BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. De beroemde verzameling inlandschedan niet raadzaam is. nagelaten door den heer mr. J. P."van Wickevoort Cromraelin alhier, is volgens verlangen van den overledene ten geschenke aangeboden aan het rijks museum van nat. historie te Leiden. Bedoelde verzameling, bevattende meer dan 2000 prachtige opgezette exempla ren waaronder een groot aantal zeld zame, zal zoo spoedig in het Museum plaats te vinden is, daarin worden op genomen, en in eene ware leemte voor zien. Immers eene afzonderlijke inland sche verzameling behoorde sedert jaren tot de wenschen van den directeur van het museum. keuring te behouden. de verplichte plaatse gekomen, waar hij met den aan- I komenden trein in botsing kwam. De Het is hier de plaats niet, om dat wagen werd door den schok vernield, advies eenigermate uitvoerig te behan-jmaar overigens werd er geen noemens- delen en wij vergenoegen ons dus met waardige schade veroorzaakt. Persoonlijke de mededeeling, dat dr. Dozy komt totongelukken hebben niet plaats gehad, deze conclusiehet is niet raadzaam,en het verkeer ondervond geen bedui de publieke huizen af te schaftenope ning van die huizen zonder verplichte keuring zal allicht het aantal vermeer deren en de ziekte daardoor zich doen uitbreiden, de verplichte keuring dus moet behouden blijven, en ook tot de prostituées buiten de publieke huizen worden uitgebreid. Iets van dien aard schijnt in Middelburg te geschieden. Naar men verneemt, is in deze maand, door de heeren Gebrs. Figee, in een der lokalen aan de Leidsche- vaart, eene school geopend voor daarin werkende jongelieden beneden 25 jaar oud. Oader een directeur zullen aan die scnool twee onderwijzers werkzaam zijn. Reeds een dertigtal jongelieden maken van die gelegenheid gebruik. Het onderwijs zal omvatten rekenen, wiskunde, aardrijkskuudewerktuig kundig teekenen, alsmede de neder- landsche en engelsche talen. Het bestuur van het dep. Haarlem van de Maatsch. ter bevordering van Nijverheid heeft uit haar midden tot voorzitter gekozen dea heer G. A. A. Middelberg, alhier, die de benoeming heeft aangenomen. In de groote zaal van Felix Favore, trad Donderdagavond in de derde sa menkomst van de R. K. leesvereenigiug te dezer stede als spreker op de heer Justus van Maurik Jr.. die op zijne ver maarde talentvolle wijze een paar schetsen als „Kromme Kris" en „Oude zeelui" voordroeg. De talrijke aanwe zigen luisterden met onverdeelde aan dacht en gaven her naaldelij k, vooral in de komische gedeelten der voordrach- ten, luide hun bijval en ingenomenheid te kennen. Er waren vooral veel dames aanwezig. Met een woord van dank aan den spreker door den Voorzitter, den heer C. J. Gonnet was deze bij eenkomst atgeloopen. Donderdagavond had op de boven zaal van „Café Montagne" de jaarver- gaderiag plaats van Commissarissen en Leden van de Openbare Leeszaal alhier. De Voorzitter, de heer D de Clercq, deelde mede dat op dit oogen- blik in de leeszaal 115 verschillende dag-, week- en vakbladen ter lezing liggen, benevens een 200 boekwerken en een aantal brochures. In het afge loopen jaar werd de leeszaal bezocht door 3509 personen, tegen 2230 1890, zoodat eene belangrijke ver meerdering van het aantal lezers mag worden geconstateerd. De finaucieele toestand der Openbare Leeszaal is niet gunstig. S:eun van ieder die in haar belang stelt, is dus dringend noodig. Ingekomen is een schrijven van het Bestuur van „Weten en Werken", dat om verschillende redenen het gebruik van een lokaal in dat gebouw, aan de Leeszaal wordt opgezegd. Na lang durige beraadslaging wordt besloten, aan de Vereenigrag „Weten en Werken" den dank van de Openbare Leeszaal kenbaar te maken, voor de aan haar