POLITIEK OVERZICHT. ÖEüENHD NIEUWS. ïaar bij de staathuishoudkundige lessen in de nieuwe aula had gehoord en ge leerd. Onderscheidene dames zijn door het bestuur uitgenoodigd om op de maand vergadering eene voordracht te houden. Mevrouw Meuleman Van Ginkel heeft dit aangenomen en Mile. Popelin, de bekende belgische vrouwelijke doctor in de rechtswetenschap, komt ook. Deze dame doorreist Europa om te protes teeren tegen het onrecht, haar aange daan. Als Madlle Popelin spreekt, zal men eene groote zaal huren en de ver gadering tegen flinke entree toeganke lijk stellen voor beide seksen Men ver wacht een groot aantal advocaten. Intusschen zullen de meeste leden der V. V. V. dr. Popelin niet kunnen vol gen, daar zij in het fransch spreekt. De dames van Gelder en Schook worden door het lot aangewezen, om dit jaar op kosten der studiekas de voordrachten van de heeren prof. Pier son, Spruyt en Asser bij te wonen. Daarna werd de vergadeiing te elf uren gesloten. In de Kam p ie en komt een staat voor van de personen, die het rij wiel gebruiken ten behoeve van hun ambt, beroep of bedrijf. Niet minder dan 1536 hebben zich opgegeven en het geheele getal meenen wij dus veilig op 3000 te mogen stellen, daar ook hier ^wel 50 pet. zullen zijn achtergebleven. Amsterdam bijv. gaf er maar 4 op, en er moeten er 300 zijn. Het talrijkst zijn de bloera- en boomkweekers vertegen woordigd .waar van er 20 zich aanmeldden. De meeste beroeps wielrijders levert Zuid-Holland op, hun getal is 263. Dan volgt Gelderland met 256. Drente heeft er slechts een minder dan Noord-Holland, namelijk 200- In Zeeland zijn er maar 23. Dinsdagmorgen omstreeks .zijn, wagen en kwamen met den schrik vrjj. Volgens te Katwijk aan Zee ontvangen bericht is te Rinkjöbing, aan de deensche kust, op 56° N.B., aan gedreven de in den storm van 11 No vember vergane bomschuit KW 67 Op Hoop van Zegenschipper B. Van Duyn, van den reeder M. Haasnoot. In eene der kooien bevond zich het ge- kleede lijk van een der opvarenden. Men vermoedt dat de schuit aangevaren is, daar de achtersteven ingedrukt was. Naar ingewonnen inlichtingen, schatte men de waarde op 100 kronen. De typhus neemt te Scheve- ningen niet toe; twee lijders zijn reeds hersteld en er komen geen noemens waardige gevallen bij. Voorzichtigheids halve laat het gemeentebestuur toch eene barak maken in de duinen achter de halte van de stoomtram der Holl. IJz. Spoorweg-mij-, welke vóór de Kerst dagen gereed moet zijn. Van eene dame, die Woens dagavond op de Hoogstraat te Rotter dam voor eene winkeluicstalli ïg een oogenblik vertoefde, werd door eene behendigen zakkenroller een horloge ontvreemd. In het gesticht Bronbeek nabij Arnhem heerscht de influenza in hevige mate. Reeds 3 patiënten zijn daaraan gestorven, 50 liggen in het hospitaalvoor het leven van enkele anderen is men zeer bevreesd. Zaterdagavond is er in den toestand van ds Ruitenschild te Utrecht die, zoo als gemeld is, Donderdag j 1. bij een huwelijks-inzegening in de Dom kerk van den preekstoel stortte en op het hoofd terechtkwam, een eenigszins gunstiger verandering gekomen. De vrees voor hersenschudding, die bij de genees- heeren bestond, moet althans geweken digd; ook drie waggons zijn beschadigd. De reizigers bleven ongedeerd of be kwamen slechts onbeduidende kneu zingen. Dinsdagmorgen is de stoom boot Thorndale van Hamburg met be stemming naar China, op een bank bij