POLITIEK OVERZICHT. Een Sitoonve^di'iUiM. Een Syriër te Parijs. 'Dat sommigen de geldigheid van de te Leiden plaats gehad hebbende loting voor de nationale militie hebben bestreden, is op grond dat er twee nummers met het cijfer 365 uit de bus te voorschijn zijn gekomen, en dat in verband daarmee er een nummer te weinig was, zoodat de laatstopgeroe pene niet aan de loting heeft kunnen deelnemen. ji Mejuffrouw E. de Heer, ge wezen oppasseres in het krankzinnigen gesticht in Den Haag, schrijft aan de Haagsche Ct.: Wat er tegen het gesticht wordt aangevoerd, noemt zij lastering, en zij betwijfelt, of mevrouw Stuten wel op recht en naar waarachtige waarhejd vertelt. Indien het echter wel waar is, wat zij vertelt schrijft mej. De Heer dan hebben die mishandelingen zeker plaats gehad op oogenblikken, dat directeur en geneesheer er niet waren; want zij zelve heeft o. a. bijge woond, dat de dokter zeer zachtmoedig was, toen eene patient hem een kop gloeiende koffie in het gezicht wierp. En zegt zij verder ik zou nog zooveel kunnen aanhalen van wat wij met die ongelukkigen overbracht hebben Mijn ondervinding van twee jaar en vier maanden schrijft mej. De Heer- is, dat dokter en directeur zich niets zullen verontrusten over deze schandalen in de couranten want men moet weten, als ik, hoe de directeur de oppasseres sen aanmoedigt om goed te zijn tegen de zieken. Van een man die Vrijdag- avond te Delft met veel moeite uit de gracht tusschen de Oude Kerk en de St. Agatha kazerne op den vasten wal werd gebracht, was het eerste wat zijne redders Uit zijn mond vernamen, „geef mij een pruimpje tabak"! Door den heer Fop Smitjr., dezer dagen te Rotterdam overleden, zijn de volgende legaten vermaakt: Aan de Maatschappij tot Nut der Zeevaart te Rotterdam f 10.000; aan de Zuid-Hollandsche Maatschappij tot red ding van schipbreukelingen 5000 aan de Prins Hendrik-Stichting voor oude en behoeftige zeelieden 10.000aan de Maatscluppij tot Nut van 't Alge meen 5000aan de Inrichting voor doofstommen-onderwijs te Rotterdam 5000; aan de Vereeniging tot het verleenen van hulp aan minvermogende ooglijders voor Zuid-Holland ƒ5000; aan het Sophia Kinderziekenhuis en Pleegzusters-Vereeniging te Rotterdam ƒ5000; aan de School voor havelooze kinderen te Rotterdam 5000 aan de Vereeniging tot verbetering van Armen zorg te Rotterdam ƒ5000; aaa de Ver eeniging tot bescherming van dieren te Rotterdam f 2500aan de Maatschappij van Weldadigheid 5000 aan de Ver eeniging de Ambachtsschool te Rotter dam 10.000 en aan de Werkinrich ting voor hulpbehoevende blinden te Rotterdam 5000 W ij lezen in de N.Rott. Cl. Het Dagllad van Zuid-Holland heeft uit Rotterdam het volgende bericht ontvangen, dat wij ot-der voorbehoud overnemen Naar alle waarschijnlijkheid zal het schilderijen kabinet van wijlen den heer Fop Smit Jr. noch te Parijs, noch te Rotterdam of te Amsterdam onder den hamer komen, maar is er integendeel veel kans dat aan den wensch van den overledene door de erfgenamen zal worden voldaan, om de kostbare col lectie, voornamelijk bestaande uit bui- tenlandsche meesterstukken, in haar geheel te laten en in de villa „Insu linde" aan den Bergweg een Museum Fop Smit Jr. te vestigen. Rotterdam zou daardoor een museum verkrijgen, waarop het trotsch kon zijn. Men schrijft uit Dordrecht dat bij het diner, Zaterdag middag door Sequah aan een 5otai kinderen gegeven, ook tegenwoordig was ds. Eigeman. Toen Sequah bij deze gelegenheid een bloerageschenk ontving van eene door hem behandelde juffrouw, vond de heer Eigeman daarin aanleiding om tot Da venport eene enthousiaste toespraak te richten. Hij hoopte dat deze bloemen eene voorspelling zouden bevatten voor Se- quah's volgend leven, dat hij altijd op bloemen zou mogen wandelen. Men o. a. dr. Bossers van 's Gravendeel had zich geërgerd aan dm na im „gods gezant", dien hij Davenport gegeven had, maar deze zou het beste doen door stil zijnen gang te gaan. Hij, ds Eigeman, hield hem, en zou