VOORDRACHTEN, RWVERlEEIl, INGEZONDEN. Burgerlijke Stand Aangeboden Betrekkingen in Nederland. Advertentiën. Zangvereniging „Toonkunst". Meuwe Schouwburg, Donderdag 25 Februari 1892, JOS. VAI 1IEII AUG. ra BIENE--P00LMAN. Muurvlaktc te iluur. Teding van Berkhout de Ciercq, Kleine Houtstraat 11. Alleen op de Wereld. )e Rijks- en Gemeentebelastingen in Nederland, haar vaderland komt bepleiten, heeft Zaterdag te Parijs voor een zeer talrijk en opgewonden gehoor het woord ge voerd in een door een studenten-comité belegde bijeenkomst. Het bekoorlijke jonge meisje, dat met een heldere stem als een klaagzang in proza deed hooren, wekte telkens, wanneer zij de Engel- schen beschuldigde en vloekte, dave rende toejuichingen. In wetenschappelijke krin- gen te Parijs baart een ontdekking- van dr. Konstantio Paul groot opzien. Hij beweert de verschillende nerveuse ziekten door zoogenaamde „nerveuse transfusie",door onderhuidscheinspuitin gen van hersenssubstantie, bijv. van een schaap, te kunnen genezen. In het Bulletin Médical beweert Konstan tin Paul de beste resultaten van zijn ge neeswijze te hebben verkregenhij wijst op de sedert lang bekende bl.ed- transfusie, op de veelbesproken inspui tingen van Brown-Séquard. Na de inspuiting der hersens zal geen plaatselijke of algemeene reactie zijn waar te nemen, doch een algemeen welbehagen volgen en de pijnen verdwij nen, die zekere ziekelijke aandoeningen van het ruggemerg en derg. tengevolge hebben. Wanneer deze ontdekking, door dr. Konstantin Paul gedaan, inderdaad blijkt geen hersenschim te zijn, dan zou hij zich groote verdiensten hebben ver worven jegens ons zenuwgestoord men- schengeslacht der 193 eeuw. De vader van den moorde naar van de barones Dellard, de apo theker Anastay, heeft aan den minister van Justitie verlof gevraagd, om voor taan den naam van zijn vrouw te mogen drageu, daar de zijne door een krankzinnigen zoon geschandvlekt is geworden. Maandagavond is de perso- nen-trcin, die te 7.25 Parijs verlaat en naar Ponioise gaat, een goederentrein achterop gereden. De schok was ge weldig. Tal van wagens werden verbrij zeld en er ontstond brand in de puin- hoopen. De trein was vol reizigers. De machinist van den personentrein lag dood onder de machine, niet ver van hem af lag de stoker, wiens beide beenen waren verbrijzeld. Twee passa giers braken een been, overigens waren de verwondingen van weinig belang. Wat de oorzaak van het onheil is, kan men nog niet gissen, daar de stoker, hoewel nog levend, niet in staat is inlichtingen te geven. Een Franschman geraamd La Rose, is te Montreal, in Canada, gearresteerd omda;. hij een zijner kin deren in een kachel heeft verbrand en twee anderen in den kelder van zijn huis heeft begraven Hij deed dat naar hij .zeide om uitgaven te spa ren en had indertijd evenzoo te Parijs gehandeld. Te JP ar ij s zal een tentoon stelling worden gehouden van levens groote poppen, gekleed in costuuras van den tijd van Karei VIII af tot op onzen tijd. De KölnZtg. noemt het bericht der Kreuzztg. dat vorst Bis marck zijn zetel in het Pruisisch hee renhuis zal innemen, onjuist. Wel ge voelde de ex-rijkskanselier lust de zittingen van het heerenhuis en den rijksdag bij te wonen, maar hij