iistterea en Kunst. POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEÜWS. Yan de zijde van de Boompjes 15202 •voetgangers, 588 handwagens, 272 hon denkarren, 1250 wagens metéén paard, 143 wagens met twee paarden, 116 rij tuigen. Men heelt zich voorgenomen, de telling op een minder drukken dag (gisteren was het marktdag) te herhalen. Na de seance van Woens dagavond te Dordrecht werd weder een blijk van vereering geschonkeu aan Davenport. Thans was het eene bloe menmand met heerlijke levende bloemen, aangeboden door 4 jonge dames. Een gedicht werd daarbij overhandigd. Zooals het gedicht vermeldde, was het geschenk van eenige blozende jonge dames, (Sequah had den vori- gen avond gesproken over blozende meisjes.) De heer Ch. Davenport heeft aan de tegenwoordig zijnde verslaggevers ver zocht het volgende schrijven, dat door hem hedenavond is verzonden, op te nemen in hunne bladen Mijnheer I Het is mij ter oore gekomen, dat gij de schrijver zijt van het ingezonden stuk, geteekend: „Geen dokter en ook geen lid v/d. vereeniging tegen de kwakzalverij," en voorkomende in de beide dordtsche bladen, Ik geel u, als man van eer, de keus om ól het door u geschrevene met bewijzen te staven, öl mij volledig excuus te vragen in de beide stedelijke bladen èn de Nieuwe Rotterdamsche Courant, daar ik mij anders genoodzaakt zal zien het publiek tusschen ons beiden uitspraak te laten doen. In afwachting van uw antwoord, heb ik de eer te zijn, Uw gehoorz. diènr. Chs. A. Davenport. Een afschrift van bovenstaanden brief zal, zonder vermelding van uwen naam, aan de drie bovengenoemde bladen worden toegezonden. Men meldt ons uit Baarn Eene merkwaardige vangst werd dezer dagen door den jachtopziener van Eem nes gedaan. In de bosschen dwalende, zag hij een valk, bezig met het ver slinden van een dood hert. Het roof dier had blijkbaar zich zóo te goed gedaan, dat het zich bij de nadering van den jachtopziener niet kon ver wijderen en dus in diens handen viel. De roofvogel werd aan het station te Baarn verkocht. De Arnhemsche politie ar- resteerde Dinsdag aan het station aldaar een der personen, die verdacht worden te Doornenberg bij Hengeloo inbraak met diefstal te hebben gepleegd. Deze persoon is een Duitscher, J. de la Bara genaamd, 24 jaar oud. Dinsdagnacht is bij het Pothoofd te Deventer de praam Jonge Jantoebehoorende aan G. Brilleman aldaar, op den IJsel gezonken. Zij was geladen met 300 hectoliter cokes, be stemd voor Zutfen. Persoonlijke onge lukken hadden daarbij niet plaats. De arbeider B. F. te Rijssen kwam Dinsdagmiddag door een nood lottig toeval om het leven. Met eenige anderen in de leemgroeve werkende, geraakte hij eensklaps onder het zand, dat op onverklaarbare wijze losraakte, bedolven. Hoewel onmiddel lijk al het mogelijke tot zijne bevrij ding gedaan werd, gelukte het slechts zijn lijk te voorschijn te brengen. Een dicht bij hem staande arbeider kon nog door een vluggen zijsprong zijn leven redden. Nabij Obbicht (Ned. Lim- burg) komen in België in eenige dorpen de pokken voor. het kruis op den kerktoren te Kothen (België) te brengen, had het ongeluk naar beneden te vallen en daarbij on middellijk den dood te vinden. In het diaconiehuis te Har- lingen heeft zich een vrouwtje van ongeveer 60 jaar, aan zwaarmoedigheid en ontevredenheid lijdende, door zich den hals af te snijden, van het leven beroofd. In een gedeelte van de veenderij Beets is het water zoo hoog gestegen, dat Dinsdag een 15-tal ge zinnen hunne woningen verlaten moesten. In de oude school te Beetsterzwaag zijn zij onder dak gebracht. Burgerlijk armbestuur en diaconie voorzien in het noodigste. de pen kon hanteeren) hem dit had verzocht. De heer M. schreef dan alleen zijn naamteekening. De erven M. weigerden met de bewering genoegen te nemen vandaar een