NIEUWS EN ADVERTENTIEBLAD. RUBY. Woensdag 9 Maart 1892. No. 2662. ABONNEMENTSPRIJS: ADVEBTENTIËK: STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUIL TON. 9e Jaargang» HAARLEM'S DAGBLAD Voor Haarlem per 3 maanden1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagsblad 3 0,30. Afzonderlijke nummers0,05. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnrean: Kleine Houtstraat No. 9, Haarlem. Telefoonaassmer 111. ▼a» 15 regels 50 Cents; ieder* regel meer 10Cs®t«. Greets letters naar plaatsruimtes Bij Aeennement aanzienlijk rabat, Abonnementen en Advertevtiëa worden aaageaomes door oue agenten en doer alle boekhandelaren ea oonrantfes. Directeur-Uitgever I. O. FI1B1BOOH, Hoofdagenten voor iet Buitenland: Compagnie Qtnirale de Pullicif Btremgère 8 i HBS BB f Ce,, JOHM 1. JOB Bi, Snee. /arijt Sliit Imitpnrf Hntveartre, Haarlem, 8 Maart 1892. Ter terechtzitting der arrondissements rechtbank alhier dd. 8 Maart 1892, is de heer mr. M. Nauta, wonende te Zaandam, toegelaten en beëedigd als advocaat en procureur bij deze recht bank. Gisterennamiddag is hier ter stede na een langdurig lijden overleden de WelEerw. heer J. F. Vregt, R.-.K Priester, vicaris-generaal, kanunnik en secretaris van het bisdom Haarlem, welke laatste betrekking hij sinds 29 September 1854 heeft bekleed. De ontslapene was geboren te Am sterdam 9 September 1822 en nam zijne betrekkingen met grooten ijver en nauw gezetheid waar. Ook als schrijver in de Bijdragen van het Bisdom Haarlem leverde hij vele kerk historische artikelen. De armen wier weldoener hij was, zullen in den ontslapene veel verliezen. Naar men ons mededeelt, is als be schermheer van de vereeniging „Het Vliegend Wiel", hier ter stede, opge treden de WelEd. Gestr. Heer G. A. A. Middelberg, directeur der Zuid- Alrikaansche Spoorweg-Maatschappij al hier. De firma H. H. Günst, Anegang 14, heelt in hare etalage een nieuw artikel geëxposeerd, dat bizonder de aandacht trekt. Het zijn voorwerpen van alumi nium, die behalve hun fraaie kleur en vorm het voorrecht hebben van zeer licht te zijn, niet spoedig breken en, naar men ons verzekert, de kleur be houden. Verslag van de Stuivers-Spaarbank van de Afd:eling Haarlem en Omstre ken van den Volksbond, Vereeniging tegen Drankmisbruik. JAAR 1891. In het jaar 1891 zijn ingebracht: In 3783 posten met een be drag van beneden f 1.1182.67 In 1517 posten met een be drag van/1.tot/10. In 148 posten met een be drag van fio.— tot ƒ100. In 18 posten met een be drag van 100 en hooger_„ Totaal 5466 posten met een bedrag van. 12418.32 In het jaar 1891 zijn terugbetaald In 55 posten met een bedrag van be 3071.— 3363 96 4800.69 32-97^ 1326.12% 4251.63% 801834% f 13629.08 neden f 1.f In 355 posten met een be drag van/1.tot 10. In 192 posten met een be drag van/10.tot 100. In 24 posten met een be drag van f 100 en hooger Totaal 626 posten met een bedrag van Het gemiddeld getal der inbreng- posten was gedurende dit jaar 2 27, tegen 1.79 het vorige jaar. Aan de deelhebbers is gedurende dit jaar toegekend eene rente van 2V9 pet. Aan rente is ontvangen f 500.44 rente is uitbetaald f 76.65 ïente bij te schrijven 198.21% 274.86% Op den 3iea December 1891 bedroeg het kapitaal der Stuivers-Spaarbank ver schuldigd aan 990 inbrengers f 11320.62. In 1891 zijn 758 posten minder in gebracht dan in 1890, hoofdzakelijk in die van beneden 1.De inbreng in dit jaar bedroeg echter meer 1307.91 dan in het jaar 1890. Inli89J zijn 53 posten met een bedrag van 2824.58VS meer terugbetaald dan in 1890. In 1891 zijn ingeschreven 230 nieuwe inbrengers, dat is 41 minder dan in 1890. Het kapitaal der Stui vers-Spaarbank bedroeg op 31 December 1891. Hiervan verschuldigd aan inbrengers Het Reservefonds be draagt alzoo Het Reservefonds be droeg 31 December 1890 f 225.7 0V9 Het Reservefonds be droeg 31 December 1891. 