Uit Batavia. het arrondissementgeen smetkiem langer dan enkele uren Susteren (Limburg,) volgens de Katho - 1'1lieke Waarheidsvriend: schoolopziener Tolen. j in leven blijven in tegenwoordigheid Bij kon. besluit is benoemd tot plaats-1 van kaneelgeur. Naar zijne meening is vervangend lid der commissie die van het bederfwerend vermogen, om nl. i Augustus 1891 tot 1 Augustus 1892 j microben te dooden, niet minder dan te Utrecht belast is met het afnemen van de practische examens van arts en tandmeester, J. E. Grevers, tandmeester te Amsterdam. Bij kon. besluit is benoemd tot plaats vervangend lid der commissie die van 1 Augustus 1891 tot 1 Augustus Leiden belast is met het afnemen van de practische examens van arts, dr. W. Einthoven, te Leiden. Bij kon. besluit is, met ingang van 15 Febreari 1892, aan D. A. DupperAz., op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester van Haastrecht en van Viist. Bij kon. besluit is J. F. van der Goes ontslagen als burgemeester van Gent. bij sublimaat. Daarbij is kaneel voor den mensch geheel onschadelijk. Het is daarom volgens genoemden geleerde dikwijls goed, in plaatsen, die door typheuse koortsen ot cholera be smet zijn, een aftreksel van kaneel te tedrinken. Thans zijn te Amsterdam al ruim 80 man van het politie-perso- neel lijdende aan influenza. Eene vrouw, woonachtig in de Jacob van Campenstraat te Amster dam, heeft uit een trekpot zooveel „thee" gedronken, dat zij aan een bram de wijnberoerte ïs overleden. Ze was gewoon eiken morgen in haar trekpot brandewijn te halen, ter- -- j ivier raaatje{ Den 17™ Meje.k. zal de helftjzy ^eD f00p van den dag ook nog bezoeken in de kroegen aflegde. Aan school N«. 1 te Dubbel dam doet zich het geval voor, dat onderwijzer der Provinciale Staten in Z-Holland zich aan eene herkiezing moeten on- j derwerpen. Van de 40 leden, die moe-1 'ten aitredea, zijn 23 liberalen, 5 con servatieven, 5 roomsch katholieken en 7 anti-revolutionairen. Te Rotterdam treden af 7 liberalen, de heeren Viruly, Roest v. Lim burg. Mr. De Cock. J. Smith. Wolfson. Van Hoboken van Cort- gene. De Monchy. Te 's-Gravenhage moet gekozen wor den voor 5 zetels, waarvan 3 door conservatieven, een door een liberaal en een door een anti-revolutionair bezet zijn. Het zijn de heerenmr. C. A. van der Kemp (conservatief). Jhr. mr. B. C. de Jonge (conservatief). A. F. R. E. baron v. Haersolte van Doorn (conservatief). H. M. de Vries (liberaal) en mr. H. graaf van Hogendorp (anti-revolutionair). Te Gorkum 1 conservatief, de heer Boonzajer, en 1 liberaal, mr. Visser. Te Gouda 2 anti-revolutionairen, de heeren Lazonder en Van Walsum, en een liberaal, de heer A. Knijff Hz. Te Dordrecht 2 liberalen, de heeren Stoop en De Joncheere. Te Delft 1 anti-revolutionair en roomsch-katholiek, de heeren jhr. mr. Beelaerts van Blokland en jhr. Von Fisenne. Te Leiden 2 liberalen de heeren De Laat de Kanter en Rinkes Borger, Te Leiderdorp 1 liberaal jhr. mr. De la Bassecour Caan en 1 roomsch-kat holiek mr. Kerstens. Te Zoetermeer een conservatief baron Van Rhemen van Rhemenshuizen en een roomsch katholiek mr. Bevers. Te Vlaardingen een liberaal de heer J. van der Poort en een auti-revolutio- nair de heer Schippers. Te Schiedam een roomsch-katholiek de heer Jansen. Te Oud-Beierland een liberaal de heer Van Driel. Te Alfen een R.