NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. fie Jaargang. Dinsdag 23 Februari 1892. No. 2649. A BON NEMENTSPKIJS ADVERTENTIE N: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON De Korporaal van de Garde. HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 8 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 meenden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau Kleine Hontatraat No. 9, Haarlem. Telefeenaammer IU, t»» 15 regels 50 Cents; leder» regel meer 10 Cents. Gro.te letters nasr plaatsmlnite. Bij Abonnement aanïlenlijk rsbat. Abonnementen en Advertentfën worden sangeaom.% doer onss sgenten en door sL's boek kandelaren en conrantiers. [Direoteor-Vitgever 3. G. FEEBEBOOM. Hoofdagente* voor hei Buitenland: Compagnie Générale de luilidU Stranger» I. DA'S SI Cs, JOMX I. JCNÏS, Suee^ /«r#i S1M« Imthmrg ilntnartre. Haarlem, 22 Februari 1892 Door jkvr. A. J. M. Teding van Berkhout, en de R. K. Gemeente op het Begijnhof alhier is aan den Raad evraagd, of de Gemeente Haarlem, die mét adressanten eigenaresse is van de jronden waarop zich het Schetervoetpad bevindt, bezwaar heeft om dat voetpad van de Kleverlaan tot aan de Jan Gijzenvaart voor het publiek verkeer te sluiten. B. en W. hebben dezelfde vraag ge daan aan B. en W. van Schoten, daar een deel van bedoeld voetpad onder die gemeente ligt. Daar dit College wèl bezwaar heeft tegen de sluiting, stelle* B. en W. van Haarlem aan den Raad voor, afwijzend op het verzoek te beschik ken, daar gedeeltelijke opheffiag van het voetpad toch geen doel zou trefien. Zaterdagavond gaf de vereeniging van onderofficieren der dd. schutterij, „Has selaar" eene uitvoering voor hare dona teurs en geïntroduceerden. Vóór den aanvang der voorstelling heette de secre taris der vereeniging, de heer Balabréga de plaats van den president, die daarin door een lichte keel-ongesteld- heid verhinderd was, de aanwezigen welkom. Hij herinnerde aan het verlies, dat het geheele nederlandsche volk sedert de laatste uitvoering va* „Hasse laar" heeft geleden door het overlijden van Z.M. KoningWillem III en bracht een welsprekend woord van hulde aan onze Koninginnen. Behalve de kommandant en verdere officieren der schutterij, waren ook hoofd officieren van het garnizoen tegen- oordig. De avond was gewijd aan het houden van een aantal voordrachten en de uit voering van een tooneelstukje, „Jocrisse de Vondeling". Onder de voordrachten blonk vooral uit „Jongens van Jan de Witt", dat zeer werd toegejuicht. De kommandant der dd. schutterij alhier, mr. W. Jager Gerlings, bracht in welsprekende weordea een dronk uit op onze Koninginnen en den bloei der vereeniging „Hasselaar". Tot afwisseling van het programma brachten tien musici van het Stedelijk Muziekkorps zeer goede muziek ten jehoore. Met een opgewekt bal werd de leestavond besloten. Zondagavond gaf de Le terlievende Vereeniging „Jan van Beers" alhier, eene openbare uitvoering in de zaal van „Felix Favore". Zij trad op met drie stukjes en wel het tooneelspel „Arthui of 16 jaren later" en twee kleine blijspelen, „Een prijs uit de loterij", en „De Pantoffelheld". In verband met het feit, dat deze vereeniging met deze uitvoering voor de eerste maal in het publiek een proef van hare welsprekendheid heeft afgelegd, en wij haar dus niet al ie hooge eischen mogen stellen, werd er over het al^ meen vrij goed gespeeld, hoewel ^in sommige tooneelljes wat meer actie ge- wenscht zou zijn geweest. Bovendien werd het den spelenden wel eens wat al te moeilijk gemaakt om zich tot achter in de zaal geheel verstaanbaar te doen maken, daar de toeschouwers nu en dan eens wel wat al te luidruch tig bewijs gaven van hunne aanwezig heid. De zaal was flink bezet. Naar wij vernemen zullen Donderdag e. k. de heer Jos. van Biene en mevr. Aug. van BienePoolman, beide ver bonden aan het tooneelgezelschap „Tivoli" onder directie van de heeren de Vos Van Korlaar te Rotterdam, in onzen schouwburg eene soirée déclamatoire geveD, met het volgende programma iate afdeeling; 1. Verhaal van een werkman; 2. Bij de wieg; 3. Groot vader; 4. Nichtjes Roman. 