gedurende 2 jaar verleende gastvrijheid. Het Bestuur zal uitzien naar een ander lokaal, geschikt om daarin de Leeszaal te vestigen. Door de Commis sarissen zal inmiddels eene poging wor den gedaan, om grooteren geldelijken steun te verkrijgen. Zooals wij reeds vroeger mededeel den, heeft de afd. Haarlem van de Maats, tot Nut van 't Algemeen te ken nen gegeven, dat de toestand harer geld middelen niet toeliet, de Leeszaal finan cieel te steunen. Tot penningmeester in de plaats van den heer G. C. C. Reeser Jr. die we gens drukke bezigheden als zoodanig wenscht af te treden, wordt met groote meerderheid van stemmen gekozen de heer Mr. H. Ph. 't Hooft, die de be noeming aanneemt. Hedenmorgeu maakten van de brood en kotfie-uitdeeling gebruik 1135 kin deren en 278 volwassenen. Verscheidene personen te Hoofddorp hebben een aardig buitenkansje gehad, yerhageQj daar op hun V20 lot in de Staatsloterij de honderdduizend is gevallen. In Haarlemmermeer sterven vele schapen aan leverziekte, een gevolg van den natten zomer. Sommige landbouwers, hebben bij voorbaat al hunne schapen van de hand gedaan, uit vrees voor die ziekte. Graan- en zaadmarkt gehouden t e Hoofddorp, Haarlemmermeer, 4 Feb. 1892, Witte tarwe 7.35 ƒ9 >r°gëe ƒ7.50, haver f 7.—, it f 7.5°, cheva liergerst f 5.75, wintergerst 5.12'^, dui- venboonen ƒ7.paardeoboonenf 6.40 a ƒ6.50, bruineboonen f 10.kana riezaad ƒ6.60, Wederom is tegen een bierhuishou der, genaamd I., woonachtig aan de Leidschevaartproces - verbaal opge maakt, ter zake van het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning. Onze vloot telt thans vice-admiraals, 4 schouten-bij -nacht, 25 kapiteras ter zee, 121 hits. ter zee kl., waarvan 1 met titulairen rang van kapt. luit. ter zee, 228 luit. ter zee 2e kl. en 107 adelborsten ie kl. Het korps m iriniers tilt1 kolonel, commandant, 3 luit.-koloneU, 15 kapi teins, 25 eerste en 8 tweede-luitenants, benevens 1 luit.-kol.-intendant, 2 kapt.- kwartiermeesters, 1 eerste en 1 tweede luit -kwartierm. en 1 kapt.-administra- teur van kleeding. De geneeskundige dienst bestaat uit 1 inspecteur (schout-bij-nacht), 1 dirig. off. van gez. i« kl., 4 dirig. off. van gez. 2e kl-, 47 off. van gez. ie kl. en 30 off. van gez. 2« kl.1 apotheker ie kl. en 3 apothekers 2e kl. De administratie der zeemacht be staat uit: 1 hoofdinspecteur, 2 inspec teurs, 24 officieren van aden. i° en 45 2e kl., benevens 15 adjunct administra teurs. De stoomvaartdienst bestaat uit5 officieren-machinist ie kl. en 13 28 kl 45 machinisten 10 kl. van het vaste korps, 26 machinisteu i« kl., 82 20 kl., en 80 3e kl. Voor den scheepsbouw zijn1 hootdingenieur, adviseur voor scheeps bouw, 4 hoofdingenieurs, 5 ingenieurs ie kl., 4 dito 23 kl. en 2 adspirant ingenieurs. Vanhet op de stations der staatsspoorweg-maatschappij geplaatst personeel zijn op het oogenblik niet minder dan 340 personen afwezig, als lijdende aan influenza. De ziekte ver toont zich in hoofdzaak bij ambtenaren en beambten, gestationeerd in de zui delijke provinciën van ons land. Woensdag avond is de in specteur voor het staatstoezicht op krank zinnigen dr. W. P. Ruijsch, afgevaardigde van Nederland op de sanitaire bijeenkomst der vertegenwoordigers van verschil lende mogendheden te Venetie, te 's Hage teruggekeerd- In verband met zijne terugkomst kan nu spoedig een officieel onderzoek naar den toestand in het krankzinnigenge sticht te 's-Hage, naar aanleiding van de daar- omtrent bekend geworden ge ruchten, verwacht worden. Donderdagmiddag is de jachtopziener Wallaart. te Koegras (Hel der), in de duingronden te Huisduinen in botsing gekomen met een paar stroo- pers, die hij betrapte op het graven naar konijnen. Na een hoogloopenden twist loste de opziener