De Brand Tankt Hotel le New-York GEMENGD NIEUWS. zulke offers het algeheele en besten dige verbieden van den invoer van vreemd levend vee niet wettigen? Het uitgevaardigde verbod van in voer blijft inmiddels voorloopig van kracht. Het College van koophandel in Chris- tiania heelt den geheelen veestapel in Duitschland besmet verklaard met mond en klauwzeer. De verkiezingen voor president ea vice-president van het bureau in de Storthing, zijn uitgevallen ten gunste der uniepoiitiek» daar voor al die function leden van de ministe- rieele linkerzijde werden gekozen Over den „topic of the day," de in Duitschland aanhangige schoclw t, is geen nieuws Alleen wordt geme'd, dat al de keraiea aan de universiteit Halle- Wittenberg hebben besloten, bij het Huis van Afgevaardigden tegen de schoolwet te protesteeren. Eugen Richter is weer hersteld. Zooals men zich zal herinneren, is aan de Nationale Spaarkas in Hongarije een som van 2 milioen ontvreemd. Met 925 tegen 495 stemmen is nu be sloten, elk. voorstel over de teruggave daarvan, te verschuiven tot de alge- meene vergadering van het volgende jaar. Wat de meerderheid met dit uitstel hoopt te bereiken, is niet zeer duidelijk. De minister president, graaf Szapary, heelt in eene redevoering voor de kiezers ui'gesproken, verklaard dat de liberalen onwrikbaar getrouw zullen blijven aan het vergelijk van 1867 tnsschen Oostenrijk en Hongarije. Over de taak sprekende, welke op het parlement rust, stelde de spreker in het licht dat allereerst maatregelen genomen moeten worden om het mis bruik van het woord te beletten. De minister van Financiën zou, zeide hij 0. a zich geheel hebben te wijden aan de regeling der valuta. De koning van Italië woonde Zater dagavond een b al bij, dat door den duitschen gezant werd gegeven. Over den brand van hotel Royal, ge legen in een straat van de 6th. Avenue, waarven wij in ons vorig nummer reeds onder de telegrammen melding maakten, komen thans nadere berichten. Het Hotel Royal was een gebouw van vijl verdiepingen en kon 200 per sonen lóg-eren. Zondagavond waren er 110 logees- Naar het schijut ontdekte een ingenieur des nachts te 3 uur brand in de lilt en, maakte hy het eerst alarm Zój snel breidde zich het vuur in den koker van de lilt uit, dat er geen mogelijkheid was om de logées te wekken. Gelukkig kwam er een trein voorbij, waarvan de locomotief geducht floot, zoodat de meeste der gasten in het hotel wakker werden. Maar helaas, daarmede waren de on gelukkigen nog niet gered. Aan den achtergevel waren veiligheidsladders aangebracht, zoodat de logées in de achterkamers zich konden redden, maar aan den voorgevel ontbraken deze werk tuigen, zoodat de personen, die deze kamers hadden betrokken, al hun hoop moesten vestigen op de hulp van de brandweer. Evenwel, toen de brandweer ver scheen, stond het gebouw reeds zoo- 'danig in vlammen, dat de brandweer noch de ongelukkigen redden, noch het vuur bedwingen kon. Men zag met afgrijzeü, hoe de wanhopige menschen zich verdrongen voor de ramen. De ingenieur die alarm had gemaakt, greep op de tweede verdieping een kind en wilde daarmede den veiligheidsladder afdalen, maar de vlammen versperden hem den weg en toen hij uit het venster wilde springen, gleed hij uit en stortte met het kind op de straat. Als door een wonder bleet het wicht ongedeerd, maar de edelmoedige redder werd zwaar gewond en ligt nu in het hos pitaal op het uiterste. Er werden vele heldhaftige pogingen tot redding in het werk gesteld. Een man wist zich met de handen tot de kroonlijst van de tweede verdieping op te werken en redde daar