F. H. SMIT, Ha&riemsche Gasfabriek. P5IJSVEBMINDEBINB DEB COSES. GELE ZEEP GEBR. SCHORNAGEL, GEMENGD NIEUWS. M eens „le Messenr (Mier!" INGEZONDEN. tEen Nieuw Spoorwegplan. Algemeene Maatschappij van Levensverzekering en Lijfrente. A. H. KATER, Zoetestraat 13, IÜIS-BIG0BAÏI1SCHILDIB. FIRM A-Nl A AM SC II RIJ V E K, Nabootsing van vele hout en marmersoorten, gxxux&&tx<xat 34. Domino's, Insignes, Pap eren Metsen, D. L. STAAL, JAN DEKKER, Hollandsche Maatschappij van Levensverzekering. Directeur: J. C. VAN BEMMELEN. Tweede Directeur: J. C. YAN BEMMELEN Jr. GROVE COKES 55 Cent per Hectoliter. GEKLOPTE 60 Hd in Mftolmttnilti, Mrtitsnspiarts 66, Speciale Inrichting voor Hortonwellen. D e Deli'Crt. van 16 Januari, melding makende van de benoeming van kolonel C. Deijkerhoff tot goeverneur van Atjeh en Onderhoorigheden, deelt eenige bizonderheden mede omtrent de militaire loopbaan van dezen officier. Daaraan is het volgende ontleend Na zyne opleiding te hebben ontvangen aan de Kon. Milit. Academie te Breda, word de heer Deijkerhoff den lOden Jnni 1861 op een-en twintig jarigen leeftijd tot 2e loitenant benoemd. Na gedurende zyn geheelen luitenants- tijd by den troep gediend te hebben nam by als jong kapitein aan de 2de Atjeh- expeditie deel. Bij eene der vele staven ingedeeld zynde, had hij, eveDals nage noeg alle stafofficieren, het geluk zich zoo te onderscheiden, dat hem bij Kon. besluit van 6 Oct. 1874 No. 10 de Militaire Willemsorde 4e kl. werd toe van ongeveer 4 H.a. groot in eigendoa te krygen. Bulgaarsho zeden. Dezer Na afloop der expeditie met verlof naar Nederland vertrokken, woonde Deij- kerhofi aldaar als toehoorder de lessen der toenmalige stafschool bij en werd by terugkomst in Indiö geplaatst als tein bij den gonoralen staf. Hij bleef deze betrekking bekleeden tot aan zijne bevordering tot hoofdofficier, den 8en April 1881, waarna hij korten tijd een der veld-bataljons, te Batavia in garnizoen, commandeerde. Spoedig evenwel werd by wader tot stafdienst geroepen en bekleedde jaren lang de gewichtige functie van sous-che van den generalen staf. Als zoodanig smaakte bij de voldoe ning, dat hem uithoofde van buiten gewone verdiensten eene benoeming tot ridder van den Ned. Leeuw te beurt viel. Eenige jaren na zijne bevordering tot luit-kolonel werd hij als gewestelijk militair commandant in de Westerafdee- ling van Borneo benoemd en leidde als zoodanig eenige maanden geleden de expeditie tegen de Tebidah-Dajaks. Ten slotte deelt de Deli-Crt. nog mede, dat kolonel Deijkerhoff niet groot van stuk, doch breed en flink gebouwd is en met zijn grijzenden, echt militairen kop een goed figuur maakt. Opgewekt, levendig, nu en dan in het gesprek ges- ticuleerend als een Italiaan, is hy een gansch ander man dan de ernstige stroeve, afgetreden goeverneur, met wien hy evenwel even groote werkkracht en ambitie gemeen heeft. De door arbeiders 11 Ter Apel gevonden oude zilveren muntstuk ken zijn Philipsdaalders, die later veelal dukatons genoemd werden en toen voor 8.80 a 3 gangbaar waren. Zij zyn ge slagen op last van koning Philips II voor het hertogdom Gelderland, in het jaar 1557, toen hy nog gehuwd was met Maria Tudor, koningin van Engeland, waarom by zich ook koning van dat rijk noemde. D arop doelen in hec om schrift de letters ang, en niet aug, zoo als gemeld werd. Er moet dus voluit gelezen worden: Philippus Dei Gratia His- paniae, Angliae etcetera Rex, DuxGelriae. In 1558 stierf Maria, en na dat jaar liet Filips den titel van koning van Engeland wijselijk varen hy had genoeg te doen met zijne nederlandsche hertogdommen en graafschappen. Naar men verneemt worden door de stads, olonie van het Leger des Heils te Amsterdam, pogingen aangewend om in het Gooi een stuk heidengrond te Burgas, in Bulgarije, een berucht rooverhoofdman, de bandiet Levt- heri, op