POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. Vroegere laren. De vergunning tot uitgaan der ca dets is zoodanig geregeld dat hun meer vrijheid wordt verleend, naarmate zij zich in een hooger studiejaar bevinden. Ten einde den lust tot studie te bevor deren, worden aan enkele cadets die zich dit door hunne vorderingen en te vens door hun gedrag boven hunne kameraden hebben waardig gemaakt bizondere vergunningen tot uitgaan ver leend oi wel verlof van Zaterdag op Zondag, het gaan naar eene comedie of andere voorstelling toegestaan. Op het nieuwste lijstje van eervol vermelden door de Exploitatie maatschappij komt ook voorW. En- klaar, seinhuiswachter te Arnhem. Als reden zijner eervolle vermelding noemt a. het „Vaderland"betoonde acti viteit. Nader verneemt men, dat die activiteit bestond in het tijdig doen stoppen van een trein die op onveilig signaal reed. Uit betrouwbare bron wordt evenals reeds eene vorige maal, thans medegedeeld, dat behalve het papiertje de eervol vermelden ook eene gelde lijke belooning ontvangen. En wel ƒ2.50, zegge een heelen rijksdaalder Goede hemel, wat is die Exploitatie maatschappij royaal Gelria Bekendmaking, H e e r e n zakkenrollers, verblijf houdende te Am sterdam en aldaar hun beroep vrijelijk uitoefende, zonder patentplichtig te zijn wordt bekend gemaakt 1. dat 't hun niet aangeraden is ter gelegenheid van de tentoonstelling van Chicago het ter rein hunner werkzaamheden van Am sterdam te verplaatsen naar Chicago; 2. dat men met de verplaatsing wel zeer ingenomen zou zijn, wanneer de daardoor ontstane vacatures maar niet weer werden aangevuld3. maar dat de overheid te Chicago, om overpro ductie te voorkomen, besloten heeft zakkenrollers en andere „handige" lui uit andere landen zooveel mogelijk te weren 4. dat zij daarom uit loutere belangstelling aan de politie van alle groote steden van Europa heeft gevraagd de portretten van allen, die 't beroep van zakkenroller uitoefenen; het signa lement van den geportretteerde, de maat en gewicht. Aangezien voor 't herkennen van zak kenroller een groote mate van menschen- kennis wordt vereischt, zal tevens aan de politie der groote steden worden gevraagd het zenden van een geheimen politieagent, A. C. Aan een der advertentie bureaux te Rotterdam kwamen dezer dagen voor een keukenmeid, welke haar diensten aanbood ruim 100 brie ven in, terwijl een boekhouder, die tot een klein salaris een betrekking zocht, er geen enkelen ontving. Zaterdagnamidag vervoeg de zich in den winkel van een horloge maker in de Passage te Rotterdam een Duitscher, die tot een bedrag van 1000 aan verschillende kostbaarheden als horloges, byouterieén enz. te zien vroeg. Terwijl «:e winkelbediende bezig was de verlangde artikelen ten toon te spreiden, bemerkte hij dat de Duitscher eenige daarvan in zijn zak liet ver dwijnen, waarna de vreemdeling, zich ontdekt ziende, de vlucht nam. Op het geroep van den winkelbediende, die hem onmiddellijk achtervolgde, werd hij door eenige politieagenten gegrepen en daarna overgebracht naar het politie bureau in de Pau wens teeg, waar bij fouilleering een gouden armband op hem werd gevonden. Hij is aan dat bureau jn voorloopige bewaring gesteld. Uit Dordrecht meldt men: Een van de Zaterdag avond door Sequah behandelde patiënten had eene verre reis achter zich. De man, Hermann Knötte genaamd, kwam uit het dorpje Frintrop bij Essen. Hoewel hij na de behandeling aanmerkelijk minder pijn had, kon Sequah zijn kwaal niet geheel genezen, daar die geen rhumatiek was. Er waren 80c a 900 menschen in de zaal, alzco minder dan den vorigen avond. Aan den burgemeester en aan de gees telijken zullen gedrukte formulieren voor de bewijzen van onvermogen worden gezonden. Slechts op vertoon van deze formulieren, ingevuld en onderteekend door hen aan wie ze zijn gezonden, zal Sequah kosteloos „medicijnen" ver strekken. Nabij Zwartsluis zou een jonkman, van de ganzenmarkt thuis ko mende, zijn geladen jachtgeweer uit het bootje nemen, waarmee hij was uitge varen. Het schot ging af