NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. Kleine AfnM. RUBY. m Me Jaargang Vrijdag 11 Maart 1892 No 2664 A HONKEMENTSPKIJS ADV E ETEN TIÉN: „Het Blaadje" STADSNIEUWS. BINNENLAND. FEUILL O N- HAARLEM'S DAGBLAD Voor Hasrlero per 8 maanden1,20. Franco door het geheele Rijt, per 3 maanden 1,65. Geïllustreerd Zondagablad 3 0,30. Afzonderlijke nummer».0,05. DlC blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bnreao Kleine Bontstraat No. 9, Haarlem. Telèfosnaaaner lïï. Directeur-Uitgever FÏSBZEOOU tss 1— 5 regel» 50 Cent»ieder» regel meer 10 Ceste Greete letter» naar pl*aterel&te. Bij A tenue» eat aaaxiealijk rabat AbDsseïoeBtps en Advertentie* worden aangenr-ieev dt.o ons» agenten as door alle boekhandelaren en otnrentierv Hoofdagenten voor iet BuitenlandComgagnie Oinérah de Pullieit: Jtrangin 9 L bAÏ&i f dOMM t JOH MA. Snee /«ff» Slèii laahenrf «ntanir«. Bij dit Nummer is gevoegd hetOemeenteraadsverslag van 0 Maart. Ondergeteekende brengt beleefdelijk in herinnering, dat kleine Advortentiön' bestemd tot plaatsing in en in de speciale rubriek in het Zater dagavondnummer van HAARLEM's DAGBLAD, 5 Cts- per regel te zaaien, uiterlijk tot Vrijdagmorgen 12 uur aan het Bureau kunnen worden ingeleverd. De Directeur Uitgever. J. C. PEEREBOOM. Haarlem, 10 Maart 1892. Woensdag is in eene vergadering van 'Gedeputeerde Staten van dit gewest, aan ieder der ambtenaren ter provin ciale grille de heereu G. Petri enj. C. Mikkers, wegens hunne vijl en twintig jarige dienstvervulling, een zilveren inkt koker vereerd geworden. Bij de gebroeders v. Brederode te Haarlem is verschenen „Inventaris van het oud archiel der heerlijkheid, thans gemeente Zand voort, met lijsten der Heeren, Schouten, Predikanten, enz., opgemaakt door «4en heer P. N. v. Doorninck, oud-burgemeester van Zand- voort." Heden morgen heelt in de R. K. kerk op de N. Groenmarkt alhier een Requiem plaats gehad voor de slacht offers van den moord op den Raarasin- gel. fgMet verwijzing naar achterstaande advertentie van de Algemeene Ver zekering-Maatschappij „Victoria" ge vestigd te Berlijn, vermelden wij hoe deze Maatschappij ter verzekering tegen spoorwegongelukken, die tot inspecteur alhier heelt aangesteld, den heer J. J. Kropholler Jr., Schotersingel 89, naar onze meening, op zeer voordeelige voorwaarden contracten sluit, vooral oradat tegen een levenslange verzeke ring, slechts eenmaal de premie moet worden betaald. Zij verzekert voor het geval van overlijden, voor het geval van invaliditeit en voor schadeloosstelling wegens ongeschiktheid tot het verrichten van den arbeid. De verzekering is geldig i° voor den duur van het geheele leven2° op ille spoorwegen van de gansche aarde3® voor iedereen - n 4® voor elk beroep, uitgezonderd het 'eis- personeel bij spoorwegen en posterijen. De maatschappij „Victoria" werkt in Duitschland reeds met veel succes. Veertien dagen geleden werd voor de arrondissement-rechtbank behandeld het hooger beroep van den alhier wonenden H. Verkes, die door den kantonrechter tot eene geldboete was veroordeeld, oradat hij zonder jachtacte en zonder vergunning van den eigenaar van het vischwater, met den hengel in de hand in het Zuider Buitenspaame had gevischt. Verkes, die van oordeel was dat hij volstrekt niet de wet had overtreden en die uitgemaakt wilde hebben, of de hengelaars dit aloude recht zouden blij - ven genieten of Diet, kwam bij de Rechtbank hier ter stede in hooger beroep. De heer subs. off. van justitie, mr. Joh. P. van Outeren, achtte het vonnis van den kantonrechter juist gewezen en requireerde de bevestiging daarvan. Heden heeft de Rechtbank uitspraak gedaan en zich eveneens met het vonnis van den kantonrechter vereenigd. Hierdoor is dus uitgemaakt, dat in het Spaarne niet meer met den hengel in de hand mag worden gevischt, tenzij men