POLITIEK OVERZICHT. spel van den jongeheer Stoete onver beterlijk. Met de grootste belangstelling werd de opvoering door HH. MM. en HDs. gasten gevolg, en na het einde van ieder bedrijf werden de artisten teruggeroepen. Na het 26 bedrijf werd eene pauze gehouden van omstreeks een halt uur. In die pauze werden eenige personen aan Hare Majesteiten voorge steld; en verscheidene genoten de eer door HH. MM. te worden toegespro ken. De kleine kapel der grenadiers en jagers voerde inmiddels eenige muziek stukken uit, terwijl verschillende verver schingen werden aangeboden. De vooistelling was te ruim 7 uren geeiudigd. Hare Majesteit de Koningin- regentes verzocht den heer Wichers, lid van den raad van beheer van de koninklijke vereeniging „Het Neder- landsch Tooneel", die als zoodanig de voorstelling bjjwoonde, aan alle artisten Hare bizondere tevredenheid te betui gen. „De Kleine Lord" had in het koninklijk paleis een schitterend succes De heer Henry Tindal doet weer van zich hooren. In een open brief aan den hoofdredacteur van de Middelbu?gsche Courant om dezen dank te zeggen, dat hij den moed heeft gehad de aandacht te vestigen op eene correspondentie uit den Haag in het Dagblad van Nederland. Schrijver gaat heftig te keer tegen ons gebrek aan moed, waardoor veel intriges en onregelmatigheden in den laatsten tijd mogelijk zijn geworden. Het Algemeen Nederlandsch Werkliedenverbond houdt dit jaar zijn algemeene jaarlijksche vergadering op 17 en 18 April te Amsterdam, in het ge bouw van den asnsterdamschen Werk mansbond. De openbaie zittingen zijn verdeeld: Eersten dag van precies 12 tot 4 uur en tweeden dag van 9 tot uiterlijk 4 uur, terwijl den eersten dag, des avonds te 7 uur een huishoudelijke vergadering wordt gehouden. Van de leden van het centraal be stuur moeten dit jaar, volgens rooster aftreden Th. de Rot, vice-president; J. Weelink, secretaris A. J. C. Karapmeijer, 21 penningmeesterD. Engelbrecht en C. H. Kouw. Voor eenigen tijd werd hier te lande een circulaire verspreid, waarin het nut werd betoogd van de oprichting van een Nederlandschen Kinder bond, waarvan het doel zou zijn de kinderen het verkeerde van brutaliteit, baldadig heid, vernielzucht en dierenkwelling te doen inzien en in het algemeen bij de jeugd het zedelijkheidsgevoel te ont wikkelen. Naar aanleiding van die op roeping tot deelneming, uitgaande van een voorloopig comité, bestaande uit de damesmevr. C. van der Hucht Kerkhoven te Scheveningen, mevr. S. H. Arntzenius—Johnstone en mevr. A. H. PiersonVan Goudoever, beiden te 's-Hage, hebben eenige dames te Am sterdam zich vereenigd en een amster damsche afdeeling van den Nederland sch ;n Kindeibond opgericht. len, maar in de Groote Kerk. Voorloo pig zal een dag, mocht het noodig blijken dan nog een tweede, worden beschikbaar gesteld, waarop houders van toegangskaarten voor de tentoon stelling de avondmaalsvoorwerpen kun nen bezichtigen. Zaterdag j. 1. zouden, naar De Tijd verneemt, op ae suikerfabriek van de heeren Spakler en Tetterode te Amsterdam ruim 100 werklieden wegens slapte der werkzaamheden gedaan hebben gekeggen. Dit zijn allen werklieden,die er één tot en met drie jaar zijn werkzaam geweest. Aan dezen heeft de firma een wekehjksche toelage toegekend, en wel gedurende drie maandende eerste maand ƒ6. de tweede 4 en de derde ƒ3 per week. Zaterdagmiddag heeft te Rotterdam een tamelijk felle brand gewoed in een woning aan den Hang. De brand brak uit op de 4e verdie