Londen in mist. BINNENLAND. GEMENGD NIEUWS. Predikbeurten der Nad. Herv. Herken vindeD." Sir John Gorst deelde verder nog mede, dat volgens de getuigenis der geestelijken de moraliteit dezer arme be volking verwonderlijk goed was, en dat vaders en moeders op alles bezuinigden en beknibbelden en //de helft terzijde legden van het niemendal waarvan ze moesten leven," om hun kinderen tot hun twaalfde, tiende of zelfs veer tiende jaar ter school te laten gaan. Het resultaat i3 gemakkelijk te voorzien. Het opkomend geslacht wil beter leveD, dan dit deu onderen mogelijk was, en het trekt bijna in massa naar andere landen. Maar deze kinderen blijven hun plichten in het oog houden, en er is nauwe lijks een enkele iersche arbeiders- familie te vinden, die niet voor een goed deel afhankelijk is van //amerikaansch geld", haar door betrekkingen over de Het ware te wenschen, dat ook elders dan in Ierland de ministers zich in per soon gingen overtuigen van nooden en behoeften der armere klasse. De ko.te reis van den heer Gorst zal wellicht meer gevolgen voor Ierland hebben, dan de lüvigste rapporten van koninklijke com- missieën van enquête. Uit Londen wordt gemeld over den miet, die gedurende dagen de vorige week boven de hoofdstad van Engeland hing Maar hoe weet ik dat ik in Londen ben Zeg mij dat ik in Liver pool, in Manchester, in Birmingham, in een klein engelsch provinciestadje ver toef ik kan u niet tegenspreken, Immers, 't is toch niet mogelyk de huizen aan den overkant te zien wat zeg ik, zelfs niet de mensch9n die voor bijgaan als er menschen voorbijgaan. Want voor uw pleizier behoeft ge waar lijk niet een zwarten neus te gaan ha len buiten uwe huismuren. Trouwens, binnen de muren ontloopt ge 't ook niet. Alles is zwart, stoffig of kleverig. O, ik vergat te zeggen waarover ik bezig ben 't is een London-fog, een van die soorten van afschuwelijfcen mist, zooals Londen die kent. Het is alsof, midden ïu Londen, bij de Bank b. v., eene reus achtige lamp, zelf als eene Babeltoren zoo groot, voortdurend staat te stoomen en dat niemand die mag neerdraaien. Als eene fijne, zwarte sneeuw valt het neer, in dichte vlokjes, dat schoorsteen- vuil, dat lampzwart, dat natuurlijk ook op andere tyden ronddwarrelt, maar dat nu door den dikken mist belet wordt op te stijgen en dus terstond neerslaat. Wee den ongelukkige, die over dat lampzwart aan 't smeren gaatin een oogenblik heeft hg handen als een Othello en vliegt hem een vlokje in 't oog, hy tracht het er uit te wrijven en een gezicht als een schoorsteenveger. Afwas- schen Doe het toch nietuw handdoek Is even vuil, in uw lampetkan drijft het groezelige mengsel en uw zeep is zwart bespikkeld. Neem een boek ter hand 't is dik belegdblaas er op en aan stonds stuift er een dichte nevel om u heen, die zich vermengt met den zwarten smook, die u toch al van alle kanten benauwt. Geef u toch niet al de moeite schoon linnen te gebruiken ten eerste is 't in een halven dag even vuil als uw vorige en ten tweede is 't niet schoon, al haalt ge het ook uit den meest verborgen schuilhoek van uw kast. Maar 't merkwaardigste is de straat. 