BINNENLAND. Maar Verkes drong er op aan. Als hartstochtelijk visscher wenschte hij de kwestie uitgemaakt te zien en te weten, ot het hem inderdaad verboden was, met den hengel in de hand in het Spaarne te visschen, zooals zoovelen vóór hem gedaan hadden. De kanton rechter nu veroordeelde den visscher tot eene geldboete eD Verkes, daar mee natuurlijk niet tevreden, heeft appèl aangeteekend en zoo werd heden, Don derdag, de zaak voor de Arrondisse- ments-Rechtbank behandeld. De substituut officier van justitie, Mr. Joh. F. van Outeren, nam een zeer uitvoerig en belangrijk requisitoir. Spre ker deelde mede, dat de Staat iu 1832 aan Haarlem het vischrecht ve.leend had in verschillende wateren, ook in het Spaarne. De jachtwet nu veroor looft wel dat met den hengel in de hand gevischt wordt in rivieren of stroomen, maar het Spaarne is geen stroom, het is niets anders dan boe zemwater van het hoogheemraadschap Rijnland. Aldus is het verboden, om zonder acte, of zonder vergunning van den pachter ook zelfs met den hengel in de hand, in het Spaarne te visschen. Spreker requireert daarom de beves tiging van het door den kantonrechter gewezen vonnis, en veroordeeling van den beklaagde in de kosten vaa het geding. De verdediger Jhr. Mr. F. W. van Styrum, kon zich met deze meening niet vereenigen. Hij erkent natuurlijk de dading van 1832, waarbij aan de ge meente Haarlem het vischrecht werd afgestaan, maar betwist de meening aangehangen door den kantonrechter, zoowel als door den ambtenaar van het Openbaar Ministerie, dat het Spaarne zou zijn geen rivier of stroom. Welis waar wordt het Spaarne zoo genoemd op een kaart van Rijnland, maar met de administratieve qualiiicatie van dat waterschap hebben wij niets te maken. In Witkamp's aardrijkskundig woorden boek wordt het Spaarne wel degelijk een rivier genoemd. Bovendien was, toen de jachtwet werd ontworpen, de bedoeling van den wetge ver zeer zeker dat het Spaarne eene rivier was. Eu daarmede mag toch wel degelijk rekening worden gehouden. De verdediger concludeert dan ook tot vrijspraak van den beklaagde, opdat de rechtbank eens en vooral zal uitmaken, dat als vanouds her men het recht zal blijven behouden om met den hengel in de hand in het Spaarne te visschen. De rechtbank zal uitspraak doen heden over 8 dagen. huldeblijk aan te bieden, lezen wij het volgende: Prinses Sophia, de eenige dochter van Koning Wiilem II, is voor het nederlandsche volk altijd eene bij uit deelte van 100 gulden. Bij postwissels zal niet meer mogen worden geheven dan 5 cent voor een bedrag van ƒ12,50 ot gedeelte van 12,50, met dien verstande echter dat nemendheid geliefde vorstin geweest, voor bedragen tot 5 geen hooger recht Te Bennebroek had Dinsdagavond een treurig ongeluk plaats, de 16 jarige, eenige zoon van de weduwe B. aldaar, sprong in het dorp ©p den in vollen gang zijnde stoomtram, met het doei een eindje voor niets mede te rijden hij viel daarbij tusschen de wagens zoodat de volgende goederenwaggon hem over het lichaam gingthuis ge bracht overleed hij na eenige minuten. Voor het aanbieden van een bewijs van hulde aan H. K. H. de Groot- Hertogin van Saksen, Prinses Sophia der Nederlanden, ter gelegenheid van haar gouden bruiloftsfeest, is te Zand- vooit ingeteekend voor 20,95. Naar aanleiding van het plan, dat bestaat om aan H. K. K. de groothertogin van Saksen, prinses Sophia der Nederlanden, bij hare gouden bruiloft op 8 October een nationaal Zij was dat vóór haar huwelijk met Groothertog Carl, en zij is het gebleven ook nadat zij hare verblijfplaats naar Weimar had overgebracht. Zij is het gebleven, omdat zij nooit opgehouden heeft een Nederlandsche prinses te zijn, maar altijd en onder alle omstandigheden getoond heeft Nederland lief te hebben en te de .len ia al wat ons land en ons Vorstenhuis wedervoer. Nu de gelegenheid zich aanbiedt om aan de Vorstin een blijk te geven van onze genegenheid en van onze erkente lijkheid