een schot op een der stroopers, die gevaarlijk ge wond ter aarde stortte. Nadat den ge troffene het mes, dat hij in de hand gekiemd hield, was ontnomen, werd hij ter verpleging naar het gemeente ziekenhuis te rielder vervoerd. De arrondissements Rechtbank alhier veroordeelde gisteren Antonius Jacobus Christiaan Frans, geneesheer te Alkema de, ter zike van huisvredebreuk tot een boete van 25 bij niet betaling te vervangen door hechtenisstraf van 15 dagen. Ingekomen is het advies van den geneeskundigen inspecteur van Noord- Holland, dr. Dozy, over de vraag, door den Gemeenteraad van Haarlem aan zjjn oordeel onderworpen, of het al De burgemeester van Loos duinen waarschuwt tegen bestellingen onder den naam Geervliet uit die ge meente, zijnde niemand van die naam in de gemeente woonachtig. De ie trein, te 6 uren Don derdag ochtend van het station Maas te Rotterdam vertrokken, is kort daarna tusschen de IJselraondsche laan en Ka- pelle op een ledigen bagagewagen ge- loopen. De bagagewagen, welke Woens dag avond geheel alleen op de rails bij het station Maas was blijven staan, werd dien nacht tusschen 3 en 4 uren door den storm voortgestuwd en is zóo ter dende vertraging. Twee beruchte sujetten, A. G. Koffleberg en C. H, Verhagen, gedetineerd in de strafgevangenis aan den Noordsingel te Rotterdam wegens een bij nacht gepleegden diefstal met braak, waren Donderdagochtend per ge vangen wagen naar het gerechtsge bouw aan het Haagscheveer overge bracht tot het vernemen van de uit spraak van hun vonnis. In het arrestan tenhok van het gerechtsgebouw met anderen opgesloten, wLt Koffleberg door eene deur in te trappen te ontkomen. >Iie zijn voorbeeld volgde, werd echter bij het aldaar geplaatste hek door een rijksveldwachter gegre pen. Koffleberg is nog steeds voort vluchtig. Uit Dordrecht wordt ge meld aan de NR. C Donderaagavond, bij het begin der séance, deelde Sequah den volke me le, dat de inzender van het bekende ,cocaïne-stuk" volledig excuus zal vra gen. Hij zeide respect te hebben voor een man die, misdreven hebbende, zijne schuld erkent. Daardoor bewijst die man te zijn een eerlijk man. En in;dit geval, zoo vervolgde hij, hebt ge geen recht iets kwaads tegen hem te onder nemen. En, zoo gij dat toch doet, sluit ik mijne séances en vertrek terstond naar eene andere plaats Na afloop der séance in „Musis" stroomde de menschenmassa naar het hotel „Ponsen" waar ook weldra Sequah verscheen. Op dit oogenblik werden twee potten bengailsch vuur ontstoken. Vervolgens hield Sequah van het balkon eene toespraak tot de menigte. Hij maakte daari.. een vergelijking tus schen hem en Fnlton. Toen deze zijne eerste proef wou nemen om met een schip, door stoom bewogen, de wateren te doorklieven, maakte zelfs de pairs van Engeland hem voor „iek" uit. Zoo met Sequah. Wat hij dost is nieuw, en daarom noemen de dokters en apothe kers hem een zwendeLir. De apothe kers, bij wien men pompwater het duurst betaald. Tot slot hulden nog twee potten bengaalsch vuur Sequah en zijne om geving in rossen gloed, en de „balkoa- scèie" was afgespeeld. Hedenmiddag 3 uur was er weer eene publieke séance. Aan de middagmalen, die dagelijks gegeven worden, zit voortdurend een beruchte dordtsche figuur vo>r, ia de wandeling genaamd „Spijkervet." Dit vindt zoowel bij de „heeren" als bij de ,dames" instemming. Oak hem schijat het te bevallen Maar het miaict hem wel wat weelderigSequah vertelde dat hij Donderdagmiddag zich als president vaa de tafel, het recht had toegeëigend zijne buurdame, na aflaap van het diner, te kussea. De te Arnhem gearresteerde Jean de ia Bara, die opgaf Italiaan te zijn, maar zeer goed duitsch sprak, is gebleken Löwenstein genaeoad te zijn, en zich in DuitschUnd aan