BINNENLAND. WEDSTRIJDEN. meen", Maandagavond alhier gehouden,worden gehouden, zoodat ze later ook zijn van de 4 pet. obligatiën de vol-gedeeltelijk werden ingetrokken. Om de gende 5 obl. uitgeloot: No. 12,37,75 J 82 en 153 Thans vernemen wij nadere bizon- derheden over den door het kwartet Loreley alhier uitgeschreven „nationale wedstrijd voor mannen-kwartetzang," op Zondag den 19^11 Juni e. k., te houden in „de Kroon." De feestcommissie bestaat uit de hee- ren Mr. W. Jager Gerlings, president der afd. Haarlem van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst, D. Merens Dz., president der Haarlemsche Bachvereeniging, A. van der Voort Azn., president van den Volksbond, D. H. van den Berg, H. van Breemen Hzn A. Haartmac, T. C. Niephaus,J Teves en J. H. Vos. Eere-voorzitter van het kwartet is de heer Ed. de Lanoy, president der koninklijke Liedertaiel „Zang en Vriend schap" en directeur de heer W. H. C. Sch moiling. De wedstrijd is verdeeld in 2 afdee- lingen, atdeeling A, waarin twee vrije nummers mogen worden gezongen en afdeeling B, waarin aan de kwartetten een verplicht nummer ter uitvoeriging wordt opgelegd, met een nummer naar keuze. Voor aid. A worden uitgeloofd 4 verguld-zilveren medailles als eerste prijsvier zilveren als tweede en vier bronzen als derde prijs. In afi. B bestaat de eerste prijs uit 4 gouden medailles, de tweede uit 4 verguld zilveren en de derde uit 4 zil veren. Zijn er in afd. A meer dan 10 kwar tetten, dan kunnen In die afdeeling prijzen worden bijgevoegd, naar het oordeel van de jury. Is de deelneming voldoende, dan zullen na den wedstrijd de twee kwartetten, die de hoogste pnnten behaalden, om een eereprijs zingen. Elke zanger van een prijswinnend kwartet ontvangt een diploma. Alle kwartetten mogen aan den wed strijd deelnemen, maar hun kwartet moet een naam dragen en geen zanger mag in meer dan éen kwartet meedoen. Vóór 1 April, moet elk kwartet dat meedingen wil, daarvan aan den secre taris van Loreley, den heer C. D. An- tonisse, Barendsestraat 5B, doen blijken. De toonaard (lage stemming) wordt aangegeven. De wedstrijd begint des middags te 1 uur voor afd. A. 's avonds te 8 uur voor afd. B. De jury zal bestaan uit een oneven getal erkende toonkunstenaren. Voor verdere bizonderheden omtrent een en ander kan men zich wenden tot den Secretaris, die gedrukt Programma, Regjement en Invullingsbiljet beschik baar heeft. De op Maandagavond aangekondigde vergadering van barbiers en kappers werd bezocht door 31 personen,, Door vijf bestuursleden van den Bond werd de vergadering geleid en werd na eenige discussie met 31 stemmen besloten, tot oprichting alhier van een afdeeling van den „Ned. Barbiers en Kappersbond, Daarna werd overgegaan tot het be noemen van eene commissie tot samen stelling van een reglement waarvoor werden gekozen de hh.H. Selle, J. J. Beukers, H. van Brederode, J. Soelaart en J. DuijfF. In de bovenzaal van de Vereeniging trad Woensdagavond op de heer' N. W. Schuuimans alhier met het onder werp „Inlandsche huishoudsters." Spre ker begon met te zeggen hoe weinig ons over dit onderwerp bekend is en hoe tegenstrijdig nog de weinige be richten zijn. Bij de eerste vestiging van Hollanders in onzen Oost waren het uit den aard der zaak slechts mannen, die daar heen gingen, eerst in lateren tijd kwamen ook europeesche vrouwen zich m onze Indische bezittingen ves tigen, die natuurlijk niet van het beste gehalte waren. Geen wonder dus dat de Hollanders omgang zochten met in landsche meisjes, die in het begin van onze