eene vrouw met twee kinderen. Een tramkoetsier bond zijn paard vast, drong het hótel binnen en ïedde twee vrouwen. D;ie meisjes en een vrouw wisten langs de lijst het nabijgelegen huis te bereiken. Een politie agent, die met een vrouw langs een ladder van de derde verdieping kwam, werd met zijn last op den grond geworpen door een logeer gast, die uit een raam van ée vijfde verdieping sprong. De eigenaar van het hotel Mears wist te ontsnappen, maar keerde in het huis terug, toen hem bleek dat zijn vrouw daar Dog in was. De vlammen dreven hem evenwel terug en eerst teen een ladder tegen de tweede verdieping was gfczet, haalde hij haar uit de slaapka mer en droeg haar naar beneden. Maar op het midden van den ladder begaven hem de krachten en stortte hij met de bewustelooze vrouw op de steenen. Hij werd zwaar gekwetst. Maar het afschuwelijkst was de aan blik, toen het gebouw ineenzakte en men al die ongelukkigen in den vuur poel zag tuimelen, onder verschrikke lijke angstkreten en met wanhopige ge baren Binnen een uur was het geheele hotel vernietigd. Onder de puinhoopen werden behou dens latere tijdingen, vijf lijken gevon den, maar men is er zeker van dat er nog veel meer lijken onder de puin- hoopea liggen begraven. Negen en zestig personen ontbreken nog. Een logé die op een van de boven verdiepingen verblijfhield, sprong naar beneden met een geopende parapluie, die als valscherm dienst deed Hij kwam er ongedeerd af. Een ander wilde zijn vrouw en dan zichzelven al dooden, toen hij in zijne kamer een touw vond, waarmee zij zich beiden konden redden. In den nacht van Zaterdag op Zondag is de bisschop van Namen de heer Belia, op 71 jarig-en leeftijd aan de gevolgen der influenza over leden. Thans is gebleken, dat sir Morell Mackenzie voor de behandeling^ van Keizer Fried rich 144.000 salaris ontving. De heer George Lewis betaalde hem kort geleden voor een kleine operatie /T200. Volgens den londenschen correspondent van deManchesler Courier wordea er schikkingen getroffen om den nieuwen erfprins, George, eene reis te doen ondernemen tot het brengen van officieele bezoeken aan de europeesche h .ven. Allereerst zou de jonge prins zich in zijne nieuwe hoedanigheid gaan voorstellen aan zijnen oom, den duit schen keizer. Daarna zouden de hoven van Weenen, Rome en Madrid aan de beurt komen. Het bezoek te Petersburg wordt niet waarsclvjnlijk geacht. Een stoute en aanzienlijke diefstal is Vrijdag nacht gepleegd aan de Société Marseillaise te Parijs, lederen nacht werden de bureaux dier maatschappij bewaakt door een nachtwa ker, die van uur tot uur alle kamers en kantoren moet bezoeken. In een daarvan, naast de directeurskamer, vond de waker op zijn ronde van middernacht een heer, netjes gekleed, voor een lessenaar zitten ijverig bezig in een der boeken rekenin gen na te slaan. Verwonderd groette de wachter en toen hij bleef staan, zei de vreemde „Ik ben de extra-boekhouder voor 's avonds. De directeur heeft mij belast de balans in orde te maken". Deze ver klaring was voor den waker genoeg en hij vervolgde zijn ronde. Een uur later kwam hij terug en nog was de boekhouder aan het cijferen. Na een paar woorden zei deze„Wilt ge mij het genoegen doen, een druppeltje cognac met me te drinken. Ik heb hier een beetje in een zakfleschje". Natuurlijk nam de wachter dit voorstel en het toegereikte glaasje met cognac dankbaar aan. Wat toen verder gebeurd is, weet hy niet recht zich te hericraeren Maar toen 's nachts om vier uur een agent van politie de deur van het gebouw geopend vond, stapte hij naar binnen, vond den oppasser in