hem blijven houden voor een werktuig in Gods hand, om de aan rheuraatiek lijdende meuschheid te genezen. De Oudehornsche klokkwes" tie is opgelost. Het gemeentebestuur van Schoterland besloot Zaterdag de klok terug te geven aan Oudehorne. Uit Beek, b ij N ij m e g e n, meldt men Onze gemeenteveldwachter hield Don derdagavond iemand aan, wieDs buiten gewone omvang hem verdacht voor kwam, en die bij onderzoek bleek in de stoomwasscherij van den heer J. onder Ubbergen, waar hij werkzaam was, een en ander te hebben ontvreemd. Bedoelde persoon, J. H. W., woonachtig onder Hatert, werd tot Vrijdagavond in voorloopige bewaring gehouden, en in dien tusschentijd deed de politie te zijnent eene huiszoeking. Bij die gele genheid kwam circa 200 stuks wasch- goed en eene hoeveelheid meel, ter waarde van circa j 20, voor den dag, door hem, blijkens zijne bekentenis, bij zijnen patroon ontvreemd Toen men Zaterdag nam id dag aan het station Heramen Dodewaard bezig was met het rangeeren en het verzetten van wagens in den goederen trein 1042 van Rotterdam op Nijmegen, is de wisselwachter U. tusschen de buffers geraakt. Hij stierf dadelijk. De ongeluk kige laat eene weduwe met zeven kin deren achter. De optocht door de Carna valclub te Breda te organiseeren op 29 Februari zal voorstellenie gedeehe de geboorte van Arlequin2a gedeelte een bezoek van Prins Carnaval aan Arlequin3e gedeelte het tienjarig feest van Adequin. Men vermoedt dat eerstdaags op groote schaal zal uitgerukt worden tegen den vijand, want gelijk het thans gesteld is, gaat het niet langer. De soldaat be gint te mopperen over de wijze, waarop met zijn leven omgesprongen wordt; hij zegt nu als hij 's avonds op hinder laag gaat„Kom ik heelhuids terug, dan tref ik hetmij verdedigen of op het veld van eer mijn leven duur ver- koopen kan ik toch niet, omdat ik straks wellicht ver/aderlijk vermoord word; kom ik gaaf terug, dan is het slechts uitstel van mijne executie." De tegenwoordig gevolgde gedrags lijn kan waarlijk moeilijk langer gehand haafd worden, wil men het leger niet demoraliseeren. In den avond van 27 December jl. was een detachement vaD vijt-en-twin tig man uit Ketapang Doea op hinder laag tusschen Lamdjamoe en Blang ge gaan. Ongeveer half tien uur naar het garnizoen terug moetende keeren, volgde het den spoorwegdijk, langs welken kort te voren eene patrouille van de maréchaussées ongehinderd getrokken was. Op zekere hoogte gekomen, kreeg het detachement een overstelpend salvo van den vijand, die zich daar even buiten de linie in hinderlaag gesteld had. Terwijl ons troepje front maakte naar buiten en het vuur beantwoordde, werd het even overwachts ia den rug op een klewangaanval onthaald; een hevig gevecht ontwikkelde zich en het einde was dat we drie dooden en negen gewonden kregen, terwijl de vijand door de inmiddels toegeschoten troepen uit onze nabij gelegen posten op de vlucht gejaagd werd, met medeneming van drie onzer beaumontgeweren. Onder onze gesneuvelden bevonden zich twee inlanders en een Europeaan ééa hunner had niet minder dan negen schoten op één zijde van het lichaam De gewonden zijn ook deerlijk toege takeldsommigen telden tal van diepe en levensgevaarlijke klewanghouwenaan hoofd, schouders en armen. De dooden werden in den namiddag van den vol genden dag op plechtige wijze te Pet- joet ter aarde besteldeen schrale troost voor de overgebleven kameradea. Men leest in Sujnatra Cl. van 4 Januari jl. In den loop van verleden week ver nam ïn wij geruchten van eene groote overstrooming der Soengei Lasi en Si- loengkang-rivieren, waardoor vele men schenlevens verloren gegaan en groote schade aan de spoorbaan en den grooten weg toegebracht zoude zijn KOLONIËN- BATAVIA, 11 Januari. Volgens bericht van den resident van Rembang is op 6 dezer de cholera epidemisch verklaard in de afdeeling Toeban (residentie Rembang). Van den goeverneur van Suma tra's Westkust is het volgend telegram ontvangen Volgens bericht resident