ping in een mandenmakers-werkplaats, en breidde zich ook uit tot de 3e ver dieping, welke totaal door het vuur werd vernield. Een der spuitgasten, die zich op de derde verdieping bevond, werd de terugtocht afgesneden, zoodat hij geen uitkomst tot redding ziende, uit een raam naar beneden sprong en in een springzeil werd opgevangen. Bewusteloos en met een dijbreuk en een wond aan het hoofd, werd hij naar het ziekenhuis gebracht. Zijn toestand is echter niet gevaarlijk. Te 4 uur was men den brand meester. Alles was tegen brandschade verzekerd. Zooals gemeld is, werden eenige dagen geleden kostbare sieraden, ter waarde van ƒ1200.vermist, afge zonden door een juwelier te Rotterdam aan iemand te Eindhoven. Aan de po litie te Maastricht is het gelukt de hand te leggen op een der vermoede lijke dieven, een conducteur van de Exploitatie-maatschappij tegen wien, hoe wel hij ontkende, zulke zware vermoe dens gerezen wareD, dat hij voorloopig in bewaring gesteld is. De ontvreemde broches was men nog niet op het spoor. Men schrijft uit Gent (Be tuwe) Ofschoon maréchaussées en politie agenten dag en nacht in de weer zijn om de daders te ontdekken van de in den laatsten tijd zoo menigvuldige inbraken met diefstal, gaan de brutale dieven met hun bedrijf voort. Vrijdag nacht is ten derdea male in korten tijd ingebroken bij den heer B., door verbreking eener ruit, en ontvreemd den de dieven eene hoeveelheid spek en eene mand met vijgen. Ook hebben zij het thans bizonder gemunt op boomen en elzenstompen. Omtrent den moord van 11. Maandag aan den Bosschen weg te Tilburg gepleegd, deelt de t nog mede Noch de verslagene B. noch de 28 jarige P. J. T. verkeerde onder den invloed van sterken drank. Alleen het niet herhaaldelijk gevolg geven van B. aan het verzoek van T. om dezen eens De subcommissie voor de flink te trakteeren, schijnt de nietswaar afdeeling Oude Dordtsche Kunstnijver dige aanleiding tot de worsteling en heid uit de Vereeniging „Vak en Kunst" 1 later tot den moord te zijn geweest had zich tot het college van kerkvoog- althans volgens verklaring van den dader den der Ned. herv. gemeente aldaar heeft deze voor dien nooit met B.hoe- gewend met het verzoek om, ter ge-!genaamd in betrekking gestaan, legenheid van de in April te houdenDe verslagene was een alleszins oppas - tentoonstelling de gouden, voorwerpen,1 send man, en stond ook als zoodanig ten gebruike bij het H. Avondmaal in j algemeen bekend. Zelfs nog gedurende de Groote Kerk, te mogen exposeeren.de benarde oogenblikken, waarin zijn Deze bekers enz. vertegenwoordigen1 leven zoo ernstig bedreigd werd, deed aan goud eene waarde van 80.000 enhij al het mogelijke om zijn tegenstan- worden geschat op eene kuustwaarde der te believen en tot bedaren te bren- van ƒ160,000. Het coll ge van kerk-gen, zoodat hij aan T.. volgens zijn voogden kon daarom maar niet zoo persoonlijke verklaring, niet de minste dadelijk besluiten het verzoek van de rede gegeven had, om zijne woede in volijverige subcommissie in te willigen.zoo ernstige mate op te wekken. Thans echter heeft zij het bericht ont-! De voerman C. v. d. Kloot de zwaar beladen kar terecht te komen Hij bleef op de plaats dood. Hij laat eene vrouw en zes kleine kinderen achter. Zaterdagnacht tusschen 2 en 3 uren is, te Waalwijk, de boerderij van den landbouwer J. Staal geheel in asch gelegd. De brand, van welks ont staan men onzeker is, nam zoo snel toe, dat de bewoners nauwelijks den tijd hadden