STADSNIEUWS. BINNENLAND. Uithoofde van den Nieuw jaarsdag zal het eerstvolgend Nummer Zaterdagavond ver schijnen. de gebruikelijke wijze aan de vuilnisbelt vernietigd. Op de groote jaarl. tentoonst. van postduiveü, gehouden door den Ned. Postd Bond te Utrecht den 25 en, 26*1 en Bij dit Nummer is gevoegd i 27 eu dezer behaalden de leden der ver JL s 1JS,7 f O..-. flanirriniT rlo f>nr>1 vlif»CTf»r alhipi" rif» vr»l het Öemeenteraadsverslag van 30 December Het bijvoegsel van ons bladdat Zaterdagavond verschijntzal bevatten: Uit Insulinde De Chineezen in onze Oost 11. [Den korte schets.) Raarlem- tner Halletjes Do. GXXIDe A, ellende der lersche Boerenarbeiders. Londen in mist. Binnenen Buiten- iands'Jie berichten. Varia. Adver tentie enz. eeniging „de Snelvlieger" alhier de vol gende bekroningen: A. W. van IJsseldijk 2 eerste prijzen en 1 tweeden Henri Jung 1 eersten 1 tweeden Jan Faber 1 eersten Joh. Jung 3 derde Haartman 1 tweeden 1 vierden terwijl de heer P. v. Putten voor zijnen constateur automatique werd bekroond met den 2den prijs en voor zijne eet- Haarlem, 31 December 1891. De ie luitenant, C. E. A. Copes van Hasselt, van het alhier garnizoen hou dende bat. inf., die bij Kon. Besluit van 16 Dec. jl. N°. 24 is overgeplaatst bij het regt. Grenadiers en Jagers, en bij besch. van Z. E. den min. van Oorlog bestemd is voor het 5e bat. Jagers, is opheden naar 's-Hage ver trokken tot het aanvaarden zijner nieuwe functie. Uit ons raadsverslag zal men hebben gelezen, dat de Commissie voor het gratis uitdeelen van brood en kolfie weder een gemeente lokaal voor haar doel heelt gevraagd en verkregen» Ook dezen winter zal dus de Com missie haar goed werk weder verrichten. Al moge deze winter niet zoo streng zijn als de voorgaande, velen hebben gebrek en aan een eenvoudige hulp zooals die door deze Commissie wordt verleend, is behoefte. Het is dan ook met volle overtui ging, dat wij den weldadigen ingeze tenen dezer gemeente verzoeken ook ditmaal hunnen financieelen steun aan de zaak te schenken. Hunne giften zullen goed besteed zijn. Alle bijdragen worden dankbaar aan vaard door de Commissie bestaande uit de heeren H H. Kolkraeijer, Voorz. Gr. Houtstraat, 98H. van Niel Hzn., Penningmeester, Gr, Houtstraat, 90 A. F. H. v. d. Vaart, Gr. Houtstraat, 71; Dk. Andréa, Keizerstr. 6; W. B. Guskens, Gr. Markt 4P. Baggerman, KI. Houtstr., 7 B. Serné Bzn., Gierstr. 11; G Velthuijsen Sr., secr. N. Gr. 32. De Commissie hoopt Dinsdag 5 Januari gereed te zullen zijn ora te be ginnen met de uitdeeling in het voor malig gymnastieklokaal in het Pand. V olgens achterstaande advertentie, begint de cursus der school voor Kunst nijverheid maandag 4 Januari 1892 Eenige werkstukken der leerlingen, die sedert September vervaardigd zijn, wor den thans in het trapportaal van het museum van Kunstnijverheid tentoon gesteld. Wij kunnen ons van de vor deringen die het onderwijs der school steeds maakt, rekenschap geven. Een bezoek der tentoonstelling is ten zeerste aan te bevelen. Zon- een feestdagen is de toegang vrij. Door den heer A. H. Poortman makelaar te dezer stede, is eene statis tiek opgemaakt van de in 1891 gehou den veilingen in zijn verkooplokaal „De gouden Leeuw," waaruit blijkt dat zijn verkocht 242 perceelen /"662585- opgehouden 40 perceelen a f 213455 te zamen 282 perceelen a 876040 Op de markt is een mand met be dorven visch in beslag genomen en op en drinkbakken met den 4<*en prijs' Het aantal ingezonden exemplaren bedroeg ongeveer 450, terwijl de jury uit 2 belgische en 3 nederl. postduiven- kenners bestond. A. H. W. baron de Koek, oud-vice- Belgische president van den Raad van Ned. Indie.1 zaken. minister van