politiek oygiuicar. Nederlandsch-Indiéinfanterie 18, ar-, tillerie 8, genie 2; te zaraen 28. 30. ouders of voogden, wier zonen of pupillen aan het examen wenscben deel te nemen, behooren daarvan de ken nisgeving (ingericht op eene wijze als bij het in de Staatscourant aangewezen model wordt aangegeven) in dier voege in te zenden, dat zij vóór 1 Mei a. s. aan het departement van oorlog ont vangen wordt. Om aan het examen te kunnen deel nemen, moet de adspirant op den ie» September a. s. den vollen ouderdom van vijitien jaren bereikt, doch dien van achttien jaren niet overschreden hebben. De Staatscourant vermeldt de nadere bepalingen ter inlichting. De Staatscourant maakt tevens be- kead dat io. op 1 October als volontair kun nen worden toegelaten a. bij den aitiilerie-cursus te Delft 6 jongelieden b. bij den voorbereidenden practi- schen cursus der Militaire school te Haarlem: 15 jongelieden Voor de verdere bepaliagen zie men alsmede de Staatscourant Ter naturalisatie zijn voor gedragen H. R. Leemhuis, landbouwer te Blijham; R. Krtlger, stationchef te Kertosono (Ned.-Indié)prof, dr. F. J. P. van Calker, te GroningenF. C. Hirschfeld, kantoorbediende te Amster dam F. A. Erdmann, directeur van de cultuurmaatschappij„Tjepper" te Amster dam C. J. H. Müller, fabrikant te Utrecht; E. H. Ruhl, pakhuismeester te Batavia, enA. H. Hensen, verificateur bij d§ dipecte belastingen enz. te Nij megen. Ondanks den scherpen oostenwind was het Dinsdagmiddag aan den kop van de Handelskade te Am sterdam zeer vol. De walvisch, welke in de stad reeds een zekere popu lariteit heeft verkregen, zou „opge hangen" en in de schuit gebracht wor den. En van dat schouwspel wilden velen ge'uigen zijn. Zelfs de bij elke plechtigheid aanwezige militaire en bur gerlijke autoriteiten ontbraken niet. Maar ODgelukkig bleek het werk meer tijd- roovend dan men had gedacht. De amsterdamsche kaailieden zijn met de behandeling van allerlei vracht jes bekend, ma^r hoe men dit logge gevaarte zou keeren, opdat het in eene beho orlijke positie in de schuit gebracht kon worden, dat was een vraag, welke zooveel overleg vereischte, dat men gisteren niet klaar kwam. Het „beestje" is niet gekeerd. Nog steeds ligt het in drie „stroppen" op den rug. Wel is het een oogenblik even in. de hoogte geweest, zoodat een paar vinnen zicht baar werden, maar toen werd men be vreesd, dat de stroppen zelfs op het beestje aan de mogelijkheid van welks dood niet te twijfelen viel toch nog een slechten invloed zouden hebben. Dit deed besluiten tot het bevel „langzaam strijken". En zoo ligt de walvisch, welke, ondanks zijne lengte van 22 meter, toch nog maar een jonge ling schijnt te zijn, weer in het water zonder regenjas, zoodat men een goede gelegenheid had de zwaar gegroefde huid van het „buikje" van het beest te zien. Echter niet allen, want de po litie, die ditmaal precies wist in welke sectie de jongeling zou worden opge hangen, wist ook wat zij te doen had, en hield de nieuwsgierigen op eerbie digen afstand. De vrees, dat de touwen h:t beestje kwaad zouden doen, was niet overdreven; want toen het goed boven de watervlakte verheven was, barstte het en spoot een flinken straal van het opgenomen water naar buiten. Natuurlijk wel niet zulk een straal als men, afgaande op plaatjes, van het grootste zoogdier der schepping had verwacht, maar toch was het een straaltje, waa op de brandweer van menig dorp jaloersch zou zijn. Het