NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. Dinsdag 16 Februari 1892. A BON NEMENTSPRIJS ADVEKTENTIËN: STADSNIEUWS. ftetferlandsclie Opera. Voor het weinige, dat ik van den heer Orelio hoorde, kan ik niet anders dan Letteren en Kunst. BINNENLAND. FEUILLE I ON- De Korporaal van de Garde. 9e .Jaargang. No. 2643 HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 tissMtden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummer». 0,05. Dit blad «er.chQat dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Uarean Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonaummer 121. 15 regel» 50 Cent»; iedere regel meer 10Cents. Groete letter» naai plastiruinte. Bij Abonnement aanxienlijk rabat. Abonnementea er Adrerte. tie- vrcrd.s asngesomee dool oasa ageotea e» door sll& bt*«kSiiAideliras e® conr»ntifc?p« Directeur-Uitgever J O. I1 EEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland Compagnie Générale de Fuiliciié Mtrangire 0 L. DISS.S Oon J03LS 1. JOH 13, Suee, turft Sliis luuhourg Mntmevtre. Haarlem, 15 Februari 1892. VERGADERING van den Raad der gemeente Haarlem, ep Woensdag 17 leb. 1892, des namiddags te 1 uur. Plaats van samenkomst in de Raadszaal. De volgende stukken ea punten zullen: aan de orde worden gesteld. i. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. Goedgekeurde besluiten2. zitting met gesloten deuren3. Voorstel B. en W.W. verkoop grond aan „de Am bachtsschool", met advies comm. van fin.4. Idem idem idem grond aan den Wagenweg, met idem5. Rapport commissie voor de pensioenen op ver zoek om pensioen van A. M. Schraders, eervol ontslagen waagmeester6. Voor stel B. en W.W. opleidingsscholen voor jongens; 7. Idem idem versterking po litiepersoneel, ingevolge raadsbesluit tot toekenning van een vrijen dag8 Idem idem aanstelling assistent gymnastiek onderwijs aan de twee H. B. Scholen voor jongens en aanvraag crediet leer middelen voor dat onderwijs; 9. Idem idem op adres aanvraag nieuwe huur overeenkomst eigendommen aan de Nieuwe Brouwerskolk10. Idem idem adres „Volksbelang," oprichting bureau tot onderzoek levensmiddelen 11. Idem idem adres „Volksbelang," aanwijzing omrasterd terrein voor tweeden kinder speeltuin; 12, Idem idem crediet Stads armen- en Ziekenhuis13. Idem idem aanstelling tweeden adjunct archivaris 14. Idem speciale commissie op adressen exploitatie Staalwaterbron. De vereeniging Haarlemsche Ambacht school verzocht onlangs aan den Raad, om gratis te mogen beschikken over een stuk gemeentegrond aan het Heerenhek, om daarop eene school te bouwen. B. en W. zijn van meening, dat deze grond niet kan worden afgestaan, maar stellen voor een terrein aan de Kamper straat, ten westen van de kostelooze school letter E., aan adressante in koop al te staan, voor de som van f 1. B. en W, verbinden daaraan echter deze voorwaarde dat wanneer het gebouw of de gebou wen, naar het oordeel van den Raad, van bestemming mochten veranderen, de grond om niet in het bezit der gemeen te terugkeert, met dien verstande, dat het gebouw of de gebouwen tegen taxatiepiijs, door drie deskundigen vast te stellen, door de gemeente worden overgenomen. De comm. van Fin. kan zich met dat voorstel wel vereenigen. j hem lof brengen. De koren waren meerendeels zeer dragelijk; vooral dat achter de coulissen. Omtrent het orkest, dat bij een werk als dit wel wat vollediger mocht wezen, moet ik herhalen, dat het bijna voort durend te sterk speelt, maar zich overi - gens verdienstelijk kwijt. PHILIP LOOTS. Voor een zeer bezette schouwburg zaal trad Vrijdag de Nederlandache Opera op met Bizet's Carmen. De be richten hieromtrent kunnen heel wat gunstiger luiden, dan die over het vorig optreden van hetzelfde gezelschap. Bo vendien zijn de gebreken dezer opvoering niet op rekening der spelers te stellen. Integendeel de meesten hunne weten de leemten in