de portierskamer zoo diep in slaap, dat deze een kwartier noodig had om tot zich zeiven te komen en toen bemerkte, dat al de sleutels ver dwenen waren. Deze laatste vond men in de sloten van alle lessenaars en kasten die geopend waren, maar tweehonderd veertigduizend francs, die in de brand kast gelegen hadden, waren spoorloos met den ge waanden extra boekhouder verdwenen. De cognac was met een slaapmiddel aangelengd. De nachtwaker heeft gezworen, maar helaas wat laatgeen enkel druppeltje meer te gebruiken. Nadat de fransche minister van den heer Cauvet, directeur der Ecolè centraleinlichtingen had inge wonnen omtrent hetgeen met de kwee kelingen voorgevallen was, (zie ons vorig nummer) heeft hij den door den directeur genomen maatregel, verbod van het houden van den gebruikelijken optocht en van de jaarlijksche revue over het onderwijzend personeel, waar bij aan de parodie eene ruime plaats werd gegund, goedgekeurd. De voor de kweekelingen zoo gun stige voorstelling, die le XIX Siecle (waaraan het vorig bericht ontleend is) aan de zaak heeft gegeven wordt door andere bladen weersproken. De studenten moeten in hunne laatste revue het onderwijzend personeel over den hekel gehaald hebben op eene ma nier, die niet vereenigbaar is met de tucht op de school en ook in andere opzichten moeten de kweekelingen zich aan de tucht vergrepen hebben. De school telt omstreeks. 700 leer lingen,, De kweekelingen hebben Donderdag jL eene waarde van 3000 fr. vernield. Al wat ©nder hunne handen was geko men, niet alleen het tafelgereedschap, maar ook banken, tafels enz. werd ver brijzeld. De Parijsche officier en de brigadier van politie, betrokken in het schandaal met den afgevaardigde Rousse, zalien gestraft word ju Rousse zal thuis de zaak niet in de Kamer brengen. Miss Nelson, het ameri- kaansche meisje, dat te Parijs Succi's vastkunst vertoont, heeft de eerste 15 van haar 30 vastendagen volbracht Zij is slechts weinig in gewicht verminderd. Haar pols sloeg Vrijdag 90 maal in de minuut. Een a a 11 s 1 a g in Praise n. Zondag heeft men getracht het paleis te Koningsberg met petroleum in brand te steken, maar gelukkig werd het boos opzet bijtijds ontdekt en verijdeld. Den dader heeft men evenwel nog niet kunnen uitvinden. Het is nog niet lang geleden, dat men gepoogd heeft de brug te Dirchau. bij het kasteel gelegen, in brand te stekeD. Klaarblijkelijk heeft men hier met dezelfde hand te doen. De opera Cavalleria rusti- cana, die dadelijk in Italië en elders zooveel opgang heeft gemaakt en waar mede de tot dusver nauwelijks bekende componist Mascagni veel naam heeft gemaakt, heeft te Parijs sleelits een mager succes gehad. Vele bladen in Italië hebben dit aan louter staatkundige beweegredenen toegeschreven Zelfs de itaiiaansche kunst heette het, kon den wrok niet ontgaan, dien men in Frankrijk jegens ons koestert. Doch de wraak is in Italië niet uitgebleven. Te Mantua werd de opera Roméo et Juliette, van Gounod, gespeeld. Toen nu bij het val len van het gordijn, aan het einde der voorstelling, eenigen in de handen klapten, werd dit beantwoord met een oorver- doovend gefluit en werden er zelfs slagen gewisseld, waarbij de toejuichers het hard te verantwoorden hadden. De politie moest er een einde aan maken. Te Milaan zijn twee perso nen in hechtenis genomen, die een paar duizend stuks valsche bankbiljetten van 50 lire bij zich hadden. Vier medeplichtigen van don Miguel Mata, deH beruekten spaan seken schatgraver, wiens gevangenne ming dezer dagen gemeld werd, zijn insgelijks in Spanje aangehouden. Da gelijks komen tal van klachten