NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. 9e Jaargang. Dinsdag 19 Januari 1892. No. 2619 ABONNEMENTSPRIJS: AD VERTEN TIÉN: STADSNIEUWS. Haarlemsch Gemengd Koor. Lsttersn en Kunsti FEUILLET ON. Een Wolf in Schaapsvacht. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Korean Kleine Hontetraat No. 9, Haarlem. TelefooaniWBer 121. Directeur-Uitgever Tan 1—5 regels 50 Cents; iedere regel meer IC Cents. Grot te letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Abonnementen es Advertentie* worde» aangenomes door ons. agenten ea door alle boekhandelaren ea eonrsntier». PEEREBOOM, Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Gfnérale ie PublicÜi Mtrmgire ti L. DAB Bi f CoJOSH I. JOH BS, Succ., Parf i 8! bit fuut our, Mnimartru Haarlem, i8 Januari 1892. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, op Woensdag 20 Jan. 1892, des namiddags te 1 uur. Plaats van samenkomst Statenzaal, in gang Pandpoort (naast bureau Ge meente-werken) of Prinsenhof. De volgende stukken en punten zullen aan de orde worden gesteld. 1. Trekken afdeelingen; 2. MededeeliDgen en goedgekeurde besluiten: Proces-verbaal keur meester slachtvee, afkeuring koe. Verzoek eervol ontslag directeur stads bank van leening. Idem idem onderwijzer kostelooze school lett. C. Goed gekeurde besluiten; 3. Voorstel B. en W. VV. aanwijzing plaats eerste tusschenschool5. Idem idem verhuring verschillende gemeente eigen dommen, met advies commissie van financiën; 5' Idem idem verkoop stukje grond bij de koste looze school lett. B, met idem; 6. Idem idem uitgifte in erfpacht grond langs Leidsche vaart, met idem; 7- Idem idem overweg over den spoorweg aan het einde der Leidsche straat; 8. Rapport commissie van financiën rekening 1890 Kamer van Koophandel en Fabrieken; 9. Voor dracht B. en W. W. onderwijzer opleidingsschool voor jongens; 10. Idem idem onderwijzeres op leidingsschool voor meisjes; 11. Aanbeveling idem waagmeester12. Benoeming lid plaatselyke com missie van toezicht lager onderwijs. Op i Januari 1892 aanhangig gebleven zaken van liet vorige jaar Rapport der comm, van fabricage, omtrent de toekomstige bestemming van het Oude Mannen huis. Overwegen spoorweg, vooistel Dr. C. G. von lleeken en adressen. Voorstel Bur gemeester en Wethouders en rapport comm. Hont en plants, op rekesten Dr. S. Posthuma c. s. en G. de Vos c. s., oprichting Staalwater- bron. Adres Gèbr. Bri'. kmann c. s. idem. Adres Bispinck en Bredins, uitdieping Delft. Adres Hoofdbestuur van de Vereeoiging tot be- vorderiug vau de nederland6che visscherij te Katwijk s/d Rijn, aanstelling vischafslager. Adres Volksbelang, oprichting bureau tot onder zoek van levensmiddelen. Bezwaarschrift J. Spaans, huurprijs grond Leidsche vaart. Voor stel B. en W. VV., wijziging titulatuur gemeente ambtenaren. Rekest kerkbestuur H. Joseph, grond Begijnhof. Voorstel B. en W. W., re kest A. H. Kappelhof, schadeloosstelling. Voorstel B. en VV. W., aanstelling politiearts. Voorstel B. en W. W., due d'alven Z-B. Spaarne. Adres Vereeniging ambachtsschool, grond Heerenhek. Voorstel B. en W. W., adres afd. Haarlem der Ned. Vereeniging tegen de prostitutie, houdende verzoek tot intrekking der verordening op de openbare buizen van ontucht en publieke vrouwen. Adres Typ. vereeniging «de Phenix« en adres Zevendags-Baptislen, tot intrekking der verordening op de openbare hui zen van ontucht en publieke vrouwen. Idem tot ondersteuning van het adres der afdeeliüg Haarlem der Nederlandsche Vereeniging tegen de prostitutie. Idem adres Volksbelang en ver schillende andere adressen tot ondersteuning. Adres C. M. Ie Coin te, concessie paardentram HaarlemBeverwijk. Bij den Gemeenteraad is ingekomen het navolgend schrijven. De ondergeteekende, D. J. Ziegeler ziet zich tot zijn leedwezen genoodzaakt U te kennen te geven, dat hij na ruim 39jarige vervulling van het ambt van directeur, vroeger onder den titel van 1 kassier-boekhouder der stads bank van leening, dringende behoefte gevoelt, van de wegens die betrekking op hem rustende verplichting ontheven te zijn. I Waarom hij U hiermede