POLITIEK OVERZICHT. GEMENGD NIEUWS. ■Strekken ten bate van de gezondheids- gezette familie nogmaals te doen uitzet- koloniën en van de verstrekking van ten en dan betere maatregelen te nemen, warm voedsel aan schoolkindeten. Deze J uitvoering zal plaats hebben in het ge bouw voor kunsten en wetenschappen in het begin van April en afgewisseld worden door eenige gymnastische oefe ningen. De ontwerpers verzochten HH. MM. de Koningin en de Koningin-regentes de uitvoering met hare tegenwoordig heid te vereeren. Daar evenwel de uit voering een min of meer feestelijk ka rakter zal hebben, heeft H. M- de Koningin regentes deze uitnoodiging niet aangenomen, maar door H. M. zal^aan de executanten de gelegenheid worden aangeboden in of nabij het Paleis eenige nummers voor H. M. de Koningin ten gehoore te brengen. Hoe de nieuwe politie verordening in 's Gravenhage tegen de verspreiding van socialistische geschrif ten werkt, bleek Maandagavond. Ter wijl de burgemeester het venten van Recht voor Allen heeft verboden, ver kocht een colporteur op de Dag. Groen markt „Maria-biscuits" voor 3 cents per stuk en prees zijne waren aan met de bijvoeging „Je kunt ze des verlangd in een nieuwe krant gewikkeld krijgen Deze clandestiene verkoop van het socialistisch blad veroorzaakte een niet geringen volksoploop doch de politie was verstandig genoeg om den koop man in „kaakjes" niet in zijn negotie te storen. Het blijkt dus, dat juist door de toepassing der verordening de op- loopen, waarbij men bij het uitventen van Recht voor Allen nooit veel last had, nu uitgelokt worden. Zondagochtend omstreeks 5 uur kwam het aakschip L. und Marie schipper Schreur, met steenkolen gela den, en gesleept door de stoomboot Carolus van Rotterdam naar Antwer pen, bij het invaren der spoorwegbrug over de Oude Maas te Dordrecht door eene verkeerde manoeuvre der stoom boot, tegen het remmingwerk der brug en wel met zoodanige kracht, dat de zware balken van dit remmingwerk door den boeg van het schip drongen en er in bleven zitten, terwijl een ander ge deelte op het voorschip terecht kwam en daar eene geheele ruïne maakte. De schade liep hiermede echter niet af. Daar de stoomboot het schip had los gemaakt dreef dit laatste tengevolge van de sterke eb tegen de vaste span ning aan en wederom met zooveel kracht dat de beide masten braken en overboord gingen en ook het roer schade kreeg. Het schip ging toen onder de spanning door, kwam tegen een beneden de brug voor anker liggende tjalk aan en sleepte dit vaartuig mede tot aan den ingang van het Mallegat, waar beide schepen eindelijk door inmiddels toegeschoten sleepbooten wer den opgevangen. De ontredderde aak werd in de Kalkhaven gebracht. (B. C.) Te Rotterdam was een fa milie bij rechterlijk vonnis uit haar woning gezet, maar toen de ambtenaren de ontruiming tot stand hadden gebracht en zich verwijderd hadden werd de deur van het „leegstaande" huis geopend en droeg men het meubilair nog spoediger naar binnen dan de sterke arm der justitie het naar buiten had gebracht. Toen de eigenaar een half uurtje later naar zijn „leege" woning kwam kijken, vond hij er de uitgezette familie genoeglijk aan het koffiedrinken. Een klacht bij de politie en een ver zoek om hulp mocht hem niet baten. Het huis was, toen het wederrechtelijk in bezit nemen gepleegd was, nog door geen ander in gebruik genomen en ook aan de deur was niets vernield of bescha digd. De politie kon den man niet helpen en verklaarde tevens, dat zij hem beletten zou zichzelf recht te verschaffen. Er schiet hem dus niets over, dan de uit- om te beletten, dat zij weder in het huis trekt. Te Brielle ontstond in den ochtend van 22 Februari in het Zuideinde brand op een hooizolder door eene kat, die, in vlam staande, hare toevlucht op dien zolder nam. Men zegt dat door baldadigen de kat met petroleum overgoten en in brand ge stoken is. De justitie zal de zaak wel onderzoeken, en mocht bewaarheid wor den dat