's Avonds Dat doet er niets toe. Of ge 's avonds of 's morgens uitgaat, is volmaakt het zelfde. Dag is nacht, nacht is dag. Som mige zeer begunstigde gedeelten van Londen (St. Jamesstreet S.W. hoorde ik alleen als zoodanig noemen) hebben ge durende deze laatste week geen enkel oogenblik de zon gezien maar voor de meeste, vooral voor Kensington, is er zelfs geen daglicht merkbaar geweest, Toen ik Woensdagavond uit de dichtste Kensington-duisternis van Pyceadilly- Cireus naar Regent-Street trok, werd het mij alleDgs lichter en bij Oxford- Circus was er absoluut geen mist. Maar toen was de zon al verdwenen. Kensington en in 't algemeen het West-End, heeft van de plaag bizonder veel te lyden, ofschoon in de wyken der groote dokken de duisternis zeer dicht is. Dinsdag verloren de meeste onver- valschte cockneys hun weg, omnibussen en cabs reden stapvoets en werden voor afgegaan door jongens met toortsen. By Hyde-I?ark-Corner sloegen verscheidene omnibussen, die naar Sloanesireot wildeD, den weg naar Victoria in. Op Woens dag avond was het oversteken der straten bepaald gevaarlijkde mist was toen niet zoo dik dat de voertuigen stapvoets moesten ryden, maar toch wel zoo, dat men een voorwerp, bij nadering, eerst op drie of vier yards afstands uit den mist zag te voorschijn springen. Daar door zag men de rijtuigen niet tydig genoeg naderen en was uitwyken zeer moeilyk. Ongelukken weten de dagbladen dan ook wel te vermelden eenige per sonen vielen in de dokken, een heer liep in eenn vyver in Hyde Park en de London- Uiroy don-Brighton- Coach reed Dinsdagavond ook in een vijver. Aanhoudend hoort men knallen, als van geweerschoten. Dat zyn de spoor wegsignalen. In de dichte duisternis, waarin het licht der straatlantaarns slechts eenige weinige meters ver zichtbaar is, zijn de seinlichten natuurlyk van weinig nut en daarom legt men kleine bommen met een zwakke lading op de railszij ontploffen wanneer de trein er over rijdt en kondigen aldus de aankomst van den trein aan Wanneer men geene dringende bezig heid buitenshuis heeft, is thuis blijven het raadzaamst. Die golvende, zware walm verspreidt een ondragelijken, wal gelijken stank, de neus wordt pijnlijk aangedaan, een scherp geprïkkel dwingt de keel tot hoesten en de oogen worden ontstoken. Iedereen ziet er uit als een acteur, met zwartgeverfde oogranden 't is zeer moeilyk het af te wassehen. Doctoren verklaren dat steeds na een zwaren mist het aantal sterfgevallen grooter is, vooral dat van longlijders. De longen van personen, die in zulk een tijd sterven, zijn van binnen pikzwart, En toch zegt meD, dat Londen zulk eene gezonde woonplaats is De heer mr. S. van Houten, lid van de Tweede Kamer, is voorne mens zich in het voorjaar voor eenïgen tyd naar Amerika te begeven. Men verneemt, dat mefcin- gang van 1 Februari de ingenieur van den waterstaat J. W. Welcker is benoemd tot hoofd-ingenieur, atandplaats Zwolle; de heer D. J. Steijn Parvé, ingenieur le klasse, is verplaatst van Den Bosch naar Rotterdam en de hoofd-ingenieur 2e kl. C. F. M. H. Schnebbelie van Den Boseh naar Den Haag. In het afgeloopen jaar wer den te Amsterdam gemeld 958 geruchten van brand, 493 schoorsteenbranden, 750 kleine, 19 groote branden, 37 kleine, 5 groote uitslaande en 3 scheepsbranden. Men meldt uit Nieuwediep van 30 Dec. Heden nacht omstreeks 3 uur strand de op den Razenden Bol het engelsche stoomschip Tuskarkapitein T. Darley, van Savannah met 7440 balen katoen naar Bremen bestemd. Door het afsteken van vuurpijlen wist men aan boord van het stoomschip de aandacht van de kustwacht van Kykduin te trekken, en weinig tijds nadat deze de stranding hiec bekend gemaakt had, vertrok de sleepboot Stad Amsterdam met de be mande reddingsboot der Noord-en Zuid- Hollandsche Reddingmaatschappy op sleeptouw, ter assistentie. Elf der 22 opvarenden van de Tuskar