hun leven te redden. Vijf koeien en een paard zijn bij dit onheil omgekomen, terwijl huisraad, hooi, stroo en de nog voorhanden oogst eene prooi der vlammen zijn geworden. Huis en inboedel waren wel teg n brandschade verzekerd; doch zeer laag. Een landbouwer uit Cad- zand had de onvoorzichtigheid Vrijdag avond evea vóór Sluis uit de tram te springen alvorens deze stilstond. D man kwam wonder boven wonder in een sloot terecht, waaruit hij, toen de trein tot stilstand was gebracht, oogenschijnlijk ongedeerd reeds was uitgekropen. Ongeveer een kwartier later, bij het terugrijden naar Draaibrug, ontdekte de machinist iemand tusschen de rails. De trein stopte oogenblikkelijk, zoodat een ongeluk werd voorkomen, daar de man tusschen de spoorstaven lag, welke hij krampachtig hield omkneld en waarvan men hem slechts met moeite kon los krijgen. Daarna is hij in eene nabij zijnde boerenwoning gebracht. Men meldt uit Groningen Gedurende de laatste weken werden achtereenvolgens 5 schapen van ver schillende eigenaren uit het land ont vreemd. Niettegenstaande het onderzoek van de politie, bleef tot heden de dader onbekend. Nn echter is het mogen gelukken den vermoedelijken dader op te sporen, en hoewel de man nog steeds ontkent, heeft zijne vrouw eene vol ledige bekentenis afgelegd, en is te zijnen huize eene groote hoeveelheid gezouten schapenvleesco, dat aldaar op den zolder verborgen was, in beslag genomen. Te N i e u w-A m s te r dam waag de zich Vrijdag een 13 jarige schippers- jongea op het ijs, zakte er door en verdronk. Bij het rangeeren van w a- gens geraakte Vrijdagavond te Zwolle de wisselwachter C. de Vries daaronder. Het rechterbeen werd hem afgereden. Het bestuur der te Beets gevestigde afdeeling van den Bond voor alg. kies- en stemrecht heeft de volgende loonsregeling voor dit jaar aan d? veen bazen voorgesteld voor turimakers per vierk. roede sponturf 90 ct., kleine tuit 95 cl., baggelaar 80 ct.voor bag gelwerk per vierk roede voor bakwerk 85 ct., voor bakwerk 105 ct., voor baggelaar 95 c. Bijwerk moet afzonder lijk worden betaald. Per werkdag van 6 uur 's morgens tot 6 uur 's avonds, met 2 uren schaft tijd, wordt voorgesteld ƒ1.25, voor overwerk 13 cc. per uur. Waarschijnlijk zal Donderdag mijn leedwezen want het spijt mij om u, dat ge u zelf zoo min maakt bemerk ik, dat ge toch net doet, alsof niets gebeurd is en nu zelfs durft spreken van een gemeene streek van rar. Troelstra. Zoo hebt ge u te Franeker niet durven uitlaten; toen waart ge zoo raak mogelijk. Thans sommeer ik in Recht voor Allen mede te deelen welke „gemeene streek" ik volgens u zou hebben uitgehaald. Eerst als ge dat doet, kan en zal ik mij in R. v. A. verdedigen. LeeuwardenP. J. Troelstra. Dat ge na het medegedeelde nog den moed zoudt hebben om van mij te verlangen, dat ik de gemeene streek nog eens zal raeedeelen. door u uitge haald, dat overtreft alles wat ik kon denken. Immers zij is reeds meegedeeld maar nu gij er op gesteld zijt, herhaal ik het nog eens, daar gij wat dikhuidig schijnt te zijn. Gij verdedigt nu den geleidelijken, parlementairen weg als den eenigen, die ons tot het doel zal leiden en gij boedt u zelfs kortelings aan, om den revolulionnairen weg, door ons blad steeds verdedigd en voorgestaan, te ver dedigen. Dit noem ik een gemeene streek. Ik achtte het een verraad te genover onze partijgenooten, om dit te verzwijgen na uw tweeslachtige houding Wat de „Volkspartij" dientengevolge tegenover u doet, moet zij en niet ik weten. leng per stuk van 2.75 tot 3.75, Heilbot per stuk van 19.