en trof hem in de borst, zoodat hij terstond een lijk was. Bij het dorp Haren was een jongeling, B. Eisses, met een geladen geweer op den zolder gegaan, om op kraaien te schieten. Hij schijnt naar beneden gevallen te zijn, tei gevolge waarvan het schot afging en hem in zijn hoofd trof, waardoor hij onmiddel lijk stierf. Aan het s t a t i o n t e V e n 1 o o had de arbeider W. Breurs Vrijdag avond het ongeluk onder een aankomen den trein te gerakt n en daardoor de beide beenen te verliezen. Hij werd naar het St. Josephs gasthuis overgebracht en is daar aan de gevolgen overleden. Hij was gevallen door de gladheid, toen hij voor den aankomenden trein van Nij megen wilde uitwijken. Hij laat eene weduwe met vier kleine kinderen achter. Uit IJ 1st wordt aan de Br. R. C. gemeld In ons stedeken, zoo beroemd om hare schaatsen, zal men deze niet kun nen gebruiken voor eene hardrijderij. De burgemeester toch heeft geweigerd toestemming te geven tot het houden eener hardrijderij, omdat hij die, gelijk hij aan den voorzitter van de IJsclub verklaarde, niet voor God en zijn geweten als burgemeester, en vooral als onderling zou kunnen verantwoor den 1 Naar men meldt, is de poli- tie van Esschen en Nispen er in ge slaagd, de vermoedelijke daders van den te Nispen gepleegden diefstal bij den landbouwer J. van Dorst op te sporen. De gestolen eff eten zijn echter niet teruggevonden. De ruim 22000 wordt nog vermist. J)e toestand van J. v. D. is beter. Vrijdag avond zijn bij On- derdendam twee jongelieden uit de ge meenten Bedum en Thezinge met schaat senrijden door het ijs gezakt en ver dronken. Ondanks alle pogingen mocht het niet gelukken de levensgeesten we der op te wekken. hond aan te geven als kettinghond in plaats van als losloopenden hond, waar door hij zich ieder jaar ƒ0.50 zou hebben toegeëigend ten nadeele der ge meente. Bekl. gaf op, niet te weten, dat hij de beleedigende woorden had geuit, maar ontkende toch niet de mogelijk heid dat hij ze in drift zou hebben uitgesproken. Procureur-Generaal mr. Bijleveld be toogde nu na een opnieuw gehouden ge tuigenverhoor, dat het ten laste gelegde feit volkomen bewezen was, ook door de erkentenis van bekl., die nu op zijn ontkennende houding, welke hij voor de rechtbank aannam, was teruggeko men. Mitsdien requireerde Z. E. G. A. vernietiging van het vrijsprekend von nis en veroordeeling van den bekl., wegens smaad aangedaan aan een ambte naar gedurende en ter zake van de rechtmatige uitoefening zijner bediening, tot acht dagen gevangenisstraf. Als verdediger betoogde mr. J. M. Van Stipriaan Luïcius, dat er in dezen alle reden bestaat om een geldboete op te leggen. Pleiter bestreed dequalifica- tie, welke z. i. beleediging moest luiden, wees op de omstandigheden waar onder het is bedreven, om aan te toonen, dat de bedoeling, om ruchtbaarheid te geven niet is bewezen en vestigde de aan dacht op eenige ten gunste van bekl afgelegde verklaringen. De uitspraak is op 4 Febr. a. s bepaald. een vrouw is bij de vechtpartijen om gekomen. Frankrijk zal tot ultimo Juli aan Grie kenland het minimum-tarief van invoer rechten toestaan en Griekenland weder- keerig Frankrijk behandelen als de meest begunstigde natie. Bij de verkiezing van een parlementslid te Rosseadale ter vervanging van den hertog van Devonshire (vroeger lord Harlington) is gekozen de Gladstoniaan Maden met 6066 stemmen. Op den Uni onist Brooks waren er 4841 uitgebracht. Een telegram uit Santiago meldt, dat da regeering van Chili een zeer forsch ultimatum ontvangen heeft, waarin de Vereenigde Staten verklaren de diplo matieke betrekkingen te zullen afbreken indien Chili niet intrekt de voor de V. S. beleedigende uitdrukkingen in het telegram, deniiden December jl. door den afgetreden minister van Buitenland- sche Zaken Matta aan den gezant Montt te Washington gericht. El et ultimatum eischt onverwijld herstel en veront schuldiging; er zal geen uitstel geduld worden Langer dralen zal Chili dus niets helpen. Excuus vragen of vechten, uit den Iwee kwaden mag Chili kiezen en als dat rijk verstandig is, zal het van deze twee wel aan he1 minste, excuus vragen, de voorkeur geven. VISSCHERIJ. Scheveningen. 