INGEZONDEN. GEMENGD NIEUWS. Sociëteit „VEREENIGING" Burgerlijke Stand. KENNISGEVING. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Wat was er gebeurd De conducteur en de remmer, begrijpende dat zij den machinist niet tot reden zouden kunnen brengen, noch hem met worstelen over meesteren, waren hem stil genaderd en hadden hem met een ijzeren staaf doodgeslagen, daarop de kruk afgedraaid en de snelheid aldus weer verminderd. Den stoker vond men niet ver van Tacoma dood en verminkt tusschen de rails liggen. Klaarblijkelijk had de machinist hem van de locomotiet af geworpen. Zoo liep deze vreeselijke rit nog be trekkelijk goed af. Een van de reizigers stierf, omdat door de angst een bloedvat sprong. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk. Influenza en Onderwijs. Mijnheer de Redacteur Wat is die influenza toch een nare ziekte Ik meende, dat zij reeds haar afscheid van Haarlem genomen had, maar daar treedt zij nog mijn woning binnen en grijpt mij aan, die er on voorzichtig genoeg misschien op blufte, door haar niet aangetast te kunnen worden. Als gij u maar rustig en kalm te huis houdt, zegt mijn dokter, hebt gij kans cr goed af te komen, want de ziekte is lang niet meer van zoo'n gevaarlijken aard als eenige weken geleden. Maar dat is juist het nare en ellendige, dat in huis blijvenMijn zaken laten dat niet toe, die roepen mij naar buiten, in de frissche lucht en weet u M. de R, mijn societeitsuurtje moet ik ook dagelijksch hebben. De gekeele week al in huis, acht dagen den eenen dag minder, den anderen sterker gecontrarieerd door die ver- wenschte influenza en nog zie ik het eind er niet van. Het is soms niet uit te houden, neen dat is 't niet. Daar had je nu bijv. verleden Woensdag. Ik had me zoo stellig voorgenomen, eens Daar de vergadering van den ge meenteraad te gaan, om te zien en te luisteren. Hoe de zaal er na de restau ratie uitziet, wilde ik liefst door eigen aanschouwing weten en dan wou ik hooren wat men toch van de verdee ling der stad in school wijken zou maken. Zie dat interesseert me. Ik h~b twee jongens, waarvan ik den oudsten tegen den aanstaanden winter en den twee den maar dat heeft den tijd nog, naar school wil doen, wou ik zeggen. Over die bengels, want dat zijn ze, en de meester zal er mee moeten weten oir. te springen, over die knapen dan en hun naar schoolgaan, kwam ik zoo te spreken met mijn zwager, die zijn zoontje heeft op de stadsschool in de Wilheiminastraat, best hoor,uitstekend! Ik zei, mijn Jan zal, in November wordt hij al zes jaar, tegen het volgende Nieuwjaar ook wel bij den heer Hu- bregtse komenmaar die illusie benam mij mijn zwager. Hij vertelde mij, dat ik, naar dat ik woon, wel in een andere schoolwijk zou gebracht worden en dat Jan wel naar de school op de Kraayen horsterg?acht zou moeten gaan; daar bedoelt hij natuurlijk de Nassaulaan mee. Ik stond daar vreemd van te kijken, want ik had daar nooit iets van gehoord. Dat vond ik een mensch in zijn vrijheid te na komen. Altijd had ik gedacht aan de school in de Wil heiminastraat, waar ik steeds zoo veel goeds van hoorde en ik zeide, dat ik het niet en dee; ik was er kwaad om. Mijn vrouw kalmeerde mij. Zij gaat veel met behoeftige menschen om, die zij bezoekt van „Weldadigheid naar Vermogen" en wist door hen, dat zoo'n wijkverdeeliog niets nieuws is, dat er wel vier of vijf wijken naar de ver schillende armen scholen bestaan. Zij meende dat 't wel gebeurd was, dat een kind driemaal binnen de twee jaren van school moest veranderen, omdat de ouders gingen verhuizen. En later hoorde