den woordtekst, welke vooral op het punt van declamatie in verband met de muziek legio zijn, met handig heid te masqueeren. Van den tekst ge sproken, 't mag voor 't groote publiek aangenaam zijn, fransche muziek op hollandsche woorden te hooren zingen, ik voor mij kan mij met deze wijze van doen maar moeilijk vereenigen. Behalve de meestal slechte declamatie, waarvan ik zooeven sprak, zijn de pas klaar gemaakte volzinnen, dikwijls zoo gezocht en zoo weinigzeggend, dat iemand, die de oorspronkelijke taal maar half machtig is, daaraan dunkt mij, verreweg de voorkeur moet geven. Wat kan er toch voor genot iu liggen b. v. de volgende diepzinnige verzen te hooren zingen Ziedaar nu de gerechtsdienaren Zij zetten voetjes een voor een, Zie hen kwaadwillig om zich staren, Zij zetten voetjes, een voor een, Ga heen Maar ik raak hier een teer punt aan, waarover ik het met de directie van de Nederlandsche Opera voorloopig wel niet eens zal worden. Liever ga ik daarom een ancler terrein betreden en geef in eenige woorden mijn indruk van de opvoering-zelf. Omtrent de eerste drie bedrijven kan ik niet anders spre ken dan van hooren zeggen, maar de! inlichtingen komen van vertrouwbare zijde. Vooral mej. Erlé (Micaela) werd zeer geprezen om den indruk, dien zij maakte met het Duo in't eerste bedrijf. Eveneens de heer Engelen (Zuniga) die over een schoone stem beschikt. Van de koren werden dat der sigarenmaak- sters in de ie akte en het slotensemble der ID het best genoemd. Op mij heeft, in het laatste bedrijf, de heer Pauwels den meesten indruk gemaakt, zoowel door zijn zang als zijn stil spel. Ook mevr. Orelio was hier zeer gelukkig en den grooten bijval dien beiden oogstten, was ten volle verdiend. Misschien zou de teweeggebr chte indruk van meer blij- venden aard zijn geweest, zoo de in- hechtenis genomen José en de vermoorde Carmen zich Diet hadden laten verleiden, het publiek voor zijn applaus te komen bedanken. i J. 1. Zaterdagavond had op de schiet baan van de schietclub Willem III in de sociëteit „Vereeniging", een wedstrijd met flobertgeweer plaats, en wel bij gelegenheid van het negenjarig bestaan der club. De uitslag was als volgt 10 pr. de heer F. Grippeling met 48 punten 26 m P-vanRhijn 45 3? A. Smits 42 In de afdeeling donateurs werd de prijs met 33 punten behaald door den heer C. Sipkes Jr., terwijl de rozenprijs aan den heer P. van Rhijn werd toe gewezen. De prijzen werden vervolgens met eenige toepasselijke woorden door den president, den heer Jb. Droste, uitge reikt. Voor de ie afdeeling van den korps» wedstrijd, uitgeschreven door de kegel club „de Phoenix" alhier, welke Zon dag werd gehouden in de nieuwe zaai van het café Brinkmann,'welke zich voor dit doel uitstekend leent, waren 35 vereenigingen ingeschreven, waarvan er 30 aan den wedstrijd deelnamen. De uitslag was als volgt „De Kampioen", Amsterdam, 127 punten. „Onder Ons", den Haag, 181 p. „Hard gaat i", den Haag, 188 p. „Alles Om", Amsterdam, 183 p „B. A. L.", Alkmaar, 199 p. „Hout of fout", Dordrecht, 205 p. „Nederland", Am sterdam, 84 p. „Er op of er af", Haar lem, 147 p. „Harmonia", Alkmaar, 165 p. „Onderlinge Kegelaars, Amsterdam, 173 p. „Argus", Amsterdam, 153 p. „De Vriendschap", den Haag, 186 p. „A. T. G. V.", Amsterdam, 147 p. „Jonge krachten", Amsterdam, 160 p. Apollo", Rotterdam, 112 p. „Sport staalt spieren", Amsterdam, 174 p. „Purmerender Kegelclub", 156 p. „M. V. H.", Rotterdam, 167 p. „De Duifjes", Amsterdam, 144 p. „Denk a/d Koning", Heemstede, 175 p. „Amicitia II", Am sterdam, 131 p. „Haarlem", Haarlem, 101 p. „Concordia", Breukelen, 158 p. „De baan met den Boom", Amsterdam, 195 p. „Recht op 't Doel", Leiden, 95 P» „Bollebol", Utrecht, 155 p. „Onder Ons", Amsterdam, 110 p. „de Club Uit de Zon", Amsterdam, 127 p. „Oranje Kegelclub", Amsterdam, 163 p. „Concordia", Gorinchem, 155 p. De ie