Vlissingen gestrand. Tevergeefs trachtte men haar met twee sleepbooten los te krijgen. Men is begonnen met de lading te bergen, daar men niet zeker weet de boot te kunnen redden. Te Zwolle is heden de eer ste hardrijderij op schaatsen gehouden. Het ijs is er prachtig. Maandagnacht werder. de echtelieden J. aan den P?nnekoe*d'jk te Zwolle door gekerm en hnlp^ero p uit hun slaap gewekt. O, stïande, be merkten zij, dat het kwam van hun buren, het bijkans 70 jarige echtpaar H. Dezen waren, door 't breken van het zoogenaamde paard aan 't hoofd einde der bedsted-;, in den vrij diepen kelder geraakt. Nadat nog eenige per sonen waren te hulp geroepen, mocht het na vele vergeefscne pogingen ten slotte gelukken de deur te openen, waarna de beide oudjes uit hun benar de positie konden worden verlost. Ware niet spoedig hulp opgedaagd, h'-o^st waarschijnlijk zouden zij door vei stik king zijn omgekomen. Beiden he1) n zich de borst nogal bezeerd. Te Z waag w es tein de is de oud-strijder van 1830, .Dirk Pietersma} overleden in den ouderdom van 84 jaar. Op zijn sterfdag ontving de familie een gift van 10 van de commissie ter aanmoediging en ondersteuning van den gewapenden dienst in Nederland. van 20 ton steurharing kwam heden in openbaren afslag. Er werd ƒ13.45 voor besteed. Nieuwediep, 22 Dec. Heden kwam hier van de groote visscherij bin nen de sloep Voorlooper (V. L. 146), schipper A. van Deventer, met 1200 schelv. (waarvan 500 levende), die tegen 16 't honderd werden afgeslagen. Door 104 korders en beugers werden 30 tot 400 schelv., 2 tot 25 kabelj., 5 tot 40 roggen, 2 tarbotten, 5 tot 20 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar aan gevoerdschelv. gold 32 k 43't hon derd, kabelj. ƒ1.50 k 2,25, rog ƒ1.10 a 1 20, tarbot ƒ6 k 8 per stuk, kl. schol ƒ2.50 k 2.80 per mandje en schar 1.25 per mand. 4 uur is een hevige brand uitgebroken in den kruidenierswinkel aan de Nieuwe Sloot te Alkmaar bewoond door D ter Haak, en is het huis totaal afgebrand. Dinsdagmiddag omstreeks éen uur had aan den overweg, nabij het station Leiden op den Rijnburg- schen weg, een verschrikkelijk ongeluk plaat. Nadat een aldaar rangeerende trein van het Hollandsche Spoor was gepas seerd, haalde de overwegwachter den afsluitboom op, om de daarvoor wach tende en voor Katwijk bestemde stoom tram, waarvan de rails die van de Hollandsche baan kruisen, door te la ten. Nauwelijks had de stoomtram zich in beweging gezet en bevond de machine daarom zich tusschen het eerste paar vast of van het Hollandsche station kwam op dezelfde lijn eene locomotief aangereden 4 welke de overweg wachter niet had opgemerkt De botsing was geweldig. De machine van de stoomtram werd een dertig me ter de Hollandsche lijn opgerukt en danig gehavend. Maar het treurigste was dat zich daarop de machinist bevond, die tus schen den ketel van zijn eigen machine en de locomotief was bekneld geraakt op eene verschrikkelijke wijze. Hij was reeds geheel bewusteloos en Te Oosterbeek is eene al leen wonende bejaarde vrouw, die eene test met vuur op haar schoot had ge nomen om zich te verwarmen, in brand geraakt. Voor dat er hulp kwam op dagen om het vuur te dooven, had zij reeds zulke hevige brandwonden be-' komen, dat zij eenige uren daarna on der hevige pijnen is bezweken. Maandag namiddag iseen 11 jarige knaap te 's-Hertogenbosch, die zich met glijden op het ijsveld langs den Deuterschen weg vermaakte, door