binnenlandsche Woensdagmiddag heeft te Zandvoort de aanbesteding voor het bergen der lading van het gestrande schip Rust en Werk plaats gehad. De lading moet te Amsterdam geleverd worden. Ingeschreven door de firma Zur- mühlen, voor 29Ï pet. van de getaxeerde waarde. Duivenboden en Groen voor 34 pet., Konijnenburg voor 34V* pet., H. Drie huizen voor 36 pet. en de Berging maatschappij te Rotterdam voor 50 pet. Het schip zit hoog op het strand. der der In het afgeloopenjaar had Nederland het verlies te betreuren vau de navolgende landgenooten, die aan zienlijke ambten hebben bekleed of in de beoefening van wetenschap of kunst zich verdienstelijk heb en gemaakt G. L. Baud, oud-minister van kolo niën. Mr. H. H. van Gabelle. Tj. van Holkema, uitgever. Joh. J. H. Verhulst. Mr. H. C, Verniers van der Loeff. J. B. Jongkind, schilder. Mr. J. L. G. Gregory, oud-commis saris des Konings in Drente. J. Oortwijn, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. Corn. Springer, schilder. S. van Deventer, oud-lid van den Raad van Ned.-Indie. P. H. Saaymans Vaders, oud-lid der Tweede Kamer. Rudolph Lehmann. J. D. Wolterbeek, gepens. schout bij-nacht. H. F. C. Ten Kate, schilder. J. W. Binkes, gep. vice-admiraal. Mr. C. M. J. Willeumier, oud-hoog leeraar te Amsterdam. W. J. Hofman, lid van Gedeputeerde Staten van Groningen. Mr. O. W. Stavenisse de Brauw, oud- lid van den Raad van State. A. van Stralen, lid van Gedeputeerde Staten van Noord-Holland. H. J. Smidt, vicaris-generaal van het R. K. bisdom Utrecht. E. J. H. W. baron d' Olne, lid van de Tweede Kamer. Dr. K. A. Rombach, oud-lid der T weede-Kamer. J. H. Bybau, oud-lid van Gedepu teerde Staten van Zeeland. Mr. H. B. v. Davelaar, oud-vice president van het Hooggerechtshof in Ned.-Indië. J. H. Engelbrecht, gep. luitenant- generaal, oud-inspecteur der infanterie. Dr. J. J. Cornelissen, hoogleeeraar bij de faculteit der letteren en wijsbe geerte te Leiden. Dr. J. J. Kreenen, inspecteur van het lager onderwijs. Bernard Trip, goevernements-secre- taris in Ned.-Indie. E. A. A. Gregory, gep. vice admi raal W. P. Wolters, letterkundige. M. D. Graaf v. Limburg Stirum, gep. luit -generaal, oud minister van oorlog. Dr. G. D. L. Huet, oud hoogleeraar in de geneeskunde. Mevr. W. G. Valois Siblairolles, too- neelspeelster. Jhr. mr. J. M. B. J. van der Does de Willebois, oud president van het voormalig Gerechtshof van Noord Bra bant. D. M, Mraldrink, tooneeldichter. G A. Wilken, hoogleeraar in de land en volkenkunde van Ned Indië, te Leiden. J. Bosboom, schilder. Mr. D. C. A. graaf van Hogendorp, voormalig resident in Ned.-Indië. E. L baron van Heeckeren van Wa- lien, gepens. schout bij nacht. J. F. A. Cateau van Rose velt, lid van den Raad van bestuur en Suriname M. H. Insinger, lid van de Eerste Kamer. J. Tideman, oud hoogleeraar bij de Rem. Broederschap. Mr. Aug. Philips. Mr. H. J. Dyckmeester, lid Tweede Kamer. G. A. Deibei, generaal majoor artillerie van het O. I. leger. Mr. P. A. Brugmans, advocaat. E. L. baron van Voorst tot Voorst, oud lid van Gedep. Staten van Gelder land. Mr. M. A. van den Acker, raadsheer in den Hoogen Raad Jhr. mr. J. F. Schuurbeque Boeije, oud-lid der Tweede Kamer. Joh. Th. Stracké, beeldhouwer. Mr. L. N. g'aaf van Randwijck, oud- minLter van binnenland: che zaken. Dr. P. M. Mess, gewezen badarts te Scheveningen. Dr. A. Kuenen, hoogleeraar bij de theologische lac&lteit te Leiden. C. Donker, lid der Eerste Kamer. Dr. J. Beckeringh Vinckers, hoog leeraar te Groningen In het buitenland zijn overleden Alex William Kinglake, Engelsch historieschrijver. Baron Haussmann, gewezen prefect van het dep. der Seine. Prins Nicolaas van Leuchtenberg, Russisch