werden by den eersten tocht met de reddingsboot met veel moeite gered en op de Stad Amsterdam overgebracht Daar eenigen tijd later het weer eenigszins handzamer werd, weigerden de overige schepelingen waaronder de kapitein het schip te ver laten. Deze bevinden zich nu nog aan boord. Door de sleepbooten Hereu/es, Simson en Amsterdam zijn Donderdagavond met hoog water vergeefsche pogingen aange wend om het" stoomschip vlot te bren gen. Er zal waarschijnlijk wel een deel der lading moeten worden gelost om te lich ten; de toestand der zee liet niet toe, daarmede reeds heden een aanvang te maken. Door het hevige stooten is de machine geheal onbruikbaar geworden. Het schip is nog dicht. De toestand van den heerC. Davenport (Sequah) gaat na de door hem ondergane operatie zoodanig vooruit, dat hij waarschijnlijk a. s. Dinsdag weder zelf te Leiden zal optreden. De Sequah-maatschappij is nu ook in Saragossa opgetreden. Haar agent heeft daar op de bekende wyze zijne intrede gedaan iu eene vergulde koets met die naren en muzikanten, evenals hier, in mexicaansche kleederdracht. Over Sequah en zijne mid delen is, gelyk wij vóór eenige dagen meldden, een gedachtenwisseling gehou den in den Geneeskundigen Raad van Noord-Holland. Men keurde de vervol ging, onlangs tegen hem ingesteld, af, wijl daarin niet de hoofdzaak werd aan gevat, terwyl ten slotte een commissie werd benoemd om na te gaan of er termen bestaan om den minister van Justitie te verzoeken, nogmaals een ver volging tegen Sequah in te stellen. In het jongste nnmmer van het Weekblad van het Rechi uit de redactie de hoop, dat op soortgelijk verzoek, even tueel in te dienen, gunstig zal worden beschikt. „Wij stellen ons natuurlyk geen party schryft het blad voor of tegen de ge neeswijze en de geneesmiddelen van Sequah, want dat ligt buiten ons terrein maar wy schromen niet, er voor uit te komen, dat de vertooningen van den heer Davenport, met of zonder muziek en met of zonder doctor, ook naar onze meeniug een openba e bespotting zyn de Nederlandsohe wet, die nu eenmaal, terecht of ten onrechte, voorschrijft, dat de uitoefening der geneeskunst alleen ge oorloofd is //aan degenen, aan wie de bevoegdheid daartoe volgens de wet is toegekend". Of nu die vertooningen, die zeker in strijd zijn met den geest der wet, aan hare letter ontsnappen, is een vraag, die wy aanvankelijk geneigd zyn met prof. Van Hamel ontkennend te be antwoorden maar, hoe men daarover ook denke, in elk geval is het een ern stige vraag. Daarom achten wij het wen- schelijk, dat zij nogmaals, maar dan zuiver gesteld, aan het oordeel van den rechter worde onderworpen, zoo mogelijk tot voor den Hoogen Raad, indien even tueel een onherroepelijke feitelijke be slissing het hooger beroep in cassatie niet afsnijdt." Door het onvoorzichtig schieten met een revolver werd Donder dagavond te Rotterdam de rechterhand van een 16-jarigen jongen gedeeltelijk verbrijzeld. Hij werd verbonden en naar huis gebracht. Men meldt uit- Roermond: De rechtbank alhier heeft Donderdagjl., den heer J. Corbey, burgemeester van Wessem, vrijgesproken in zake de be kende verkiezingsknoeierijen, waarvan hij beschuldigd was. Zy achtte het wettig bewijs niet geleverd. De eisch luidde 3 jaren gevangenisstraf. Hij is terstond in vrijheid gesteld. Uit Lïth schryft men: Wegens de vele voorkomende diefstallen in Noord-Brabant en elders, zijn vele gemeenten bedacht op maatregelen van veiligheidzoo ook onze gemeente, die een behartigenswaardig