vestiging als koopwaar werden gekocht. In dien tijd kostte een goede slavin ongeveer 50, zaodat velen er een harem op na konden houden. Om den omgang zooveel mogelijk tegen te gaan werden door sommige goeverneurs strenge verbodsbepalingen uitgevaardigd o. a. door Jan Pietersz. Koen, die allen omgang met inlandsche vrouwen verbood. De natuur gaat echter bo\en de wet, en aan deze bepalingen kon natuurlijk niet geheel de hand hollandsche taal niet geheel te doen verbasteren werd het gebod uitgevaar digd, dat een Hollander wel een na tuurlijk huwelijk mocht sluiten met een inlandsch meisje, mits zij hollandsch kende. Om duidelijk te doen zien, hoe de inlandsche meisjes als koopwaar werden behandeld, gat de spreker ons eene beschrijving van een menschenveiling te Rijswijk nabij Batavia. Dat er in onzen Oost in den tegen- woordigen tyd, nu het aantal europee sche vrouwen in Indië toeneemt, nog zooveel natuurlijke huwelijken met in landsche meisjes plaats hebben, vindt vooral hierin zijn oorsprong, dat de huishouding met een europeesche vrouw voor velen te kostbaar is. Wil men een kampongmeisje tot zich nemen, men heeft slechts te spreken en spoedig maakt zij haar opwachting bij u. Om oó vriendschappelijken voet met haar te blijven, moet gij haar in alles haar zin, haar sieraden en nieuwe kleeren geven. Zij is koppig en heerschzuchlig, maar een bekwame kokkin, en brengt haar dag door met bezoeken afleggen, kaartspelen en verricht ook wel naai werk. Genoeg voorbeelden zijn er ech ter aan te halen, dat zij door innige liefde aan haar heer geketend, zich voor hem opoffert, en wanneer een Hollander haar trouw blijft en haar tracht te civiliseeren, dan kan zulk een huwelijk een duurzaam geluk voor hem zijn; laat hij zijne indische vrouw echter geweten loos achter, dan neemt zij in haar wan hoop en wraakzucht maar al te dikwijls tot vergift haar toevlucht. Tot ons leedwezen moeten wij mede- deelen, dat door ongesteldheid van den heer Louis Bouwmeester de opvoering van „De Koopman van Venetië" op Donderdag e. k. vervangen wordt door de vertooning van een kluchtspel in 4 bedrijven, getiteld „Buttinger Zoon' In den afgeloapen nacht is ingebroken ten huize van Mevr. de wed. J. M. Arnold Reerink, woonachtig aan ,de Parklaan n°. 65. Door het verbreken van een spiegelruit aan de straatzijde heeft men zich toegang verschaft. Ver schillende kasten zijn opengebroken maar vooralsnog wordt niets vermist. De bewoners waren afwezig en voor de glazen stond een briefje „niet tehuis." Een hakmes en een pook zijn in de woning achtergebleven. Bij vonnis der Arrond.-Rechtbank alhier d.a. 1 Maart 1892, zijn in staat van faillissement verklaard i<>. Theodorus Lenardus van L.oij, timmerman en koopman wonende te Haarlemmerlïede en Spaarnwoude, met ingang van 22 Febr. jl. 2®. Sara Johanna Petronella Kaars, winkelierster wonende te Haarlem (KI. Houtst. 17) met ingang van 26 Febr. jl. 30. Nicolaas Antonius van der Lem, winkelier te Beverwijk, met ingang van 24 Febr. jl. In alle drie genoemde faillissementen is tot rechter commissaris, benoemd, de rechter Mr. J. de Cleicq van Weel, en tot curator is benoemd in het ie en 2e genoemde de heer Mr. Tb. de Haan Hugenholz en in het 3e genoemde de heer Mr. J. Spoor, beiden advocaat en procureur alhier. De inspectie gehouden door majoor Schermbeek, over de vrijwillige oefe ningen in den wapenhandel te Aalsmeer, onder bevel van den ie luit. de Vries, moet tot groote tevredenheid van dien hoofdofficier zijn afgeloopen en aan alle eischen hebben voldaan. Bij koninklijk besluit is, voor den tijd van drie jaien, benoemd tot plaatsvervanger van den districts veearts, wien Haarlem als standplaats is aangewezen, de veearts G. Muys, te Schagen. Bij kon. besluit is i°. de kol.