BINNENLAND. POLITIEK OmZCCHT. ons, te willen mededeelen. dat zijn val geheel aan een ©Dgeluk was te wijten, en hij volstrekt niet onder den invloed van sterken drank verkeerde. Lsttaren en Kunst. Te Stockholm is in den ouderdom van S5 jaar ^overleden Emilie Flygare Carlèn, die een groot aantal romans schreef, welke indertijd veel opgang maakten en gedeeltelijk in het neder- landsch werden overgebracht. Het Huis in de Scheeren" was een der mooiste en uitgebreidste daarvan. Bij kon. besluit zijn de vol gende pensioenen verleend aan: M. J. v. d. Ven, onderwijzeres aan eene open bare lagere school voor meisjes te 's Bosch, 124; B. J. Weggelhorst, hoofd eener openbare lagere school te Enschedé, 800J. I. Arbous, hoofd openbare lagere school te Geervliet. 700 J. Vingerhoets, hoofd openbare lagere school te Wijk VeldhoveD, ge meente Tilburg, f 7905 M. A. Meijer, onderwijzeres aan eene openbare lagere school te~ Rotterdam, f 201G de Joode, hoofd der gemeenschappelijke openbare lagere school gemeente West broek en Achttienhoven, gevestigd te Westbroek, f 6$4; C. M. Heynis, on derwijzeres, hoofd eeuer openbare lagere Munt te Utrecht een aanvang worden gemaakt met de aanmunting van nieuw zilvergeld: guldens, kwartjes en dub b-ltjes. Voor de eerste maal zal dan van den nieuwen stempel met den beeldenaar van H. M. Koningin Wil- helmina worden gebruik gemaakt. Wij lezen in het Weekblad voor Bloembollencultuur Omtrent den bloei der Hyacinthen. ontvangen wij van een onzer correspon denten het volgende bericnt Uit de berichten, in de laatste weken van buitenlandsche broeiers ontvangen, blijkt, dat de vroege Hyacinihen zich dit jaar moeielijk laten foreeeren.Dit euvel moet ongetwijfeld toegeschreven worden aan het ongunstige weder van den af geloopen zomer, waardoor de ontwikke ling van de nieuwe bloeikiem in het laatste gedeelte der groeiperiode en tij dens het afrij pen der bollen vertraagd werd. Is eene gemakkelijke in bloei trekking der Hyacinthen gewenscht, omdat het aantal exemplaren, dat daarbij mislukt alsdan geringer is, bovenal is zulks van groot belang voor de broeiers, doordien het meeste voordeel behaald wordt van de vroege boomen. De markt is alsdan niet overvoerd en het publiek meer ge neigd om goede prijzen te besteden Kan men afgaan op de verklaringen van velen dier broeiers, dan zouden de latere, bloemen dikwijls geen winst geven en moet de verdienste gevonden worden in de vroege rlyacinthen. Intusscheu is het te hopen, at de latere soorten dit jaar meer reden tot tevredenheid geven: de handel zal er zeker wel bij varen Op lde jongste algemeene vergadering der afdeeling Alkmaar en school voor meisjes te Hoorn, ƒ850; J. Rouw, hoofd eener openbare lagere I omstreken der Hollaudsche Maatschoppij school te Roermond, 734 J. Suiringa, I van landbouw werd besloten, dit jaar zich schrijvende Suringa, hoofd eener openbare lagere school te Gro ningen, f 1134; C. F. Klokke, onder wijzer der openbare lagere school te Weesp, f 277; E. J. Hoefman, hoofd der openbare lagere school te Vrooms hoop, gemeente Den Ham, 592. En voorts aanM. J. A. Masthoff, leeraar aan de burgeravondschool te Delft, f 800J, H. Muller van der Haas, leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Heerenveen, f618; B. Wijn veld, hoogleeraar bij de R. acade mie van beeldende kunsten te Amster dam, ƒ1145; Jan Nieuwenhuis, com mies ter provinciale grilfie van Gro ningen, 1410H. de Vries, zich schrijvende De Vries Hz., leeraar aan de rijks hoogere burgerschool te Alk maar, f 747. Door het Hoofdbestuur van den Bond van Nederlandsche Onder wijzers is 't volgende adres aan Z. E. den Min. van Binnenl. Zaken verzon den. Excellentie Geven met verschuldigden eerbied te kennen, ondergeteekenden, Hoofd bestuurders van den Bond van Neder landsche Onderwijzers (goedgekeurd bij Kon. Besl. van 22 Maart 1890, No. 28), dat zij naar aanleiding van 't Kon. Besl. van 