eigen onvoorzichtigheid nabij Klein- Deuterer- door het ijs gezakt en jammer lijk verdronken. De omstanders, die met stokken nog getracht hebben, den jongen te redden moesten hem voor hunne oogen zien omkomen Te Osch hebben dieven i n - gebroken bij twee oude luidjes en daar ruim 500 aan specie ontvreemd; voorts hebben zij midden op den da| bij een werkman 13 uit de kast gehaald. Een gepen sionneerd offi cier te Breda verloor, uit de sociëteit komende, drie bankbiljetien van 100, Op de vleugelen van den wind ijlden de biljetten vooit en misschien nog; althans de verliezer heelt ze nog niet terug en looft nu ƒ25 uit aan dengene, die hem zijn 300 terugbezorgt. Sedert Vrijdag wordt te RECHTSZAKEN. Eene voor zeepfabrikanten belang rijke conclusie werd Maandag voor den Hoogen Raad genomen door advocaat- generaal Gregory naar aanleiding van het cassatieberoep van twee zeepfabri kanten die, nadat zij door de recht bank te Maastricht waren vrijgesproken door het gerechtshof te 's Bosch tot ƒ200 boete werden veroordeeld wegens het te laat op het daarvoor bestemde register aanteekenen van de voor de vating en weging van zachte zeep ver anderde tijdsbepaling. Adv. gen. was van oordeel, dat door het woord „ko ken" in art. 5 der wet van 14 Dec. 1844, betreffende den accijns op de Het socialistische studenten-congres te Brussel heeft een groot aantal vraag punten in bevestigenden zin beantwoord. Zoo wenschte men b. v. afschaffing van alle wetten, die de internationale ver eeniging van de arbeiders in den weg staan, gelijke regeling van rechtsper soonlijkheid der vakvereenigingeneen rustdag per week verplichtend gesteld; regeling van den arbeid iu gevangenis sen verbod van vrouwenarbeid onder den grond en met schadelijke artikelen; verbod van arbeid door kinderen be neden 14 jaar; benoeming \an een rijksinspecteur tot toezicht op de toe passing van de arbeidswetgeving én net instellen eener permanente enquête naar den toestand van den arbeid in het algemeen, Behalve dit alles, nam het Congres nog een groot aantal resolutiën, strek kende tot verbetering van den toestand der vrouw, in zedelijk en stoffelijk op zicht. Men heeft het ook nog even over de Jodenquaestie gehad. Zekere advocaat Picard had een schriftelijk voorstel ge daan, om te bespreken de middelen lot oplossing van de vraaghoe de groote for tuinen van de Israëlieten onschadelijk te maken.Hiertegen verzette zich de advo caat Vandervelde uit Brussel,en zeide,dat men hier niet met rassenvraagstukken, maar inet sociale kwesties te doen had. De strijd moet evengoed tegen de ver mogens der Ghristenen, als tegen die der Joden worden gevoerd. Het is niet aan hongersnood alleen, dat Rusland lijdt. Knoeierijen zijn er tusschen Italië en Zwitserland beginnen den 4Q Januari te Zurich en de oosten- rijksche kamer heeft de contracten met Italië, België en Duitschland in tweede lezing goedgekeurd. Nu komt er nog een heel geheim zinnig bericht. Eene deputatie van bul- gaarsche vrouwen is op audiëntie ge weest bij den zaakgelastigde van Italië te Sofia en hebben dezen een verzoek gedaan. De zaakgelastigde vond, dat zij gelijk hadden en richtte een schrijven tot de italiaansche regeeriug waarin hij verzocht om op vriendschappelijke wijze opmerkingen tot de buigaarsche regeering te richten in goed hollandsch wil dat zeggende buigaarsche regeering eens beleefd onder handen nemen. Maar het italiaansche