voor hetgeen zij steeds voor ons geweest is, zal zeker niemand achter blijven, maar ieder goed vaderlander met vreugde deze gelegenheid aangrij pen. Meti April a. s., dusbijna een jaar na hare afkondiging in het Staatsbladtreedt de nieuwe Postwet in werking. Met het oog op dit lange tijdsverloop kan het niet ondienstig worden geacht nog eens de voornaamste bepalingen mede te deelen. Het port de brieven bedraagt, bij vooruitbetaling, voor elke briefkaart 2% cent voor eiken anderen brief van een gewicht van niet meer dan 15 gram 5 cent; boven 15 tot en met 200 gram 10 cent; boven 200 tot en met 500 gram 15 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 500 gram of een gedeelte van 500 gram 5 cent daarboven. Bij bestelling echter van een brief van een gewicht van niet meer dan 200 gram binnen den kring van het post- of hulpkantoor, waar die ter post is bezorgd, bedraagt het port voor eiken briefvan een gewicht van niet meer dan 15 gram 3 cent, boven 15 tot en met 200 gram 5 cent. Het port der gedrukte stukken be draagt voor eeu gewicht vanniet meer dan 25 gram 1 cent; boven 25 tot en met 50 gram 2 cent; boven 50 tot en met 75 gram 3 centboven 75 tot en met 100 gram 4 cent; boven 100 tot en met 150 gram 5 cent boven 150 tot en met 250 gram 7^ cent; boven 250 tot en met 500 gram 10 cent; boven 500 tot en met 750 gram 12% cent; boven 750 tot en met 1000 gram 15 cent, en voorts voor elk gewicht van 1000 gram of gedeelte van 1000 gram 2% cent daar boven. De berekening van het port geschiedt naar het gezamenlijk gewicht van elke verzending ouder een afzonderlijk adres, de omslagen en alles wat verder dient tot bevestiging van den inhoud daar onder begrepen. Het port van nieuwsbladen, met ot zonder bijvoegsels, bedraagt per nom- mer of exemplaar voor een gewicht van niet meer dan 40 gram cent boven 40 gram tot en met 150 gram 1 cent, en voorts voor elk meerder gewicht van 54 gram of van een gedeelte van 50 gram cent daar boven. Hetzelfde port in verhouding tot het gewicht is van toepassing op de bij voeg sels bij afzonderlijke verzending. De heffing van het bovenvermelde port kan, op te bepalen wijze mede, bij abonnement geschieden. De frankeering van nieuwsbladen kan echter ook geschieden naar het tarief, voor de gedrukte stukken bepaald. Het port der monsters bedraagt 2\ cent per 75 gram of gedeelte van 75 gram. Bij aanteekening is verschuldigd bo ven het gewone porteen vast recht van 10 centbij afgifte van geldswaarde een opklimmend recht niet hooger dan 2V2 cent voor elke 100 gulden of ge- kan worden geheven dan van 2V2 cent. Bij de herstemming te Tiel voor de Staten van Gelderland werden uitgebracht 1489 stemmenvan on waarde 14volstrekte meerderheid 738. Gekozen de heer J. H. Post (lib.), met 874 st.de heer W. De Haas had er 601. D berlijnschecorrespon' deut van de brusseische „Patriot" meen1 aan zijn blad te kunnen mededeelen, dat de duitsche keizerin [dezen zomer eenigen tijd te Scheveningen zal komen vertoeven en een bezoek van twee da gen zal brengen aan de Regentes. Wij laten net bericht geheel voor rekening van dea „Patriot." Terwijl het presidium van het 41 internationaal congres tegen het misbruik van alcohol door den heer mr. J. Heemskerk Az. is aanvaard, is als onder-voorzitter aangewezen de heer mr. H. Goeman Boreesiui. Zaterdag jl. werden de hee en Wennips en Agema president en directeur van den Nederlandschen Hotelhoudersbond, in audiëntie ontvan gen door den minister vaa financien, naar aanleidiug van hunne vroeger ingezonden grieven tegen de patent zoo wel als tegen de personeele belasting. Deze heeren werden met aandacht door den heer Pierson aangehoord en gemachtigd, aan hunne comittenten, de leden van genoemden bond, te verklaren „Dat Z. Exc. met de meeste belang stelling heeft kennis genomen van hunne grieven tegen het tegenwoordige belas tingstelsel en doordrongen is, dat verlich ting van dien druk zeer gewenscht is, reden