M „ÏOLKSBELAË". ROGER, de Geschandvlekte. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Ad vrrlentiën. van Burgerlijke Stand. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. R A N 1» Spectacle Concert Varlé, j. WITTKOWER BERSQN. 1.75 tot ƒ2.10 per kilo werden verkocht. ScheveningeD, 31 Dec. Heden werden ruim 300 manden visch aange voerd. De schelvisch bracht ƒ0.20 tot ƒ0,60 op. De prijs der kabeljauw was 1 tot ƒ7.50. KOLONIËN. De cholera te Atjeh, die, zooals wij Als de baisse-speculatie, die thans nog het artikel beheerscht, het los moet laten, zullen de prijzen zich herstellen, zij het dan niet tot de vroegere hoogte, toch zeker dadelijk tot bevredigend peil en uit den aard van het artikel met een snellere rijzing, dan met andere groote speculatie-artikelen onder gelijke omstandigheden het geval is geweest, reeds meldden, epidemisch werd ver klaard, is volgens berichten van daar te Kotaradja geïmporteerd door de boot, die van Padang kwam. De ziekte deed zich, zoo deelt de Sumatra Ct. mede, vreeselijk te Kotaradja en Oleh- leh gelden. Onder de manschappen van de 4de compagnie van het 3de bataljon infanterie in den Kraton heeft zij zóó vele offers geëischt, dat de geheele compagnie moedeloos de kazerne uit geloopeu was en ieder lid daarvan zijns weegs ging, hetzij naar de cantine, hetzij naar de pasar Gedah ot Penajoong. De manschappen waren niet in hun chambrée terug te krijgen, mankeerden op alle appèls en verzuimden alle diensten. Met een zoet lijntje heeft men daarop de geheele compagnie „en corps" naar het hospitaal gebracht met haar officieren erbij en haar aldaar gekazerneerd. Reeds meer dan veertig man van die troepen- afdeeling, meest allen jonge Europeanen, zijn door het monster neergeveld en naar het groote kerkhof op Petjoetver voerd. Niet enkel de cholera sleept onze soldaten te Atjeh naar het keik- hof, die onverwiDlijke plaag de berri- berri helpt krachtig mede om de gele deren te dunnen. Zoo is de officier van gezondheid dr. Bueno de Mesquita, een daar algemeen geacht, hulpvaardig en kundig geneesheer, in weerwil van zijn opgeruimd en bewegelijk gestel, een slachtoffer van de berri-berri geworden en den 22en November naar Padang geëvacueerd. Uit Atjeh schrijft men, dat het verbod om naar buiten de linie goede ren te vervoeren, nu met ongewone strengheid wordt gehandhaafd. Ieder, die op overtreding wordt betrapt, wordt terstond aan den rechter overgeleverd. Jammer echter, dat het verbod zoo dik wijls illusoir wordt gemaakt door de licenties, welke de zoogenaamde be vriende Atjehers weten te verkrijgen. Dat de goederen, die zij uitvoeren, be stemd zijn voor den vijand, daarvan is men overtuigd en nist minder, dat hij daardoor in zijn verzet wordt gestijfd. In de Deli-courant wordt den tabaksplanters ter O. K. de raad ge ven van den oogst 1891 slechts de eerste en tweede lengten ten verkoop naar Europa te zenden, waardoor een ver mindering van ruim 20° 0 van den ge- heelen oogst zou verkregen worden. De derde en vierde lengten moet men desnoods vernietigen, of trachten van de hand te zetten voor de indische markt. Het komt ons voor dat deze raad,' hoe welgemeend ook, niet behoort op gevolgd te worden, daar dit voor de planters slechts nadeel zou opleveren; het voordeel zou komen aan de amster- damsche tabak-makelaars. De beste raad, aan de planters te geven, is, dunkt ons, geduld te oefenen. Zij moeten bedenken, dat de buiten gewone daling in den marktprijs hunner tabak een kunstmatig geprovoceerde baisse is zij is niet de schuld van de hoeveelheid aan de markt gebrachte tabak, noch van de kwaliteit der tabak zij is het totnogtoe vrijwel