Kleine AflTertentiën. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 5 Januari 1892. No. 2607 ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTED TIÊJN A. FRANK, niet meer voor „Haarlem's Dagblad" werkzaam is. J. C. PEEREBOOM, Kleine Advertentiën, III BLAABJZ, Vijf en Twintig Cents a Contant, Kleine Advertentiën onovertrefbaar pote publiciteit. GRATIS STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers 0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen, ünrean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TeleroonnasuBer 123. van 15 regels 50 Cents; ieders regel meer 10 Cent». Groete letters naar plaatsrcinste. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abosnsmentea es Advertenties words», aangenomen door ome agenten os door alle boekhandelaren ea coorastiert. Directeur-Uitgever J. C. PEBHEBOOM, Hoofdagenten voor hei Buitenland: Compagnie OSnéralt ie J'uhlieüd Btrangirt 0i L. JBAVSB f Co., JOMM I. JOSfMS, Snee., ïorjjt 81 li» ïanhourf MtnimaHrt. De Directeur-Uitgever be richt, dat de Heer tengevolge van zijne benoeming aan eene andere Courant, van lo. Ja nuari af Heeren Adverteerenden wordt be leefd verzocht, hiervan nota te wil len nemen. De Directeur Uitgever itei de i 4,8: ;orr Ondergeteekende herinnert er aan, dat de nieuwe rubriek voor de eerste maal zal voorkomen in het eerstkomend Zaterdagnummer en dat diezelfde Rubriek izal worden opgeno men in het nieuwe blaadje, behoorende bij HAARLEM'S DAGBLAD en ge titeld dat gratis onder niet-Geabonneerden zal worden verspreid. Deze kleine Advertentiënwaartoe gerekend worden Aanvragen en Aan biedingen van Dienstpersoneel, aanbie dingen en aanvragen van huizen, ter reinen, honden, meubelen, enz., enz., enz., kosten slechts voor hoogstens vijf regels. Elke regel meer vijf Cents. Voor dezen bizonder lagen prijs wor den dus de geplaatst in twee bladen, in „HAAR LEM'S DAGBLAD" en in „HET BLAADJE" en genieten derhalve een Bovendien wordt in „1IET BLAADJE" ;eregeld opgenomen een iSLd.reslijst, vaaronder de namen en adressen van ille Winkeliers en Neringdoenden, die de verloopen week in „HAARLEM'S DAGBLAD" advertentiën hebben ge plaatst, met een beknopte opgave van het door hen geadverteerde artikel. Kleine advertentiëndie voor een ander dan het Zaterdagnummer worden opgegeven, worden wanneer men dit verlangt, in de rubriek Kleine Advertentiën op genomen. Tot Vrijdagmorgen 12 uur worden adveitentiën voor „HET BLAADJE' aangenomen. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 4 Januari 1892. De afdeeling „Haarlem en Omstreken" van de Nederlandsche Maatschappij van tuinbouw en plantkunde zal in Augustus a. s. een tentoonstelling van bolbegonia's houden op het buitenverblijf „Bosch en Hoven", van den heer J. D. Onderwater, te Heemstede. Zondagnamiddag is door de politie alhier aangehouden en naar het huis van bewaring overgebracht J. van der Sluis, oud 31 jaren, huisbediende, die zich had schuldig gemaakt aan oplich ting van 3 gouden horloges, ten nadeele van den horlogemaker v. d. L. in de Gierstraat. Tegen drie knapen van 11 tot 13 jaren is proces-verbaal opgemaakt ter zake diefstal van lood van een ledig staand perceel op het terrein „de Phoenix" aan de Parklaan. Gedurende het jaar 1891 zijn door de politie alhier opgemaakt 652 pro cessen-verbaal wegens misdrijven enz. en 826 wegens politie-overtredingen, waaronder 447 ter zaken dr®nkenschap op straat. Letteren en Hunst. De bekende