-comm. van het korps mariniers F. A. Van Braam Houckgeest, adj. in buiteng. dienst van H. M. de Koningin, wegens langdurigen dienst op pensioen gesteld, onder toekenning van a. een pensioen van f2100 'sjaars; b. eene verhooging van dat pensioen, ten bedrage van f 150 's jaars voor werkelijk verblijf in militairen dienst in 's rijks overzeesche bezittingen en koloniën, en tusschen de keerkringen20. genoemden hoofd officier verleend de titulaire rang van generaal-majoor. Bij kon. besluit zijn bevorderd bij het korps mariniers; tot kol.-comm. van het korps, de luit.-kol. A. H. W. De Gelder; tot luit-kol. de kapt. J. H. Van Wely, en tot kapt., de eerste luit. D. G. Vreedenberg. Bij kon. besl. zijn de heeren M. P. Curiel en W. G. F. Hellmund benoemd tot lid vaD den Kolonialen Raad in de kolonie Curasao. De gewone audiëntie van den minister van Marine zal Vrijdag niet plaats hebben. De raad van commissaris sen der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen is thans als (volgt samengesteld Mr. H P. G Qnack, voorzitter; A. C. Wertheim, ondervoorzitter; E. A. Haitiok, secretarisA. L. Wurfbain, H. Lqden, jhr. rar. P. J. Bosch van Drakestèin, mr. G. de Vries Az., jhr. mr. J. Röell, J. P. J. Buteux, mr. J. E. H. baron van Nagell van Ampsen, mr, S. A. Vening Meinesz. mr. J. H. Geertsema, mr. C. G. Berger van Hengst, W. H, Pijls, mr. A. van Naamen van Eemnes, mr. B. Ph. baron van Harinxma thoe Slooten, W. Ruijs, leden. Het bestuur der Vereeni- ging van burgerlijke ingenieurs heeft, naar aanleiding der geruchten die loo- peu omtrent de mogelijke benoeming van een buitenlander tot chef der ex ploitatie van de ontginning der Om biliënkoleuvelden, zich per adres tot den minister van koloniën gewend, met het dringend verzoek tot die belangrijke betrekking geen buitenlander te benoe men, tenzij wat het bestuur ontkent aan de voor die betrekking te stel len eischen door geen nederlandsch ingenieur kan worden voldaan. Mevrouw Stuten Te Gempt zal een vervolg geven op haar brochure, waariu brieven vau voormalige patiën ten, vroegere oppassers en van werklie den, die bij verbouwingen gebezigd, werden, zullen worden opgenomen. Dezer dagen kwam in een magazijn van muziek instrumenten op het Spui te Amsterdam een Franschman, die, naar hij voorgaf, protesseur de musique te Rotterdam was, en die voor een van zijn élèves een viool kwam bestellen, 't Moest echter iets goeds zijn de prijs deed er niet toe, als het maar een uit stekend instrument was. Er werden eenige violen voor den dag gehaald de vreemdeling bespeelde ze eens een voor een en verklaarde eindelijk, dat hij zijn keus had gedaan. Hij zou nu even zijn élève, die ook in de stad was, roependan kon die het instrument ook eens zien. Over een paar minuten zou hij terug zijn. In afwachting werden in het magazijn de violen weder inge pakt, toen men plotseling bemerkte, dat er één viool, een instrument ter waarde van ƒ700, ontbrak. Onmiddellijk viel natuurlijk de verdenking op den vreem deling, die, naar men dacht, waarschijn lijk van een oogenblik, dat hij alleen in den winkel was, gebruik had gemaakt, om de viool van den toonbank te nemen. In de veronderstelling, dat hij wellicht trachten zou zoo spoedig mogelijk de stad te verlaten, spoedde een der bedien den zich in allerijl met een rechercheur naar