geslaagde resultaat een er speculatie. Deze nu, heeft reeds lang genoeg ge duurd om spoedig door het natuurlijk verloop der consumptie ingehaald te worden dan is het gedaan. De 20% van den oogst 1891 welke in 1892 door de planters aan de europeesche markt zou worden gebracht, kan dat oogenblik niet verhaasten. Prins Georg een broeder van den koning van Wurtemburg vermoedelijk diens troonopvolger, is zeer ernstig ziek. Een darmkoliek heeft hem plotseling aangegrepen en de professoren Bergmann uit Berlijn en Billroth uit Weenen, zijn met nog twee andere professoren ontboden naar Dresden, om den prins eene noodzakelijke, maar zeer gevaarlijke operatie te doen on dergaan. Den eersten Januari stond het nieuwe tarief in de spaansche Gaceta (de Staats courant) te lezen. Alle rechten zijn belangrijk verhoogd, vooral die op den alcohol. Ieder europeesch rijk heeft zoo nu en dan eens conflicten, het is mogelijk dat ook Spanje er een gaat krijgen. De japausche regeering heeft, zonder boe ob ba te zeggen, eenige eilanden in de Stille Zuidzee later bezetten, en de spaansche vloot zal nu die eilanden groepen in den omtrek die aan Spanje toebehooren, bezoeken om Spanjes rechten te handhaven. In het Raadhuis te Dublin had op den namiddag van den 3isteu December eene geweldige ontploffing plaats in den kelder. Het daarboven gelegen kantoor is vernield, maar gelukkig waren allen (die er plachten verblijf te houden, op dat oogenblik gaan koffiedrinken. Of het kruit, dynamiet of schietkatoen is geweest, weet men nog niet. De regeering heeft een scheikundige naar Dublin gezonden, om dat te on derzoeken. Allerwaarschijnlijkst was het voorne men van de daders, om de Raadzaal de lucht te laten vliegen, terwijl de Raad er dien middag in vergaderd zou zyn. Gelukkig is de uitwerking eener ontploffing nooit zoo heel precies door leeken te berekenen. Anders zou de Gemeenteraad van Dublin het nieuwe jaar allicht niet meer hebben aanschouwd. Overigens weer allerlei voor den Nederlander minder belangrijke bizon- derheden over de tariefkwesties. Voor •wij nog even een blik werpen over zee, kan gemeld worden dat de italiaan- sche ministerraad besloten heeft, den koning voor te stellen het door den minister van justitie Feriari ingediende ontslag aan te nemen; voorts den minister van landbouw Cheremi, tot groot zegelbewaarder en markies di Rudini tot minister van landbouw ad interim te benoemen. Het nieuwe kabinet in Chili is half liberaal, half conservatief. Te Santiago heeft de eerste minister verklaard, dat eene reorganisatie van de landswetten met medewerking van alle partijen, tot het programma van het kabinet be hoort. Medewerking van alle partijen 1 't klinkt heel fraai, maar 't is de vraag of het uitvoerbaar is. Uit Buenos Ayres wordt gemeld, dat de volgers van generaal Mitre zich neerleggen bij de verzoeningsgezinde politiek van generaal Roca, ofschoon die politiek heftigen tegenstand vindt. Tegenstand vindt thans ook Emin Pacha in het zwarte werelddeel, Afrika. Dervischen van den Mahdi beletten hem, verder noordwaarts voort te drin gen. Emin Pacha heeft den Mahdi een stoomboot afhandig gemaakt, misschien met het doel om daarmee het aan verzet van den Mahdi te ontkomen. Er wordt verzekerd, dat de engelsche politie mevrouw Osborue, de heldin in het diamanten-proces, op liet spoor is. Zij moet te Monte Carlo vertoeven en is op dit oogenblik ver moedelijk reeds gearresteerd. Onlangs vermeldde eente Parijs uitkomend nieuwsblad den ver koop van de eigenaardigste viool ter wereld. Zij behoorde eertijds Paganini toe en ziet er op het eerste gezicht als een misvormden, ouden schoen uit. Dj