vischwater heeft gepacht of van den pachter vergunning heeft. Alleen kan de heer Verkes nog in hooger be roep gaan bij den Hoogen Raad. Door de politie alhier is proces-ver baal opgemaakt tegen eene modiste, ter zake overtreding van de arbeidswet ie het niet voorhanden hebben in de werkplaats van een arbeidslijst en 20 het ia dienst hebben van meisjes bene den de 16 jaren waarvan geene arbeidf kaarten aanwezig waren. Door het omvfcen van een petroleumstel brak hedenmiddag omstreeks ten 2 ure alhier een felle brand uit in het perceel Nieuwe Kruisstraat No. 5, bewoond door F. J. Winkelaar. De brand breidde zich zeer snel uit, zoodat:| toen de politie met haar slangenwagen aldaar aankwam, 1 de vlammen reeds overal naar buiten sloegen. Spoedig had men evenwel den brand beheerscht.Het huis noch de inboe del waren verzekerd, evenmin als eenige goederen door den zwager van W. in dit huis geborgeD, welke ook zijn ver- i brand met eenige honderden guldens aan geldswaarde. Een boeier waarin twee personen over het Noordzeekanaal trachtten te varen, kwam zoodanig met een ijsschol in aanraking, dat het ranke vaartuigje onmiddellijk zonkde beide personen wisten zich op het ijs te bergen, tot zij door de voorbijstoomende boot Euterpe juist in tijds werden opgenomen. Op het Noordzeekanaal is de kleine vaart gestremd; op sommige plaatsen veroorzaakt het ijs opstoppingenook de booten der Amsterd. Ballast Maat schappij hebben den dienst gestaakt. Volgens de statistiek van het lager onderwijs te Zandvoort, waren op 1 Ja nuari 1892 aldaar woonachtig 210 jon gens en 230 meisjes, boven de zes en beneden de twaalf jarenwaarvan de school bezochten 178 jongens en 200 meisjes, totaal 378 kinderen. Elders gin gen op school 4 jongens en 4 meisjes, totaal 8 kinderen en van elders was aldaar 1 jongen schoolgaande. Het aan tal niet schoolgaande kinderen bedroeg 55, waarvan 29 jongens en 26 meisjes. Willekeurig gingen niet op school 13 joDgens en 7 meisjes. Naar men verneemt, heeft het Hare Majesteit de Koningin-Re gentes behaagd hare goedkeuring uit te spreken over de oprichting van den Bond, die zich ten doel stelt het dragen van ter wille van opschik wreed ge- doode vogeltjes tegen te gaan. Door de afdeelingen der Tweede Kamer zijn benoemd tot rap porteurs over de hier na te noemen wetsontwerpen Goedkeuring der internationale over eenkomst omtrent het goederenvervoer op spoorwegen, de heeren: Van Kar- nebeek, Van Beuningen, Vrolik, Levys- sohn Norman en Conrad Wet op het Nederlanderschap, de heeren Hartogh, Van der Kaay, Veegens, Levy en De Beaufort (Amsterdam.) Wijziging van de Arrsenwet van 1878, de heeren Goekoop, Lambrechts, Van der Feltz, Schaepman, De Beaufort (Amsterdam.) Wijziging van art. 980 B. W. (olo- graphische testamenten), de heeren Walter, Travaglino, De Kanter, Rink Aan de mi1 i t i ep1icht i g en voor dit jaar, die gebruik wenschen te maken van de bestaande gunstige bepa lingen om geplaatst te worden bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, en, zoo daartoe gelegenheid bestaat, bij elkander te worden gehuisvest en met elkander afzonderlijk te spijzen wordt in herinnering gebracht, dat zij vóór 20 Maart a.s. zich daartoe schriftelijk moeten wenden tot den commandeerenden offi cier van het korps hunner keuze of den garnizoens commandant ter plaatse waar zij verlangen het examen af te leggen, waaraan zij vóór hunne inlijving moeten voldozn. Het programma van |dat examen luidt als volgt1. Het schrijven van een goed leesbare hand; 2. de kennis van de gronden der spelling van de Nederlandsche taal, welke blijken moet uit een te vervaardigen opstel; 3. de vier hoofdbewerkingen der reken kunde, met geheele getallen; 4. de kennis van het Nederlandsche stelsel van maten en gewichten 5 eenige bekendheid met de vaderlandsche ge schiedenis 6. voldoende kennis