291.09VS Is dus vooruitgegaan met f f 11611.71V9 11320.62 29109% 65*39 De zittingen hadden geregeld plaats des Uinsdagsmiddags van 121 uur in den Doelen, Donderdageavonds van 89 en des Zaterdagsavonds van 8—9l/s uur in het vischhuisje. Het Bestuur bleef dit jaar onveranderd. H. M. de Koningin-regentes heeft Maandagnamiddag te 5 uren de commissie uit de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontvangen, belast met de aanbieding der candidatenlijsten voor het lidmaatschap van den Hoogen Raad en van de Algemeene Rekenka mer. De deputatie, die zich in rijtuigen van het gebouw der Kamer naar het paleis en terug begaf, werd met de gebruikelijke eerbewijzen ontvangen. Bij koninklijk besluit zijn benoemd: bij het wapen der infanterie, bq het 4de regiment, tot kolonel, com mandant van het korps, de luitenant kolonel F. C- C. Bloem, van het korps; bij het 5'ie regiment, tot luitenant kolonel, de majoor W. Hingman, mede van het korps. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat, ter aanmoediging der vrijwillige oefening in den wapenhandel, aan alle vereenigingen, wier statuten be vestigd zijn door koninklijke goedkeu ring, indien zij zulks verlangen, door het rijk kunnen worden verstrekt, voor elK geweerdragend lid een groot kaliber geweer, zoomede eenige geweren klein- kaliber (model 1871) en eenige .kamer schietgeweren met daarbij behoorend materieel. Per lid kan tevens jaarlijks worden beschikt over j 100 scherpe en 10 losse patronen. De minister van Oorlog heeft bepaald, dat er dit jaar geen groote najaarsmanoeuvres zullen plaats hebben, doch dat er twee fortengroepen van de Nieuwe Hollandsche Waterlinie zullen worden bezet en in verdediging gebracht, waarbij tevens de aanval op en de verdediging dier forten en ver sterkingen zullen worden beoefend. Door den minister van Koloniën is tot chef van de exploitatie van het Ombilien kolenveld benoemd de heer Pierre, mijningenieur, werkzaam bij de Westfaalsche steenkolenmijnen. De heer Pierre is geboren te Maastricht en studeerde te Luik. Naar aanleiding van des a- menroepiDg der Staten van Zeeland op 9 dezer wordt gemeld, dat het gebrek aan plaatsruimte voor plaatsing van krankzinnigen reeds sinds jaren was voorzien en daartegen door de inspec teurs van het staatstoezicht op krank zinnigen was gewaarschuwd, terwijl zoowel hunnerzijds als door den Ge neeskundigen Raad van Zeeland meer malen in de laatste jaren op de oprich ting van een provinciaal gesticht in Zeeland is aangedrongen. Nu besloten is dat op de grens van Groningen en Drente voor beide pro vinciën een gesticht zal verrijzen, zal weldra Zeeland de eenige provincie zijn, waar geen gelegenheid tot vei pleging zijner krankzinnigen voorhanden is, ofschoon het daar, door de eigenaardige ligging, meer dan elders anders noodig zou zijn. Aangezien de bestaande gestichten allen vol zijn en het nog geruimen tijd zal duren, vóór de nieuwe gestichten, voor de andere provinciën gebouwd, gereed zijn, zal het niet gemakkelijk vallen, thans in het gebrek aan plaats te voorzien. Maandagvoormiddag ten half twaalf uur heeft de waarnemende commandant van het regiment grena diers en jagers te 's Hage, luitenant kolonel Benschop, voor het front der troepen en het vaandel het bevel over dat korps overgedragen aan den nieuw- benoemden commandan t kolonel Vogel. De officieren, behoorende tot den staf van het korps, waren daarbij tegen woordig. De overgave van het regiment had plaats op het binnenplein der ka zerne, en werd opgeluisterd door de muziek der kon. militaire kapel. De officieren werden aan hunnen comman dant voorgesteld. Na afloop van een en ander werd het vaandel met muziek naar de woning van den nieuwen kolonel overgebracht. De Vereeniging van spoor wegpersoneel had 38 exemplaren van het door haar ontworpen adres om lotsverbetering aan den directeur- generaal der Maatschappij tot exploitatie van