-K., de heer Van der Weijden en een anti-revolutionair de heer Kemink. Te Middelharnis 2 liberalen, mr. Goedkoop en dr. Brersnee. Te Ridderkerk 2 liberalen, de heeren Molenaar en P. Smit Jr. Te Brielle een liberaal, de heer Hein van Rockanje. Te Sliedrecht een liberaal, de heer De Kleijn en een anti-revolutionair de heer Van Haaf ten. Onze voorouders, die zich bij feestelijke gelegenheden aan bisschop te goed deden, schijnen een voorgevoel te hebben gehad van de ontdekking, die eenmaal door een Franschman zou worden gedaan. Eene proefneming, die de heer Chamberiand onlangs in het laboratorium van Pasteur te Parijs deed, heeft hem tot de ontdekking geleid, dat alle ziektekiemen gedood worden door den invloed van kaneel, zelfs reeds door den geur. Volgens den heer Chamberiand kan 126 leerlingen, verdeeld over 2 leerjaren, voor zijne rekening heeft, door het te vroeg vertrekken van een der benoemde onderwijzers. Bedoelde onderwijzer geniet voor dat moeitevolle werk ƒ425 'sjaars. Voor de vacante betrekking van on der wijzer aan deze school heeft zich 1 sollicitant aangemeld. De jaarwedde bedraagt f 400 met 2 tweejaarlijksche verhoogingen van ƒ25. Aangezien het studenten- bestuur van de „Vereeniging tot on dersteuning van behoeftige kraamvrou wen" zich Zaterdag noch overdag, noch des avonds op de séance van Sequah had aangemeld om het nog beschikbare gedeelte der ontvangen entrée gelden in ontvangst te nemen, werd het bedrag door den rheumatiek-bevrij der thans af gestaan aan de katholieke Elizabeth - vereeniging", die zich eveneens ten doel stelt behoeftige kraamvrouwen te steu nen en lafenis te schenken aan kinderen en verdere personen, die daarop aan spraak kunnen maken. De som, welke na telling der dubbeltjes bleek te be dragen 138.60, werd door een der bestuursleden met dankbaarheid in ontvangst genomen. De persoon, die op deze séance, welke minder druk bezocht was dan de drie vorige, met goed gevolg werd gewreven, heeft van Sequah, met goed keuring der vergadering, 25 gekregen. Tegen hedenavond heeft Sequah eene groote danspartij van vele reeds door hem genezenen aangekondigd, Zondag zijn te Rotterdam twee Duitschers aangehouden respec tievelijk 23 en 18 jaar oud, wier uit levering door de pruisische regeering was gevraagd als verdacht van diefstal met braak van circa 6000 mark eenige voorwerpen van waarde in de pastori; te Schwêrvén. Aan het station Blèr ik had Zaterdag middag de weduwe Jenneskens uit Horst, die van de markt te Venloo kwam het ongeluk onder den trein te geraken en daardoor onmiddellijk den dood te vinden. De maréchaussée te Sit- Voorzitier. Wij gaan over tot de benoeming voor een lid van het armbe stuur de heer Jersen, aftredend lid, wenscht niet meer in aanmerking te komen. De heer ScheepersIk stel voor, deze benoeming uit te stellen tot eene volgende vergadering. Voorzitter. Kan mij niet schelen. Wij gaan over tot de benoeming voor een ambtenaar van den burgelijken stand. De heer Dedem. Hoe komt het, mijn heer de voorzitter, dat door u alreeds die benoeming is geschied, en daarvoor de leden hebt nageloopenwant voor twee dagen beat u bij een der leden geweest, en u hebt gevraagd aan iemand of hij dat wilde worden. ïk weetal, wie benoemd wordt, hier Meuffels wordt benoemd. Mijnheer de Burgemeester u verkracht de gemeentewet zoowel als de Kieswetu zijt strafbaar, gij