2e afdeeling: 5. Beste Hond; 6. Stoute Vader7. Het Lachebekje8. Een Gewichtige rol; 9. Een Stortbui. Zondag werd de korpswijdstiijd voor kegelclubs, uitgeschreven door de club de Phoenis" alhier, voortgezet. Aan den wedstrijd werd door de 22 volgende vereenigingen deelgenomen. Uitslag. Het hoogst aantal behaalde punten is 245. Den volgenden Zondag zal de wedstrijd der 2e afdeeling voortgezet werden. Duitjes", Amsterdam, 157 p.„Co- lunbumbus", Utreeht, 228 p. 1 „B. A. L.", Alkmaar, 225 p.; „de |Vriend- schap", den Haag. 193 p.; „Door Oefening grooter", den Haag, 143 p.; „Concordia", Breukelen, 180 p.; „Uni on", Amsterdam, 143 p.; „Advendo", Tiel, 188 p.; „Koekoek", Amsterdam, I93 P- „Onder Ons", Amsterdam, 135 p.; „Ons Vermaak", Amsterdam, 157 p.„Vriendenkring", Beverwijk, 143 p. „Onderl. Amst. Kegelclub", 245 p. Houdt Plank", Leiden, 217 p.; „Rand of Zand", Amsterdam, 151 p.„Houdt de Plank", N.-Amstel, 169 p.„Een heid", Amsterdam, 200 p.„Amicitia II", Amsterdam, 197 p.; „Vauxhal", Haarlem, 165 p.; „Harmenie", Alk maar, 179 p.; „de Kampioen". Amster dam, 123 p.; „Het Smalle Pad", Haar lem, 202 p. De raad der gemeente Heemstede verleende in hare jongste vergadering aan mej. F. A. M van Maanen eervol ontslag als onderwijzeres en besloot sol licitanten op te roepen op een tracte- raent van 550. Als poldermeester en hoofdingeland van den Osdorper-1 ovenpolder zijn ge kozen mr. J. W. H. Rutgers van Ro zenburg te Amsterdam, en J. Graman te Osdorp. De eerste vrije paardenmarkt van wege de Holl. My. van Landbouw, zal dit jaar te Sloten gehouden worden op Dinsdag 1 Maart e. k. Onlangs maakten wij in ons blad melding van den brand van twee boe renhofsteden te Alkemade. Naar wij thans uit de beste bron vernemen, zijn Zaterdag jl., tengevolge van een onderzoek der justitie, twee ingezetenen van Alkemade, J. H. bak- ke:sknecht en C. H., rietdekker, ge vangen genomen en naar het Huis van Bewariüg alhier overgebracht. De gewone audiëntie van den minister van Oorlog zal op Don derdag den 23st0Q Februari a. s. niet plaats hebben. J>e regeering heeft Zater dag hare memorie van antwoord op het verslag over de dienstverlenging der militie, met eene wijziging in den geest als reeds eenige maanden geleden werd vermeld, aan de Tweede Kamer inge zonden. De bijeenroeping der Kamer tegen 1 Maart kan nu spoedig worden tegemoet gezien. Het voornemen bestaat, in het laatst der week van de wederbijeenkomst over te gaan tot het opmaken van canuida- tenlijsten voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad en de Algemeene Reken kamer. Naar laatstgemelde betrekking sollici- teeren vele gepensioneerde hoofdofficie ren, en ook eenige leden van de Tweede Kamer uit de katholieke partij. Zaterdag heeft dr. A. W. C. Berns aan het gemeentebestuur te Am sterdam bericht gezonden, dat hij zijn ontslag neemt als lid van den ge meenteraad. De reden daarvan is daarin gelegen, dat hij van woonplaats ver andert, en zich te Freiburg, in Baden, gaat vestigen. Dezer dagen had te Amster dam, onder voorzitterschap van den heer M. Leis, de gewone driemaande- lijksche vergadering plaats van de „Nederl. veree. iging van Werktuig- en Scheepsbouwkundigen". De heer J. H. L van Deinse trad als inleider op van het onderwerp „Het werken op verzande wrakken, meer bepaaldelijk the Lutineen het zand- duiken". De uitvinding van den heer W. H. ter Meulen, te Bodegraven, waardoor een duiker in staat is zich tot 30 voet in het zand vrij te bewegen in eene kunstmarig door een krachtigen water straal gevormden put