in, het aantal lichtgeloovigen was vooral in Frankrijk zeer groot. Een dame liet zich, na betaling van 6000 fr. die zij de vrouw van den bedrieger te Barcelona overhandigde, bepraten om een buiten verblijf niet ver van Meaux gelegen te koopen. Ergens op dat buitengoed lag de schat. Toen men echter aan het graven ging bleek het, dat de grond reeds geheel was omgespit door andere slachtoffers Woensdagmorgen te zeven uur zullen de vier ter dood veroor deelde anarchisten hun straf onder gaan, en niet gefusilleerd worden, maar door beulshanden sterven. In de stad is het kalm. De regeering heeft maatregelen ge nomen, om troebelen te verhinderen bij het republikeinsche feest op den n'en. Men vreest voor woelingen in Barcelona, Saragossa en Valladolid. In Bilbao is overal het werk hervat. De overstrooming iu Aragon duurt voort, uit Oviedo wordt gemeld dat de rivier vier meters boven het gewone peil is gewassen. Uit Sevilla bericht men, dat de fraaie brug van Triana, die de stad met de voorsteden ver bindt, dreigt in te storten. De rivier kade is over een lengte van 120 meters doorgescheurd. Uit Weenen wordt aan de Times gemeld dat daar sedert eenigen tijd eene katarrkale aandoening* van de ingewanden epidemisch voorkomt, die door sommige geneeskundigen ge acht wordt wèl, door anderen niet met de influenza in verband te staan. Men heeft haar aanvankelijk aan het drink water toegesehreven, maar deze meening is onjuist gebleken. Prof. Adamkie witsch, uit Krakau, heeft te Weenen eene voor dracht gehouden over een door hem ontdekt geneesmiddel tegen kanker, waarmede hij verzekert eenen lijder, dien hij aan de weener geneeskundigen voor stelde, volkomen genezen te hebben. Professoren Billroth en Kundrath twij felen aan de onvoorwaardelijke genees kracht van het raiddel, dat ingespoten wordt en uitsluitend op het kanker weefsel werken moet. In het Thédtre libre te Ko penhagen werd Zaterdag een stuk op gevoerd, waarin een ontzettend moord- tooneel voorkwam. Het publiek verbood woedend de voorstelling. Een actrice viel flauw en het scherm moest vallen. Daarna wérden onder grooten bijval toen andere stukken gespeeld. In de gevangenis te Agram heeft zich de inllnenza in talrijke ge vallen van zeer bizonderen aard voor gedaan. De patiënten worden er plot seling door overvallen; zij klagen over zware hoofdpijnen en verliezen dan op eenmaal 't gezicht, gélukkig slechts tijdelijk en soifig ook maar ten deele. Dezer dagen zal een proces te Biidapcstli worden behandeld, dat veel opzien verwekt. Het is gericht tegen drie oude vrouwen, te Szent Tamas gevangen genomen en beschul digd van minstens 10 boeren, op ver langen van hunne respectieve vrouwen, door vergiftiging te hebben vermoord Het schijnt in de laatste jareD, op het platteland te Hongarije, zeer vaak te zijn voorgekomen, dat vrouwen hun man door anderen lieten vermoorden, maar tot hiertoe ontbraken voldoende bewijzen. De drie beschuldigden w e- gens mishandeling der zeelieden van de Baltimore, hebben te Valparaiso terecht gestaan en zijn tot gevangenis straffen van 140 tot 920 dagen ver oordeeld. De grootste man van de wereld is te Baltimore gestorven. Het was een neger, kolonel Pickett Nelson, acht voet en éen duim lang en wegende 387 pond. Men is in Jack son-park te Chicago druk in de weer om te zorgen, dat de 13 paleizen, die er zullen ver rijzen wij spreken alleen van de hoofdgebouwen op 12 Oct. e. k Colnmbns dag, gereed zullen zijn. Daarenboven zijn de spoorweg- en andere ingenieurs onvermoeid bezig om allerlei grootsche dingen te wrochten. Zoo maakt de heer