23 Januari. De aanvoer van versche visch uit IJmuiden en Nieuwediep was heden weder van weinig beteekenis; hij bestond uit 24 manden tarbot, griet, kabeljauw en schelvisch, waarvoor werd betaald schelvisch 26 tot 45 cent, kabeljauw 1 tot 4, griet 1 tot ƒ1.50, tarbot volk, dat in vroeger eeuwen een van 1/1.25 tot ƒ4 per stuk. de eersten was, die het waagden nieuwe I P e r n i s, 23 Januari Binnen de sloep landen te gaan zoeken, een volk dat Bastiana Éuiberdinastuurman A. van de energie had die nieuwe streken te j der Steen, met 800 schelvisschen, prijs bezetten en te behouden, dat ditzelfde ƒ30 per honderd. De sloep Jaeoba Het is dan waar, het gerucht, dat Portugal tot vermindering zijner schul den, zijne koloniea wil gaan verkoopen. Een treurige gedachte, dat dit kleine RECHTSZAKEN. Door de arrondissements rechtbank te Breda is tegen F. Schoonheyt, 55 jaar, directeur der gemeente-gasfabriek en expediteur te Rozendaal, zoomede tegen H. Koopman, 30 jaar, arbeider, en P. J. Schot, 46 jaar, oesterventer, de beide laatsten wonende te Bergen op Zoom, allen gedetineerd (verdacht van diefstal) rechtsingang met gevangenhou ding verleend, met verwijzen van in structie. Voor het gerechtshof te 's Hage had zich te verantwoorden de tuinier en volk de erfenis der vaderen moet ver koopen voor schuld. Maar het strekt 'den Portugeezen te vens tot eer, dat zij niet langer willen voortteren op een ongezondeu toestand maar het kwaad uitroeien in den wor tel, zonder terug te deinzen voor de offers, die daarvoor worden gevraagd. De spaansche politie heeft te Cadix eene verzameling van 260 pistolen en Maria, stuurman M. Noordzij, heeft voor de vangst 500 nett© besomd. Betreffende den brand i liet paleis van den hertog van Arenberg 40 revolvers in beslag genomen, wape-jin Brussel, vermeld in ons vorig num- nen die denkelijk door de anarchisten mer, wordt nog nader gemeld waren bijeengebracht, om ter juister j De brand is ontstaan in de kamer tijd door hen te worden gebruikt. Nu van prinses Croy, die het eerst alarm is er ook agitatie onder de m.jnarbei- j maakte. De bedienden snelden toe en ders te Galliita en Somorrostro, volgens droegen de drie kinderen in nachtgewaad uit Bilbao ontvaügen berichten. I naar de woning van graaf Lannoy Toen Uit Rusland komen eveneens onrust- de brandweer kwam was de linkervleugel barende berichten, betreffende de gezond-van het paleis, het zoogenaamd paviljoen heid van twee leden der koninklijke fami- Egmont, reeds zoodanig door het vuur lie de keizerin en grootvorst Koostantija.1 aangetast, dat aan blusschen niet meer {Zie telegram) In Berlijn meent men zelfs te denken viel. De linkervleugel brandde te weten, dat de toestand der keizerin dan ook geheel uit. Het middengedeelte, zeer bedenkelijk is en het russische dat in den stijl Lode wijk XIV is regeeriogsblad beschrijft den toestand opgetrokken, heeft ook van bet vuur te van den grootvorst als zeer verergerd, lijden gehad. Een verzameling schilder ij en De verlamming is toegenomen en er ter waarde van eenige millioenen francs, bestaat zeer weinig hoop op behoud, bevond zich in den rechtervleugel, die In de fra&sche Kamer is de rust gespaard bleef, teruggekeerd, wanneer men althans mag De blussching duurde drie uren; gerui spreken van rust in dit regeeringscollege. men tijd nadat de brand was uitgebro- Het incident Constans-Laur is atgeloo- j ken, ontdekte men aan een der vensters pen, de voorzitter Floquét deelde het een vrouw, die om hulp riep. Het was mee, maar op welke manier voegde hij de oude linnenmeid, die al veertig jaar er niet bij. Het kan ons overigens ook bij de familie diende. Ze werd door raiddel In het plantsoen staat het standbeeld van de graven van Egmont en Hoorne en rondom het plantsoen bevindt zich het beroemde hek met de 48 bronzen figuurtjes, de gilden der zestiende eeuw voorstellende. De brand is ontstaan door een luci- fer, die