proces. Door de wed. Van D., wier raads man voor de rechtbank volhield het geen hierboven in het kort is meege deeld, werd aangeboden hare bewering onder eede te bevestigen, terwijl door den raadsman van de erven M. werd beweerd, dat aan de wed. Van D nooit de eed kon worden opgelegd, omdat niet zij, maar een harer zonen het geld bij den heer M. zou hebben afgedra gen, en zij dus niet kon zweren dat het geld werkelijk in handen van den heer M. is gekomen, Door den officier van justitie werd geconcludeerd, dat aan de wed. Van D. de eed zal worden opgelegd, terwijl de rechtbank de uitspraak bepaalde op 24 Februari. No. 6 van het Geïllustreerd Zon dagsblad, behoorenae bij Haarlem's Dagblad en dat den 6-len dezer ver schijnt, bevat: De ommegang van den dood, (met illustratie). Onaangename huisgenoo- ten in Indië, (met illustratie). Het gala-rijtuig van den koning van Da homey, (met illustratie). Kennis van vreemde talen. De slag bij den Isei-Berg, (met illustratie). Een af gelegen Koninkrijk, Hawai, (met por tret). Uit den verkiezingsstrijd in En geland, (met illustratie). Een kritiek oogenblik, (met illustratie). Suiker- droukenschap. Een praatje over storm. Voor dames. In het be lang van de baronesse, (met illustratie). Pijnstillende middelen. Macht van het bijgeloof. De gelegenheid maakt den dief (met illustratie). In vijf dagen naar Amerika. De muziek der vogels. Een eigenaaardig ge bruik. Eenige recepten van huis- houdelijken aard. De grens van den datum. Impressionisme in de schil derkunst, (met illustratie). Het menu- grieksch. Hoe een landlooper zich weet te vermaken met muziek en nog een winstje weet te behalen, (met negen illustraties). Anecdoten. Schaak- rubriek. Mededeelingen. VISSCHERIJ. Scheveningen, 3 Februari. De Plontz schipper M. Verhey, al hier thuisbekoorende, kwam in IJmui- den binnen. Zijne visch werd voor 190 bruto verkocht. De prijzen blij ven op eens hoogteschol flink groote 7 k 7.50 per mand; tongen 60 iL 80 ets. per stuk; kabeljauw f 1 2.50 per per stuk, schelvisch 2o 60 ets. per stuk. Woudrichem, 2 Februari. In het visch water dezer gemeente zijn van den 2401 tot ren 31» Januari gevangenen aan de vischmarkt alhier verkocht 20 zalmen, tegen ƒ1.20 1.60 per kilo. Tengevolge van den hoogen waterstand der rivier heeft men het visschen met den zegen moeten staken. sche gezant te Parijs laat tegenspreken,' dat door zijn schuld geen handelstrac- taat tusschen Spanje en Frankrijk is gesloten. Dit kan voor kennisgeving worden aangenomen, evenals het feit, dat in Oostenrijk het wetsontwerp om trent de belasting op beursoperatiën, urgent verklaard en naar eene speciale commissie verzonden is. Van meer belang is een bericht uit Shanghai, dat de chineesche troepen een verdelgingsoorlog zijn begonnen tegen de opstandelingen in Mand c'hoerië en dat van laatstgenoemden in betrekkelijk korten tijd duizenden het leven hebben verloren. Bij Cupibi zonk een chineesche stoom boot met 6 Europeanen en 370 Chinee- zen in de diepte. Niemand werd gered. In Dahomey is het weer onrustig. De bevolking heeft in het Poposgebied, nabij de kust, overal gebrand en ge< plunderd en 3000 bewoners van Popos tot slaven gemaakt. De anderen zijn op duitsch grondgebied gevlucht. In de vergadering van socialisten,Maan dag jl. in het „Volkshuis" te Brussel ge houden,werd o.a. in de verwarde discussie voorgesteld, gelijk gemeld is, dat de socialisten permanent zullen vergaderen gedurende al den tijd, dat de Kamer beraadslaagde over de grondwetsherzie ning, en dat zij dagelijks zich in zoo groot mogelijken getale naar het plein van het parlementsgebouw zullen bege ven. Het schijnt nu dat dit voorstel niet door de meerderheid goedgekeurd want gisteren en heden was het parle- mentsplein leeg, en in het „Volkshuis' was er geen enkel socialist