BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. de nieuwe vaart voor het algemeen ver keer geopend. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 14 Jan. 1892, oude tarwe f o.k /"o.—Witte tarwe ƒ6.25 k f 9.—, jarige o.— ristarwe o.—rogge 7.20, 7 70, haver 7.25, £t ƒ8.— chevaliergerst ƒ5.50, k f6.—, wintergerst ƒ5.10, ƒ5.50, zomergerst /o.k f o.dui- venboonen ƒ715, a ƒ7.30, paarden- boonen ƒ6.40, a ƒ6.55, bruineboonen ƒ1025, ƒ11.50, groene erwten 8. ƒ9.25, grauwe erwten o.— ƒ0.capucijners ƒ0.it ƒ0. kanariezaad o.o. Bij koninklijk besluit van 7 dezer is den heer A. Gray, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van consul te Sydney. Bij kon. besl. van 14 Jan. zijn be noemd met ingang van 20 Januari, tot burgemeester van Esch, J. F. van Leeuwentot burgemeester van Her- kingen, J. Zaaijer Pz., en tot burge meester van Sleen, G. L. Gratama. secretaris dier gemeentemet ingang van 21 Januari, tot burgemeester van Vlierden, G. M. Frencken, secretaris dier gemeente, en tot burgemeester van Snelrewaard, P. H. Knook, secretaris dier gemeentemet ingang van 2 2 Jan. tot burgemeester van Waalwijk, jhr. A. E. M. B van Grotenhuismet ingang van 28 Januari, tot burgemeester van Usquert S. E. B. Bierema, en tot bur gemeester van Warffum, A. K. Bijlsraa, secretaris dier gemeente; met ingang van 31 Januari, tot burgemeester van Maartensdijk, N. L. Burman Eyck tot Zuylichemmet ingang van 1 Februari, tot burgemeester van Wester hoven, J. Baken, secretaris dier gemeentemet ingang van 4 Februari, tot burgemees ter van St. Oedenrode, C. J. Schindler met ingang van 6 Februari, tot burge meester van Eschareh, L. Cuppentot burgemeester van Mill en St. Hubert, H. Verstraaten, en tot burgemeester van Doorn en van Maarn, jhr. H. H. A# J. de Geer, secretaris dier gemeenten] De gewone audiëntie van den minister van Justitie zal Dinsdag niet plaats hebben. Het bericht van den dood van den hertog van Clarerce, oudsten zoon van den prins van Wales, heeft in de officieele kringen te 's Hage veel deelneming verwekt, welke zich Don derdag uitte in het aanbieden van con doléances aan den britschen gezant, door de hoofden van vreemde missiën, de ministers, burgerlijke en militaire autoriteiten, die zich daartoe naar de legatie begaven. H. M. de Koningin Regentes heeft onmiddellijk na ontvangst van de treu rige tijding een harer ordonnans-officie ren naar de engelsche legatie afgevaar digd tot het overbrengen van rouwbe klag in het verlies, dat het engelsche volk getroffen heeft. De minister van Buitenlandsche Zaken, de heer Van Tienhoven, heeft Don derdagmiddag een condoléance-bezoek aan het gezantschap afgelegd. Openbare vergadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur op Woensdag den 2o»ten Januari 1892, des voormid dags te elf uur. De Raad der gemeente Koog a/d. Zaan heeft het salaris der onderwij zeressen met 100 verhoogd en gebracht op ƒ600. Over „een krachtig ras" schrijft The Standard and Diggers News die te Johannesburg verschijnt, het volgeude: „Men moet tegenwoordig zijn geweest bij het jaarlijksch feest, dat den i6dea Dec. te Paardekraal gehou den werd, om goed te beseffen, dat de „Boeren" een krachtig en geducht volk zijn. Hier zijn vandaag tienhonderden van wagens en bijna twintigmaal zooveel Boeien; zij zijn zoodanig uitgerust als alleen de Boer te velde trekt. Het too- neel is in de hoogste mate indrukwek kend De vreemdeling beseft dat hij nog niet over dit land regeert en dat voor hij dit doen zal, nog heel wat ossenwagens de rivier zullen oversteken tenzij door geweld de orde van zaken verstoord wordt. Het zijn vastberaden, onversaagde mannen, die hier vandaag bij duizenden vergaderd zijnhun uiterlijk verraadt taaiheid en beslistheid. Als zij op hunne paarden zitten met karabijnen aan de zijde, is hun voorko men wel niet sierlijk, doch zij zitten met zulk eene gemakkelijkheid en be daardheid in den zadel, dat zij blijk baar op elke onvoorziene gebeurtenis zijn voorbereid. Hun