of wel, werd uit voerig verklaard en door teekeningen en toestellen toegelicht. De duiker Vrouwes, die dit waagstuk indertijd aan het strand te IJmuiden met goed gevolg uitvoerde, was ter vergadering aanwezig en verklaarde, dat onder zijne vakgenooten zeker vele per sonen zouden worden gevonden, die na eenige oefening hetzelfde zouden willen doen. Tot heden werd deze vinding op the Lutinó niet toegepast, omdat de schelpenvisschers, met wie voor de berging een contract is geslo ten, hunne werkwijze door krachtige zuigpompen verkiezen. De uitkomsten dezer werkwijze waren echter volgens de mededeeling ongunstig. Eene ernstige proef om den verloren schat met doeltreffende middelen te be machtigen, werd alleszins aanbevolen men berekent, dat ongeveer 12 millioen aan goud en specie op de kleilaag liggen. De heer J. Leis, die groote onder vinding heeft op dit gebied en menige berging heeft geleid, onder andere in 1888 van eene belangrijke lading tin uit het barkschip Maria Tkeresia sedert 1886 in het Goereesche Gat be graven, beaamde deze meening ten olie. Na eene gedachtenwisseling, waaraan eenige andere leden deelnamen, wexd eene commissie gevormd, waarin de heeren H. Cop en G. C. J. Vreeden- berg zitting hebben, om deze belang rijke zaak nader te onderzoeken. Bij de Zaterdag gehouden aanbesteding van den nieuwen stads schouwburg te Amsterdam, waren inge komen 26 biljetten. Laagste inschrijvers waren de heeren Cerlqn en De Haan op beide termijnen voor f 526,980en de heer Paardenkooper te Schagen op langen termijn, 1 Mei 1894 voor f 528,400 en op korten termijn, 1 Dec. 1893, voor 520,000. Klaas Vos werdbijzijnbe- nefiet in Tivoli te Amsterdam, ter ge legenheid van zijn 45-jarige tooneel- loopbaan, warm gehuldigd, maar, zooals uit een toespraak van den heer de La Mar bleek, het noodige kapitaal om hem e?n rustigen ouden dag te bezorgen is nog niet bijeen, en zoolang dat niet het geval is, zal Klaas Vos nog op het toeneel blijven (van Gebrs. Van Lier krijgt Vos levenslang een jaarlijksche toelage) Vos ontving een aantal kran sen van de familie De La Mar, van de artisten van Tivoh, van de Ver. Het Ned. Tooneel, van het Grand Thé£tre, van Kreeft en Buderman, van de direc tie van den Artis-Schouwburg met een enveloppe met bankpapierverder een enveloppe met bankpapiervoorts een album van de leden van het orkest, enveloppen van onbekenden, enz. enz. Vos dankte met eenige hartelijke woor den. De voorstelling der jongeren ten voordeele van Klaas Vos, heeft300gd. opgebracht. Uit 'sHage meldt men: De tweede Sequah séance in het „Casino-gebouw" werd Zaterdag door ongeveer 6 700 menschen bijgewoond Sequah deelde mede, dat na aftrek van 20 tot dekking van de onkosten, de ontvangen entrees zouden aangewend worden om middagmalen aan onver- mogendente geven, te beginnen heden, Maandag, of anders Dinsdag. Twee patiënten werden behandeld. Te Wemeldinge vondmen Vrijdagmorgen in de kajuit van een in het kanaal liggend schip den knecht en een knaap bewusteloos door kolendamp. Na langdurige behandeling werden de levensgeesten bij den knecht nog op gewekt, maar bij den knaap mocht dit niet gelukken. Hij was reeds overleden. Vr ij dagavond viel in de suikerraffinaderij „Java" te Rozendaal een werkman uit de vierde verdieping. Zwaar gewond werd de man opgeno men en naar het gasthuis gebracht. Vr ij dagavond omstreeks 9 uur is door den trein van Breda naar Tilburg in de nabijheid van het station Tilburg een landbouwersknecht aange reden. De man werd op de plaats ge dood. Een welgesteld landbou- wer aan den Heikant te Tilburg slachtte twee koeien, maar gaf er slechts een aan. Het was te begrijpen, want de andere leed aan miltvuur. Het vleesch der beide koeien werd dooreengemengd en verkocht. De zaak is in streng onderzoek. Letteren en Kunst. Het eere-comilé voor