waarom hij, bij hervormingen, welke binnenkort zullen worden voor gesteld, zal trachten ze, zooveel mogelijk is, weg te nemen, waartoe Z. Exc. hun verzocht hem ook later nog zoo noo- dig van advies te dienen, (Zutph. Crt.) spoedig verdiend; gelukt het niet, wel nu, dan krijgen we voor eene maand logies op 's rijks kosten, en in den win ter, als men zelf niets heeft, is dat nog zoo kwaad niet." Berucht zijn vele dorpen in Noord-Brabant om de vele dieven en smokkelaars, die men er heeft. En is het wonder, dat mea dief wordt en bij zij.i buurman steelt, als men zooveel zoutaccijns aan het land ziet ontstelen en de voorbeelden aan alle kanten om zich heen heeft? Daargela ten, hoeveel de schatkist ontstolen wordt blijft het een eisch, dat aan deze on zedelijke handelingen van onze grens bevolking zoo spoedig mogelijk een einde worde gemaakt. Verder is voor den eerlijken handelaar in dat artikel de concurrentie met de smokkelaars doodeud. Verlangend wordt dus de wet omtrent varmindering van den zoutaccijns tege- moetgezien. De smokkelhandel zal er door gedood worden en daarmede wordt een belangrijke stap gedaan op den weg tot zedelijke verbetering van tal van onze medemenschen aan de gren zen Zj zullen hun bedrijf moeten laten varen, want bij een accijns van 4 per 100 kilo zal het de moeite niet loonen. Verkoopen zij het smokkelzout door gaans voor 8 cent per kilo (de onder linge concurrentie doet dien prijs soms tot 6 en 7 cent dalen), thans zal de prijs van een kilo zout in den handel ook 8 cent kunnen bedragen. En het tocaal bedrag van den accijns voo. het rijk zal er waarschijnlijk weinig op ver minderen, wanneer in het vervolg den keizer gegeven wordt, jwatfdes keizers is. Te Enk huiz en is Dindag op 74-jarigen leeftijd overleden de heer dr, D. Harting, oud-predikant der Doops gezinde gemeente aldaar, lid der Ko ninklijke Academie van wetenschappen. De heer Harting, die op 6 October 1817 te Rotterdam geboren was, heeft zich op velerlei gebied verdienstelijk gemaakt. Met zijnen broeder, wijlen prof. P. Kartiag, was hij de oprichter van het schoolverbonddat de bestrij ding van het schoolverzuim en de be vordering van het volksonderwijs ten doel had. Men sc ar ij ft uit Noor d-B r a- bant aan de JV R. Ct. Het plan van den minister van finan cien om den zoutaccijns terug te bren gen van 9 op ƒ4 de 100 kilo zal door velen in den lande met vreugde worden begroet. Ik bedoel hier minder de vrienden vau den werkmansstand, die door die vermindering gedeeltelijk ontlast wordt, dan wel de vijanden van den zedeloozen smokkelhandel. Ik zeg handel", want van smokkelarij kan men niet meer spreken. Het smokkel zout is langzamerhand een handelsarti kel geworden en wordt voor 6 4 8 ct. per kilo vrachtvrij thuis gebracht. Dui zenden kilo's komen uit België de grenzen over tot ver in Noord-Brabant. Niet enkele personen „gaan op zout uit", zooals men hier in het Zuiden van Brabant zegt, neen, heele troepen van 10 tot 30 man „dragen zout." Dit jaar is de smokkelarij bizonder groot. De campagne van de suikerfabrieken reeds begin December van het vorige jaar afgeloopen, en dan werpt zich die geheele arbeidersbevolking voor het meerendeel op „het zoutdragen". Trou wens, nergens is, als men geen vast werk heeft, zooveel mede te verdienen- Hoe waakzaam, ijverig en flink de ambtenaren der belastingen, getrouw door de maréchaussée ter zijde gestaan, ook mogen zijn, het helpt weinig. Een groote chineesche muur ware wellicht het eenige geneesmiddel tegen zooveel kwaad. En de grensbevolking Ik zal niet behoeven te zeggen, wat daarvan op den duur wordt. „Het ontdragen", zeggen zij, „is een voor- Vier der daders van den diefstal te Nispen onder Roozendaal zijn Dinsdag te Beireadrec'nt gearres teerd. Alvorens aan de nederlandsche politie te worden uitgeleverd, zullen zij zich eerst te verantwoorden hebben over een diefstal met inbraak onder Ceckeren gepleegd. Nog zes anderen dier gevaarlijke