zoogen. militaire uitrusting en hunne manier van leven doen beseffen, dat deze mannen met hunne ruwe vlugheid iets anders zijn dan salon soldaten. Bewonderenswaardig passen zij voor de omgeving, voor de wijze van oorlogvoeren en kunnen alles verduren en doorstaan. Hunne vrouwen houden de wacht, de ossenwagens zijn forten, het levendig en scherp oog is hun schildknaap. Dit zijn de mannen die „Majuba" herdenken. Een spijtig historisch voor val voor Engeland, maar een zeer in teressante studie," Aan de s t o o m t i m m e r t a- briek van den heer La Lau te Bever wijk werd Woensdag het werk ge staakt. De werklieden eischen hooger loon. Dat er naïeve menschen onder het trampubliek voorkomen, die i ij het afstappen onderweg den con ducteur heel gemoedelijk toevoegen „Och, wacht u even, ik heb hier in de buurt eftentjes een boodschap te doen", is geen ongewoon verschijnsel. Wat wij echter lezen, mag een comble van fin de siècle naïeveteit heeten. Een dame had in een der trams van de lijn Dam—Sarphatistraat te Am sterdam een dubbeltje laten vallen, 'twelk haar scherpe blik noch haar rondtastende hand in zijn schuilhoek vermocht te ontdekken. Nadat zij, in zenuwachtige stemming, den conducteur haar kaartje had afgegeven, waren deze en de overige passagiers niet weinig verbaasd bij het vernemen van de bood schap „Conducteur, ik heb een dub beltje verloren; ik ben die en die en woon in de Heraonystraat no. zooveel wil je wel zoo goed zijn, als je het ge vonden hebt, het mij thuis te bezorgen" Dat er na de eerste verbazing in de tram heel wat glimlachen onder de pas sagiers ten koste der naïeve dame werden gewisseld, en dat de conducteur /onbeleefd" genoeg was, den hem ge- vraagden dienst af te wijzen, wie, die het wraken zal? Kon Dinsdag de postschip- per van het eiland Marken de haven van Monnikendam nog binnenloopen, Don derdag morgen lag de haven met het Monnikendammergat .dicht en was aan doorkomen van het ijs geen denken. Het grondijs van de Zuiderzee loopt sterk op. Door wijlen mejuffrouw C. van der Tak, ten vorigen jare te 's Hage overleden, is aan de scholen der ned. herv. gemeente te 's Hage ruim 5000 vermaakt. verstikking door kolendamp, verspreid door eene anthraciet kachel. Van misdrijf is geen sprake. De lijken zijn Donderdag naar het Academisch ziekenhuis vervoerd, ten einde inwendig te worden geschouwd. Op 1 Januari 1.1. is ten be hoeve van het Rotterdamsch Politiefonds uitsluitend voor rotterdamsche po litiemannen opgericht de levensver zekering ad 150 bij de Nationale Levensverzekering bank afgesloten. Reeds zes dagen -jua de verzekering is een der deelhebbers, de agent-brug wachter Pieter de Kok, dienst gedaan hebbende aan de brug over de Konings haven, op Feyenoord, aan de gevolgen van influenza overleden, nalatende eene weduwe met zes minderjarige kinderen. Aan deze weduwe werd Donderdag door het bestuur van het fonds de verzekerde 150 uitbetaald. In een gemeentetusschen Maas en Waal besloot de raad tot den bouw van een nieuw gemeentehuis en tevens werd overeengekomen, dat daarbij een lokaal beschikbaar zou gesteld en ingericht worden tot telefoonkantoor. Aan de uitvoering van dit uitne mend goede plan werd ijverig gewerkt, zoodat aan het eind van het afgeloopen jaar de raadsleden met genoegen het nieuwe gebouw, kant en klaar, in oogen schouw namen. De raadsleden hielden nu dezer dagen weer een vergadering en de vroede mannen besloten geen telefoon aan te schaffen 1 Het heeft er iets van, of men een fraaie gaskroon ten geschenke geeft aan iemand op een dorp, waar geen gasfa briek is, zooals indertijd in Gelderland eens gebeurde! De sneltrein van Keulen is Donderdag avond te 7 urea 45 rn. bij Maarsbergen op een goederentrein gestooten. De machinist en de stoker werden ernstig gekwetstde passagiers kregen, voor zoover bekend, geen let sel De materieele schade is groot. Pas sagiers en post kwamen per volgenden trein te Amsterdam. De lessen aan de rijks hoogere burgerschool te Tilburg zijn tijdelijk