D© Doofpot, Maria van Utrecht BINNENLAND. POLITIEK OVERZICHT. INGEZONDEN. Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Burgerlijke Stand, Advertentie». \iiMiwtt Schouwburg, Buitengewone Voorstelling, today 22 Februari 1892, Sociëteit „DE KllOOY'. Nieuw Hollandsch Reizend Tooneelgezelschap. Bnitenaewofle YoorsMiiig Welnwe van OlÉalufieveld. ATTENTIE, Gevraagd JO^GMEfüiSCH RUIME KAMER MET ALCOOF, recht gekomen, terwijl de eigenaardige bedrijvigheid van het vak gelukkig uitgedrukt is. Een zonnige teekening met een huzaar bij een brabantsche woning, waarin rijke warme tonen, vooral in den witten muur, sluit deze belangrijke serie. Wijlen Mauve was vertegenwoordigd door een fijngevoeld en oorspronkelijk gekozen landschap met kudde schapen in de hem kenmerkende blonde, grijze tonen. In dezelfde gevoelige tinten was de kapitale aquarel van Tholen uitgevoerd De bekende „witte plek" in de sche- veningsche boschjes, gestoffeerd met een menigte kinderfiguurtjes zich in het warme zand vermakende. Het geheel vormt als het ware een wemeling van zonnestralen op teer frisch groen, blo-d zand en tallooze gekleurde kinderjurk jes, waartusschen ijle, zonnig fijne scha duwen een visioen van rijke en frissche zomerweelde bij den beschouwer ach terlatende. Van Bosboom, ongelukkiger wijze ook reeds „wijlen" toonde ons de heer Tiele een diietal sepia teekenin- getjes op zijn pittige en bevallige wijze luchtig aangewasschen. Kerkinterieurs, intiem gevoeld en oorspronkelijk uitge drukt. „Het witte jaagpaard" van Jacob Maris, welk een schitterende proeve ook van 's meesters talent, ondervond zulk een ongunstigen invloed van het gaslicht, dat vele der aantrekkelijkheden minder tot hun recht kwamen. Ter Meulen's teekening „kar en paard in het duin" d-ed zich bij avondlicht al lergunstigst voor. I )e doffe zonnig door tintelde kleuren en fijne tonen, de mooie teekeniBg en détailleering van het terrein maken dit kunstwerk tot een sieraad der verzameling. Naast die" van Breitner was de kunst van mejuffrouw Suze Robertson het steikste vertegenwoordigd. Minder rijk in haar composities en kleurenspel en blijkbaar moeielijker uitvoerende, ont wikkelt zij in haar werk toch een groote machtige kracht. De beide aquareLen met vrouwenfiguren gaven gelukkige proeven van haar talent, terwijl de groote zwartkrijtteekening, „atelier inté rieur," wel een volmaakte uiting van haar kunst mag heeten. Welk een kranig geheel en welk een artistieke detaillee- riDg. Ook haar beide andere zwartkrijt- studies, de half naakte vrouw en het landschap deden haar aantrekkelijk flu weelachtig zwart op zijn gunstigst uit komen. Hoe geheel anders zijn de voortbreng selen der kunst van Kamerlingh Onnes 1 Losse bloemen in doorschijnend en tin telead gekleurd glas met de inspiege- ling daarvan op een glanzend horizontaal vlak, fijne en teere muances, gloeien de kleuren, uitvloeiende in den gloe.lrijken achtergiond, dit alles geeft hij ons te genieten in zijn bloedstukken terwijl dezelfde kleurenweelde ook zijn figuren kenmerkt. De hier aanwezige bruid bij kunstlicht en het kinderkopje toonen dit. Stemmiger, maar niet min der pittig is Weissenbruch zooals zijn avondschemering en vooral dat oor spronkelijk opgevatte en eigenaardig uitgevoerde landschapje met groene wei de, bewezen.Met hoe weinig hulpmiddelen was hier een grootsch effect bereikt. De groote houtskoolteekening van Alb. Neuhuijs, zulk een waardige pendant vor mende met die van Me]. Robertson, maakte een goed figuur. Gevoelig en breed geteekend is het beeld der zogende moeder tot een schoon geheel gerijpt. Welk een eigenaardig effect bereikt Deijsselhof met zijn décoratie teekening „visschen." Blijkbaar door Japansche opvattingen geïnspireerd stempelen ge - dachte en vooral de stijlvolle karakte ristieke uitvoering dit ontwerp tot een eerste kunstwerk. „Aan het Zwarte Water" zoo aantrek kelijk