NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Europeesche Slavernij. 9e Jaargang. Zaterdag 27 Februari 1892 No. 2653. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEETENTIÊN STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILLETON HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20 Franco door het geheels Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers. 0,05, Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. BnreanKleine Houtstraat No. 9, Haarlem. TelefoeanHmmer US, ra* 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 1. Ge t Groate letters nsar plaatsrmiatie. Bij Abonnement amniieilljk rabat, Abonnementen en Advertenties worden aangeaom.v doer oase agenten en door alle boothandelaran as conrantierv, Direoteur-Uitgew J. C. fllBEBOOM, Hoofdagente* eoor het BuitenlandCompagnie Qb.trale ie PuHieüê Itr.ngkl 0, L. DJ VMM Os, JOMM I. JONMS, Snee., Ptrft SlUe Inhurf Mntmtrirt, Het bijvoegsel van het bladdat Zaterdagavond verschijnt, zal bevatten De Rit[ van John Bredown. Haar- le?nmer Halletjes Ho. CXX1X.. Binnen- en Buitenlandsche berichten Varia. Kleine advertentiën uit Het BlaadjeNo. Fill. Adver tentiën enz. Haarlem, 26 Februari 1892. No. 9 van het Geïllustreerd Zondags bladdat in Haarlem uitsluitend aan Geab®nneerden van Haarlem's Dagblad wordt geleverd, zal bevatten Rechercheurs van politie op onder zoek, met illustratie. Voedingsmid delen. Waar blijven de spelden Karakteristiek. Nagerecht. Natio naal van top tot teen. Jacht op olifanten, met illustratie. Een nieuws gierige dienstbode, met illustratie. Edison en zijn piano. Een goede partij, met illustratie. Hij kent haar, met illustratie. Een nieuwe vinding van Cupido, met illustratie. Het wegbrengen der lijken van Christen martelaars uit het Colysseum, met illu stratie. Gesneuveld, met illustratie. Voor de huisvrouw. De voet bij de Indianen. De maag van een struisvogel. Echt Engelsch Parlement, met illustratie. Kaasbewoners. Voor het gemak, met illustratie. Ko ning door Gods genade. Het beste middel tegen rheumatiek. De philo sophic van tegenstrijdige machten. Anecdoten. Schaakrubriek. Mede- deelingen. Door Gedeputeerde Staten dezer pro vincie is bepaald, dat de herijk der maten en gewichten alhier zal plaats hebbenvoor ten verkoop bestemde maten en gewichten op 5, 6, 7 April, des voorna, van 912 en des nam. van 14 uur; voor apothekers-, goud- en zilversmidsgewicht en verder gewicht bestemd tot fijnere wegingen van 1 gram en daarboven, op 8 en 9 April, voorm. 912 en nam. 14 uurvoer den herijk in het algemeen, voor de bewoners van afd. I op 11, 12, 13 en 14 April; II op 15, 16, 20 en 21 April; III op 26, 27., is8 en 29 April IV op 30 April, 2, 3 en 4 Mei; V op 5, 6 en 7 Mei; VI op 9 en 10 Mei; het algemeen op 11 Mei, dagelijks des voorm. van 912 en des nam. van 14 uur. Door de Vereeniging tot verfraaiing van Haarlem en omliggende Gemeenten en tot bevordering van het vreemde lingenverkeer, zullen op daarvoor ge schikte plekjes in den Hout en op het Bolwerk, met goedvinden van den Raad, nette zitbanken worden geplaatst. Donderdagavond te 9 uur vergaderde de radicale kies vereeniging „Haarlem" in het Volksgebouw. Tot penningmees ter in de plaats van den heer G. C. C. Reeser Jr., die bedankt heeft, werd ge kozen de heer M. Schoolmeester welke de benoeming verklaarde aan te nemen. Thans kwam ter sprake de houding, door de vereeniging aan te nemen bij de eerstvolgende verkiezing voor Pro vinciale Staten. Alsdan treden periodiek af de heeren Waterschoot van de Gracht (katholiek), G. B. 