C en tr u?n vertelt, dat er in Amsterdam drie candidaat-schutters waren, die besloten samen één pak te koopen, daar de onkosten te hoog liepen zoo zij zich elk een pak zouden aanschaffen. Het verhaal luidt aldus Drie aspirant dienstdoende schutters, zitteade aan één lessenaar, op éénzelfde kantoor, kochten voor gezamenlijke reke ning één pak. Ofschoon dit reeds vijf jaren dienst had gedaan, zag het er nog keurig uit, zoo goed als nieuw. De voor malige bezitter had veel handelsrelaties gehad buiten de gemeente zijner inwo ning en het trof meestal zoo, dat hij op reis moest juist op een dag, dat hij exerceeren moest of inspectie maken 1 Van de diie vennooten trok eerst vriend A. met het pak ter keuring. Het pak deugde niet, de kleur was veel te donker. Vriend B. trof het al even slecht. Ook hem werd verboden het pak te dragen, het was iets te donker. Vriend C. was gelukkiger en mocht erin slagen het hart van den wreeden inspec teur te vermurwen. Het pak was juist in de kleur. Doch het fraaist van alles is, dat A., voor de tweede maal zich met hetzelfde pak aanmeldend, nu insgelijks fiat kreeg, terwijl B. hardnekkig afgewezen en daar door gedwongen werd de vennootschap tot exploitatie van het schutterspak in den steek te laten. De beide overigen zitten er nu nog enkel over in, hoe zij het zullen aanleggen, als in tijd van oorlog hunne respectievelijke afdeelingen onder de wapens moeten komen. Dezer dagen kwam een dame i ij eenige gegoede ingezetenen van Amsterdam toegangskaarten te koop bieden voor een uitvoering in „Odeon," waarop zich een zaugqua^tet zou doen hooren en verder humoristische num mers zouden ten beste worden gegeven. Zij had zulk een goed praatje over zich, dat velen een of meer van die kaarten ƒ0.99 van ^iaar kochten. Toen echter Maandagavond de be zoekers in grooten getale voor „Odeon" aankwamen, kouden zij onverrichter- zake weder naar huis gaan. Hun werd medegedeeld, dat voor de bewuste voorstelling dien avond wel de zaal was afgehuurd, maar de man, die dat had gedaan, een Duitsch sprekend „heer," had sedert nLts meer van zich doen hooren. In den ieeftijdvan94jaar is Woensdag te 's^Gravenhage verleden de gepensionneerde luit. kolonel der artillerie A. C. den Beer Poortugal, een der enkele overgeblevenen, die deelge nomen hebben aau den roemrijken veld slag bij Waterloo. Den 22«» Januari 1814,16 jaren oud, aangenomen als eadet der artillerie, werd hij nog in datzelfde jaar benoemd tot 20» luit, bij dat wapen. De burgemeester van Den Haag heeft afwijzend beschikt op de aanvraag om Recht voor Allen teo mo gen venten langs de straten. Sedert eenige dagen heb ben er 's avonds voor het krankzinni gengesticht aan het Slijkeinde in Den Haag volksverzamelingen plaats, meest van nieuwsgierige menschen uit de buurt, die meenen allerlei angstkreten binnen het gebouw te hooren. Zoo was Dins dagavond eene menigte van wel duizend personen bijeen, die door de politie moest uiteengedreven worden. Een 8-jarig knaapje, dat zich achter de Hoefkade te 's-Gravenhage op het ijs van een der grachten had gewaagd, zakte er door en geraakte onder het ijs, met het noodlottig ge/olg, dat de kleine waaghals eenige oogenblik - ken later levenloos werd opgehaald. De 90-jarige heer G. te Arnhem had eene huishoudster, die ten volle door hem werd vertrouwd. Sedert een paar dagen heeft zij echter haren dienst verlaten en den heer G. voor ruim 150 aan bankpapier en