het Centraal station, waar 't hem werkelijk gelukken mocht, den dief. die op het punt stond in een trein naar Brussel te stappen, te doen aanhouden. Heden is de eerste proef- paal voor de fuodeeriug van den stads schouwburg te Amsterdam geslagen' Door t w e e r e c h e r c h e u r s te Amsterdam zijn opgespoord en aange houden twee personen ter zake van medeplichtigheid aan den bekenden diefstal van effecten, gepleegd in den nacht van 17 op 18 December in de hofstede „De Brouwerij," te Baarland (Noord-Beveland). De effecten zijn ge deeltelijk door hen ia beslag genomen. In eene wijkvergadering dei socialisten op het Waterlooplein te Amsterdam sprak A. S. Levita Maan dagavond over jodendom en socialisme. Hij betoogde o. a. dat de joden niets aan het huis van Oranje verplicht zijn, en dat het socialisme niet in strijd is met de Mozaische wet. Verschillende personen namen aan het debat deel, en het kostte den voorzitter gedurig heel wat moeite om de orde te handhaven, toen een der aanwezigen als zijn mee- ning te kennen gat; dat de joodsche wet De in arrest^genomen hoofdman heeft eerbied voor den Kauing voorschrijft, alles haarfijn verteld. Bij enkele op- De inleider^ ontkende dit en vroeg, hoe koopers werden gedeelten van het ge- de joden in Amerika en Zwitserland stolene teruggevende r, waarna P. F. dien eerbied kunnen toonen. Hierop weder op vrije voeten werd gesteld. werd de vergadering ietwat onrustig en rumoerig, en kwam de ,heer Van der Goes, die onder de socialisten in de achterste gelederen zich bevond, in het gedrang, waardoor de aandacht van de sprekers telkens werd afgetrokken en deze onverstaanbaar werden. De ver gadering eindigde met de aanneming der gebruikelijke motie voor de invrij heidstelling van Geel. In tegenwoordigheid der justitie heeft Maandag te Callantsoog een onderzoek in loco plaats, in zake den op 4 Februari jl. door den jacht opziener Waller doodgeschoten strooper De ie luitenant E. A. Umland, van de normaal-schietschool, is daarbij als des kundige aangewezen. Door d e n g e n e e s k u n d i g e n inspecteur voor Noord-Holland is de typhus epidemisch verklaard op Urk. Vr ij dagavond 11. poogde te Wormerveer iemand eenige zakken meel te stelen aan de fabriek „De Unie" te aldaar. Hij had reeds een zak in zijne schuit en eeu anderen op den rug, toen de arbeiders het ontdekten, waardoor de dief de zak op den grond wierp en naar zijn schuitje vluchtte. Doch de dief was hen voor en hield aan op de overzijde. Hier liet hij alles in den steek en ontsnapte in de duis ternis. M:n heeft den dader nog niet ontdekt. Zaterdag avond werd op de Markt en in de hoofdstraten te 's Gra- venhage het orgaan Recht voor Allen wederom gevent. De verkoopers schreeuwden luidkeels 2 cent een kaak, verpakt in Recht voor Allenof „dan krijgt men Recht voor Allen op den koop toe". Sommigen echter ventten op de gewone wijze niettegenstaande het verbod van den burgemeester. De politie liet de venters ongemoeid. Het lijk vaneen man, het welk eenige dagen geleden aan het Scheveningsche strand werd gevonden en waaromtrent door den commissaris van polit:e inlichtingen werden gevraagd, is door de vrouw van den drenkeling herkend. Deze was een bediende, te Am sterdam thuis behoore.ide. Bij den heer Alexander S Meijer te 's Hage is het eerste nummer verschenen van „Ons orgaan", blad voornamelijk voor de Hoogere Burger scholen. Aan iedere leerling abonné zal de gelegenheid worden gegeven, iets in het blad te plaatsen, iets van zijae eigen vinding, iets dat hij zelf