WEDSTRIJDEN. Visitekaartjes. fcingeü ia Duitschküd, wat den bouw van Rijnschepen betreft, niet meer bij de nederlandsche ten achter staan. Deze voorkeur, iu Duitschland aan de hollandscht werven gegeven, is niet alleen te danken aan het gebruik van goedkooper materiaal, maar ook aan de gemakkelijkheid in de betaling, die den kooper in Holland wordt toege staan. De dadelijk te betalen som is hier betrekkelijk gering. De rest van de koopsom kan in termijnen worden betaald en het schip wordt als pand gegeven of wel de bouwmeester treedt als deelnemer in de reederij van het schip op. Het blad geeft nu den raad, dat men ten minste, bij bestelling van een schip aan een nederlandsche werf, tie voor waarden stelle, dat zooveel mogelijk duitsch materiaal voor den bouw worde gebruikt. Voor de internationale hardrijderijen op schaatsen om het meesterschap der wereld, te houden door de amsterdam- sche Sportclub, den iatea en 2 «n Febr. 1892, op hare baan achter het Rijks museum te Amsterdam, is het pro gramma aldus vastgesteld: Eerste dag. 1. Internationale hard - rijderij voor hh. liefhebbers, afstand Eng. mijl. ie prijs: gouden medaille; 2 prijszilveren medaille 30 en 40 prijs bronzen medailles. Aanvang n uur 's morgens. 2. Internationale hardrijderij voor hh. liefhebbers, afstand 5 Eng. mijlen, ie prijsgouden medaille20 prijs zilveren medaille 3e en 4e prijs bronzen medailles. Aanvang 11 uur 's morgens. Tweede dag: 1. Internationale hardrijderij voor heeren liefhebbers, af stand 1 Eng. mijl. ie prijsgouden medaille, 2e prijszilveren medaille 3e en 4e prijsbronzen medailles. Aan vang 2 uur 's middags. 2. Internationale hardrijderij voor heeren liefhebbers, af stand 2 Eng. mijlen, ie prijsgouden medaille, 2c prijszilveren medaille 30 en 43 prijsbronzen medailles. Aan vang ij£ uur 's middags. Wie op drie van de vier afstanden overwinnaar is, verwerft den titel van kampioen der wereld en ontvangt een zilveren bokaal ter waarde van 500 en de sjerp van het meesterschap der wereld. Den 3de 11 Februari 1892 Internatio nale wedstrijd in kunstrijden en schoon- rijden in paren, op dezelfde banen, te houden door de amsterdamsche Sport club. Prijzengouden, zilver-verguld, zilveren en bronzen medailles. Door de k i e s v er e e n i g i n „Grondwet" te Amsterdam, zijn tot candidaten gesteld vóór het lidmaat schap der Piov. Staten de heeren G. A. Van Hamel en G. Vas Visser, en is tot candidaat gesteld voor het lid maatschap van den gemeenteraad, de heer Jacobus Polak, tevens candidaat van „Burgerplicht." Door de kiesvereeniging „Amster dam" is de heer Kouveld candidaat gesteld voor lid van den gemeenteraad. De sergeant-majoor Calft, de verdienstelijke kapelmeester van een der muziekkorpsen van de jagers, is Woensdagavond in 's rijks hospitaal te Amsterdam overleden, na een lang durig lijden. Zooals men weet, was den heer Calft, door van de scheveningsche stoomtram le springen, een ongeluk overkomen. Het stoffelijk overschot van den ka pelmeester zal naar Den Haag worden overgebracht en a. s Zondag voormid dags op de israëlitische begraafplaats aldaat met militaire eer worden ter aarde besteld. Het bericht, dat op vermoe den van vergiftiging dezer dagen te Amsterdam hit lijk van den heer R. zou zijn opgegraven wordt tegen ge sproken. De eenige grond, welke tot het praatje kan aanleiding gegeven hebben, is het vrij plotseling sterven van den bedoelden persoon, eenige weken ge leden. Een goud- en zilverhande laar te Amsterdam komt op een goeden dag tot de onaangename ontdekking, dat zijn bediende voor circa ƒ1000 aan goederen ontvreemd heeft. De koopman is natuurlijk tamelijk ontdaan door deze ontdekking, maar gelukkig verneemt hij, dat de dief zijn plan heeft te kennen gegeven om des mid dags om 1 uur met de boot naar Ame rika te vertrekken. Eerst in den mor gen van denzelfden dag, dat de boot vertrekken zou, komt dit