de Internationale Sport-, Visscherij- en Paardententoon- 131 HOOFDSTUK X. „Hebt gij de twee kinderen op straat gezien met die matro zenpakjes aan," vroeg hij aan Dake. „Dat waren kinderen van den kolonel en de juffr*uw die hen vergezelde, was de fransche goevernante." „Ja, ik heb ze gezien en vermoedde reeds, dat het de Stewarts Waren," antwoordde onze vriend. „Hebt gij nog naar het fransche meisje gekeken „Neen. Ik keek naar de kinderen," antwoordde Dake „Dat is jammer, gij hadt eens naar de fraDgaise moeten kijken^ k heb nooit van mijn leven zulke oogen gezien, zoo zwart ds git, en daarbij het liefste mondje, dat gij maar bedenken kunt." Dake moest hartelijk om deze ontboezeming lachen. „Wel, gij rijt smoorlijk verliefd, wed ik." Ja, zoover ben ik al gekomen," antwoordde Welson. ,Ik zou van haar afzien. Tien tegen een, dat zij geen woord engelsch kan spreken, en waar moet dat heen, daar gij geen woord fransch kent? En bovendien is zij de goevernante van den kolonel. Zelfs als zij naar u kijkt, zult gij de poppen aan 't daDsen hebben, als het uitkomt." „Waarom moet het uitkomen?" vroeg Welson. „Wel, deze kinderen zouden onmogelijk een geheim kunnen bewaren, al was hun leven er mee gemoeid. Zij zijn zoo eerljjk als goud en vreeselijk openhartig." „Hoe weet gij dat?" vroeg de andere, terwijl hij verbaasde oogen opzette. „Wel, zoo zijn de meeste kinderen," antwoordde Dake ont wijkend, toen hij bemerkte, dat hij zijne bekendheid met hen bijna had verraden. „De goevernante gaat waarschijnlijk nooit zonder hen uit, vo.ral niet, nu zij geen engelsch kan spreken, kortom, het zal maar het beste wezen, dan gij van haar afziet. Neem dezen raad van mij aan, ik verzeker je, dat gij er wel bij zult bevinden. „Ja. Nu, ik zal er eens over nadenken, maar beloven doe ik niets. O, als je eens wist hoe lief dat schepseltje er uitziet." Hiermee scheidden Dake en Welson. De eerste begaf zich on weg naar de kazerne. Daar aangekomen wilde hij juist de groote pooit ingaan, toen er een rijtuig uit de stad kwam aan rijden, waarin twee netgekleede heeren gezeten waren. De eene was een officier van het regiment, dien Dake natuurlijk salueerde en lot zijn schrik herkende hij in den anderen heer zijn vroege- ren kameraad, Ronald Mc Neil. Gelukkig zag Mc Neil niet in de richtiDg waar Dake stond, want hij las een brief en keek niet op voordat zij de poort in gereden waren. Toen zij Dake voorbijgingen zeide mijnheer Den ham iets tot zijn metgezel, waarop deze in lachen uitbarstte. O, hoeveel herinneringen riep die bekende lach niet bij onzen vriend te voorschijn. Hij was nu ruim een jaar als soldaat in dienst geweest en had voor de komst van den kolonel niemand gezien, die op de eene of andere wijze met zijn verleden in betrekking stond. Nu echter gevoelde hij zich niet in staat om daar langer te blijven, want hij vreesde te eeniger tijd kennissen te ontmoeten, die hem zouden herkennen en eene herkenning wilde hij voor alles vermijden. HOOFDSTUK XI. Oude herinneringen worden hij Dake opgewekt. Er verliepen eenige dagen zonder dat Dake in aanraking kwam met Mc Neil, die natuurlijk zijn ouden vriend Clive niet als korporaal van het 16e regiment dragonders dacht weër te vinden. Bovendien had Dake zijn knevel laten staan, wat hij nog nooit gedaan had, en dat zijn uiteriijk wel eenigszins veranderd had Hij zag Mc Neil verscheidene keeren op een afstand, maar ofschoon hij hem gaarne eens had willen spreken en hem met een „zoo Shaver, kerel, hoe maakt ge hei" had willen aanspre ken, vermeed hij hem zorgvuldig zooveel hij kon. Op den morgen van den vierden dag na Mc Neil's aankomst, toen Dake druk bezig was aan administratief werk, zag hij zijn vriend binnen komen met den adjudant, aan wien Clive zijne geschiedenis

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1