31 December 1891, waarbij 't aan tal arrondissementen voor het lager on derwijs uitgebreid wordt, Uw aandacht te vestigen op het feit, dat in de laatste jaren in tal van onderwijzersvergaderin gen alsmede in vakbladen op verschil lende gronden de wenscheiijkheidis be toogd, om voor de betrekking van schoolopziener bij voorkeur personen in aanmerking te doen komen, die wer kelijk onderwijsmannen kunnen worden genoemd, Met het oog op de benoemingen, die ingevolge voornoemd Kon. Besl. noodig zijn, meenden adressanten, Uwe Excel lentie met dezen ernstigen en algemee- nen wensch der onderwijzers te moeten bekend maken. Met 1 Maart zal a weder een Paaschtentoonstelling te hou den en wel op Vrijdag 8 April, geheel overeenkomstig die van het vorige jaar, alleen met deze afwijking, dat het wol vee ditmaal niet ter mededinging zal worden gevraagd. Naar wij vernemen heeft het uitvoerend Comité van de „Intern. Sport-, Visscherij- en Paardententoon- stelling," dit jaar, van 1 Juni30 Sep tember te Scheveningen te houden, de uitgave eu exploitatie van den officieelen Catalogus opgedragen aan de firma Nijgh van Ditmar, te Rotterdam. Het bericht omtrent het voorgevallene in de fabriek van den heer J. Prins te Wormerveer was niet juist. Het geval heeft slechts eene ge deeltelijke staking der werkzaamheden veroorzaakt, die heden Maandag zijn hervat. Meer dan tien jaar geleden is een pas nieuw gebouwde fabriek van de zelfde firma door brand vernield, welke aan moedwil werd toegeschreven, zoo dat het voor de veiligheid zeer wen- schelijk zou zijn de daders in handen te krijgen. Vrij dagmorgen zag men in de Lauwergracht te Arnhem een hoed drijven, terwijl een hond onophoudelijk blaffend langs den kant liep, en hoe men hem ook trachtte te verjagen, telkens naar de plaats terugliep, waar de hoed te zien was en zich een eind ver in het water waagde. Men ver moedde, dat zich iemand had verdron ken en stelde een onderzoek in. Aller eerst echter werd de hoed opgevischt en nu bleek het, dat daarin vier jonge hondjes waren. Waarschijnlijk was het de moeder, die haar jongen had ge roken en ze weer tot zich wilde nemen. AC.) Te Rozendaal komen eenige gevallen van pokken voor. De lijders zijn naar het gasthuis overgebracht. Door de naastbes'aande en wettige erfgenamen v^n wijlen me- 's R ij k s juffrouw Lampen te Venloo is protest aangeteekend tegen hare nagelaten tes tamentaire beschikKing, waarbij de r. k. St. Mariinuskerk tot universeele erfge naam benoemd is. Vr ij dagavond ontspoorde de tender van de locomotief van den hollandschen mail trein even vóór het binnenrijden van het station Vlissingen. De passagiers stapten ter plaatse uit. Het ongeval veroorzaakte slechts eene kleine vertraging in het vertrek der mailboot. De 2 o-j a r i g e M., van Huis- duinen, die Don lerdag, terwijl hij in de duinen bezig was met stroopen, door den jachtopziener W. in den hals werd geschoten, is Zondag in het gemeente ziekenhuis te Helder aan de gevolgen overleden Naar wij lezen, is door de justitie een streng onderzoen naar het gebeurde bevolen. Door de ambtenaren te Sprundel werden Vrijdagnacht aldaar tien zouismokkelaars op neeterdaad be trapt. Twee der smokkelaars vielen hun in handen; het waren kinderen van 11 en 12 jaren oud. Twee dochters van den mo lenaar Hijlkema te Ferwerd, op weg naar huis, werden op den Kloosterdijk door het stormweder o vei vallen en geraakten in de Bui mania vaart, waaruit de jongste, een i4jarig meisje, een uur later levenloos werd opgehaald. De oudste, hoewel gered, verkeert in be- denkelijken toestand. De burgemeester van En schede heeft bekend gemaakt, dat op een mondeling gedaan verzoek, om gisteieu, Zondag, een optocht te houden met vaandels, als demonstratie tegen de militiewet, in een verspreid strooi biljet aangekondigd onder den naam van bloedwet afwijzend is beschikt. Uit Appelscha wordt aan het Adv. bl