dielstal met braak te hebben schuldig gemaakt. Ver moedelijk zal de duitsche regeeriag zijne uitlevering aanvragen. Uit Gramsbergen wordt van 2 Februari gemeld De hooge waterstaad breagt hier wederom bezorgheid. Werd een groot gedeelte van de in 1891 geleden schade, tengevolge van doorbraak van de Vechtdijk, door ruime bijdragen van elders vergoed, dezelfde commissie, die gemelde bijdragen had ingezameld, wist te bewerken, dat niet alleen de Vecht dijk werd hersteld, maar ook vóór de plaats, waar de herstelling werd aange bracht, een dijk werd opgeworpen, die, ingeval van eene nieuwe doorbraak, van den Vechtdijk, het Vechtwater zooveel mogelijk krade tegenhou ieo. Deze nooddijk nu is Zondagnacht, enkel tengevolge van dea aan irtng van het vele binnenwater uit de velden in het er achter liggende gedeelte van Pruisen, bezweken, en wel zjoiaaig, dat het schijnt alsof deze of geeae daartoe de behulpzame hand heeft ge leend. De doorbraak heeft reeds eeae lengte van 6 meter bij een diepte van 2\ meter. Zoolang echter de Vechtdijk nog in goeden toestand verkeert zal deze doorbraak nog niet veel schade tegevolge hebben. Zooals gemeld is, heeft de burgemeester van Schoterland afwijzend beschikt op het verzoek om Zondag a. s. bij gelegenheid van de zoogenaamde „Provinciale piotestmeeting tegen de bloedwet" een optocht te houden. Thans hebben de aanleggers der meeting zich met een dergelijk verzeek gewend tot den waarnemend burgemeester van Has- kerland, tot welke gemeente het westelijk deel van het vlek Heerenveen behoort. Dan ook hier is het verzoek geweigerd. Intusschen zullen bij deze gelegenheid goedkoope trammen loopen van Sneek en Drachten naar Heerenveen. Uit Tjalleberd wordt ge meld aan de N. R. Ct. De werkstaking kan thans gerust als geëindigd en als totaal mislukt worden beschouwd. Een honderd-vijftigtal sta kers hebben het werk hervat tegen het oude loon, terwijl ook nog een paar nieuwe ploegen arbeiders uit Hoorn- sterzwaag zijn aangenomen. Van de 150 stakers, die nog volhouden, zullen zeker velen nog terugkeerer* en verzoe ken het werk te mogen hervatten, Jten- gevolge van de besluiten van „Patrimo nium" en de afdeeling van den Sociaal- democratischen bond. „Patrimonium" toch heeft besloten de werkstakers, die leden der vereeni- ging zijn, geldelijk te steunen. Op het laatst gehouden appèl is eene commis sie van drie leden benoemd, die zich tot het bestuur van P. heeft gewend met de vraag, ot dit geneigd was dien steun te verleenen aan de helft der stakers. Het antwoord was, dat alleen leden der vereeniging steun zullen ont vangen. Daarop heeft de Sociaal democratische bond te Tjalleberd be sloten, eveneens alleen aan de leden van den bond steun te verleenen Zij, die derhalve tot geen dezer vereenigin- gen behooren, blijven van allen onder stand verstoken eu zullen wtl moeten toegeven. Trouwens, al keert thans geen enkele der stakers weer terug, dan nog heeft de aannemer reeds volk genoeg om het werk op tijd af te leveren. Alleen de aannemer heeft weder over dezen afloop te juichen, want treurig, diep treurig is inderdaad de toestand, en zoo ooit eene werkstaking gemoti veerd is, dan was dat hier het geval. Zij was van een geheel anderen aard dan de werkstakingen, die voor twee jaren in de veenderijen van Beets plaats hadden. Daar gold het arbeiders, die toen ter tijd in waarheid een flink dag- looa verdienden, daar liep het geschil over een betrekkelijk geringe loonsver- hooging, daar stelden de stakers onmo- gel jke eischea ten opzie *te van de liggelden, daar eindelijk werkten in vloeden van buicenaf en waren volks menners dag aan dag in de weer om de arbeiders op te z veepen en tot een volhoudend verzet aan te sporen. Dit maal niets