De Oii Mooier DE REDERIJKER Een partij Piket. Burgerlijke Stand. POLITIEK OVERZICHT. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Tooneclclufo „MULTATULI". GEMENGD NIEUWS. Advertentiën. Meiiwtt Schouwburg Zondag 31 Januari 1802, VOORSTELLING Een Vriend in den Nood. Vrijdag 5 Februari 1892, WILLEM v. ZÏÏIJLSI, feèn arbeider per dag '56 cents zou kun nen verdienen. De baas verhoogde het loon tot 30 cents per strekkenden meter, doch de ploeg wenrchte hooger loon en besloot bij de weigering van den baas niet aan het werk te gaan. Maandag morgen a. s. zullen de stakers appèl houden. RECHTSZAKEN. Betreffende de behandeling der zaak tegen ds. Gravemeijer, die voor de arrondissements-rechtbank teHeerenveen heeft terechtgestaan wordt gemeld Op den 2 5"ten October van het vorige jaar hield de genoemde predikant, naar Gorinchem beroepen, zijne afscheids rede te Oldeboorn. Onder zijn gehoor bevond zich ook de burgemeester van Utingeradeel, de heer C. J. van der Veen. Deze sprak hij aan met de vol gende woorden „Het ga u wel, bur gemeester Van der Veen, u, met uwe vrouw en kinderen. Al kwaamt gij ook niet veel te dezer plaatse, in u vinden wij toch niet zoo'n ondeugendeti bur gemeester als in uwen voorgauger." Deze woorden kwamen den vorigen burgemeester, den heer A. G. Smijter, thans burgemeester van Opsterland, ter oore. Hij achtte zich door de uitdruk king „ondeugenden burgemeester" be- leedigd en diende eene aanklacht tegen genoemden predikant in. De heer Gravemeijer is niet ter te rechtzitting verschenen. Uit het over gelegd rapport blijkt, dat de commis saris van politie te Gorinchem hem tot twee malen toe over deze zaak heeft gehoord. De eerste maal verklaarde hij dat hij zich onwillekeurig tot deze uit drukking had laten vervoerenden tweeden keer verklaarde hij, dat het hem ten zeerste bevreemdde, dat men in het woord „ondeugend" eene be- leediging had gezien. Bovendien had hij aan het slot van zijne rede nog gezegd: „Wanneer ik iemand mocht hebben gegriefd, dan verzoek ik hem. mij dat te willen vergeven, gelijk ik ieder van harte vergeef." De substituut-officier van justitie, jhr. mr. Calkoen, zeide, dat men bij het verlaten van eene plaats in den regel vooral denkt aan het goede, dat men er heeft ondervonden, en daarvan dan zoo vervuld is, dat men het kwade vergeet. Hier was dit anders en vooral in een predikant die geroepen is de verkondiger van verdraagzaamheid en christelijke liefdé te zijn, is het te la ken, dat hij zich zoozeer laat vervoeren, dat hij den eerbied,die ieder verschuldigd is aan het wettig gezag, uit het oog verliest. Spreker achtte de gebezigde uitdrukking wel degelijk beleedigd voor den voormaligen burgemeester van Utin geradeel, en vorderde veroordeeling van den aangeklaagde tot eene boete van 25 subsidiair 10 dagen gevangenis straf. zingen krachtiger te worden. Alzoo mededeelen, dat mijnheer Dehais zijn brengt niet enkel in Nederland de stem- moeder had vermoord. Bij onderzoek bus verrassingen. j bleek, dat de zoon die zeer aan zijne In de politiek is Duitschland op ditmoeder was gehecht, eerst haar en oogenblik het rumoerigst. Fel staan de daarna zichzelf met een revolverschot nationaal-liberalen tegen de Regeering had gedood, daar hij een einde aan over, die bij monde van Von Caprivi! haar lijden wilde maken en haar niet verklaard lueft, dat zij van plan was j wilde overleven. Beiden waren overal om zoo noodig. tegen stroom op tezeer geacht. roeien. De nationaal-liberalen die van Te Périqueux kwam Dins- de nieuwe schoolwet niets willen weten, dag voor de rechtbank de zaak voor werden door den kanselier