BINNENLAND, POLITIEK OVERZICHT. De opper ceremoniemeester maakt bekend, dat het Hof, ingevolge de bevelen van Hare Majesteit de Ko ningin-Regentes, ingaande Vrijdag den 29 ten dezer, den lichten rouw zal aan nemen voor den tijd van veertien da gen, wegens het overlijden van Zijne Keizerlijke Hoogheid prins Constantijn Nicolalévitch, grootvorst van Rusland. W ij lezen: Naar aanleiding van de mededeeling dat op iast van den minister van oorlog proeven zullen worden genomen rond om Amsterdam om turfveen tot een zoo dicht mogelijk volumen te persen, om in geval van nood der nijverheid in plaats van steenkool te kunnen die nen, is het zeker van belang op te me ken, dat zoowel te Berlijn als te Moskou reeds voor eenige jaren spe ciale veencultuurtentoonstellingen zijn gehouden. Daaraan was mededinging verbonden van de fabricatie van werk tuigen en gereedschappen op de ver vening betrekking hebbende. Zou het nu mogelijk zijn, dat de turfnijverheid in die landen hooger staat en het verder gebracht kan heb ben dan die in ons vaderland In ieder geval zou het denkbeeld misschien over weging verdienen, dat onze verveners in hun eigen belang ook eens zulk eene tentoonstelling liefst eene interna tionale op touw zetten en wel te Arasterdam. Op 23 Februari zal door de Exploitatiemaatschappij te Utrecht aan besteed worden bestek No. 563het maken van den onderbouw eener spoor wegbrug over de Dieze nabij het stati- onsemplacement te Hertogenbosch. (Begrooting 143.000.) Het stoffel ij k overschot yan den heer J. H. Meijer, in leven directeur van het blinden-instituut te Amsterdam, is Donderdag op „Zorg vliet" aan den Amstel bijgezet. Eene talrijke schare had zich op den dooden akker verzameld. Daaronder bevonden zich de bestuurderen van het Blinden instituut in de Vossiusstraat, van de Prins Alexander-stichtïng, van de Ver eeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland en zijne koloniën, van de Doopsgezinde Socie feit, enkele oud-leerlingen van het Instituut onder geleide, een groot aantal vrienden en kennissen van den over ledene, onder wie eenige dames. Een 3otal palmtakken en fraaie kransen wer den achter de lijkkoets op een afzon derlijken wagen medegevoerd. Aan het graf werd het woord ge voerd door den heer mr. C. H. van Tienhoven, als prisident commissaris van het Blinden-instituut, door den heer ds M. A. Perk, namens het bestuur van de Vereeniging tot verbetering van het lot der blinden in Nederland eD zijne koloniën, en ten slotte door den heer prof. W. M. Gunning, namens bestuur deren jder Prins Alexander-stichting te Bennekom. Een neef van den overledene dankte namens de familie leden, die door droef heid overstelpt, daartoe niet in staat waren, voor de eer den onvergetelijke!! doode bewezen. Aan het sterfhuis werd het lijk onder orgelgezang door al de kweekelingen uitgeleide gedaan, wat een aandoenlijk schouwspel opleverde. Uit Amsterdam wordt ge- meldDe oud-president C. S. Adaraa van Scheltema heeft zich tot alle wel denkenden in den lande gewend ten einde hem en jonkvrouw Van der Goes de behulpzame hand te bieden, tot oprichting te IJmuiden van een koffiehuis met nachtverblijf, waar geen sterke drank geschonken wordt. In IJmuiden, waar dagelijks zooveel verkeer is van zeevolk, bestaan wel veertien herbergen, maar geen enkel volkskoffiehuis, waar de bezoeker een voudige, maar goede spijs en drank en behoorlijk nachtleger vindt,zonder bloot te staan aan de verleiding van den sterken drank. Den ia Februari zal het huis van arrest en bewaring, thans ge legen aan den Heiligenweg ie Amster dam, worden ontruimd. De gevangenen worden overgebracht naar de gevangenis aan de Weteringschans. De stoomtram van Bever wijk op Wijk aan Zee, in exploitatie bij de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaat schappij, zal ophouden te bestaan. Naar men verneemt, zal de stoom door eene paardentram worden vervangen vcq rekening van de buffetmaatschappij „E Pluribus Unum," waaraan de badhotels te Wijk aan Zee toebehooren. Er komt te