het schandelijk feit is gepleegd, dan is het te hopen, dat de schuldigen ontdekt en streng gestraft zullen worden. De brand werd spoedig gebluscht. Uit Ochten wordt gemeld: Maandagavond werd onder Echteld zekere v. d. K. uit Liende verraderlijk aangevallen, door een boerenknecht J. J. N. uit Echteld, welke hem ernstig verwondde. Twee artsen, een uit Ochten en een uit Tiel, hebben den doodelijk verwonde verbonden; er bestaat geen hoop op herstel. De dader is in verze kerde bewaring gebracht naar het huis van arrest te Tiel. Door de politie te Maas tricht is Maandag gearresteerd zekere G. Wahlen, oud 21 jaren, letterzetter, woonachtig te Smeermaas (België), die ten vorige jare onder valsche voorge- vens een goud- en zilverfabrikant te Maastricht voor 11 zilveren lepels en 11 zilveren vorken had opgelicht. In zijn bezit werd genoeg geld gevonden, hij had dien dag een varken verkocht, om de voorwerpen, dien hij te Luik en Maastricht had verpand, te kunnen lossen. Maandag zyn, op last van den officier van justitie te Middelburg, een viertal personen uit fZuid-Beveland naar de gevangenis te Middelburg overgebracht, onder verdenking van betrokken te zijn bij den eenigen tijd geleden te Driewegen gepleegden effec- tendietstal. Een ambtenaar der justitie is naar Amsterdam vertrokken, ten einde een onderzoek in te s tellen naar de ver miste en bekende effecten. Maandagavond, is vermoe delijk door den trein welke omstreeks 9 uren van Tilburg nvar 's Bosch ver trekt, in de nabijheid van Udenhout een kind van den wegwerker L. S. overreden en onmiddellijk gedood. Uit de provincie Gronin- gen zullen weer velen als landverhui zers naar Amerika vertrekken. Alleen in de gemeente Beerta maken 200 per sonen aanstalten om ons land te ver laten. Mr. S. W. Holleman vroeg eene lichtere straf, in ieder geval aftrek van de 3 maanden, die bëschuldigde in voorloopige hechtenis heeft doorgebracht. De rechtbank zal uitspraak doen over 8 dagen. De eisch tegen den van moord op De Kraker verdachte beklaagde Louwerse en de weduwe De Kraker, die Dinsdag voor de rechtbank te Middelburg terechtstonden, is levenslange gevan genisstraf. De arr.-rechtbank te Amsterdam, hedenochtend uitspraak doende in de zaak van mr. W. F. Schimmel, heeft deze vrijgesproken van het hem ten laste gelegde. V1SSCHERIJ. Scheveningen, 23 Febr. De schuit Minister Mackayin Sluis binnen, zond zijne verscke visch naar hier en werd daarvoor ƒ63 besomd. Van Nieuwediep waren 85 manden kleine schol aangevoerd, die voor 4 tot 6,50 per mand werden verkocht. De booten vingen door de stilte slechts 3 manden garnalen, die voor 5 tot 5,go koopers vonden. Door den zwa- ren mist durfden slechts een 4-tal schuiten naar zee gaan. Nieuwediep, 23 Febr. Heden kwam hier van de groote visscherij binnen de sloepV. L 54, schipper Van der Zwan, met 90 lev., 20 doode kabelj5 lev. en 3 doode lengen, 1 heilbot, 17 punt rog, 3 ben vleet en 350 schelv., terwijl door 32 korders 7 tot 25 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 6 tal haring werden aangevoerdlev. kabelj. gold /T.75, doode id 130, lev. leng ƒ3.35, doode id. 2.30 per stuk, heilbot 17, rog ƒ8.10 per punt, vleet 16 per ben, schelv. f. 40.50 per honderd, kl. schol 2 2.50 per mandje, schar f 2 per mand en haring ƒ15 19 per tal. Regeering met den Koning, over een zaak die men zeggen zou, dat geen crisis waard is. Het geldt namelijk de oprichting van een afzonderlijk consu laatwezen voor Noorwegen. De Regee ring acht het noodig, dat die zaak in den noorschen kabinetsraad moet wor den afgedaan, maar de Koning is van oordeel, dat de aangelegenheid in den zweedsch noorschen kabinetsraad ge meenschappelijk moet behandeld worden. Blijft de Koning bij die opinie, dan zal het ministerie denkelijk aftreden en kan men het bericht zijner ontbinding spoe dig verwachten. In Belgie discussieert men met warmte over de grondwetsherziening. Dinsdag werd er eene tamelijk woelige vergade ring van de