gewaarschuwd van een zekeren Merchandon, die bij tegen agitatie, die in deze moeilijke dagen dubbel gevaarlijk is. De vrij-conserva tieven hebben verklaard, tegen de wet te zullen stemmen als er geene groote veranderingen in werden gebracht. Prol. man was ingebronen, 14 000 francs had ont- een bejaarden hem ongeveer stolen, en hem uit vrees voor ontdek king had vermoord. De schuldigewerd ter dood veroordeeld, en deze recht- Caron—Van Alphen, Den Haag. - 29. M. E. van Kessel jd. 43 j. Overveen. - C. Smit jd. 2 j. Amst. - P. Nieuwerkerk jm. 4 j. Den Haag. - Wed. K. J. Krol— Feenstra 71 j. Sneek. - W. Blüm, Den Haag. V De familie SPRENGER be tuigt haren welgemeenden dank voor de vele en hartelijke bewijzen van deelneming, ondervonden bij het smartelijk verlies van hun innig geliefde Dochter en Zuster BETSY. Virchow trok eveneens tegen de wet te zitting maakte op een der rechters zulk velde. 1 een indruk, dat hij naar huis terugge- Von Caprivi zeide nadrukkelijk dat keerd plotseling waanzinnig werd Een de Regeering niet tot de terugroeping 1 geneesheer had twee dagen noodig, om der Jezuieten in Duitschland zal over-1 hem weer zoover zijne kalmte te doen gaan, en voegde er bij, dat de nieuwe herkrijgen, dat hij den teergevoeligen schoolwet noodig was om het athëisme rechter met zijne vrouw durfde laten op de school door christendom te ver- j vertrekken. vangen. Op de neutrale school wordtI De bewoners van Ilavre het athëisme gekweekt,zeide Von Caprivi,1 maken ziek ongerust over den toestand en vandaar de socialistische denkbeel- j van hunne zeehaven, die meer dan ooit den. j voorziening vereischt. Dertig jaren ge- Deze rede bracht groote opschudding leden was Havre voor goederenbewe- teweeg onder de nationaal liberalen, dieging de belangrijkste haven van het tegen de woorden van den kanselier heftig Noordwesten van Europa's vasteland, protesteerden. Deze zitting, stormachti-1 en thans is Havre nog slechts nommervier, ger dan eene welke Von Caprivi tot1 na Antwerpen, Hamburg en Rotterdam, dusverre heeft bijgewoond, duurde niet En het is te vreezen, dat die toestand niet minder dan vijf uur. Ook in Amerika is het in de volks vertegenwoordiging woelig. Het wordt den president Harrison hoogst kwalijk genomen, dat hij zijne boodschap bij het Congres heeft ingezonden, terwijl hij wist dat de excuses van Chili reeds waren ingekomen. Sterker nog spreekt het feit, dat de gezant van Chili met tranen in de oogen, hem te ver geefs heeft gesmeekt om de boodschap t.iet in te zenden. Alles wijst er op, dat Harrison politieke bedoelingen had met het uitlokken van een oorlog met Chili, bedoelingen buiten de zaak zelve om. Er is weer eens tijding van oproer in Zuid-Amerika, er was ook al in veertien dagen niets bizonders gebeurd. Het garnizoen van Chaco (Argentinië) is gaan muiten en opgerukt naar Cor- rientas. De regeering zond er een ka nonneerboot op af. Ook in Rosario zou een opstand dreigen, en ook in Mexico (alle goede dingen bestaan uit drie) zouden groote onlusten gaande zijn. Generaal Garza moet met een leger van 5000 man voornemens zijn Las Vegas aan te tasten. Al die berichten evenwel komen uit Zuid-Amerika met andere woorden ze zijn maar half vertrouwbaar. Geboorten 28 Jan. J. C. Sevenhuij- sen-Steenhoek d. - 29. A. J. Clo.is-v. Oudenwiel d. - M. C. Erdtsieck-de Herder z. - 30. A. Bank-v. Bruggen d. - L. C. Roosen-Bottelier d. - T. W. Prins-v. d. Spek d. Overleden 29 Jan. J. Molenaar 76 j. Bakenessergr. - M. Sloot 73 j. Nieuwe Gracht - 29. A, J. Klaverstijn-Waning 40 j. Doelstr. - B. Baklen-v. d. Beid 60 j. Nassaul. zal veranderen, wanneer men