleedigingen te zullen nemen, daar zij de rechtbank niet konden bereiken. Sullement viel hem in de rede. „Zoo, raken de be leedigingen jou niet? Daar dan!" en hij wierp den ambtenaar een brood korst naar het hoofd, die hij uit den zak haalde. Dit feit bezorgde htm eene veroor deeling tot vijf jaar gevangenisstraf. Volgens de Köln. Ztg. heeft keizer Frans Jozef aan graaf Hartenau verlof gegeven het jaargeld, dat hem door de bulgaarsche Sobranja is toege kend, an te nemen. Een vorst van Oosten i*yk» aartshertog Ernst en e»n orst der temg u,c jaremauB „u .u,u-nu,cluu, wetenschap professor Billroth, die beide een avontuurlijk leven had geleid, maar j influenza had, en en voor wie men, ook zielsveel van zijn vrouw hield, kwam'reSe°s hu" 'eefUjd ZeCr onêerust was> toen de operatie in vollen gang was, izlJ° herstellende. m naar de drie doktoren die haar ver-Aartshertogin Valerie is ziek de kei- richtten toe met een revolver in de zenn Past haar dochter op. hand, hen dreigende dat wanneer zijn i Door den gemeenteraad vrouw stierf, geen hunner er levend van Trelfin werd zekere IIiilT cncj uid zou afkomen. Om hun het ontvluchten (ot politieagent. Reeds langen tijd had te beletten, sloot hij alle deuren af. men jast van wilddieven, geen haas was Gelukkig voor allen liep de operatie meer veil}g en fe jachtliefhebbers klaag - goed af. Men kan zich denken, dat de den steen en been over de brutaliteit doktoren niet zulk een vaste hand had-^er stroopers, die zelfs niet bang sche den als anders en dat graaf de nen j-e zjjn Voor Hoff Er werd einde- D. voortaan hun hulp niet meer be- j[jk een premie van 200 mark uitgeloofd hoeft in te roepen. 1 aan hem, die den wilddief snapte. Lui,. Volgens het jaarverslag'die graag de premie verdienden, zwier- van het postkantoor te Washington zijn ven dag en nacht door de velden, tot er aan het dead-letteroffice iu één jaar eindelijk een hunner den wilddief te Een 0 fli c i e r; d e r S c h 01 seh e gardJ, waarvan een bataljon te Lon den en het andere te Windsor in gar nizoen ligt, zou dezer dagen van verlof uit Schotland naar zijn garnizoen terug- keeren, maar kwam te laat aan het station te Surling, om met den laatsten sneltrein naar Engeland te vertrekken. Hij moest den volgenden ochtend zich te Londen melden, zoodat hij niets an ders kon doen, wilde hi' op tijd in zijn garnizoen terug zijn, dan dadelijk een extra sneltrein bestellen, om den gewonen posttrein achternatezettea en dezen zoo mogelijk te Carlisle in te halen. Aldus geschiedde en de officier bereikte zijn doel. Zija extratrein had den afstand van ongeveer 38 uren in 126 minuten afgelegd. Als door ecu wonder, meldt 'men uit Fécamp (Frankrijk), was eene visschersboot bij den storm der laatste dagen behouden gebleven. Toen zij met gebroken mast enz. door eene sleepboot werd binnengebracht, stonden er wel 5000 menschen op de hoofden. De 22 schipbreukelingen hadden in hunnen nood eene belofte gedaan. Zwij gend stapten zij aan wal en zonder vrouw of kind of wien ook te omhel zen of een woord te spreken, togen zij, twee gekwetsten aan het hoofd, naar de kapel der Heilige Maagd. Nooit, schrijft een berichtgever der „XlXe Siècle," is een schouwspel gezien zóo aandoenlijk van treffenden eenvoud. Onlangs vierde de fransche kolonel Soufflot zijn lOtë11 verjaardag*. Carnot heeft hem het commandeurskruis van het Legioen van Eer geschonken. Soufflot was al ridder sedert 1813 en officier sedert 1843. Tegen het politiebureau te Clichy is een dynaniletaauslag be proefd. De bommen, vier in getal, wer den door den commissaris zelf ontdekt, hij maakte de projectielen, waarvan de lont reeds brandde, onschadelijk. Daders onbekend. Een jong-e gravin de D. te Parijsr moest eene gevaarlijke operatie ondergaan. Haar echtgenoot, een woes teling die jarenlang in Zuid-Amerika Opwat de vrouw echter geen aangenamen indruk scheen te maken. Toen zij hem op zijne vraag niet