NIEUWS- EN AI) VEETEN TIEBLAl). 9e Jaargang. Zaterdag 9 Januari 1892. No. 2611 A BON NEMEN TSPBI.JS A-DVBRTEKTIËH: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON. Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM ap» sp?' DAGBL Voor Haarlem per 3 maandenf 1,80 Franco door het geheeie Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers. 0,05. DiÊ blad ïorsebjiot dagoijiks, behalve op Zoa> m Feestdagen, ï-ioreau Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TcleyoonHHEsiser BSS0 ?aa 15 rebels 59 Ceita; ieders regel me 10 Cenii, Groats letter, nasr plo&igraisss'! Bij Ahêaièwer.t aesrieslijk ra' afj AboaaesoajitoK m AdverteBtSrls wsrtfea MBgmomaüi doet oase .geide» esa door alle baelj&aHdelayea m oooraattere. Directeur-Uitgever J. C. PBESKBOOM. Hoofdagenten eoor het Buitenland: Compagnie Qintral» dt Fallittëi 'Mrtmgivt Hh L. O.-<-:£H CoH JOfflM JOMBS, &,?s., Slhii Fttvbonrg Montmortrti Het bijvoegsel van ons bladdat Zaterdagavond verschijntzal bevatten: De MijnwerkerZes en dertig per> sonen voor een pet. Haarlemmer Halletjes No. CXXI1. Binnen- en Buitenlands-he berichten. Varia. Kleine advertentiën uit Het Blaadje No. 1. Advertentien enz. Haarlem, 8 Januari 1892. In het comité der provincie N. Holland voor de tentoonstelling, die de vereeni- ging „Vak en Kunst" te Dordrecht dezen zomer aldaar zal houden, heeft zitting de heer E. von Saher, conservator van het Kunstnijverheidsmuseum alhier. Donderdagavond heeft het aangeken- digde debat plaats gehad tuschen Mej. W. Drucker, uit Amsterdam, en den heer G. Velthuysen, in de zaal van „Felix Fa- vore" welke stampvol was. In verband met het behandelde onderwerp, dunkt het ons onnoodig een verslag van het ge sprokene te geven. Naar men meldt wil Ds. Van Lennep alhier, in zijne wijk, het Rozenprieel, door werkverschaffing in de heerschende armoede voorzien. Hij wil daarbij de methode volgen van het Heilsleger te Amsterdam, een lokaal huren en daar hout laten kloven, trapjes en bakjes laten maken, gebruikte voorwerpen laten schilderen, en hun die daaraan mede werken 1 per dag uitbetalen. Hedenmorgen was het aantal derge- nen, welke gebruik maakten van de kostelooze uildeeling van koffie en brood, weer zeer groot; 1004 kinderen en 255 volwassenen meldden zich aan. Wij herinneren er onze stadgenooten nogmaals aan, dit goede werk met hun stoffelijken bijstand te steunen, daar deze hoog noodig is. De heer H. F. Bultman te Haarlem mermeer, heeft zitting in de regelings commissie voor de internationale paar- dententoonstelling met wedstrijden in het schoonrijden, welke zal gehouden worden te Schevingen van 22—30 Juni a. s. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 7 Jan. 1892, oude tarwe f o.,k fo.—, Witte tarwe ƒ6.30 k f 9. jarige f o— ristarwe o.—rogge 7.30, a ƒ7.80, haver 7.20, k ƒ7.85, chevaliergerst ƒ540, ƒ5 75, wintergerst o.k f o.zomergerst /o.k f o.~, dui- venboonen ƒ7.05, a ƒ7.40, paarden- boonen ƒ6.45, ƒ6.80, bruineboonen 10k f 11.25, groene erwten 7. a 10.25, grauwe erwten o.k ƒ0.—, capucijners o.o. kanariezaad ƒ6.50 k f o. Met ingang van 16 dezer zal het pont- veer over het Noordzeekanaal beoosten de Hembrug voor het openbaar verkeer worden opengesteld .en wel gedurende de maanden April-September van 5 uur des vóór tot 9 uur des namiddags en van OctoberMaart van 6 uur des vóór tot 8 uur des namiddags. Overigens wordt het gebruik van het veer alleen toegelaten aan indienst zijnde rijksambtenaren politie beambten, ge nees- heel- en verloskundigen en brand weer. Het gebruik van het veer is kosteloos. Letteren en Kunst. Het eerste nummer van het Geïl lustreerd Zondagsblad ligt voor ons, zoo lezen wij in een der vele aagblad- recensien. Waarlijk, het mag er wezen Het blad ziet er aantrekkelijk uit. Acht pagina's mediaan formaat, bedrukt met flinke letter, en met meer dan twintig goed geslaagde gravures in den boeienden tekstziedaar eene Illustratie, die