't Hooft (anti-rev.) en Mr. E. A. Iordens (liberaal). Op voorstel van den voorzitter, den heer D. de Clercq, wordt besloten om weder, in combinatie met de R. K. en anti-rev. kiesvereeniging, te trachten een radicalen geestverwant in Prov. Staten benoemd te krijgen. Daartoe zal het evenwel noodig zijn, dat deze kiesver eeniging de candidaten Waterschoot van de Gracht en 't Hooft steunt, terwijl aan de R. K. en anti-rev. kiesvereni gingen zal worden gevraagd, of zij van hunne zijde dan een van de drie radi calen Mr, Treub, C. V. Gerritsen of F. van der Goes, in de plaats van Mr. Iordens, willen stellen. De hier ter stede welbekende ver eeniging „Kunst zij ons Doel" heeft het voornemen opgevat, om wanneer de noodige medewerking wordt verkre gen, ter gelegenheid van haar 7ojarig bestaan, eene tentoonstelling te houden van schilderstukken van levende hol- landsche meesters. Deze expositie wil zij houden in de groote zaal van Felix Favore, die daar voor door het eigenaardig bovenlicht, beter dan eenige andere zaal geschikt schijnt te wezen. Voorts zal de tentoon stelling plaats hebben in de maand Juli, een tijdstip dat ook met het oog op de vreemdelingen die ons land en onze stad bezoeken, zeer gunstig kan worden genoemd. Voorloopig is het plan, de expositie drie k vier weken geopend te houden. Het is nu natuurlijk maar de vraag, of onze groote schilders te bewegen zullen zijn, hun werk aan deze ten toonstelling af te staan. Naar wij ver nemen bestaat daarop inderdaad eenige kans. Reeds heeft Teylers Stichting aan het plan hare steun toegezegd. De Commissie, die belast is met de organisatie, bestaat uit de heeren A.L, Koster, president, Jhr. van Rappard, Jhr. P. Teding van Berkhout, J. A. G. van der Steur en J. G. Veldheer. Natuurlijk zal de expositie voor het publiek geopend zijn tegen een nader te bepalen entiéeprijs, terwijl gelegen heid zal bestaan tot het aankoopen van tentoongestelde schilderstukken. Onder leiding van den heer A. J. Meijerink zullen zyn leerlingen den 9» April e. k. een openbare uitvoering geven in gymnastie en schermen in den Nieuwen Schouwburg alhier. Hieraan wordt nu reeds ruchtbaarheid gegeven opdat niet twee dergelijke uitvoeringen op een en denzelfden avond zullen samenvallen, zooals het vorige jaar is gebeurd. Wij ontvingen eene uitnoodiging tot bijwoning van eene vergadering op Donderdag 17 Maart, in het gebouw Felix Favore. Die vergadering wordt belegd met het doel, om een plan te bespreken dat leiden kan tot krachtige bestrijding van de maatschappelijke nooden „dron kenschap, prostitutie, werkeloosheid en lediggang." In de eerste plaats achten de zen ders dier circulaire daarvoor noedig het verkrijgen van een gebouw „De Broe derhand," waarin kunnen worden ge vestigd eene Arbeidsbeurs, Werkbureau voor los Werk en Dienstverrichting, Schaft- en Uitbetalingslokaal, Leeszaal, Cursussen en Voordrachten, Asyl voor Dakloozen en Werkverschaffing. Ook wil men hen, die moreelen steun behoeven, door raad en daad en per soonlijk bezoek, bijstaan. Protestanten, Katholieken, Israëlieten zullen door personen van eigen richting worden geholpen. Er wordt echter niet bedoeld, om giften uit te reiken. Tot de vergadering zijn 60 Veree- nigingen die zich met het algemeen welzijn bezig houden, uitgenoodigd. De circulaire is niet onderteekend, en dat wel opzettelijk, om zoo onpartijdig mo gelijk te zijn. Bij de vergadering zal tusschen de vertegenwoordigde Veree- nigingen geloot worden, wie de leiding zal hebben. Wij zullen onze lezers op de hoogte houden van den loop, dien dit zeker moeilijke plan zal nemen. Voornamelijk zedelijke steun wordt gevraagd; kan financieele hulp daaraan worden toegevoegd dan is dat des te beter. Donderdagavond zouden de heer en mevrouw Van Biene, van het gezelschap uit den Tivoli schouwburg te Rotterdam, in ons theater aan den Jansweg met eenige voordrachten zijn opgetreden. Wij zeggen „zouden zijn opgetreden,1 want het is niet geschied. Kwartier over acht, dus nadat de toeschouwers al een klein halfuur in den schouwburg waren, ging de gordijn omhoog en kwam men ons mededeelen, dat wegens de geringe deelneming de voorstelling geen door gang zou hebben. Men kon zijn geld terugkrijgen. Nu is het, al bestaat het publiek ook maar uit een 50 60 personen, niet plezierig op die manier naar huis te worden gestuurd, vooral niet voor de genen die per rijtuig zijn gekomen. Aan den anderen kant dunkt het ons wel wat overdreven van een paar artisten, die ja in Haarlem wel eenigszins maar toch nog lang niet algemeen bekend zijn, om bij een eerste persoonlijk optreden een volle zaal te verwachten. Dit is inderdaad wat veel gevergd en het doet ons voor deze beide artisten des te meer leed dat zij dit niet hebben ingezien, omdat nu natuurlijk wanneer zij een volgende maal het nogeens pro- beeren zeer weinigen zich zullen wagen aan de kans, om ten tempel der kunst te worden uitgewezen. Graan- en zaadmarkt gehouden te Hoofddorp, Haarlemmermeer, 25 Febr. 1892, Witte tarwe 6.15 A ƒ8.65, rogge ƒ6.75 k 7.15 haver ƒ6.65, k ƒ7 45, chevahergerst 5.