NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. ateAi k De Jaargang. Maandag 4 Januari 1892 No, 2606 A BONK EM ENTSPRIJS -UT" tfe ADVERTENTI EN Dit nummer liestaat uit twee bladen. Geïllustreerd Zondagsblad. Geïllustreerd Zondagsblad A. FRANK, niet meer voor „Haarlem's klaten. k>e heer de Clercq verklaarde J. C. PEEREBOOM. g0F "1™™ °i"'J NABETRACHTING STADSNIEUWS. Lsttsran en Kunst. BINNENLAND. FEUILLETON, Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM DAGBLAD Voor ila&rlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheeïe Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummer»0,05. Dit blad ver«chi)&t dagelijks, behalve op Zon- eu Feestdagen. Barean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonnummer 523., t-x-ï Directeur-Uitgever 3. C. PïEBBUOOM, 'ftï 'i3 regels 5ö Cesii§; iedera regel mee? 10 Cents Brokte letters ntau pls»a.ts?ui26te. Bij A LyimeiDêEï ^téfiLsiëkllJk rabat. Abj+-iieiüeDbei> v?. Adverts fcië* wordss «jiageaonses. door obsp ftgeatcfc e* door alle boakhaadeiarvss ok couranti«?s. Hoofdagenten voor het Buitenland'. Compagnie Générale de BuèlicUé Mtrangere L. DAVBJS. Co^ JOHliï J. JONMS, Suc-c.3 B&rjjt 31 Ms "Mnvbowg Moxtausfire, EERSTE BLAD. Zaterdag- 9 dezer verschijnt (i. 2 van het bij deze Courant behoorende No. i. ontvingen alle Geabonneerden den 24Q December j, 1. als proefnum mer. Honderden gaven reeds te kennen^ dat zij bij hunne Courant de toezen ding van dit verlangden. Hud, die zich nog niet abonneerden wordt beleefd verzocht aan het BureauZulk een allernieuwste specialiteit bezit, of laten zorgen? Of is het de taak van de gemeente doktoren, om daarop te letten Al bijna een jaar geleden beweerde ik, dat onze stadsgeneesheeren wél zou den doen met zich voor deze zaak in competent te verklaren, daar van hen niet te vergen is, dat zij behalve het lichaam van de armen, ook hunne wo ningen onderzoeken. Straks gaat men den gemeente-architect opdragen, om drankjes voor te schrijven. Volgens mijne meening zeer terecht, heeft de genees kundige armen-commissie geweigerd, zich met de zaak in te laten en raadde de benoeming van eene commissie aan, waarin niet alleen een medicus, maar ook een bouw schei- en natuurkundige, een rechtsgeleerde en een bacterioloog zitting zouden hebben. In gedachten had ik die commissie al zoo netjes geconstrueerd. De heer Van den Berg, als secretaris van de armen commissie, als medicus; de heer Van der Steur als bouwkundige, de heer Loomeyer als natuur- en scheikundige, de heer Macaré als rechtsgeleerde. Met den bacterioloog zat ik wel wat in de war. Kleine Houtstraat No. 9, bericht te zenden of zij de geregelde toezending verlangen. De Directeur- Uitgever, J. C. PEEREBOOM. geloof ik, onze Raad nog niet, of het moest de heer Loomeyer wezen, die dan in drie kwaliteiten zou optreden. Daar dit te bezwarend is, zou ik voorgesteld willen hebben, dat men in plaats van den bacterioloog maar een technoloog had genomen, 't Klinkt even geleerd en zou denkelijk hetzelfde resultaat hebben gehad. Maar de Raad wóu geen Raadscom missie. Burgemeester en Wethouders moesten de zaak maar'bnderzoeken en De Directeur-Uitgever be richt, dat de Heer tengevolge van zijne benoeming aan ten einde brengen. Want het gaat na- eene andere Courant, van lo. Ja-tuurlijk niet aan, op een eenvoudige I opgave van eene vereeniging, zoo maar nuari ar leven 175 huizen onbewoonbaar te ver 1 0 I ruiterlijk, dat het onderzoek natuurlijk Dagblad WGrkzaam IS. oppervlakkig was geschied en het Da Heeren Adverteerenden wordt be- gelijkscli Bestuur zal daaraan heelwat leefd verzocht, hiervan nota te wil- 'f duiven hebben. Vóór men een be 3 sluit neemt tot onbewoonbaarverklarmg, len nemen. 