geld, goud en zilver en kleederen bestolen. De goederen zijn in de bank van lee ning in beslag genomen. De daderes wordt opgespoord. De inspecteur van het ge- neeskundig staats toezicht voor Gelder land en Utrecht heeft de pokken epide misch heerschende verklaard in de ge meente Groesbeek. Voor zoover bekend is, komen er in dertien woningen ge vallen voor. Ook de opvoering van „Ni- niche, te 's Hertogenbosch aangekon digd tegen aanstaauden Zondag, is door den burgemeester a.daar verboden. Bij de laatste zitting van het kantongerecht te Breda moest eene vrouw uit Priosenhage terecht staan wegens dronkenschap. Zij verscheen dronken en werd om uit te slapen achter slot en grendel gebracht. D. Smits, te Spijkenisse, een oppassend werkman en huisvader, is Maandag met een bootje met koop waren naar de.: Hoek van Holland ge varen en nog niet teruggekeerd. Daar er eenige kisten uit zijne schuit drij vende zijn gevonden, vermoedt men dat het bootje omgeslagen en hij ver dronken is. Dinsdag had het zesjarig zoontje van een bakker te Zevenbergen het ongeluk, voorover ia een pot met kokend water te geraken, dat op het fornuis stond. Hoewel spoedig daaruit gehaald, was het geheel met brand wonden overdekt. Woensdagochtend is het aan de gevolgen daarvan over leden. D insdag jl. is de zooveel besproken klok van Oudehorne, die zoo zeer tegen den zin der ingezetenen naar Brongerga werd vervoerd en die men getracht heeft bij nacht terug te halen, op last van het gemeentebestuur, naar Oude horne teruggebracht. Bij hare aankomst stonden reeds mannen gereed, om den gemeentearchitect en de timmerknechts behulpzaam te zijn, oin de klok weer in zijne oude positie te brengen. Zoo dra dit was geschied, werd er dapper geluid, waarop de ingezetenen kwamen toesnellen, om hunne ou le kennis te be groeten De onverwachte verplaatsing dezer klok van Oudeborne naar Bron gerga zal wellicht in den raad een onderwerp van behandeling uitmaken, omdat de verplaatsing is geschied zon der voorkennis van den raad. In de friese he gemeente Ooststellingerwerf was het in den laatstea tijd onveilig wegens deserteurs uit de kolonie Veenhuizen, die wegliepen, om naar Hoorn gezonden te wo den, waar zij geen veldarbeid behoeven te ver richten. Nu zijn er echter tegen desertie strenge strafbepalingen gemaakt, want in plaats van met opzending naar Hoorn wordt de deserteur gestraft met 60 tot 120 dagen celstraf. Deze maatregel werkt zeer gunstig in het belang der veilig heid der omgelegen dorpen, daar de desertie nu reeds belangrijk is afgeno men. In 1890 werd te Leeuwar- den een huwelijk voltrokken tusschen een jonkman van 18 en eene weduwe van 47 jaren. Men begrijpt dat dit aan leiding tot veel gepraat gaf, te meer daar de weduwe reeds groote kinderen had, een zoon van 21 jaar, thans mili tair ia O.-Indië en een zoon van 18 jaar. Laatsgenoemde moest dezer dagen voor de nationale militie loten, maar tegelijk ook zijn stierfvader. De moeder en echtgenoote behoeft echter niet be vreesd te zijn, dat ,de lotelingen den soldatenrok hebben aan te trekken, de zoon is nl. vrij op grond van broeder- dienst, de raau als eeaige wettige zoon zijner nog levende moeder, ZZIZ Naar aanleiding van het onlangs te Leeuwarden plaats gehad hebbend ongeluk wordt op last van den inspecteur der infanterie een onder zoek ingesteld naar dea toestand der exercitie-patronen, die na kort gebruik zoodanig op scherpe patronen gelijken, dat