NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Maandag 18 Januari 1892. No. 2618, ABONNEMENTSPRIJS: ADVERTENTIËN: Dit nummer bestaat uit twee bladen. M. STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLET ONj Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,30. Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,63. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschoot dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Borean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefeeaaaaner 1X1. T»t> 13 regels 50 Cents; iedere regel meer 10Cents. Groete letters naar plaatsrnimte, Bij Abennement aanzienlijk rabatj Abonaementea en Advertenties worden aaageaomaa door onzt agenten en door all. boekhandelaren ea oonrantiers. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOK. Hoofdagenten voor tut Buitenland-. Oomfofnit Générale i, Pnilieité Itrnngire S. L. SAB SI Co, JOMH JOH SS, ftros, Far#I 81M» Jeuionr/ Mentmertre, EERSTE BLAD. Bij dit Nummer der Courant werdt aan hen, die op het Geïll. Zondagblad inteekenden, No, 3 van dat tijdschrift toegezonden. De Directeur- Uitgever J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 16 Januari 1892 De minister van Waterstaat heeft voor het jaar 1892 o. a. dea heer J. C. Graue, alhier, benoemd tot lid voor de commissie voor het examen als stuur man aan boord van koopvaardijschepen. Voor onderwijzeres 30 kl. aan de op leidingsschool voor meisjes worden voor gedragen: 1 Mej. C. E. Sobels Haarlem 2. Mej. F. Swanenburg, de Veye, Sneek; 3. Mej. P. J. Verschuer te Hoorn. Voordracht voor waagmeester: M. Kokkelkoren, thans ie schrijver aan de kaasmarkt, 2. F. J. Martens, agent van politie ie kl3. A. M. Diermanse, agent van politie ie kl. f Bedankt voor het beroep naor de Nederd. Gereform. kerk te Middelburg, door ds. J. Langhout, alhier. §r In het R. K. gesticht der Zusters van Hefde aan het Spaarne is Vrijdag over leden mej. F. A. M. Willemsen, tot 1 Januari jl. en sinds ee*e reeks van jaren hoofd der daarin gevestigde bi- zondere school van R. K. meisjes. Deze vele zorgen eischende betrek king werd door de ontslapene met grooten ijver vervuld en om haar zachten omgang, was zij bij de leer lingen zeer bemind. Haar heengaan is stellig voor de school een gevoelig verlies Mej. Willemsen bereikte den leeftijd van ruim 56 jaren. Het bestuur der vereenigmg van Industrieelen en Kooplieden, betreflende Bouwkunde en aanverwante vakken, gevestigd te dezer stede, verzoekt op gaat omtrent de Faecaliënbelasting aan de bewoners der pfcrceelen, waarvan de huur tengevolge van bovengenoemde belasting is gestegen. (Zie advertentie.) Tevens wenscht deze Vereeniging een lijst te raaken van de eigenaren der peiceelen, die bezwaren tegen de heffin; dier belasting hebben. Vrijdag e. k. wacht het schouwburg bezoekend publiek te Haarlem eene eigenaardige vertooniDg. Het Nederl Tooneel zal dan in onzen schouwburg Vondels „Gijsbrecht van Aemstel" ten tooneele voeren; benevens de bruiloft van Kloris en Roosje. In het laatste stukje speelt mevr. Stoetz de rol van Pieternel en de heer Spoor die van Thomasvaer. Men weet, dat deze beide stukken te Amsterdam door dit gezelschap steeds op den avond van den Nieuwjaarsdag worden gegeven. Voor verdere bizonderheden verwijzen wij naar achterstaande advertentie. Eenige notabele inge setenen van Haarlem wenschen voor deze gemeente eene onderlinge Brandwaarborg vereeni- giDg in het leven te roepen. Zij zullen daartoe binnenkort een beroep doen op de medewerking hunner stadgenooten, zich daarbij beroepende op het voor beeld van Leeuwarden en een paar andere gemeenten in ons land waar eene dergelijke Vereeniging met succes werkt. Onze stadgenoot, de heer