den bestolene ter oore, Hij snelt aanstonds naar het politie-bureau en vraagt of eenige agen ten hem naar de boot mogen verge zeilen. Ja, mijnheer, dat is een lastige kwestie dat kan ik zoo maar niet op mijne eigen verantwoording doen", geeft de wachthebbende superieur ten antwoord. ,Weet u wat, komt u van avond om 7 uur nog eens terug." Toen de bestolene des avonds om 7 uur nog eens terug kwam, was de dief in volle zee. Echo 11 October is uit het rijkskrankzinnigengesticht te Medem- blik ontvlucht de verpleegde Jean Geger, laatst stoker op eene stoomboot, fransch sprekende, bij vonnis der arrondisse- ments rechtbank te Rotterdam dd. 21 Juli 1891 veroordeeld tot 2 jaren ge vangenisstraf en op 16 Sept. d. a. v. uit de strafgevangenis te 's Hage naar Medemblik overgebracht. In den avond van 1 Januari is hij opnieuw uit voormeld krankzinnigenge sticht ontvlucht. De officier van justitie te Alkmaar verzoekt aanhouding. Voor de Utree htsche recht- bank verscheen Woensdag een man, reeds sinds jaren belast met het toe zicht van een gedeelte Centraalspoorweg tusschen De Bilt en Soest. Steeds had hij zijn plicht betracht, straf nimmer beloopen. Zoo nadert de 13'te October op welken dag de eenzaam levende wachter zijn leven ziet opgevroolijkt door de komst van wegwerkers, met zich voerende een lorrie en jene ver. Gulhartig worden den man twee borrels aangeboden; hij neemt ze. daarmee was de oorzaak gelegd van een spoorwegongeval en een rechtzaak. Immers, de man heeft zelf verklaard, dat indien hij die twee borrels niet had gebruikt, hij zich niet aan plichtsver zuim zou hebben schuldig gemaakt. Wat toch gebeurde De man raakt op gewonden verlaat zijn wachthuisje om de wegwerkers gezelschap te houden, let er niet op, dat de door dezen mee gebrachte lorrie is blijven staan op het spoor (enkel spoor), waarlangs straks de eiken midddag om 2.06 van Utrecht vertrekkende trein zal komen, ja, ver klaarde volmondig voor de rechtbank den heelen trein vergeten te hebben Deze nadertde machinist niet gewaar schuwd voor het gevaar (de lorrie) en zelf niet kunnende zien, wijl deze juist in eene kromming van den weg staat rijdt door, verbrijzelt de lorrie, en ge lukkig zóo dat de stukken alle ter zijde der rails vliegen. Ware dit niet gebeurd, of ware een Niet slechts waarschijnlijk, maar stel lig onvermijdelijk, luidde het antwoord nader nog bevestigd door de verklaring van den stoker. Dit nu, in verband gebracht met de uiting van den bekl.had ik die twee borrels niet gebruiktleidt tot de ge volgtrekking, die ook de ambtenaar van het O. M. maakte, dat de tot dusver steeds plichtgetrouwe man door die hoe veelheid sterken drank zich aan een be treurenswaardig plichtverzuim heeft schuldig gemaakt en bevestigt de woor den van den president dat een spoor wegwachter zich in de eerste plaats van sterken drank dient te onthouden. En hoeveel anderen mochten die vér- maning niet evenzeer in gedachte hou den S 's Mans onbesproken verleden was oorzaak, dat nu slechts eene gevange nisstraf van 1 maand tegen hem geëischt werd. Een treffend ongeluk had Woensdag te Dordrecht plaats. Een Hagenaar, de heer L. de J., was nl. naar Dordrecht gegaan om er tegen woordig te zijn bij de begrafenis van een familielid. Zich naar het sterfhuis willende laten brengen, had de 7ojarige heer het ongeluk van de trap der woning, waar hij gelogeerd was, te vallen, met het gevolg, dat men hem dood opnam. Van de 49 jongelieden, die bij het Instructiebataljon te Kampen waren opgeroepen, zijn 37 opgekomen, waarvan 28 zijn in dienst gesteld, daar 9 geneeskundig ongeschikt werden bevonden. Volgens den regenmeter der Rijkslandbouwschool te WageniDgen bedraagt de gevallen regen over de maand December jl. 113 mM. tegen mM. over December 1890 en 74% mM. over December 1889. Gedurende 1891 bedroeg de regenval 814^ mM., tegen 845 in 1890 en 749^ in 1889. Woensdagnamiddag is te Arnhem door de politie aangehouden J. S., die als slagersknecht te 's Hage werkzaam was, en zich aldaar ten na- deele van zijnen patroon schuldig ge maakt heeft aan valschheid in geschrifte en verduistering van hem toevertrouwde gelden. De man is naar Den Haag overgebracht en ter beschikking der justitie gesteld Te Bergen op Zoom heeft in de machinefabriek der firma Rogier, Neriacx en Richter eene brutale inbraak plaats gehad. Er werden eenige machi nes beschadigd, welke, bestemd voor eene suikerfabriek in Ned.