goevernement heeft geant woord, dat de goed*; verstandhouding met de boadgenooten (Duitschland en Oostenrijk) haar inmenging verbood. De buigaarsche vrouwtjes zullen dus ongetroost blijven. Misschien verklappen zij in haren toorn nu zelve wel de reden van haar geheimzinnig be- en verzoek. Twee bekende personen zijn over ledenmgr. Freppel en de hertog van Devonshiie. zeep niet eene handeling wordt aange duid maar een toestand, zoodat met aan orc*e van ^en dag, Zoo zijn nu, dat woord niet bedoeld wordt het ko i,loe weet "iemand, twintigduizend roe ken in bedrijvenden zin, maar het1 bels behoorende aan eene afdeeling van 'koken van het ziedsel zeep dat nog Keode Kruis te Moskou, spo&iloos voortduurt nadat het vuur onder den verdwenen. De som was bestemd voor ketel is weggehaald- Mistdien vereenig- ('e noodlijdende boeren Grootvorst de adv. gen. zich met het vonnis van j Sergius, heeft een onderzoek ingesteld de Maastrichtsche rechtbank, die, het,en z-'oveel geknoei ontdekt, dat hij met woord „koken" in bovenbedoelden rui-jabe kracht die tegen trac'.t^ te gaan. men zin opvattende, uitmaakte, dat de'Zelfs de stedelijke Raad is niet onom- o zeepfabrikanten de bij de wet vereisch-1 koopbaar. Maar zooals het gewoonlijk j het hot der Queens Bench thans wen- te aanteekening van de voor de vating 8aa^' m.ei? weet hem voor zijne pogin- .telc. De Hargreaves zeggen, dat me en weging der zeep veranderde tijdsbe- SeQ weiDig dank, aan het geknoei zijn! vrouw Osborne, die van 9 Februiritot paling vóór den afloop van de koking,zoovelen schuldig, dat men onlaogs denden iB'eute Torquiy, als mejuffrouw dus niet te laat, hebben gedaan. ne moed heeft gehad, den vorst in het; Elliott, bij de majoors /rouw gelogeerd Wij nemen uit de Har- tic correspondentie in de JV. R. Cr. het volgende over Het geheim der paarlen. De rechter Lord Denman en eene jury der Queen's Bench rechtbank te Londen, zijn thans bezig een raadsel te ontwarren, dat, in menig opzicht, punten van overeenkomst biedt met het geheim van den „Moonstone" inliet welbekende boek van dien naam van Wilkie Collins. Majoor Hargreaves en mevr. Hargrea ves. zijne echtgenoote, heoben paarlen kostbare edelgesteenten verloren uit eene geheime lade te Torquay, waar zij hun landgoed hebben Zij verdenken eene nicht, mevrouw Osborne, de vrouw eens oficiers, van den diefstal; ja, gaan nog verder, en zeggen boudweg, dat zij de juweelen gestolen en Le geldgemaakt heefc. De edelgesteenten zijn ontdekt bij juweliers in de Gracecnurch street aldaar, de heeren Spiuk, die ze van eene jonge dame gekocht hadden, welke ze op 19 Februari jl. veil bood. Zij vioeg £800, maar stelde zich met 550 tev eden. De heeren Spink gaven haar eenen geslreeptcn cheque, dftn zij biet aan. de bank, waar zij hem trachtte gewis seld te krijgen, te gelde maken kon. Z\j gircg daarop naar de heemn Spink terug, welke haar vervolgens een gewoon kassiersbriefje ter hand stelden, waar voor zij goud inkasseorde bij Glyn. Wie was die jonge dame Ziedaar de spil waarom het geheele proces voor zijn linkerbeen was bijna geheel afge-1 Breda vermist de jonge juffrouw A. F. sneden. j 13 jaren oud, blond en tenger. Ondanks Na het eerste verband te hebben ge- j alle Dasporingen, heeft men nog niet de had,werd de ongelukkige per brancardminste aanwijzing.