moest u schamen, maar gij zijt schaamteloos, burgemeester van Susteren, ik durf u met reine öögen aanzien, maar dat durft u mij niet, ik ken geene andere benoe mingen dan die rechtvaardig toegaan} ên wanneer een ambtenaar benoemd wordt, wil ik hebben, dat die „defectief" be noemd wordt en niet voor schijn, en dat diegene, die benoemd wordt, ook het geld daarvoor trekt, wat door de gemeente daarvoor wordt uitgetrokken, en niet zooals vroeger bijvoorb. die benoemiug maar kwasi is, en u met de duiten gaat strijken. Na onderlinge discussiën, waarbij de voorzitter zoo in het nauw werd gebracht, dat hem het zweet van het aangezicht droop, werd tot stemming overgegaan, en met algemeene stemmen benoemd de heer Renier Meuffels, Een koloniaal, die Zondag met verlof uit Harderwijk te Kralingen kwam, werd ten huize van zijne ouders nadat hij hun eerst op een borrel had getracteerd kleeding en schoeisel aan zijne familie had verstrekt en boven dien nog van zijn handgeld voorloopig 20 op de tafel had neergelegd, zoo geducht door zijn vader, moeder, broeders enz. afgeraaseld, dat hij de wijk naar elders moest nemen. De ruzie ontstond omdat de ouders ƒ100 van zijn handgeld eischten, waar aan de koloniaal niet wilde voldoen. Te Vlissingen is groote be hoefte aan woningen, zoowel voor den gegoeden burger als voor den werkman, zoodat er dan ook bijna geen huis of woning onbewoond is. De huren zijn dientengevolge zeer hoog en men is verplicht te geven wat de verhuurder goedvindt te vragen, dewijl het toch anders door een ander genomen wordt. De eigenaar behoeft hoogst zelden te adverteeren of te huur te zetten. Ver leden week vervoegde zich iemand tot den eigenaar van een in aanbouw zijnd pand, om te vragen naar dat huis, en kreeg tot antwoord: „AJs u het huis wilt koopen, dan is u de zesde, en als u het wilt huren, de twee en dertigste." Onlangs verzocht een benoemd notaris te Vlissingen dat zijne benoeming wierd ingetrokken, wegens gebrek aan een voor hem geschikt woonhuis, en thans behelpt de in zijne plaats benoemde notaris zich reeds eenige maanden met alhier aangevoerd, 16 winterzalmen, die voor ƒ1.70 tot f2.10 per kilo wer den verkocht. Scheveningen, 11 Januari. De Scheveningsche logger Adrianaschip per W. Knoester, liep in IJmuïden binnen. Zijne visch werd voor ƒ140 verkocht. Tongen deden 85 c. tot f 1. Enk hui zen, 10 Januari. Gedu rende de vorige week werd alhier aan gebracht 240 tal (een tal is 200 stuks) haring, prijs ƒ2.20 f2.60 per tal. RECHTSZAKEN. Een brutale oplichter. Voor de haagsche rechtbank stond Maandag terecht Th. J. P., gegageerd Oost Indisch fuselier, wonende te 'sHage, beklaagd van ten eerste, dat hij te Delft in de Stads Doelen een O.-I. officier hem deed borg stellen voor gemaakte vertering, opgevende te zijn jhr. Taets van Ameroogen, ie luit.-kwartierm. van het O.-Indisch legér, waarna hij van den officier nog 5 leende, terwijl hij 2ijne belofte om het geld terug te geven niet nakwam. Verder had hij, onder hetzelfde valsche voorgeven, getracht zich een costuum te doen afleveren op crediet. Hieriu slaagd-ï hij evenwel niet, omdat de leverancier argwaan kreeg, daar hij bij raadpleging van het offi ciersboekje, den door bekl. opgegeven naam niet vond, wat hem te meer be vreemdde omdat bekl. hem verteld ha; nog vier broeders te hebberdie ook in militairen dienst