F. W. van Eeden, klaagt in de NR. Ci. over den overlast, dien de boeren ten platten lande ondervinden van bedelaars en landloop ers, die misbruik makende van de eenzame ligging der woniDgen, op zoo hoogen toen aalmoezen vragen, dat men wel genoodzaakt is, aan hun ver langen te voldoen. Schrijver zou een korps karabiniers ter hunner bescherming willen zien in gesteld, evenals in Italië bestaat, welk land na de oprichting dier korpsen volgens schrijver, zeer veilig is. Zulk een korps, 500 man sterk bijv., zou uit de infanterie ol de cavalerie kunnen worden geformeerd en dus den lande weinig kosten, ja door de grootere topographische kennis die het zou ver krijgen, in tijd van oorlog groote diensten kunnen bewijzen. Maar, zegt de heer Van Eeden, dan zou tevens voor deze aangelegenheden eene doelmatige en afzonderlijke straf- regeling moeten worden toegepast en hij geeft daarbij in overweging, om aanranding, met geweld of met getrok ken messen gepleegd, te straffen met inlijving in een straf bataljon van het indische leger. Dan zouden deze lieden hun talent, ten dienste des vaderlands tegen de Atjehers kunnen ontwikkelen. Schrijver beveelt zijn denkbeeld onzen rechtsgeleerden ter overweging aan. De onderstaande giften zijn ingeko men bij de Commissie voor het gratis uitdeelen van brood en koffie Bij den heer H. Kolkmeijer, Groote Houtstraat: N. J. H. 2.50; N. N. ƒ1.— B. 3H. ƒ2.50. Bij den heer J. K.Mevr. v. d. V. B. 100. A. S. f 1.—N. N. ƒ20.— L. 1.-; H. S. .25; A. P. f 5.—. Bij den heer H. v. Niel Hz Gr. Houtstr. 90, Pen ningmeester Mej. R. 2mej. v. d. K. 10.N. N.25.N. N. 10. N./ico.-; T. v. V. ƒ25—E. 5. Bij den heer K.N. N. 100.Z. f 7*50.A. 250. Bij den heer G. Veldhuizen, Nieuwe GrachtP. S. 40.Bij den heer A. v. d. Vaard, Gr. Houtstr.: E. f 10.T. ƒ2.50; M. B. f 10.Bij den heer Guskens, Groote Markt, uit liefde der armen: ƒ2.50; S. 1.een kilo koffie en twee kilo koffie. Bij den heer B. Serné, GierstraatW. L. 10. J. N. ƒ2.50 S. J. P. 1.-; A. P. ƒ2.— B. M. Ja.van twee zusjes 1.uit de spaarpot van de kleine J. .50N. N. 10. Het getal personen, die Vrijdagmor gen van deze inrichting gebruik maak ten was: 1124 kinderen en 314 vol wassenen, en hedenmorgen: 1059 kin deren en 320 volwassenen. In het volgend Nummer van dit Blad zullen wij het verslag van de uit voering door de Vereeniging „Haar- lemsch Gemengd koor" Vrijdagavond gegeven opnemen. Heden moet het wegens plaatsgebrek blijven liggen. Door de politie alhier, is proces verbaal opgemaakt tegen 2 bleekers en 1 kuiper, ter zake overtreding der arbeidswet, door het doen verrichten van werkzaamheden door vrouwen en een kind beneden den leeftijd van 16 jaren, op tijden dat zulks verboden is en het niet in hunne inrichtingen voor handen hebben van de bij de wet voorgeschreven arbeidslijst. De influenza breidt zich te Haarlem mermeer zeer uit, er komen enkele gevallen met doodelijken afloop voor. De heer G. Waaijer, winkelier te Hoofddorp (Haarlemmermeer) is tot de onaangename ontdekking gekomen, dat een ijzeren kistje met een inhoud van ruim ƒ600, geborgen in een lessenaar, in den winkel, hem is ontvreemd. De politie is hiermede in kennis ge steld. Uit .Zandvoort meldt men ons van 15 dezer Zooals reeds vroeger is medegedeeld, was het den 8«ten Januari j.l. 25 jaren geleden, dat de heer C. van der Werff Czn., hoofd der school A. alhier tot onderwijzer benoemd werd. Door on gesteldheid van den jubilaris had eerst den i3<leD dezer de herdenking van dien dag plaats. Des voormiddags ten 11 ure werd hij door het gemeentebestuur en het onderwijzend personeel van beide scholen, in tegenwoordigheid van tal van genoodigden, in een der lokalen van school A opgewacht. De burgemeester, mr. P. N. Engel- berts, wenschte