Bovenlan den is in nacht 31 December jl. trans- portweg Siloenkang, afdeeling Solok op vele plaatsen door bandjirs vernield en drie Druggen weggeslagen; 30 chi neesche en 7 maleische spoorkoelies zijn door stroom medegevoerd; slechts 3 lijken werden tot heden gevonden/' Een telegram uit Londen meldde Za terdag, dat de werkstaking van de kolensjouwers voor geëindigd kon gel den. Een later bericht evenwel spreekt dit tegen. Wel zijn er een aantal sto kers weer aan het werk gegaan, maar de overigen, eenige duizenden, hebben besloten zoolang mogelijk volte houden. Zij sloegen dan ook een zeer hoogen toon aan, eischten van de patroons dat de oude werklieden weer aangeno men en de nieuwe in dienst gestelden weggezonden zouden worden. Natuurlijk weigerden de kolenkoopers, om aan zulk een eisch te voldoen, en het is wel zeer conciliant van hunne zij Ie, dat zij de werkstakers weer hebben willen aannemen, voor zeover de plaat sen van dezen nog niet vervuld waren. Dit hebben de sjouwers geweigerd en ziedaar de werkstaking nu doorgezet, met ietwat meer verbittering dan waar mede zij is begonnen. Over het ontploffen van een dynaraiet- bom vlak voor het huis van den spaan- schen consul in Lissabon maakte men zich aanvankelijk zeer ongecust en vreesde voor moeilijkheden met Spanje. De nieuwe verklaring van het geval is, dat een persoonlijke vijand van den consul de daad zou hebben gepleegd en de allernieuwste explicatie wil weten, dat de aanslag bedoeld was op het huis er vlak tegenover, waar de vroegere minister Mariano Carvalho woont. Portugal staat overigens in zijn tegen- woordigen geldnood niet alleen, ook in Griekenland is het met de financiën treurig gesteld, zooals de minister Dely annis ronduit heeft verklaard. Hij tracht te aau te toonen, dat die toestand voortvloeit uit de handelingen van Tricoupis, uit beursspeculatiën en uit sommiger kwaadwilligheid jegens Grie kenland. Toch koestert de minister geen vrees, de hulpbronnen van Griekenland verzekerd en het een beteren economi- schen toestand, onder voorwaarde dat er goed geregeerd worde. Vermeerdering van belasting is hoog noodig en daarom stelt Delyanuis voor, dat de Staat het tabaks monopolie in handen nemen zal, wat een jaarlijksch profijt van tien millioen zou opleveren. Hoe de Kamer daarover denkt, is nog niet gebleken, maar het schijnt dat zij alles wil goedkeuren wat verbetering in den toestand van de financiëa bren gen kan. een zeer net gekleed heer en maakte met dezen kennis. Het bleek te zijn de particuliere secretaris van eene zeer rijke gravin. Althans zoo noemde hij zich. „De gravin zal gaarne aan uwen tocht naar Jeruzalem deelnemen," zeide de heer, „en het zal voor u een schoone reclame wezen, wanneer een dame van zoo grooten naam zich aan uw leiding toevertrouwt Onze Syriër was verrukt, maar de particuliere secretaris, ook niet dom, wilde hem alleen aan de gravin voor stellen, wanneer hij er 2000 francs be looning voor kreeg. De arm Malouf aarzelde geen oogen- blik en gaf ze hem en een dag of wat later had de kennismaking plaats. Mevrouw de gravin woonde (natuurlijk voorloopig) op een gemeubileerde kamer. In een oogenblik was de zaak in orde, de gravin zou gaarne meereizen en zij was zóo welwillend voor den armen Syriër, dat zij hem wist te bewegen haar achtduizend francs te leenen. Maar toen de dag aanbrak waarop meu zou afreizen, was mevrouw de gravin verdwenen. Maloef kwam nu eerst op de gejachte, dat men hem beet had gehad en klaagde zijn no>i aan de politie. Deze wist inderdaad de oplich ters, zekeren RoJot ea mademoiselle Manoury, te vatten, maar het geld was op en de arme Syriër, die geen cent meer over had, is uu genoodziak: on op de boulevards jujubes te verkoj- pen. Uit Kota Radja werd den 3 Januari 1 l- verdronken. jl. het volgende aan de Sumatra-Ct. geschreven De feestdagen, nl. de beide Kerst- zulk eene kraeht dat vele per dagen en de Nieuwjaarsdag, zijn zeer!sonen ternauwernood aan het gevaar kalm voorbijgegaan