door de luchtige teekenstift van de Bock geschetst, evenals 2 teekenin- gen in denzelfden trant van Wencke bach vertegenwoordigden verder met de houtskoolschetsen van Gerard Muller, de oude vrouw van Israels, een ernstige karakterstudie, en de ontwerpen van Segantini het zwart en wit dezer collec tie. De stadsgedeelten van Amsterdam, hoewel breed geschetst, door G. Muller faalden in hooge mate door de gebrek kige keuze en ongevoeligheid voor de bekoriDg van het licht en donker. „De regeering der kudden" van Segantini was een innig gevoelde teekening vol poezie uitgevoerd. Hoe verschillend ook van de voorgaanden trof ons de kunst van Bakker Korff opnieuw met de karaktervol geteekende oude dames in hun typische omgeving aan dentra- ditioneelen Leidschen hutspotmaaltijd van 3 October. Hoe scherp merkte hij op. Een ernstige, doch niet geheel en al gelukkige aquarel van Voerman, een verdienstelijk visschersintérieur met fi guur van P. v. de Velde, een Antwerp- sche kade met forsch sleeperspaard van H. Smith behoorden met 2 minder be langrijke schetsjes van Roelofs mede tot deze verzameling, die den leven- digsten indruk van gesmaakt kunstgenot bij ons achtergelaten heeft. De beetwortel suikerfabriek „Holland" te Houtrijk en Polanen zal ook dit jaar weder aanmerkelijk worden ver nieuwd, in hoofdzaak wat 1 «etreft de j bijgebouwen er zal 0. a. een entrepot wordt gebouwd. Aan den heer Menage, onderwijzer te Aalsmeer, is door den Raad om ge zondheidsreden, eervol ontslag verleend. Wijl de ontslagene wegens korten diensttijd, geen aanspraak op pensioen heeft, heeft de Raad van Aalsmeer hem eene toelage voor een jaar van f 250 verleend. Op het Noordzeekanaal is een met steenkolen beladen schip gez >nken, de opvarenden wisten zich te redden De afdeeling Zandvoord der Noord Hollandsche vereeniging „het Witte Kruis" besloot in eene den 19'len dezer gehouden vergadering met algemeene stemmen, op voorstel van haren vice voorzitter, mr. P. W. Eagelberts, bij het hoofdbestuur gelden aan <e vragen, tot het aankoopen van gronden (buiten de kom der gemeente gelegen) om de iogeze tenen in staat te stellen aldaar kosteloos mest verzamelingen te houden. Naar wij vernemen is de aanleg van een stoomtramweg Amsterdam IJmuiden ten Zuiden van het Noordzee kanaal voorloopig nog uitgesteld. Door het gemeentebestuur van 's Hage waren aan de inspecteurs inlichtingen gevraagd aangaande den toestand en de behandeling in het krank zinnigengesticht daar ter stede. Naar wjj lezen, zijn die inlichtingen thans ingekomen. Uit Monnikendam meldt men dat door het vele drijfijs in de Zuiderzee de visschers, niet op de visch- vangst kunnen uitgaan. De booten vau Hoorn op Amster dam hebben Donderdag wegens het ijs, den dienst moeten staken. Uit Kampen meldt men, dat de van daar vertrokken stoomboot Havelaar om het ijs teruggekeerd is. Natuurlijk is geheel Parijs vol van den val van het Ministerie. Aanvankelijk had de president Carnot hun aanvraag om ontslag niet aangenomen, maar toen eenige der ministers volhardden bij hun ne weigering om aan te blijven, heeft hij het aanvaard. De gematigde republikeinsche bladen betreuren den val van het ministerie. Wie er juichen, zijn de Cassagnac en zijn aanhang. Weliswaar worden er reeds namen genoemd van een nieuw stel ministers, maar die allen schijnen voor barig to wezen. Iets meer gewicht hecht men aan de mededeeling, dat eenpro- tectionistisch ministerie onder presidium van Méline kan worden verwacht. De Dnivers maakt eene encycliek openbaar van den Paus aan de bis schoppen en de geloovigen in Frankrijk waarin hoofdzakelijk gezegd wordt, in verband met de uiteenloopende denk beelden onder de Fransche katholieken omtrent de houding, tegenover de be staande republiek aan te nemen, dat elke regeeringsvorm goed is mits het algemeene welzijn beoogd en ook be vorderd worde. Indien een regeerings- stelsel