staatsspoorwegen opgezonden. Thans is van dezen bij haar bericht ontvangen, dat vijf der onderteekenaren door hem ten gehoore zullen worden ontvangen, om het adres toe te lichtenen dat zij voor de deswege te maken reis vrij vervoer zullen hebben. De Nederlandsche Bakkers- gezellenbond zal op 1 Mei een congres houden. Aan de orde komen de vol gende punten a. Arbeidswetgeving, b. Wettelijke verkorting van den arbeidsdag op 8 uur met éen rustdag per week. c. Wet telijk vastgesteld minimumloon, d. Ver bod van kinderarbeid tot 16 jaar. e. Oorzaak van den raaatschappelijken achteruitgang. Een gerechtelijk onder zoek is ingesteld naar onregelmatigheden in het be leer van het hulppostkantoor te Bergen (N. H.) De brievengaarder C. Kaandorp is reeds uit 's rijks dienst ontslagen. Uit Enkhuizen meldt men: De Zuiderzee is vol ijs. De scheep vaart is gestremd. Alleen de veerbooten tusschen hier en Stavoren doen nog geregeld dienst. Na het gebruik van meel spijs is het geheele gezin van een te Rotterdam wonenden agent van politie, bestaande uit man, vrouw en een kind, ongesteld geworden. Het restant van den maaltijd is door de politie in be slag genomen en door den gemeente apotheker aan een scheikundig onder zoek onderworpen, die na afloop daar van constateerde dat in het meel lood- witdeelen aanwezig waren. Een gestreng onderzoek wordt door de poliiie inge steld. Uit Scheveningen meldt men Op den 5en [November 1891 werd op de Noordzee door den kotter L.T. 342 van Lowestoft eene vrij belangrijke schade toegebracht aan de haringnetten der sch. 117 Minnekes en Daniël, ree- ders J. P. de Mos. Vandaar eene klacht door schipper D. Roeleveld bij de bevoegde macht. Na een aanhoudend onderzoek, zoo wel door den sollicitor van den Board of trade te Londen als van den water schout te Scheveningen, werd deze zaak den 3«n dezer voor het gerechtshof te Lowestoft behandeld, met het gevolg dat aan de reederij van het hollandsche schip het grootste gedeelte der geëischte schadeloosstelling door den engelschen rechter werd toegewezen. De postboot Minister Ha- velaar is Maandag niet van Kampen vertrokken. Er moet weder zooveel ijs in zee zijn, dat ook de ondernemers van de Ravelaar bij een vorst als thans den dienst zullen moeten staken. De visschersvaartuigen, die nabij het havenhoofd te Elburg ingevroren zaten, zijn met veel moeite de haven aldaar binnengebracht. Het ijs ten noorden van die plaats is door den feilen noordoosten wind ge heel weggedreven. Zaterdag is op ongeveer 300 meter beneden de spoorwegbrug te Nijmegen op de Waal ten gevolge van eene aanvaring door een schip, dat door de stoomboot Prinses Wilhelmina de rivier werd opgesleept, gezonken het Rijnschip Dageraad, schipper H. Huis man toebehoorende aan den heer Hanenberg te Wageningen. De opva renden werden slechts met moeite ge red, zoodat niets van hunne uitrusting, noch van de lading, bestaande uit steenkolen, kon behouden worden. Zondag vond men in eene beek even buiten Venloo het lijk van den 40-jarigen Piet Faessen, die Zaterdag avond, door de duisternis misleid, daarin moet geraakt zijn. Hij was een vlijtig arbeider aan de douane-loods aldaar, en laat eene weduwe met zeven kinde ren achter. Te Heivoort is Zaterdag- nacht een herbergier, De Bresser, over leden aan de gevolgen van een slag op het hoofd, hem een 14 dagen geleden bij eene vechtpartij toegebracht. Een klorapenmakersküecht, H. Scheurs te Yucht, werd als vermoedelijke dader gevankelijk naar 's Bosch gebracht doch is weder op vrije voeten gesteld. Daar- HOOFDSTUK IY. Eene geheimainnige uii 61 Parijs was weer tot rust gekomen. Robespierre, de onvergelij kelijke Robespierre, was denzelfden weg gegaan, dien hij zooveel anderen had doen bewandelen. De Parijzenaars walgden van het gezicht van bloed- Zelfs de vrouwen, die zoovele maanden lang aan den voet van het schavot hadden zitten