van H. gemeldEene arme weduwe moet te Smilde een aardig buitenkansje hebben gehad. Zij kocht op een boelgoed een ouden vrouwen rob, die er vrij onooglijk uitzag en vooral eene lap droeg, welke er al heel slecht was opgezet. Teneinde hierin ver andering te brengen, maakte zij de lap los en wat ontdekte zij nu Onder het opgezette stukje was ƒ400 aan bank papier verborgen. der voort, is de opinie geuit, dat deze destijds zou gehoord zijn door den Goeverneur-Generaal omtrent zijn denk beelden ever het Atjeh beleid. Ik ver meen dat beslist te kunnen tegenspre ken noch te Buitenzorg, noch in den Haag. Segli wordt nog permanent beschoten, maar nu van den bevrienden oeverkant S Een kogel ging door de groote cantine- lamp. De would-be deserteur van daar, Stein, een Duitscher, is door den krijgs raad hier te Kotaradja veroordeeld tot den strop. Verder valt de dood te vermelden van een fuselier, die om straf te ont loopen in de bandjirende kali-Atjeh sprong en natuurlijk verdronk. De rivier stond 8 duim boven bandjirpeil. De gezondheidstoestand is vrij be vredigend. Van cholera gevallen hoort men gelukkig niet meer; doch het is officieren noch minderen geoorloofd naar Oleh-leh te gaan, anders dan bui ten dienst. Ook aan de marine is het passagieren verboden. De rijstaanvoer ondervond de vorige week stagnatie en de prijzen stegen de toko Scherrewitz te Oleh lek treedt in liquidatie. Iemand, die van Patti te Semarang arriveerde, berichtte aan De Telefoon dat de cholera aldaar en ook in de afdeeling Joana in hevigen graad moet woeden, zóó zelfs, dat eenige dessa's waaronder Bogoramaressorteerende onder eerstgenoemde afdeeling, zoo goed als uitgestorven zijn. en houden der spoorbanen (ongeveer 3600 KM. lang) die het geheele land doorkruisen. Het klimaat verschilt naar mate van de hoogere of lagere lig ging van den bodem. In de rumeen- sche vlakte heerscht gedurende den zomer eene verzengende hitte, zoodat men, om aan de vermoeienissen van werkzaamheden in de open lucht weer stand te kunnen bieden, een krachtig gestel moet hebben. Daarentegen ken merken zich de bergstreken door eene gematigde temperatuur, voor de ge zondheid in ieder opzicht bevorderlijk. De winter brengt gewoonlijk hevige koude mede, die zich in het geheele land doet gevoelendoch reeds tegen het einde van Februari ophoudt. In de provincie is het leven goedkoop, iu de hoofdstad echter duurder. Reflectanten wordt in overweging gegeven, zich zander tijdsverzuim per brief in transche of duitsche taal tot de direclie der rumeensche Staatsspoor wegen te Bucharest te wenden. Het nederlandsche gezantschap aldaar heeft zich ter bevordering hunner belangen rechtstreeks met genoemde directie iu verbinding gesteld. RECHTSZAKEN. De rechtbank te Heerenveen heeft in de zaak tegen ds. Gravemeijer thans te Gorinchem. beklaagd van beleedi- ging, de uitspraak aangehouden. VISSCHERIJ. Kralingscheveer, 6 Februari. Hedenochtend werden aan de markt alhier aangevoerd 139 winterzalmeo, die voor 1 tot ƒ1.20 per I kilo werden verkocht. Deze week werden dus aan gevoerd en verkocht 588 winterzalmen. Scheveningen, 6 Februari. De logger Energiesch. L. Jenezon, liep in Maassluis binnen en zal zijne visch naar hier ten verkoop zenden. Uit zee kwam de schuit Visscherij sch. P. Taal, met 10 kabeljauwen en 9 tongen, waarvoor 20 werd betaald. KOLONIËN. IVEDERLAXDSCUB 1XGE JEURS Ii\ RUMEME. Blijkens een van Hr. Ms. minister resident te Bucharest ontvangen schrij ven, heeft de mededeeling in de Staatscourant van 16 Jan. 11. no. 13, betreffende de plaatsing van vreemde ingenieurs bij de Rumeensche Staatsspoorwegen, de toe zending van zooveel brieven aan het gezantschap aldaar ten gevolge gehad dat weldra de onmogelijkheid bleek, die alle rechtstreeks te beantwoorden Met het oog daarop acht de minister-resident voornoemd het wenschelijk, gegadigden nader ïe te lichten nopens de vereischten