rechterzijde gehouden. Deze partij wil de herziening beperken tot het strikt noodzakelijke en'het is nu natuurlijk maar de vraag, wat men daaronder verstaat. Geen wetgevend, Lichaam ter wereld zal, bij een zoo be langrijk en moeilijk werk, er aan denken om meer dan het strikt noodzakelijke, dat is het overbodige, te doen. Volgens berichten uit Afrika, is de toestan d in de duitsehe bezittingen niet rooskleurig, daar de inlanders er in op stand zijn gekomen. Het schijnt, dat de opvolger van den befaamden Bushiri pogingen aanwendt, om al de stammen te vereenigen en dan de Duitschers in het door hen onderworpen gedeelte aan te vallen. De Engelschen zijn niet gelukkiger in het zwarte werelddeel. Onlangs is eene samenzwering ontdekt te Vitu, die ten doel had het engelsche bestuur omver te werpen. Vier voorname saraengezwo renen werden gevat en het complot verijdeld, maar de zoon van den voor- maligen Sultan was door de bondge- nooten reeds vermoord. Emin Pacha is te Wadel&i, dus in een veilige verblijfplaats. RECHTSZAKEN. Th. M., oud 21 jaar, handelsreiziger voor de firma H. v. ,R., beschuldigd van verduistering, stond Dinsdag terecht voor de arrondissements-rechtbank te 's Bosch. Uit de verschillende verklaringen der getuigen bleek, dat beklaagde het volle vertrouwen van de firma genoot, jaar lij ksche vexhooging van salaris ontving, omdat bij zich voor de zaak zooveel moeite gaf. Verschillende klanteu zoowel uit Noord-Brabant als Limburg, getuig den dat zij aan den beklaagde hadden betaald en daarvoor quitantie hadden ontvangen. De oplichting werd globaal op de som van ƒ5000 geschat. De beklaagde bekende de verschil lende verduisteringen te hebben gepleegd en vertelde zijn wedervaren te Luik en Parijs waar hem nog 1500 fr. was ont stolen, en deelde mede, dat hij in de meening verkeerde, dat na 5 jaren af wezigheid hij weer gerust kon terug- keeren. Het O. M. eischte 3 jaren gevange nisstraf. Nog altijd zijn geene bizonderheden bekend omtrent de knoeierijen in zake de portugeesche spoorwegmaatschappij De kwestie is thans weer een nieuwe phase ingetreden door den zelfmoord van den voormaligen administrateur van den spoorweg, Rodriguez Vasconcellos. Hij was in de beste kringen van Lissa bon een zeer geziene persoonlijkheid, zoodat de daad groote opschudding heeft verwekt. Natuurlijk is men nu nog meer gespannen, om den uitslag van het bevolen onderzoek te kennen, daar Vasconcellos, blijkbaar door dit onder zoek ernstig zal worden gecompromit teerd. In Engeland houdt het parlement zich nog steeds bezig met de kwestie van de scheiding tusschen Kerk en Staat. De meerderheid van het Lager huis is evenwel niet gunstig voor dat principe gestemd. Een voorstel toch van Samuel Smith, bedoelende om in Wales die scheiding in te voeren is met 267 tegen 240 stemmen verworpen. Waarover zou men zich in Frankrijk warm maken, anders dan over den kabinetscrisis? Te midden van de tal- looze mannen die genoemd zijn en dat nog dagelijks worden, schijnt het waar te zijn, dat de Freyeinet de opdracht om een nieuw ministerie te vormen, niet heeft aanvaard. Het bericht, dat er een kabinet de Freyeinet-Rou vier-Con- stans tot stand zou komen, is derhalve blijkbaar niet op goede gronden geba seerd. Ook Loubet heeft voor de op dracht bedankt. (Zie telegram). Ook in Noorwegen dreigt een kabi netcrisis, wegens een verschil van de De vcreenig-ing van sta al fabrieken te Angleur (Belgie) heeft een bestelling uit het buitenland ge kregen, waardoor de werklieden ten minste anderhalt jaar aan den arbeid kunnen blijven. De vertegenwoordiger der maatschappij Sequah in België is over de grenzen van het rijk gezet. Er is een rechtsgeding gaande tusschen de uitgevers van de Times en den heer Charles Lowe, ge wezen correspondent van dit blad te Berlijn. De heer Lowe eischt 1000 pd. st. schadevergoeding wegens schending van contract en onrechtmatig ontslag. Hij beweert dat hij eerst twaalf maan den na