— tot 39^, schelviseh (sloepen) p. groot honderd 35.tot. 56.rog per puntje van 7.— tot 8.75, vleet per ben van 13.— tot 16.50. Naar zee vertrokkenP R MD R D M A V L Z W A R L 2 Y H DB lj M. RECHTSZAKEN. De drie deskundigen, die door de arrondissements rechtbank te Maastricht benoemd zijn om den geestestoestand van J. Timmermans, beschuldigd van diefstal en poging tot moord, te onder zoeken, hebben als hun gevoelen te kennen gegeven, dat de beklaagde niet toerekenbaar voor zijne handelingen kan worden geacht. VISSCHERIJ. Maart eene samenkomst van verveners en werklieden plaats hebben om over deze zaak te beraadslagen. IJ mui den, van 1 tot 3 Maart" Binnen van de kordvisscherij 24 loggers en smakken R, L T, P R, D R, lj M, met besommingen van ƒ50 tot ƒ245. Van de beugvisscherijde sloe pen PR 44 met 200 kabelj. 100 schelv. P R 6 met 60 kabelj. 500 schelv. PR 9 met 120 kabelj. 800 schelv. P R 4 met 180 kabelj, 500 schelv. en 2 bennen rog. PR 5 met 150 kabelj. 800 schel/. P R 46 met 50 kabelj. 1600 schelv. PR 48 met 380 kabel. 500 schelv. 40 lengen 10 bennen vleet eu 40 puntjes rog. MD 14 met 130 kabelj. 600 schelv. 40 puntjes rog. M D 16 met 100 kabelj. 800 schelv. M D 10 met 300 kabelj. 800 schelv. 20 puntjes rog. MD 9 met 200 kabelj. i 9°o schelv. MD 18 met 180 kabelj. j 1400 schelv. R D 30 met 60 kabelj. 10 300 schelv. M A 105 met 200 kabelj. 700 schelv. een partij rogvleet. M A 99 met 40 kabelj. 7 heibotten 700 schelv. een partij rogvleet. M A 8 Dezer dagen werd uit;me' 100 kabelj. 100 schelv. 60 puntjes Friesland gemeld, hoe te Leeuwarden j -£ 21 met 180 kabelj. 300 schelv. en te Franeker de heer Domela Nieu-l 74 met 160 kabelj. 100 schelv. V wenhuis door een der leiders van deI47 met IQp kabelj. ico schelv. 20 „Volkspartij", rar. P. J. Troelstra,1 jen8e? 20 puntjes rog. M D 3 met 170 „schaakmat was gezet". kabelj. 300 schelv. 30 puntjes rog. M De strijd tusschen deze beide heeren meE 100 kabelj. 300 schelv. een wordt thans voortgezet in Recht voor PartÜ rogvleet. M D 7 met 50 kabelj. Allen, dat jl. Dooierdag onder de 5°° schelv. MD 28 met 100 kabelj. de volgende sckelv. 12 met 100 „ingezonden stukken' briefjes bevatte Aan F. Domela Nieuwen huis. Dat ge na mijn open optreden tegen over u te Franeker nog den moed een partij rogvleet. M D kabelj. 1200 schelv. een partij rogvleet. MD 5 met 150 kabelj. 1900 schelv. Gesorteerde tongen per stuk o 70 tot 1.35, schol per 50 Kilo 4.— tot 21.—, levende kabeljauw per vangen, dat kerkvoogden deze voor- te Zundert (Noord-Brabant) had Vrijdag zoudt hebben, mg van laagheden te stuk van 1.40 tot 2.35 doode kabeljauw mnl to. k.i.tAktirrin>r niillan nfal. liat nnfrolnlr nndpr PPn flpr Wlplpn Var» tiftcfhiilrllrron har! 1 Ir nifll o-pHürliI T,-vf I n>..l. werpen wel ter bezichtiging willen stel- het ongeluk onder een der wielen van beschuldigen, had ik niet gedacht. Totper stuk van o 90 tot 1-75, levende hebben. Hij maakte alleen hunne tongen los en van Grootz vermaakte zijn toehoorders door zijne bijtende sarkasmen op den tegenwoordigen toestand van Europa en de crisis, die zoo nabij scheen. Eindelijk liep het drinkgelag ten einde en toen van Grootz zich gereed maakte om te vertrekken, vroeg Karl: „Hoe heet de jonge dame, wie de verliefde bankier zoo'n rijk geschenk wil geven „Dat is een geheim," antwoordde van Grootz met een dronke manslachje. „Mijne lippen zijn verzegeld. Het