-Indië, ter aflevering en verzending gereed buiten het gebouw waren opgesteld. Eenige per sonen zijn 's nachts binnengeklommen, hebben zich meester gemaakt van de voorhamers uit de werkplaatsen en daarmede de machines beschadigd. Door het gerechtshof te 's Bosch is de zaak van den gewezen hoofdagent A. van L verwezen naar de openbare terechtzitting, zoodat hij eerlang voor de arrondissements-rechtbank zal terechtstaan. Voor de vacante betrekking van onderwijzeres met hoofdakt; aan eene der openbare scholen te Maastricht waaraan eene jaarwed Ie van 800 a 1000 gulden is verbonden heeft zich slechts éene sollicitante aangemeld. Men schrijft uit Meersen: Drie Koningen wordt in het naburige dorp Houthem met bij zonderen luister in de kerk herdacht.Dieven meenden hun slag te kunnen slaan en Woensdagnacht de welgevulde offerblokken te ledigen blijd, dat het gelukt is, een der vele inbrekers op heeterdaad te betrappen. De veiligheid laat in deze streken den laatsten tijd veel te wenschen over. Een dezer dagen werd op den Heiberg alhier een onderwijzer op klaarlichten dag op brutale wijze om een aalmoes gedrongen veinzende een revolver bij zich te hebben wist deze door zijne onverschokken houding den landlooper op eenen afstand te houden. Men kan dan ook zeker zijn, dat ondanks de wet op het dragen van wapenen de meeste burgers hier zich ni-,t ongewapend op eenzame wegen begeven. RECHISZAK EN. Een niet onbelangrijke rechtsvraag werd Donderdag aan het oordeel van den Hoogen Raad onderworpen. De zaak was dezeEen gepensioneerde kapitein had van een Levensverzekering- Maatschappij ter leen bekomen een be- van ƒ2400. Ter meerdere zeker heid voor de richtige terugbetaling dier som, was ten behoeve van die Maat schappij door den Staat korting ver leend op het pensioen. De kapitein wordt verklaard in staat van kennelijk onvermogen en zijn cura tor vordert in het belang van de ge zamenlijke crediteuren van den Siaat ook dat gedeelte van het pensioen op, waarvoor de korting is verleend. Dientengevolge werd de verleende korting ingetrokken en zou nu de Maatschappij evenals elk ander crediteur een evenredig recht hebben op debate des boedels. Doch die Maatschappij beweert, dat de eens verleende korting niet ingetrok' ken worden kan, dat zij, in de plaats van den kapitein voor dat deel van het pensioen, waarvoor de korting is ver leend, creditrice is geworden van den Staat en juist voor dat deel van het pensioen des boedels op den Staat geen vordering heeft. Voor de eischende Maatschappij pleitte mr. A. M. Van Stipriaan Luïscius, voor den Staat mr. W. Thorbecke. Conclusie vaa het O. M. 15 Januari. VISSCHERIJ. Scheveningen 7 Januari. He den kwamen slechts een 20-tal manden versche visch van het Nieuwediep aan, die niet weiden verkocht. Van Zweden kwamen circa 200 kisten haring aan. waarvan later de verkoop plaats vindt! Eene partij doode en levende schel- visch vond koopers voor 25 33 ct. de doode en 45 st 60 ct. de le- vende. De logger Gerard, alhier thuisbe- hoorend, doch elders binnen, markte zijne versche visch alhier en maakte daarvan eene netto besomming van f 210. Voor tongen werd 60 tot 75 c. per stuk en voor schol f 10.50 tot 11 de mand betaald. dat men er eene kleine kamer mee zou hebben kunnen behangen, wat niet vreemd zou geweest zijn, omdat die kaarten werkelijk eene hooge artistieke