geen maat regelen neemt, om de vaargeul te ver beteren, die verstopt wordt door den grond, dien het Seinewater met zich voert naar de monding. Voor de inwendige inrichting van Havre is in de laatste dertig jaren veel gedaan. Men heeft kaden en dokken aangelegd, zoodat schepen van zeven meter diepgang en honderdtwmtig meter lengte gemakkelijk aldaar kunnen laden en lossen. Uit Moskou wordt bericht, dat de koude zoo verschrikkelijk is, dat aan de hoeken der straten vuur potten zijn opgesteld. De Heer en Mevrouw ROES- SINGHVan de Stadt, betuigen hunnen dank voor de vele bewijzen van deelnemingondervonden bij den dood van hunneD Vader en Behuwdvaderden Heer Mr. F. ROESSINGH te Deutichem. Haarlem, 29 Januari 1892. SC Aan Geabonneerden op dit Blad en huntie huisgenooien worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. Besch. juffr. P. G. t. aseis. in gez. m. 4 kind. waarv. 3 schoolgaan, opg. verl. sal. 2 Chef der handels afd. in industr. ondern. Algem. handelskenn. en degel, corresp. in holl. fr. d. en eng. Sal. ƒ1800 m. vooruitz. op verh. 8. Jongm. bij bianenl. levens; ens. maatschij. geneg. en bekw. om mattscbij. fl. uittebr. en agent aau- test Sal. f600 m. vooruitz. op verh. en bevord. t. word. t. inspect, kenn. d. adm. vereischt. 4. Stadsreiziger (Amat.) goed bek. m. conüs. en kruiden. 5. Stadsreiziger v. art. v. dag. gebr. goed geïntr. bij gr. wiok. en mag. 6. Jongm. v. d. winkel en and bezigh. liefst eenigz. bek. m drukk. en papierstemp. Sal voorl. óp. week. 7- le inachin -mont. in brouwerij bek. m. ijsmach. 8. Ie modiste 1 Maart uitat, ref. 9. Bekwaam kostuumnaaister interu P. G. 10. Gem. Geneeh. jaarw. /1C00 m. ar men pr. m. 1 ipril in dorp in Utr. 11. Verte genwoordigers v. Ned. v. sol. firma in eogn. en wijn. te Cognac. 12. Jongste bed. op procur. kant. v. direct. Ieder die iets verschuldigd is aan- vorderingen of borgtochten heeft ten laste van- dan wel eeuige an dere bescheiden, behoorende tot de nalatenschap van den heer J. D. RU YS Se., laatst gewoond hebbende te Haarlem, aan het Kenaupark, No 6, en aldaar den 6den Januari j.l. overleden, wordt verzocht daarvan opgave, betaling of afgifte te doen, vóór den 9 Februari a s. ten kan tore van den notaris KLUPPEL te Haarlem, Lange Veerstraat No. 25. HH. Leden en het geachte Pu bliek worden door deze attent ge maakt, alsdat voortaan de Uitvoe ringen uitsluitend voor de Leden met recht van Introductie zullen plaats hebben. Aanmelding voor het Lidmaat schap Drossestraat 13 en bij de Leden. Volgens de Central-News van Londen onderhandelt de te Parijs vertoevende ex-koning Milan van Servië te Amsterdam over het aangaan eener persoonlijke leening van zes millioeii Het lot treft toch ook altijd Jonas. Alsof hec nog niet erg genoeg was, dat francs. Portugals financiën in zoo berooiden '.-..Woensdag i l. heeft men in Ierland een poging- gedaan om den trein, waarin zich de unionist W. Rus- TELEQRAM M EN. WEENEN, 30 Jan. {Reuter.) Te Bauffry Huuyad, waar de candidaat der ministrieelen meer stemmen verwierf dan de candidaat der independenten drongen laatstgenoemden het lokaal der stemming binnen en vernielden er de papieren. De president van het stem bureau en verscheidene andere perso nen werden gewond. De politie maakte gebruik van haar wapenen en doodde 3 personen. Een compagnie infanterie joeg daarop de menigte uiteen. LISSABON, 30 Jan. DalzielDe duitsche stoomboot Mazonè is hier binnengeloopen met 25 lijders aan gele koorts aan boord. Zie vervolg Advertentiën in het Tweede Blad. AKAA WA -JIAA 'JW. ft toestand verkeeren gaan Portngeezen nog valsche bankbiljetten uitgeven. Althans, drie