belgische publicist Emile de Laveleye is in den nacht van Zaterdag op Zondag te Doyon overleden. Op het door den Spectator uit geschreven letterkundig plebisciet zijn 300 antwoorden ingekomen voor de 20 beste holl. boeken. De meeste stemmen vereenigden zich op. Hildebrand, Camera Obscura, 206 Multatuli, Max Havelaar, 134; de Ge- nestet, Gedichten, 112. Naar wij vernemen zullen met primo Januari het bekende weekblad voor jonge Dames „De hollandsche Lelie" onder redactie van Johanna van Woude en het tijdschrift voor kunst en zedegeschiedenis „Dietsche Wa'ande" onder hoofdredactie van Paul Alber- dingk Thijm, voortaan verschijnen bij L. J. Veen te Amsterdam. Na de vervolging van het ThéAtre Réaliste ook Zola keurt die goed komen ook de couranten aan de beurt. Er is een vervolging ingesteld tegen de Echo dó Paris en Gil Bias. Ook de Courrier Francais wordt ver volgd. De directeur van het blad Fin de Siècle is veroordeeld tot 3000 frs. boete en 13 maanden gevangenis. De nieuwe opera van Strauss, Rit- ter Pasman, tekst van Doczy, schijnt bij de eerste opvoering te Weenen niet aan de verwachtingen te hebben voldaan. Bij kon. besluit is de com missaris der Koningin in Noord-Holland gemachtigd tot het bijeenroepen, in buitengewone vergadering, van de Staten dier provincie op Dinsdag 12 Januari, om dan aan de orde te stellen de verkiezing van een lid der Eerste Kamer van de Staten-Generaal, in de plaats van wijlen den heer C. Donker. De regeling voor de opl ei- ding va» leden van den „Algemeenen Nederl. Wielrijdersbond en voor hun gebruik als militaire wielrijders bij vre- deseefeningen en bij eene eventueele mobilisatie van het leger, is aldus ge wijzigd, dat de wielrijder, zoo hij daar toe aan den betrokken commandeerenden officier den wensch te kennen geeft, in de gelegenheid wordt gesteld, de veld dienstoefeningen van eenig troependeel bij te wonen en zich daarbij van tijd tot tijd ®nder militaire leiding in het schieten met de revolver te oefenen. Donderdag waren de afdee- lingen van „Patrimonium" in Friesland opgeroepen tet eene vergadering te Leeuwarden, Twee-en-twintig afdee- lingen lang niet alle waren ver tegenwoordigd. Een voorstel van 8 af- deelingen, om in Friesland een bond der atdeeiingen op te richten, wensche- jijk met het oog op de bizondere toe standen in die provincie, werd druk besproken, doch een besluit werd niet genomen, wijl niet alle afdeelingen ver tegenwoordigd waren. De aanwezige leden waren in beginsel voor de op richting van den bond. Op Paasch- Maandag zal weder eene vergadering gehouden worden, om dan te besluiten over de oprichting. Ook omtrent het punt „samenwerking met de anti-revolutionaire en zoo noodig met de Volkspartij bij de aanstaande verkiezing voor leden van de Provinciale Staten", werd geen be sluit genomenmen wenschte in deze vrij te blijven en naar omstandigheden te handelen. Besloten werd zich tot Ged. Staten te wenden, met verzoek zoo spoedig mogelijk over te gaan tot inpoldering van den grooten veenpolder in de gemeenten Opsterland en Smal- lingerland (Beets en omstreken), om daardoor een een einde te maken aan de armoede der bevolking aldaar, een gevolg van de toenemende werkeloosheid in die streken. Den heer N. Th. Michaëlis, die tegen tegen 1 Januari zijn ontslag had aangevraagd als directeur der staats spoorwegen, en dit op eervolle wijze heeft verkregen; is door ingenieurs en omd-ingenieurs bij den aanleg van staatsspoorwegen