POLITIEK OVERZICHT. Burgerlijke Stanl. Nationale Militie. GEMENGD NIEUWS. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. in zijn oordeel over het gebeurde te Heiloo niet a'leen staat. De heer A, Smit heeft de gemeente Heiloo 12^ jaar gediend en is gehuwd. Zijne jaarwedde bedroeg f 700; ter wijl de overige onderwijzers en onder wijzeresssn allen eene lagere jaarwedde genieten. De gemeente Heiloo vraagt thans een onderwijzer met hoofdakte tegen f 600 'sjaars. Zoolang de berichtgever uit Heiloo geene audere redenen opgeeft, waarom de hoogstbezoldigde gehuwde onder wijzer, A. Smit, eervol is ontslagen, dan dat er aan de school een onder wijzer te veel is volgens de wet, is m. i. het vermoeden gewettigd, dat zulks is geschied om de gemeentekas met 100 'sjaars te bevoordeelen. Dat de heer S. eervol is ontslagen, is een magere troost, daar hij van zulk ontslag toch slecht met zijne vrouw kan leven, en dat hij nog „rustig zijne klasse blijft waarnemen," doet niets af aan het m. i. ongelukkige besluit. De gemeenteraad van Krom menie hield dezer dagen eene verga dering, waarvan het verslag aldus luidt „Openbare vergaderingj van den Raad der gemeente Krommenie, gehouden op Vrijdag, 151891, 's avonds uur. Tegenwoordig alleen de heer A, die de vergadering opent en mededeelt" dat de heeren B., C, D., E., F en G.: wegens ongesteldheid en de heer H door huiselijke omstandigheden verhin derd zijn de vergadering bij te wonen. Hij sluit daarna de zitting." Aan wien de heer A. nu die mede- deeling deed, wordt niet vermeld. Vrij dagmiddag te 12 uren is te Hoorn het stoffelijk overschot grafwaarts gedragen van jhr. mr. D. van Akerlaken. Vele deputatiën en leden van gemeenteraad, kerkeraad, waterschapsbestuur en andere corpora tion waren op het kerkhof samengeko men, waar buitendien een talrijk publiek stond te wachten om getuige te zijn van de plechtigheid. Nadat de l:jkkist in de groeve was geplaatst, nam de heer Zimmerman, burgemeester van Hoorn het woord. Met dankbare waardeering werd door hem herinnerd aan het vele goede dat de Ontslapene ir* vele betrekkingen had verricht voor de gêméente, waar hij had ge 'woond en ook was geboren. Zijn hel der oordeel, uitgebreide kennis en strikt rechtvaardigheidsgevoel schonken hem overal grooten invloed. Moge ook een oüd en aanzienlijk geslacht in hem den laatsten mannelijken telg verliezen, zijn naam zal in Hoorn in eere blijven leven, want onafscheidelijk is die naam aar de geschiedenis der gemeente ver bonden. Daarna sprak de minister van koloniën, baron Van Dedem, oud bur gemeester der stad, Van Akerlaken was, zoo zeide ZExc.. altoos een man ge weest, wien de vrijheidszin der West- Friezen wa3 aangeboren, maar die tevens zulk een eerbied had voor het gevestigd gezag, dat hij zelf door zijnen rechtvaardigheidszin „facile prin- ceps „mocht heetenwant daardoor wist hij niet alleen het gezag hoog te hou den, maar teveDs de toegenegenheid te winnen. Levenslang bleef hij getrouw aan het devies van zijn geslacht: „de stem van mijn geweten geldt mij meer dan het oordeel der menschen Mr. van Strijen, schoonzoon des over ledenen, bedankte daarna voor de ge voelvolle woorden bij het graf gespro ken en voor de eer door de tegen woordigheid van zoovelen aan den gestorvene bewezen. Prachtige kransen en palmen dekten de kist. De n e d e r 1 a n d s c h e Schil dersbond bespreekt in eene circulaire het treurige feit, dat in het schildersvak des zomers overmaat van werk en des winters gebrek aan arbeid is. En daar niet ieder werkman de