alleen op den j van verdrinken ontsnapten en al hunne tweeden Kerstdlg was er matinée mu- ha™ f ®°ed ,er bi] inschoten. Den sicale in de groote sociëteit, die echter ™lgenden dag begon het water te da niet zeer druk bezocht was hetgeen wellen' ,en ,was rae° 10 staat de aangerichte toe te schrijven is aan de gedrukte jschade te over2ien- stemming, welke ia den laatsten tijd J heerscht tengevolge van de vele neder j lagen door ons kort op elkander gele- den. Eenige dagen geleden is in de Ver- eenigde Staten van Noord Amerika een drama voorgevallen, dat van de rijke verbeelding van Edgar Pee of van Villiers de l'Isle Adam de viucht had kunnen zijn. Een exprestrein was op weg van Tacoma naar Kansas City, toen plotse ling de snelheid van zijn vaart aan zienlijk toenam. Aanvankelijk dachten ue reizigers, (een honderd ia getal) dat de machinist verloren tijd wou inhalen, maar toen de snelheid van minuut tot minuut greater werd, werden zij, angstig Te midden van het gedreun der wie len, die van de rails schenen op te springen, kregen de wagens geweldige schokken, als 't ware groote stuiptrek kingen. De reizigers konden ternauwer nood op hunne plaatsen b.ijven ziiten, sommigen gingen maar op den vloer liggen. Een der reizigers liet het raampje neer en trachtte eenige wo >rden te wisselen naet den conducteur en dea remmer, maar de klanken werden door den wind meegenomen. En voortdurend sneller, sneller vloog de treia voort. Hij passeerde met bliksemsnel heil zich uitsteke'nd gehouden en is de daar :we'ke reden wordt niet ge,ne". Z ju de'twee statins, waain hij volgens het aangerichte schade betrekkelijk vrij ge- reden ook alcohol kuni.en heeten j reglement, halt hid moeten hou len. ring; alleen bij Soengei Lasi werden 2 geval was de oproerige geest Blijkbaar z ju de locomotief niet dan koelieloodsen door den stroom wegge-ivan kortea d^ur, want toen eenige per-door een beletsel, sterker dan zijzeive, voerd bij welke gelegenheid 31 men- soaeQ 8ewoad waren, had een officier de in hare woeste vaart wor'en gestuit, en schenlevens verloren gingen; 23 Chinee van gees^» om het als de trein dien hinderpaal ontmoette, zen en 8 Maleiers, als vrije arbeiders slS?aal »verzamelen te laten blazen De:-ou hij tot splinters geslagen worden aan den spoorweg werkzaam, wisten raulters wareQ spoedig gekalmeerd en en geen der reizigers zou ontsnappen. uOp dat oogenblik maakte de remmer een gebaar tegen den reiziger. Hij wees eerst naar de machine en toen nair zij a voorhoofd. Blijkbaar was de machi nist krankzinnig geworden De reizigers schreeuwden het elkander toe, De wanhoop was onbeschrijflijk. Waar zou de dolle rit eindigen en hoevele menschenschenlevens zou hij kosten. Plotseling gevoelen allen, dat Brazilië geen nieuws. Wel wordt Uit alleszins goede bron vernemen wijgemeld, dat te Santos een opstand is thans, dat in den nacht van 3oop 31 De- uttgeoroken maar bizonderheden daar cember de genoemde rivieren werkelijk ov®r oat.b ezea' buiten hare oevers zijn getreden; de band Bntsch Indie heaft een opstootje jir was zelfs zoo geducht,dat de postweg op P aats gegrePen» dat nauwelijks met den verscheidene plaatseu aanzienlijk bescha-1naara *an „oproer" kan worden be- digd werd en een aantal bruggen weg-sjetnPe d' z00a!s da fransche bladen dat geslagen zijn, waardoor het verkeer met doen-Het wasinAhpoerbij de oj-shjgtüg Solok gedurende eenige dagen gestremd van en 'uchtballon. Ken troep van wer(j 400 soldaten versperde plotseling den Wat de spoorbaan aangaat, heeft deze wef en ,sloeS ®P het PubUek in öra zich niet spoedig genoeg te redden en buaae aanvoerders werden gevangen De bandjir kwam zoo snel en met genomen. Een Syriër kwam onlangs te Parijs, met het plan van daar uit tochten te organiseeren van rijke reislustigen naar snelheid, die 160 kilometer per minuu Jeruzalem en elders, waarbij hij als gids bedroeg, vermindert, de gewone vaar zou fungeeren. Op zekeren dag out- wordt weer verkregen en weldra stopt