voorbeeld ^eeft. lederen nacht zijn 2 stille patrouilles ieder van 2 man op wacht, wier dienst wordt gecontroleerd door de leden van den gemeenteraad, die beurtelings als commandant optreden. Te Deventer heeft de politie tegen een bleeker proces-verbaal opge maakt wegens overtreding der arbeids wet. Hy had namelyk 's avonds, na bij die wet verboden tijd, nog acht wasch- vrouwen in het werk. Het totaal bedrag, door den ontslagen postbode van Sneek op Rauwerd verduisterd, beloopt voor zoover bekend is, 323. Tot heden is gebleken, dat De B. dertien wissels valschelijk voor voldaan heeft geteekend. Bij den man vond de commissaris van politie eene som van f,70, welk bedrag door iemand uit Arn hem kort geleden per brief was verzonden. kerij strafbaar worden geacht. Een der dagbladen vraagt: //Waarom ook niet de ambtenaren der posterijen Want dezen hebben zeker niet minder tot de verbreiding van het genoemd stukje me degewerkt dan de meesterknecht der drukkerij. lodes. De eollerette Pierot, reeds verleden jaar gedragen, een kraag van platte plooien komt lioe langer koe meer in den smaak. Men hem intusachen niet alleen gelyk wij ook reeds meldden, van een borststrik, een kanten cravate, een jabot en fichu voorzien; maar hem ook verdubbelen en verdriedubbelen tot een ruche, of oude gepijpte fraise. Van krip en bloede gaat men dan ook over tot dunne zijden stof, of zware tulle, weldra zal men er soutien inzetten en de tulle aan het eind van kostbare kant voorzien. Lyon zendt prachtige zyden stoffen, Watteau, Pompadour, rococo, geglaceerd gri8-perle met veelkleurige bloemen, maar men wil toch het Wateaumodel nog niet voor goed aan. Integendeel, de mode van den furreau wordt hoe langer hoe gepro nonceerder, men zal weer tot den maillot van handschoenleer als eenig onderkleed moeten komeo, om ieder plooitje te ver mijden, zooals een jaar of twaalf geleden. De japonnen zij i reeds geheele pantsers van laken, dikke zijde, fluweelals men de ceintures, corselets, demi-suissesses en wat ze verder nog versiert, er afneemt, is de vorm van vroeger, mouleerend van hals tot knie, weer hersteld. Alleen de hooge mouwen zijn er bij gekomen, en die laat men, ondanks de voorspellingen, nog zoo spoedig niet varen. de kinderkamer 1 Mientje, wat is er toch Kan je den kleine niet stilhouden?., Mientje. Ja, mevrouw, ik kan hem alleen stil houden, als ik hem leven laat maken. „Ik heb gehoord, dat gij met Parker hebt geduelleerd." „Ja, dat is waar." „Waart gij niet bang, toen de loop van een geladen pistool u aangrijnsde?" Neen zeker niet, want Parker hield het vastik heb mijn leven bij zijn maatschappij verzekerd. Een afgrijselijke dood die van de markiezin de la Valette, eene dochter van wijlen den vermaarden//vice- keizer" Rouher, geweest. Drie maanden geleden geraakte haar tulen kleed door een weggeworpen lucifer in brand en toen men er in slaagde de vlammen te dooven, was haar lichaam reeds óene wonde. Sedert heeft zij te bed gelegen en van lieverlede viel het vleesch van bare lede maten af, tot zij eindelijk verleden Woensdag van haar gruwelijk lyden verlost werd. Een der gewonden bij de paniek in den scliouwbnrg te Gateshead een 11-jarige jongen, is Woensdag ge storven hy is het elfde slachtoffer. Verschrikkelijk is de uit- werking van het nieuwe duitsclie ge schat, dat binnenkort zal worden inge voerd. Bij proeven in Beieren genomen werd een schot gelost op een schijf, die 750 passen verwijderd was van een bosch. De bom miste de schijf, maar