aanzegging ontslagen had mogen worden, terwijl dit feitelijk reeds na zes maanden is geschied. B ij d e paniek tijdens de vertooning van de tooverlantaam in de South St. Pancras Liberal Unionist- Club te Londen blijken 17 kinderen te zijn gewond; 6 liggen bedenkelijk, 3 hopeloos. De National Telephone Cy. te Glasgow heeft een stelsel van tele- phonische verbindingen ingericht tus schen eene kerk en de abonnés, die aldus te huis kunnen hooren wat er in de kerk gebeurt. Dinsdag zijn alle pogingen in het werk gesteld om de Trim Hen drik te Queenborough vlot te krijgen. Eerst trachtte men het met de postboot Nederland gedaan te krijgen maar daar de kabel brak mislukte de poging. In den avond gelukte het echter met behulp van de dagboot Buitschland de Prins He7idrik af te slepen. Dezer dagen kwam te Coquimbo een engelsche bark, de Lizzie Bellbinnenloopen, die met een lading buskruit en ander oorlogs materiaal, voor Victoria op Vancou ver's eiland bestemd, uit Liverpool was vertrokken. In volle zee bespeurde men, dat het achterschip brandde. Snel gre pen de vlammen om zich heen en meer en meer naderde het vuur de laad ruimte, waar het buskruit geborgen was. Met de kracht der wanhoep streed de bemanning dagen lang tegen het vuur, totdat het grootste gevaar voorbij was en eerst na veiloop van weken was de brand geheel gebluscht. De schade is aanzienlijk. De sneeuwstorm, die Zater- dag over het westen en zuidwesten van Ierland woedde, moet van schier on geëvenaarde hevigheid zijn geweest althans voor het Groene Eiland met zijd zachte klimaat. De naailtrein tus schen Cork en Dublin werd volslagen ingesneeuwd, en op de meeste andere lijnen moest het verkeer gestaakt wor den. Aan de kust hadden tal van schip breuken plaats, met een niet onaan zienlijk verlies van menschenlevens. Op een concert bij Colonne in het Ch&telet zou Augusta Mo lui es haar Syraphonie „Au pays bleu" diri- geeren. Nauwelijks was ze begonnen, of een vrouw, gezeten op de eerste galerij, stord op en wierp in de zaal een aantal gedrukte biljetten, bevattende de verklaring van zekeren J. Roques, wonende rue Claude Bernard, dat „Au pays bleu" een plagiaat is van zijn partituur „Le Vengeur", die hij had ingezonden op het jongste concours van de stad Parijsverder brieven van Augusta Holmès aan Rcques, waaruit blijkt, dat zij „Le Vengeur" kende en daarover zeer gunstig oordeeldeten slotte twee regels van Reques„Daar ik onbekend ben en geen vermogen heb,, kan ik alleen op deze wijze protesteeren". Requis is zangonderwijzer aan de stads scholen. Een eigenaardige zaak is voor de 40 kamer der parijseke recht bank behandeld. Een koepman zekere X., die groote zaken doet, was toege treden tot een infermatie-bureau, doch toen hij bemerkte, dat dit bureau zich niet bepaalde tot het geven van infor- matien, maar op allerlei wijze dwang op de menschea uitoefende, bedankte hij voor zijn abonnement. Nu liet het informatiebureau hem weten, dat de kennis van de wijze waarop hij zaken deed, met het verlies van een abonnement niet te duur was betaald. Van dat ©ogenblik af gaf dat bureau over X. zeer slechte informatiën„men moest niet andeis dan coDtant met hem doen" enz. Toen de koopman de bewijzen daar van in handen haddiende hij een aanklacht wegens laster bij den straf rechter in, maar verloor zijn proces door een vormkwestie. Nu had hij eene civiele vordering tegen het informatie-bureau ingesteld. Laatstgenoemd voerde op de terecht zitting aan, dat het geven van infor matiën aan geabonneerden geen reden tot een aanklacht wegens laster kon opleveren, en dat de geheele zaak daar zij drie maanden was geleden, al niet meer kon worden behandeld. De rechtbank concludeerde, dat in derdaad van laster geen sprake kon wezen, maar dat de eisch om schade vergoeding van den koopman, naar aan leiding van de over hem gegeven infor matiën gegrond moest worden geacht. Het informatiebureau werd dientenge volge veroordeeld tot betaling van