den heer van der Werff hartelijk geluk] en bood hem, namens den raad, een cadeau aan, daarbij den wensch uitsprekende, dat de heer v. d. Werff nog lang als hoofd der school alhier werkzaam mocht zijn. Daarna bood de heer Luitink, iste onderwijzer aan school A, den heer van der Werft, namens de schoolkin deren, eene schrijftafel aan, waarop de kinderen den jubilaris een feestlied toe zongen. De heer Schuhmacher, hoofd der school B, voerde namens het onderwij zend personeel het woord, dat den ju bilaris een stoel ten geschenke gaf. De heer van der Werff bedankte een ieder voor de sympathie hem dezen dag betoond alsook voor de vele stof felijke blijken van belangstelling hem aangeboden. Ook door vele ingezetenen werden hem cadeaux geschonken. Hedenvoormiddag werden de school kinderen van beide scholen door den heer van der Werff onthaald. De opper-ceremoniemees- tor maakt bekend, dat het Hot, inge volge de bevelen van Hare Majesteit de Koningin-Regentes, ingaande Za terdag den 16 de dezer, den lichten rouw zal aannemen voor den tijd van acht dagen, wegens het overlijden van Zijne Koninklijke Hoogheid prins Albert Victor, hertog van Clarence en van Avondale. Bij beschikking van den minister van binnenlandsche zaken, van 15 Januari, is bepaald dat de examens ter verkrijging van akten van bekwaamheid voor huis- en schoolonderwijs in de nuttige en de fraaie handwerken voor meisjes, voer het jaar 1892, zullen aanvangen op 15 Februari e. k. en dat de commissiën, met het afnemen dezer examens belast zitting zullen houden: voor de nuttige handwerken te Breda, 'sGravenhage, Utrecht en Assen; voor de fraaie handwerken te Breda, 's Gravenhage en Assen. W ij lezen, dat, m o ch t erin dit seizoen nog een soirée ten Hove gegeven worden, zeker geen sprake is vaa een raout als op 5 Januari ji. ten Paleize plaats had, doch in alle geval van een partij kleiner van omvang dan de vorige. Zooals men weet, was bij de ridderorde uitdeeling door den duitschen keizer bij gelegenheid van zijn bezoek aan ons land het officiers korps der schutterijen niet bedacht. Over dat niet decoreeren van onze bur gerwapenmacht heeft zich toen een der officiers-korpsen bij de toenmalige Regee ring beklaagd, die echter de afdoening dezer zaak aan haar opvolgster overliet. Naar men thans verneemt, heeft de min. van Binnenl. Zaken beslist, dat op die klacht betrekking hebbende stukken in het archief zullen worden gedeponeerd, ^etgeen met zooveel woorden wil zeggen in den doofpot." Een der werklieden-getui gen, d:e dezer dagen voor de Staats commissie in zake de arbeids enquête opgeroepen waren te verschijnen, heeft een buitengewoon plichtgevoel aan den dag gelegd. De man, die in eene der noordbrabantsche steden woont, was des ochtends even na 9 uur eerst ge huwd en nam toen, zonder zich van zijne echtgenoote te doen vergezellen, het spoor naar den Haag. Op de ge bruikelijke vraag van den voorzitter of hij gehuwd was, gaf hij ten antwoord: ja, juist heden ochtend. DeheerenC, G. Chavannes te LeideD, Joh. Dyserinck te Rotter dam en H. G. Hagen te Leiden, hebben eene oproeping gedaan aan de vereer ders van wijlen prof. A. Kuenen, om diens portret, geschilderd door Thétèse Schwaitze, te hangen in de Senaats kamer van de universiteit te Leiden. Dit is een kostbaar plan. Bijdragen verzoekt de commissie, te richten aan den heer Chavannes. Het denkbeeld, om een monument op Kuenens graf te plaatsen, achten èn de naaste familieleden èn de bovenge noemde commissie verkeerd, omdat Kuenen zelf zulk een hulde niet zou hebben gewild. De kassier K. A. W. teHil- versum is verdwenen, zijne zake in ge heel ontredderden toestand achterla tende. Naar het gerucht wil, heeft hij