kunst van sparen verstaat, wordt er zelden in den zomer een duitje weggelegd voor den win terdag. Om daarin nu eenige verbetering (de bond noëmt het, wel wat pompeus „een practisch middel tot opheffing van sociale nooden") te brengen, ver zoekt de bond aan het publiek1°. om in het voorjaar alleen het hoognoodige schilderwerk te laten verrichten, daar er dan toch werk in overvloed is20. buitenwerk te laten wachten tot den nazomer of den herfst en 30. tuinmeu beien, emmers, tobben, vaten, rijtuigen enz. die geschilderd moeten worden, voor den winter te bewaren. Op 1 Januari bedroeg, naar Alma Materhet orgaan van den arasterdaraschen Studentenbond, mede deelt, het aantal ingeschreven studenten in ons land 3086. Er studeeren 343 in de theologie, 692 in de rechtsgeleerdheid, 1503 in de geneeskunde, 368 in de wis- en natuur kunde en 180 in de letteren. Bovendien zijn er te Amsterdam 31 toehoorders voor enkele lessen. Gaan we dit lijstje na, dan valt het volgende op te merken Amsterdam is de primus voor de faculteiten der genees- en wis- en natuurkunde (onderscheidenlijk 565 en 127); het volgend jaar zal hetzelfde voor de theologische faculteit gezegd worden, omdat de stichting Van Dijk allééa dan ten minste een dertigtal naar Amsterdam stuurt. Wat de juridische faculteit betreft, is het volgende ver meldenswaardig Men zegt wel eens, dat onder de medici er zeer velen schuilen, die zich niet 1 ten inschrijven, vooral onder de ouderen. Wat echter te denken, vraagt Alma Matervan de juristen iu Amsterdam, die zich niet laten inschrijven, maar gewoon weg niet betalen. Er zijn, volgens het blad, tien tallen van zulke menschen te noemen. Verder z jn er in Utrecht 217 niet- korpsleden, 42 oud korpsleden en 462 korpsleden; ia Leiden 255 niet korps leden, 38 oud korpsleden en 949 korps- ledeD. Van Groningen en Amsterdam ont breken de gegevens. Te Helmond is de smid J. E., oud 24 jaar uit Tilburg aangehou den en naar de gevangenis te Roermond overgebracht, ter zake misbruik van vertrouwen. Uit den gemeenteraad van Breda. De voorzitterDan stel ik nog voor, mijne heeren, om den bode naar den burgemeester te zenden om te iuformee- ren naar den toestand van den burge meester. Bode, ga naar den burgemeester en vraag namens den Raad hoe het met den burgemeester is. De bode vertrekt. De werkzaamheden worden voortgezet. Na eenigen tijd komt de bode terug. De voorzitter„Dan zijn hier stukken over de pompen, over het onderzochte water. O, daar is de bode. Mijne heeren, de burgemeester verkeert nog altijd in deuzelfden toestand, doch heeft gelukkig een goeden nacht gehad. Dieiogekomeu stukken omtrent de pompen betreffen het bacteriologisch onderzoek. Ik stel voor ze te doen circuleeren. Eveneens een instructie voor den gemeente ontvanger van Breda. Ik stel voor om die ook te laten circuleeren Meneeren, nu zou er een stembureau benoemd worden voor de verkiezing van een Raadslid in de plaats van mijnheer Smits, Ik maak echter bezwaar tegen die benoeming, waat het is voor de familie niet aangenaam als we zooveel haast maken om die plaats aan te vullen. Ik stel voor om het stembureau te beuogmen over 14 dagen} als wé wéér Vetgadefènf De heer Van Mier ld: „Mijnheer de voorzitter, waarom nu dadelijk niet? Meneer Smits blijft toch dood, die konat niet meer terug. (Hilariteit en teekeaen van afkeuring). We kunnen definitief geen wethouder benoemen als de Raad niet eerst voltallig is." De heer Rombouts„Mijnheer de voor zitter ik zie er ook geen bezwaar in om het stembureau thans reeds te