op het tapijt was gevallen. De historische zaal, die niet veranderd was sedert de graat van Egmont er in 1567 op last van Alva werd in hech tenis genomen, is geheel uitgebrand. Alleen de gobelins heeft men nog kun nen redden. Ook van hetgeen zich in de appartementen van de prinses de Croy bevond is niets overgebleven. Het is aan de brandweer te danken, dat het vuur betrekkelijk nog zoo spoe dig is gestuit. Een tuinman, een luitenant der brandweer en twee spuitgasten zijn gewond. Een der brandweermannen is reeds aan de gevolgen van zijn val o vei leden. Hij werd door een telephoondraad van de ladder geworpen. De sneeuwteesten in het Park te Brussel, hebben het aardig som metje van 11.000 francs opgeleverd, welke voor een liefdadig doel bestemd zijn. Zaterdagmiddag werd te H&vre de stoemer Bormandië door de sleepboot Abeille Bo 9, uit de haven gesleept. Door een verkeerde manoeuvre kwam de sleepboot dwars voor de Bor mandie te liggen, die niet sp-.edig genoeg kon steppen en het bootje in tweeöa saeed Vijf minnen verdronken zes waaronder de kapitein, werden gered. Een zwaargewonde matroos is naar het hospitaal gebracht. Lambin, de ambtenaar van de belgische ltank, die door talrijke valschheden in geschrifte, zich ten koste van de Bank bevoordeelde, is veroor deeld tot acht jaar gevangenisstraf en 500 francs boete. Onmiddellijk na het vonnis heeft de president der jury een verzoek @m gra tie iagediend, waarvoor Lambin hem snikkend dank zeide. De prins en prinses van Wales zijn naar Osborne o n de koningin te bezoeken. De prinses en de prins George van Wa\es zullen Eageland voor geruimen tijd verlaten voor de gezond heid van prins George, De parijsche doodgravers hielden dezer dagen een meeting in de Salie de la Gal'é, c-m te protes teeren tegen het verbod tot het dragen van banden. De president vau den doodgraversboDd zette uiteen, dat de begrafenis-maatsehappijen door dit ver bod den physieken indruk van de dood- graver verlaagden. Burger Gilbert con stateerde verder met genoegen, dat de epidemiën ©p de doodgravers weinig vat haddenwaarschijnlijk omdat de dood ons niet kan missen, zeide spre ker. Een aangenaam berich voor de liefhebbers van Bénédictine In tegenstelling met de overdreven geruchten, omtrent den omvang van den brand in de Benedictijner distil leerderij te Fécamp, kunnen wij mede- deelen, dat slechts de machinale hout zagerij en het verpakkingslokaal een prooi der vlammen zijn geworden. Het prachtige museum met de kostbare kunstschat ten der abdij te Fécamp, evenals het groote laboratorium met de distilleer- bloemkweeker L. K. te Poeldijk, die koud laten. van een amerikaansche brandladder gered. door de rechtbank te 'sHage is vrijge-De Kamer heeft de begrooting aan-1 De juweelen van de prinses die in j toestellen, den belangrijken voorraad sproken van smaad, gepleegd jegens genomen, nadat éen punt eruit was ge-'een brandkastje geborgen waren, zyn ouden brandewijn en de 9 kelders met den veldwachter van Monster, door licht, waarmee zich de Senaat niet kon nog niet teruggevonden. Men hoopt den voorraad Benedictijner likeur zijn dezen op de openbare straat te Poeldijk vereenigen. Men heeft te Parijs bericht echter dat de brandkast ze voldoende gespaard gebleven, zoodat de fabricatie bij het verlaten van een herberg, wegens ontvangen, dat te Point k Pitre on- tegen het vuur zal hebben beschermd. geen storing ondervinden zal en de het late open zijn waarvan de veld- lusten zijn onstaan, door het in vrij heid-1 Het paleis van Arenberg is gebouwd j verzendi gen weder kunne* aanvangen, wachter een bekeuring deed, beleedigend stellen van twee personen, die van dood- in 1548 en gerestaureerd in 1753 Het Overigens hebben de succursalen en toe te voegen, dat hij de gemeente drie slag waren beschuldigd. Troepen uit was eens de woning van den graaf Van j agentschappen te Parijs, Bordeaux* jaren lang had bestolen door zijn (bekl.'s) Martinique hebben de orde hersteld, en Egmont. 