geschiedenis welke aan het voorwerp verbonden is, zal wellicht velen belang inboezemen- Op zekeren winterdag in het jaar 1834 ontving Paganini, die te Parijs woonde, een groote doos, waarin hij een, zorg vuldig in papier gewikkelden, ouden schoen vond en een brief, met het ver zoek om hem te bespelen. Pagaoini, half boos over die fopperij, toonde het geschenk aan zijn vriend, den Chevalier de Baride. Deze bracht den schoen bij een vioolmaker, die hem in eene kleine viool herschiep, met een betooverenden weiluidenden klank, waaraan de groote meester de schoonste fantasiën wist te ontlokken. 4 Februari zal te Leipzi eene internationale tentoonstelling ge opend worden, genaamd van lui Roode Kruis, welke 14 dagen zal duren. Daar toe zal het kristallen paleis worden ge bezigd. De tentoonstelljng zal 11 groepen bevatten, namelijk: i°. het Roode Kruis te velde; 2^. kleeding van den soldaat 30. woningshygiëne40. volksvoeding; spijsbereiding6 bereiding van taarten en fijn gebak; 7j. slachterij dranken; 9». installatie van hotels en restaurants; 100. keukenbenoodigdheden, en 110. literatuur op de genoemde on derwerpen betrekking hebbende. De tentoonstelling staat onder be scherming van koningin Carola en van de saksische regeering. Dinsdagmorgen gat een timmerman te Adlerhorst, een voorstad van Bromberg, zijn zoontje een oorveeg. Ongelukkig trof de klap het kind precies aan de slaap. Het stortte dood neer en de wanhopige vader joeg zich een kogel door het hoofd. Aan Daily Telegraph is uit St. Petersburg geseind, dat er te Kharkow een simenzwering tegen den Czaar is ontdekt. Bij personen van lerlei stand is huiszoeking gedaan en velen zijn gearresteerd. Een drukkerij van verboden geschriften is in dezelfde stad in beslag genomen. Mirs Daisy Hopkens, het jonge meisje, dat te Cambridge werd gearresteerd en ia het spinhuis van de universiteit gesloten, om lat zij op straat met een student gesproken had, heeft dat en terecht niet zoo maar ge duld. Zij heeft tegen den vice-kanselier die hare arrestatie gelascte, een eisch tot schadevergoeding van 240.000 gul den ingesteld. De New- York Herald heeft een sensatie artikel gegeven, waarvan geen europeesch blad de verantwoorde lijkheid zou willen dragen. Dat blad namelijk beweert, dat een verzoening tusschen keizer Wilhelm en prins Bis marck ophanden is, en dat zoodra die is geschied, plannen zullen worden uit gevoerd die de wereld zullen verbazen en den europeeschen vrede voorgoed vestigen. Merkwaardigheidshalve maken wij van dit gerucht melding. Het stoomschip Merapivan Batavia via Marseille, arriv. den 31a Dec. te Rotterdam. Het stoomschip Soerabajavan Rot terdam naar Java, vertrok den 31a Dec. van Portsaid. Het stoomschip Sarpedon, van Java, arriveerde den 31011 December te Am sterdam. Het stoomschip Oranje Nassauvan Suriname, arriv. den 3ieu December te Amsterdam. Zie vervolg Advertentiên in het Tweede Blad, Bevallen van een ZOON J. C. HU1JKMAN v. d. Bogaabdt. Bakenessergrackt 100. Januari 1892 De voorwerpen zijn dagelijksuitgezon derd op Zon- en feestdagenvan 's middags 12 tot 2 ure voor de eigenaars terug te bekomen Een gouden oorbel, een want, een R. C. kerkboek, een ledige portemonnaie, een handschoen, eeo want, een spoor wegmandje met eieren, een handschoen, een pakje boeken, een handschoen, een kinderwantje. Alles op straat gevonden. Terug te bekomen bij Sabelis, Don kere Spaarne 18, een wit beenen arm band S. van Duijn, Essestraat 18, een pakje theedoekjes A. M. van Noordt, Oranjeboomstraat 149, een portemon naie met eenig geldL. Peperkoorn te Heemstede bij den Tol, een gouden dameshorloge; G. van Koot, Kamper singel 