waren en van wie de oudste kapitein was. Vóór dat bekl. met den leverancier van costuums had afgehandeld, had hij dezen verzocht hem een goed hotel te wijzen, doch, daar bekl. hem medegedeeld had dat hij twee jaar met verlof hier te lande kwam doorbrengen, raadde hij hem om liever te trachten een paar kamers te huren. Daarop bracht hij den bekl. bij eene juffrouw op de markt te Delft, aan wie hij hem voorstelde als jhr. Taets van Amerongen, die twee gemeubileerde kamers wilde huren met den kost. Bekl., hoewel zelf niet den genoemden naam opgevende, liet zich de mededeeling van zijn metgezel welgevallen en de juffrouw geen kwaad vermoedende, ver huurde hare twee kamers en gaf be klaagde te eten. Beklaagde maakte er twee dagen gebruik van en verdween toen zonder te betalen. Ook had beid. zich onder meergemeld valsch voorgeven in een manufacturen winkel een hoed en manchetten op crediet doen afgeven Telkens vertelde hij geen hollandsch geld bij zich te hebben. Beklaagde legde eene volledige be kentenis af. De substituut officier van justitie eischte schuldigverklaring aan drie feiten van oplichting en veroordeeling tot acht maanden gev, straf, De raadkamer uer arrondissements rechtbank te Maastricht heeft rechtsin gang verleend met last tot instructie en bevel van gevangenhouding tegen J. E. Timmerman, te Sittard, beschuldigd van poging tot moord. tard schijnt in den door haar Zaterdag, - aangehouden persoon, die te Tudderen j gemeubileerde kamer en is zgn door inbraak bij Jansen 75 mark had'^ezm nog steeds in de plaats van ontvreemd, een goede vangst te hebbenh«komst. Waar de tweede nog te be- gedaan. Bedoeld individu is namelijk I n0,em™ notaris eene geschikte won.ng zekere Wilhelm Feger, uit Effelt kreis ^1 weten te vinden, is een raadse Heinsberg, die herhaaldelijk in het Po-\ In de stld ,s goed als geen stukje Weblad is gesignaleerd voor diefstal enSrond '?eer °m 'e J?°uwen' eQ 18 oplichterij, in Nederland gepleegd. Naar rae° wel ™rPllcht' dank zVde verkregen zijne middelen van bestaan gevraagd, I vestingwaUen en andere njksgronden de gaf hij op te zijn de aanvoerder van stld nog meer daar bulten uit te breiden, eene uit acht personen bestaande smok kelaarsbende. Feger is Zondag naar Maastricht overgebracht. Uit den gemeenteraad te VISSCHERIJ. Kralingscheveer, i: Heden ochtend werden aan Januari, de markt dat hij „getjintjangd" was. Dadelijk werd er bij verteld, dat de bedienden van den heer Holst dit zouden gedaan hebben, op diens last, omdat die den verwonden officier om bizondere rede nen eenen hevigen haat toedroeg. Eerst vreesde men dat de heer Hoogeveen niet meer bij kennis zoude komen, doch later moet dat wel het geval geweest zijn, en hij verhoord zijn geworden. Hij zoude toen verklaard hebben, dat hij, 's nachts in het huis van den heer Holst zijnde, daaruit verjaagd was en door vier gewapende inlanders was aan gevallen. Later bleek, dat inderdaad de be dienden van den heer Holst het feit hadden bedreven en wel op last van hun heer die omtrent het gebeurde het volgende verklaarde. Hij hoorde aan het raam tikken van de kamer, waarin hij in de bijgebouwen sliep, hij dacht dat er een dief in huis was, riep vier bedienden, gaf hun wapens en zeide hun den dief te vangen en dood te slaan. Later bleek het hem dat de gewaande dief niemand anders was dan de ritmeester