wettig gevestigd, is moeten allen het aannemen en niet er naar streven het een anderen vorm te geven.De gestel de machten moeten worden gehoorzaamd, maar nooit kan worden veilangd dat men de onderdeelen der wetgeving, ge richt tegen den godsdienst, zal goedkeu- jen. In Frankrijk zijn er verschillende wetten in verband met den godsdienst tot stand gekomen, en niemand kan er zich over verwonderen, dat het Fransche episcopaat het onlangs zijn plicht heeft geacht, in het openbaar zijne groote droefheid uit te spreken over den toestand waarin het katho lieke geloot geplaatst is. De Paus verklaart zich ten slotte voor de handhaving van het Concor daat "en acht de theorie van volstrekte scheiding tusschen staat [en kerk eene dwaasheid. In Londen vlot het nog niet recht met het wetsontwerp van Balfour over zelfbestuur in Ierland. De Unionisten zij erover verdeeld. De Gladstonianen kunnen het niet als ernstig gemeend opvatten en houden het voor niets dan een politieke zet. Bovendien zijn de iersche afgevaardigden behalve die van Ulster, er zelf niet voor. De braziliaansche legatie te Londen heeft aan Reuter's agentschap mede gedeeld, dat de goeverneur van Ceara, een der noordelijke kustprovinciën in Brazilië, ontslagen is wegens zijn aan hangen van den vorigen president da Fonseoa, President Peixoto's macht is hierdoor voorgoed bevestigd. Althans volgens de legatie, die na tuurlijk uit Brazilië geïnspireerd is. Het bericht belet niet in het minst, dat er over zas weken wel weer een revolutie komen kan. De dresdener fabrikanten van jute hebben besloten, om wegens de schaars en dientengevolge de duurte van de grondstof, hunne fabrieken van den 25'ieu van de volgende maand at, voor den tijd van zes weken te sluiten. RECHTSZAKEN. De socialist G. J. W., winkelier te Hengeloo, die 18 December in het gebouw „Verlichtiogsoord" aldaar uit eene geladen revolver twee schoten loste op den socialist G. J., mede aldaar wonende, is veroordeeld tot 2 jaar ge vangenisstraf. De eisch was 3 jaar. GEMENGD NIEUWS. Bij een opgraving in de belgische gemeente Belcele (dicht bij de ned^riandsche grens), zijn de muren eener romeinsche villa ontdekt; bin nen de muren heeft men eenige juwee len en veel aardewerk gevonden. De deuren en dakpannen hebben veel over eenkomst met die van den tegenwo>r- digen tijd. De 62jarige chef van de Claque uit het théAtre de 1' O.léjn te Parijs is Woensdagavond bij een wijn- handebar plotseling: in elkaar gezakt en overleden. Een beroerte had hem getroffen. Het dneltnsscliendeliee* ren Isaac en Urnuiont, laatstgenoemde heeft een boek geschreven, waarin Isaac een der personen is, heeft Vrijdagmor gen nabij Parijs plaats gehad. Bij het eerste treffen werden de tegenstanders tegelijk gewond. Zij wilden den strijd voortzetten, maar de aanwezige genees heeren verzetten zich hiertegen, en dreigden heen te gaan. De secondanten waren genoodzaakt het verzoek der ge- neesheeren in te willigen. Te Solesme bij Kamerrijk is een lievige brand uitgebroken in een fabriek van zijden kant. Tot dus vei re heeft men uit de puinhoopen vijf lijken opgehaald. De ontsteltenis der bewoners zeer is groot. Dat komtervan. Opden weg van Gréteil naar Saint-Maur werd een dame door een valk aangevallen. Op den hoed der dame prijkte name lijk een opgezette vogel. Na eenige woedende pikken tegen den vogel, er kende de valk zijne dwaling en ging hij elders een prooi zoeken. De dame kwam meer dood dan levend van den schrik thuis. Een afgevaardigde voor het eiland Sicilië wordt vervolgd, daar hij een valschen wissel ter waarde van 30.000 francs heeft afgegeven, welke natuurlijk niet werd betaald. Men heeft nog getracht de zaak te sussen, maar dit is niet gelukt en de afgevaardigde zal insolvent worden verklaard. In een beestenspel te Va lence is tijdens de voorstelling een vreeselijke paniek ontstaan. De dierentemmer Redemback had