— A 565, winter- gerst 4.90 k f 5 35, duivenboonen ƒ6.80 ƒ7.10, paardenboonen ƒ6.k f 6,40 groene erwten 7,k f 9.25. De heer Cordes, photograaf alhier, heeft een keurig werkstuk afgeleverd. Uit de rijke verzameling portretten van beroemde Haarlemmers, kwam het stedelijk archief in het bezit onder an deren van een portretvoorstellende Paschier de Fijne, eerste vaste predikant der remonstrantsche gemeente alhier (ï633 1667). Het is eene copie naar de bekende schilderij van Hildens in O.-I. inkt met bijwerk, groot folio. Daar deze teekening van J. Stalker het archief niet verlaten mocht, waren er voor den photograaf vele bezwaren te overwinnen, ook door den eigenaardigen tint van het papier. Beeld, bijwerk en onder schrift zijn keurig wedergegeven in de photografische copie door den heer C., geleverd aan bestuurders der remon strantsche gemeente alhier. Genoemd bestuur kwam onlangs bo vendien in het bezit van een portret van Johannes Wten Bogaert, den stich ter der Remonstrantsche Broederschap, den steller der remonstrantie. Het is eene zeer oude copie naar de schilderij van Mierevelt en uit de school van dien meester. Het stuk is afkomstig uit de nalatenschap van wijlen den oud-hoog- leeraar dr. Joannes Tideman. Eene her stelling aan den achtergrond der schil derij geschiedt onder leiding van den heer J. H. Scholten, bewaarder van Teijler's museum alhier. Woensdag vierde de heer H. Pij Is, lid van de Eerste Kamer, zijn 35-jarig jubileum als burgemeester van Maastricht. Een prachtige zilveren bur gemeestersketting van aan elkaar ge schakelde langwerpige en ronde me dailles, waarop zich de namen van de leden van den gemeenteraad en het stadswapen bevinden, werd den jubi laris door den gemeenteraad ten ge schenke aangeboden. Door de ge meente-ambtenaren werden hem ruikers aangeboden. "Verscheidene deputaties en talrijke bezoekers begaven zich naar zijn huis, om hem geluk te wenschen. Tal van huizen waren versierd met de nationale vlag ten blijke van belang stelling. De Broederschap van can- didaat-notarissen in Nederland zal op Woensdag 6 Maart a. s., namiddags 1 uur, te Utrecht eene buitengewone alge- meene vergadering houden, waarin zal worden behandeld 1. Voorstel tot het zenden van een adres aan den minister van justitie, naar aanleidiüg der verklaringen van Zijne Excellentie over de benoeming van zaak waarnemer tot notaris. 2. Vaststelling van het adres. Na afloop der vergadering zal op de gebruikelijke wijze een gemeenschappe lijke maaltijd worden gehouden. Naar men verneemt, zal eerstdaags eene commissie worden be noemd, wier doel zal zijn, onder vrien den en vereerders van wijden den heer P. H. Witkampden bekenden aardrijkskundigeonlangs te Wijchen overleden, gelden te verzamelen. Die gelden zullen dienen om een gedenk steen te doen plaatsen in het huis op den Rozengracht te Amsterdam, waar Witkamp werd geboren en een gedenk- teeken op zijn graf te Wijchen. Een der lezers van het Nbl v. Ned. schrijft: Woensdag werd te mijnen huize te Amsterdam de veel besproken bevroren schelvisch gepresenteerd (door een ven ter). Ik besloot de proef te nemen, doch werd weerhouden door onze werkster, die in vollen ernst weigerde dien visch 1) Het was in 1870. Het duitsche leger lag reeds geruimen tijd voor de stad Sedan en trok zulk een engen, goedgesloten cirkel om de vesting, dat geen levend wezen er in of uit kon. Reeds be gon men in de belegerde stad te morrende toch reeds wan