generaal. George Bancroft, Amerikaansch ge schiedschrijver. S. Keene, teekenaar van de „Punch." Prins Boude wijn, vermoedelijk troon opvolger van Belgiö Wilhelm Taubert, componist. Friedrich von Schmidt, Oostenrijksch bonwkundige Henri de 4Brouckére, Belgisch minister van staat. Kardinaal Simor, primaat van Hon garije. Meissonnier, schilder. Karl Stauffer, Zwitsersch schilder. Sonja Kovalevsky, hoogleerares inde wiskunde te Stockholm. Charles Bradlaugh. Emile Blauwaert, zanger, Theodore de Banville, dichter. W. Tecumseh Sherman, Amerikaansch generaal. Dr. L., Windthorst. Prins Jerome Napoleon. Thomas Baring, bankier. Barnum. Victor van Hovê, Belgisch schilder beeldhouwer. Prof. Benno Klein, Duitsch wiskun dige. Granville. Engelsch staatsman. Poyer Quertier. gewezen Fransch mi nister van financiën. Kervijn van Lettenhove, gewezen Moltke. Grootvorst Nicolaï Nicolajewitsch, de oudere. Ferdinand Gregorovius, Duitsch his torieschrijver. Karl Wilhelm von Nageli, prof. in de botanie te Munchen. Ludweg Chroneck, directeur van het Meininger hoftheater. Prof. T. Brunnow, sterrekundige. J. Bratiano, gewezen minister presi dent van Rumenië. J. J. Weiss, Fransch letterkundige en journalist. E. J. Hahnel. Duitsch beeldhouwer. Plawkshaw, Engelsch ingenieur. Prof. Anton Henrich Springer, Duitsch kunsthistoricus. Wilhelm Eduard Weber, Duitsch na^ tuurkundige. Prof. Fiiedrich Zarncke, germanist. Henri Litoff, Frunsch componist. Auguste Vitu, Fransch tooneelcriti- cus Mad. Agar, Fransche treurspelspeel ster. Thonissen, gewezen Belgisch minister. James Russell Lowell, Amerikaansch letterkundige. Elie Delaunay, Fransch schilder. Prins Alexander van Saksen Weimar. Jules Grévy, gewezen President der Fransche republiek. Vincenzo Vela, Zwitsersch beeldhou wer. Ribot, Franrph schilder. Grootvorstin Alexandra van Rusland. Boulanger. Karei I Frederik Alexander, koning van Wurtemberg. W. H. Smith, Eerste Lord der schat kist in Engeland. C. S, Parnell, hoofd der lersche partij in Engeland Dr. Julius Jolly, Duitsch staatsman, gewezen minister president in Baden. Albert Wolff, Fransch kunstcriticus. Alphand, directeur der openbare wer» ken te Parijs. Robert Heckman, violist. Lord Lytton. Engelsch dichter (pseu doniem Owen Meredith). Pedro II, gewezen Keizer van Bra zilië. Victor Jacobs, Belgisch staatsman. Mgr. Freppel, bisschop van Angers. Johannes Jansen, Duitsch geschied schrijver. De Gemeenteraad van Am sterdam heeft beslist met 22 tegen 12 stemmen, dat aan de burgerscholen voor jongens, met 3-jarigen cursus, voor uit wonende leerlingen het schoolgeld van f 30 op f 150 zal worden gebracht. De Raad besliste voorts, dat het school geld op de Hoogere Burgerschool met vijfjarigen cursus voor uitwonende leer lingen 200, aan de Handelsschool f 300 zal bedragen, tegen 50 en 100 voor leerlingen, wier ouders binnen Amsterdam wonen voor hun kinderen bedraagt het schoolgeld voor de eerste, tweede en vierde hoogere burgerscholen met drie jarigen cursus voor jongens/30 gulden. De van deze scholen gediplomeerde leerlingen kunnen de handelsschool be zoeken voor ƒ30. Iemand te Amsterd am, d i e den schijn aannam, alsof hij aan bloed spuwingen leed en dit reeds meermalen had gedaan, om het medelijden op te wekken, is gearresteerd wegens verre gaand bedrog. Zijn kunstmatige bloed spuwingen werden verkregen door te bijten op een met een roode vloeistof gevuld blaasje. Een bewonervan den „D u i- velshoek" te Amsterdam, wien nog geen drie maanden geleden een erfenis van f 17.000 ten deel viel, is er nu al doorheen, wat trouwens niet zal ver wonderen, als men weet, hoe ruw hij te tracteeren en de geheele buurt met cadeautjes aan zich