moette hij in een café op den boulevard de trein in het eerstvolgend station „Ik ik ik dacht, dat wij de kinderen lang genoeg alleen hadden gelaten," antwoordde zij. „Dat was niet vriendelijk van u," vervolgde hij, „ik heb zoo'n vervelenden en vermoeienden dag gehad en zat daar zoo heer lijk, en nu snelt gij zonder eenige reden weg. Ik vind het erg onhartelijk van u." Dake en Joan waren nu op eenigen afstand van den badstoel gekomen. Het meisje wist niet, wat zij op zijne verwijtingen moest antwoorden en mompelde eenige woorden zeer onver staanbaar, die Dake op zijn manier uitlegde. „Willen wij weer gaan zitten vroeg hij zacht, en Joan was zoo onder den indruk van het oogenblik, dat zij zeer gehoor zaam den stoel nam, dien hij haar gaf. De gezelligheid was evenwel verdwenen. Op hunne vorige plaats waren zij alleen geweest, nu werden zij op den voet ge volgd door een paar vrouwen, die het druk hadden over de tekortkomingen van hnnne echtgenooten. Ons tweetal stapte dan ook weldra weer op en ging naar het strand. Hun genoegen was nu voorbij. Dake was zeer teleurgesteld, en toen hij een halt uur later afscheid van Joan nam en haar hand in de zijne nam, vertelde hij haar,dat hij in verscheidene dagen niet kon komen. „Waarom?" vroeg zij. „Wij hebben het nu verbazend druk," antwoordde hij, terwijl hij een quasi onverschilligen toon aannam. Toen Joan zich gereed maakte om te vertrekken, nam hij nogmaals haar hand en vroeg „Zoudt gij er om geven, als gij mij in eene week niet zaagt „Ja zeker. Dat zou mij spijten." „Heel erg?" Zij aarzelde een oogenblik, toen keerde zij zich naar hem toe en antwoordde eenvoudig: „Ja, heel erg. Maar waarom vraagt gij mij dat, mijnheer Dake Gij weet het toch immers wel, zon der ik het u zeg." „Joan!" barstte hij plotseling uit. „Joan, mijn lieveling. O.. Het scheen, dat het noodlot dien avond tegen hen was, want juist toen Dake dit gezegd had, kwam Kitty aanloopen. „Joan» waarom vraagt gij mijnheer Dake nooit om binnen te komen?" vroeg zij. Joan keek hem vragend aan. Dake antwoordde voor haar. „Niet voor uw vader hier is, Kitty," zeide hij en boog zich om haar te kussen. „Ik dank je, lieve meid, dat gij dat gezegd hebt, ik zal het niet vergeten." Toen stak hij Joan de hand lot afscheid toe. „Goeden nacht, lieveling," zeide hij teeder en kuste de hand, die hij nog vast hield. Het was Kitty, die dien avond het laatste woord tot hem sprak. „Joan," zeide zij, „mag ik mijnheer Dake tot het eind van het terras brengen? Ik wou hem wat zeggen." „Wel zeker, ga je gang maar," antwoordde Joan, „ik zal hier op u blijven wachten." „Mijnheer Dake," zeide Kitty onderweg, „gij gelijkt veei op lord Charlie." „Zijt gij medegegaan om mij dat te vertellen?" vroeg hij lachende. „Neen, uw gezicht gelijkt niet alleen op dat van lord Charlie maar gij houdt evenveel van Joan als hij." „Zoo, houdt hij van Joan Hij hield er van om haar naan uit te spreken, dien zachtkiinkenden naam, die zoo goed haar paste: en hij scheen gemeenzamer met het kind te wor den, als hij zoo over haar sprak. „Houdt lord Charlie veel vai Joan „Nu, geen klein beetje, natuurlijk," zeide Kitty zeer verwon derd, dat hij dat niet wist. „Maar iedereen houdt van Joan," verklaarde Dake, die het aangename gedachte vond, dat een ander verliefd was op he voorwerp zijner vereering. „Ja, maar lord Charlie aanbad den grond, waarop Joan liep zei de kindermeid. Den laatsten keer, dat hij ons bezocht, ge beurde er iets. Ik weet niet wat het was, maar de kindermei vertelde later, dat zij dacht, dat Joan hem haar antwoord hai gegeven, en dat hij daarover zoo wanhopig was. Ik vroeg haa welk antwoord, maar zij zeide, dat ik daar niet over moes praten. Ik zal nooit vergeten, hoe treurig hij er uitzag, toen wegging. Hij schreide." „Onzin," riep Dake, die er liever niets meer over wilde hoo* ren en toch niet wist, hoe hij haar beletten zou er verder ove te spreken. Wordt vervolgd^

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2