ik, dat naar de tusschenscnolen de stad in twee wijken is verdeeld. Zeker zijn er dan al meer burgers, als ik, teleur gesteld, dacht ik, en dat troostte mij, ja ik heb me leeren schikken in wat toch onvermijdelijk zou zijn en zeg nu het gemeentebestuur heeft gelijk. Wat drommel, het zou anders naar de be hoef te een aantal scholen bouwen, waarvan sommige vol en meer dan vol wareD, waarbij steeds meer leerlingen, maar te vergeefs zich aanmeldden en waarvan weer andere door leege banken, ja leege lokalen ontsierd werden. Ik wil nu zelfs verder gaanik houd van climax, als 't maar niet bij mijn influenza is. Wijkverdeeliog voor Armenscholen, Tnsschenscholen, Opleidingsscholen en Uoogere BurgerscholenZou dat laatste niet kunnen, vroeg ik mij af en ik kreeg een idee. Het is daarom hoofd zakelijk, dat ik u schrijf M. d. R Ik dacht onwillekeurig aan een stuk uit uwe courant uit den tijd van de discus sie over de gemeentebegrooting. Dat schreef toen een gelukkig vader van vier zonen, men zou zeggen, geïnspi reerd door de vrees, d&t de school zou opgeheven worden, waarheen hij zijne jongens wilde zenden, maar nog meer door den wensch, om een der vroede mannen de les te lezen, die ongemoti veerd beschuldigingen tegen die school, n. 1. de H. B. S. met 3 jar. cursus, had ingebracht. Ik was het met dien papa grootendeels eens, maar deel niet zijn vrees omtrent de opheffing dier school. Mijn twee deugnieten, die wel niet stu- deeren zullen, zend ik, als eenmaa' de tijd daar is, in ieder geval naar de 3 jarige. Dat ben ik met dien vader van de vier joDgens eens, dat men met die 3 j. c. behoort te beginnenmen kan na 3 jaar altijd zien, of zij verder kun nen leeren en de ouders of zij dat school gaan kunnen blijven bekostigen. Maar als ieder er zoo over gaat denken, zou gauw een moeielijkheid ontstaan. Dan zoude school van 3j. c. spoedig te klein zijn en de lokalen der drie laagste klassen van den 5-j. c. weldra verlaten. Een goede oplossing zou, dunkt me, daarom zijn te bepalen, dat beide H. B. S., die in Haarlem bestaan, zullen zijn van 3-j. c., desnoods later ver meerderd met een derde zoodanige school. Voor die scholen moet bestaan eenzelfde schoolcommissieeenzelfde programma en eenzelfde leerplan en dit laatste van dien aard, dat na de drie klassen doorloopen te hebben, de leerflngen een volledigen cursus hebben gevolgd Wie van hen verder wil, moet daartoe in de gelegenheid gesteld wor den, door nog een twee-jarigen cursus te volgen, die aan een dier scho len (de tegenwoordige 5-jarige) ver bonden wordt. Zonder nog een ex amen at te leggen, moeten de leerlingen, die naar genoegen der commissie de drie klassen van een der scholen hebben doorloopeD, op de eerste klasse van dien hoogeren cursus worden toe gelaten. Het onderwijs moet den leer lingen daar de kundigheden bijbrengeu, die vereischt wordeD, om het eind examen voor de H. B. S. met 5 j. c. al te leggen. Dit plan komt de papa van tweemaal zooveel jongens als ik heb, zal het moeten toestemmen zeer nabij zijne wenschen. Maaren nu denk ik aan climax bij het verdee- lingsweik in wijken..., dan de stad verdeeld in wijken naar het aantal H. B. S. Zonder dat zou toch iedere rege ling weer vergeefsche rao'ite zijn. Niet ondienstig zou het dan ook zijn te be palen, dat leerlingen, wier ouders hier niet wonen, op die school een plaats moeten vinden, waar de minste stads- seholieren z'jn. Het moet toch niet kunnen voorkomen, dat jongelui, wier ouders niet in de belasting hier bijdragen, de stad op te veel kosten brengen. Maar dit en mogelijk nog andere