bende is de politie op het spoor. Of de gestolen effecten teruggevon den zijn, is niet bekend. Dinsdag zijn de arbeiders van de gasfabriek te Rozendaal, die reeds eeüigen tijd te Breda iu arrest werden gehouden, ontslagen. De vermoedens schijnen alleen op den directeur der fabriek te berusten. Menschrijft uit 's Bosch: Het carnavalsfeest belooft te 's Bosch dit jaar buitengewoon luisterrijk te zul len zijn. De optocht zal uit pl. m. 300 personen bestaan, 3 muziekkorpsen, 8 praalwagens, 120 paardenéén ezel. De persooa die in den stoet Z. K. H. prins Amendero Ricorto di Car- navallo zal voorstellen, is een jong- mensch van zeer gefortuneerde familie, aan wiens costuum geen kosten worden gespaard. Z. K. H. met gevolg zal de Lieder tafel en het Casino met een bezoek vereeren en des Dinsdags zal de club eene gecostumeerden rijtoer houden. Dat het 's avonds telkens „grand bal masqué et paré" is, behoeft wel niet gemeld te worden. De optocht zal Maandag om één uar worden gehouden. Wachtmeester H, te 's-Bosch mede aldaar, die door te beweren som mige diensten niet te kunnen verrichten, den dienst van H. verzwaarde. Op de kamer der onderofficieren te ruggekeerd, werd H. dour B. dermate aangevallen, dat deze naar het hospi taal moest worden gebracht. Met eenig scherp voorwerp werden hem door B. sneden over bovenlip en nek toege bracht. B. is in arrest genomen. Dinsdag had in het kanaal door Zuid-Bevelaud bij de spoorbrug eene aanvaring plaats tusschen het Nederlandsche ijzeren aakschip Credo schipper H. Verschuren, en het Ned. ijzeren sleepschip Ora et Labor asch. J. G. Kanters. Laatstgenoemd schip kreeg nog al belangrijke schade aan het voorschip, doordien er enkele ijzeren platen in de voorsteven zijn gedrongen. De Credo beliep minder schade. De Ora et Labora zou Woensdag morgen de reis slepende naar Antwerpen vervolgen, Wéensdag namiddag, om- streeks één uur, ontstond er ta Waal wijk in de looierij, toebehoorende aan den heer C. de C en iu gebruik bij den leerlooier Scheen brand, die zoo snel toenam, dat het geheele pand iu weinig tijds was in asch gelegd. Men schrijft uit Ochten van 24 Februari De Maandag namiddag verwonde boerenknecht uit Lieuden, zekere H. van de Kolk, is heden nacht overleden. De verslagene was ongeveer 26 jaar oud. Dinsdag namiddag is tus schen Groede en Oostburg nabij het gehucht Scherpbier de knecht van den bierbrouwer Meijer uit Oostburg van eene brouwerskar gevallen. Een der wielen ging hem over der. hals. De man is kort daarop overleden. De heer S. J. Ie Cosquine de Bussy, vroeger doopsgezind predi kant te Amsterdam, heeft de benoeming tot hoogleeraar aan het doopsgezinde seminarium aldaar aangenomen. Als een bewijs hoe trouw sommige honden aan hunnen meester zijn diene het volgende Eenigen tijd geleden stierf zekere V. d. O. te Tilburg. Bij de begrafenis volgde zijn hond 't lijk naar het kerk hof, zeker om zijn meester de laatste eer te bewijzen. Het is gebleken dat zulks de kbe<Ioe- ling niet was. Maandag had er een toeloop van volk plaats bij het kerkhof. Men kon zien hoe de de hond bezig was de aarde weg te krabbelen, waar onder zijn baas begraven lag. Reeds een paar malen trachtte het trouwe dier zijn meester uit de kille cel te verlossen, hetgeen hem echter verhin derd werd door den grafmaker, die het beest verjoeg. Bovendien bracht hij (de hond) herhaalde keeren eeu bezo ek aan het graf om op zijn manier aan zij droefheid lucht te geven. Het is zelfs gebeurd, dat hij 's nachts zoo vreeselijk te keer ging dat lieden uit de buurt er wakker door werden, deeiig baantje gelukt het den ambte- in garnizoen, had zich bij den ritmees- narea te ontloops^ dan is het daggeld iter beklaagd over den wachtmeester B VISSCHSFUJ. Nieuwediep, 24 Februari. Door 26 korders en beugers werden hier he den 30 roggen, 8 tot 25 mandjes kl. schol en 1 tot 3 manden schar, en door trekkers 171a! haring aangevoerd/ rog gold 1.10 1.20 per stuk