1 - - De Directeur Uitgever moet men wel en deugdelijk voor zich- zeiven hebben uitgemaakt, dat daarvoor 1 Het belang van de huiseigenaren ver- eischt dat. Aan den anderen kant is het goed, dat de aandacht eens op de zaak is ge vestigd, ik laat in het midden of de door Volksbelang opgegeven huizen inderdaad zoo slecht zijn. Eigenlijk was uit den GEMEENTERAAD XXXVI. Het debat in de laatstgehouden zitting er in den laatsten tijd niemand die er van den Gemeenteraad liep eigenlijk op lette en het is toch in het belang van over de vraag„Wie moet toezicht de geheele burgerij, dat er niet meer honden over de slechte woningen woningen zijn, die eerder hokken of Moet daarvoor eene afzonderlijke Raads- stallen moeten heeten. De gezondheids commissie optreden Moeten Burge- leer toont aan, dat juist woningen zon- meester en Wethouders ervoor zorgen, der licht of lucht, zonder behoorlijke afvoer van water, zonder vloer, zonder behoorlijk dak en wat al nier meer, de ijverigste geleiders zijn van besmette lijke ziekten. Het komt er weinig op aan wie het nu doen zal, als het maar goed gedaan wordt. En wij twijfelen er niet aan, of burgemeester en wethouders zullen met alle hun ten dienste staande middelen de opdracht van den Raad ten uitvoer leggen. Misschien moeien zij zich voor allerlei adviezen wel tot dezen en genen deskundige wenden en zal er op die manier toch eeoe soort van gezond heidscommissie totstand komen, die later van officieus officieel zou kunnen worden. Haarlem, 2 Januari 1892. In de afgeloopen maand is het Ste delijk Museum van schilderijen en oud heden op het Raadhuis alhier bezocht door 61 personen tegen betaling en idoor 224 personen zonder betaling. Voor een goed bezette zaal werd Vrijdagavond door het tooneelgezelschap, directie gebroeders A van Lier, alhier opgevoerd „East Lynne" of Een mis - stap uit Jaloezie, groot sensatie-drama. Nu een mooi drama was het, ten minste in het eerste bedrijf werd er al een vermoord, en de twee laatste be drijven waren geheel gewijd aan de stervenscènes van een moeder en een kind, zoodat de zenuwen van de toe schouwers op een zware proef werden gesteld. De rollen werden allen vry goed weergegeven, en vooral het spel van den kleinen Willy wekte groote belang- stellirlg, maar om zulk een klein ventje gaarne of niet te willen zien, en de keuze van het stuk mooi of niet mooi te vinden is slechts een kwestie van smaak. Een onzer geabonneerden schrijft ons „Een merkwaardig toeval redde Vrijdagmiddag het leven aan mijne beide kinderen. Met een kindermeisje uitgereden, de kleine in een sportwagen gezeten en de oudste er voor, waren deze juist de Koningstraat uit, toen een paard voor een vigelant gespannen, hollende voorbij kwam. De koetsier sloeg vlak over mij tegen den muur en bezeei de zich geducht aan hoofd en neus. Ik vloog de deur uit en zag het dier in pijlsnelle vaart op mijn kinderen aankomen. Van wijken was geen sprake. Mijn vrouw gaf een gil (ofschoon dit niets hielp) en ik waande alles reeds verloren, ofschoon ik in verbijstering het rijtuig navloog, toen door een ge luk. mij op den eersten dag van het jaar toegezonden, het linker voorwiel tegen den trottoir band stootte, braken het paard door den schok nederplofte, nog geen 2 meter van de van schrik gillende kinderen en het doodsbleeke meisje." Dit mag zeker eene wonderdadige redding heeten. Wij ontvingen heden het 10 Nr. van het Nederlaudsche Landbouw Weekblad, officieel orgaan van het Nederl. Land- bouw-Comité