zijn punten van ondergeschikt belang. In dien, wat ik uit het schrijven van meergemelden vader van vier zoons ook vernam, plannen hangende zijn of voor stellen worden verwacht, zou ik haast wenschen M. de Rdat alle leden der commissie van den gemeenteraad aan dachtig dit stuk lazen. Uwe Courant lezen natuurlijk allen.Ikgeloof, het verdient wel overweging. Het overgroote deel der jongelui heeft meer aan een drie- dan aan een vijfjarigen cursus. Wat verder het bouwen eener nieuwe school aan gaat, men geve iederen 3 j. c. een eigen gebouw maar late niet den tegenwoor digen in van andere scholen geleende lokalen. M. de R.U ontvangt dit stuk laat. Ik schreef Donderdag een deel, maar moest toen, zoo moe werd ik, eindigen. Vrijdag belette mij mijne ongesteld heid te denken zelfs, maar nu, Zater dagavond, gelukte het n.ij te eindigen. Ik zal den datum dan ook maar on veranderd laten; alleen schrijf ik hier nog een opschrift boven. Ik zeg U dank voor de plaatsing. R. CORRESPONDENTIE- Den heer K. Morgen zullen wij gaarne Uw stuk plaatsen, in dit Num mer was daarvoor geen ruimte beschik baar. Henry Fielding Dickens. vijfde zoon van Charles Dickens, be hoort onder de advocaten der londen- sche balie, die dezer dagen te Queen's Counsel zijn benoemd. De zoogenaamde rechtsgeleerde „raadgevers der koningin' zijn van de andere advocaten slechts onderscheiden door eenig verschil in hun ambstkleeding als pleiter en door het dubbele honorarium dat zij mogen berekenen. Met het verkrijgen van den titel (Q. C is het fortuin van een engelsch advocaat gemaakt. De benoe ming geschiedt ©p voordracht van den lord High Chancelor, den rechtsgeleer den voorzitter van het Huis der lords. Het bestuur van het Brits ch Museum heeft een onaangename ont dekking gedaan. Het is gebleken, dat twee beelden in de zoogen. Terracotta- zaal, een man en een vrouw voorstellende, die voor een aanzienlijk bedrag gekocht waren als voortbrengselen van oud Etruzische kunst, het werk zijn van een ondernemenden italiaanschen oudheden fabrikant en niet zooveel shillings waard zijn als er pd. st. voor betaald werden. Een Engelschman, sir J mes Chrichton Browne beweert, dat de menscli loss eken zijn 45ste en 55ste jaar èn als redenaar èn als schrijver de grootste bekwaamheden vertoont, dat zij in dien tijd hunne gedachten juister in grooter verscgeidenheia van woorden, kunnen aangeven, zoowel in een redevoering als op schrift. „Daar jwas eens een meisje loos, die wou gaan varen voor matroos, Dit lied had men dezer dagen in de engelscbe stad Heading kunnen zingen, Zekere juffrouw Evauson, de dochter vao een gezeten industrieel, verliet plot seling het ouderlijk huis. Haar broer vernam dat zij in den trein naar Liver pool was gestapt, en herinnerde zich dat zijn zuster altijd op overdreven manier «et de zee en het zeevaren had gedweept. Hij begreep, dat hij zich moest haasten, snelde naar den liver- poolschen trein en ontmoette zijne zuster in Liverpool juist, toen zij op weg was naar de dokkeo. Maar het meisje was veranderd in een aardigen scheepsjongen met kortge knipt haar en in een aardig matrozen pak. Natuurlijk kwam de broer het plannetje bederven en spoedig was de romantische „Miss" in Reading terug gekeerd ea wordt nu zoo scherp bewaakt, dat aan een nieuwe eocapade niet te denken is. Het achtergedeelte van het stoomschip Eider is naar men zegt dertig voet diep gezonken oe de rotsen de plaatselijke deskundigen gelooven niet meer aan de mogelijkheid van het afbrengen der boot. Te Portsmouth zijn belang- rijke proeven genomen met het