zag hiervan af, ingevolge den wensch zijner geneesheeren en familie. Er zijn zeer weinige steden waar het elcctriscli liclit goedkooper is dan liet gas. Madrid maakt echter eene uitzondering. De electrische ver lichting is daar minder duur dan het gas en zelfs dan de ^etroleum-ver- lichting. De lichtsterkte van 1000 kaarsen kost per uur slechts 1,25. Zeer dikwijls heeft de invoering van het electrische licht eene vermeerdering van gasverbruik tengevolge, daar het publiek zich meer en meer aan sterker licht begint te wennen. Het tegendeel vindt men te Keulen. In den loop van het vorige jaar is het gasverbruik met 58.900 kubieke meter gedaald, ofschoon het aantal verbruikers is toegenomen. Om deze vermindering te doen ophouden, heeft men besloten den gasprijs te verlagen. De ellende inltaliëis groot. Zaterdag 11. vond men op de trappen van de kerk te Rosario, de lijken van twee grijsaards, die van honger waren omgekomen. Te M il aan v e r t o o n t m e n i n een schouwburg het leven van gene raal Boulanger, groot drama! De Zwitsersche Vereent- ging tot bescherming van dieren be sloot in 1894 te Bern een internationaal congres te organiseeren. Verder is be sloten een adres met 50.000 handtee- keningen tot de Regeering te richten, met het verzoek te gelasten, dat het vee voor hel slachten bewusteloos moet worden gemaakt. Het gerucht heeft geloo- pen, dat Tolstoï een „hoog bevel" zon hebben ontvangen, zijn landgoed niet te verlaten en. zich niet meer met den hongersnood in Rusland te bemoeien. Het schijnt echter, dat dit gerucht over dreven was. Maar wel moet de „admi nistratie" zeer vertoornd op den schrij ver zijn geweest. Een brief, naar men zeide voor de Daily News bestemd, is door een blad te Moskou openbaar gemaakt. In dien briel klaagde Tolstoï er over, dat de rijke menschen in Rus land zoo weinig voor het volk doen. Sommigen beweerden bovendien, dat men tusschen de regels door kon lezen het volk moet maar met geweld nemen, wat het niet goedschiks krijgen kan. Zij echter die Tolstoi goed kenden, bestreden deze bewering met veront waardiging. Niettemin gat de zaak in hooge kringen aanleiding tot groote ontsteltenis den bladen werd verboden den brief over te drukken, en de echt- genoote van Tolstoï vond zich genoopt te verklaren, dat de brief niet van haar gemaal afkomstig was. Wat in de cou rant te Moskou is verschenen, was vol gens haar niets dan de verknoeide tekst van een artikel, hecwelk voor een tijdschrift bestemd was, maar niet ver schenen is zonder twijfel, wijl de censuur er het potlood door had ge haald. Nu gravin Tolstoï deze verklaring heeft afgelegd, hoopt men, dat de re geering haren man met rust zal laten. Men weet in de oorlegen van de Zuid-Amerikaansche Staten nooit precies, wie vriend en wie vijand is. Toen in Mexico de rebel Garza de rust verstoorde, kreeg zekere kolonel Hernandez last, om de regeeringstroe- pen tegen hem aan te voeren. Het was bekend, dat Garza door een smallen bergweg zou trekken en Hernandez behoefde zich dus slechts daar in hin derlaag te leggen, om het gansche leger der opstandelingen te verplet teren. Inplaats van dat te doen, viel hij heih in het open veld aan, zoodat Garza retireerde en zich wel wachtte, den