en de tot het Comité toegetreden maatschappijen. Redacteur is de heer C. Reinders te Wageningen, uitgevers zijn de heeren J. H. de Bussy en W. E. J. Tjeenk Willink te Amsterdam. Het blad ziet er keurig uit. Zooals men weet, is deze uitgave in de plaats getreden van het Maandblad van de Holl, Mpij. van Landbouw. Bij de prijsvraag naar een tooneel- stuk in 1 bedrijf en een in minstens 3 bedrijven, uitgeschreven door het Nederl. Tooneelverbond, is geen enkel werk door de jury ter bekroning aanbevolen, noch voor een tweeden prijs. De totaal-uitslag van het te 's Hage gehouden examen in de fransche taal middelbaar onderwijs is als volgt A. (letterkundig gedeelte). Ingeschre ven en toegelaten 1 mannelijke candi- daat. B. (volledig examen). Ingeschreven 11 mannelijke candidal en vóór het schrif telijke examen teruggetrokken 2 tijdens het examen teruggetrokken 1na het examen 1. Geëxamineerd 7; onder het monde ling examen teruggetrokken 1afgewe zen 3; toegelaten 3. A. Vrouwelijke candidaten. Ingeschre ven 37vóór het schriftelijk examen teruggetrokken 1, na dit examen 4 geëxamineerd 32. Onder het schriftelijk examen teruggetrokken 1afgewezen 15; toegelaten 16. A. Mannelijke candidaten. Ingeschre ven 32vóór het schriftelijk examen teruggetrokken 4, na dit examen 7 geëxamineerd 21. Onder het mondeling examen teruggetrokken 1afgewezen 11 toegelaten 9. Het gebrek aan onderwij- zend personeel doet zich gevoelen. Op verschillende plaatsen in Drente en Overijsel doet men thans herhaalde oproepingen om vacatures vervuld te krijgen te Wanneperveen heeft men dat i tot heden te vergeefs getracht, waarom de Raad dier gemeente het salaris tot 500 heeft verhoogd. Dalen adverteert thans op 450 en 75 toelage na één jaar verblijf. Een onzer lezers maakt ons er opmerkzaam op, dat in de lijst van in het afgeloopen jaar gestorven be roemde mannen, die van den kunst schilder Arntz te 's Hage, ontbreekt. Van de heeren Gebr. Hout man, sigarenfabriekanten te 's Bosch, ontvangen wij een nieuwjaarsreclame in den vorm van een keurig boekje, ver sierd met fraaie plaatjes. Natuurlijk is eene vermelding van de soorten welke de firma fabriceert, niet achterwege ge bleven. Nader verneemt men, dat in de roofdierengaleiij van „Artis" te Amsterdam zijn overleden een leeuw, eene leeuwin en vijf tijgers, alle oude beesten, en een jonge tijger. Naar men opmerkt, is het sterven van oude wilde dieren in dezen tijd van het jaar niets ongewoons. De andere dieren zijn alle welva rend. Bij Hagenbeek te Hamburg zijn in een week 29 roofdieren gestorven, ver moedelijk een gevolg van influenza of van het ongunstige weder. Woensdag nacht is door de politie te Delft aangehouden J. F., wede. J. P. oud 54 jaar, naaister, zonder vaste woonplaats, wegens „zakkenrollerij" van eene pórtemonnaie, inhoudende ongeveer 16 ten nadeele van S. v. d. V., kleermaker, wonende te Rotterdam. De aangehoudene is naar het huis van bewaring te 's-Gravenhage overgebracht. Donderdagochtend kwamen te Dordrecht met de sleepboot Catha- nna eenige schepen van den Rijn, met bestemming naar Rotterdam. Ter hoogte van stad gekomen, bemerkte men dat aan boord van een der sche pen, brand was ontstaan, waarom de gezagvoerder der sleepboot het liet los maken aan den hoek van den Noord. Het vuur, kon niet gebluscht worden zoodat weldra de mast in brand ge raakte en overboord viel, en het ge heele schip tot de waterlijn verteerd werd. Het had geene lading aan boord. TeHattem is Woensdag ochtend te ongeveer acht uren de land bouwerswoning van den heer W. v. d. Berg. bewoond door J. Dijkhof en gezin, en