ge bruik van briei'duiven op zee. Door een torpedoboot werden uit het dui- venstation bij de kazerne van Eastney een aantal brievenduiven medegenomen, en in serieën losgelaten, toen de boot zich nagenoeg even ver van de engelsche als van de fransche kust bevond. Bijna zonder uitzondering bereikten de duiven binnen korten tijd hun station. Eens heerschte er aan de overzijde van het Kanaal een xware mist, de toen opge laten duiven vlogeu eerst eenige minu ten om het schip heen I oriënteerden zich daarna en bereikten Eastney zonder oponthoud. Diefstal van een millioeno Toen eea parijsche juwelier terugkeerde van een reisje Daar Nizza, vermiste hij uit zijn braadkast artikelen van waarde tot een gezamenlijk bedrag van een millioen francs. Zijn zoon, die onder curateele was gesteld, is verdwenen. De bestolene twijfelt er niet aan, of zijn zoon is de dief, maar daar in Frankrijk een vader zijn Kind niet kan aanklagen, heeft de juwelier een aanklacht inge diend tegen een jonge vrouw, met wie zijn zoon op intiemen voet was. Vermoedelijk zit het paar met het millioen in Londen. Twee fransche agenten van politie zijn naar Engeland, om hen op te sporen. Zaterdagavond is in de fabriek van Sèvres brand uitgebroken. Drie werkplaatsen zijn geheel verwoest, lie modellen bevatten en een groot aantal bustes van president Carnot. Twee vazen, die elk 10,000 frs. waarde hebben, werden gered. Toch beloopt de schade nog 25.000 gulden. Het vuur is uitgebroken in een kast, waar brandbare vloeistoffen geborgen werden. In een der 1 aatste nachten drongen drie gauwdieven de stal van generaai Pliilebert te Bordeaux binnen, om paarden te stelen. De ordonnans hoorde gerucht en ging eens kijken, maar de dieven wierpen hem een lasso om den hals en rukten hem, halt ver- worgd, op den grond. Daarop vluchtten de dieven en toen de generaal zelf in de stal kwam, kon hij wel zijn ordon nans bevrijden, maar de dieven waren gevlogen. Gelukkig hadden zij geen paarden kunnen medenemen. C a p r iv i y graaf van Zanzi bar. Dezen titel kende een blad te Tokio aan den duitscheu kanselier tee, tengevolge van seinfouten. Het telegram moest tegelijk berichten dat Zanzibar tot eeü vrijhaven was ver klaard en de verheffing van Caprivi tot graaf, maar door het wegvallen van een paar woorden luidde de tijding Caprivi graaf Zanzibar. De japansche journalist zag hierin zeker de erkenning van Caprivi's koloniale verdietsten. Vrienden van Graaf Li ra- burg Stirum te Berlijn, hebben bij den keizer pogingen gedaan tot nietig verklaring van het venuis, waarbij deze van zijn ambt als gezant werd ontzet. De Keizer heeft echter ten stelligste geweigerd en de Graaf zal nu in Engeland gaan wonen. Te Wetter een plaatsje aan den Ruhr, hebben twee jongelieden een van 17 en een van 16 jaar, zich aan denzelfden boomtak opgehangen. Het waren flinke aankomende am bachtslieden en wat hen tot deze wan hopige daad dreef, is niet bekend. Een poos geleden lieteen ziekenverpleegster door een dokter een stuk vleesch uit haar arm nemen, dat in den arm eener zeer rijke dame werd ingezet. Bij de dame gelukte de operatie volkomen, maar de verpleegster is zeer ziek geworden en heeft nu tegen den dokter een klacht ingediend, op grond dat hij niet voldoende voorzorgs maatregelen heeft genomen. Spoedig zal deze merkwaardige zaak voor de recht bank in Darmstadt worden behandeld. Op een vogel-tentoonstel- ling, welke dezer dagen te Berlij n wordt gehouden, kan men een sprekenden kanarievogel bezichtigen. Dit wonderbeestje, dat natuurlijk aller aandacht trekt, zegt, wanneer