een afscheidsgeschenk aangeboden, nml. een bronzen beeld, voorstellende Le Vainqueuren een album met de portretten van handtee- keningen voorzien dergenen, die tot het personeel van bovengenoemden aanleg hebben behoord. De uitreiking vond plaats in het hotel den Ouden Doelen te 's Hage. De Maatschappij tot Ex ploitatie van staatsspoorwegen schonk tot dusver aan haar personeel een aan deel in de winst op het personen- en goederenvervoer over alle al hare lijnen, grooter naar mate van den rang door den ambtenaar vervuld. De bij de overdracht van de Rijn spoormaatschappij overgegane ambtena ren waren tot dusver niet in het genot van die premiën gesteld, doch thans is bepaald, dat ook zij een of meer aan- deelen zullen krijgen, en tevens dat de maatregel geacht wordt te zijn ingegaan met i Januari 1891. Het aantal reizigers, ver voerd door de haagsche Tramwegmaat schappij, bedroeg in het afgeloopen jaar ongeveer 4>759>7oo- De Rijn is sterk wassend en sedert Vrijdag 2.04 meter gestegen. Te Ruhrort zijn de voetpaden aan de haven overstroomd. Volgens eene mededeeling van Dó Strijd (vroeger Radicaal Week blad), heeft zich een comité gevormd j Naar de A m s t. verneemt, was mr. M. W. F. Treub door het bestuur van den Soc. Dem. Bond, af deeling Amsterdam, uitgenoodigd dezen winter eene spreekbeurt in Conslantia te vervullen, waartoe hij zich ook be reid had verklaard. Het bestuur echter heeft den heer Treub moeten berichten, dat van zijne bereidwilligheid geen ge bruik kan worden gemaakt, daar het eerst later had vernomen, dat de ver gadering hem onwaardig oordeelde voor haar op te treden. Omtjent de tentoonstelling voor den boekhandel, welke dit jaar te Amsterdam zal worden gehouden in het Paleis voor Volksvlijt, wordt als eene merkwaardigheid medegedeeld, dat de drukpersen en verdere werktuigen alle electrisch zullen worden gedreven. Het zweedsche barkschip Aléxander, met hout van Pensacola naar Amsterdam bestemd, is bij Calantsoog gestrand en uit elkander geslagen. De loods en 15 man der equipage zijn op wrakhout aangedreven. Twee man zijn verdronken. De lading drijft langs het strand. Bij de viering van het oude en het nieuwe jaar is iu de Conrad- straat te Amsterdam een persoon in de jenever gestikt. Woensdag namiddag isoP hat raadhuis te Nieuwer-Amstel gear resteerd en ter beschikking der justitie gesteld een adjunct-commies, verdacht van verduistering van een belangrijk bedrag en valschheid in geschrifte. Te Voorburg is in den ou" der dom van ruim 85 jaren overleden mr. J. H. V. baron Van Reede van Oudtshoorn, ridder der Militaire Wil lemsorde en van de Eikekroon, gerech tigd tot het dragen van het Metalen Kruis, oud-lid der Prov. Staten van Zuid -Holland. Zaterdag avond werden door eenige opgeschoten jongens, met een hamer, de ruiten ingeslagen van het loge ment „De Lilliputters", aan de Leeuwen straat te Rotterdam. l3e logementhoud ster, die zich onmiddellijk ter herkenning van de daders, op straat begaf, werd mede door hen mishandeld en tegen de straat geworpen. Tusschen Eist enAmeron- gen is Vrijdag nacht J. W. Overeem door de Oosterstoomtram overreden. De man was dadelijk dood. Te St. Pieter, nabij Maas- van de redacties der socialistische bladen trichthebben dieven door middel van in Nederland. De aangesloten bladenbraak zich toegang weten te verschaffen zijn Recht voor AllenDe KlokDe tot de woning van den landbouwer VolkstribuunRecht door Zee, De