te „verplichten". Het eenige wat hem thans nog herin nert aan zijn kortstondige weelde, zijn een grijze hoed en een goedkoope buckskin broek, plus eenige schulden, het bewijs van een te voren niet ge kend credïet. Het hoofdbestuur van de Maatschappij voor Geneeskunde is voor het jaar 1892 vastgesteld als volgt.: prof. B. J. Stokvis, Amsterdam, pres.; dr. H. P. Kapteijn. Abkoude, vice- pres.dr. G. C. Nijhoft, Amsterdam, secr.; dr. M. Juda, Amsterdam, pen- ningm. dr. E. E. Daniels, Amsterdam, bibliothecaris; dr, S Posthuma, Haar lem prof. H. Treub, Leidendr. J. C Van Dooremaal, Den Haag; dr. C. Winkler, Utrecht; prof. G. H. Van dei Meij, Amsterdam, en dr. A. J. Van\ Rhijn, Zutfen. De wisseling van kou en warmte, influenza of eene andere ziekte, teisteren „Artis", te Amsterdam. In de groote roofdierengalerij zijn niet minder dan zestien dieren gestorven ondc; welke de groote koningstijger, eene groote leeuwin enz. Den eenen dag gaan zij angstig, in elkander gedoken, in een hoek zitten. Den tweeden dag zijn ze nog ziek. Den derden dag bezwijken zij. De directeur gelooft niet dat het influenza is, maar wat het is, weet men niet, ofschoon men nauwkeurig de dieren na hunnen dood' onderzocht. Een 16-jarige knaap, in dienst bij eenen boekhandelaar te Lei den en belast met de inning van gelden op kwitanties, maakte zich schuldig aan verduistering van door hem ontvangen geiden. Toen zijn patroon hem ten slotte dwong behoorlijk verantwoording te doen en hem dreigde naar de pok'ie te zullen gaan, maakte hij van een oogenblik dat de patroon hem den rug. toedraaide gebruik en schoot zich voor het hoofd. Gelukkig was het pistool van zeer kleia kaliber en geladen met kleine hagels, zoodat de verwonding geen- ernstig karakter heeft. Van een en ander is proces verbaal dcor de politie opgemaakt. De nieuwe spoorburg nabij de Vink onder Leiden is Dinsdagnacht beproefd en het linkerspoor is aange sloten Woensdagnacht is het rechter spoor aangekoppeld, zoodat de brug. nu voor den spoorwegdienst in gebruik zal worden genomen. In een maandag jl. te 's-Gra- venhage gehouden vergadering werd definitief geconstitueerd een comité tot regeling van het 4- inte.»nationale con gres tegen misbruik van alcoholische dranken. Tot voorzitter van het comité werd gekozen de minister van Staat Mr. J. Heemskerk Azn. Secretaris werd Dr W. P. Ruyschraadadviseur bij het ministerie van binnenlandsche zaken., penningmeester werd Ds E. J. W. Koek te Scheveningen. Verder werd besloten dat het congres in September van 1892 te *s Gravenhage zal bijeen, komen en dat op het congres de spre kers gebruik zullen moeten maken van de fransche, engelsche of duitsche talen. Zij, die zich van andere talen wenschen te bedienen, kunnen alleen het woord bekomen als. een der leden van het bureau hun voordracht in een der ge noemde talen wil overbrengen. Leden van het Internationaal Comité voor Nederland zijn de heeren Mr. C. C. E. d'Engelbronner en A. Van der Voort Az. Te Naaldwijk zijn de burge meester, de secretaris, het verdere perse - neel van het gemeentehuis, de beide agenten van politie en een nachtwaker allen door influenza aagetast enverhin- met het geld omsprong, door een stoet derd hunne betrekking waar te nemen, van hovelingen dag in dag uit volop I In het p 1 a a t s k a a r t en-bur eau naam van Arnold Nicholson, den vermoorden inspecteur. Jij hebt toch natuurlijk van die misdaad gehoord „Ja. Ik ben er zeer door geschokt. Die Arnold was een goede kerel." Het gezicht van Harry Bernard was zeer ernstig toen hij de zakdoek van den detective aannam en haar met een treurige belangstelling beschouwde. „Gij zijt stellig door een van de moordenaars