het in zijn humeur is, zeer duidelijk: Maetz- chen wo ist Maetzcheriy mein Maetzchen. Met den toestand der ge- zondkeid te Napels is het treurig ge steld. Tot overmaat van ramp, sneeuwt het er in den laatsten tijd geducht, zoodat de besmettelijke ziekten die er heerschen, maar niet verdwijnen. Een groot aantal winkels zijn gesloten. De rivier Vonskla, een groote stroom die vroeger de provincie Poltava besproeide, is nu totaal ver dwenen. Weinige jaren geleden nog bracht zij vruchtbaarheid in de streek en thans is zij geheel verzand en wij zijn slechts eenige plassen de plekken aan, waar zij vroeger het diepst was. Uit Ne w-Y ork komt het be licht, dat er gevallen vau typhus zijn voorgekomen onder driehonderd Israë- lietische passagiers, die, voor rekening van het fonds van baron Hirsch, van Odessa naar New York werden over gebracht. Zij moeten te New York geïsoleerd blijven. TEL EGRAMMEN- B E R L IJ N 14 Feb ruari. Op het diner, dat gisteren door minister Boetticher aan de leden van den Rijks dag werd aangeboden, onderhield de keizer zich langen tijd met den heer Stumm, wiens rede tegen de sociaal democraten zijn volle instemming had. ROME, 14 Febr. {Reuter.) De rect®i van de universiteit heeft naai aanleiding van het besluit der studenten om de lessen niet meer bij te wonen, bevel gegeven tot sluiting der universiteit. VARIA. Verstrooid. Van Peter Burrowes een der beroemste rechtsgeleerden van Ierland wordt het volgende verhaald Een vriend bezocht hem op een morgen en werd in zijn kleedkamer toe gelaten, waar hij Burrowes vond zich scherende met het gezicht naar den muur gekeerd. De vriend kon de vraag niet weerhou den waarom hij zoo zonderling ging staan. Hij antwoordde: Om in den spiegel te zien. Wat? zei de vriend en er is geen spiegel. God bewaar me zei Burrowes daar merkte ik niets van. Hij trok aan de bel en riep zijn bediende en vroeg hem waar de spiegel was. De man antwoordde Wel, mijnheer, die heeft mevrouw al zes weken geleden op de achterkamer gehaDgen. Stoomvaartberichten. Het stoomschip Prinses Amalia ver trok 13 Febr. van Amsterdam naar Batavia. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. Mvertrok 18 Febr. van Rot terdam naar New-York. Het stoomschip Burgemeester den Tex, van Amsterdam naar Batavia, vetrok 12 Febr. van Genua. Het stoomschip Prins Mauritsvan Suriname naar Amsterdam, vertrok 12 Febr-, des avonds, van Havre. Het stoomschip Prinses Wilhelminay van Batavia naar Amsterdam, passeerde 12 Febr. Perim. Het stoomschip Merapiy van Rot terdam naar Java, passeerde Zaterdag 13 Febr. Sagres. Het stoomschip Amsterdaniy van de N. A. S. M., van New-York naar Rot terdam, vertrok Zaterdag 13 Febr., des nam. ten 5 ure, 25 min. van Boulogne- sur-mer. Het stoomschip Antenory van Java naar Amsterdam, is 13 Febr. des nam. te 1 uur, St. Cath. Point gepasseerd. Het stoomschip Djemnahy met de mail van Indië, China en Japan, arri veerde 12 Febr. te Marseille. Het stoomschip Poirocius, van Java naar Amsterdam, passeerde 7 Febr. Port-Said. CONCERT door het strijk orkest van het Gemeentelijk Muziekkorps, on der directie van den Luitenant Kapel meester C. P. W. KRIENS, met welwillende medewe king van het kwar tet „ZANG en VRIENDSCHAP", op Woensdag 17 Februari 1892, 's avonds te 8 uren. PROGRAMMA. 1. Ouverture „Faniska" Cherubini. 2. Symphonie N° 7 op. 98Haydn. I Adagio. II. Andante. III Menuetto. IV Finale Allegro Spiritoso. 3. a. Ia 't Bosch. Verhulst. b. Im Frtlhling Abt. Te zingen door het kwartet „Zang en Vriedschap." 4. „Zorahayda," légende pour orchestre Svendsen. 