benoemen. Uit de spoedige benoeming van een ander Raadslid zal de familie zien hoe noode wij de diensten, door den overle dene gepresteerd, kunnen ontberen, de familie ziet daardoor wat we in hem verliezen, wanneer wij, door benoeming van een ander in zijn plaats, ons verlies trachten te verzachten." De heer De Booij„Mijnheer de voorzitter, overal waar in de wet van 51 sprake is van den Raad wordt be doeld de voltallige Raad; geen enkele uitzondering is daarop. Met het oog op de benoeming van een wethouder dient dus de Raad zoo spoedig mogelijk voltallig te worden gemaakt. Ik ben er dus voor om het stembureau tebenoe men." De voorzitter„Nu, als de Raad het wil dan stel ik voor om maar zoo spoe dig mogelijk tot de benoeming over te gaan van een stembureau voor de ver kiezing van een Raadslid. Onder de merkwaardighe den van het ijs raag niet onvermeld blijven een schaatsrijder op krukken, een negenjarige jongentje te Witmar- sum, wiens rechterbeen lam is. Onder den voet van het linkerbeen is eene schaats gebonden en daarop scharrelt hij, met behulp van zijne krukken, vlug als de wind de baan langs. VISSCHERIJ. Scbeveningen, 22 Januari. Voor den wal kwam de logger Plona sch, M. L. Verheij. die zijne versche visch aan het strand verkocht en daarvan eene besomming van ƒ3co maakte. De prijzen der visch waren nagenoeg gelijk aan gisteren. Tongen 60 tot 85 ct. per stuk, kabeljauw J 2 tot 2.50 per stuk, schol f 9.50 tot 10 per mand, schelvisch 30 tot 40 ct. per stuk. Een 3tal schuiten is ter versche vis- scherij vertrokken. Op bevel van den Czaar is een einde gemaakt aan de ophooping van granen in verschillende plaatsen, terwijl de bevolking in het binnenland stierf van honger. Terwijl vroeger 120 wagens werden verzonden, expedieert men er nu 4 00 en nóg liggen er millioenen puds graan op verzending te wachten. De graanoogst in den Kaukasus is veel overvloediger dan men verwachtte. Tal van ambtenaren, waaronder velen van hooger rang, zijn wegens plichts verzuim op staanden voet ontslagen. Maar de hongerlijdende bevolking mort en dreigt, de nihilisten trekken partij van den toestand om de onge- lukkigen tegen de regeering op te hitsen. De regeering is dan ook bevreesd voor oproer en zal de goeverneurs van som mige provinciën met buitengewone macht bekleeden, om eventueele on lusten onverwijld te kunnen onder drukken. Iu Spanje is men ook nog niet zonder vrees voor opstootjes. Gisteren meldden wij reeds, dat te Cadix en San Fer nando maatregelen waren genomen 'om uitbarstingen van anarchistisch en aard te voorkomen nu wordt ook uit Ronda bericht, dat er agitatie heerscht onder de anarchisten. Nog altijd circuleeren zeer verschil lende berichten over den gezondheids toestand van den Paus. Sommigen meenden te weten, dat de Paus zeer ziek was, anderen dat dit gerucht op niets berustte. Het schijnt nu zeker te zijn, dat de Paus wel iswaar eene lichtte verkoudheid heeft gekregen en zich moet ontzien, maar dat er volstrekt geen sprake kan wezen van ernstige storingen ia den toestand van 's Pausen gezondheid. In de italiaansche Kamer heeft de markies di Rudioi verklaard, dat de regeeriug weinig lust gevoelt om mei Frankrijk een tarieven oorlog te beginnen, al bestaat daartoe wel eenige aanleiding omdat Frankrijk met Februari op de italiaansche producten het maximumtarief zal toepassen. Toch zal de italiaaansche regeeriug de economische belangen van het rijk zooveel mogelijk behartigen. Te Londen kwam een stoomboot uit Rio de Janeiio, di: onderweg aan gele kooits twee matrozen