in geen enkel beschaafd gezin ont breken mag, en die door den wonder- goedkoopen prijs van 30 cents per 13 Nummeis ook onder het bereik valt van iedereen Zooals uit den inhoud voldoende blijkt, zit bij de redactie van het Geïl lustreerd Zondagsblad het streven voor, niet om eenig standpunt in te nemen op godsdienstig, politiek of staathuis houdkundig gebied, doch om de voor naamste gebeurtenissen van den dag in beeld en schritt den lezer aan te bieden. Het blad wil een vriend wezen, die in de huiskamer wordt ontvangen, en wiens komst door ieder lid van het gezin met vreugde wordt begroet, omdat hij een aangenaam verteller is, van wien men weet, dat hij nooit één woord zal zeggen, wat niet door oud en jong mag worden gehoord. Zijn vaardige teekenstift komt te hulp aan de levendige voorstelling van het geen hij belangrijks heelt gezien of ge hoord sedert zijne jeugdde geringe eischen die hij stelt als offer op het altaar zijner vriendschap, ze zijn ge makkelijk te bevredigen Doch beeldspraak ter zijde. Het Geïl lustreerd Zondagsblad is eene welkome verschijning en zal door niemand de deur worden gewezen, die prijs stelt op onderhoudende lectuur, gezonden humor en onschuldigen scherts in den familie kring. Deze Illustratie zal menig ledig oogen- blik aanvullen tot een moment van nut en genot. Donderdagmiddag werd in het koffie huis „De roode Leeuw" te Amsterdam eene buitengewone algemeene vergade ring gehouden van de maatschappij „Artis-Schouw burg," waarin het bestuur verslag deed van het tot nu toe ver richte. Den 9*8" October jl. is men het graafwerk begonnen. De schouwburg zal 1402 zitplaatsen hebben; v,'aarvan 216 stalles, 220 loges, 220 balcon, 348 par terre, 350 galerij en 48 muurklapscoelen. De zitplaatsen zijn van een verbeterd amerikaansch model. Voorloopig zal het gebouw met gas verlicht, maar zoo danig ingericht worden, dat het des- verlangd electrisch te verlichten zal zijn. Beneden worden twee groote vestibules gebouwd en aangrenzend eene koffie kamer welker deuren ook als uitgang kunnen dienen. Boven de koffiekamer komt een foyer, benevens eene koffie kamer voor de toeschouwers op de galerij. Het gebouw telt 27 uitgangen en 6 ijzeren brandladders, zoo dat er voor de veiligheid der bezoekers bij ongevallen ruimschoots wordt zorg ge dragen. Ook achter het tooneel komen 3 uilgangen; deze voor het personeel. Ten behoeve van de brandweer worden voldoende maatregelen getroffen. Nog deze week hoopt men het ge bouw onder dak te krijgen. Het maatschappelijk kapitaal ad ƒ70.000 is volteekend, gelijk dit ook nagenoeg het geval is met de hypo thecaire obligatie leening ad 46,000. Eene leening van 10000 certificaten, welke den deelnemers vrijen toegang op vaste dagen verzekert, is op ƒ2800 na volteekend, die het bestuur hoopt in Haarlem en in de Zaanstreek ge[ laatst te krijgen. Het gebouw moet primo Mei opge leverd worden. Maar als het weder me dewerkt, hoopt men dat het reeds\r«-e- ger in gebruik kan worden genomen. Engagementen zijn gesloten met de dames Buderman, van Westerhoven, Terhoeven, Kiehl en Mounier, en met de heeren Kreeft, Buderman, Kelly, Kiehl, Willemsen, Van Beem, Albers, Broken Stevens, terwijl er meer engagementen staan gesloten te worden. Als orkest directeur treedt op de heer Bicknesser, van den Tivoli schouwburg te Rotter dam. Het orkest bestaat uit 22 perso nen en zal door verdere engagementen vermeerderd worden. Het is het voornemen van het be stuur om ook buitenlandsche gezelschap pen te doen optreden. Het bestuur veitrouwt op de sympathie en mede werking van het publiek. Met toejuiching werden deze mede- deelingen door de vergadering ontvan gen. De vermaarde amerikaansche zan geres Louise Nikita zal in den loop van deze maand eene kunstreis door Nederland ondernemen. Zij zal hier te lande tien concerten geven, waar van het eerste zal plaats hebben op Donderdag 14 Januari in „Het Concert