ze er op het eerste gezicht moeilijk van zijn te onderscheiden. De exercitie patronen hebben vertinde hulsen, doch het vertinsel blijkt zeer spoedig at te slijten. In verband met een en ander worden bij alle korpsen honderden exercitie-patronen buiten gebruik ge steld. Omtrent de ongeregeldhe den Zondagnacht te Jubbega voorge vallen meldt men nader; Bij de weduwe Blauw, die eene her berg hoodt, was een wedstrijd in zak- loopen gehouden, en de burgemeester had vergunning gegeven tot 's nachts twee uur. Toen het zoo laat geworden was, was men eerst niet gezind te ver trekken; te ongeveer drie uur verliet men de herberg, doch school samen onder het zingen van socialistische lie deren. De politie gebood rustig te blij ven, doch zonder gevolg, zij werd uit gejouwd enz. Men nam zulk eene hou ding aan, dat de politie de sabel trok en een deel der raaréchaussée de paar den besteeg. Nog ging men niet uiteen^ en de politie dreef nu de saamgeschool- deu uit elkaar. Er vielen klappen, som migen kwameu in het water terecht, anderen vluchtten achter huizen enz. De politie bleef echter de baas. RECH TSZAKEN. Den 3ca Maart wordt voor het ho* te 's Bosch iu hooger beroep de zaak behandeld tegen J, Corbeij, burgemees ter van Wessem. Van het hem ten laste gelegde werd hij door de rechtbank te Roermond vrijgesproken. De officier van justitie kwam daartegen in verzet. VISSCHSR1J. Scheveningen 17 Febr. Heden kwamen aan de schuiten Cornells Albertusscnipper K, G. de Jong, die 95 en 3 Gebro derst sch. J. de Jong, die 82 van de visca maakten. Er werd betaald voor tarbot 1 50 tot 4, tong o 80 tot 1 20, bunschot 30 tot 65 c., per stuk; schol ƒ6 tot 8, Draad ƒ4 to: 6 en rog 4 tot 6.50 per mand. Van Nieuwediep kwamen 21 manden schol, die ƒ5 k 6 per mand in verkoop opbrachten De visch tier loggers Clasinat sch. A. Bal, werd voor netto J 260 en die der P. de Niet, sch. D. Bal, voor ƒ180 verkocht. De prijzen waren gelijk aan die van heden ochtend. De booten hadden 2 tot 3 mand garnalen waarvoor 7 8 per mand werd betaald. Nieuwediep, 17 Febr. Heden kwam hier van de groote visscherij binnen de sloep Willem de Zwijger (M D 8), sch. Van der Hoek, met 110 levende 90 doode kabelj., 3 levende lengen en 1550 schelv., lev. kabelj. gold ƒ245, doode id. ƒ1.70 1.25, leng f 4 20 per stuk, schelv. ƒ33 het hoaderd_ Griekenland is uit den nood. Althans zoo zegt de minister Delyannis. Deze toch heeft in de Kamer meegedeeld, dat door nieuwe bezuinigingen op de begrooting, een overscnot zal worden verkregen. Aanzie het rad van avon tuur: watfgisteren onderjwas, is vandaag boven. Het nadeelige saldo dat de vorige week nog iederen politiseerenden Griek schrik aanjoeg, is niet later dan gisteren ©p de vlucht gegaan voor een gezellig, rond batig saldo in het verschiet, wel te verstaan. Een minister die zulk een goochel toer volbrengt, zou ook in Lissabon niet onwelkom wezen en misschien zou men hera op het hooge woord moet er dan maar uit op ons haagsche Binnenhof ook wel graag zien komen. Geldgebrek en studenten zijn twee niet al te heterogene onderwerpen, om ze onmiddellijk achter elkaar te be spreken. Ia Italië is men aan den sukxel met de heeren studenten en de weerbarstigheid van de hope des vaderlands is al zoovaak medegedeeld, dat verdere beschouwingen wel over bodig mogen heeten. In de Kamer van Afgevaardigden had eenige dis cussie over de zaak plaats. Toen de minister president di Rudini zijn