gemaakt heeft. Het doel is hoofdzakelijk: stijl oefening. Voor de vertooning te Nij megen, door het Rotterdamsche Too- neel, van „Clara" door Justus van Maurik Jr. en Jo van Sloten werden strooibiljetten verspreid om de Nijme- genaars van het bezoeken dier voor- stelliog af te houden. Niet, dat de waarschuwers het stuk leelijk vonden zij achtten het ook alweder onzedelijk De vertooning had plaats voor eene stampvolle zaal en had veel succes. Iutusschen maken Den Bosch en Nij megen zich bekend met dit anti-thea traal zedelijkheidsvertoon, waarbij alleen het carnaval den burgers eu buiten lieden vergund blijft 1 Te Wijk bij Duurstede is ter gelegenheid van de loting voor de nationale militie aan de letelingen der verschillende gemeenten in een der ge meente-gebouwen kosteloos koffie en brood uitgereikt. Het misbruik van sterken drank is hierdoor een weinig tegengegaan. De lijst van lotelingen te Goes, die volgens vroegere opgaaf 75 deelnemers bevatte, bleek bij de loting jl. Zaterdag slechts 74 te tellen. Bij on derzoek is gebleken dat een loteling vergeten was, nl. A. Rogge, in Ned. Indischen dienst. Op grond van deze informaliteit zullen pogingen in 't werk gesteld worden deze loting te vernietigen, om eene nieuwe loting te doen plaats hebben. Men schrijft uit Grave: Van het klooster der zusters van liefde en van de israëlitische kerk al daar, werden in den laatsten tijd zinken pijpen gestolen. Een nauwkeurig onder zoek, door de brigade der koninklijke maréchaussée aldaar ingesteld, bracht aan het licht, dat zich hier eene kleine bende jeugdige dieven had gevormd, onder leiding van den 13-jarigen P. F, Zondagavond werd te Roer mond bij den carrousel-houder K. B. ingebroken. Eene vrij groote som geld en de gouden sieraden werdén ont vreemd. Een pruisisch deserteur, P. L., die bij hem als knecht diende, is sedert verdwenen, zoodat men hem voor den dader houdt. Door het warmloopen eener machine is Maandag de bovenste ver dieping van de spinnerij der Venen- daalsche stoomkatoenspinnerij en weve rij te Venendaal gedeeltelijk uitgebrand. Door de uitstekende werking der brand weer van gemeente en fabriek heeft de brand zich daartoe bepaald. Alles was op beurspolis verzekerd. Men meldt uit Steenbergen: In den nacht van 27 op 28 Februari heeft er door middel van inbraak in de laudbouwersv/oDing van wijlen G. M. in het Westland, onder deze gemeente, diefstal van 180 K. G. spek plaats ge had Dat spek werd door de dieven op eenen kruiwagen vervoerd; teea ze reeds een paar uren van de plaats van den diefstal verwijderd, politie ontwaarden, namen ze met achterlating van het gesto- lene de vlucht. De daders, vermoedelijk van het Heike onder Ruephen herkomstig, zijn onbekend. De 70-jarige B L. te D:u- tichem, die, zooals vroeger is gemeld, verdacht van brandstichting in hechte nis werd genomen en naar Arnhem overgebracht, is thans weder op vrije voeten gesteld. Zaterdag avond werd te Terborg het lijk van de dienstbode van den stationschef in den pu6 ge/onden, welke zich vlak bij het station van den locaalspoorweg bevindt. Het schijot dat zij Zondagavond laat nog water heeft wilien halen en toen voorover in den put gevallen en gestikt is. Reeds vroe ger was daar bijna zulk een ongeluk gebeurd en het ware dus wei te wen- schen dat er verandering werd gebracht in eene inrichting, welke zoo gevaar lek is Te Winschoten is gevanke lijk binnengebracht W. Stam, boeren knecht te Meeden, beschuldigd van den brand te hebben gestic u in eene groote hoop stroo achter de behuizing van