in de zelfde kooi vier witte beren vereenigd, die hij kuDsten moest laten maken. Op het oogenblik dat hij de kooi binnenging, sloop een de: beren de kooi uit en de zaal in, waar groote schrik en ontsteltenis onder het publiek ontstond. Het dier vervolgde echter kalm zijn weg, ging het plein, waar de tent staat, op en wandelde het in alle richtingen at. Juist was het aantal wandelaars groot en onmogelijk is het den angst te be schrijven, welke ieder aangreep. In een oogwenk was het groote plein ontruimd. Het geheele personeel der menagerie snelde toe, maar niet spoedig genoeg om den beer te verhinderen een slachtoffer te maken. Een tienjarig meisje werd door het dier omvergeworpen en met zijn klauw zwaar gewond. Na een langdurigen drijfjacht gelukte het, den beer een strik om den hals te werpen en te vangen, maar van den man, die dit stuk dorst ondernemen, werd een der beenen opengereten. Erbehoort tegen woordig moed toe, om amerikaai sch millionair te zijn. Sedert den dynamietaansïag op den heer Russel Sage, leven de New- Yorker millionairs dag en nacht in vrees en angst. Velen van hen hebben hunne gewoonten geheel veranderd. Zij gaan niet meer als andere burgers vrij over de straat, maar laten ziGh door lijfwachten vergezellen. Nooit bloeiden de private detective-bureaux zooals thans. Een particuliere detective ontvangt voor zijn gemakkelijk werk ongeveer 8 dollars per dag. Daarvoor behoeft|hij alleen, tot de tanden gewapend, achter zijn patroon te wandelen en toe te zien op allen, die dezen trachten te naderen of die zelfs maar een taschje dragen. Eenige millionairs hebben reeds gepantserde rijtuigen laten maken. De ruiten hiervan zijn zoo dik dat de kogel van een ge wonen zakrevolver er nauwelijks door, gaat. Te New-York kan men veel van deze rijtuigen zien. De huizen en kan toren worden bij na als torten ingericht. Overal staan geheime politie agenten «p post. Toen de dochter van Jay Gould onlangs een partij gaf, wemelde het er van detectives. {Foor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie ziek niet aansprakelijk Hedenmiddag ten half 2 uur hadden de Israëlieten welke uit de kerk kwamen veel te lijden door het gooien met sneeuwballen, door het personeel der firma Joh. Enschedé Za., kan daar de politie of de firma Enschedé niets aan doen? X. TELEGRAMMEN- LISSABON, 19 Febr. {Reuter.) Men- dcgi, oud-minister en pair, is op last van den voorzitter van het Heeren huis gevangen genomen. Mendcga, die president was der Lusitano bank, schijnt betrokken te zijn bij de aan het licht gebrachte onre gelmatigheden in het beheer dier bank instelling. BUDAPEST, 20 Febr. {ReuterHe den komt het Parlement bijeen. De keizer zal de zitting openen met een troonrede. Stoomvaartbsrichten. Het stoomschip Patroclus van Java naar Amsterdam vertrok 18 Februari van Maiseille, Het stoomschip Spaarndamvan de N. A S. M van Rotterdam, arriveerde Donderdag 18 Februari te New-York. Het stoomschip Werkendamvan de N. A. S. M., arriveerde 19 Februari van New York te Rotterdam. Het stoomschip Yangstemet de Fransche mail, arriveerde 18 Februari te Suez en heeft de reis naar Marseille voortgezet. Het kan den 24™ aldaar worden verwacht. Het stoomschip Prins van Oranje van Batavia naar Amsterdam, passeerde 18 Februari Pcint de Galle. Het stoomschip Celebes arriveerde 18 Februari van Londen te Halifax. S86P"* Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenooien worden aan hei Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Betrekkinge?i zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in- lichting tegen toezending van postzegel. 1. Jullr. v. dadel, ia kl. gezin, ora voor 2 kind. en de geheele huiah. te zorgen. 2. Verpleegster in ated. ziekenhuis zoo spoed, mogelijk. 3. Juffr. in h. ^ak v. mannf. R. K. bekw. v. d. verk. v. mant. en atoff. met goede ge tuigsehr. 