Alkmaar een ge val van nona voor. De patiënte, eene dame van circa 40 jaar, slaapt reeds van jl. Zondagmiddag at, dus zonder eenig voedsel blijvende. Twèe jongens uit Alkmaar waagden zich Dinsdagnamiddag met priksleden op het broze ijs van het Noordhollandsch kanaal. Beiden zakten door. Terwijl de een zich wist te redden, schoot de ander, een zestien jarige knaap, onder het ijs en verdronk. Hulp was niet nabij. Te Egmond aan Zee is Don derdag gestrand het stoomschip /ris, van Bremen naar Amsterdam. Het schip zit hoog op strand. Dinsdag zijn te 'sHage door de politie twee valsche guldens in be- g genomen. Het randschrift ontbrak. Woensdagnacht werd door den hevigen wind een goederenwagen aan het station Alfen—Oudshoorn los jerukt en langs de rails gedreven tot lij in de Gouwe nederstortte. Hierdoor kon de sluiting der brug over de Gouwe niet plaats hebben en ontstond er eene vertraging in den loop van de eerste treinen WoerdenLeiden en omge keerd. Uit Dordrecht schrijft men aan de iV R. Ct S;quah bepaalt zijne werkzaamheden niet uitsluitend tot Dordrecht, maar exploiteert ook de omliggende gemeen ten. De wagen, bespannen met de vier, trekt met de muzikanten de dorpen door, geheel als middel van reclame. Zoo werden achtereenvolgens Sliedrecht, Dubbeldam, Zwijndrecht, Rijsoord en Gravendeel bezocht. Dit geschiedt in den voormi dag, terwijl Sequah hier ter stede zijne particuliere séances houdt. Donderdagavond werden weder twee patiënten behandeld. Vooraf hield Sequah de gewone inleidingsrede. Hij vroeg: waarom ik de menschen zoo pakken kan, waarom ik zoo'n macht over hen heb Omdat ik doe wat recht is voor het aangezicht van God en de menschen 1 Den eersten patient die hij hier te lande heeft behandeld, is een jongen van 18 jaren uit Rozendaal. Deze heeft hem geschreven, dat hij zich nog steeds wèl bevindt. Sequah zou dien patient nog graag eens weerzien en vroeg daarom het publiek of dit er soms óók op gesteld is. Natuurlijk een bevestigend antwoord. Alzoo zullen we hem heden of morgen hier zien en hij zal zijne krukken die hij thans niet meer noodig heeft meebrengen Een van de patiënten die daarna be pende in draf naar het station, om den locaaltrein naar Sliedrecht te halen van 9 5 uur. De man zelf verklaarde, sedert geruimen tijd niet in staat te zijn ge weest om zelfs maar in gewonen gang te loopen. Hedenmiddag te 3 uur zou, ter ge legenheid van den marktdag, eene pu blieke séance worden gehouden. Het middagmaal, Donderdag door Sequah aan 50 mannen gegeven, be- s;ond uit vermicelli-soep met balletjes gehakt snijboonen met aardappelen en roast beaf. Zekere F. Stolk, een blinde orgeldraaier, deed een gebed, vóór dat begonnen werd met den maaltijd en bedankte na afloop den heer Sequah. Aan de uikerfabriek van de Klingelbeek, had een werkman, bij het aflaten van gebluschte kalk, het ongeluk door een vallend stuk aan het hoofd te worden getroffen, tengevolge waaraau hij nog denzelfden dag over leed. Men meldt uit Woudbrugge dd. 27 dezer: Andermaal werd hedenvoormiddag, per ijsploeg van de heeren Van de Garde, van Krimpen aan de Lek, era weg gebaand voor de passage Amster dam —Rotterdam, door Woudwaterin; Paddegat en Brasemermeer. Ten einde wederom niet door eene opgewonden volksmenigte hierin te worden belem merd, was er politie aan boord. Nu had alles zonder stoornis plaats. Donderdag ochtend om streeks 4 ure kwam in de margarine fabriek der firma Antoon Jurgeus te Osch een arbeider met zijn jas met de machine in aanraking hij werd medege- slingerd en was in weinige oogenblikken verpletterd. De ongelukkige was weduw naar en vader. De adv. uit d q B r e d. C r t. (MevrouwJuffrouw), die wij dezer dagen overnamen, was een mystificatie, waarvan de Bred, ongelukkig de dupe was. Te Zieriksee is een jongetje van drie jaar, dat door de moeder een oogenblik alleen was gelaten, door het spelen bij de brandende kachel in brand geraakt eu dermate met brandwonden overdekt, dat het aan de gevolgen i overleden. Woensdag wilde een de sluisknechts