huwelijk zal groote verwondering in de aanzienlijke wereld baren. De waarde van het geschenk is enorm." „Op hoeveel schat gij het?" „Op negenhonderdduizend franks," antwoordde Jozef, „maar het wordt tijd, dat ik heeDga. Goedenavond. Zullen wij hier ook den volgenden keer bijeenkomen?" „Ja." Karl en Otto vergezelden den juwelier tot de deur van het huis. Deze daalde de trap zeer voorzichtig af, hield zich aan de leuning vast en tastte met zijn stok naar de treden. Het weer was beter dan het dien avond geweest was. De storm was bedaard en de sterren schitterden aan het uit spansel. Na herhaalde malen goeden nacht gewenscht te hebben, begaf Jozef zich op weg naar huis. Onze twee vrienden keken hem na tot zij hem bij den hoek van de straat uit het oog verloren toen keerden zij weer naar de kamer terug. Karl wierp zich in en leuningstoel en barstte in een hartelijk lachen uit. „Waar lacht gij om?" vioeg Otto. „Denkt gij dat deze van Grootz niet te vertrouwen is?" „O neen, hij is zeer vertrouwbaar. Ik zou hem eer op zijn woord gelooven dan iemand anders." „Wat hebt gij dat verhaaltje van uw vader goed verteld. Ik geloofde het bijna. Gij hebt er een meesterlijken slag van om iets te verzinnen; ieder woord, dat gij zeidt, drukte eene vaste overtuiging uit." „Het was waar, mijn vriend, behalve die zaak met de juwee- len. Mijn goede oude vader was te goedhartig om geld te maken uit het ongeluk van anderen en hij deed alles wat hij voor dc uitgewekenen kon doen zonder de minste belooning te verlangen. Hij hielp hen met zijn geld en waagde zijn leven om hen te helpen ontsnappen. Mijne moeder was eene adellijke frangaise, die ik mij niet meer kan herinneren. Mijn vader be minde haar hartstochtelijk en uit liefde voor alles wat met haar in betrekking stond, ging hij dit oude kasteel bewonen, dat eens een deel van haar bruidschat uitmaakte. Ik geloof, dat hij hoopte sommigen van haar geslacht te kunnen redden. Mijn moeders mannelijke bloedverwanten waren echte schurken, die de boe renstand onderdrukten. Zij waren dus onder het schrikbewind allen bestemd om onder de guillotine te vallen, maar velen wis ten door mijn vaders toedoen te ontsnappen. In deze vrijwillige ballingschap besteedde mijn vader zijn vrijen tijd aan het samenstel len van een boek, de pachydermata van de wereld. Gedurende die woelingen weigerden de uitgevers dit groote werk, want de politiek hield toen alle hoofden bezig; maar ik zal het openbaar maken. Laat ons nu naar bed gaan, wij hebben beiden behoefte De grieksche Kamer van afgevaar digden i* een weerhaan. Toen de minister Delyannis haar om een motie van vertrouwen vroeg, heeft zij die met greote meerderheid van steramen gege ven en nu pas is eene .delegatie uit haar midden tot den Koning gegaan, om te verklaren dat zij het betreurt, dat de minister de meerderheid tot dat votum heeft weten te breDgen. Wat de oorzaak van het geschil tusschen den Koning en Delyannis ook moge wezen, het is niet de Kamer die daarin de mooiste rol vervult. Intusschen gaat men in Berlijn voort met het in beslag nemen van nieuws bladen, alle weg«ns majesteitschennis Ijl en men gaat daarbij zoo 0 verdreven te '1 werk dat spotvogels vragen of de ma jesteit van den keizer dan zoo spoedig geschonden wordt Een vaste, solide majesteit raakt niet zoo gauw van het piëdestal van eerbied. Naar het schijnt is het vooral Von Caprivi, die in al die vervolgingen de hand he-ft en toen in den Rijksdag gesproken werd