verloren heeft Ook kwam in die stad een bericht uit Soedan, dat de Khalifen, die elkan der de heerschappij betwisten, de zaak gaan uitvechten en uit Chicago, dat daar de waterleiding geheel bevroren was en er dus watersnood heersente, niet door veel, maar door te weinig water. Ook Woensdag weder vormde t volksschooi-ontwérp hoofdzakelijk eer? onderwerp van discussie in de algemeene begrootingsdebatten der Pruisische Ka mer van afgévaardigden. Zekere sênsatio wekte daarbij de verklaring van dea minister van eeredienst, von Zedlitz, dat hij geen „eigenzinnig man" is, maar met zich zal laten praten, iudien door de Kamer „verbeteringen" in zijn ont werp verlangd zouden worden. Intusschen is de vraag, of de minister hierbij con cessies aan het centrum of aan de liberalen op betoog had. De Freisinnige Zeitung brengt io herinnering, dat door den minister von Zedlitz onlangs eene circulaire aan de regeeringspresidenten is verzonden, waarin deze ambtenaren bevoegd verklaard worden, kinderen van dissidenten, tegen den wil der ouders, te dwingen ona hetzij het evangelische, hetzij het katholieke godsdienstonderwijs in de school te volgen. Krachtens besluit, heden door de rijks dagcommissie genomen,zal buitenlandsch graan van 1 tot 21 Februari zonder certificaat van oorsprong, tegen de lagere invoerrechten in Duitschland kunnen worden ingevoerd. De correspondent van Daily News te Weenen, meldt, dat verschei dene hoog- geplaatste beambten van de administratie der russische spoorwegen zijn gevangen genomen en beschuldigd van medeplichtigheid aan een nihilistisch komplot, dat onlangs is ontdekt en dat tot doel had om den trein, waarin de keizer zich bevond, tusschen Kazan en Moscou in de lucht te doen vliegén. De beambten zijn beschuldigd van aan de nihilisten de noodige aanwijzin gen te hebben verschaft om de mijnen onder de rails te kunnen aanleggen. De nihilisten hadden hunne werkzaamheden reeds bijna verricht, toen zij door de komst van een landbouwer in hun werk zaamheden gestoord, overhaast de vlucht moesten nemen, met achterlating van eenige werktuigen, die door een wissel wachter werden ontdekt. Te Rouaan stond terecht een muzikant, Gérard, beschuldigd van zijn tienjarig zoontje zoo hard te heb ben geslagen aan het rechterbeen, dat dit moest worden afgezet. Voor de recht bank bevestigde de jonge Gérard dit, maar hij voegde er bij, dat hij zijn vader daarom toch niet gestraft wilde zien. En de rechtbank, hierdoor verteederd, vergenoegde zich met den hardhaudigen papa met 50 frs te beboeten. Te Minneapolis heefteen handelsreiziger tegen den directeur der groote ©pera eene aetie tot schadeloos stelling ingesteld, omdat het gezicht op het tooneel hem den geheelen avond afgesloten was door de enorme hoeden van twee dames, die vóór hem zaten. Hij had zich bij den plaatsaanwijzer beklaagd, maar deze had hem geen andere plaats willen geven en aan het bureau weigerde men hem het geld terug te geven. De zaak is nog niet beslist. FAMILIES ERICH TEN- Gehuwd: 21 Jan. W. M. van Elwe en A. J. Hansen, Amst. - F. van Asperen en M. de Graaf, Nichte\echt. - J. J. A. Herman en G. C. Voorthuy- Baarn. - 22. J. H. W. Bisschop Boele en S. M. M. Balsem, Beek (bij Nijmegen). Geboorten 21 Jan. J W. Bruynings: IngenhoesVan der Veen z. Voorburg. - T. A. van ForeestVan Kingh d. Oosthuizen. - Mevr. MathonFarens- bach z. Den Haag. - 22. F. Swart- wolt—Vreugdenhil z. en d. Amst. Overleden 9 Jan. M. H. E Koip- scheerRoelofzs 66 j. Amst. - iOi J. Spiée, Den Haag. - 16. Wed. A. Bakker—Timmer 74 