aan het kanaal van Zuid Biveland te Hansweert een lantaarn aansteken, waaTbij zijn ladder kantelde en hij van een aanzienlijke hoogte op een paal terechtkwam en op de plaats dood bleet. De ongelukkige laat een weduwe met zeven kinderen achter. In de gasfabriek te Sittar kwam men tot de ontdekking, dat er van tijd tot tijd uit het kantoortje geld verdween, dat aldaar in een kistje van de opbrengst der gascokes geborgen was. Donderdagochtend gelukte he' na eenige nachten wakens, aan een paar stokers den dief, zekeren M. Timmers, een ou len bekende der jus titie, die zich door inbraak toeging had weten te verschaffen, op heeterdaad te betrappen. Na bekentenis te hebben afgelegd dat hij ook de vroegere dief stallen aldaar had gepleegd, werd hij door de maréchaussee naar Maastricht overgebracht. De justitie te Heerenvee heeft zich het brutaal optreden der bedeelden le Juobega tegen den arm voogd aangetrokken. De rechter van instructie verhoorde den armvoogd en RECHTSZAKEN. Donderdag diende voor het Gerechts hof te 's Hage de bekende zaak van H. P. v. H., die voor de rechtbank aldaar heeft terechtgestaan ter zake, dat hij den avond van 24 op 25 Juli '91 zijne vrouw Ch. v. D. zwaar lichamelijk letsei zou hebben toegebracht, dat den dood ten gevolge heeft gehad. De of ficier van justitie had gerequireerd een gev. straf van 6 jaar, doch de rechtbank achtte het ten laste gelegde niet wettig overtuigend bewezen en sprak den beklaagde vrij. Het O. M. ging in appèl en in 's Hols zitting van heden beweerde bdd., dat toen hij 's avonds om negen uur de deur uitging zijn vrouw redelijk wel was en toen hij om twaalf uur terug kwam zyn vrouw in slapende houding zat op een stoel, dat zij toen geen antwoord had gegeven en hij getracht heeft zijn vrouw in bed te leggen dat hij zijn vrouw d agende is ge vallen, en zij sedert geen woerd heeft gesproken. Er werden 9 getuigen gehoord, onder wie twee deskundigen. Het O. M., waargenomen door mr. Bij le veld, kwam na de verschillende verklaringen te hebben nagegaan, tot het volgende requisitoirschuldigver klaring aan het ten laste gelegde en veroordeeling tot gevangenisstraf voor den tijd van 6 jaar. Mr. D. van Houten, die als verde diger van bekl. optrad, concludeerde tot vrijspraak Uitspraak Donderdag 11 Februari. V1SSCHERIJ. Kralingscheveer, 28 Januari Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 33 wiuterzalmea, die voor ƒ1.40 tot J 1.70 per kilo werden verkocht. K a t w ij k a a 11 Zee, 28 Januari. De eerste schuit met versche visch is hier aangekomen en besomde 108. Voor 2 snees groote tongen werd 28 besteedvoor 4 snees kleine idem (doode) 20 en voor 2 manden schol ƒ18.50. Eenige schelvisschen brachten opkleine 30 k 35 ct. en groo.te 66 k 70 ct. per stuk. De meeste schuiten hebben de be manning aangemonsterd handeld werden is eene politie agent.diens vrouw, en H. de Vries en E. de die gedurende 3 maanden door hevige Kroon, die de aanvoerders der bedeelden zenuwpijnen verhinderd was geworden moeten geweest zijn, toen de deur in de dienst te doen. Hij werd genezen enwoning van den voogd opengetrapt en was zelfs in staat den anderen patiënt j de voogd bedreigd werd. G. v. d. Stelt uit Sliedrecht in te wrijven. Deze op zijn beurt kon na afloop der séance gezien worden, loo- KOLONIËN. BATAVIA, 31 December Te Buitenzorg werd deu 29 Dec s nachts omstreeks 2 uur, eeu vrij hevige schok eener aardbeving gevoeld. De richting was van Zuid naar Noord. De kracht van den schok was zóó sterk, dat eene klok, die in de werkplaatsen der staatsspoorwegen hing, stilstond. Volgens de Sum. Ct. zou de gou verneur van Atjeh zijn verzoek om out slag hebben ingediend, nadat hij naar Batavia was opontboden om de inzichten der regeering betreffende Atjeh te ver nemen. De favdbode schrijft in het Mail- overzicht van den 311; December: „Er is nog geene beslissing genomen op het verzoek van den gouverneur van Atjeh om ontslag uit 's lands dienst, en uit de omstandigheid dat dit verzoek het mili taire bureau nog niet heeft