kl. schol 250 a 2.70 per mandje, schar ƒ2 per mand en haring ƒ6.30 8 pe? tal. Scheveningen, 24 Februari. Van IJmuiden kwam in verkoop eene partij kabeljauw, die vau ƒ2.50 tot f 5 per stnk werden verkocht. De booten vingen door de stilte slechts een a twee manden garnalen, waarvoor 7 en ƒ8 per mand werd besteed. Vlaardingen, 24 Februari. Vau ds beugvisscherij zijn heden binaenge- brutaal schepseltje is." „Hoezoo „Heeft zij u hier niet gebracht, opdat ik u zou raden, hoe gij den kost voor haar zoudt kunnen verdienen Ik moet u dan zeggen, dat Joan Douglas mijn pupil is, die na haars vaders dood altijd bij ons geweest is. Op eigen verlangen onderwees zij de kindei en, omdat wij in Aldershot geen plaats voor eene goever- nante hadden. En daar zij 1500 pond 'sjaars heelt, kan zij zeer goed van haar eigen geld leven." „Maar," zeide Dake, „ik kan toch niet...." „Kunt gij niet van het geld van uwe vrouw leven? Waarom niet? Gij waart wel van plan de arme goevernante van het uwe te laten genieten, nietwaar? Waarom dus dat verschil?" „Dat meen ik zoo niet. mijnheer, maar Joan kan toch niet met een korporaal trouwen?" „Ik raad u ook niet aan om in het 30e regiment te blijven, het zou eene vreemde verhouding geven voor haar en voor mij, om nog niet eens van uzelf te spreken. Maar dat is gemakkelijk te veranderen. Het is vreeselijk jammer, dat gij na het verlies van uw geld niet dadelijk naar Dovercourt zijt gegaan om Joan te spreken; het zou veel beter geweest zijn, omdat gij dan uw loopbaan als officier niet vaarwel hadt behoeven te zeggen. Wij moeten daar nu evenwel maar niet over treuren en dankbaar zijn, dat alles zoo gauw in orde is gekomen, het had wel in 't geheel niet terecht kunnen komen." „Goddank, dat het zoo goed is afgeloopen," zeide Dake be wogen. De kolonel stond cp en legde zijne hand op Dake's schouder. „Ik zal Joan bij u zenden, ze zal wei in de nabijheid zitte wachten, totdat het onderhoud is afgeloopen. Ik wensch u van harte geluk, Dake, gij zijt eeu gelukkige kerel, want Joan is eene vrouw uit duizenden. Ik heb nooit, behalve mijn eigen vrouw$ er eene ontmoet, die ik zoo hoog acht en liefheb." „Ik dank u, mijnheer," mompelde Dake. Een oogenblik later werd de deur geopend en Joan trad bin nen. Dake stond bij het venster in den tuin te kijken. „Clive," zeide zij zacht. Hij keerde zich verschrikt om. „Gij zult mij toch niet wegzenden, omdat ik u bedrogen heb," zeide zij. „Neen." „Ik kende u nog maar zoo kort, en wist eerst nauwelijks wat gij meendet. En het spijt u toch niet, dat ik een weinig geld heb?" „Ja," zeide hij lachende, „maar ik ben nu zoover gegaan, dat ik niet weer terug kan treden." „Zoudt gij dat gaarne willen?" „Neen," zeide hij openhartig. „Neemt gij morgen uw ontslag?" „Gij vergeet, dat korporaals hun ontslag niet indienen, maar zich moeten loskoopen." „Zult gij dat dan morgen doen?" „Ja zeker." „En gij moet ook uw knevel afscheren. Gij ziet er nu precies uit als lord Charlie." „Hebt gij hem dan den laatsten tijd gezien „Ja, hij is hier wel eens geweest." „Zeg eens, JoaD, waarom zijt gij niet met Charlie West ge huwd „Wel, omdat ik niet wilde." „Nu, dat is eene mooie reden." „Ja maar eene afdoende, daar komen de kinderen." Kitty kwam binnen, gevolgd door George. „Vader zeide, dal er hier een oude kennis was," verklaarde Kitty. „Wie is heti lord Charlie of mijnheer Dake Wel, mijnheer Dake, waaron draagt gij die uniform Dat is uw eigen toch niet, wel „Ja, Kitty," antwoordde hij. „Vindt gij haar niet mooi „Niet erg gij hebt ook een knevel gekregen." „Ja, dat is ook myn eigen," zeide hij glimlachende. „Ik dacht, dat Joan u weggezonden had. Zij is soms zoo on vriendelijk, vooral tegen aardige heeren," merkte Kitty op, „da is niet lief van Joan." „En waarom zegt gij niets tegen Joan," lachte Dake. „Waarom?" vroeg het kind. „Wel," zeide Dake, „zy is nu ook mijn Joan, mijn eigei Joan."

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2