Hoogeveen. Nu blijkt het den opper vlakkigen beoordeelaar vreemd dat een dief aantikt of laat aantikken maar voor iemand die hier bekend is, het merkwaardigste dat men 's nachts zoo opeens drie of vier bedienden bij de hand heeft. De bedienden hebben eerst allen trouw met hunnen heer mede-verklaard, maar, naar het gerucht loopt, zoude eergisteren de tuinjongen getuigd heb ben, dat de binnenjongen hem had om gekocht, en zoude een ander hebben bekend dat hij op post stond. Zelfs liep er een gerucht, dat zij allen ten slotte zouden verklaard hebben wel te weten wien zij vermoordden, en evenzoo dat het geen dief was. Wat daarvan zij, zeker is het dat eergisteren middag om vijf uur de heer Holst gevangen geno men is, op hetzelfde uur dat de rit meester begraven werd. Hij was den vorigen namiddag te half vier bezwe ken. Di gevangenneming van den heer Holst deed algemeen veel genoegen men vreesde dat hij ook gelegenheid zoude weten te vinden zich te verwij deren, en inderdaad moet daar van zijne zijde ook plan op hebben bestaan- Ed de sympathie van het publiek was niet op zijne hand. Zulk eene wraak van een beleedigc. echtgenoot, waarvoor men algemeen) nu het gebeurde aanziet was te Turksch, te wreed, om geen tegenzin te verwek ken, terwijl er bovendien naar veler meening nog andere redenen waren, welke er toe moesten geleid hebben om de zaak niet te hoog op te nemen. Wie het vermoorden van den rit meester Hoogeveen wél hoog hebben opgenomen, zijn zijne ondergeschikten, bij wie hij zeer bemind was als een rechtvaardig en goed chef en als een flink officiêr. Door het derde escadron is dan ook de advertentie van zijn overlijden in de nieuwsbladen geplaatst. Maar wat ernstiger is, een vijftigtal cavaleristen hadden geen minder plan opgevat dan ook den heer Holst te lynchen, en zijn daartoe naar zijn huis getogen. Gelukkig heeft de politie kans gezien deze uitbarsting van verontwaar diging te beletten; doch de heer Holst veiligheidshalve tot aan zijne ge- Den Saten December heeft te Batavia heeft een opzienbarende misdaad plaats ge- vaogenneming toch maar zijn intrek vonden. I genomen in het hotel der Nederlanden De ritmeester Hoogeveen, comman-1 waar hiJ zich het veiligst achtte, doch dant van het escadron kavalerie, was, 1 naar ik hoor zich met vertoonde maar zoo hoorde men dien morgen, in den 1 °P z9ne kamer bleef. De inlanders, die verloopen nacht deerlijk verwond op j den m00rd bedreven hebben, zitten het Koningsplein gevonden tegenoverachter slot- Mevrouw Holst was zoek, het huis van den heer Axel Holst. Eendoch 1S .door de ijverige nasporingen pols was geheel, de andere bijna afge-d?r Polltie die haa* getuigenis natuur- snedende achillespees van een zijner I ^Jk ten eerste behoefde, voor den dag voeten was doorgehakt en hij was bo- j geha-ald. vend:en met gehouwen wonden over- Ongetwijfeld heeft de heer Hooge- dekt. Op Atjeh zoude men zeggen,veen eene zeer afkeurenswaardige daad „Om den moord op kapitein Osborne en zijne dochter/ HOOFDSTUK XV. Hoe Ellis ion het hazepad moest kiezen. Denzelfden morgen, dat de detective in Burlington uit den trein stapte, verliet Harper Elliston Black-Hallow om zich naar zijne woonplaats te begeven. Daar aangekomen, richtte hij zijne schreden naar zijne kamers, waar hij tot etenstijd bleef. Daarna begaf hij zich op weg naar de woning van