van dat alles. D; arbei Iers staakten het werk, om iat huaae inder daad bescieiden wenschen onverhoord bleven, omdat de aannemer hen liet werken tegen een ja, het woord moet er uit tegen een schandelijk hongerloon. De lomen zijn dan nu onveranderd ^gebleven. Ea hoe hoog zija ze nu? Een arbeider te Tjalleberd die de vorige wees 4'^ dag had gewerkt ontving daarvoor 2.15 Nog was hij niet een van de minst gelukkigen er zijn er, die op sommige dagen nog geea ƒ0.25 maken. Het gemiddelde loon, /o>r het buitengewoon zware en vermoeiende werk, bedraagt echter J 0.50. Aan wien de scnuld van dezen treu rigen toestand In de eerste plaats zeker aan 'den aannemer die het werk veel te laag aannam. Maar ook het p jlderbestuur is in deze mede zedelijk verantwojrddijk, waar het opnieuw het werk to:wjes aan den aannemer, nut wien in het vorig jaar de onaangenaamheden met de Bildtkers voorkwamen. Van de concurrentie, die vooral werken onder de aannemers bestaat, advokaat-fiskaal voor de zee- en land macht werd betrokken. Deze correspon dentie is ter inzage voor de leden der Kamer nedergelegd. Door den tegenwoordigen Minister voorts nog een onderzoek irgesteld naar aanleiding van adressants mede deeling, dat zijn zoon aan zija compagnie- commandant schriftelijk zou hebben ver - zocht om,op grond van de rechtspleging bij de landmacht, voor een krijgsraad te mogen terechtstaan, om zich te bekla gen over onverdiende en hem in strijd met de reglementen opgelegde straf. Ook de rapporten omtrent dat onder zoek zijn aan de leden der Kamer over gelegd en de Minister vleit zich, dat de Kamer bij kennisneming van den in houd den indruk zal ontvangen, dat in deze aangelegenheid door de betrokken militaire autoriteit met nauwgezetheid is gehandeld. De pruisische regeering heeft de uitlevering gevraagd van Bern- hard Appel, postbeambte te Remscheid, 26 jaar, lang 1.7 Mgestalte slank, gelaat smal en bleek, haar en kneveL lichtblond. Hij wordt verdacht van ver duistering van kasgellen, ea is sedert 29 Januari voortvluchtig. Opsporing en aanhouding wordt verzocht, en onmid dellijk bericht aan het departement van wordt gebruik gemaakt om het werk zoo goelkoop msgelijk gedaan te krij gen. De aanuemer verhaalt het op de arbeiders en dezen worden aldus de dupes der historie. Doo: eea minimum loon ia de aaanemingsbestekken op te nemen konden dergelijke misstanden voorkonea worden. Ten slotte nog een feit, dat op het jongste appèl do >r dea appèlmeester werd medegedeeld eo dat, te midden Het vindt thans bevestiging dat tij dens de voorloopige instructie, die nu reeds maanden lang geduurd heeft, ge bleken is dat de geheimraad Baare on schuldig is geweest aaa de vaische stempels op de als nieuw gerepareerde maar feitelijk oude sp oorwegrails, welke in de onder zijn leidiag staande Bochutner Gietstaalfabriek in h=t geheim zijn aan- gebraent. De ambtenaar van het openbaar ministerie heeft aan den wegens beleedi- ging van Baare aangeklaagden dagblad redacteur Fusangel medegedeeld dat wel door eea aaatal getuigen bewezen was dat vervalschïng heeft plaatsgehad, maar tegen Baare kon geea aanklacht worden ingediend omdat de gevallen welke bedoeld werden, reeds verjaard waren. Fusangel zet thans zijne aanval len tegen Baare voor en belooft o. te zullen bewijzen dat Baare n»g tot in den laatsten tijd kennis heeft gedra.