den heer T. S Detraers aldaar. Hondentrouw-Iemand uit Giethoorn moest gevangenisstraf ondergaan en meldde zich daartoe bij de gevangenis te Heerenveen aan. Zijn hond, die hem vergezelde, moest natuur lijk bij de opname van zijn meester buiten blijven. Het trouwe dier zette zich op den drempel der gevangenis neder en zit sedert twee digen aldaar op zijn meester te wachten. Dierenvrien den boden het beest voedsel en drinken aan, doch het wilde daarvan niets nut tigen. Bij den internationalen schaatsenwed- strijd, Zondag te Hamar (Noorwegen) gehouden, heeft Maarten Kingma, van. Grouw, den eersten prijs gewonnen. RECHTSZAKEN. De rechtbank te 's Hage heeft Maan dag uitspraak gedaan in de zaak van, G. H. Sijthotf, administrateur van het Leidsch Dagblad te Leiden, beklaagd; ter zake dat hij van het feest programma, voor den gedenkdag van Leidens ont zet, waarvan het auteursrecht was voor behouden ia het Leidsch Dagblad van. 30 September jl. een uittreksel heeft-, opgenomen, waarin de feestelijkheden, op 3 Oct. worden vermeld. De rechtbank achtte het bewijs niet geleverd, dat bekl. daardoor opzettelijk inbreuk heeft gemaakt op het auteurs recht. Zij overwoog verder, dat de wet niet verbiedt het aankondigen van ge schriften ot het opnemen van uittreksels dat het in het Leidsch Dagblad ge plaatste uittreksel wel vrij uitvoerig was, doch dat het door raiddel van een dagblad, en niet als feestwijzer is ver spreid, daar toch alles op de gewone wijze aan de geabonneerden is bezorgd en het nummer der courant met in meer dere exemplaren is verspreid. Mitsdien werd beklaagde vrijgespro ken. Langzaam en met gebogen hoofd trad deze werktuigelijk naar den anderen hoek der schuur, luisterend naar het geluid van Strömann's mes in het hout. Weldra hield dit echter op. Karl sloot de oogen en omvatte krampachtig zijn geweer. Nóg kon hij de vlucht beletten en zijn eer redden. Ademloos luistert hij. Hij hoort een paard hinniken en gevoelde eene lichte schud ding van den grond, en toen hij de oogen weer opende, zag hij, hoe de luitenant blootshoofds wegrende zonder zadel of too*, hangende aan de manen van het paard. Niemand der soldaten in het dorp scheen iets van zijn vlucht te bespeuren en geen hunner bevroedde voorzeker, welk een zwaren strijd Karl nu nog te strijden had. Eén oogenblik dreigde het ijzeren plichtsbesef de zege le behalen, éen oogenblik greep hij naar zyn geweer, om alarm te maken.... maar neen! de ge dachte aan zijn plechtige belofte» om voor zijn luitenant te zullen waken en zorgen, maakte zijn hand machteloos. Thans vastbesloten, leunde hij tegen de deur der schuur en wachtte. Een uur later zag de oude soldaat rond. Van den vluchteling was niets meer te zien, maar van uit het dorp zag hij eenige soldaten langzaam komen aanrijden in de richting der schuur. Met onbeschrijfelijken weemoed zag hij nog eens neder op het eerekruis op zijn trouwe borst en slingerde het toen ver weg in den modder. Toen greep hjj het geweer, spande de haan, nam den tromp in den mond, zette de voet op den trekker en drukte af. De verschrikte soldaten, die op den knal toesnelden, vonden tot hunne verbazing de schuur ledig en den schildwacht dood, badende in zijn bloed. Luitenant Strömann bereikte na tal van gevaren, gelukkig de belgische grens. Maar nooit heeft hij geweten hoe Karl is om gekomen, want de eenige die de toedracht der zaak wist, de dochter der marketentster, werd bij het beleg van Parijs door een franschen kogel gedood.

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2