Dyke Darrel. „Ik denk, dat Nelly wel blij zal zijn als zij mij ziet," mom pelde Elliston bij zichzelven, terwijl hij den drempel betrad en aanbelde. Tante Julie deed open. „Mijnheer Dyke is niet tehuis, mijnheer." „Maar juffrouw Nelly zeker toch wel?" „Ja, maar zij heeft bezoek en kan op 'toogenblik niemand ontvangen," zeide de oude negerin grimlachende. „Bezoek Zeker een kransje van jonge, babbelachtige dametjes „O neen, een heer." „Een heer?" De uitdrukking van Harper's gelaat op het hooren van dit nieuws, was allesbehalve aangenaam. Hij was er niet zeer opge steld, dat Nelly ander mannelijk bezoek ontving dan het zijne. „Ik moet haar toch spreken, en denk, dat zij wel bij mq zal ko men, als zij weet wie er is," zeide hij, terwijl hij de negerin op zij duwde en de voordeur intrad. Hij ging in de voorkamer in een leuningstoel zitten en wachtte daar bedaard de komst van het meisje af. Nelly Darrel verscheen spoedig. Zij zag er verheugd uit, alsof zij goed nieuws had gehoord. Elliston vleide zichzelf met de gedachte, dat zijn komst Dyke's zuster zooveel genoegen deed. „Het is een mooie dag, mijnheer Elliston." „Ja, dat gaat nog al." Hij stond op en stak haar de hand toe. Tot zijn verdriet nam zij die evenwel niet aan. „Zjjt gij niet blij mij weer eens te zien, Nelly Ik ben bijna eene week weggeweest en dacht, dat gij nu wel naar mijn ge zelschap zoudt verlangen/1 Eene uitdrukking van zelfvoldoening lag over zijn gelaat verspreid toen hij deze woorden sprak. „Ik heb volstrekt geen reden om meer voor u te gevoelen dan ik deed, toen gij mij den laatsten keer bezocht. Hebt gij mijn broeder kort geleden nog gesproken?" //Ja." „Waar is hij nu „Waarschijnlijk in Burlington." „Was hij goed, toen gij hem verliet?" „Ja. Hebt gijzelf niets van hem gehoord?" „Een paar dagen geleden schreef hij uit een stadje in 't Zuiden." Elliston en Nelly Darrel praatten zoo eenigen tijd voort. De eerste had, voor hij het meisje ging opzoeken, een vast besluit genomen. Hij bewonderde de schoene Nelly nu meer dan ooit en was besloten zoo niet haar liefde dan toch haar vertrouwen te winnen, vóór hij tot het uiterstèn zou overgaan. Hij had dien morgen verscheidene glaasjes brandewijn gedron» ken om moed te verzamelen voor den stap, dien hij ging wageD: maar de drank deed hem meer kwaad dan goed, daar hij in dien toestand alle voorzichtigheid uit het oog verloor. „Nelly, tante Julie vertelde mij, dat gij bezoek hadt. Mag ik. ook weten wie er bij u was „Een heer." „Dat weet ik, maar hoe heet hij De oogen van den man schitterden en schenen tot in het diepst van Nelly's hart te willen doordringen. Hij kwam zoo dicht bij haar staan, dat zij rook, dat hij brandewijn gedronken had, waardoor zij zich weinig op haar gemak met hem gevoelde. Vurig hoopte zij, dat hij zijn bezoek zou eindigen. „Gij kent hem toch niet, het is geen kennis van u," ant woordde zij ontwijkend. „Maar van u zeker wel," zeide hij met een grijns en op, allesbehalve eerbiedigen toon. „Mijnheer Elliston, zijt gij hier gekomen om mij te belee- digen „Volstrekt niet," antwoordde hij op zachter toon. „Vergeef mij, Nelly, maar ik kan het niet verdragen, dat een ander de liefde zou winnen voor welks bezit ik alles zou willen opofferen, O, Nelly, als gij eens wist hoe..«/l Wordt vervolg^,)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2