permanent. RECHTSZAKEN. Een zeldzaam voorkomend rechtsge ding werd dezer dagen voor de recht bank te Dordrecht behandeld. In het laatst van 1890 overleed te Oud-Beier land de heer C. Murits, onder wiens nalatenschap o. a. ook behoorde eene hypothecaire schuldvordering ten laste mej. de wed. C. van Dam, te Zuid- Beierland, groot f 3200. Koit na het overlijden van den heer M. kwam een zoon van mej. Van D. bij een der erf genamen van den heer M. om de vervallen rente te betalende laatste weigerde de rente te ontvangen, omdat de heer Van D. in plaats van de rente van ƒ3200 slechts die van ƒ1700 bij zich had. De heer Van D. beweerde dat een jaar na de sluiting der hypo' theek reeds ƒ1500 werd afgelost en de hypotheek dus per resto slechts ƒ1700 groot was. Toen daarop door de erven M. vertoon van de kwitantie van af lossing gevraagd werd, antwoordde de heer Van Dam, dat zijne moeder, die lezen noch schrijven kon, de kwitantie (in de veronderstelling dat het een ander waardeloos papiertje was) had verbrand wel kon hij toonen kwitantiën die be wezen dat vroeger ook slechts rente van ƒ1700 was betaald. Sommigen dezer kwitantiën waren door hem zelf ge- Lord Salisbury heeft te Exeter eene redevoering gehouden, tot verheerlijking van den overleden khedive van Egypte, Tewfik Pacha en diens regeering. Hij sprak de hoop uit, dat zijn zoon en opvolger Abbas de voetstappen zijns vaders drukken zou. Met andere woorden, dat de invloed van Engeland in de egyptische regeering blijven zal, zooals die tot dusverre is geweest. De sterfte in Londen zijn gunstiger, dan vorige weken. De influenza neemt er blijkbaar af. In Portugal is men nog maar steeds zinnende op de beste middelen, om hel meeste geld té verkrijgen, eene bezigheid van het heele menschdom. Er zal den kelijk besloten worden, dat al de door Portugal verleende titels en decoraties waardeloos zullen zijn, wanneer voor het einde van 1892 eene zekere belasting daarop niet betaald is. Serpa Pinto, de bekende man uit het conflict met Enge land, en lid van de Cortes stelt voor, om de toelage voor de leden, die nogal beduidend is. af te schaffen. Maar aan den verkoop van de koloniën wil men niet; met 118 tegen 3 stemmen heeft de Kamer geweigerd, een daarop betrek king hebbend voorstel van den minister Almeida te behandelen. Overigens zal, zooals reeds gemeld werd, eene schikking met de buiten- landsche schuleischers worden aange gaan en van de binnenlandsche schuld brieven een inkomstenbelasting van 30 percent geheven. Tijdens den storm di Maandag op de Oostkust woedde, werd de belgische mailboot Prince Baudouin aan boord van welke zich gelukkig geen passagiers bevonden, tegeu den haven- dam van Dover geworpen, ten gevolge waarvan de boegplaten werden inge drukt. De kapitein trachtte te vergeefs de haven te genaken de Prince Bau douin strandde nabij den ingang, en zonk, doch kon des ondanks later bin nengesleept worden. De passagiers van de Eidervan wie de laatsten des avonds te 10 uren aan land kwamen, prijzen ten hoogste het gedrag van den kapitein en de beman ning tijdens den hachelijken toestand waarin zij op het schip verkeerden. Dat de tucht strikt gehandhaafd werd, boe zemde de passagiers vertrouwen zoodat er geen paniek uitbrak, niette genstaande de toestand, bij het gewel dig beuken van de golven, verschrik kelijk was. D* gevaarlijke ligging van het schip verijdelde geruimen tijd het naderen van de reddingbooten. lijksbelofte. De eischeres, juff. Florence Victoria Nash, was nog geen 16 jaren oud en de gedaagde een student, Mah- moud Ali Khan, de zoon van een indi- schen prins. Hij ontkende 't meisje te hebben trouw gezworen en de jury stelde hem in het gelijk. Te Rangoen, zoo meldt de correspondent van de Times aldaar, werd onlangs door invloedrijke Moham medanen eene zeer bezochte