4. Apoth. aan krankzgest. N. W. Sal. ƒ1 ZOO benev. kost, inw. en geheele ve'pl. 5. Ie bed. op agent. kant. ia staat de leid. d. kant weikz op zich te nero. en ze fat. de cor resp. in de mod. tal. te voeren, ru'.msal. e;eur. aan kundigh. volled opgaaf, ook van verl. sal. 6. Tweede reiziger zoo spoed. mog. teg. hoog aal. bij oude, bek. firma in wijn en cognac bij de reeds bestaande uitgebr. cliënt, kun aanbr. 7. Gevorderde leerlnge of beginn. aasitente kan in apoth te Amst. gepl. worden. 8. Twee jongelieden op kant. v. binn. levens- verz., geach kt en bereid om kautoorwerkz. te veriicht. en om te reizen, net en dnidel. schr., accur. rek, zich gemakk. knnn. beweg. Sal nader ovtreentek., zij d:e eenige kenn. v. boekh. hebb. gen. voork. 9. Bediende in een m eaz. v. tapijten, ext. kenn. v. h. beddenvak aanbev. 10. Degel, en nauwgez. pers R. C. b. vk. geh., net schr., accur. rek., en tact bezittende oeo werkl. orateg. aan fabr. en ha delszaak, zonder getuigsehr., maar met opgaaf v. re0, verlangd sal. zich aanmeld. 11. Iemand op rangsz. v. mannf. m. eenige ad ram. kenn., net en vl. schrift, sal. 600 goede getuigsehr. 12. Bekw. bed. in kolon. waren te Arnhem Zondag vrij. 13 Coupeur hek. m. de confect. en naar maat in magaz. te Amst., grond. hek. m. h. confect. snijden. 14. Tweede gemeente-veldwachter, jaarwedde ƒ450, en 50 voor kleediüg, zich aanm. voor 5 Maart. FAMILIEBERICHTEN- Gehuwd 9 Febr. E. W. Sickinger en Ph. H. Barriël, Amst. - 18. J. W. A. vau der Mey en A. F, J. Simons, Zwolle. - 19. J. L. C. Schoonenburg en A. T. van de Water, Apeldoorn. Geboorten: 19 Febr. P. S. van WilligenbergRoos d. Amsterdam. Overleden 16 Febr. C. F. Breithor 75 j. Amst. - 17. M. F. J. I. Hegener jd. Amst. - T. Koeman Kz. 58 jaar Berkhout. - A. M. Hagen jd. 74 j. Middelburg. Geboorten: 18 Febr. B. J. Z wem- er-Huizinga z. - L. W. Wildschut- Kirsch d. - 19 A. G. Bijster-Niemann z. - A. v. d. Hart-v. d. Meij d. - J. Cassee-Willemse d. - C. v. Oldenmark- Tromp d. - 20. B. J. H®fkes-v. Duij- nen d. Overleden 18 Febr. L. H. Sweemer 49 j. Wilhelmiuastraat. Zie vervolg Advertentlëu in het Tweede lllad. HAARLEM. door het Gezelschap ?an den Salon (les Variétés, van Amsterdam. Directie KREUKNIET en POOLMAN. OP VERZOEK -WQ Tweede en laatste opvoering van: Revue in 5 bedrijven Aanvang 7Vj uur. Balcon ƒ1,50, Stalles en le Loge 1.25, Parterre 1,2e Loge /0,75, Gaanderij ƒ0,40. UT 165 maal en nog voortdu rend te Amsterdam met het grootste succès opgevoerd. op Zondag 21 Februari 1892 Historisch drama in 5 bedrijven of 7 tafereelen. Aanvang 7 ure. le Rang ƒ0.49, 2e Rang ƒ0.25 jggf H.H Leden der Sociëteit «De Kroon, hebben toegang met hunne Dame op den Eersten Rang tegen den halven entréeprijs op vertoon van Diploma. Zie verder de groote biljetten. Als erkenning van bewezen dien sten en goede zorgen, zoeken fami lieleden van een onlangs overleden bejaard Heer eene passende der gelijke positie voor de Juffrouw- Huishoudster, die door dat overlijden buiten betrekking is geraakt. Informal iën met franco brieven lett. W. Z., bureau van dit blad. Een LEERLING-MODISTE. Brie ven met opgaaf van ouderdom onder lett S., aan het bureau van dit blad Op een KASSIERSKANTOOR te dezer stede wordt gevraagd een van omstreeks 20-jarigen leeftijd goed kunnende rekenen en schrij ven en van goede getuigenissen voorzien. Kennis van de Fransche taal strekt tot aanbeveling. Brieven onder letter A. H., aan het bureau van dit blad. Een R. C. hulpbehoevend Heer (rheumatisch) verlangt een ongemeubileerd, met een vroolijk uitzicht, gelijk vloers en goed droog (voor de droogte moet worden in gestaan) benevens kost, be wassching brand, vuur en licht m al hetgeen tot eene hartelijke verzorging be hoort. Brieven franco met beschrij ving der setuatie van plaats en woning alsook opgave van prijs onder letters V. S. No. 1 bij den boekh. Wed. F. v. COLLENBURG Haarlem.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2