een der pleinen opgehangen. Het hoofd, van het lichaam gescheiden en daarna op een piek gestoken, werd in de stad rondgedragen, tot afschuw van de bevolking. V er deeling der o nte 6 d er s over den aardbolVolgens Cosmos zou Java het gedeelte van de aardopper vlakte zijn, waar donder en bliksei liet meest zich schijnen te vertoonen, nl. gemiddeld 97 dagen per jaar. Na Java komt Sumatra met 86 dagen, dan Hindostan met 56, Borneo met 54, de Goudkust met 52 en Rio Janeiro met 51 dagen. In Europa neemt Italië de eerste plaats in met 38 dagen onweer Oostenrijk telt er 23; Baden, Wurtem- burg en Hongarije 22Silezië, Beieren België 21 Nederland, Saksen Brandenburg 17 a 18 Frankrijk en het Zuiden van Rusland 16 Engeland Zwitserland 7 Noorwegen 4 en Kaïro dagen. In Oostelijk Turkestan en in de Poolstreken zyn onweerverschynselen hoogst zeldzaam. De burgemeester van Leiden heeft het voorbeeld van zijn ambtgenoot te Haarlem gevolgd en de voorstelling van den menschenonthoofder" Gauthier ver boden. Vrydagmorgen werd ons door een geabonneerde gevraagd, of wij ook wis ten, hoe Gauthier bij zijne voorstelling eigenlyk te werk gaat en wat du sleutel ia tot het geheim van zyn bloedige ver tooning. Wij vertelden hem, hoe naar wy vermeenen, de vork in de steel zit daar het mogelijk is, dat het ook anderen interesseert, herhalen wij bi hier. Voor diegenen, die de voorstelling graag hadden willen zien, kan de be< echryving misschien strekken tot pleister op do wonde. Van spiegels ia by de vertoon in g geen sprake en er kan ook sprake van zijn, omdat het publiek na de onthoofding op lut tooneel mag komen, om zich te vergewissen dat het wel degelijk een menech is, die daar ligt. Het //slachtoffer/y dan is een klein man, die zóódanig wordt aangekleed, dat zijn hoofd bij de romp schijnt te behooren. Dat wil zeggen zyne schouders wor den wat opgevuld en zijn jas over zijn hoofd heen getrokken. Nu wordt op dien zoogenaamden romp een hals bevestigd van papier macbé of iets dergelyks en boven op dien hals een hoofd van caout chouc of een dergelijke siof. In dat hoofd bevindt zich een met bloed ge vulde varkensblaas. Het spreekt vanzelf, dat dit hoofd van gutta percha zoo beschilderd en opge maakt is, dat het sprekend op een na tuurlijk menschenhoofd gelijkt. Tot ver grooting der realiteit kan men er een mecaniekje in laten maken, dat de oogen rollen en de lippen bewegen doet. Wordt nu met een Hinken bijlslag het hoofd van deD romp gescheiden, dan stroomt natuurlyk het bloed overvloedig. Maar daarmee is de akelige vertooning nog niet afgeloopen. De beul noodigt een toeschouwer met sterke zenuwen op het tooneel en laat hem de hand van den terechtgestelde aanraken. Die haod u ijskoud als die van een doode, en de toeschouwer laat haar huiverend vallen, En toch is niets eenvoudiger dan dït. Eenige minuten voor de vertooning heeft men het //slachtoffer" den arm afgebon den, zoodat de bloedsomloop belet en de arm en hand koud, wit en stijf wor den. Dat de man die voor veroordeelde speelt, het Diet plezierig heeft in zyn benauwde kleediDg. laat zich denker.-. Maar de voorstelling duurt niet lang (en levert voor hem, althans wanneer de beul niet mis slaat, geen gevaar op. Zijn echt hoofd zit eiken avond nog vast genoeg op zyn hals. Deze uitlegging ontvingen wij van iemand, die het weten koD. Vergisset wij ons dus in een détail, dan is bet in commissie. Maar al is de voorstelling niets anders dan een voor het slachtoffer volkomen ongevaarlijke kunstgreep, voor het evenwicht des geestes van het pu bliek, is het schouwpel minder onscha delijk. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zich niet aansprakelijk.) Mynheer de Redacteur Nog steeds zijn Haarlem's burgers in gespannen verwachting te vernemen, hoe men de spoorweg-kwestie in ooze stad ten goede zal oplossen en tegemoet zal icoineu in het engeriefelijke van het lange wachten der voetgangers aan Jans en Kruisweg. Nu, het is goed, dat de commissie, in wier handen de zaak is gesteld, een zoo belangryke en ook voor de gemeente zoo kostbare z^ak ter degu onderaarden neemt en het voor- en tegen bespreekt. Hoe zal het plan echter uit do han den dier commissie tevoorschijn komen? Ik geloof dat hiervan weinig zekers aan het publiek bekend is. Algemeen houdt men het er voor, dat do verbe tering zal bestaan in de ophooging der tegenwoordigen lijn, hetgeen natuurlyk tengevolge zou hebben dat een station gebouwd moest worden als het station Beurs te Rotterdam. Heeft men echter wel eens er aan ge dacht een geheel ander systeem te vol gen, zooals men namelyk kan zien aan de stations te Antwerpen, Brussel, Parijs en andere steden Men zou dan de lijn Amsterdam Haarlem om onze stad moeten leggen en dus ook aan den kant van de overige drie lynen het station laten binnenrijden. Die lyu zou wegens de bocht, die zij maken moest, een tamelyk ver eind bui ten onze stad moeten omloopen, misschien wel dicht over Schoten. Wat is hier tegen lo. kosten van onteigening 2o. langer traject AmsterdamHaar lem. Wat het eerste betreft, zoo mag dit myns inziens geen groot gewicht in de schaal leggen, ten minste niet opwegen tegen de verfraaiing, die onze stad vol gens dit plan zou ten deel vallen. Het tweede bezwaar is van meer be lang en is ook werkelyk niet weg te cyfereD. Echter vraag ikzou het werkelyk zoo erg hinderen als de reizigers die met de lokaalti einen vau Haarlem naar Amsterdam reizen een paar minuten langer ia den trein moesten zitten. Eq kan er tenbehoeve van zoogenaamde blik semtreinen van Amsterdam naar Rotter dam, die aan het station te Haarlem niets te maken hebben, n«et een verbindingslijn van de lijn Amsterd.Haarl. naar de lijn Haarl.Rotterd. gemaakt worden, zoodat voor deze treinen het langer tra ject byna niet bestaat En wat het oponthoud door het ver wisselen van de locomotieven veroor zaakt aanbelangt, dit gebeurt immers aan het vroegere Rijnspoorstation te Amster dam ook, en waar in steden als Antwerpen, Brussel en Parys dit systeem toegepass wordt, kan het daar voor een stad als Haarlem bezwaar opleveren Nu de voordeelen van dit plan. Kent men ongeriefelyker station dan het Beursstation te Rotterdam Is er leelijker viaduct gezicht dan dat te Rotterdam Welnu, zou het dan niet te bejam meren wezen, indien men een luxe stad als de onze door iets dergelijks ging ontsieren en dat nog wel op een harer fraaiste punten Volgens mijn plan zou het station niet meer op dezelfde plaats moeten ko men, maar op het terrein naast den Kruisweg, dus met het front naar den Kruisweg gericht, zooals bygaande tee- kening dit aangeeft. Het tegenwoordige station zou dan vervallen daardoor ook de beide overwegen aaD Kruis- en Jans- weg en in de plaats daarvan zon er een Staten Bol wei h. zeer ruim en zeer fraai stationsplein komen, met een breede straat of laan naar het Spaarne op de plaats waar nn de treinen gaan. Ik geloof niet, dat dit plan meer zal kosten, als indien men de tegenwoordige baan ophoogde. Immers men zou daarmee reeds een groot eind voorby de werkplaatsen der H. IJ. S. M. moeten beginnen evenals de 3 lijnen ten westen der Stad, waarmede gepaard gaat de verhooging van de bruggen over het Spaarne en aan het Bolwerk. Of men de brug hier of iets verder legt, komt vrijwel op hetzelfde neer. Volgens bovengenoemd plan, zouden de 3 westelijke lijnen onveranderd blij ven en alleen een geheel nieuwe er bij komen. De werkplaatsen der H. IJ. S. M. die, met het in omvang toenemen der Mij. ook steeds meer uitbreiding be hoeven, zouden volgens dit plan reeds meer terrein verkrijgen. Het bezwaar tegen het bouwen eener school op het terrein de Phoenix het geraas der voorbysnorrende