gebouw" te Amsterdam. Bij kon. besluit van 6 Jan. is aan de na te melden personen verlof verleend tot het aannemen der onder scheidingsteekenen, achter hunne namen vermeld, als aan M. A. Perk, predikant te Amster dam, van commandeur der orde van de Eikenkroon, hem door Z. K, H. de Groothertog van Luxemburg geschonken; aan mr. H. J. A. Mulder 's Gravenhage, van ridder der orde van de Eikenkroon, hem door Z. K. H. den Groothertog van Luxemburg geschonken aan J. G. Ph. Rauch, commissaris van politie te Roermond, van ridder 40 kl. der Kroonorde, hem door Z. M. den Keizer van Duitschland, koning van Pruisen, geschonken aan J. Aelen, roomsch-katholiek pries ter te Rozen daal, van de medaille van Ahmed Khel, hem door H. M. de Koningin van Engeland geschonken. Bij kon. besluit van 7 Januari is aan mejuffrouw Linda Bek, geboren te Genève, mits zij overigens aan de daar toe bij de wet gestelde eischen voldoet, vergunning verleend tot het geven van middelbaar onderwijs hier le lande. Bij kon. besluit van 7 Januari is, met ingang van 16 Januari benoemd, tot klerk bij de directie der rijkspostspaar bank, de tijdelijke beambte J. G. A. Schell Jr. Men herinnert zich, dat in de Tweede Kamer gesproken is over het verstrekken van geweren uit Rijks magazijnen aan vereenigingen voor vrij willige oefeningen in den wapenhandel, waarvan het gevolg zou wezen, dat, in ge val van mobilisatie, er gebrek aan geweren zou zijn. De minister van Oorlog ver klaarde toen zeer beslist, dat de door den heer Van Löben Seis ter sprake gebrachte bewering op onjuiste gege vens steunde, nadat hij eerst, met een zeker air de dédain, gezegd had, dat hij op courantenpraatjes niet antwoordde. Een ingesteld on dei zoek schijnt thans den Minister te hebben doen inzien dat hij zich vergaloppeerd heeft en onbegrijpelijkerwijs zelf slecht op de hoogte was. Volgens eene mededee- ling aan het N. v. d. D. althans heeft Z. Exc.„last gegeven al de geweren, welke in de verschalende plaatsen van het land bij de vrijwillige oefeningen in den wapenhandel worden gebruikt, terug te zenden naar de garnizoens plaatsen en weder op te leggen in de wapenmagazijnen, waartoe zij behooren, terwijl ten behoeve van die oefeningen vanwege het Departement van Oorlog andere geweren, van verouderd model zullen worden verstrekt." Zal nu de heer Seyffardt zoo loyaal zijn aan de redactie van de Arnhem- sche Courant, het blad dat het eerst de aandacht op deze zaak vestigde, zijne verontschuldigingen aan te bieden? Aan de secretarisse n-g ene- raai bij de verschillende departementen van algemeen bestuur is op last van H. M. de Koningin-regentes door den hofmaarschalk opgave verzccht der namen van de ambtenaren boven den rang van adjunct-commies en van de officieren van Marine en Oorlcg, die reeds aan H. M. persoonlek waren voorgesteld. Men vermoedt algemeen dat het ge volg hiervan zijn zal, dat meer ambte naren aan H. M. zullen moeten worden voorgesteld, en men brengt dit in ver band met het plan tot het geven van een tweeden raout, zooals die van 11. Dinsdagavond, en waarop dan ook meer ambtenaren zouden worden ge- noodigd. De nieuw in te voeren post zegels van 3 cent dragen de beeldtenis der Koningin en zijn geel gekleurd. Thérèse Scwhartze zal het portret van wijlen prof. Kuenen schil deren, bestemd voor de Senaatkamer der universiteit te Leiden. BI ij kens de thans versche nen statistiek der overzeesche landver huizing bedraagt het aantal landver huizers uit het duitsche rijk, over Ant werpen, Rotterdam, Amsterdam en duitsche havens, van 1 Januari tot 30 November des vorigen jaars, 111,714. In de duitsche Reichsan- zeiger wordt nog eens de aandacht gevestigd op het feit, dat ook in het tijdvak van Nov. 1889 tot Nov. 1891 weer tal van schepen voor de duitsche Rijnscheepvaart op nederlandsche wer ven zijn gebouwd. Vroeger geschiedde dit, omdat de duitsche werven niet tegen de neder landsche