} naar het ziekenhuis overgebracht, waar I Inden nacht van Zaterdag hij echter niet lang meer heeft geleefd, op Zondag jl heeft een dief het offer- Hij blies er spoedig den laatsten ademblok geledigd in de kerk te Eenrum. uit, na nog even enkele woorden te In het Noorden des lands komt derge- hebben kunnen stamelen. lijk misdrijf tegenwoordig zóó veelvul- De overledene heette Hildebrand, dig voor, dat de officier van justitie was woonachtig te Katwijk en laat eene vóór eenigen tijd de kerkeraden heeft diep bedroefde weduwe met vier ki i- j verzocht geen geld in de kerk te be ren achter. j waren. Geruimen tijd had men noodig voor- Maandagavond is aan het dat men de stoomtrammachine weer ter station Maastricht een personentrein, zijde van de baan had, waardoor de komende van Hasselt, gestooten op een gestremde lijn weer berijdbaar kwam. manoeuvreerenden trein. De beide lo- De passagiers vluchtten achter uit den comotieven zijn ontspoord en bescha- conclusie strekte derhalve tot ver ging van het veroordeelend arrest en bevestiging van het vrijsprekend vonnis. Uitspraak 18 Januari. openbaar uit te fluiten. had, en toen naar hier terugkeerde, na Is het wonder, dat alles slecht gaat bekend te zijn geworden met hei be- in zulk een land? Voor zoover er de staan der geheime lade, de paarlen. beschaving is doorge Irongen, wordt zij daaruit ontvreemd ai bij Spink gebracht net stukjes en beetjes den menschea heeft Ea het is dewijl zij dit volhouden 1 toegediend. jdat mevrouw Osborne, geboren Elliott, vlabGntKIJ. 1 Aan den siberischen spoorweg werken thans een lastergeding legen hen voert. Scheveningen, 22 December, uitsluitend militaire tuchtelingen, na j Het is zekerlijk merkwaardig, dat Circa 280 manden schelvisch en schol jtuurlijk niet de beste noch de ijverigste niet minder dan zes persenen in me* waren heden van het Nieuwediep en werklieden. Geen vreemdeling wordt1 vrouw Osborne de persoon meenen te IJmuiden in verkoop. ,Er werd betaald daarbij toegelaten. Het zal nog meer herkennen der geheimzinnige dame,die in voor schol per mand ƒ2,50 tot 6 en dan drie jaar duren, voor de spoorweg Februari in de City geweest is om paar- schelvisch 20 tot 60 ct. per stuk. gereed zal zijn. jlen te verkoopen. Daarentegen houdt Behalve de aanvoer van versche Er heerscht zeer strenge vorst zij staande, dat die allen zich vergissen visch op dezen morgen, waren heden in Rusland, zou men denken. Neen, te dat zij den 19 11 Februari alleen bood- avond nog een 60 manden visch van Napels. In dat land van licht en zon schappen verricht heeft bij haar beken- Nieuwediep aangevoerd, die dezelfde is de koude zoo hevig, dat een man de menschen; dat zij den 23a het huis prijzen als gisteren opbrachten. Eene op straat is doodgevroren niet uit geweest isdat zij nimmer de garnalenboot was in zee, ving geen Over de handelstractatenGrieken- Gracechurch-street en de heeren Spink garnalen maar alleen 2 kleine botten, land heeft onderhandelingen begonnen gezien heeft. die niet verkocht werden. Een restant met Frankrijk, de onderhandelingen Veel, bijna alles, haagt er af van de „Als gij mij vrij laat zal ik het doen." „Neen, zoo groen ben ik niet." De gevangene knarsetandde van woede. Hij moest wel beken* nen, dat hij leelijk in den val was geloopen en dat het nu te laat was om den slimmen detective te bedriegen. Dyke Darrel had in den jongen man, die zich Watson Wilks noemde, een vroegeren gevangene herkend, die drie maanden geleden uit de gevangenis te Missouri ontsnapt was en hij had