1 Marseille, Londen, Hamburg, New-York nen omringd. „Gooi dat wapen weg, of wij zullen u neerschieten," bulderde Harry Bernard op strengen toon. „Wij zijn verraden," riep Niek Brower wanhopig uit. De mannen maakten zich van de twee schelmen meester en knevelden hen. „Wij hebben eene goede vangst gedaan," zeide een der politie, agenten, die in Brower een goeden bekenden van de rechters zag. Harry Bernard boog zich snel en zeer beangst over den de tective heen. „Goede hemelriep de jonge man. „De schurken hebben den armen Darrel vermoord, geloof ik." Maar deze bewering was gelukkig ongegrond, daar Dyke Darrel kort daarop tot bewustzijn kwam. Hij was echter gevaarlijk ge wond, en zij, die hem zagen, voorspelden, dat de detective voor den laatsten keer op verkenning was uitgeweest. Een onderzoek in het geheele huisje bracht Madge Scarlet aan het licht, die kookte van woede over haar gevangenschap. „Hoe komt het, dat gij hier zijt opgesloten zeide Bernard streng, toen hij de vrouw ondervroeg. Deze weigerde evenwel te antwoorden. „Nu, er is wel een middel om je aan het spreken te krijgen," zeide Bernard op dreigenden toon. „Ik ben eene fatsoenlijke vrouw, mijnheer, gij kunt mij geen kwaad doen." „Dat zullen wij wel zien." „Hebt gij soms iemand gevonden?" vroeg de vrouw schijn baar onverschillig. „Ja, wij hebben twee vriendjes van je opgepakt. Je zult zien, dat het geen prettig zaakje is om er een huis op na te houden voor dieven en moordenaars. Je behoeft mij niets te ant woo rdenj de zaak verandert er toch niet door. Ga mee," en Harry voerde de oude vrouw uit het kelderkamertje weg. Een gevangenwagen voerde de gevangenen weldra naar den kerker, terwijl Bernard Dyke naar een particulier ziekenhuis liet vervoeren, waar hij de noodige oppassing kon krijgen. Het duurde evenwel eenige dagen voordat de ernstig gewonde detective vol* doende bij kennis kwam om van den strijd in het huisje in Clarkstreet een mondeling verslag te kunnen geven. „Goede hemel, Harry, is er nog niets van die arme Nelly ontdekt, was zij gedood?" vroeg de gewonde op een toon, die hevigen angst uitdrukte. „Ik geloof niet, dat Nelly doodelijk gewond was," antwoordde Bernard geruststellend, ofschoon hij zelf niet zoo vol hoop was. „Waarom zouden de schelmen of liever die eene schelm haar weg gevoerd hebben, als zij dood was geweest?" „Uit je verhaal heb ik wel gemerkt, dat een van hen, en wel de man met den rooden baard, was ontsnapt. Die zal Nelly dus meegenomen hebben." „Ja, dat denk ik ook. Hij scheen het hoold der schelmen te zijn en werd professor Ruggles genoemd." „Hij is evenmin professor als ik," antwoordde Bernard. „Het is drommels jammer, dat hij ontsnapt is, want hij is juist de man, dien wij van den moord in den trein verdenken. Ik heb nu gegevens genoeg om te kunnen bewijzen, dat deze man hieraan de hoofdschuldige is, en ik geloof, dat een van zijne medeplich tigen nu achter de tralies zit." „Inderdaad De detective zuchtte van verlangen om dien man te kunnen opsporen. Het was ook hard voor hem, daar zoo hulpe loos ter neer te liggen, terwijl hij volkomen onbekend was met het lot van zijne arme zuster en er bovendien zooveel behoefte aan een goeden detective bestond. Harry begreep waarern zijn vriend zoo leed en trachtte hem zoo goed hij ko* gerust te steilen. „Laat niets onbeproefd om die arme Nelly te vinden, Harry," smeekte de detective. „Groot zal je belooniog zijn als je naar vindt en redden kunt. Als zij dood mocht zijn, dan zullen hare moordenaars ondervinden, hoe verschrikkelijk ik mij kan wreken." „Daarin zult gij niet alleen staan," verzekerde Harry Bernard, terwijl zijne oogen vochtig werden. Zelfs nu vermoedde Dyke Darrel nog niet, hoe diep Nelly's lot zijn jongen vriend ter harte ging. De dagen werden weken voor Dyke Darrel het bed kon verlaten. Hij was nog niet zeer sterk toen hij weer besloot zelf de schel- meD, die zijn geluk hadden vernietigd, op te sporen. De moord in den trein werd voor eenigen tijd vergeten, zoozeer waren zijne ge dachten gericht op de opsporing van zijne zuster. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2