aangevallen Dyke," zeide de jonge man, toen hij het aandenken aan den moord van den vorigen dag teruggaf. „Dat denk ik ook. De schelmen hebben ontdekt, dat ik ze wil opsporen en zullen nu hun best doen om mij uit den weg te ruimen. Hebt gij het gezicht van den aanvaller gezien, Harry „Ik kon het niet duidelijk onderscheiden maar ik heb gezien, dat hij rood haar had. „Zoo „Dacht gij dat wel?" „Ja. De hand van den vermoorde hield ook eenige roode haartjes omklemd. Ik besluit er dus uit, dat de moordenaar van den armen Nicholson mij van avond heeft aangevallen. Nu zal ik hem gemakkelijk op het spoor komen en voor het veel verder is hoop ik dien schurk achter de tralies te hebben," „Ik hoop maar, dat gij u niet al te spoedig blij hebt gemaakt." „Ik ben altijd gelukkig." „En met het geval van Osborne dan „Nu ja, maar die zaak beschouw ik nog niet als geëindigd. Ik denk dat de moordenaars van den ouden kapitein wei aan het licht zulleu komen, als de schuldigen van den moord in den trein zijn ontdekt. „Er zijn naar ik vei moed vele personen bij die moorden te pas gekomen en als ik dus een schuldige ontdek, zal er wel veel meer voor den dag komen." „Gij zult zeker wel hulp noodig hebben in deze zaak „Ja veel zelf." „Kan ik je ook helpen? Gij hebt mij maar te bevelen, wat ik doea moet Dyke." „Ik neem je aanbieding gaarne aan. Gij hebt mij van avond reeds een onschatbaren dienst bewezen en ik geloof, dat gij nog meer zult kunnen doen." Het zou mij veel genoegen doen als gij in deze stad een oog in 't zeil wildet houden, ter wijl ik mij naar de plaats begeef, waar de moord gepleegd werd. „Kent ge die plaats?" „Ja. Het is dicht bij Black Hallow, eene woeste streek waar de bosschen de moordenaars tot schuilplaats kunnen dienen." Ik denk, dat eenige van die schelmen zich nog wel in de nabij heid zullen bevinden. Hij, die mij van avond in de stad aanviel, zal misschien niet lang in de stad blijven. Wilt gij daarom hier blijven. „Zeker met genoegen Dyke. „Dat is dus afgesproken. Als ik meer hulp noodig heb, weet ik waar ik die vinden kan." „Bij wie dan." „Bij Elliston. Hij is ook een soort van detective, weet ge." Harry Bernard's gelaat werd met eene donkere wolk over- togen, toen hij Danel dien naam hoorde uitspreken. De aange name uitdrukking verdween en hij verviel in een somber stil® zwijgen. Dyke Dirrel hield den zakdoek omhoog en zeideDe moor denaar heeft dezen doek gebruikt om na den moord zijne vin- gers af te drogen. Het was zeer dom van hem om dit herken- ningsteeken bij zich te houden, maar zulke schelmen begaan meestal een domheid. Ik heb eene ontdekking gedaan, die uwe aandacht misschien zal ontsnapt zijn. „Wat is het dan „Kijk eens Dyke legde den bebloeden handdoek op de knie van den jongen man en wees naar een punt in het midden waar het af druksel van vingers duidelijk zichtbaar was. „Ziet gij dat? „Zeker, maar ik kan mij niet voorstellen, dat die ontdekking u van veel nut zal zijn, er zijn zooveel handen, die op elkaar gelijken, zie maar." Harry legde nu,zijn hand »p de bloedvlek-, waar deze precies op paste. Opeens werd Dyke Darrel's gelaat met eene vreeselijke bleek heid overtogen. Wat had hij gezien dat hem zoo ontroerde Hij had inderdaad eene ontdekking gedaan. Een nauwkeurige beschoiiwiog van het afdruksel van de vingers bracht een plaats aan het licht bij den knokkel waar de indruk was ineengevloeid; het was ongetwijfeld veroorzaakt door een wrat op de hand van den moordenaar. Dit had Dyke's belangstelling gewekt en juist wilde hij het aan Bernard laten zien toen hij op diens hand een groote wrat bij den knokkel van den pink opmerkte. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2