bergpas door te trekken. Eenige dagen later kwam het tot een gevecht, maar Hernandez vergenoegde zich met Garza's troepen uiteen te drijven, liet ter nauwemood schieten en maakte geen enkele gevangene. Nu gingen eindelijk der regeering de oogen open. Hernandez werd gearres teerd en wegens verraad tot Óen kogel veroordeeld. Hij zal weldra worden ge fusilleerd. Het vraagstuk of aan Jo- hannesburg, in de Transvaal, eene mu- nicipalileit zon worden gegeven, en zoo ja., hoe die moest worden iagericht, is in den laatsten tijd een punt van overweging bij de regeering geweest. Er waren twee kwestiën, die oplossing eischten. Ten eerste het grondgebied, waarover zich de administratieve en wetgevende bevoegdheden van de mu- nicipaliteit zouden uitstrekkenten tweede de grenzen dier bevoegdheden zelve. Verschillende mijnen nu liggen zóo dicht bij Johannesburg, dat men ze bijna kan aanmerken als tot die stad behoorende. Het schijnt evenwel, dat de mijnbestuurders niet veel lust ge voelden om hunne terreinen gebracht te zien onder het gebied van Johannes burg's municipaliteitwaarschijnlijk vreesden ze, dat de eer om tot Johan nesburg te beheoren hun misschien erg duur te staan zou komen. Diensvolgens maakten ze aan de regeering hunne wensehen kenbaar om onder een af zonderlijk gezondheidheids-toezicht ge plaatst te worden. De Uitvoerende Raad heeft dezer dagen, in overleg met de Johannes- burgsche autoriteiten besloten, dat van 1 Mei af de terreinen der maatschap pijen gerekend zullen worden te vallen buiten het gebied van de stad. Voor de Witwatersrand-goudvelden zal een afzonderlijke gezondheids-inspecteur worden benoemd, wiens salaris uit het kantoor van mijnwezen zal betaald worden. Betreffende Johannesburgs munici paliteit heeft de regeering verder be sloten aan deze eene uitgebreider macht toe te kennen dan tot dusver het ge zondheids-comité bezat, en te dien einde worden ontwerp-bepalingen ver wacht. Hierin zal moeten worden op genomen de bepaling, dat geenleening zal mogen worden aangegaan zonder de goedkeuring van minstens twee der den van de stemgerechtigde ingezetenen. {N. R. Cl.) VARIA. OnderwijzerAls je moeder aan ieder van de familie een even groot stuk vleesch wilde geven en jullie waren met je achten, hoeveel stukken moet ze dan snijden De heete klas. Acht OnderwijzerBest. Dan zou ieder stuk een achtste van het geheel wezen, onthoudt dat. Stel nu eens dat zij elk stuk nog eens doorsnijdt wat krijgen we dan? Vlugge leerling. Zestienden. Onderwijzer. Best. En als we het weêr doorsnijden Leerling. Twee en dertigsten. OnderwijzerBest. Stel nu eens dat we elk der twee en dertig stukken nog eens doorsnijden. Wat krijgen we dan Klein meisje. Haché. Schrijver. In welke acte van mijn blijspel kwamen naar uwe meening gisteren de meeste geestigheden voor Recensent. In de entr'acte, ever uw stuk! Voor den inhoud dezer rubriek stelt de Redactie zicli niet aansprakelijk Mijnheer de Redacteur De leden der schildersvereeniging „Vooruitgang zij ons streven" en der schilders en behaDgersvereeniging „Hulp lenigt den nood", verzoeken u drin- gend, het onderstaande in uw veelge lezen blad te willen plaatsen. Dat de toestand der arbeiders in verschillende takken