op konden, maar het geschiedt ook thans nog, nu de groote inrich- 15) HOOFDSTUK XII. „Mijn God, hij heeft mij willen vermoorden." Toen stond zij op, schudde haar loshangende haren en ging in het verste hoekje van de kamer zitten. „Gij hebt niets van mij te vreezen, juffrouw Osborne," zeide Dyke. „Ik ben uw vriend." „En Huberts vriend ook?" „Ja." „Wie deed dit dan Zij hief haar bebloede handen omhoog. Hij trachtte haar de ooizaak hiervan te verklaren; zij scheen het te begrijpen en was ten minste niet meer zoo bevreesd voor den detective. Weldra lachte zij weer en scheen het geheele voorval ver geten te hebben. Dyke was hierover zeer verheugd en raadde haar aan een weiüig te gaan rusten, omdat zij den volgenden morgen eene groote reis moest maken. „Eene reis maken, waarheen naar Hubert z/Ja, naar Hubert.'' Zij keek hem met haar groote blauwe oogen peinzend aan. Een onuitsprekelijk gevoel van medelijden vervulde het gemoed van den detective, als hij aan het ongelukkig lot van het schoone meisje dacht. Een gevoel van wraak jegens Harper Elliston kwam bij hem op, want hij was er nu stellig van over tuigd, dat hij en Hubert Vander dezelfde persoon was. „Breng mij nu bij Hubert, beste mijnheer. Ik weet, dat gij dat kunt doen en ik zal sterven als hij zijn woord jegens mij niet houdt. Hij kan onmogelijk een arm meisje willen bedrie gen zoo'n goede heer als hij altijd was. Ja, ik wil alles doen wat gij maar wilt, als gij mij bij mijn Hubert wilt brengen." Zij legde haar beide handen op zijne schouders en keek hem zoo treurig aan, dat hij er van ontroerde. Zijn hart bloedde over het meisje, dat een slachtoffer was geworden van een ge- wetenloozen schelm. „Ga nu wat rusten, juffrouw Osborne, dan zullen wij morgen Hu- bert trachten te vinden." „Gij zijt zoo goed voor mij." Zij scheen nu gewillig en onderworpen te zijn, het was de kalmte, die op den storm volgde. Dyke zag echter, dat zij hem nog niet herkende en dat het arme meisje dus nog niet bij haar verstand was. Het was inderdaad een treurig geval. De kamer bevatte verscheidene stoelen en een paar wollen dekens, die er op lagen, getuigden, dat ze niet lang geleden be woond was geweest. Ongetwijfeld was het huisje eene schuil plaats voor schelmen, en de defective had graag willen weten, wanneer zij hun toevluchtsoord weer zouden bezoeken. De tegenwoordigheid van het kranxzinnige meisje veranderde zijne plannen om de moordenaars op te sporen. Hij kon haar niet aan haar lot overlaten. Dyke Darrel maakte nu van de stoelen en wollen dekens een soort van bed en haalde het arme meisje over daarop te gaan liggen. Het vuur hield hij aan door er wat dorre takken op te wer pen, die zich in de kamer bevonden en ging vervolgens zelf op den grond liggen, waar een blok hout hem tot hoofdkussen diende. Voor hij evenwel die toebereidselen gemaakt had, gren delde hij de houten deur om door geen inbrekers verrast te kun nen worden. De gebroken ruit kon hij niet maken, en ofschoon het huisje daardoor allesbehalve veilig was en de detective van plan was wakker te blijven, overmande de slaap hem weldra. Het geluid van voetstappen bij de deur van het huisje deed hem niet ontwaken. Een akelig, onheilspellend gelaat loerde door het venster naar binnen, maar Dyke zag het ni:t. Een oogenblik daarna verscheen er een ander hoofd aan het raam en trok zich toen weer terug. Donkere gedaanten bewogen zich buiten het huisje en waren in een druk gesprek gewikkeld dat op fluisterenden toon werd gevoerd. Spoedig daarop werden de boomen en struiken zichtbaar en verspreidde er zich eene hevige brandlucht nabij het huisje. „Zoo is het goed," zeide eene stem. „Zij zullen beiden om komen als ratten in een val. Niemand zal voortaan meer van Dyke Darrel den beroemden detective hooren, en dat meisje wel, dat is gelukkiger als zij dood is, dan wanneer zij in leven

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1