waarde bezaten. Gedurende meer dan duizend jaren zijn die kaarten in ge bruik. Iu Europa kwam tijdens de regeering van Lodewijk XIV de visitekaart het eerst in zwang onder den naam van billet de visite. Uit een klein gedichtje Les Incommoditês réciproques du jour de I'An, dat op het einde der zeven tiende eeuw verscheen, ziet men dat het billet de visite eerst eene omge keerde speelkaart was, waarop men zijn naam schreef en die men in het sleu telgat stak, wanneer men iemand niet thuis vond, vandaar de oorsprong der visitekaartjes, die langen tijd eigenhan dig geschreven werden. In de collectie van den baron de Bourgoing vindt men vele geheele of stukken van speelkaarten, die op de keerzijde geschreven namen dragen de graaf van Gersdorff, gezant van Saksen,, de gezant van Holland, de zaakgelas tigde van het keizerlijk Rustische hof enz. Op de keerzijde van een harte- vrouw heeft de gezant van Venetië zijn naam en zijn titel geschreven. Tijdens het regentschap en de regeering van Lodewijk XV en Lodewijk XVI wer den de geschreven kaartjes door ge drukte vervangen, 't Werd mode en alle burgers lieten hun naam op kleine vier kante stukjes hollandsch papier drukken. Nooit zag men zooveel titels. Omstreeks 1750 liet men er geslachts wapens op graveereu en die bizonder- heid werd spoedig regel: de bekwaam ste en meest beroe.nde artisten ver fraaiden de billets de visite: Cochin.,. Eisen, Fragonard, Choffart, Moreau ver sierden die stukjes papier. Door hun luim geïllustreerd droegen die kleine kaartjes dan eens een met de hand geschreven naam, dan weder, speciaal voor aanzienlijke personen ge graveerd, symbolische versierselen over eenkomstig hun smaak en hun positie. Na 1750 werd het visitiekaartje de gedrukte gelukwensch; vóór dien tijd zond men elkaar complimenten en groe ten door de lakeienop feestdagen of bij plechtige gelegenheden liet men zijn naam aan de deur inschrijven, dat is te zeggen men gaf zijn naam bij den suisse op. Omstreeks de helft der achttiende eeuw begon men de visite kaartjes bij den portier af te geven of ze in het sleutelgat te steken. De gra veurs belastten zich met het graveeren,! en met de bezorging. De mode veranderde weerrmm liet de kaartjes door de lakeien breDgen op den iet» Januari wisselden zij op straat de versierde kaartjes met de wenschen hunner meesterstoen reeds was het onder hen gebruik elkander met den naam hunner meesters aan te spreken. De kaartjes uit dien tijd zijm zeer origineel: elk heeft zijn kenteeken. en dat van hem die 't heeft laten gra«- veeren. De onwaardeerbare collectie van docter Piogey, gedurende veeitig jaren met het grootste geduld verzameld be vat de meest uiteenloopende typen van visitekaartjes gedurende den tijd vaDi hun grootsten luister. De weduwe van een generaal Iaat zich voorstellen ah Artemis bij het gedenkteeken van haren echtgenoot; een weinig verder vindt men een zeke- van kaarten, van de groote waardig- heidbekleeders tot de minst ontwikkel den toe. De laatsten hadden slechts recht op kleine visitekaartjes, langwer pige roode stukjes papier, waarop hun Gelukkig waakte de maréchausseé, en j naam met zwarte letters geschreven De Chineezen kenden lang vóór ons het gebruik van visitekaartjes met hun zin voor vormelijkheid en angstvallig-jren Werthenstein, zonder twijfel een heid, organiseerden zij eene rangorde zwerverop zijn kaartje ontcijfert een stuk van de ijzeren stang op de rails blijven liggen, zou dan een ontsporing greep een der boosdoeners, terwijl den was. De kaarten namen in omvang toe waarschijnlijk zijn geweest? vroeg de j tweede een schot werd nagezonden, dat j naar gelang van de maatschappelijke rechtbank den als deskundige gedag vaar-(blijkbaar trof, zoodat men hoopt ook j positie, terwijl die der hooggeplaatste den spoorweg-opzichter. dezen te vatten. Algemeen is men ver- ambtenaren zoo groot in omvang waren