der nijverheid veel te wensehen overlaat, is zeker van al gemeene bekendheidde feiten zijn zoo sprekend en zoo menigvuldig, dat ver dere toelichting hierover geheel over bodig is. Haarlem's ingezetenen hebben dan ook nooit geaarzeld, blijken te geven van hunne milddadigheid, waar zulks noodig was. Dat evenwel een groot aantal werklieden gedurende den winter als de werkeloosheid het grootst is, ge brek hebben en soms van het noodig- ste verstoken zijn, is ook wel bekend, want zeker is ieder werkman niet in staat in het openbaar giften aan te nemen, en buitendien zouden deze ook niet toereikend zijn. Doordrongen van deze feiten, hebben dan ook de leden der vereeniging van „Industrieelen en Kooplieden" besloten, het loon, dat reeds voor ve schillende vakken verhoogd werd, ook aan de schilders en behangers toe te kennen. Een groot aantal patroons hebben volgens belofte met 1 Januari 1. 1. het loon voor hunne werklieden verhoogd met 2 centen per uur, andere bazen schijnen er evenwel niet toe te kunnen komen, hun voorbeeld na te volgen, en dat waarom niet? Nadeel voor hen is het zeker niet, zij zijn bepaald van oordeel, dat hunne werklieden minder behoeften hebben dan een ander, of zij spelen mooi wêer van het geld dat hun knechts toekomt, want wie «verzekert ons, dat zij het verhoogde loon niet even goed in rekening brengen? Buitendien bena- deelen zij ook de andere patroons, die het volle loon uitbetalen, want is de loonstandaard verschillend, dan is er ook verschil in de prijsopgaaf en hier mede dient wel rekening gehouden te worden. Met het oog op deze grieven, wen sehen wij haarlem's ingezetenen vrien delijk te verzoeken, met het naderend schoonmaak seizoen zooveel mogelijk te onderzoeken, hoeveel het hen bedienend ambachtspersoneel verdient. Mocht het blijken, dat het van de niet bedeelden zijn, dan zal een aansporing aan zoo'n patroon zeker niet overbodig zijn. Het zoude ten minste een groote stap wezen, om tot eene geregelde loonsverhooging te geraken. Hierbij zijn wij zoo vrij, te laten vol gen de namen der patroons, die het verhoogde loon uitbetalen, deze zijn de heerenvan Bommel, van Beynen, Cramer, Cramer, behanger, van der Eist, Ertzieck, Groet, Heydanus, Hei- loo, Heiligers, Mooy, Misset, van Niel, Oostwald, Frankestraat, Veldheer, Velt- huijsen en Zuurendonk. Mocht het later blijken, dat er nog meer patroons zijn, die er toe overgaan, het loon te ver- hoogen, dan zijn wij zoo vrij ook hunne namen bekend te maken. U Mijnheer de Redacteur dankzeg gende voor de verleende plaatsruimte teekenen wij namens bovengenoemde vereenigingen. J. U. HaNSELER, Secret. J. GROM BOUW, Secret. FAMILIEBERICHTEN- Gehuwd: 23 Febr. B. A. A. Schra- kamp en M. J. Jurissen, Naarden. - M. Brilles en D. Boas, Amst. Geboorten 19 Febr. Mevr. Bon damGoertner d. Gulpen. - 20. S. M. M. van der Bij 11—Kistemaker z. Velp. - 21. V. J. Pieron—Coutin z. Amst. - H. J. T. C. AlbardaTeegs z. Den Haag. - C. G. MoinatKritzler d. Baambrugge. - 22. G. de BoerUiten tuis d. Edam. - H. W. F. Treffers Roth z. Oesterhout. - M. P. Bellwin- kelHavekost z. Amst. Overleden 8 Febr. Wed. H. MeijlingVan Wassenaar 86 j. Amst - 19. M. de Lange 62 j. Amst. - D. A. Breijl jd. 80 j. Scherpenzeel. - J. Nijhot Ros, Nijverdal. - Wed. C. C. Krtlger Timman 68 j. Amst. - 20. M. C. Glas bergen jd. 88 j. Leiden. - W. P. M. Stom jd. 32 j. Amst. - ai. M. Blaau- boer jd. 18 j. Wieringerwaard. - J. C. Blaauboer 72 j. Wieringerwaard. - J. M. van Eek 48 j. Gorinchom. - J. H. P. E. van der Veen 39 j. Sittard. - Iz. J. Fedder 62 j. Amst. - 22. C. J. Vaillant, De Bilt. - C. H. Ipenburgjm. 