schoot 500 meter ver door het woud, zoodat weldra een groot deel van het bosch in brand stond. De samenstelling van het kruit, waarmede het schot ge laden was, is een geheim in 't bezit der duiteche Regeering. Een andere bom met dit krnit geschoten wierp splinters in een kring van bijna 300 M. Een derde maakte tienduizende gaten in een zware pantserplaat. Evenals de Britsche gezant te Konstaniinopel op zyn doorreis te Berlijn aan de influenza is overleden, is thans ook de Portugeesche gezant aldaar er aan bezweken. Terwyl de influ enza er nog steeds aanhoudt, wordt uit Mülheim melding gemaakt van het beer- sehen der griep, waardoor geheele gezin nen op het ziekbed liggen, terwijl in het naburige Daisburg reeds eenige maanden de diphteritis in sterke mate heerseht. Eenige maanden geleden wekte een drukpers-proces in Duitsch- land verwondering, omdat daarbij ook de corrector vaa een dagblad verant woordelijk gesteld werd voor den inhoud der onder zijne oogen gebrachte druk proeven, welker publicatie hij natuurlyk niet had tegengehouden. Een tegenhanger van dat proces vormt de nu tegen de Kladderadatsch ingestelde vervolging wegens een geïllustreerd stukje waarby niet alleen de schrijver en teekenaar, maar ook de meesterknecht der druk Bij een diner in Saksen in het paleir van Hubertsburg, dat gehouden werd ter eere van het sluiten der vrede na den zevenjarigen oorlog in 1763, stond de oostenrijksche afgezant op om een dronk te wyden aan keizerin Maria Theresia waarby hy haar met de zon vergeleek. Hy werd gevolgd door den ruseischon gezant, die het voldoende vond om zyn gebiedster, Katharina II, met de maan te vergelyken, Nu stond graaf Hertz- berg de pruisische gezant op en zeide z/En ik vergelyk mijn koning en meester, den grooten, zegevierenden Fre- derik, by Jozua, die tot de zon zeide //Sta stilzonder zich om de maan en de sterren te bekommeren." Ellenlange gezichten der beide andere heeren. Iemand liet zich by een waarzegger zijn toekomst voorstellen. z/Gy zult tot uw dertigste jaar arm blijven mijnheer," luidde de voorzegging van den toekomst voorspeller. „En daarna?" //O, daa zult gij reeds aan armoede gewend zijn. Manheer L. //Waarom ondervraagt gij uwe patiënten altyd zoo nauwkeurig over hetgeen zij eten Kunnen zulke mededeelingen u van dienst zijn bij het stellen der diagnose?" Dokter. //Wel neen, maar door zulke vragen kan ik te weten komen in welke omstandigheden mijne patiënten leven om daarnaar den prijs van mijne visites te berekenen. TroostEen jonggetrouwde tot moederlijke vriendin: Och,toen ik trouwde, geleofde ik, dat hij me uit liefde Dam, maar nu weet ik 't heel goed dat hij't om mijn geld deed. VriendinKom kind, treur daar niet omiu elk geval is het toch een troost voor je, dat je man verstandiger is dan je dacht. Op het examen. Professor'. //Welke groente bevat het grootste eiwitgehalte?" Student//Spinazie met spiegeleieren." Een landsman. Een meisje uit het hartje van Friesland komt naar de hoofdstad en kan niet gewennen aan de vreemde omgeving en de vreemde taal, die ze om zich hoort spreken. Op een morgen hoort ze een haan kraaien. //Goddank!" roept ze verheugd z/dat h er ten minste ééo, die Boeren- frie8ch praat TE HAARLEM, op ZONDAG- 3 Jan. 1892. Groots Kerk. Voorm. 10 ure; van Lennep. Nam. 2 ure, Barbas 10e Zondag. 's Avonds 6 ure, Swaan, Voorbereiding. Niewoe Kerk. Voorm. 10 ure, Moeton. Jam-Kerk. Voorm. 10 ure, Barbas. Ba/ienesser Kerk. (Voor de Kinderen.) Voorm. 