Slocum, ingenieur, aanstalten om machines van 25.000 paarkenkracht op het terrein in werking te brengen. De stoommachines, ketels, riemen, enz die daarbij behooren, werden doer ten toon - stellers kosteloos (als reclame) geleverd. Hemy S. Worthington is doende om een pomomachine aan te leggen, die dagelijksch 40.000.000 gallons waterkan opleveren. Riolen zijn aangelegd over eene uit gestrektheid van 9 mij lea. Aan waterpij pen is 65.000 dl.besteed; het leggen zelf heeft 67.000 dl. gekost. Merkwaardig zijn de bizonderheden, die omtrent de electrische verlichting van het terrein worden medegedeeld. Dat terrein beslaat dan ook 150 acres en wat dat zeggen wil, laat zich denken, als men nagaat, dat de groote parijsche wereldtentoonstelling 75 acres in beslag nam, gelijk ook de kosten van de Columbian fair op 23 millioen dollars zijn geraamd en men voor de fransche expositie met 9^ millioen dollars alle kosten goedmaakte. Dat intusschen in parenthesiswant we spraken over de eloctrische verlichting, die ingenieur Sargent in gereedheid brengt. Niet min der dan 7000 booglichten van 2000 kaarsen elk en 120000 gloeilampen zullen Jackson-park bij nacht verlichten. Op niet minder reusachtigen voet wordt voor land- en tuin- en bosch- bouw gezorgd. In zeven gebouwen voor tropische gewassen worden 300 000 planten gekweekt. Er komt een school voor boschwezen, op een eiland, dat geheel tot woud wordt bestemd. Een kolossaal gebouw zal door den Staat Washington worden gesticht, 220 bij 140 voet groot en geheel geconstru eerd uit materialen uit dien Staat; 50.000 dollars subsidie is er voor toe gestaan. Het gebouw krijgt vier torens, op wier spitsen 175 voet ho#ge vlagge- stokken wor en geplaatst. Aan het congres der Vereenigde Staten is 5 millioen subsidie gevraagd. Wordt die som wat niet te betwij felen valt toegestaan, dan zullen de gezamenlijke subsidies, reeds nu aan het tentoonstelliags comité of aan sub commissies voor de expositie in de vijf werelddeelen toegezegd, tot 48 millioen dollars klimmen. Het zal denkelijk echter, wat 't amerikaansch congres aangaat, niet bij 5 millioen blijven, want hoewel dit nu niet tot de eigenlijke tentoonstelliügsuitgaven behoort, mag men toch, wordt het toegestaan, in ie kening brengen het sommetje van 5 millioen, dat door net Senaatslid Aber Taylor is aangevraagd, om Chicago nog vóór 1893 van een nieuw post- en tolkantoor te voorzien. De groote vraag, of er sterkedrank op de „Fair" zal verkocht worden, is beslist. Het zal mogon geschieden. Daarmede is een allerbelangrijkste stap gedaan om de deelneming van het bui tenland meer algemeen te maken, voegt de Nederlander van Chicago bij deze mededeeling. Erg vleiend voor het buitenland is het zeker nietmaar niettemin is het waar. VARIA. De Keizerin van Rusland, welke zeer verslaafd is aan het rooken, doet dit op eene vadsige, oostersche wijze. Uit gestrekt op de zijden kussens van een breede, zachte divan te Gatschina, volgt zij droomend, met hare prachtige, don kere oogen, de blauwe rookwolken in haar geurvol boudoir, hetwelk zij hare „spelonk" noemt en welke gemaakt is, naar eene van de schoonste vertrekken van het Alhambra met palmenboomen versierd, waarvan de toppen veelkleurig zijn en verre boven de in goud gepo lychromeerde muren uitsteken. Zwaarmoedig en aDgstig als zij is, is de Keizerin aller Russen dikwijls be vreesd voor een vreeselijken dood voor diegenen, welke zij het meeste bemint, zij vindt in hare cigarette, beweert een fransch blad, haar grootste troost en haar klein patricisch gekroond hoofd vleit zich in de met goud geborduurde