antwoordde, vervolgde de jonge man „Ik ben nu werkzaam aan het spoor, Madge, en heb langen tijd geen cent op oneerlijke wijze verdiend. Gij hebt natuurlijk wel ge hoord van den diefstal, die hedennacht in den trein, die van Chicago vertrok, gepleegd werd? Eenige morgenbladen maakten er reeds melding van." „Neen, ik heb nog niets vernomen." „Wel, dan zal ik u eens vertellen," en Wilks gaf in korte woorden een verslag van het vreeselijke treurspel, dat het ge heele land in beroering had gebracht. „Het is een verschrikke lijk geval," zeide hij, „en er is een ruime belooning uitgeloofd voor hem, die de mooruenaars aanwijzst." De vrouw begon nu groot belang in het verhaal te stellenen keek haar neef onderzoekend aan. Watson, ik hoop toch niet, dat gij van deze zaak afweet." „Natuurlijk weet ik er wat van," antwoordde hij snel. „Mij werd opgedragen om het lijk van den inspecteur naar Chicago terug te brengen. Ik was in den naastbij zij nden wagon toen hij gedood werd en een van de roovers richtte een pistool op mij en dreigde mijne hersenpan te verbrijzelen, als ik iets zeide of deed. Gij kunt dus denken, dat ik doodstil heb gezeten." „Ja, dat is natuurlijk. Wat zal dat eene drnkte geven," zeide de vrouw. „Deze streek zal weer wemelen van detectives en de moordenaars zullen het hard te verantwoorden hebben, als zij gevat worden." „Dat kunt gij begrijpen, maar zij zullen niet zoo gemakkelijk gevangen genomen worden," „Zijt gij hun vertrouwde „Daar had ik wel recht op. Ik...." Toen hield de jonge man eensklaps met spreken op en zijn gelaat drukte groote verlegenheid uit. De vrouw sprong op en ging naast hem staan, terwijl zij haar hand op zijn schouder legde. Watson, zeg mij nu eens eerlijk, weet gij wie deze misdaad heeft begaan?" „Och, zeur niet, ik hoop toch, dat gij mij niet verdenkt, Madge Scarlet," zeide hij, terwijl hij ongeduldig haar hand van zijn schouder schudde. „Ik moet je dan zeggen, dat dertig dui zend dollars niet te verwerpen zijn en ik heb gebrek aan geld, maar natuurlijk weet ik volstrekt niet, wie den moord heeft ge pleegd; éen ding kan ik je wel vertellen, nl., dat Dyke Darrel de moordenaars wil opsporen en daarvoor nu in Chicago is." „Dyke Darrel?" „Ja, gij kent hem immers wel?" Eene pijnlijke stilte volgde op deze woorden. Eindelijk bracht de vrouw uit: „Dyke Darrel die ellendeling van de Missouri, ja, ik heb wel reden om hem en zijn werk niet te vergeten. Weet je wel, Wat son, welk een treurig lot je oom heelt gehad „Denkt gij, dat ik dat niet zal weten," antwoordde de jonge man. „Hij stierf in eene gevangenis in Missouri, waarheen hij door den genoemden Dyke Darrel werd vervoerd. Haat hem. Dat doet gij natuurlijk al, maar niet zoo vurig als ik. Ik heb gezworen, dat ik mij zal wreken over die vijf jaar gevangenschap, die hij mij heeft bezorgd, toen ik valsch geld uitgaf." „En is Dyke Darrel nu in Chicago „Ja. Ik kom juist bij hem vandaan." „Wat moet hij hier doen?" „Hij is hier om den moord en diefstal in den trein." „En hebt gij hem gezien en met hem gesproken?" i>J^* „Hij herkende u natuurlijk?" „Neen, en dat is maar goed ook. Ik heb vanavond weer eene bijeenkomst met hem. Het zal niet lang duren of de man, die oom Daan in de gevangenis bracht zal bij u zijn en gij zult- met hem kunnen doen wat gij maar wilt, Madge Scarlet." „Wat ik wil?" „Ja, natuurlijk." „Dan zal Dyke Darrel sterven." „Zoo mag ik u hooren, Madge. Daar zijt ge nu weer eens de oude, ik ben blij, dat gij zoo verstandig zijt geworden. Als Nick en Sam thuiskomen, moet gij ze vertellen, dat zij zich gereed moeten houden om een bezoeker op te wachten." Toen keerde de jonge man zich om en verliet het huis. Juist toen de nacht viel trad Watson Wilks de kamer den restauratie binnen, waar hij eenige uren te voren met Dyke Darrel een samenkomst had gehad. Hij zag evenwel niets van den detective. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2