10 are, Faber, v;ods< ienst-onderwijzer. Waals ehe Kerk. Pas de service. Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 's Av. 5 ure, Schotel. Luthertche Kerk. Voorm. 10 ure, Mees. 's Avonds geen dienst. Kerk der Veresnigde Doopsgezind**. Voorm. 10 ure, Hesta. '8 Avonds 6 are, Craandijk. RemJïistrantsche Kerk. Voorm. 10 ure, Tideman, Kerk der Broedergemeente. Voorm. 10 ure, Weiss. WEEK DER GEBEDEN. Jauskerk. Maandag 'savondB 8 ure. Verootmoediging, lof- en dankzegging. Moeton en Barbas Woensdag 'a avonds 8 ure. Huisgezin en opko mend geslacht. Swaan en Moeton. Donderdag 's avonds 8 ure. De volken en de wereld. Zegers en Knottenbelt. Kerk der Broedergemeente. Dinsdag 'b avonds 8 ure. De keik van Christus. Hoog en Weias. Vrijdag 's avonds 8 ure. Zending onder de Hei denen en Israël. Van Lennep en Weiss. Noorderkerk Ridderstraat.) Voorm. 10 ure, 's Av. 6 ure; de Jong, van Amsterdam. Christelijk Gereformeerde Gemeeni* Gedempte Onde Gracht, ure, Mulder. Nederd. Herv. Kerk, Beverwijk. Voorm. 10 ure, geen dienst. Evang. Luthersche Kerk Voorm. 10 ure, K. A. Gonlag. Doovsgezinde Kerk. Voorm. 10 ure, J. Sepp. Bloem endaal. Voorm. 10 ure, J. D. van Arkel. Heemstede. Voorm 10 ure, J. Knylman. ESillegom. Voorm. 10 ure, M. Buchli Fe»t. Saaitpoort. Voorm. 10 ure, J. van Loenen Martinet. Spaarndam. Voorm. 10 ure, C. van Koetsveld C.Ez. Pred te Houtrak en Polanen. Bevestiging van Ds. T. Hoog. Nam. 1J£ ure. T Hoog, Intrede. Velsen. Voorm. 10 ure, H. Waardenburg. Dandvoort. Voorm. 10 ure C. Barneveld. Ondorojjicitrr. Vrijwilliger HenemaD, je bent toch een gestudeerd mensch en als ik kommaadeer //hak naar 't hoofd// dan hak je toe, aooals Diogenes zaliger met het zwaard van Damocles den gordi- aanscher. knoop doorhakte, dat de kerels er nog van rillen." Een jonge dame, een schrijfster, liet zich onlangs bij een uitgever aandienen. Deze kon ha«r niet ontvangen en liet haar door zijne bediende weten, dat hij haar niet spreken kon. O, dat is niets, was haar ant woord. Het spreken zal ik wel doen. Mevrouw. Wat is er een spektakel in MARKTBERICHTEN. Amsterdam, 80 Dec. Ü8 prijzen der Aardappelen waren heden a waar volgt: Friesche Dokkummer Jammen f3,25 alle 4,- do. Franeker f3,25 4,- do. Zaaier f3,30 a 3,40, Geld. blauwe f 3,50 a 3.75, Zeeuv sche Spuische Jammen f4,50 a 5,25, do. Potei UAC f 0,a 0,do. Flakkeische f 3,50 a 4,25, d(| blauwe f3,a 3,25, Pruis. Hamburgers f4,8- a 5,20, Duitsche roode f 8,50 a 8,75, Hillegon j mor Zand f 0, a 0, Potroleum-bericht vaa P. G. C. Calkoei i. Makelaars, Amsterdam 12 Dec. De Amerikaaascbe Petroleum-uoteeringen wi,1 - ren sedert ons laatste bericht volgens Reutu 'elegram Vew-York 7,45 7,45 7,45 7,45 7,45 7.45 ct. p.ga Philadelphia 7,40 7,4i) 7.40 7,40 7,40 7.40 cJH) per gallon, Ruwe Olie 59- 582, 59, 581 f 58J£, 58% ct. p. vat. De noteoring is heden bij minstens 25 vn. f ontvangen aan he Amaterdamsch Petrolenn j Entrepot: °P yichtti Disponibel7.75 a fEutl] Severing Dec. 7.75 Jan. 7,75 Maart 7,30 Sept./Dec. 7,45 April/Juli. 7,25 Russische: Nobels disp6,85 0. a n Sept./Dec. 0.0, a los in cons. 5.75 0.— Afgeleverd9,310 Voorraad op heden21.903 Verwacht wordende ladingen: Amorikaanache Petroleum in consumtie v ia-a boord f 0, Russ. Petroleum in consumt rrfj aan boord f 0, - Bij kleinigheden f l/i a hooger. De voorraad aan het Amsterdamsch Petroleuc Sutrepót bedroeg op 5 Dec. 31.218 vt Schiedam 30 Dec. Montwyn f Q,Jenevr verloor 14 50, Aïls». I rot. i 15 75.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 8