breien, begonnen naar een meer vreedzaam schouwspel te verlangen. De Sanscu lottes waren vertoornd over de vele slachtoffers, die de guillotine onder de burgers had gemaakt en eischten de hoofden van au tocraten, maar helaas de groote J arbaar had proeven gedaan met alle aanzienlijken en rijken, die de dwaasheid hadden be- gaau van iu het land te blijven en hun aantal was legio. Toen Napoleon I tot keizer gekroond was, verzamelde zich een kring van parvenus aan zijn hof, die met de gemakkelijk heid den Franschman eigen, de manieren van hunne voorgan gers nabootsten. Alle oude aristocratische families hadden een of meer leden te betreuren; de opengevallen betrekking werd nu dadelijk vervuld door de leden van de vallende republiek en het opkomende keizerrijk. De vroolijkheid begon algemeen te heerschen, en de handel vooral in weelde artikelen werd weer levendig, zoodat ondanks de vijanden, die zijne grenzen onveilig maakten, Frankrijk er zich weer op kon verheffen het middel punt van vermaak en zingenot te zijn. De bankier Laurier was voor een tijdlang iü eene maalstroom van vermaken medege- sleept tot de onverbiddelijke dood hem uit zijne vroolijke om geving wegrukte. Hij was dus gestorven en liet eene weduwe, of zooals de gewone uitdrukking luidt, eene ontroostbare weduwe na. Daar de bankier de onbegrijpelijke dwaasheid had gehad zich geen adellijken naam te koopen, heette zijne weduwe een voudig mevrouw Laurier geboien Paula Savelli. Het beminoelijkste deel der parijsche gezelschappen vertelde, dat zij een prachtig huis op eene der beste standen van Parijs bezat, over een vorstelijk inkomen kon beschikken en natuurlijk een aantal rijke en invloedrijke vrienden had. Dat deel der pa rijsche groote wereld, dat steeds wat aan te merken had, be weerde, dat de bankiersweduwe diep in schulden stak en haar huis bezwaard was. Wat de vrienden aangaat, wel, men kan op hen immers geen staat maken, zoodra het geluk iemand den rug toekeert, vliegen zij als echte trekvogels weg. Welke praatjes ook waarheid bevatten, zeker is het, dat de mooie weduwe op grooten voet leefde in een prachtig huis en veel menschen ontving. Geen wonder dus, dat èn de vergoelij kende èn de berispende beau monde geregeld haar diners en soupers bijwoonde en haar bals bezocht. In een geheel ander deel van Parijs stond een ander huis, dat eveneens in denzelfden tijd een zeker aanzien begon te krijgen. Het was dicht bij het Bois de Yincennes gelegen, een stevig, vierkant gebouw, dat uitwendig op geen weelde aanspraak maakte ofschoon het alle teekenen van eene solide, comfortable woning droeg. Het inwendige deed meer denken aan een museum of groote bibliotheek dan aan een particulier huis, behalve, dat er meer moeite was gedaan om het gezellig te maken, dan met dergelijke in richtingen gewoonlijk het geval is. De eigenaar des huizes was een knappe jonge man, die over een bijna vorstelijk inkomen kon beschikken. Hij wasoDgehuwd en niettegenstaande dat, vermeden alle dartele vlinders van beider sekse zijn huis alsof een doodend monster zich binnen de gezellig ge meubileerde kamers verborg. Behalve het rijtuig van den heer des huizes, hield er bijna nooit een ekwipage voor de deur stil. De bezoekers kwamen meestal te voet. Het waren mannen met een armoedig uiterlijk, ongekamd haar en zware oude schoenen; mannen, die niet alleen niet aan grootheid, maar zelfs niet aan de gewone gemakken des levens gewend waren. Zij waren de echte typen van menschen, die in den strijd om het bestaan gevallen waren, en toch onder gunstiger omstandig heden den trots en roem van hun vaderland geweest zouden zijn. In dien tijd waren de kunsten, wetenschappen en letterkunde zeer in verval, want alles moest onderdoen voor den roem op het slagveld verworven. Gelukkig waren er echter enkele perso-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1