kelende troon van Napoleon dreigde geheel te vallen. Heinde en verre vóór de stad lagen de witte legertenten der Duitschers, die gehate erfvijanden van het luchtige, fransche volk. Geen wonder dan ookhet volkskarakter dezer beide grcote volken lsopt zóo uiteen, dat eene verbroedering tot de onmo gelijkheid, ja zelfs eene toenadering, hoe gering ook, van zeer korten duur zou zijn. In eene der duitsche tenten zat een jongmensch, in luitmants- uniiorm gekleed, aan eene tafel en las met de meeste aandacht een langen brief. De lectuur scheen hem echter niet zeer vroolijk te stemmen, want nu en dan mompelde hij een toornigen vloek of fronste dreigend het voorhoofd. „Arme moeder!" mompelde hij. „Uw zoon te moeten zien strijden tegen zijne eigene broeders, ik, die zelf fransch bloed in de aderen heb. Die verwenschte duitsche krijgAls ik die wreedheden aanzie, die onze meest gedisciplineerde regimenten bedrijven, soms nog wel op aanzetten hunner officieren, komt telkens sterker de wensch bij my op, om mij aan die moord- tooneelen te onttrekken. Gave Goddat hiertoe mogelijkheid bestond Hij stak den brief in zijn borstzak. „En mijne arme moeder ginds in een vreemd land alleen. Belgie is niet ver af; zou ik.... Waarom niet Het staat bij mij vast, dat ik aan die moordtooneelen niet langer deelneem, er kome van, wat er wil Als nu zich maar spoedig eene gelegenheid voordoet,..." Hij verzonk in diep gepeins. Allerlei gedachten vlogen hem door het hoofdzijn moeder ter eene zijde, zijn eed van trouw aan de andere zijde. De keus was moeilijk. Een soort van dweep zieke trouw aan zijn eed streed met zijn koel gezond verstand en met zijn fijngevoelig hart, dat zich niet kon gewennen aan het waden door bloed en tranen. „Komaan, weg met die droevige gedachten riep hij uit, zich zelf als het ware geweld aandoende om vroolijk te zijn. „Luite nant Richmann zal mij wel wat opvroolijkenKarl „LuitenantEen oude, vergrijsde soldaat trad binnen, met de hand aan den helm. Hij was de type van den duitschen sol daat met de germaansche blauwe oogen, die doorgaans wel wat droomerig keken, maar ook in den strijd onheilspellend fonkelen konden. Breedgeschouderd en forsch van gestalte maakte hij een opvallend contrast met zijn jongen luitenant, die in zijn enge uniform op bet eerste gezicht veel meer deed denken aan den zoogenaamden flaneur, al bezat hij misschien geen der eigen schappen van deze nuttige klasse der maatschappij. Zooals luitenant Strömann zich placht uit te drukken, was Karl een erfstuk, die zijne moeder als kind op den arm had ge dragen, later bij haar huwelijk huisknecht was geworden en nu met den jongeheer was uitgetrokken, met de plechtige belofte aan zijne bezorgde moeder, dat den luitenant, zoolaDg hij het kon verhinderen, geen haar op het hcofd zou worden gekrenkt. En tot nu toe was hij geen oogenblik ontrouw geworden aan zijn belofte, hetgeen Strömann wel waardeerde, al nam hy, als bedorven eenig kind, die zorgen aan, alsof ze hem toekwamen. „Karl, ga eens naar de tent van luitenant Richmann en ver zoek hem, eens bij mij te komen „Luitenant, ik heb zooeven gehoord, dat luitenant Richmann op eene verkenningstocht in een naburig dorp door een verra derlijk schot uit een venster is gedood. De zes manschappen, die bij hem waren, hebben de tijding gebracht. Er zal stellig wel spoedig signaal van opzitten worden gegeven „Dus ook hij mompelde Strömann, „ook hij een slachtoffer van den duitschen vorst I" Karl had die laatste woorden gehoord. „Luitenant I" riep hij ontsteld, „spreek zoo niet! Ge zoudt er het leven bij verliezen, als iemand u dat hoorde zeggen. Wie weet of nu niet reeds...." en de trouwe oppasser zag angstig naar de opening van de tent. „Dat jaagt mij geen schrik aan," zeide Strömann somber. „Ge loot vrij, dat de dood mij welkom zou zijn, doordat hij mij zoude verlossen van een leven als dit. Eergisteren nog, toen ik in de opgewondenheid van het gevecht, dien vaandrig de vlag ontrukte

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1