kussens van haar rustbed, terwijl zij de kleine rookwolken naar boven zendt en met teugjes de allerbeste caravan thee drinkt, welke 10 p©nd sterling het pond kost. Deze laatste wordt haar gebracht in een gouden servies, vervaardigd door goudsmeden van Deccan, bij welken arbeid de schoonste, die Europa kan leveren, verre achterstaat. Onverwachte uitwerking. Bruigom: Kijk eens, schat, ik heb een lot in de loterij voor je meege bracht. Verbeeld je dat de honderddui zend er eens op viel. Bruid: O, wat zou ik dan een mooie partij kunnen doen. Laatste Serichten. Vervolg Stadsnieuws. Ter vervulling der vacature, ontstaan door het overlijden van dea deurwaar der A. Arnken alhier, is door de Arr. Rechtbank de navolgende voordracht opgemaakt bestaande uit de heeren 1. J. N. Warnier te Haarlem; 2. Ph. M. Sigling te Edam; 3. D. A. W. Henskes te Haarlem. TELEGR AVi M £N. LONDEN, 9 Febr. DalzielDe Times geeft een overzicht van de troon rede, die heden zal worden voorge lezen. Na herinnerd te hebben aan den dood van haar kleinzoon, spreekt de koningin over Egypte waaromtrent zij de opti mistische zienswijze van lord Salisbury deelt. Zij spreekt de wensehelijkheid uit van een herziening der bankwet, waardoor de bank in tijden van crisis tusschen beiden kan komen, en kondigt wetsontwerpen aan op de iersche graaf schapsraden en kosteloos onderwijs in dat land. De Times gelooft, dat de heden ge opende zitting de laatste zal zijn van dit parlement. Stoomvaartbsrichten. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, vertrok Maandag 8 Febr., des voor middags 9 uur 5 min. van Boulogne. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. Mvan Rotterdam naar New-York, vertrok Maandag 8 Febr., des voormiddags 7 uur 50 min., van Boulogne. Het stoomschip Burgemeester den Texvan Amsterdam naar Batavia, passeerde Zondag 7 Febr. Kaap St. Vincent. Het stoomschip Soendavan Amster dam naar Batavia, vertrok Zondag 7 Febr. van Suez. Het stoomschip Zuid-Holland, van Java naar Rotterdam, arriveerde 7 Febr. te Marseille. Het stoomschip Merapi, van Rotter dam naar Java, arriveerde 8 Februari te Southampton. Het stoomschip bpaarndam, van de N. A. S. M., vertrok 7 Febr. van Rot terdam naar New-York. Het stoomschip Lawangvan Java naar Amsterdam, vertrok 5 Febr. van Singapore. Het stoomschip Werkendam, van de N. A. S. M., vertrok 7 Febr. van New- York naar Rotterdam. MARKTNIEUvA/S. Amsterdam, 9 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkummer Jammen f3,25 a 4,dito Franeker f3,25 k 3,80, dito Zaaiers f3,20213,40, Geld. blauwe f 3,50 k 3,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f 4,k 5,dito Flakkeeschè f 3,50 k f 4,80, dito blauwe f3,k 3,10. Pruisische Hamburgers f 4.50 5,—. Petroleumbericht van P. G. C. Cal- koen, Makelaars, Amsterd., 6 Febr. De amerik Petroleum noteeringen wa ren sedert ons laatste bericht volgens Reuters telegram: New-York6,45, 6,45, 6 45, 6,45, 6,40, 6,40 ct. per gallon. Philadelphia 6,35, 6,35, 6,35,6,35,6,35, 6,35 ct. per gallon. Ruwe olie 62-, 63^, 61JS, 6oi, 60% 59»; c. p. v. De noteering is heden bij minstens 25 vn. te ontvangen aan de Amsterd. Petroleumhaven Disponibel 7,50. Levering Jan. o,— a o,Febr. 7,40, Maart 7,10, April/ Juni 7,—, Aug. 7,10, Sept /Dec. 7,25, Russ. disp. 6,80, los in cons. 5,60, Feb./ Mrt. 6,80, los. in cons. 5,60. Bij klei nigheden k Yi hooger. Schiedam, 9 Febr. Moutwijn f 9, Jenever f 14,50, Amst. Proef f 15,75. FAMILIES ERICH FEN- Geboorten 6 Febr. H. Roetering Schtinlau d. Enschede. - 7. M. Beschoor Van Delft d. Den Haag.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3