verzoekt j hem uit die betrekking met 1 Mei e. k. eervol te ontslaan, wegens gevorderden leeftijd. Onder aanbieding van zijn hartelijkeu dank voor het steeds, gedurende de ver vulling van het bedoelde ambt, genoten vertrouwen, heeft hij de eer te teekenen met verschuldigde gevoelens. Ontslag wordt gevraagd door den onderwijzer alhier C. C. J. 1». Manuel. Voordracht voor onderwijzer 20 kl. aan de opleidingsschool voor jongens 1. J. Bellaart, Haarlem 2 J. Haalebos, Hoorn; 3. J. J. H. Lambermon, Ro®- sendaal. In verband met het toenemen van de influenza heeft de minister van Oorlog bepaald, dat zoodra het aantal zieken bij de korpsen infanterie in die mate mocht toenemen, dat de dienst der ove rigen daardoor te zwaar wordt, het aan miliciens verleende langdurig winterverlof zal moeten worden ingetrokken. De terugroeping dezer miliciens zal moeten geschieden tot zoodanig aantal, als door de behoefte aan dienstdoende manschappen wordt vereischt. De bij het 3e reg. inf. tot kapitein benoemde ie'luit. B. W. Mensing wordt bestemd tot kapitein voor speciale dien sten, doch blijft belast met de waarne ming van de betrekking van directeur der militaire school te Haarlem. In den Overbraker Binnenpolder wordt een verbindingsbaantje gemaakt tusschen den Noordhollandschen staats- en den Hollandschen spoorweg, opdat in het vervolg uit de richtiDg van Zaandam komende goederentreinen, zoBder Am sterdam aan te doen, naar hier kunnen doorrijden. Dit werk is krachtig onder handen genomen, zoodat een'flink deel van de baan reeds gereed is. N. RC. Hedenmorgen maakten van de koste looze uitdeeling van kolfie en brood alhier gebruik, 918 kinderen en 922 volwassenen. Van de firma Van Olphen Co. alhier ontvingen wij een fraaien kalender voor 1892, vervaardigd op hunne chromo lithografische inrichting. De uitvoering van Haarlemsch Ge mengd Koor stelde mij in de gelegen heid met deze vereeniging kennis te maken. Tot mijn leedwezen kan ik, zonder de waarheid geweld aan te doen, niet verklaren dat die kennismaking een onverdeeld gunstigen indruk bij mij heeft achtergelaten. Ik wil echter uit dezen eersten indruk nog geen gevolg trekkingen maken, althaDS die nog niet uitspreken, temeer nu uit het tweede deel der uitvoering bleek dat het eerste verre van wat men noemt gelukkig was geweest. Liever dus dan de tekort komingen in opvatting en uitvoering breed uit te meten, veroorloof ik mij hier enkele opmerkingen, welke der zangvereeniging allicht kunnen ten goede koL.en. Vooreerst dan dienen alle me dewerkenden onder 't zingen voort durend den directeur in 't oog te houden. Om dit mogelijk te maken is het noodig, dat ieder afzonderlijk een partij hebbe, tenzij wat zeker nog verkieslijker is de stukken uit het hoofd worden gekend en voorgedragen. Zou tusschen twee haakjes dit laatste bij een koor dat zeker grootendeels uit niet-lezers bestaat en over voldoenden studietijd beschikt, wel absoluut onmo gelijk zijn Ten tweede zorge men er voor te juister tijd en voldoende adem te halen, dit zal der reinheid van toon en fiischheid van klank bevorderlijk zijn. Ten derde ziDge men niets wat men niet begrijpt of omgekeerd: begrijpe men alles wat men zingtzoo wel den woordzin als de muziekphrase en zoeke men zich het verband tusschen die beide volkomen duidelijk te maken. Dit eischt natuurlijk veel studie en in spanning, maar deze zijn voor de toe komst niet verloren, menig lid in 't bi zonder en de vereeniging in 't algemeen zal er heerlijke vruchten van plukken. Eigenlijk moest bij koorgezelschappen als dit het zwaartepunt in de oefeningen en niet zoozeer in de uitvoeringen lig gen. Vooral op den directeur rust de plicht zich voor zoover deze niet voor handen zijn, de practische en theoreti sche bekwaamheden toe te eigenen welke hem tot den vertrouwbaren gids zijner koorleden moet maken entevens de taak zich in alle bizonderheden ver trouwd te maken met de te bestudee- ren stukken. Hij staat als tolk tus schen den toondichter en de uitvoerders. Hoe zal hij zijne zangers duidelijk maken wat de componist van hen verlangt als hij diens taal