een som van tienduizend francs aan den koopman. Maud Gonne, de jonge Iersche die in Frankrijk de zaak van langend om iets van den nieuwen kolonel en zijne familie te weten te komen, en stelde ik natuurlijk daar het meeste belang in. Nu vertelde de soldaat, die de bagage van den kolonel van den trein moest halen, dat er eene fransche goevernante bij de kinderen was." „Nu, wat zou dat?" „Wel, ik dacht niet, dat er twee zcuden zijn." „Wat twee goevernantes „Ja." „Neen, daar hebt gij gelijk aan," zeide zij, terwijl een glim lach om haar lippen speelde. „Je ziet nu evenwel, dat ik hiei weer ben. Gij dacht zeker, dat ik met mijnheer Stewart oneenig- heid had gehad en mijn fortuin elders was gaan zoeken. Maar ik ben hier nu en ze legde haar hand in de zijne gij zult niet gemakkelijk van mij afkomen." Dake keek haar verwonderd aan. „Maar, lieveling, gij moet toch gevoed en gekleed worden, en een dak hebben om u te beschutten? En hoe kan ik daarvoor zorgen? ik, een korporaal, die mij zelf al moet bekrimpen." „O, daar zal wel wat op gevonden kunnen worden," ant woordde zij bedaard. „Kolonel Stewart zal er wel iets op weten, die is zulk een vindingrijk man. Wat is het jammer, Clive, dat gij niet verliefd zijt geworden op een rijke erfgename, inplaats van op eene arme goevernante, of liever, wat jammer, dat ik geen rijk meisje ben.Vindt gij niet?" „Ja, maar daar gij het niet zijt en ik mijn geheele vermogen heb verloren, blijft ons nog de vraag over: waarvan zullen wij leven „Nu, dat zullen wij wei zien. Gij gaat toch mee naar huis." „Ik zal alles doen, wat gij verlangt," antwoordde hij. „Ik zal u aan kolonel Stewart voorstellen. A propos, heeft hij u nooit herkend „Ik weet het niet. Ik kom echter dagelijks met hem in aan raking." „Och, hij verwachtte u daar niet," zeide zij eenvoudig alsof het eene zeer gewone zaak wasdat hij korporaal inplaats van officier was. „Gij moet hem maar zeggen, dat gij met mij wilt trouwen en hem vragen of hij daar ook licht in ziet, begrijpt g(j „Ja-" „Nu, meer behoeft gij niet te doen," antwoordde zij glim lachende. „Ik heb veel vertrouwen in kolonel Stewart. Hij is de beste man van de wereld. Zeer waarschijnlijk zal hij zelfvragen of gij mij wenscht te trouwen. Gij wilt het immers toch wel?" „O, Joan," riep hij uit, terwijl hij er zich bijna over ergerde, dat zij over zoo'n onderwerp kon schertsen; maar het meisje was te opgewonden om dat op te merken. Zij stond op en stak haar arm door de zijne. „Kom, laten wij gaan," zeide zij, „hoe eer het onderhoud ge ëindigd is, des te beter voor ons." „Hoe weet gij, dat de kolonel mij niet uit huis zal laten zetten, voor mijne onbeschaamdheid?" „Denkt gij, dat ik hem uw laatsten brief niet heb laten zien? Onze brieven aan hem waren steeds vol van u, de kinderen konden over niets anders praten, dus ik kon wel niet anders dan hem er over spreken. Ik weet zeker, wat hij tegen u zal zeggen, en hij zal er wel een middel voor vinden, dat wij kun nen trouwen." Dake en Joan wandelden nu de laan door en begaven zich op weg naar het huis van kolonel Stewart. Onderweg ontmoetten zij twee dames, die een weinig stijf bogen, toen zij juffrouw Dou glas zoo familiaar met een korporaal zagen loopen. Vóór de glimlach, die hare stijve gezichten op Joan's gelaat tevoorschijn had gebracht, was verdwenen, kwamen zij drie officieren tegen, die eveneens zeer verwonderd keken. Een van hen zeide, „nu, dat weet ik zeker, dien heeft zij wel vroeger gekend. Ik heb altijd wel gedacht, dat Smith een heer was; hij spreekt fransch als een Franschman." Spoedig kwamen onze vrienden nu aan het huis van den kolonel en Joan belde aan. „Is de kolonel thuis, James?" vroeg zij den knecht, die open deed. „Ja, juffrouw, de kolonel is in de bibliotheek," antwoordde James. „Kom mee, Dake," zeide Joan. Ze bleef even bij de deur van de bibliotheek staan en ging toen naar binnen. (Slot volgt.)

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2