vergade ring gehouden, om maatregelen te be ramen tot liet verspreiden van den Islam in Engeland. Er werd eene com missie gevormd en groote sommen werden ingeschreven tot het stichten van een Mohammedaansch Instituut te Liverpool. De directeur van het arm- huis te Kopenhagen, werd dezer dagen verrast door een bezoek van 17 jonge welgekleede matrozen, die zeer beleefd verzochten in het armhuis te worden opgenomen. Zij hadden geen werk en zouden eerst in 't voorjaar weer aangemonsterd kunnen worden. Niet wetende hoe den winter door te komen, hadden zij besloten in het arm huis te gaan. Zij werden naar den ma gistraat verwezen, die hun een tijdelijke ondersteuning gaf. Bij het franselie Departe ment van Koloniën zijn berichten iu- gekomen aangaande de expeditie A an de AA'oestijne, die zich den 27a Maart te Banghi ophield. Die expedide zou op de plaats zijn aangekomen, waar Crampel het leven verloor. Aan diens dood kan niet meer getwijfeld worden; men vond verschillende zaken, die hem toebehoord hebben, oek aanteekeningen betreffende zijn reis. Op aanwijzing van eenige matrozen, die de expeditie- Crampel hadden medegemaakt, is een der moordenaars van Crampel gevat en ter dood gebracht. De expeditie-Van de Woestijne maakt het goed. Een der I vroegere metgezellen van Crampel is naar Frankrijk gezonden met een ver slag van den tocht. De expeditie moet door zeer schoone en vruchtbare streken getrokken zijn. De leidekker P. Roebers te schreven, omdat de heer M. (doordien Venloo, die Woensdag bezig was met,hij wegens zijne hoogen leeftijd slecht De president van de Lusitano-Bank is als pair geschorst, door het comité uit den Senaat, dat met het onderzoe- Sir Morel Mackenzie, be- kend door zijne behandeiin van keizer Friedrich is AVoensdagavond te 10 uur te Londen gestorven. Hoewel de dokter reeds geruimen tijd ziek was ten gevolge van een aanval van influenza, kwam de dood zeer on verwacht. Te Londen overleed deze week de beroemde hoogleeraar Sir George Paget, die zoo menig gekroond j loopjes hoofd onder zijne behandeling had, envogels, wiens adviezen in geneeskundig opzicht j Natuurlijk laat de nachtegaal naboot- in zijn eigen land zoowel als daarbuiten 1 ser zich heel behoorlijk betalen 's steeds hoog in aanzien stonden. Georgewinters oefent hij zijn beroep in Nizza .Paget was de hervormer der medische uit. faculteit aan de universiteit te Cam De kantonrechter te Rouaan heeft aan den architect Renault, die zooals bekend is, een actie tot schade vergoeding had ingesteld tegen den Paus, zijn eisch ontzegd, daar men hem niet had verzocht om plannen te zenden en hij die teruggekregen, dus geenerlei schade geleden had. De meubelen van generaal Boulaugers huis in de Rue Montoyer te Brussel, zullen spoedig worden ver kocht, om met den opbrengst de schul den te dekkea. Er moet o. m. nog huishuur betaald worden. Zekere heer Charles Ri- chon, te Parijs, oefent al een zeer ei genaardig vak uit en op zijn visite kaartjes is te lezen„Charles Richon. Nachtegaal-nabootser." De kunstenaar schijnt het gedurende den zomer bizon der druk te hebben. Zoodra een rijk burgerman der stad, die een lapje grond in eigendom heeft, een „landelijk feest*' op touw zet, verbergt Richon zich ach ter bloembedden en bakken met plan ten en verrukt de gasten door de na bootsing van de prachtige trillers en van den zangrijksten onzer bridge. i Salvation Army is ia I Finland geboycot. Het verbod om 't Voorde Queen's Bench te; heilsleger te noemen is zóo streng, dat ken van de spoorwegknoeierijen be- Londen diende Maandag weer eens een een blad, hetwelk den naam in zijn ko- last is. proces, waarin een meisje schadeloosstel- lommen laat drukken, wordt in beslag Overigens weinig nieuws. De spaan- ling vroeg wegens verbreking van huwe- genomen en tijdelijk