5. Ouverture „le Lac des Fées" Auber. 6. „Mein Traum," Wal- zer. Waldteufel. 7. A Perfido, Adagio voor clarinet-soloBeethoven. Uit te voeren door den Heer Ch. Kriens Köoigl. Sftch. Kammer- musiker. 8. a. Avondlied Verhulst. b. O, Wie schön ist die Fiühlingszeit Abt. Te zingen door het kwart „Zang en Vriendschap." 9. Fantasie aus der Oper „TannhAuser" Wagner. FAMILIES ERICH TElM- Gehuwd; ii Eebr. F. Smit Kleine en A. Fastré, Maarsen. - J. Kramer en M. de Bruijn, Waarder. Geboorten: ii Febr. A.J.Krause Böhmermann z Amst. - 12 J. W. H. Bos SulpkeNienhuis Ruijs z. Amersfoort. - M. H. C. M. van BergenJanmaat d. (sedert overleden) Den Haag. - 13 M. F. F. Brinkman De Rop z. Den Haag. - R. Grevers Schwab d. Amst. - G. M. de Vita Coenderman z. Amst. Overleden 26 Jan. Wed. Van SonSteiDigeweg, Grand Island (Ame- iika). - 9 Febr. F. R. Rigter 51 j. Amst. - A. J. Schuit 87 j. Harlingen. - 11. J. L. Renning jm. 47 j. Amst. - P. M. Brak 75 j Amst. - 12. F. W. Meijer jm 32 j. Antwerpen. - R. M. van Diest jd. 75 j. Maarsen. C. van Eijseren 71 j. Asperen. - E Zwari 40 j. Amst. Geboorten 13 Febr. J. H. Brian- Jansen d. - H. Scheeiings-Sabelis d. - P. M. Bosch-v. Ranswijk z. - J. A* Hoenderdos-Scheffer z. 14, W. Graal— Godefrooi z. - 15 J. M. Bakker- Ouwejan d. Bargemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten, dat bij hunne beschikking van 4 Februari j. 1. no. 97/18 aan de wed. A. W. Leuven vergunning is verleend tot oprichting vau eene lijstenzagerij door gaskracht bewogen in het perceel aan de Groote Markt No. 15 Kad. Sectie C No. 4636. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenoolen worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op mo7icie- linge aanvrage de adressen medegedeeld, waar deze Betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending vati postzegel. 1. Bekw. manteljuffr. te Groning. P. G. hek" m. h. vak en goed kunn. verk. konn. v. h' knipp. geen bep. vereischte. 2. Ongehuwd ziekenvader ter rerpl. v. oude mann. in een gasth. teg. nader vaattest, trakt. vrije inw. verpleg. en geneesk. beh. 3. Flinke le bed. v. e. meub. en tapijtgoel. mag. kenn. v. h. vak en goed verhoofdver» eischte. 4. Kapitein voor e. sleepstoo«b. maatachij. teg. 1 April, tevens gevr. een ervaren machinist teg. half Maart. 5. Aankom, bed, op druk agent. kant. accur. en vertr. m. admin, bezigh. kenn. d. mod. tal. str. t. aanbev. maar is geen hoofdvereischte, sal. n. bekw. 6. Bekw. kloermakerskn-, groolwork, P. G. voor vast werk, teg. gen. v. kost, inw. en hoog sal. direct. 7. Agent v. politie hoofdz. hel. m. den nacht dienst, jaarw. f 350.m bovenkl., zich in pers. aanmeld, m. eigenn. geschr. verzoekschr. bened. 85 j. 8. Gerout. agent v. e. Tilburgcr fab-. voor het geh. noordernet teg. prov. 9. Vertegenwoordiger voor Amst. v. e. art. v. gr. afname t<»g. vergoed van 250.per j. benev. prov. reflect, moeten ia rel. zijn m. distillateur'. 10. Jongm. v. d. effect, afd. va» een bankiers kant. te Kottdm, zijnde geruim, tijd op dergel. kant. werkz gew. en grond. m. h. vak bek. 11. Kantoorbed. op effect, kant. te Utr. geh. op de hoogte m h. bijhoud, v. reken, court, boeken en vecd. kantoorwerkz. MARKTNIEUWS. Haarlem, 15 Febr. Graan- en Zaadmarkt. Witte tarwe f8,— £17,60, Haver *3,62)4 f3,45» Gerst f5,80 f5,70, Duivenboonen f7,—, a f6,75, Paar- denboonen f 7,f6,30, Groene Erwten 110,f 8.30. Edam, 13 Febr. Kaas: Aangevoerd 3 stapels, weg. 580 Kg. Hoogste prijs ƒ29, - de 50 Kg. Schiedam, 15 Febr. Moutwijn f9,—, Jenever f 14,50, Amst. Proef f15,75.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3