Zwol- Schrijnemakers, en daaruit ontvreemd sche Volksvrie?id en De Strijd. j ongeveer 100 gulden in specie, klee- HOOFDSTUK VIII. het oogenblik, dat de vreemdeling tot hem de woorden „mijnheer, ik zou u wel eens wat willen vragen," had 'arrel zijn pistool van onder zijn jas te voorschijn gehaald. De oorden werden geuit door den vreemdeling, dien Dyke Darrel aan het eerste station na St. Louis had zien instappen. „Wat verlangt gij vroeg de detective kortaf. „Dit." Met deze woorden wilde de man zich op Darrel werpen, maar eze had zijn voornemen geraden, vatte zijn tegenstander bij den chouder en wierp hem van den trein. leun 5 v> HOOFDSTUK IX. Verschrikkelijke woorden Het was een vreeselijke val voor den aanvaller. De detective verloor geen oogenblik zijne tegenwoordigheid van geest, maar trok terstond aan de noodrem. Dadelijk daarop kwam de trein tot staan. „Er is een man van den trein gevallen," zeide Dyke Darrel, toen de conducteur kwam aansnellen om de reden van het nood sein te vernemen. Er werden terstond lantaarns voor den dag gehaald en eenige mannen gingen uit om den schurk te zoeken. Iedereen was er van overtuigd, dat hij niet levend onder den trein vandaan zou komen. Dyke Darrel veronderstelde, dat hij het verbrijzelde lichaam van den schelm spoedig zou vinden. Hij werd echter in zijne verwachtingen teleurgesteld. Niemand werd gevonden. „Hij moet eene taaie man geweest zijn, die van den trein is geworpen, zonder eenig letsel te ontvangen," zeide eene stem in de nabijheid van den detective, Dyke wierp een blik op den spreker, die een heer was met een grooten rooden baard en versleten hoogen hoed. Dit was de eerste ontmoeting van den professor met den be roemden detective. „Ik twijfel er niet aan of hij moet zeer taai zijn, antwoordde Darrel. „Hoe gebeurde het?" „Ik geloof, dat de vent van plan was mij van den trein te werpen." „Gerechte hemelHadt gij twist gehad „Neen. Ik kende den man niet." „Dan zag hij u zeker voor een ander aan." Dyke keek den spreker opmerkzaam aan. De professor scheen niets verdachts te hebben en spoedig daarna verbande de detective hem uit de gedachte. „Allen instappen," riep de conducteur een oogenblik later en weldra spoedde de trein zich weer verder noordwaarts. Dyke Darrel ging in den achtersten waggon zitten en zat zijn laatste avontuur te overdenken. Hij kwam na rijp beraad wel tot de gevolgtrekking, dat zijne vijanden het op zijn leven had den toegelegd en dat zij de schuldigen waren aan den moord in den trein. Het scheen hem evenwel onmogelijk toe, dat de man, die eene poging had gedaan om hem van den trein af te werpen en in zijn eigen val was geloopen, er «ngedeerd onder vandaan zou zijn gekomen. Waarschijnlijk had hij zich van zijne plaats kunnen sleepen om zijn vervolgers van het spoor at te brengen, daar zijn val geheel onverwacht was, kon hij geen vrienden in de nabijheid gehad hebben, die hem konden wegvoeren; het zou dus zeer gemakkelijk zijn hem te vinden. Dyke vormde nu het plan eene poging hiertoe in het werk te stellen en stond op om den trein bij het eerstkomende station te verlaten. „Gaat gij hier uit den trein Dyke was eenigzins verrast toen hij Elliston deze woorden op het perron van het kleine station hoorde spreken. „Ja, en waar gaat gij heen?" „Mijn plan is naar Chicago te gaan." „Stel uw uitstapje nog wat uit. Ik wilde je wel eens over eene ernstige zaak spreken.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1