bereikt, maakt men op, dat de landvoogd den kolonel Pompe van Meerdervoort tracht te bele zen op zijn besluit terug te komen. Hetzij dit gelukt of niet en zij die den kolonel kennen, zeggen dat het niet gelukken zal kan men van eene Atjeh-crisis spreken, want als de gouver neur blijft, zal hij zich vrijheid van hao- delen hebben bedongen, en ais hij niet blijft zal de regeering na al het gebeurde moeilijk een opvolger kunnen vinden, die bij de noodige bekwaamheid den lust heeft zich aan de zware taak te wagen. De heer Lucien Petyt, directeur der spoorwegen in de fraDSche koloniën, die ingevolge opdracht zijner regeering eene reis over Java maakt, ten einde zich op de hoogte te stellen van het spoorwegwe zen alhier en daaromtrent een rapport uit te brengen, is door onze regeering welwillend in de gelegenheid gesteld dezer dagen de Westerlijnen der staatsspoorwe gen en het eerste gedeelte van de lijn in aanleg Tjibatoe—Tjilatjap te bezoeken. Inzonderheid trok zijne aandacht de uit stekende toestand, waarin zich weg en werken bevinden, en met lof sprak hij over de uitmuntende wijze waarop de dienst van het onderhoud wordt verricht, terwijl hij niet genoeg de welwillendheid kon roemen der verschillende autoriteiten, ora hem zoowel door mondelinge inlich tingen als door het vertrekken van verschillende schriftelijke gegevens en teekeningen van alles op de hoogte te stellen. Ook het grootsche werk, het opstellen van de ijzeren viaduct over de Tjiherang (nabij Melambong), dat onder leiding van de.i sectiechef Hesselink wordt ver richt en waarvan de ijzerwerken werden geleverd dooi de firma Enthoven Co. te 's Hage, roemde hij zeer. De neger-rekruten van Willem I zullen per Voorwaarts naar Libeira terugge bracht worden tegen eene passage van ƒ300 per hoofd. Slechts drie hunner gingen eene verbintenis aan bij het leger r, tot dezen behoort de tolk Monrovia, die zich bereid verklaard heeft zooveel Afri kaners te „leveren" als men maar hebben wil, wanneer men hem slechts geld en een schip toevertrouwt. De „waar" zou dan echter van een anderen stam zijn dan de door de firma Muller geleverde. Eenige dagen geleden zijn in een kampong in Bantam spleten in den grond gekomen, waaruit gas ontsnapte, dat in brand vloog en 200 huizen en een kar- bouwenkraal in vlammen deed opgaan.De bevolking maakte zich daarover niet weinig ongerust en verkeerde in opge wonden toestand, weshalve op telegra fisch verzoek van den resident om een mijningenieur, de heer Fennema naar de bedoelde plaats is vertrokken, ten einde het gas at te leiden, zoodat het geen gevaar meer kan opleveren. - De machtiging der regeering is gevraagd tot den bouw van een hospitaal ter hoofdplaats Madioen. Door den chef van de Oost-Java- stoomtram-maatschappij te Soerabaia is vergunning verzocht om langs de lijn Oedjong-Sepasdjang met treinen van 45 M lengte te mogen rijden. Het comité van bestuur der N.I. spoorwegmaatschappij heeft voorgesteld,, bij de ©pemssg der lijn Preanger Tjilatjap een gelijken spoorweg en tele^raaftijd over Java in te voeren. Uit Washington wordt gemeld dat president Harrison verplicht was het Senaats comité voor buitenlandsche zaken mede te deelen dat hij zijne boodschap over Chili aan het Cougres heeft ingezonden nadat het antwoord van Chili op het ultimatum reeds ont vangen, doch nog niet vertaald was. zoodat de inhoud daarvan htm nog niet bekend wa-. De staatssecretaris Btaine moet gezegd hebben, dat de president zijne boodschap teruggehouden zou hebben indien Chili's antwoord hem bekend was geweest. Hieidoor wordt de meening bevestigd dat Har rison en Blaine in de Chili-aaogelegen- heid geenszins same gaan. Eene tweede nota van Chili, die per draad ontvangen is en alle eischen der V. S heet in te willigen, wordt beschouwd als het gevolg van den ep Chili uitge- oefenden druk, niettegenstaande net eskader der Y. S nog te Montevideo geankerd ligt. Naar aan de Times uit Santiago zie om om te UuchteD. „Dyke Darrel, als gij mij verraadt, dan zal ik u een anderen keer