de wijk naar Athene genomen. Avp. Donderdag is aan de stoom- 22) HOOFDSTUK XVIII. Elliston wordt teruggeslagen Toen Nelly Darrel zich van den grond voelde opgeheveD, uitte zij een wilden kreet, dien haar geleider echter dadelijk stuitte door zijne hand op haar mond te leggen. „Stil kind, als gij u goed gedraagt, zult gij geen letsel be komen." Nelly was jong en sterk en worstelde daarom wanhopig om los te komen. Met de grootste moeite bereikte de man dan ook de kamer waarin juffrouw Scarlet zich bevond. „Breng de chloroform," zeide de schelm. „Zonder dat kunnen wij met het meisje niets beginnen." „Wij zullen het wel met haar klaar spelen," antwoordde de" vrouw op een toon, die de arme Nelly het bloed in de aderen deed stollen. Weldra rook zq een zonderlingen reuk, waardoor zij haar bewustzijn verloor en haar smart voor een tijd laDg vergat. De man, die niemand anders was dan professor Ruggles, bracht zijn gevoellooze last naar een sombere kamer in het sousterrain van het huisje. Zooals wij reeds hebben opgemerkt stond het gebouw in een beruchte wijk van de stad en het was dus niet waarschijnlijk, dat de vrienden van de mooie Nelly haar daar zouden zoeken. „Nu stel ik u aansprakelijk voor de bewaking van het meisje juffrouw Scarlet," zeide professor Ruggles, toen zij weer bij haar in de kamer was gekomen. „Ik ben bereid om mijn plicht te doen," antwoordde de vrouw. Hoe lang wilt gij haar hier houden? Dat hangt van de omstandigheden ai, dat weet ik zelf dus nog niet. Misschien breng ik het meisje wel niet naar Gotham, voor Dyke Darrel zijne nasporingen heeft geëindigd die stad is ia elk geval de plaatst harer bestemming. Ik moet je nu ver laten maar ik zal hier morgen komen om te zien hoe het meisje het maakt. Hij stond op om te vertrekken. „Hoor eens professor." „Wat is er?" „Hebt gij niets vergeten „Neen, dat geloof ik tenminste niet." „Het meisje moet toch zeker eten?" „Zeker." „En denkt gij dan dat ik de onkosten zal betalen," vroeg de vrouw scherp?" „Wel, ik had geheel vergeten, dat een weinig van het slijk der aarde hier in dit geval geen kwaad kap doen," Met een onaangepamen glimlach, stelde professor Ruggles zijn werktuig een muntbiljet ter hand. Een oogenblik later vertrok hij. Toen de deur achter hem gesloten was, onderging het gelaat van Madge Scarlet eene groote verandering. Het gerimpelde gezicht werd met een roode blos van woede overtogen en de magere handen werden dreigend geheven. „Gij hebt het meisje in den val kunnen lokken professor Ruggles maar mij zult gij niet zoo spoedig tot uw slachtoffer maken. Ik kan in je ziel lezen als in een boek en misschien zou ik je wel eens kunnen beletten in deze zaak je eigen zin te doen. Dien vervloekten detective, dien ik uit het diepst van mijn hart haat, kan ik treffen door middel van dit meisje. Ja Dyke Darrel, ellendige schurk het uur van mijn wraak heeft geslagen. Ik zou zelf gaarne willen sterven, als ik mijne wraak neming maar had mogen volbrengen." De oogen van de vrouw schitterden onheilspellend toen zij deze woorden uitte en eene hevige aandoening deed haar zicht baar trillen. Hoe ging het intusschen met de arme Nelly, die zoo treurig in den val geloopen was? Zij ontwaakte eerst den volgenden dag uit den slaap, waarin de chloroform haar gebracht had en kwam toen tot de ontdekking, dat zij zich in een vochtig, laag vertrek bevond, waar slechts een zwak licht scheen döor een raara, dat met ijzeren tralies was voorzien. De meubels in dit kelderachtig verblijf bestonden uit een stroozak, waarop Nelly was neergelegd en een lagen stoel. Het meisje gevoelde zich zeer ellendig en zwak, toen zij weer tot bewustzijn kwam. Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1