hunner zijn voor dat feit gearresteerd en hebben schuld bekend. Egypte's financieeie toestand schijnt minder te wenschen over te laten. De nieuwe Khedive althans, zal de zooge naamde corvee-belasting en de patenten voor Europeanen afschaffen en den j zoutaccijns tot op de helft verminderen.wekkende Van een equivalent is geen sprake. Het gehad, is zeker een manier om populair te worden als men zóo zijne regeering be gint. De hoDgaarsche Regeering heeft tot sel, lid van het Lagerhuis bevond, te doen ontsporen. Een groote steen was op de rails gelegd. De toeleg mislukte echter door de opmerkzaamheid van den machinist. Donderdag hebben te Nogent-le-Roi (Frankrijk), een opzien- oord en zelfmoord plaats FAMILIEBERICHTEN- Gehuwd: 28 Jan. W. C. Kimmijser wedr. van B. A. de Bruine en A. G. A. van der Burgh, Utrecht. - M. Dolhain en M. Ztircher, Amst. - P. J. Cloos en M. Rotgans, Amst. Geboorten: 27 Jan. H. C. Bos boomVan Dijk d. Amst. - 28. M. F. TapHamerslag d, Arnhem. - M. Hel-j der—Melchior d. Zwolle. - G. Fen- j nemaDe Vries d. Zwartsluis. - M. M. B. CoenenGenger d. Den Haag. - 29/ A. M. C. van ArnhemVan der Oord z. Alkmaar. Overleden: 21 Jan. Wed. J. H. E. PrévötBorstembieij 61 j. Breda. - 22. K. A. J. A. Prévót jm. 27 j. Breda. - II Op heden, den 30en Ja- Ij nuari 1892, hopen Petrus van Uden en Maria Elisabeth Spoor den dag- te herdenken, waarop zij vóór 12Vs jaar in den SS Echt zijn vereenigd. Ij Namens Familie en U Vrienden. ^VYYVWYYVyifYVVWYYVY^^^kYVtfYWYYYYYVYYVVVYYY^» Heden overleed onze eenigste lieveling HENDRIK JAN in den aaavalligen leeftijd van zeven maanden. M. J. WESSELING. J. WESSELING—Miesijerüs. Wed. P. MIESIJERÜS— Tebwiel. 27 Jan. 1892. HAARLEM. door kt Gezelschap van den Tivoli-Sehonwburg te Amsterdam. Dir. CH. DE LA MAR. OF Blijspel met Zang in 8 tafereelen. Aanvang 7Vs uw. Balcon ƒ1,25, Stalles en le Loge 1,—, Parterre 0,75, 2e Loge ƒ0,50, Gaanderij ƒ0,30. Optreden van met het Gezelschap van den Tivoli- Schoumburg te Rotterdam. Dir. J. C. de VOS en W. van KORLAAR. Mme Dehais woonde alleen met haar26. M. E. van WillesLauwers 85 j. drie- en dertig-jarigen zoon. Daar zij Amst. - H. A. Hiddink 75 j. Amst. - aan een maagkwaal leed, liet zij den J. Waidlich 67 j. Nieuwer-Amstel. - 27. geneesheer uit Nogent-le Roi en twee H. A. van den Ham 74 j. Hattem. - haar leedwezen moeten ervaren, dat zij parijsche geneesheeren ontbieden, welke J. van Dam, Nieuwer-Amstel. - 28. T. niet populair is. Bij de nienwe verkie- consult hielden. Toen dit afgeloopen j A. Reijers jd. 60 j. Opheusden. - B. J. zingen toch heeft de regeeringspartij 1 was, en de geneesheeren op de beneden- Scherpbier 70 j. Groningen. - C. Plet zeventien zetels verloren en de regee-1 verdieping nog eenigen tijd vertoefden, I 56 j. Leeuwarden. - C. D. Frijling ring had juist gehoopt, door de verkie-kwam de dienstbode hun eensklaps Munnich 80 j. Amst. - M. E. W. Heden overleed te Sneektot diepe droefheid barer Kinderen, Behuwd- en Kleinkinderen, Mevrouw Wed. K J. KROL— Feenstra, in den ouderdom van bijna 72 jaar. Uit aller naam J KROL Kz. Haarlem, 29 Jan. 1892. Blijspel in 3 bedrijven, door Willem v. Zuijlen. Gevolgd door Tooneelspel in één bedrijf. Aanvang 7Va uur. Balkon ƒ2,—Stalles ƒ1,75, le Loge ƒ1,50; Parterre ƒ1,25; 2e Loge ƒ1,Gaanderij ƒ0,50. „Ja, dat denk ik wel." „Ik ook," zeide de detective. Toen haalde Harry Bernard een klein fleschje uit zijn zak te voorschijn en hield het tegen het licht. Nu werd een klein voorwerp zichtbaar dat op sterk water was gezet. Toen Nelly het van nabij bekeek, riep zij op eens uit: „ik ben er zeker van, dat dit dezelfde wrat