24 j, Schcveningen. - Wed. W. van Wessem 92 j. Dodewaard. - Wed. H. M. NijveldtPrior 60 j. Borkeloo. G. van den Berg 58 j. Leiden. Getrouwd 24 Febr. W. P. Hos en P. Elenbaas. - C. Dekker en M. C. v. Oploo. - J. v. Kampen en A. Hart man. - G. v. Lente en A. M. Zuren donk. - J. Kres en C. Wijnands. - P. Zwart en J. C. Abelen. - A. v. Keu len en M. v. d. Kolk. - A. W. Klum- per en C. M. Koster. Geboorten: 23 Febr. A. Fikkert- v. d. Laan d. - A. Wijdoogen-Duijffz. Overleden: 22 Febr. G. v. Dier- raen—Eeterman 49 j. Bakenessergr. - G. J. Meijer 11 md. z. Drossestr. -23. G. H. Möller 41 j. Teijlersh.str. - A. T. Dolmans 34 j. Ged Ou legr. TEILEGRAMMEN- PARIJS, 24 Febr. {Reuter). De heer Rouvier heeft op zich genomen een ministerie samen te stellen. De heeren De Freycinet, Ribot en Constans zullen er in optreden. StoonmsrtbBrichtsn. Het stoomschip Menelausvan Am sterdam via Liverpool naar Java, ver trok 20 Febr. van Liverpool. Het stoomschip Salatigay van Ham burg en Amsterdam naar Java, pas seerde 22 Febr. Port Said. Het stoomschip Maasdamvan de N. A. S. M., van Rotterdam, arriveerde Dinsdag 23 Febr. te New-York. WtV Aan Geabon7ieerdeti op dit Blad en hunne huisgenooten worden aan het Bureau Kleine Houtstraat 9, op monde linge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze Beirekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Assistente in apoth. te Leiden, vlug en accur. werk. 2. Eenv. beseh. jnffr. tot hulp en gezelsch. v. vrouw des huiz. m«t zwakke gezondh. te Amst. 's zomers buiten, op de boogte v. alle bnisel. bezigh. 8. Gerout. reiziger voor Duitschl voor le huis, reeds aldaar gereisd hebb., opg. van verlangd sal. en noodige inlicht. 4. Reiziger voor Nederl. voor een heerenconf zaak in België, en gros, bek. m branche en cliënt. 5. Jongm. ais wïukelbed., bek. m. d. verk. v. meubelen en behang, art., sal. ƒ10 per week, met uitat. get. 0. Coiffeursbed., direct, op de h. v. h. vak, bij voork. v. buiten, met uitst. get. 7. Jongste bed. op handelskant. te Amst., leeft, v. 17 j. bereikt hebb., sal. 100. 8. le Banketbakkersbed., P. G. 9. Man en vrouw, z. kinderen aan een kl. zwemschool in N.-Holl., de man om zwemles te geven aan heeren, tot aanbev. str. wanneer vr. aan dam. les kan gev. Sal ƒ520 10. Reiziger bij sed. jar. gunst. bek. staande wijnband., in st. nieuwe rel. aan te br., sal. ƒ500 en 10 pCt. provisie. 11. Een huishoudster tegen 1 Mei bij alleenw. beer. 12. Net en actief jongm. ten spoed, als klerk bij notaris, v. goed zed. gedr. en net scbr. 13. Klerk op kant. te Rottd. voor scbrijfw. net en acc. werken en goed kunn. rek., sal. 200 ƒ250 naar bekwaamb. 