niet geheel machtig is, of ondersteld dat hij dit wel is als hij de middelen niet kent om den ontvangen indruk op zijn on derhoorigen over te brengen Niemand zoeke in deze opmerkingen iets anders dan de bedoeling: de jeugdige, blijkbaar ijverig strevende en zeer ze ker nuttige vereeniging zoo noodig de weg aan te wijzen langs welken een waardig doel is te bereiken. Nu eene vraag, meer bizonder den leider van het koor betreffende Waarom slaat de heer Swait de 4/< maal in op de gebruikelijke wijze Weliswaar zal zijn koor van deze afwijking geen na deel ondervinden, maar solisten, orkest en allen die alleen bij de uitvoering en wellicht een enkele voorafgaande repetitie meewerken Als solisten deden zich hooren voor eerst de heer J. Sol van Zaandam, die met de beide voorgedragen vioolnum mers bewees het nog niet tet meester in zijn kunst te hebben gebrachtver volgens eene dame uit het koor, wier lieve stem niet kon vergoeden wat aan de opvatting der twee liederen van Nicolai ontbrak. Haar toegiftje „Haar lemsch liedeke" van Andriessen was in dit opzicht beter- De titelpartij in „Schon Ellen" werd vervuld door mej. Lina Wijgers uit Amsterdam. Ook hierover kan mijn oor deel niet gunstig luiden. De zangeres toch, die over niet te versmaden stemmid- delen btschikt en wier wijze van zin gen hoewel niet geheel onberispelijk, op degelijke studie wijst was deze partij niet machtig. Gelukkig gaf zij in het tweede deel buiten het programma een tweetal liederen (van R. Franz en C. v. Rennes) ten beste welke van hare talenten een veel hoogeien dunk deden opvatten. Het scheen wel dat in het tweede deel alles gelukkiger moest uitvallen dan in 't eerste, want ook de heer Zalsman zong zijn aria uit, „Elias" veel verdienstelijker dan zijn partij in „Schön Ellen." Het strijkorkest van het Stedelijk muziekkorps, dat in vereeniging met de piano zich prijzenswaardig van de be geleiding der koornummers kweet, bracht afzonderlijk en op zeer loffelijke wijze de variaties uit Haydn's „Kaiser- quartett" ten gehoore. Met het flink uitgevoerde „Halleluja" van Handel werd de avond krachtig besloten. PHILIP LOOTS. In het overige gedeelte van het ka naal vertoont zich veel drijfijs. Uit de kajuit eener stoomboot, lig gende aan den Overtoom gemeente Sloten is e:n som van 50 ontvreemd. De politie te Sloten heeft de daders gearresteerd van voor eenigen tijd in de stoomzagerij „de Snelheid" aldaar bedreven diefstal van drijfriemen en koperen kranenhet zijn een tweetal ingezetenen der hoofdstad. De scheepvaart is in de omliggende wateren door het ijs gestremd, in en kelen banen zich de stoom booten nog met moeite den doortocht. Het Noordzeekanaal, beoosten de Hembrug is zoodanig met ijs bezet dat de kleine vaart aldaar geheel is gestremd. Wij ontvingen No. 1 van Hippos» maandblad gewijd aan de belangen van de paardenfokkerij en de paardenken nis. Het blad ziet er goed uit en heeft een zeer gevarieerden inhoud, die voor beoefenaars der paardenfokkerij van veel nut kan zijn. Als gratis supplement is er bijgevoegd een afbeelding in licht druk van den heDgst Magnaat, uit het friesche paardenstamboek. Wij ontvangen eene proefafleve- ring van het tijdschrift „Eigen Haard," met verzoek er een enkel woord over te zeggen. Het valt ons gemakkelijk daaraan te voldoen. In de 17 jaar van i zijn bestaan heeft dit tijdschrift zich den toegang verschaft tot veler sym pathie Actueel in de hoogste mate, j streeft het er naar, zijn lezers bekend j te maken met de voortbrengselen van nederlandsche literatuur en nederland- sche schilderkunst, en het slaagt daarin volkomen. I De redactie is tegenwoordig samen- gesteld uit de heerenJo. de Vries, Dr. j E. D. Pijzei, Dr. E. van der Ven en I Chs. Rochussen, namen die in het land een goeden klank hebben. De prijs van het tijdschrift is franco p. p. 1,62% I per 3 maanden, te betrekken door elke boekhandelaar of bij den uitgever den heer H. D. Tjeenk Willink te Haarlem. De hertogin d'Uzès, die na haar avontuur met het Boulangisme van de politiek afkeerig geworden is, heeft zich weder geheel aan sport en aan de kunst overgegeven. Vroeger heeft zij komedie gespeeld, stukken geschreven, aan beeldhouwen gedaan en boeken onder den naam van Mamuela uitge geven. Tegenwoordig is zij régisseuse zonder salaris aan het Theatre du Gymnase. Eene „jacht in het bosch van Fontainebleau", die voorkomt in Le monde oü Pon flirle, een stuk van Blum en Teché, is door de hertogin in elkaar gezet en wordt door kenners zeer bewonderd. 