der aardrijkskunde van Nederland' De lotelingen, die zich daartoe intijds hebben aangemeld, ontvangen vóór 25 Maart a. s. mededeeling van dag, uur en plaats, voor het afnemen van dat examen bepaald. Ofschoon de commissie, die zich gevormd heeft tot het aanbieden van het huldeblijk aan den heer Alex ander Ver Huell geheel met hare taak gereed is, heeft zij door onvoorziene omstandigheden .zich genoopt gezien, nog niet tot de aanbieding daarvan over te gaan. Uit goede bron kan de Arn. Ct. echter verzekeren, dat die aanbie ding slechts voor korten tijd is ver schoven. In het dienstjaar 1892/93 zullen in de onderscheidene provinciën de volgende opcenten op de personeele belasting worden gehevenNoordbra bant 19, Gelderland 5V3, Zuidholland 5, Noordholland 3, Zeeland 18, Utrecht 6, Friesland 2iVs, Overijsel 10, Gro ningen 31, Drente 16 en Limburg 13. De heer C. Bot Czn., te Slie- drecht, ontving het treurig bericht, dat zijn zoon Cornelis, werkzaam bij den aanleg van spoorwegen in Transvaal, in den nacht van 2 op 3 Februari j.l. aldaar op laaghartige wijze vermoord is geworden. Ia de vergadering, Maan dagavond gehouden door de afdeeling „Dordrecht en omstreken" van deVer- eeniging tegen de kwakzalverij bracht de voorzitter, dr. F. M. Cowan, in her innering, dat reeds Mesmer een eeuw geleden op dergelijke wijze te werk ging als Davenport nu, terwijl de mee ningen over de waarde zijner geneeswijze onder het publiek al evenzeer uiteen liepen als Dinsdag. Ook in dien tijd was er een geestelijke (de abt Hervié) die Mesmer een godsgezant noemde, terwijl ds „lieutenant de po lice" het zich tot een eer rekende, Mes mer bij zich aan huis te ontvangen. Spreker brengt in herinnering dat in den laatsten tijd van zijn verblijf in Dordrecht Sequah's zon begon te tanen en dat de afdeeling z i. succes heeft gehad op hare noninterventie, waartoe in een bestuursvergadering reeds voor Davenport's komst was besloten. De secretaris deelde nog mede, dat een dokter aldaar bezig is aan een werkje over Sequah's „genezingen." Generaal Booth van het Leger des Heils zal ons land bezoeken van 24 tot 29 Maart e. k. Den 2411 Maart zal hij 1.21 Centraalstation te Amsterdam arriveeren. Te 3 uren zal eene welkomstmeeting plaats hebben in de groote zaal van het Paleis voor Volksvlijt en de geneiaal zal 's avonds eene besloten vergadering voor genoo- digden leiden in het gebouw der „Maat schappij van den werkenden Stand." Vrijdagavond zal de generaal in eene openbare vergadering in het Paleis van Volksvlijt optreden en mededeelingen doen omtrent zijne reizen en zijne plannen tot stichting der overzeesche kolonie van het leger. Ook te 's Hage en Rotterdam zal de generaal in open bare samenkomsten het woord voeren. Uit Beverwijk wordt ge meld aan de A. E. Ct. Het was een aardig tooneel Woens dagavond in onze gemeente. Dien middag ontvingen de ingezete nen, die „gas" verbruiken, een heel beleefde boodschap van de gas-com missie, dat er geen gas te krijgen was en zij zich dus vóór den avond van andere middelen moesten voorzien om licht te maken. Loopt men andere avonden met ge noegen langs de gezellig verlichte Bree- straat met haar fraaie winkels, nu was de aanblik huiverig en onaangenaam. Geen enkele lantaarn brandde. In de winkels zag men hier en daar een petroleumlamp een flauw en ge brekkig licht geven; sommige winke liers durfden zich daar niet eens aan 81 HOOFDSTUK VI. „Het was daarom onnoodig haar mijn teiugkeer in mijn va derland te melden. Ik herinner mij alleen nog van Paula Savelli, dat zij mij een wreeden brief zond. Na di n tijd heb ik weinig meer aan haar gedacht, en mijne liefde voor haar is gestorven." „Mijn vader dAvong mij dien brief te schrijven Hij zeide mij dat ik te kiezen had tusschen een rijken man en armoede, en de sluwe bankier vertelde hem, dat gij mij