geschorst, wijl verschillende leeraren aan influenza lijdende zijn. De reiziger van den juwe lier B. W. te Bergen-op-Zoom is sedert eenige dagen met de hem toevertrouwde gouden en zilveren werken, ter waarde van 3000, spoorloos verdwenen. Men denkt dat hij de wijk naar België ge nomen heeft. De politie tracht zijn spoor te vinden. Op het appél Donderdag door de werkstakers te Tjalleberd ge houden, is besloten vol te houden. De pruisische regeering heeft de uithvering gevraagd van Simon Loewenstein, veekooper te Iserlohn, lang 1.72 M.. gestalte lang, haar en knevel zwart. Hij wordt verdacht van valschheid in geschrifte, en is sinds 10 of n Dec. voortvluchtig. Vermoedelijk bevindt hij zich in gezelschap van zijnen broeder, den veekooper Heinemann Loewenstein. Hij is aan de nederlandsche grens bespeurd geworden, en houdt zich vermoedelijk op te Amsterdam of in eene andere groote stad. Opsporing en aanhouding wordt verzocht en onmiddellijk bericht aan het departement van justitie. man B. Meiboom, met 500 levende en 1000 doode schelvisschen. Gemiddelde prijs ƒ6 per snees. Scheveningen, 14 Jan. Einde lijk was er toch een aanvoer van ruim 1000 schel vdsschen, die tot onderstaande prijzen werden verkocht: zoogenaamde doode 35 tot 40 cent, levende 50 tot 65 cent. Vele schuiten staan gereed ter versche visscherij te vertrekken. 14 Januari. Voor den wal kwam een alhier thuis behoorende logger, gevoerd door sch. M. Taal; de eerste 100 tongen werden voor f 86, de 2e 100 voor 78; 3 kisten schel voor 42 verkocht. Voor alles buitensporig hooge prijs besteed. De totale besom ming beliep ƒ350. Nieuwediep, 14 Januari. Door .28 korders en beugers werden hier heden 10 tot 70 sch el visschen, 5 tot 50 kabeljauwen, 5 tot 35 groote-, 10 tot 20 kleine tongen en door trekkers 49 haring aangevoerd; schelvisch goldy 75 93 het honderd, kabeljauw ƒ350 3-25> r°g i-3°. f 1 40, groote tong 1 f 1.10, kleine tong 30 cent per stuk en haring ƒ4 per tal. ziende kwitantie, en ®p de verschillende aanvankelijk door bekl. gedane opgaven betreffende de herkomst van het geld waarmede hij zou betaald hebben. Z. E. G. A. requreerde bevestiging van het gewezen vonnis. Uitspraak 28 Januari. VISSCHERIJ. I Kraliagscheveer, 14 Januari. Omtrent de dame en hare Hedenochtend werden aan de markt dienstbode, die Dinsdagochtend in harealhier aangevoerd 9 winterzalmen, die woning aan de Atjehstraat te 's Hage voor ƒ2 tot ƒ2.30 per kilo werden dood werden gevonden, gaat thans het verkocht, gerucht, dat de oorzaak van den plot-1 Pernis, 14 Jan. Heden is alhier selingen dood moet gezocht worden in binnengekomen de sloep Pernisstuur- RECHTSZAKEN. Voor het gerechtshof te's Hage stond Donderdag terecht D. v. d. P., schipper te Vianen, gemeente Ouwerkerk, in Duiveland (Zeeland), als appellant van een vonnis der rechtbank te Zieriksee, waarbij hij tot twee jaren gevangenis straf is veroordeeld wegens het opzet telijk gebruik maken van een vervalscht geschrift als ware het echt en onver- valscht, en tegen welk vonnis ook was geappelleerd door den officier van ju stitie bij de zierikseesche rechtbank. Beklaagde had met een weduwe een zoogenaamd koop-huurcontract gesloten, krachtens hetwelk hij van haar eene schuit iu huur had, met bepaling dat dit vaartuig na zekeren tijd zijn eigen dom zou worden. Toen hij nu in 1889 door de weduwe tot betaling der verschul digde som werd aangesproken, werd door hem geproduceerd eene kwitantie groot ƒ5325, welke kwitantie was on derteekend met den naam van den (intusschen overleden) zoon der weduwe, met wien ëe beklaagde zeer bevriend was Beklaagde gaf op, dat hij zelf de kwitantie had geschreven in den vorm zooals hij dit verkoos, omdat de zoon der weduwe zijne rekening enz. niet duidelijk steldedat deze kwitantie door den zoon der weduwe is geteekend, en dat daarop de betaling aan dezen heeft plaats gehad. Nadat een aantal getuigen waren ge hoord, werd bekl's verdediging voor gedragen door jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, die