600, eenig waschgoed; C. Ros kam, Schoterstraat 23, een defecte gouden ketting; mej. A. J. van Duyn, Boter markt 19. een portemonnaie met eenig geldJ. Brakenburg, Nassaulaan 19, een pantoffel; mej, Smit, Oranjestraat 74, een zilveren dames-horloge met ketting vrouw Joosten, Meesterjoosten- laan 18c, een zilveren dames-horloge. In de tramwagens achtergelaten Een zwarte boezelaar, een damesdasje, een handmof, een paar zwarte hand schoenen, een portemonnaie met eenig geld. Heden overleed plotseling' onze innig geliefde jongste dochter en zuster, BETSY. A. A. SPRENGER. G. SPRENGER— Van Langeveld. ANGEL1QUE SPRENGER. AUGUST SPRENGER. Haarlem30 Dec. 1891. Volstrekt De door den Heer, JAN VAN EK en den onderge- teekende, als eenige leden der te Haarlem gevestigde Vennootschap, onder de firma J. VAN EK en ZOON, gedreven timmermanszaak, is, ten gevolge van het overlijden van eerstgenoemde, in verband met het bepaalde in de akte van op richting dier Vennootschap, den 24en Juni 1881 verleden voor No taris W. K. LOEFF. te Haarlem, van 1 Januari 1892 het eigendom van den ondergeteekende, die voort aan alleen deze zaak onder de zelfde firma zal voortzetten. JACOB VAN EK Janszoon. Haarlem1 Januari 18S2. Geboorten 31 Dec. J. Derr-Bouw- meester d. - J. C. E. Hoefsmit-Ver vers d. - B. v. Deursen Bakker z. - G. Ver meren-Stee ubergen d. -30 M.J.Snoek- Molenaar d. - 1 Jan. G. M. Roest Westrik d. - J. H. Bosch-Scheuten z. - G. Koning-Hovius z. (levenl.) 2 J. C. Huijkmaa- v. d. Bogaard z. Overleden 30 Dec. A. M. M. Coops- Keg 57 j. Schoterw. - E. P. G. Sprenger 24 j. Gasthuiss. 31 E. J. v. d. Aar 22 z. Brouwerst. - J. Heersma 53 j. Essens. - J. Kaptijn 31 j. Oliesl.l. - 1 Jan. H. v. Roon 61 j. K Lakenst. - L. Fortgens 70 j. Gr. Houtst. - J. S. Pakkerd 31 j. Schoterst. 4 Jan. 1892, 's avonds 8V2 ure bovenzaal Vereeniging Op Verz. Spreker: de Heer VAN DER MEU- LEN, van Leeuwarden, over Drank wetgeving Entrée niet-leden 10 Cents. 5 Jan. 1892, 9s avonds 8Vs ure Felix JavoreOpenb Cursus van Dr. P. M. HERINGA, over Jupiter Toegang vrij, op vertoon van kaarten, nog te bekomen bij den Secretaris WILLEM E O VER HOEF, aan liet «Volksgebouw» en aan «Weten en Werken» in de- Openbare Leeszaal. Stoomvaartbarichten, Het stoomschip Werkendamder N. A. S. M., van New-York, arriv. 1 Jan. te Rotterdam. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Batavia naar Amsterdam, arriv. 31 Dec. te Genua. S8F* Aan Geabonneerden op dit Blad en h untie huisgenooten worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkingen zijn te bevragen, Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Huishoudster eeuigz. op leeft, bij een heei met een bediende niet te Anut. 2. Gezelsclnps- juffr- be ch. van opger. hura. leeft. 2535 bij een heer. 8. Winkeljuffr. in koek- en bank.balck. P. G. opg. verl. sal. 4. 2 flinke bedienden in niannf. r- c. bswijz. van goed gedr. en fl. verk. 5. Jongste bed. op agent- en comm. kant. g">ed schrift- 6. Jougmensch in tapijtzaak en aanverw, art. in prov. stad. 7. Jongm. v. levensverz mij, besch. v. g. opg. en onbespr. gedr. om na be hoort. voo bereid, als inspecteur optetred. 8. Net jongm. P. G. direct, bek. in vak v. comest. Kenn. der fr. taal en goed schrift. 9. Agent bekend in zilver en tnlabranche gevr. door fa- brek in Weenen. 10. Bekw. opzichter direct. 11. Oppasser in krankz.gest. loon ƒ140 tot 200 p. j boven gewone verpl. 12. Poortbe ambte in gasthuis, inwon, ongeh. goed schr. en bek. met adm. bezigh. 13. Tuinman gehuwd j tuasch. 