verboden. scheiden." Zoo sprekende, gaf Fortunato mij een arm en trok mij mee. Ik deed een zwart masker voor en sloeg een zwart zijden man tel om en zoo wandelden wij naar de wijnkelders. Toen ik bij mijn huis kwam, vond ik daar geen enkelen be diende: zij waren allen uitgegaan om feest te vieren. Ik had hun gezegd, dat ik den volgenden morgen zou terugkomen en hen uitdrukkelijk bevolen niet van huis te gaan. Dit bevel was vol doende om, zooals ik wel wist, hun te doen vertrekken, zoodra ik mijne hielen had gelicht. Nu nam ik twee fakkels, gaf er een aan Fortunato en ging hem voor door verschillende kamers tot wij bij den ingang van de kelders waren gekomen. Eene lange wenteltrap voerde ons naar beneden en weldra betraden wij den vochtigen bodem van de onderaardsche gang der Montresors. Mijn vriend liep erg te slingeren, zoodat de bellen op zijne muts voortdurend rinkelden. „Waar liggen de vaten nu?" „Verder op," zeide ik, „maar zie eens naar dat witte goed, dat van deze wanden druppelt." Hij keerde zich naar mij om en keek mij aan met een paar oogen, die duidelijk bewezen, dat hij te veel aan Bacchus had geofferd. „Is dit salpeter?" vroeg hij eindelijk. „Ja," antwoordde ik. „Hoest gij reeds lang?" Mijn arme vriend kreeg op dit oogenblik zoo'n hevigen hoestbui, dat hij mij de eerste oogenblikken niet kon ant woorden. „Het heeft niets te beduiden," zeide hij eindelijk. „Kom, wij moeten terugkeeren," zeide ik beslist, „uwe ge zondheid is kostbaar. Gij zijt rijk, wordt geëerbiedigd, bewon derd, bemind en zijt zoo gelukkig als ik ook eens geweest ben. Gij kunt niet gemist worden. Bij mij komt het er niet op aan- Wij zullen teruggaan; ik wil de verantwoording niet op mij nemen, als gij ziek wordt. Dan ga ik maar even naar Luchesi." „Och kom, dat hoesten heeft niets te beduiden, ik zal aan eene verkoudheid niet sterven." „Dat kan wel zijn, maar toch moet gij zeer voorzichtig zijn. Een teug Medoc zal ons tegen de koude bewaren." Hierop sloeg ik den hals van eene flesch, die ik van het wijn rek had genomen, stuk en hield hem de flesch voor. „Drink eens, dat zal u goed doen." Hij begon gulzig te drinken, hield nu en dan eens even op en knikte mij dan vriendschappelijk toe, terwijl de bellen van zijne muts voortdurend rinkelden. „Ik drink op uw lang leven," zeide hij. Hierop nam hij mijn arm weer en wij liepen voort. „Deze gangen zijn zeer lang," zeide hij. „De Montresors waren eene aanzienlijke en uitgebreide familie." „Wat is uw wapen „Een gouden menschenvoet op een blauw veld, die een krui pende slang onder zijn druk verplettert." „En het motto?" „Nemo me impune lacessit." „O ja, nu hei inner ik het mij," zeide hy. Zijne oogen schitterden en zijne bellen rinkelden. Ik werd eveneens door den Medoc verhit. Wij liepen tusschen hoopen menschenbeenderen door, die door vaatjes werden afge wisseld, tot wij in den verst verwijderden hoek van de cata combe kwamen. Hier hield ik weer een oogenblik stil en pakte Fortunato bij den arm. „Kijk eens hoe de salpeter vermeerdert. Het zit als mos aan de muren. Wij zijn nu beneden de bedding van de rivier. Het vocht dringt tot in de beenderen door. Laten wij nu teruggaan voor het te laat is. Uwe hoest...." „Mijne hoest is bijna over, wij moeten voortgaan, maar geef mij eerst nog een teug uit die flesch Medoc." Ik brak nu eene andere flesch aan en reikte hem die over. In een teug ledigde hij haar. Zijne oogen flikkerden en hij zwaaide de flesch boven zijn hoofd. „Maar laat mij de Amontellado nu eens zien en prosven." „Dat is goed," zeide ik, terwijl ik hem mijn arm aanbood, Hij leunde zwaar op mij. Wij gingen nu eenige gewelven door tot wij in een diepen grafkelder kwamen, waar onze flambou wen in de bedompte lucht niet helder konden branden. {Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2