prijs, verg. zilv. medaille werd behaald door „Hout of fout" te Dord recht, de 2e. zilv. med., door „B. A. L." Alkmaar, de 3*, zilv. meddoor „De baan met den Boom" en de 4e prijs, bronzen med. door „Hard gaat i" uit den Haag, respect met 205, 199, 195 en 188 punten. Zaterdagavond jl. vierde de typogra fische vereeniging „de Feniks" alhier, het feest van haar 23-jarig bestaan in de concertzaal van de sociëteit „de Kroon". In de openingstoespraak van den voorzitter C. Mommaas Czherdacht hij de zinspreuk der vereeniging„De Feniks van Oud Griekenland, is 't beeld van onzen broederband". Reeds 23 jaren toch heeft die broederband be werkt, dat steeds aan de verplichtingen, het ondersteunen in ziekten, kon worden voldaan zonder buitengewone opofïe ringen van verhoogde contributiën enz. In het afgeloopen jaar werd aan zie kengelden uitgekeerd 115.50, wat, in aanmerking genomen de ongunstige toe stand dezer dagen, gelukkig kan ge noemd worden. In opgewekte stemming werd dan ook dezen avond feest ge vierd, waartoe de opvoering van een paar kleine tooneelstukjes, niet weinig medewerkten, en verder door gezang en voordrachtenalsmede danspar tijtjes werden afgewisseld, zoodat allen, ofschoon reeds in den morgenstond, tevreden huiswaarts keerden. Van die tevredenheid gaven een aantal leden voorat nog blijk, door de voorzitter, op een stoel gezeten, in triomf de zaal rond te dragen. bij deze gelegenheid in zijne woning diefstal gepleegd en wel van4 arm banden met gouden sluiting, 2 blauw- koralen halskettingen met gouden sluiting, 1 zilveren dameshorloge met zilveren ketting, 1 paar gouden oorbelletjes, een zilveren armband, een gouden ring met diamant, een glad gouden ring en eene portemonnaie met geld. Naar wij vernemen heeft het bestuur van het genootschap „Melpomene en Thalia", besloten aan zijne vereeniging een geheel particulier karakter te geven, met het oog op het 2ojarig bestaan het welk in het volgend jaar zal plaats hebben. De uitvoeringen zullen dus voortaan alleen en uitsluiten voor h.h. leden met hunne dames en geintrodu- ceerden gegeven worden, Het kan niet anders ot dit besluit zal worden toege juicht door de velen, die het genoot schap in de 19 jaar van zijn bestaan hebben leeren waardeeren. Zondagavond omstreeks 6% ure heeft een begin van brand plaats gehad ten huize van A. A. F. Smits, kleermaker, woonachtig in de Zuiderstraat No. 27r., ontstaan door het omvallen van een brandende petroleumlamp. De brand is door de bewoners en de buren gebluscht, eenig meubilair is verbrand, maar alles verzekerd. Volgens opgave van Smits is Het schilderij in het Paleis te Am sterdam, dat door mr. De Roever op grond van historisch onderzoek aan Rembrandt wordt toegeschreven, stond tot dusver op naam van Jurriaan Ovens. Het stuk heelt zeker den omvang van ,,Üe Nachtwacht" en vult een der bogen in de gaanderij, die om de binnenplaats loopt. Het stelt voor: „Het Eedge nootschap der Batavieren onder Clau dius Civilis" en werd evenals de vele andere doeken in de boogvlakken der gaanderij geschilderd in opdracht van burgemeesteren der stad. Sinds het gebouw als paleis dienst doet, is de gaanderij in vertrekken af gedeeld met het gevolg dat van de meeste der tympans het licht geheel betimmerd wetd. De staat van het koloriet en in hoever het door den tijd geleden heelt, is van het aan Rem brandt toegeschreven stuk daardoor niet waar te nemen. Het hangt trouwens zóo hoog, dat het in elk geval zal moeten worden afgenomen om het meer dan zeer oppervlakkig te beoor- deelen, en naar de naamteekening te kunnen vorschen. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Het wejrkliede n-p e n s i o e n- londs van de fabriek van gouden en ziveren werken van de heeren Nan Kem pen te Voorschoten heeft van de konin ginnen 200 ontvangen. Na eenige dagen in Araster- dam te hebben vertoefd, is professor Koch uit Berlijn Zaterdag naar Rotter dam vertrokken. Uit Hilversum beric htmen dat het weder in hechtenis nemen van den herbergier C. v. W. niet in ver band staat met den te Naarden ge- pleegden diefstal van effecten, maar een gevolg zou zijn van een vroeger vonnis, waarbij hij tot gevangenisstraf werd veroordeeld. HOOFDSTUK V. Hij was wanhopig, want hij aanbad haar en is ook nooit weer de oude geweest. „Dus gij denkt, dat er weinig kans bestaat, dat hy voor de tweede maal zal trouwen?" ,Majoor Stewart trouwt stellig niet meer, mijnheer Dake," ant woordde zij op beslisten toon. „Sommige goede echtgenooten en vrouwen hertrouwen omdat zij zich zoo eenzaam en onge lukkig gevoelen, maar majoor Stewart behoort niet tot die mannen. Hij had haar innig lief, niet omdat hij een van die mannen was, die goede echtgenooten zijn voor iedere gewone vrouw, maar omdat hij haar alleen aanbad. Zijne liefde voor haar was zijn alles, zij was het licht van zijn leven en toen zij gestorven was, was zijne levensvreugde met haar ver dwenen. „Die arme man," mompelde Dake bij zichzelven. „Het is nu hetzelfde geval met de kinderen, die hij aanbidt omdat liet haar kinderen zijn. Het is waar, dat het alle drie mooie aanvallige wezentjes zijn, die men wel moet liefhebben; hun geluk is zijn eerste en laatste gedachte. Neen, hij zal nooit hei trouwen, daar ben ik zeker van." „Dat kan ik wel gelooven," zeide Dake, dien nu men zijn hart gerustgesteld had, vol medelijden was voor den armen man, die zijn liefste schat op de wereld zoo plotseling had verloren. Den volgenden dag vertrok Dake weer naar zijn regiment. HOOFDSTUK VI. Ik weet niet of ik reeds vermeld heb, dat majoor Stewart voor drie maanden gemeubileerde kamers in Dovercourt had gehuurd, maar ik kan u zeggen, dat dit het geval was. Toen juffrouw Douglas en de kinderen met lord Charlie's dubbelganger kennis maakten, waren zij slechts een paar dagen in Dovercourt, en toen Dake's verloftijd om was, trachtte hij ze zoo vaak als hij kon te bezoeken, niettegenstaande hij dat verlof moeilijk krijgen kon, daar zijn kolonel oordeelde, dat hij op dat punt genoeg had gedaan. Nu werd hét zijne gewoonte om zoodra zijn werk gedaan was uit Colchester te verdwijnen en naar Harwich te gaan, waar hij het midddagmaal gebruikte en van daar naar Dovercourt wandelde. Daar genoot hij dan een paar uur van Joan Douglas bijzijn, en vertrok den volgen den morgen vroeg naar Colchester om op 't appel te kunnen verschijnen. Het toeval wilde, dat hij majoor Stewart daar niet ontmoette» Tweemaal kwam deze voor een dag en nacht over, maar beide keeren had Dake de wacht, zoodat hij niet dan laat op den dag naar Harwich kon gaan, dat majoor Stewart dan reeds verla ten had. ,,'tls al heel toevallig, dat ik uw majoor maar nooit kan aan treffen." „Ja, dat is het, maar hq heelt het zeer druk en gij eveneens Den geheelen zomer kwamen er telkens militaire autoriteiten* die de troepen moesten inspecteeren en zoodoende kon de majoor niet telkens overkomen." „Hebt gij hem gezegd, dat ik zoo dikwijls overkom?" „Ja, Kitty vertelde het," antwoordde zij, doch zelfs de duis ternis belette hem niet den blos te zien, dien die leugen op haar gezicht te voorschijn riep. „O, Kitty En wat zeide hij Zij moest daar hartelijk om lachen. „Ja, mijnheer Dake, dat weet ik zoo precies niet meer. Wat zijt gij bekrompen. Wat kan het u schelen, wat hij van u ver telde „Heel veel, toe zeg het mij;" „Hij zeide, dat hy zich herinnerde, dat gij niet zoo knap waart als lord Charlie." „Daar had hij gelijk in." „Dat vind ik niet," zeide Joan, en meteen sprong zij op en snelde heen, om zich bij de kinderen te voegen, die op hen toetraden. Dake liep haar achterna en haalde haar spoedig in. „Waarom liept gij zoo hard weg?" vroeg hij verwijtend.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1