plotseling het vermoeden gekregen, dat de bedrieger misschien wel betrokken was in den moord op den inspecteur. Toen die gedachte bij hem was opgekomen, had hij het beter geacht, hem dadelijk gevangen te nemen, dan de zaak eerst verder te onder zoeken. Het was in elk geval veiliger om Skidway in de gevan genis te hebben, dan hem vrij te laten rondloopen. Meer dan een had gezien, dat Dyke Darrel en zijn gevangene Chicago verlieten en daardoor kwam het, dat eenige uren later een baardige man met diepliggende, schitterende oogen het huisje van Madge Scarlet binnentrad en zeide „Het is slecht afgeloopen met den jongen, juffrouw Scarlet." „Wat zegt gij De vrouw stond op en keek den pas aangekomene belang stellend aan. „Ik zeg, dat het slecht afgeloopen is met den jongen." „Kom binnen, Nick Brown, en laat mij je gezicht eens goed zien. Ik wil nu geen leugens hooren," zeide de vrouw scherp. De man kwam binnen en keek de vrouw grimlachende aan. „Laat nu eens hooren, wat je mij te zeggen hebt," zeide juffrouw Scarlet. „De jongen is...." „Wie, Watson F" „Ja." „Nu wat is dan toch met hem gebeurd. Kun je niet spre« ken, man?" „Hij is gevat." „Gevat „Ja, gevangen genomen en naar het zuiden vervoerd." „Wilt gij daarmee zeggen, dat hij weer moet zitten." „Ja, natuurlijk," bromde Brown. „Hij is pas uit de stad gegaan, en ik denk, dat hij wel reeds in Jefferson zal zijn, vóór wij iets van hem hooren. Ik zag met eigen oogen, dat hij met Dyke Darrel meeging." „Weet gij zeker, dat het Dyke Darrel was, die hem gevan gen nam?" „Ik ben toch niet blind, hoop ik," bromde de man. „Ik heb er ook genoeg van gehoord, om te weten, dat de detective den knaap naar Missouri bracht." „Waarom verhinderdet gij het niet Deze vraag werd met een lach beantwoord. „Gij had den jongen wel kunnen redden," vervolgde juffrouw Scarlet boos. ,.Nu zal hij weer vijf jaar in de gevangenis moeten doorbrengen, waar mijn man aan een gebroken hart stierf. Wat son vertelde mij, dat die vent, Dyke Darrel, in Chicago was, maar ik dacht, dat hij den jongen niet had herkend. Kunt gij mij niet wat geld leenen, Nick?" „Dat is me nu ook een vraag, Madge. Alsof je niet wist, dat ik altijd platzak ben," bromde Brown. „Wat wil je toch met bet geld uitvoeren „Ik wilde naar St. Louis gaan." „Wat zag je „Ik wil mij daar op dien detective wreken. Als hij dien jon gen nu weer achter slot en grendel zet, dan behoeft hij geen genade van mij te verwachten. Leven om leven. Ik ben het leven moe en ben geneigd om te sterven, als ik mij maar op dien ellendi- gen vent kan wreken." Juffrouw Scarlet begon de kamer op en neer te loopen. Zij was zeer opgewonden en tranen van woede en smart blonken in haar oogen. Zij wilde juist weer eene hevige vervloeking tegen haar vijand uiten, toen zij buiten de kamer een voetstap hoorde, die onmiddellijk door een kloppen aan de deur gevolgd werd. „Stilriep Brown uit. „Daar komt mijnheer Ruggles." Madge Scarlet liet den bezoeker binnen. Hij was een forsch netgekleed man met vuurrood haar en baard en die een bril droeg. Hij nam zijn versleten hoed af en boog diep voor juf frouw Scarlet. „Ik ben blij, dat ik u thuis tref, juffrouw Scarlet." „Ik ga zelden uit, mijnheer Ruggles, en ben dikwijls alleen." „U hebt nu gezelschap, naar ik zie," en meteen wierp de- nieuw aangekomene een doordringenden blik op Nick Brown Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1891 | | pagina 2