reiziger zijn naam, geschreven op den steen van eene ruïnemisschien is het slechts een melancholieke zinspeling op zijn leeftijd. Verder is merkwaardig de kaart van de gravin Von Wurben, een-, allerliefste Cupido teekent iets voor haar op een met rozen omstrengeld stuk. marmer, op 't midden waarvan duiven, zitten te liefkozen. Op een andere kaart biedt de prinses blijft. Kom, Nick, laat ons nu heengaan." „Weet gij zeker, dat de deur goed gesloten is „Ik heb ze zoo stevig gegrendeld, dat de duivel niet binnen zou kunnen komen." „Goed." „Laat ons nu gaan." „Wacht, ik zou dien vervloekten vent wel eens willen zien branden." „Neen, dat kan niet. Wij zullen vandaag terugkomen om de overblijfselen van onze vrienden te zien. Deze oude houten schuur heeft hare dagen gehad en wij konden haar niet beter gebruiken dan ais een brandstapel voor dien spion." Hierop gingen de misdadigers weg. Spoedig daarna werd de man in de hut wakker door een verstik kend gevoel in de keel. Hij opende zijne oogen en zag, dat de kamer vol rook stond en de vlammen aan iederen kant van de balken lekten. Vlug sprong Darrel op. Hij vloog naar het bed, waar Sibylla Os borne lag te slapen. Het stond in brand. „O, mijn God, wat een ellende!" riep de detective uit. Hij sloeg evenwel dadelijk de handen aan 'twerk, nam het meisje in de armen en snelde naar de deur. Hij kon de grendel niet verschuiven, want de deur was van buiten gesloten. HOOFDSTUK XIII. Een treurig 'lot. Een oogenblik stond Dyke Darrel als aan den grond genageld. Een oogenblik maar; toen schudde hij hevig aan de deur, maar bijna verblind door den rook en gestikt door de hitte. De deur week niet. Op dit oogenblik ontwaakte het meisje en begon van schrik te gillen. Aan alle kanten vielen stukken brandend hout op hen neer. Het dak stond op het punt om in te storten en zou dan de twee levende wezens, die zich in het huisje bevonden, onder het puin begraven. Dyke voorzag dit en snelde naar het venster, terwijl hij Si bylla voor zich uitduwde. Zij wankelde en was eene flauwte nabij. „Houd moedriep hij, „wjj zullen hier spoedig vandaan zijn." Toen zij het venster bereikt had, brak hij het glas door er een stoel doorheen te werpen; de frissche nachtlucht scheen hem toe als een ademtocht uit een tooverland. „Gij moet vooruit gaan, Sibylla." Dyke Darrel hielp zijne gezellin door de opening. Weldra stond zij buiten. Toen gebeurde er iets, dat den detective hevig deed ontstellen. Eene brandende balk viel van het dak naar beneden meteen verschrikkelijk geraas en geknetter. Eene hevige angst maakte zich van Darrel meester, hij sprong door de opening naar de plaats, waar de balk was neergevallen. Daar gekomen, uitte hjj een kreet van wanhoop. Sibylla Osborne lag op den grond onder een zwaren, branden* den balk. Met herkulische krachtsinspanning lichtte de detective de balk van de borst van het arme meisje, hief haar op en snelde met haar buiten het bereik der vlammen en de verstik kende hitte. Een blik op het gelaat van het krankzinnige meisje overtuigde hem van de droevige waarheid. De neervallende balk had eene noodlottige verwoesting aangericht, en terwijl hij haar hand in de zijne nam, zag hij haar ademhaling al zwakker en zwakker worden totdat de stilte en de rust der eeuwigheid alles deed ophouden. „Dood Met dat eene woord in de gedachte sprong Darrel op en keek om zich heen. Zijne doordringende oogen hadden eene verschrikkelijke, wraakzuchtige uitdrukking en zijne tanden knar sten van woede. Nooit was de detective zoo bewogen geweest als op dat uur, toen hij het schoone slachtoffer van eenige ellendelingen be schouwde. Van het brandende huisje richtte hij zijn blik weer op het bieeke gelaat van het doode meisje. Rein en lief als eene lelie, lag zij daar, de ongelukkige, die eens het teergeliefde kind van haar vader was. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2