j. Oosterend (op Tessel). - 19. Wed. W. A. M. Huijbers Van Spaarenburg 62 j. Amst. - 20. W. Verbaan jm. 34 j. Nieuweramstel. - H. de Groot 82 j. Amst. - D. van Merke- stijn 77 j. Leersum. - A. V. van Riel 64 j. Vrijhoeve Kapel. - A. C. Esser ld. 70 j. Zwolle. - Wed. R. Asser Godetroi, Den Haag. H. A. W. Köhne 73 j. Veur. -21. Wed. A. C. Maat - Kloosterman 86 j. Den Haag. - Wei. L. N. E. Verbrugge—Van Ingen 78 Oudewater. - L. Corstius jd. 66 j. Nijmegen. - E. Bruin—Bakker 71 j. Wijdenes. - E. IC. Speelman 46 j. Amst. - 22. Wed. J. Meulevelt—Meily 97 j. Amsterdam. VARIA. Al te letterlijk opgevat. „Mina," roept mevrouw ongeduldig, „gooi dadelijk alles neer en kom bij mij 1" Ja, mévrouw. Waarom schreeuwt het kind zoo Omdat ik het heb neergegooid, mevrouw. Geboorten: 21 Jan. J. v. Breemen- Smink d. J. Swenneker-Heeres d. - 22. G. W. M. v. Dam-Vollaerts z. - M. Calandt-van Os z. - M. Harkmans-v. d. Biggelaar z. - A. Ritman-Lieste d. Overleden: 21 Jan J. Schoof' 38 j. Ged. Oudegr. - 22. W. de Vos 14 j. z. Oranjebstr. - A. C. Kahlenberg- Kroon 75 j. Hagestr. - A. M F. Erleij- Reckmann 82 j. Ged Oudegr. - J. Dekkers 70 j. Kruisweg. RECLAMES. 25 Cents per regel. EERSTE Het paleis van den hertog* vau Arcnberg te Brussel is heden ge deeltelijk uitgebrand. Een brandweer man is gedood, drie anderen zijn ge wond. Te Laeken heeft Vrijdagmorgen een dronkaard Wierinckx geheeten binnen een paar uren meer dan een liter jene ver gedronken, na den vorigen nacht verschillende kroegen te hebben alge- loopen. In verregaanden staat van dronkenschap heeft hij tehuis gekomen zijn vrouw op ergerlijke wijze mishandeld en een stoel op haar hoofd stuk gesla gen. Zonder tusschenkomst van een buurvrouw, zou hij haar stellig hebben vermoord. Uit zelfverdediging heeft zijn vrouw toen hij haar opnieuw met een aanval dreigde, met een koffiekan een hoogst ernstige wonde toegebracht. De politie heeft zich met de zaak bemoeid. Twee der vier kinderen van dit onge lukkig echtpaar waren getuige van dit drama. Te Oldenburg in Duitsch land zijn vier heeren, die gewoon wa- ren eiken dag een bad te nemen in het bassin van de zwemschool en die dat tot nu toe hebben volgehouden. Na tuurlijk moesten in de laatste dagen bgten voor hen gehakt worden. *t Merkwaardige van het geval is dat een van deze stoute baders een man van tachtig jaar is. Het kasteel te Urville in Lotharingen, door Keizer Wilhelm gekocht, wordt gerestaureerd. De kei zer zal daar van den zomer tijdens de manoeuvres logeerenvoor het eerst zullen drie legerkorpsen aan de man oeuvres deelnemen. De Keizer zal een dag te Metz komen voor de onthulling van het standbeeld van Keizer Wil helm I. Grietje, de dienstbode van me vrouw Jansen, maakt door het ge opende raam een praatje met Kaatje, de gedienstige vai mevrouw Pie tersen, die in het naaste huis woont. „Zeg, Griet, mevrouw heeft mij opgeslagen," roept Kaatje. „Opgeslagen Zoo, zoo. En waar om „Wel, sedert ik de Poetspasta de Sabel gebruik, grimt en blinkt alles dat het een lust is, en mevrouw was zóo tevreden dat ze zei„Kaatje, ik geef je vijftien gulden in 'tjaar meer." „Nou, ik feliciteer je, hoor. Ja, die Poetspasta de Sabel is een best ding, dat is zeker. Mijn neef in de kazerne „Zoo, heb je een neef in de ka zerne „Wel, daar behoef je niet om te lachen, 'tis wat een flinke jongen. Hou dan, die zeit dat er geen beter poetsgoed is en dat hij altijd een pluimpje van den sergeant krijgt, omdat zijn spullen zoo mooi glim men." „Ik moet weer aan mijn werk. Dag Grietje, de groeten aan je neef, hoor." „Adieu." Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter keaHis van de belanghebbenden, dat de loting voor de Nationale Militie, van de ingeschrevenen in deze gemeente, in het jaar 1891, voor de lichting van 1892, zal plaats heb ben in den "Doelen- alhier, op Donderdag den 1 lien Februari 1892. voor de eerste 192 jonge lingen, vermeld op de alphabetiscbe naamlijst, en op Vrijdag, den 12e Februari 1892. voor de overige iu de naam'ijst genoemde jongelingen, telkens aanvangende des morgens ten 10 uur. Voorts, dafc op Zaterdag eu Maandag, den 27en en 29en Febrnari 1892, aanvanger-de 's morgens ten tien ure, ten raadhuize dezer gemeente, (afdeeiing Militie en Schutterij), door of van wege de lotelingen aanvraag kan geschieden voor de getuigschriften, vermeld in de tweede en derde zinsnede van art. S3 der gemelde wet, ter be- komiog van vrijstelling, wegens broederdienst of op grond van te ziju eenige wettige zoon, en eindelyk, dat de bewijsstukken wegens eigen mi litairen dienst of dien van broeders, vormeld in de eerste zinsnede van art. 53 der wet, voor zoover die stukken niet door tusschenkomst van den Commissaris der Koningin aan degemeente^ besturen zullen worden toegezonden, ten minste tien dagen vóór de opening van de eerste zit ting van den militieraad, die zal aanvangen op den tweeden Maandag in Maart aanstaande, moeten zijn ingeleverd bij den Burgemeester dezer ge meente. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Conrad, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 22 Jan. van Port Said. Het stoomschip Oranje Nassau arri veerde 18 Jan. van Amsterdam te Pa ramaribo. Het stoomschip Prins Mauri Is ver trok 22 Jan. van Paramaribo naar Am' sterdam. Het stoomschip Rotterdam, van de N. A. S. M., van Amsterdam naar New-York, passeerde Vrijdag 22 Jan., des namiddags 12 uur 30 min., Lezard. Het stoomschip Melbourne, met de chineesche en indische mail, arriveerde 21 Jan. te Suez en heeft de reis naar Marseille voortgezet. Het kan 27 Jan te Marseille verwacht worden. Het stoomschip Soerabajavan Rot terdam naar Java, arriveerde 22 Jan. te Batavia. Het stoomschip Gelderlandvan Rot terdam naar Java, vertrok 22 Jan. van Colombo. SSP*8* Aan Geabonneerden op, dit Blad en hunne huisgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeldy waar deze Betrekkingen zij:n ie bevragen Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel 1. Kinderjuffr. om m. beb. v. e. kindermeisje zelfst. verpl. en opr. v. 3 kind. ben. 3 j. op zich te nemen. 2. Bckw. boekhouder sal. aanv. f 1090, volk. bek. m. h. brandass. vak. 3. Bed, in mag. v. ijzerw. en huish. art. R. C. extern, bek. m. h. vak, gesch. v. verk. en hoog loon. 4. Jongste bed. op kant. P. G. 18 h 20 j. goed kunn. lez. schrijv. en rek. 5. 2e klerk op druk notaris kant. in N. Br. Sal. ƒ800, R. C. Corrector op groote drukk. goed op de h. eng. t. 7. Machinist zoow. bank als vuurwerker vast loon 10 per w. op stoorapann fabr. 8. Bekw. banketbakk. bed. m. Febr. 9. Ie coupeuse iu voorn. m*.g. ruim sal. in st. zelf«t. te kunn. optr. 10. Kinderjuffr., liefst duitsche, om de zorg. v. 4 kind. geheel op zich te nemen. 11. igenten v. levensverz. maatschij. voor gr. en kl. posten hooge prov. 12. Huisknecht 1° Mei P. G. bov, 28 j. uitstek get. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. Heden overleed onze Vader, Behuwd- en Grootvader, JACOB ANTONISSEN, in den ouderdom van 67 jaren. Uit aller naam, J. ANTONISSEN. Haarlem23 Januari 1892.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2