treinen zou vervallen er zou verbinding komen tusschen het Harmen Jansenveld en de vuilnisbelt. Wie weet, wat kleine voor deelen en verfraaiingen dit plan nog zou teweeg breDgen 't Is mogelijk, dat er een onoverkome lijk teGhniseh bezwaar tegen dit plan zich opdeed men vergeve het my dan ik ben slechts een leek. De zaak komt mij echter gewichtig genoeg voor, het plan onder het oog van het publiek te brengen en wat van meer gewicht is onder het oog van per sonen, die hun invloed in deze kunnen doen gelden. Dankzeggend voor de plaatsruimte, teeken ik hoogachtend, Uw getrouwe lezer X. IJ. Z. Ken nemer plein. Prinsen Bolwerk. •aoijejg •UOJ-MjJ I Perron. 8 PerroD. Roozenstraat. Stationsplein. Straat of Laan n/h. Spaarne. W Rytuigfabriek. j DE RING. Prinses Charlotte van Pruisen hadieen zwitsersche goevernante, mevr. Wilder- muth. Ten einde eene haar ten deel ge vallen erfenis in ontvangst te nemen, reisde deze naar haar geboorteland en hare terugkomst lint zij hare jong gebiedster eenige kostbaarheden zien, welke haar bij de verdeeling der siera den toegewezen waren. Dat schijnt een zeer oude ring te zyn, zeide de Prinses, op een smallen, gothiseh gevormden ring wijzende en hem aan den viuger stekende. Hy heeft iets bizonders, men zou hem gemakkelijk voor een talisman kunnen gebruiken. Na hem nog eenige oogen blikken be wonderd te hebben, wilde zij het kleinood van den vinger schuiven, maar het kon niet meer. //Welnu, mag ik ham behouden? vraagde zij de goevernante, die natuurlijk gaarne het verzoek inwilligde. Later gelukte het de Prinses toch om den ring van haar vinger af te krijgen. Zy beschouwde hem nog nauwkeuriger en gevestigd te A 31 8 T K11 D A 31, Nieuwe Spiegelstraat 6, goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van 1 November 1880, No. 28. Directeuren: lïr. fa. It. J. YAI SCBSE VICHAVEV, E. W. SCO TT en J. F. E. UIjANKENHFIK». Volteekend Maatschappelijk Kapitaal1,000,000, Verzekerd bedrag ruim30,000,000,— Jaarl. Ontvangsten ruim 1,250,000, Reserve op 31 Dec. 1890 2,603 252,02s Ouderdom. Jaarlijkacho oremie voor 1000, bij Orerljjdeu uit te keereD. ca 2U jaren na 15 jaren ot dadeljjk bjj overlijden uit te keeren. 25 f 18 f 41 10 57 30 30 20 30 a 41 60 57 30 35 23 80 42 40 58 10 40 28 20 .43 90 59 20 45 34 40 46 70 61 40 50 42 60 51 64 80 Alle inlichtingen -worden gaarne verstrekt door de Heeren P. van BREDERODE, Schachelstraat; W. F. FICK, Wijde Geldeloozepad No. 56, en J. GELDORP, Oranjestraat 1, Agenten en J. THOMAS, Inspecteur voor Noord-Holland, Ripperdastraat 4, te Haarlem. beveelt zich aan als Specialiteit in het schilderen van plafonds en muren. goud geëmailleerde letters op glas (glanshoudend). en wat verder tot het vak behoort. voorheen: Kirma Wed. O. D. FUTIljB Jb ZON BS. SRIECELMAKER. PLAATHANDELAAR. VERGULDER. ENCADREUR Maskers, Neuzen, Baarden, ENZ., ENZ. Groote voorraad en billijke prijs. Wie Zuivere Zeep wil koopen, vrage bij zijn Win kelier naar de uit de Fabriek *DE ADELAAR* van te Wormerveer. Gevestigd te Haarlem. Goedgekeurd lij Koninklijk, Besluit van 22 Juni 1863. Reglementen en verdere inlichtingen te verkrijgen ten kantore der Maatschappij, Krocht No. 14 en bij den Inspecteur E. C. HOUBOLT, Ged. Oude Gracht No. 7rood. De Directie geeft kennis, dat de prijs der COKES met 5 Cent is verlaagd, en thans is als volgt: Ruime Maat gewaarborgd. Bij groote hoeveelheden tegen nader overeen te komen voorwaarden. Bezorgloon binnen de Gemeente 5 Cent per Hectoliter. Bestellingen kunnen zoowel per telephoon No. 161, als aan geld ontvangers en metervullers worden opgegeven. DE DIRECTIE. Haarlem22 Januari 1892. II A A. H Ij H UI, bevelen zich beleefd aan tot het leveren en in den grond plaatsen van eigen gefabriceerde Cementsteenen Regenbakken, Privaat- putten, enz. enz.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 7