dooden," siste de ellendeling. Daarna snelde hij weg en verdween. Toen het rijtuig bij Dyke was gekomen, hield het stil. „Zijt gij hel," riep eene vroolijke stem. En op hetzelfde oogen- bfik werd Dyke door de sterke armen van Harry Bernard in het rijtuig getild. Het was eene gelukkige en onverwachte ontmoeting. Harry kon den detective goed nieuws vert Hen, en toen het tweetal de boerderij bereikt had, waar Nelly eene veilige schuilplaats had gevonden, was Dyke door de vreugde sterk genoeg om zich zonder Harry's hulp staande te houden. Ieder vertelde zijne wederwaardigheden na den tijd, dat zij elkander het laatst gezien hadden en het was natuurlijk eene zeer hartelijke ontmoeting tusschen broer en zuster. Harry was de held van den dag. Toen Dyke Darrel over Martin Skidway sprak en hoe die hem van een wissen dood had gered, uitte Nelly woorden van bewondering voor den jeugdigen misdadiger. Maar toen haar broer zijn verhaal vervolgde en haar over de bedreigingen sprak van dien jongen man, verbleekte het meisje en zij had geen verschoonend woord over voor den ellendeling, die toch zoo weinig eergevoel had. „Dus tante Scarlet is in de buurt en uw ontvoerder eveneens," mompelde de detective. „Wij zijn ze nu dicht op het spoor." „Ja, dat geloof ik ook," bevestigde Harry. „Ik denk, dat deze Ruggles dé man is, dien wij zoeken. Hebt gij dien zakdoek bij u, Dyk^, dien wij in den 2ak van den man vonden, die u in St. Louis poogde te vermoorden?" Dit gesprek had eenige uren na de aankomst van Dyke plaats. Nelly lag in een houten schommelstoel; zij was nog zeer zwak, maar de ongelukken, die zij in de laatste veertien dagen onder vonden had, in aanmerking genomen, was zij zeer wel. Dyke en Harry waren nu met haar samen in de kamer, daar de boer op het veld aan het werk was en zijne goede vrouw bezigheden in de keuken te verrichten had. „Ik heb den zakdoek altijd trouw bewaard," antwoordde de detective, terwijl hij het bewuste voorwerp uit den binnenzak van zijn jas te voorschijn haalde. „Het verwondert mij, dat die doek niet ontdekt is, toen gij in Chicago in de handen van dat oude mensch waart ge vallen." „Ik denk, dat zij mij niet nauwkeurig onderzocht heeft. Later hebt gij de mannende gauw cp de hielen gezeten." „Gij doet mij te veel eer aan," antwoordde Harry Bernard be scheiden. „Ik moet je echter eens wat vragen." „Ga je gang." „Ontsteldet gij in het hotel St. Louis zoo, omdat mijne hand op dat afdruksel in dien zakdoek geleek?" „Heb ik u dat indertijd niet gezegd?" „Ja, maar was er nog niet een andere toevallige omstandig heid, die u reden gaf mij van die misdaad te verdenken „Misschien wel." „Ik dacht het, ziet gij. Het was het afdruksel van eene groote wrat op den zakdoek, waardoor gij mij met wantrouwen be schouwde!. Is het niet zoo?" Harry hield zijne hand omhoog, zoodat er een wrat op den pink zichtbaar werd, die, toen hij zijn hand op den zakdoek legde, precies op dat afdruksel paste. „Vergeef mij, Harry," riep de detective haastig uit. „Ik weet nu, dat het alleen een toeval was; de wrat behoorde aan eene andere hand dan de uwe. De afdruk van de wrat werd ook op het overhemd van Arnold Nicholson gevonden, dat een bebloede hand had aangeraakt. Deze ontdekking heb ik gedaan, toen het lijk van mijn waarden vriend beschouwde. Een toevallige omstandigheid wees u toen als den moordenaar aan en toch twijfelde ik. „Dat kan ik begrijpen," antwoordde Harry, „mijne hand ge lijkt inderdaad precies op die van den moordenaar. Het is een wonder, dat ik niet reeds lang daarvoor gearresteerd ben door eeu van hen, die de moordenaars moesten opsporen." „Waarom „Omdat gij niet de eenige waart, die het afdruksel van de wrat op het overhemd van den vermoorde hebt opgemerkt. Een verslaggever van een voornaam dagblad vernam dit verhaal en maakte het in de courant bekend. Herinnert ge u dat niet „Ik heb na den moord op Nicholson geen couranten gelezen." „Maar ik wel, en de moordenaar eveneens." „Inderdaad Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2