leedwezen te kennen gaf, dat men in deze zaak de politiek, die er niets mee te maken had, niet buiten het debat had gehouden, nam de Kamer met groote meerderheid een motie aan, waarbij zij verklaart nota te nemen van 's ministers mededeelingen. De klacht van den raimster is overi gens niet zeer juist In welk debat heeft tegenwoordig de politiek niet mee te praten, al wordt zij er ook met de haren bijgesleept I Het is fin-de-siècle, evenals de vertooning van prof. Gauthier. In den Rijksdag is Woensdag de beraad slaging geëindigd over de begrooting van het militaire ree itswezen, met de daarop voorgestelde resolutien. Het eer ste deel van een voorstel des heeren Buhl omtrent de herziening van eene uitspraak en inzonderheid aangaande de verplichting om mishandelde soldaten in de gelegeuheid te stellen hunne be zwareu kenbaar te maken, werd verwor pen met 122 stemmen tegen 120. Het tweede deel van het voorstel omtrent eene herziening der militaire strafpro cesorde met betrekking tot de zelfstan digheid van het gerecht en de openbare on mondelinge behandeling der zaak, werd aa ogenomen n et 143 stemmen tegen 100 Het voorstel der commissie betreffende het vergemakkelijken van het recht 0111 bezwaren in te brengen, werd aangenomen en dat aangaande het aan- kweeken van godsdienstigen zin bij de soldaten verworpen. De spaansche regeering schijnt niet van plan te zijn concessie te geven voor den aanleg van een spoorweg naar Gibraltar. Uit St. Petersburg ODtvangt de engel- sche „Standard" een weiwat duister bericht Het ministerie van verkeersmid delen namelijk zou weden opgeheven, tenzij nog in den loop dezer week de afgetreden minister werd vervangen* Men zou dus denken, dat er g„en naensch te vinden is, die in dat ministers baantje lust heeft en dat de Czaar heeft gezegd„als ik van deze week nóg geen sterveling vinddie verkeers- middelearainister wezen wil, dan schal ik het heele departement maar af." Als dat waar is, daa is Rusland wel een zeldzaam land, waar geen menschen genoeg zijn om de betrekkingen te vervullen. Elders zijn er geen betrek kingen genoeg, wel menschen te veel. President Harrison en de Staats secretaris Blaine zijn zeer boos op de ministers, gezonden door Canada, tot het aangaan van een handelstractaat, volgens het beginsel v n reciprociteit. Het bleek toch, dat die ministers aUeen mochten onderhandelen en niet ge machtigd waren om een tractait te sluiten. Laat ons eindigen met ds mededee- ling, dat het eiland Sheppey, wegens een in een stal voorgekomen geval van een kind. Maar ofschoon Jack Dake hera op den schouder klopte en hem verzekerde, dat hij wel geweten had, dat Clive altijd denzellden Clive zou blijven, en hoewel Bert zqn vertrouwen had herkregen en hem stilzwijgend de hand drukte, daar hij te aangedaan was om te spreken, Clive Dake was niet meer of minder dan vol slagen arm geworden. Toen hij dus naar Colchester terugging om zijn boeltje daar te pakken, daar hij, toen hij bevond, dat hij geheel geruïneerd was, zijn ontslag had ingediend, schreef hij weer aan Joan. Dezen keer aarzelde hij niet om met „mijne liefste Joan" te beginnen. „Gij zult mij wel toestaan," zo© ging hij verder, „mij bij den naam te noemen, dien ik vond, dat eens zoo goed bij den mijne zou passen. Ik schrijf u voor den laatsten keer. Gij weet, dat ik u liefheb, zooals ik vóór u geen enkele vrouw heb bemind ot ooit zal beminnen. Mijn plan was uw hand te vragen, als