voor en den aard en omvang van de be doelde betrekking, alsmede aangaande de voor- en nadeelen van eea verblijf in Rusnenië. Ia de eerste plaats zij opgemerkt, dat alleen ingenieurs worden gevraagd officieren der artillerie, opzichters en technici, die op ander gebied werk zaam zijn, hebben weinig kans om in aanmerking te komen. Voor den duur der te sluiten verbintenis bestaan geene algemeene regelen. Te ver wachten is het, dat de directie der Rumeensche Staatsspoorwegen zal trachten ingenieurs, met wier verdiensten zij tevreden is, zoo lang mogelijk te behouden. Genoemde directie behoudt zich overigens het recht voor, haren ambtenaren naar welgevallen stand plaatsen aan te wijzen. De vergoeding voor overplaatsing en de bezoldigin gen zijn ruim berekend Het juist be drag van het salaris zal, binnen de grenzen, reeds bij het bericht in de Stci. van 16 Jan. aangegeven, afhangen van hetgeen wordt gepresteerd. De betaling geschiedt bij vooruitbetaling, desverkiezende tweemaal in de maand. Bij eventueele plaatsing is het wensche lijk, zich zo# spoedig mogelijk vertrouwd te makeu met het rumeensch, hetgeen niet moeilijk zal zijn voor hen, die met taal van latijnschen Wij lezen in het Bat. Nieuwsbl. van 7 Januari Aan een particulier schrijven uit Atjeh ontleenen wij het navolgende. Ter gelegenheid van de ontslag-aan vraag door kolonel Pompe van Meer- bestaan in het in goeden staatbrengen Volgens een artikel in het Journal des Débats zouden in Frankrijk de protectionisten nu reeds bevreesd zija dat zij wat betreft het nieuwe tariel wat te ver zijn gegaan. Nu reeds kan men een opmerkelijke zwenking waar nemen bij de mannen, die ijzervast van overtuiging schenen. Als sprekend voorbeeld hiervan haalt het Journal des dèbais aan, Paul de Cassagnac. Deze wilde volstrekt geen concessiën aan Spanje geven en nu z°gt hij zelf, zouden wij niet te ver zija gegaan op den weg der protectie Wij dachten, vervolgt de Débatsdat de heer de Cassagnac zeker was van zijne zaak, en nu is hij de kluts kwijt. Hij is sceptisch geworden. Hij durft voor niets meer instaan. Wij moe. ten „afwachten", zegt hij, en dit is zijn laatste woord. Thans „afwachten", nu het tarief er gekomen is, nu onze han delsbetrekkingen met verscheidene lan den afgebroken zijn en met andere schromelijk verminderd Men zal erken nen dat het eene droefgeestige verma ning is tot ons land, waaraan men zulke schitterende beloften heeft ge- daan. „Het zou", volgens den heer de Cassagnac, „dwaasheid zijn nu reeds partij te kiezen en zich in den een of anderen zin te verklaren" Maar gy, voegen wij hem toe, gij hebt wel partij gekozea; gij hebt u in een bepaalden zin verklaard. Indien het dwaasheid is dit nu te doen, wat was het dan gis teren GLteren kon men bet kwaad nog tegengaan. Thans heet het wachten." Indien de heer de Cassagnac aldu; spreskt, wat dan te denken ven onze andere vertegenwoordigers Uit Lissabon wordt gemeld, dat door den republikeinschen afgevaardigde Ma nuel Arriaga, een voorstel is ingediend, om den directeur-generaal Carvalho, minister van financiën, die ontheven is van zijn ambt, in staat van beschuldi ging te stellen, omdat hij een voorscho van dertien millioen Irancs heeft ver leend aan de Koninklijke Portugeesche Spoorwegmaatschappij. Dit voorstel zal ter onderzoek in handen worden gesteld van eene speciale commissie uit de rer tegen woordiging. Om een einde te maken aan de bedelarij heeft een taal van latijnsciien oorsprong bekend zijn. Aanvankelijk kan men met j steeds toenemende fransch ea duitsch terecht. De werk-1 overheid van Lissabon een verbod uit zaamheden waarvoor buitenlandsche gevaardigd van alle openbare bedelarij ingenieurs worden gevraagd, zullenhetzij collectief, hetzij individueel bit;tereil Sp6^ maken in Duitsch gen tot den avond te brommen en te grommen als zij hunne beurt hadden om de wacht te betrekken vermoeidheid te beken