25 en 35 j. kenn snoeien, groent, tel maaien en houth. onder directie van den Heer op Maandag 4 Januari 1892, 's avonds 7'/s uur. De Leden hebben vrijen toegang: hunne Dames en Kindereu h /0,25 en Vreemdelingen, bij introductie, èi ƒ0,50 de persoon. HET BESTUUR. Nieuwe Schouwburg. tDoor Inspanning: Uitspan ningZondag 3 Januari, Sensatie-drama in 10 taferee- len. Frijnen 0,75, f 0,50, 1 0,30. keurig epnam. De nieuw aangekomene had geen kaartje, maar betaalde den conducteur naar een station, dat op ongeveer honderd mijlen afstands van de stad was. Toen hij door het raampje zat te kijken, werd hij plotseling op den schouder getikt, Hij keerde zich om en zeide: „Zijt gij het, Ruggles Ja." „Is er nog een plaats naast u open Ja." De man, dien we reeds een vorigen keer als professor Rug gles entmoet hebben, zette zich naast den laatkomer neer. „Het is een mooie avond." Een dof gebrom was het eenige antwoord, dat Ruggles ont ving. Eindelijk nadat hij gezien had, dat er maar weinig reizi gers met hem in de coupé waren en dat deze hem van weinig be lang waren, zeide professor Ruggles„Hij is in den waggon hiernaast." „Ja. Ik wou, dat ik hem weer te pakken kon krijgen." „Hebt gij hem dan al eens beet gehad?" „Ja. Maar er kwam hulp voor hem opdagen en hij ontsnapte. Denkt gij, dat hij nu aan 't opsporen is." „Zeker," antwoordde professor Ruggles. „Dan moet hij van avond van kant gemaakt worden." „Ja, dat hoop ik ook, maar gij moet voorzichtig zijn." „Laat dat maar aan mij over." „Hebt gij al een plan?" „Neen, eigenlijk nog niet." „Zal ik je dan eens helpen er een te maken?" „Graag." „Als wij den vent op het platform van den trein konden krijgen, zou het zeer gemakkelijk zijn, Sam." „Dat denk ik ook." „Als wij hem van den trein kuDnen afwerpen, kan niets hem redden." „Dat is waar, maar hoe zullen wij hem naderen „Dat is gemakkelijk genoeg. Ik zal naar hem toegaan en hem om vuur voor mijn sigaar vragen." „Ik denk, dat dit toch gemakkelijker gezegd is dan gedaan," antwoordde zijn reisgezel. Want onder ons gezegd, Dyke Darrel, loopt niet met open oogen in zijn verderf, dat kan ik je zeggen." „Wel, dat zullen wij zien. Ik vlei mij met de gedachte, dat ik slim mer ben dan menig detective ter wereld." Toen zette de professor zijn bril terecht, verliet zijne plaats, keek uit het raampje en kwam na eenige ©ogenblikken weer op zijn plaats terug, terwijl hij zijn metgezel toefluisterde „Nu is het uw tijd, Sam, de kerel is op het platform." Het was nu twee volle uren nadat de dikke man in den trein was gekomen. Hij stond dadelijk op en ging naar de deur De avond was niet donker en hij kon daarom duidelijk een donkere gedaante onderscheiden, die aan het einde van den tegenovergestelden waggon buiten stond. Het was inderdaad Dyke Darrel, die op het platform een sigaar stond te rooken, terwijl hij er ernstig over nadacht, hoe hij het beste zou kunnen handelen. Hij kon Harry Bernard en den moord in den trein maar niet uit zijne gedachten zetten. Hij herinnerde zich, dat de jonge man Woodbury plotseling verlaten had en dat men niets van hem gehoord of gezien had,, totdat Dyke hem op zoo vreemde wijze in St. Louis ontmoette. Het was nauwelijks mogelijk, dat de aanval en de hulp van den jongen Bernard beide handelingen van een ingewikkelde samen- zwering waren. Dyke Darrel was zeer achterdochtig van aard en hij kon: den schijn niet vereenigen met de onschuld van den jongen. Harry Bernard. Toen Dyke zoo diep in gepeins was verzonken, bemerkte hi| niet, dat de deur van den waggon tegenover hem werd geopend. Spoedig zag hij echter, dat de man op hem toekwam, en dadelijk was hij op zijn qui vive, want hij zou zich niet voor den tweeden keer onverhoeds laten aanvallen, Wordt vervolgd]

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2