over de verbanning van den journalist Wolfi uit Duitsch-Oost-Afrika, ver klaarde de rijkskanselier die verbanning, te hebben bevolen omdat Wolff zulke pessimistische berichten gaf. Wanneer dus in Duitschlaud de pers niet vroolijk is en niet alles rooskleurig noemt, dan wordt zjj bemoeilijkt, i e opvatting is eigenaardig, maar voor de pers noch. vroolijk, noch rooskleurig. De berichten uit Rusland doen even min aan rozengeur denken. De hongers nood in Tobolsk heeft groote onlusten veroorzaakt en de regeering is blijkbaar ongerust over den staat van zaken. Prins Galitzin is met onbeperkte vol macht naar de oproerige streek ver trokken om met kogels te verbeleren I wat gemakkelijk door voedsel kon wor- den in orde gebracht. Want de hulp, die den vei hongerenden boeren van regeeringswege wordt veistrekt, is niet I voldoende. Is het dan wonder, dat de I Russen samenzweren in hun ellendigen, I verdrukten toestand? Nn weer zijn ten huize van een letterkundige te St. Pe tersburg bewijzen gevonden van het bestaan aldaar van een revolutionair genootschap, waarvan de oud-student Khlop-ky Riazon de aanvoerder was. j Tal van arrestaties zijn gedaan De groothertog van flessen is Vrijdag middag te 3 uur door een beroerte getroffen, die de rechterzijde van het lichaam heeft verlamd. Weliswaar bracht I de groothertog een rustigen nacht door, I maar Zaterdagmorgen vertoonden zich 1 onrustbarende verschijnselen. De lijder I verloor de spraak en het bewustzijn. Prins Heinrich en zijne gemalin kwamen I reeds te Darmstadt aan, terwijl de erf-1 groothertog uit Nizza wordt ve; wacht. I Ia staatkundige kriDgen te Berlijn I loopen niet geheel onbelangrijke geiuch- ten over het verloop van de ministe- I rieele crisis in Frankrijk, namelijk over 1 hetgeen achter de schermen zoude zijn f voorgevallen. De vorming van een Kabi net zou voornamelijk bemoeielijkt zijn I door de Freycinet, die niet alleen in tri* I geerde tegen het aanblijven van Constans I in het nieuwe kabinet, maar wien het er blijkbaar ook om te doen was, den presi- f dent der republiek moeilijkheden in den weg te leggen. Geraakte deze in eene moei- lijke positie, vond hij geene staatkundi ge persoonlijkheid bereid eene levensvat- aan rust. Voor we echter gaan, moeten wij de buit deelen. Ik I ben niet gezind om beide steenen te houden, kiest gij dus, welke I gij wilt." Otto dacht eenige oogenblikken na en antwoordde toen „Als gij mij de keus laat, zal ik de esmerald nemen." „Zooals gij wilt," was het antwoord. „Met welke reden kiest gij dien steen?" „Omdat hij de kleinste is." En na een kort „goeden nacht," I ging Otto naar de slaapkamer, die Karl hem had aange wezen. Het duurde eenigen tijd vóór de laatste den slaap kon vatten. Hij was een weinig teleurgesteld, dat Otto zoo weinig geestdrift f aan den dag had gelegd, toen hij hem de wonderbaarlijke ont- j dekkiüg der rijkdommen, welke hen beiden wachtte, had mede gedeeld. „Men kan maar niet eiken dag millionair worden," mompelde hij, „en ik vind, dat hij wel wat meer blijdschap aan 1 den dag had kunnen leggen." Toen de slaap Karl eindelijk over- I mande, had hij een zonderlingen droom. Hij droomde nl., dat f hij een diamant was en dat Jozef van Grootz met een schitte® I renden tulband op het hoofd en een ijzeren staaf in de hand, I tegen de legers van den grooten Mogol en den keizer van China j vocht om het bezit van den diamant. Wordt vervolgdft

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 2