in de eerste plaats deed opmerken, dat bekl. terechtstaat niet wegens het valschelijk opmaken der kwitantie, maar alleen wegens het op zettelijk gebruik maken van het valsche stuk. zoodat te beslissen is de vraag, of uit het gebruik, dat daarvan gemaakt is, nadeel kon ontstaan. Voor de ontken nende beantwoording van deze vraag wees pleiter er op, dat de zaak van het schuiten verhuren gedreven werd door de weduwe; dat in hare tegen woordigheid de betaling geschiedde, en dat nergens blijkt van een mandaat, door de weduwe aan haren zoon ver leend om voor haar als procuratiehouder op te treden. Voorts wees pleiter op verschillende feiten en omstandigheden, ten betoege dat daardoor beklaagde's beweringen öf niet weersproken öf be vestigd worden. Pleiter concludeerde met vol vertrouwen tot vrijspraak. Procureur generaal mr. Bijleveld be toogde, dat wel degelijk de mogelijkheid bestond dat uit het gebruik maken van het stuk, waarvan de valschheid wordt beweerd, nadeel kon ontstaan, en wees verder o. a. op de z.i. er verdacht uit De dood van den hertog van Clarence veroorzaakt algemeene droefheid, en. de levendigste deelneming wordt aan den dag gelegd voor de verloofde van den overleden prins, die de prinses van Wales van van het begin tot het- einde der ziekte hielp hem te verplegen. Overal zijn teekenen van rouw zichtbaar, en alle openbare vermakelijkheden zijn geschorst. De Poortermeester van de City ontving omstreeks tien uur het doodsbericht van den erfprins door een eigenhandige depêche van den prins van Wales,, waarop dit bericht werd aangeplakt en de klok van de Sint Paulskerk begon, te luideu. Daarna verschenen twee editiën der ochtendbladen in rouwranden. De tijding maakte weinig indruk meer, daar niemand hoop ©p herstel koesterde, ondanks de kleine teekenen van beterschap in den nacht, welke slechts eene laatste opflik kering bleken te zijn. De keizer van Oestenrijk heeft aan den. prins van Wales de betuiging gezonden van deelneming in het verlies, door het overlijden van den hertog van Clarence en Avondale geleden. De voorzitter der Kamer heeft in eene toespraak het overlijden van den hertog vau Clarence herdacht, zijne sympathie met de koninklijk familie be tuigd, ea den nadruk gelegd op de gevoelens van vriendschap welke Italië: en Engeland verbinden De Paus heeft per telegram de engel sche familie gecondoleerd. Het btlgische Hof zal zes weken in* den rouw gaan wegeas het ©verlijden van den hertog van Clarence^ de hot bals zijn voor onbepaalden tijd uitgesteld- De koning zal de begrafenis bijwonen. Ia Tangir werdt de toestand ernstig. De opstandelingen tellen 3000 man en hoewtl slechts de helft van nieuwe soort wapenen voorzien is, blijft het gevaar voer Tanger daarom zoo groet, omdat het garnizoen in die stad niet grooter is dan 300 man. Reeds bedreigen de opstandelmgeu de citadel en zal ten slotte het kolossale internationale macht- vertoon vóór de stad nog goede diensten kunnen bewijzen, wanneer het noodig is de consulaten te beschermen. Intusschen :s nu het geheele portu- geesche ministerie afgetreden Nadat, de minister van Financiën wegens ver schil van opinie met zijne collega's, ontslag had genomen, hebben de ande ren tevergeefs naar een nieuwen titu laris gezocht. Iedereen bedankt voorde betrekking en niet zonder reden. Nu is de heer Vaibom door den Koning met de vorming van een nieuw ministerie belast, dat waarschijnlijk spoedig gereed zal wezen. Donderdag hield Flequet eene rede bij het aanvaarden van het voorzitter schap der fransche Kamer en Von Caprivi een bij het openen van den duitschen Landdag. Met een toespeling, op de vriendschap met Rusland, ver klaarde Flequet dat de republiek den vrede zou handhaven Von Caprivi was even vredelievend gestemd. Hij kon digde wetsontwerpen aan betreffende het gebruik van het Welfenfonds schoolwetten en spoorwegplannen. Door de vermeerderde spoorweguitgaven is de toestand der finasciën niet gunstig. Het ministerie van