14. Bediende aan laboratorium, eenige kenn. v. instrnm. maken en scbeik. str. t. aanbev, 15. Ervaren drukker, bek. m. boek-, handels- en klenrendrukw. tevens rout, bezitt. als mees- terkn. op te tred., terstond. MARKTNIEUWS. Haarlem, 24 Februari. De aanvoer en prijzen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 37 n. kalveren f 11,5,—, 8 schapen ƒ24,10,10 paarden f o,A f o,2 varkens 20. Haarlem, 24 Februari. Aangevoerd en verkocht 4 stapels kaas, uitmakende 477 kazen, wegende 979 Kg. Hoogste prijs per 50 Kg. Amsterdam, 24 Febr. De prijzen der aardappelen waren heden als volgtFriesche Dokkuramer Jammen f3,25 A 4,dito Franeker f3,25 A 3,80, dito Zaaiers f3,20 A 3,40, Geld. blauwe f 3,50 A 3,60, Zeeuwsche Spuische Jammen f4,A 5,dito Flakkeesche f3,50 A f4,80, dito blauwe f 3,A 3,10. Pruisische Hamburgers f4.50 A 5,—. Schiedam, 24 Febr. Moutwijn f9, Jenever f 14,50, Amst. Proef f 15,75. Voor de vele en zeer harte lijke bewijzen van deelneming, on dervonden bij bet overlijden van onze geliefde Zuster, MARIA CA- THARINA, betuigen hare broeder en zusters bun welgemeenden dank. Uit aller naam, M. A. DE LANGE. Haarlem,, Februari 1892. V Bij acte van negentien Fe bruari achttienhonderd t wee en ne gentig, is de Vennootschap tusscben HEEMSKERK en OOSTENBROEK Bloemkweekers, Molenpad No. 3 te Haarlem, ontbonden, en wordt de Zaak met alles wat daarop be trekking heeft voortgezet door eerst- genoemden Vennoot. Aanbevelend, F. A. HEEMSKERK. Leden en oud-Leden worden be leefd maar dringend verzocht, par tijen die nog onder liuune berusting mochten zijn, aan de Muziekschool der Afdeeling te bezorgen, daar er van verschillende werken zeer vele zangstemmen ontbreken, die voor rekening der Afdeeling moeten bij- gekocht worden. De Bibliothecaris der Af deeling, F. M. VAN LIJNDEN. HAARLEM. door den Heer en Mevr. Aanvang 8 uur. Balcon f 1,Stalles en le Loge /0,75, Parterre en 2e Loge /0,50, Gaanderij ƒ0,25. iW Voor bizonderheden zie pro gramma. In een net, stil gezin kan een net Jongmenseh geplaatst worden, met Kost, Inwoning en gebruik van vrije Kamer, ƒ25 p. maand. Adres Zoetestraat No. 3. Wegens plaatsgebrek voor billij ken prijs TE KOOP, een Mahoniehouten Linnenkast en Penantkastje. Adres: PHILIP M. MOK, Kl. Houtstraat 23. In het midden van de stad een Muurvlakte, verdeeld in vakken van 86 bij 76 cMTE HUUR: 1 vak ƒ4,2 vakken ƒ7,— en 3 vakken ƒ10,per jaar. Br. fr. motto Vak., bur. v. d. blad. HAARLEMSCHE De depötrente is van af 8 Juni 1891: Depót dagelijks opeischbaar l'/s pet. een maand vast 2 een jaar vast, in bewij zen van coupons voorzien 3 Van HECTOR MALOT, uit bet Fransch door GERARD KELLER, dat bekroonde beroemde merk,2 dee- len met 100 platen, is weder ver krijgbaar voor den spotprijs van ƒ1,50, in 2 moderne Prachtb. voor den spotprijs van ƒ2,25. Alleen op de Wereld is een werk, dat in waarheid onovertrefbaar ge noemd mag worden. Alleen op de Wereld, 2 fraaie doe len met 100 platen voor sl. fl,50, of in twee moderne Prachtbanden voor slecht» /2,25. Het zenden van Postwissel ad ƒ1,50 of ƒ2,25 waarbij staat: Al leen op de Wereld, is voldoende om deze allerkeurigste werken franco thuit te ontvangen. Verkrijgbaar bij D. BOLLE, Ba zaar van Goedkoope Boeken, Hang bli. Vischmarkt, te Rotterdam. Door MARTIN US NIJHOFF, te 'sGravenbage, is uitgegeven: door Mr. J. P. SPRENGER van EYK. Een Boekdeel gr. 8o. Prijs /2,70.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 3