ik uw majoor Stewart had gesproken, maar het noodlot heeft het verhinderd. Den laatsten keer, dat ik in Dovercourt was, had ik drieduizend pond inkomen per jaar, nu heb ik niets, zelfs mijn traktement niet, want ik heb mijn ontslag ingediend. Had ik drie of vierhonderd pond per jaar, dan ken ik u nog vragen het met mij te willen deelen, maar ik kan u niet vragen niets met mij te willen deelen. „Ik heb u immers verteld, dat mijn vader bankier was? Al mijn geld was in de firma gestoken, wier chef mijn oom een week geleden nog was. Wij zqn allen totaal geruïneerd, en ofschoon ik u innig liefheb, is mijne liefde te groot om u aan armoede bloot te stellen. Gij zijt gelukkig, waar gij zijt, gij hebt een goed tehuis en zij zijn goed voor u, niet waar? Maar gij moet beproeven mij te vergeteD, lieve, of schoon ik het nimmer zal doen. „Ik wilde u niet geheel in onzekerheid laten, daarom schrijf ik. Gij hadt mijn wegblijven uit Dovercourt welaan eene and ere reden kunnen toeschrijven. Nu weet gij de waar heid mijne lieveling. „Groet mijne jonge vrienden van mij. En nu vaarwel voor altijd. Ik hoop, dat gij, vóór gij mij vergeet, nog eens zult denken aan uw ongelukkigen, maar trouwen Clive Dake. P.S. Ik heb mijn oppasser belast u mijn hond te brengen, die drie jaar lang mijn trouwe metgezel is geweest. Ik hoop, dat gij hem bij u wilt houden als gij kunt, dit is de laatste dienst, dien ik u vraag. Kan het niet, zeg het dan aan mijn oppasser, dan moet hij den hond verdrinken. Als hij van u terugkomt, ben ik reeds uit Colchester vertrokken. C. D." HOOFDSTUK IX. Toen Clive Dake in Londen aankwam, nadat hij het let van zijn hond „Victoria" had vernomen, was hij ongeveer 50 pond rijk, daar hij het geld, dat de verkoop van zijne paarden had opgebracht, gebruikt had om eenige kleine rekeningen te betalen. Hij was niet lang in twijfel over hetgeen hem te doen stond Hij wist, dat het wel een jaar ot anderhalf jaar zou duren voor de zaak van Clive, Walton en Dake geheel in orde was gebracht en wat er dan zou gebeuren wist niemand. Misschien zou de oude firma weer opnieuw beginnen, en in elk geval zou er nog wel eenige honderden of zelfs duizend pond overblijven, als alle schuld zou zijn afbetaald. Maar onre vriend moest voor het zoover was den kost voor zich verdienen. Hoe zuinig men ook leven moge, 50 pond duren niet lang, vooral niet in handen van een man, die vroeger over een inkomen van 3000 pond 'sjaars kon beschixken. Gelukkig hield Dake niet van een lui leventje en wilde hij nu het verleden trachten te vergeten, en hij wist dat er geen heilzamer geneesmiddel tegen droefheid is dan arbeid. Dake was nu vier en twintig jaar oud, en een goed soldaad, maar zeoals hij zelf zeide, voor niets anders geschikt. Van zijn tracteraent leven was eenvoudig onmogelijk, hij zag het nut er niet van in, om in Oost- of West-Indie bij het leger te gaan, en dus besloot hij. na een paar dagen overdenken, naar York te vertrekken en zich bij de garde der dragonders, die daar toen ingekwartierd waren, te doen inschrijven. Nu begon Dake pas te begrijpen, wat het woord geruïneerd beteekende. Voor dien tijd was het slechts een holle klank voor hem geweest, maar daarna werd het koude werkelijkheid. Het eerste gevoelde hij dat, toen hij naar den adjudant vroeg op denzelfden toon, als ware deze een vriend van hem, dien hij een gewoon bezoek bracht. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2