Financiën in Rus land schijnt voornemens, te velde te Het was professor Darlington Ruggles, die het telegram aan Nelly zond, waardoor het argelooze meisje naar Chicago vertrok om haar broeder te ontmoeten. Zij was niet weinig verwonderd, toen zij Dyke niet aan het station vond om haar af te halen en gevoelde zich zeef angstig te moede onder zooveel vreemde gezichten. Waarom was hij niet gekomen Terwijl zij bij zichzelve stond te overleggen wat ze doen zou, trad een tamelijk armoedig gekleed heer, die evenwel een vrij gunstig voorkomen had, op haar toe en vroeg: „Heb ik het ge noegen juffrouw Darrel te zien?" „Ja, mijnheer," antwoordde het meisje, terwijl zij den forschen, roodharigen man, die haar beleefd groette, van het hoofd tot de voeten opnam. „Ik ben Oscar Siras, een vriend van den beroemden detective en steeds bereid om zijne bekoorlijke zuster van dienst te zijn." „Dat zal waarschijnlijk wel niet noodig zijn, mijnheer. Ik verwacht mijn broer elk oogenblik," antwoordde Nelly koel. Het jonge meisje had wel eens van groote steden gehoord, waar argelooze meisjes in den val gelokt werden en zij was niet van plan zich te laten beetnemen. Mijnheer Sims scheen haar echter een vriendelijk mensch toe, en toen hij onaangenaam ge troffen scheen te zijn door haar antwoord, haastte zij zich, die scherpe woorden weer goed te maken. „Het is zoo erg niet," zeide mijnheer Sims, met een gedwongen glimlachje. „Mijnbeer Darrel heeft mij verzocht naar het station te gaan om eene jonge dame at te halen, die hij met dezen trein verwachtte. Ik hoop, dat gij iemand, die met den grooten detec tive zeer bevriend is, niet zult Wantrouwen." Opnieuw boog de roodharige heer veor Nelly en keek haa- glimlachend aan. Nellv liet haar achterdocht varen. „Ik verwachtte mijn broeder hier te zien," bracht zij stamelend uit. „Hij schreef er niets van, dat een vreemde mij van den trein zou afhalen." „Neen, dat kon hij ook niet doen, daar hij toen niet wist, dat het hem onmogelijk zou zijn naar het station te gaan. Een klein ongeluk heeft...." „Een ongeluk Is Dyke gewond Laat mij dan dadelijk naar hem toegaan," riep het meisje hartstochtelijk uit, alvorens de man de zin had kunnen eindigen. „Het is zoo erg niet," zeide mijnheer Sims, terwijl hij Nelly voorging door het station en buiten gekomen zijne schoone ge zellin in een huurrijtuig liet plaatsnemen. Nadat hij het adres op fluisterenden toon aan den koetsier had gegeven, ging hij naast haar zitten en het rijtuig reed weg. Nelly zat eenige minuten zonder een woord te spreken, haar hoofd was vol treurige gedachten. „Vertel er mij nu alles van," zeide zij ten laatste tot haar metgezel. „Hoe gebeurde het?" „Ik kan u de bizonderheden niet meedeelen, daar ze mij ook niet verteld zijn geworden," antwoordde hij. „Ik weet alleen, dat Dyke op straat gevallen is, en dat dokter Boneset zegt, dat hij zijn been heeft gebroken. Hij had hevige pijn, maar was toch opgeruimd en zal zeer blij zijn, als hij zijne Nelly ziet." Opnieuw keek de man het meisje naast hem glimlachend aan, die volstrekt geen wantrouwen bij zich voelde opkomen. Ofschoon het rijtuig snel reed, duurde de rit het bezorgde meisje zeer lang. „Mijnheer Darrel is in mijn huis gebracht en ik woon zeer ver van het statioD," zeide de heer, toen hij Nelly's ongeduld opmerkte. Toen het rijtuig eindelijk stilhield, stapte mijnheer Sims er haastig uit en hielp ook Nelly uitstijgen; het rijtuig reed dadelijk haastig weg. Nelly keek verbaasd om zich heen. De lage, vuile huisjes en de onaangename geur, die uit deze plaats opsteeg, vervulden haar met wantrouwen. „Hier kan mijn broeder onmogelijk zijn," iiep zij uit en bleef staan, toen haar metgezel haar wilde voorgaan naar eene dier armzalige gebouwtjes, waarin een zwak licht brandde. „Ja, het is toch zoo." „Maar ik ga daar niet binnen," -Dat zullen wij eens zien," bromde hij, tilde haar op en trad met haar het genoemde huisje binneD. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2