is, die eens Harper Elliston's hand ontsierde." „Hoe komt gij er aan," vroeg Dyke Darrel, die nu zeer veel belang in de zaak ging stellen, daar hij zag dat zij het aantal gegevens die men had om den moordenaar op te sporen, zeer vermeerderde. „Dyke, weet gij nog wel, dat toen ik eenige maanden ge leden Woodbury verliet, wij niet als al te beste vrienden scheidden „Ja, dat is zoo, maar „Gij behoeft u niet te verontschuldigen. Ik was evenzeer te berispen als gij. Nelly en ik hadden ongenoegen, want ik meende, dat de mooieNew-Yorker zeer bij haar in de gunst stond. Ik had een afkeer van dien man en daarom besloot ik zijne gangen na te gaan en als hij blijken gaf dat hij Nelly, die ik nog liefhad en mijn leven lang zal liefhebben niet waard was, hem te ontmaskeren en zoo uwe zuster te redden. De laatste maanden heb ik mij steeds beziggehouden met het opsporen van allerlei zaken, Elliston betreffende, en ik heb ontdekt, dat de zoogenaamde eerlijke Harper Elliston, in zekere kringen in Gotham bekend staat, als een schurk en speler van de ergste soort. Hij heeft eenige misdaden begaan, die nog erger zijn dan moord. En om nu tot de wrat terug te komen. Korten tijd nadat ik van den moord in den trein gehoord had, zat ik eens in een rookcoupé van den trein met een ouden man, die zeer voorzichtig met een scherp mesje een groote wrat van zijn pink sneed. De wrat viel op den grond bij mijne voeten. De oude man deed geen poging om ze terug te krijgen, maar wikkelde zijne bebloede hand in een zakdoek en mompelde„zie zoo, dat ding zal mij niet meer in ongelegenheid brengen." Er wassets in de stem van den man, dat mij bekend in de ooren klonkbovendien wekte de blankheid van ztjne handen mijn achterdocht, daar de man voor het uiterlijk een armoedige arbeider was. Nieuwsgierigheid en andere beweegredenen noop ten mij de wrat op te nemen en weg te bergen. Spoedig daarna las ik in de courant dat de moordenaar van Arnold Nicholson het afdruksel van eene wrat op het overhemd van den vermoorde had achtergelaten. Na dien tijd heb ik natuurlijk nauwkeurig acht geslagen op handen, maar heb te vergeefs naar den ouden man van den trein gezocht. „Een belangwekkend verhaal," zeide de detective toen Harry Bernard een oogenblik ophield. „Waarom hebt ge mij dit in St. Louis niet gezegd?" „De reden van mijn stilzwijgen was, dat ik vreesde tot dwaze gevolgtrekkingen aanleiding te zullen geven. Het had kunnen zijn, dat het bericht van den verslaggever onwaar was. De wrat op mijn hand die zooveel op die van den moordenaar geleek, bracht mij er toe om dit verhaal te verzwijgen, tot dat ik het voor mijn eigen veiligheid zou moeten vertellen. Ofschoon ik Elliston verdacht, had ik geen bewijs van zijne schuld, want ik wist niet dat hij een wrat op den pink van zijn rechterhand had. Mijn grootste verlangen was den ouden maa uit den trein te. ontdekken." „En zijt gij er niet in geslaagd „Neen, tenzij Elliston de man is." „Vermoeddet gij dat reeds, voor Nelly u op dit denkbeeld bracht „Ja, maar nu ben ik ervan overtuigd." Op dit oogenblik hief Harry Bernard juist bij toeval het hoofd op en keek door het raam. Plotseling stond hij op en snelde naar de deur. Dyke keek eveneens uit het venster en zag een gebogen, ouden man met grijs haar en dito baard, die zich van het huis verwijderde. Waarschijnlijk had hij naar binnen gekeken of misschien het gesprek van het drietal afgeluisterd. „Groote hemel! daar is nu de oude man uit den trein," riep Harry. Dyke Darrel waggelde naar het raam, terwijl Harry de boer« dery haastig verliet. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2