- gen van strafbare knoeierijen mei- feitelijk oude rails. Fu-tangel beweert dat van 1876 tot 1891 in deBochumer Gietstaalfabriek dmz-nde vervalschiugen van documenten en andere k meierijen systematisch bedreven zijn. De dagbladen bejammeren het dat het juridische middel schijnt te ontbre ken om ook tegen dea directeur gene raal Baare nog te kuansa optreden. Men hoopt dat alle getuigen ver hooren aan eene nauwkeurige herziening zullen onderworpen warden, opdat, zao moge lijk, Biare nog gevat worde, ten einde er geen voet worde gegeven aan mis trouwen en aaa de overtuiging dit de kleine dieven gehangen wirdea terwijl ra em de groote vrij laat rondloopen. Donderdag ontdekte de inspecteur der veemarkt te Islingtou dat drie beesten uit Denemarken aangev jerd,mmdklauw- zeer hadden. Door een deskundig on- bij derge ïjlie derzoek namens het Lradbouw departe- n*rs hfstaat-. meQt werd het bericiit bevesti d, waarna de regeeriag de strengste maatregelen verordende. Alle beesten ter veemarkt moesten terstond afgemaakt worden gee 1 enkel mocht levend verwijderd worden, onverschillig «f het was een os, een kalf, een schaap of een varken. Dit beve< blijft tot Dinsdag a. s. van kracht. Dj nalatenschap van kardinaal Man ning bevestigt dat hij de uiterste lief dadigheid heefc betracht. Hij stierf vaa al de elleade,^de vroolqkheid öiet Hoodarm, en laat slechts cenige boeken 1—- c'-- - «-j aaïj consols,. beaevens 31^ shilling ia contanten. Donderdagavon 1 ii er te B-uss;leen- weinig opwekte. Een arbeider lid van „Patrimonium", volhardt bij de werk staking en oatvangt dientengevolge on dersteuuiog van de vereeniging Doch socialistische" vergadering gehouden" wat doet hij nu? Hij zendt z.jne beide pro.estee.en tegen de verzendi rinding bij hem inwonen le zoons naar het werk. |vaQ de voorstellen tot herziening der Terwijl hij dus on lersteunmg oatvangt, Grondwet, naar de centrale sectie. De omdat hij staakt, «rd.enen eijne eooas opkomst was zeer gro,t E. wer(lea 1 l.. verscjlejcjeQe zeer ngttige redevoeringen gehouden, waarbij het niet ontbrak aan kreten van oproerigen aard van eenige opgewonden toehoorders. Na de ver gadering liep een groep, bij wijze van het dubbele van het loon waarvoor hij weigert te werken. De minister van Oorlog heeft aan de Tweede Kamer eene nota van inlichtingen toegezonden omtrent het adres van G de Jonge te Abele, j betoogiag, enkele straten af, onder het over eene .beweerde mishandeling vanziogea van de Marseillaise en het ge- zija zoon bij diens verpleging in het roep van: „dj revolutie,** „de revisie." betoogenden gingen intusschen op militair hospitaal te Vlissingen. Te dier zake heeft tot twee maleu toe op last van den vorigen Minister door den dirigeereadea officier van gezondheid ie kl., hoofd in het derde district van den militairen geneeskundigen dienst, een onderzoek in loco plaats gehad. Vermits uit het rapport van den in specteur van den geneeskundigen dienst over dat tweede onderzoek (dat werd gevolgd door het physiek ongeschikt verklaren van den milicien A. C; de Jonge voor den militairen dienst) even wel was gebleken, dat bij de behan le ling van dezen milicien eene toepassing had plaats gehad van hulpmiddelen, welke de Minister minder oorbaar achtte, werd omtrent deze aangelegen heid met dea inspecteur eeae corres pondentie gevoerd, waarin later ook de De vreedzame wijze uiteen voor het ge bouw der volksvertegenwoordiging. De minister van buitenlandsche zaken in Spanje neeft in den Senaat, in ant woord op eene vraag van een der leden, verklaar dat men volstrekt geen bepaald oordeel kaa vellen over de laatste onderhandelingen met Frankrijk raaar nu reeds dient gezegd, dat wat uit de onderhandelingen is voortge- voortgevloeid, niet beschouwd moet worden als eene breuk, raaar als een maatregel van voorzorg en vaa begun stig! ig der spaansche voortbrengselen. Het russische joodsche blad Voskhoiï meldt in een be'angrijk ©pstel, dat de verhuizing der vervolgde Joden in het algemeen jammerlijk mislukt is. Vooral uit Noord-Amerika zouden twee derde

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2