231 HOOFDSTUK XVIII. Zij begreep nu, maar te laat, dat zij door den een of anderen schurk naar de stad was gelokt en natuurlijk richtte haar ver denking zich op Harper Elliston. Waarom verdacht zij juist dien man van die daad? Hij was toch ongetwijfeld niet zoo slecht om zich tot zoo iets te ver lagen. Nelly behoefde echter niet lang in onzekerheid omtrent den schuldige te blijven. De deur van haar gevangenis kraakte op haar hengsels, en er trad een man het vertrek binnen, die da delijk naar haar toeging. Het was Harper Elliston. Er speelde een onheilspellende glimlach om zijne lippen en hij stond haar eerst onbeschaamd aan te staren voor hij vroeg: „Hoe vaart gij dezen morgen, mijne lieveling?" „Dit is uw werk, ellendeling." „Stil, spreek niet op zoo'n barschen toon, Nelly," antwoordde mijnheer Elliston met een afwerende beweging van de hand. „Gij zult toch niet willen ontkennen, dat mijn doel eerlijk is. Ik be weer, dat alles in de liefde en den oorlog gewettigd is. Ik heb u herhaalde malen blijken van mijne liefde gegeven en u zelfs gevraagd mijne vrouw te willen worden. Berisp mij niet, dat ik nu tot andere middelen mijn toevlucht neem, gijzelf hebt mij er toe genoodzaakt. Ik kom hier met een nieuw voorstel om mijn prachtig huis in New-York met mij te komen deelen. Kan iemand je ooit een meer edelmoediger aanbod deen „Harper Elliston, hoe kunt gij mij zoo beleedigen? Denkt gij, dat ik raij tot zooiets zal vernederen? Gij hebt u deerlijk ver gist ais gij dacht, dat ik zoo mijn ondergang tegemoet zou gaan." „Dan zult gij dat zonder uwe toestemming moeten doen." De afschuwelijke blik, waarvan hij deze woorden liet verge zeld gaan, deed het meisje hevig ontstellen. Zij deinsde voor hem terug als voor een vergiftige slang. Hij glimlachte en trok nadenkend aan zijn baard. „Gij ziet nu, hoe de zaak er bij staat," vervolgde hij. „Het is dus het verstandigst, dat gij u maar in het onvermijdelijke schikt." Terwijl hij zoo sprak, kwam hij dichter bij Nelly staan. Zij week hevig verschrikt achteruit. „Ga terug, schelm. Raak mij niet aan," riep zij uit, terwijl haar oogen van verottwaardiging fonkelden. Weer lachte de booswicht. „Gij schijnt mij het moeilijk te maken, juflrouw Darrel." „Geen stap verderschreeuwde Nelly. „Ho, ho. Stil een beetje. Wilde je mij schrik aanjagen? Dat kunt gij niet. Ik heb wel eens andere zaken bij de hand gehad. Kom, wees verstandig." Hij kwam een schrede nader, maar spoedig uitte hij een doffen kreet en deinsde verschrikt terug, daar Nelly Darrel een geladen pistool in de hand had, welke zij op zijn borst richtte. Dit was eene onaangenaam en onverwacht beletsel voor den schelm. Een vloek ontsnapte aan de lippen van den teruggeslagen ellendeling. „Meisje, pas op, dat wapen zal afgaan," schreeuwde hij op krijschenden toon. „Het zal afgaan, als gij niet dadelijk vertrekt," antwoordde zij op vastberaden toon. „Geef mij dat pistool?" wDat nooit. Den inhoud kunt gij krijgen, als gij nog een stap durft doen." Harper Elliston moest wel bekennen, dat hij voor het oogen- blik teruggeslagen was. Hij had volstrekt niet aan de mogelijk heid gedacht, dat Nelly Darrel gewapend zou wezen, anders had hij haar dadelijk van dat moordtuig beroofd. Na een oogenblik geaarzeld te hebben, keerde de schelm zich om en vertrok. Toen Nelly beproefde hem te volgen, werd zij hierin verhinderd door eene zware eikenhouten deur, die Ellis ton achter zich gesloten had. Zuchtende ging Nelly terug en zonk bevend en wanhopig op de armzalige legerstede neer, waar zij haar tranen den vrijen loop liet. Elliston snelde ondertusschen naar boven, waar hij Madge

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1