niets dan een a m- zalig bestaan kondet aanbieden." „Maar gij zijt toch maar met dien verrader getrouwd." „Wat kon ik anders doen, Karl. Wij waren bijna geruïneerd en geheel in zijn macht. Ons tafelzilver, de bezitting, waarvan een italiaansch edelman het laatst afstand doet, was aan hem verpand en hij hield ons vast met een ijzeren vuist. Met da grootste volharditg hield hij zijn aanzoek om mijn hand vol, totdat ik eindelijk na de bedreigingen van mijn vaucr toegaf en mijzelf haatte voor mijne medeplichtigheid aan de wreedheid jegens u, en mijn echtgenoot om de toestemming, die hij mij had afgeperst." „Arme kerel," zeide Karl, „eene dwaasheid krijgt gewoonlijk niet zoo spoedig haar loon." „Luister nog een oogenblik naar mij, Karl Landsberg," ver volgde zij, geen acht slaande op deze laatste opmerking, maar terwyl zij dichter bij hem kwam en haar arm op den zijne legde. „Nauwelijks was ik uit de armoede in dien staat verheven, dien ik zoozeer ten onrechte als het toppunt van geluk en tevreden heid beschouwde, nauwelijks had ik mijzelf met mijne nieuwe positie kunnen geiukwenschen, toen de waarheid in al haar bloote klaarheid voor mij lag. Toen begreep ik wat ik verloren had en ontdekte ik, dat ik, het meisje, dat zich voor weelde en rijk dom had verkocht, een hart bezat, dat alleen voor u, Karl Lands berg, klopte. In geen enkel opzicht sympathiseerde ik met den man, dien ik gehuwd liad. Koud en zelfzuchtig in de hoogste mate had hij maar voor éan ding gedachten, en dat was voor het aanzien van zichzelf. Hij was trotsch op mij, omdat hij meende, dat het bezit van eene mooie vrouw hem nog meer in de oogen der groote wereld zou doen stijgen. Evenals een ro- rr.einsch overwinnaar zijn gevangenen achter zijn wagen mee voerde, zoo vertoonde hij mij overal uit ijdelheid over den voor rang, dien ik hem boven vele jongelieden gegeven had. Ik haatte mijzelf en veraischuwde hem met al de kracht, die in mij Avas. Had hij mij meer als zijne echtgenoote en niet als een fraai stuk speelgoed behandeld, dan zou ik getracht hebben om, hoe hard het mij ook viel, hem lief te krijgen, maar nu was het mij onmogelijk en ik besloot mij over zijn verraad te wreken. De weelde, die men mij van mijne jeugd af, als het hoogste goed had leeren beschouwen, was mij nu hatelijk, en ik vormde het voornemen hem te ruïneeren, Gpdat hij op zijn ouden dag nog met armoede en gebrek te kampen zou hebben. Om mijn doel te bereiken, baalde ik hem over om naar Parijs te gaan verhui zen. Toen Avij daar eenmaal waren, wierp ik mij in een maal stroom van buitensporige vermaken. Soms kwam hij hier tegen op, maar tevergeefs; door myne verspillingen beschouwden de menschen hem als een rijker man dan hij werkelijk was en hij dorst zich niet terugtrekken uit vrees voor zijn krediet. Mijn voornemen kon ik echter niet geheel ten uitvoer brengen, want hij stierf vóór wij tot armoede vervallen waren." Zij hield een oogenblik op alsof zij door aandoening overwel digd was, en hoewel Karl haar aankeek met een uitdrukking van medelijden, deed hij toch geen poging om te spreken. Na een paay oegenblikken ging zij echter weer voort met spreken. „Karl," zeide zij, „ik kan mij niet als een preutsch meisje voordoen, want dat ben ik niet; er woedt een hevige storm in mijn binnenste, die ik moet laten uitwoeden. Karl, ik heb u innig lief. Ik leerde het vreeselijke geheim van mijn hartstocht in myn treurig huwelijksleven kennen,en het bewustzijn, dat gij,zooals ik toen dacht, voor altijd voor mij verloren waait, vertienvoudigde mijne ellende; de liefde voor u werd hoe langer hoe steiker; in de vroolijke jaren na den dood van mijn echtgenoot, dacht ik aan niets anders. Eindelijk kon ik het niet langer verdragen; daarom heb ik om u gezonden en smeek u op mijne knieën om ver-

Haarlem's Dagblad | 1892 | | pagina 1