staande op een half uur afstands van deze stad op den Langenberg totaal afgebrand. VISSCHERIJ. Kralingschejveer 31 Dec. He den ochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 26 winterzalmen, die voor 10) HOOFDSTUK VII. Wat een zakdoek aan het licht bracht. Een akelig gevoel van afgrijzen vervulde Darrel op dat ©ogenblik. Harry Bernard was reeds jaren lang zijn vriend en hij had hem steeds als een oprecht en edel raensch besehcuwd. Maar die verschrikkelijke ontdekking van den zakdoek, wat moest hij daar niet van denken. Zou het mogelijk kunnen zijn, dat de handen van iemand anders even groot waren en dat de eene met eene wrat op de zelfde plaats voorzien was het was toch nog waarschijnlijk. Dyke Darrel sto- d op. Het koude zweet brak hem uit. Harry Bernard zat daar met een glimlach op 't gelaat en toch, dacht Dyke, met den duivel in 't gemoed. HOOFDSTUK VIII. Een nieuwe aanval op het leven van den detective. Gedurende eenige oogenblikken werd door geen van beiden een woord gesproken. Harry Bernard merkte op, dat zijn vriend zeer ontroerd was, maar kon de reden hiervan niet vermoeden. Eindelijk zeide hij „Dyke, wat scheelt er aan?" „Niets, maar,..." „Kom, spreek je hart maar vrij uit." „Het is vreemd, dat jou hand zoo precies past op dat atdruk- s-1 op den zakdoek." „Ja, dat is zeer toevallig," zeide de jonge man. Ik hoop toch niet, dat gij mij verdenkt van medeplichtigheid aan den moord." Bernard lachte opgeruimd. Dyke Darrel scheen de luchthar tigheid van den jongen man niet te bevallen, hij fronsde de wenkbrauwen en zeide streng „Dat is geene zaak om te lachen, Harry Bernard." „Neen, dat vind ik ook niet. Als gij mij in ernst van zulk eene daad verdenkt, Dyke, arresteer mij dan maar terstond." Er was een uitdrukking van verwijt in den blik van Bernard, toen hij de laatste woorden uitte. Hij zag er niet uit als een misdadiger en kort daarop gevoelde de detective zich dan ook zeer beschaamd over zijn vermoeden. „Kom, Harry, laten wij het vergeten. Ik werd onwillekeurig geschokt door de gelijkenis van uwe hand en het afdruksel op dezen zakdoek. Ik wil u niet door mijn wantrouwen bedroeven. Gij zult zelf toch mceten toestemmen, dat het een vreemd toe val is." „Zoo toevallig vind ik het niet. Legt gij uwe hand hier eens op," antwoordde Bernard. Dyke Darrel deed het, maar zij paste niet op die van den zakdoek. Niet de grootte van de hand, maar het afdruksel van de wrat had den detective zoo doen ontstellen. Harry had de ware reden van de ontroering van zijn vriend niet vermoed en deze besloot er niets van te zeggen. Het werd intusschen laat. De sneltrein, die om 12 uur uit St. Louis vertrok, zou weldra afrijden. „Ik kan niet langer bij u blijven," zeide Dyke Darrel ten laatste, „en laat het aan u over hier een oog in 't zeil te houden. Indien gij mij soms het een of ander hebt mee te deelen, stuur dien brief dan naar Woodbury." „Dat is goed. Maar wat zullen wij hier mee doen?" Harry wees op de jas, die nog op het bed lag. „Gij kunt die wel houden, maar ik zal den zakdoek nemen. Misschien zullen die beide voorwerpen ons in het vervolg nog van dienst zijn." Spoedig daarop scheidden de beide mannen. Dyke Darrel ging dadelijk naar het station en weldra zat hij in den trein, die in noordelijke richting voortstoomde. Bij he eerstvolgende station kwamen er drie personen in den trein Een van hen was een gezet man met donker haar en baard, de beide anderen waren vrouwen. De man stapte in een rookcoupé en wierp zich op de bank, terwijl hij zijne medereizigers nauw

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1