nen. Nu echter wierp hij zich met teekenen van vermoeidheid in zijn stoil en rookte zijne cigarette met het gezicht van een man, die ze door hard werken heeft verdiend. „Apropos, Shaver," zeide Dake nu, „zijt gij verleden week ter bruiloft geweest?" „Ja, natuurlijk." „Naar wiens?" De jonge Mc Neil lachte. „Het was eene romantische geschie denis, dat kan ik je zeggen." De bruidegom was kolonel Tre- gillis, de bruid een juffrouw Mildmay; zij waren 20 jaar geleden verloofd geweest." „Waarom zijn zij dan niet getrouwd?" riep Darrell uit. „Ja, dat is meer, dan ik kan vertellen," antwoordde McNeil» „Ik weet alleen de voornaamste dingen van de geschiedenis. Zij waren dan geëngageerd, toen zij nog geen twintig jaar was, maar om de eene of andere reden heeft hij eene andere vrouw ge huwd. Korten tijd geleden kwam hij uit Indië in Engeland terug en was toen acht maanden weduwnaar. Het eerste dineetje, dat hij bijwoonde, was ten huize van mijne familie en toen was zij toevallig zijn tafelgenoote, daar mijne moeder niets van de zaak wist. Was dat niet grappig „Verbazend, en zijn zij nu gehuwd?" „Ja. Ik heb de huwelijksplechtigheid zien voltrekken." Dake zat een poosje na te denken. „Drommelsriep hij uit, „dat is een mooi ding. Is zij waard om gezien te worden?" „O zeker, zij is natuurlijk wel een beetje vervallen," ant „De jonge vrouw is bijna veertig jaar piepjong, maar toch ziet zij er nog woordde de jonge man. oud, dus niet bepaald knap uit." Dake slaakte een zucht van verlichting. „Drommels, Shaver, 1k herhaal het, dat is waarlijk eene mooie geschiedenis. Het spijt mij, dat ik ze niet ken. Ik zou ze graag een huwelijks cadeau geven." „Wel, Dake, ik dacht niet, dat gij zoo sentimenteel waart." „Neen, dat dacht ik ook niet," antwoordde Dake terstond „Op mijn woord verzeker ik je, dat ik nooit van mijn leven verliefd ben geweest. Ik wou, dat ik eens verliefd kon worden Ik ben nu ai vier en twintig jaar en de eene vrouw is mij even onverschillig als de andere. Alle zijn heel aardig, maar er is er nog geene, die ik boven de andere verkies. Het alleenwonen verveelt mij. Ik zou er alles voor willen geven om getrouwd te zijn om een lief vrouwtje, een gezellig huis en al wat er behoort, te hebben." „Met al het overige worden zeker de kleine kinderen bedoeld," antwoordde Mc Neiï, die nog maar 20 jaar was en zeer wijs- geerige beschouwingen over den gehuwden staat had. „Ja, maar alle menschen hebben geen kleine kinderen, en bovendien daar geef ik niet om. Maar als een man drie of vier jaar lang zoo'n leven heeft geleid, dan heb je er genoeg van. Hoort gij dat?" vroeg hij, terwijl hij naar de belendende kamer wees. Mc Neil luisterde. „Ja, zij hebben daar al net zoo lang staan kloppen, als ik hier geweest ben. Wordt er iets aan de kamer van Bootblack gedaan?" „Ja, maar Bootblack weet het zelf niet en zal het zienals hij morgen terugkomt." „Wat is er dan aan de hand?" vroeg Mc Neil. „Wel, je moet weten, dat hij zoo gierig is als hij rijk is ei hij is zoo rijk als Croesus. Onlangs zocht Harris iets in zijm kamer, en daar hij er voor den eersten keer was, keek hjj na lijk eeDs rond. Maar goede hemel, zeide hij. Zet gij uwe schil derijen zoo aan de wand? Waarom hangt gij ze niet netjes op Alle schilderijen stonden hier en daar in de kamer verspreid deze op den schoorsteenmantel en andere weer op de kast zoo voort." „Wel," zeide de Bootblack, „zij rekenen hier voor eiken spïj ker, dien gij in den muur slaat, een stuiver voor de schade aai de kamer, daarom bedank ik daarvoor." „Dat is zeer zuinig van je, Bootblack," zeide Harris en hij ver liet nu de kamer weer. „Je kunt wel begrijpen, dat Harris natuurlijk over de schilde rijen en over die kamerschade sprak en nu maakte Danverseei plannetje. Bijna niemand van de kameraden is ooit op de kame van Bootblack geweest, ik ook niet. Gij Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2